Announcement

Collapse
No announcement yet.

Διακοπες στην αυστραλια!!

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

    Διακοπες στην αυστραλια!!

    Καλησπερα,επειδη δεν βρηκα κατι παρομοιο στο φορουμ ανοιγω αυτο το θεμα εδω για να κανω καποιες ερωτησεις (μπορει ''ανοητες'' και αυτονοητες)απλα επειδη πρωτη φορα αποφασιζω να κανω ενα τετοιο ταξιδι και θελω να ειμαι 100% σιγουρος για ολα πριν παω.
    Σκεφτομαι να παω διακοπες στην αυστραλια,στο συδνευ συγκεκριμενα,φετος το νοεμβριο.Απ οτι μου εχουν πει ειναι απο τις καλυτερες περιοδους και απο τις πιο φτηνες επισης.Βρηκα εισητηρια με την Emirates 860-890 λιρες με επιστροφη (Γλασκωβη-Συδνευ) με μια σταση στο Ντουμπαι (1,5 ωρα μονο αναμονη).Τα εισητηρια σκεφτομαι να τα κλεισω online απο το site της Emirates και την τουριστικη βιζα την εχω ηδη βγαλει (ξερω πολυ νωρις αλλα ειμαι ανυπομονος και ηθελα να ειμαι σιγουρος οτι δεν θα υπαρχει κανενα προβλημα).Βιζα εβγαλα online την evisitor 676 χωρις κοστος και ηταν ετοιμη μεσα σε 20-30 λεπτα .
    Καθομαι καθε μερα και διαβαζω τις ανταποκρισεις απο τα παιδια που πηγαναν στην αυστραλια μονιμα και ειδα οτι μερικοι εγραψαν οτι λιγο πριν την αφιξη τους στην αυστραλια τους εδωσαν στο αεροπλανο κατι εντυπα να συμπληρωσουν με τα στοιχεια τους,που θα μεινουν,ποσο καιρο θα κατσουν στην αυστραλια,τον λογο της επισκεψης τους κλπ κλπ.Εψαξα λοιπον και βρηκα στο site της immi.gov.au αυτο εδω : Passenger Cards - Travelling to Australia - Border Security
    Δεν ξερω αν ισχυει και αν οντως ειναι αυτο το εντυπω που μοιραζουν.Επισης απο ατομα που εχουν παει ειτε μονιμα ειτε απλα διακοπες με τουριστικη βιζα θα ηθελα να μου πουν τις εμπειριες τους σχετικα με το ταξιδι,με τον ελεγχο στο αεροδρομιο της αυστραλιας (τι ερωτησεις τους εκαναν).Το μονο που φοβαμαι ειναι μην φτασω εκει και κατι παει στραβα και με βαλουν στην επομενη πτηση για απο εκει που ηρθα.Φανταζομαι δυσκολο αυτο αλλα το κακο με εμενα ειναι οτι ειμαι αγχωτικος και θελω να ειμαι 10000% secure.Βασικα θα ηθελα απο την δικια σας την εμπειρια να μου πειτε/προετοιμασετε για τον ελεγχο που κανουν στο αεροδρομιο.(καπου διαβασα οτι μολις δουν ελληνικο διαβατηριο ειναι σαν να τους γυρναει το ματι και σου κανουν λεπτομερη και πολυωρο ελεγχο,δεν ξερω βεβαια αν ισχυει κατι τετοιο).
    Επειδη πρωτη φορα κανω τετοιο ταξιδι οπως σας ειπα θα ηθελα να μου πειτε για την αλλαγη αεροπλανου,δηλαδη,1,5 ωρα ειναι αρκετη η υπαρχει περιπτωση να χασω την πτηση?πρεπει να ξανακανω καποιο check in η απλα μολις βγω απο το αεροπλανο παω κατευθειαν στην επομενη εξοδο που θα λεει το εισητηριο (το οποιο φανταζομαι θα λεει τις εξοδους μολις κανω check in απο την γλασκωβη).Στο check in στην γλασκωβη θα μου δωσουν 2 boarding pass (που θα εχει και ολες τις πληροφοριες πανω ωρα,εξοδους κλπ)η στο ντουμπαι θα πρεπει να μου δωσουν αλλο boarding pass)Η βαλιτσα να φανταστω και απ οτι ξερω γινεται αυτοματα η μεταφορα απο το ενα αεροπλανο στο αλλο (ξερω κι εγω κατι για να μην λετε ),
    Επισης θελω να μου πειτε σχετικα με το Συδνευ,πως ειναι σαν πολυ,αν ειναι ακριβη η καθημερινη ζωη,ακριβα μεταφορικα μεσα κλπ κλπ..
    Κατι τελευταιο να προσθεσω.Επειδη τον τελευταιο καιρο μενω μονιμα στην σκωτια και εχω αλλαξει το διπλωμα μου σε αγγλικο,μπορω να οδηγσω στην αυστραλια?
    Σας ευχαριστω εκ των προτερων και συγγνωμη αν σας κουρασα με τις ''αστειες'' μου ερωτησεις.

    #2
    Στη Γλασκώβη γεννήθηκες? Γιατί ρωτάς σαν να μην έχεις ξανανεβεί σε αεροπλάνο!

    Boarding pass θα πάρεις στο check in στην Γλασκώβη για όλες της πτήσεις. 1.5 δεν είναι λίγο αλλά δεν θα έχεις και πολύ χρόνο για χαλάρωση στο abu dhabi. Άλλωστε είναι έτσι σχεδιασμένες οι πτήσεις για να προλαβαίνεις να κάνεις transfer. Δεν έχεις να φοβάσαι τίποτα μόλις φτάσεις εφόσον είσαι γνήσιος τουρίστας και δεν νομίζω να σε δουν με άλλο μάτι επειδή είσαι έλληνας. Μπορεί όμως να σε ρωτήσουν τι θα κάνεις στην Αυστραλία...κλπ, δεν είναι κακό. Η κάρτα είναι αυτή που βρήκες, καλό είναι να έχεις πρόχειρη την διεύθυνση που θα μείνεις.
    Ο Τολμών Νικά...Ονειρευτείτε, Σχεδιάστε, Πραγματοποιήστε!

    Comment


      #3
      Originally posted by leyteris77 View Post
      Στη Γλασκώβη γεννήθηκες? Γιατί ρωτάς σαν να μην έχεις ξανανεβεί σε αεροπλάνο!

      Boarding pass θα πάρεις στο check in στην Γλασκώβη για όλες της πτήσεις. 1.5 δεν είναι λίγο αλλά δεν θα έχεις και πολύ χρόνο για χαλάρωση στο abu dhabi. Άλλωστε είναι έτσι σχεδιασμένες οι πτήσεις για να προλαβαίνεις να κάνεις transfer. Δεν έχεις να φοβάσαι τίποτα μόλις φτάσεις εφόσον είσαι γνήσιος τουρίστας και δεν νομίζω να σε δουν με άλλο μάτι επειδή είσαι έλληνας. Μπορεί όμως να σε ρωτήσουν τι θα κάνεις στην Αυστραλία...κλπ, δεν είναι κακό. Η κάρτα είναι αυτή που βρήκες, καλό είναι να έχεις πρόχειρη την διεύθυνση που θα μείνεις.
      Σε ευχαριστω Λευτερη για την απαντηση.Στην ελλαδα γεννηθηκα και εχω ξανανεβει σε αεροπλανο φυσικα ,απλα αλλο να κανεις ενα ταξιδι ελλαδα -σκωτια και αλλο σκωτια - αυστραλια και με σταση απλα θελω να ειμαι 100% σιγουρος για ολα.
      Βλεπω στο youtube security borders in australia και ανακουφιζομαι χαχαχαχα ειμαι 100% γνησιος και νομιμος

      Comment


        #4
        Originally posted by georgelam View Post
        Σε ευχαριστω Λευτερη για την απαντηση.Στην ελλαδα γεννηθηκα και εχω ξανανεβει σε αεροπλανο φυσικα ,απλα αλλο να κανεις ενα ταξιδι ελλαδα -σκωτια και αλλο σκωτια - αυστραλια και με σταση απλα θελω να ειμαι 100% σιγουρος για ολα.
        Βλεπω στο youtube security borders in australia και ανακουφιζομαι χαχαχαχα ειμαι 100% γνησιος και νομιμος
        Πιστευω οτι οι καρτες επιβιβασης και αφιξης κλπ κλπ ,ειναι δευτερευουσας σημασιας...Ποσες μερες μετα την αφιξη ,εχεις κλεισει επιστροφη;Σε ρωταω ,γιατι εχει σημασια ,αν πας σαν τουριστας ,χωρις συγγενεις ή φιλους κατω.Εχεις φιλους /συγγενεις; Πλανο διακοπων εχεις;Και τα λεφτα που εχεις ,καλυπτουν τις μερες που θα δηλωσεις συμφωνα με το εισιτηριο επιστροφης ,οτι θα μεινεις;Καρτα πιστωτικη με οριο που να σε καλυπτει ή χρεωστικη με ικανο υπολοιπο στον λογαριασμο θα εχεις ,αν δεν εχεις αρκετα μετρητα;Το οριο της πιστωτικης ή του λογαριασμου ,μπορουν να τα τσεκαρουν με την τραπεζα ....συνηθως πολλοι εχουν και γραμμα απ την τραπεζα ,που να βεβαιωνει περι πιστωτικου υπολοιπου ή του χρηματικου ποσου στον λογαριασμο.Επειδη πια με την κριση την οικονομικη , εχουν γινει πολυ αυστηροι στην αφιξη ,πανε προετοιμασμενοι να αποδειξουν οτι ειναι γνησιοι τουριστες.Δεν ειναι οι παλιες εποχες που εμπαινε κι ενας backpacker τουριστας αρκετα ευκολα ,χωρις πολλα .Κρατηση για διαμονη ,εστω για τις πρωτες μερες ,εκανες ή σκοπευεις να κανεις; Οχι οτι ητανε ποτέ ξεφραγο αμπελι η Αυστραλια ,αλλά τωρα τα πραγματα ειναι πολυ αυστηρα..

        Αν μενεις Αγγλια και εισαι απο Ελλαδα ,το πιθανοτερο να σε ρωτησουν τί κανεις στην Αγγλια.Αν σπουδαζεις κι εχεις αποδειξεις ή εχεις να δειξεις χαρτι απο εργοδοτη οτι δουλευεις ,καλως.

        Αν ομως δεν δουλευεις ή δουλευες και τωρα δεν δουλευεις ή ζεις με επιδομα ανεργιας ,πιθανον να χτυπησουν καμπανακια,ειδικα οταν εισαι Ελληνας και ξερουν την οικονομικη κριση στην Ελλαδα .Κι ας ζεις Αγγλια.Και ειδικα αν δεν εχεις φιλους/συγγενεις στην Αυστραλια .Αν τωρα δεν δουλευεις ,θα τους φανει πολυ περιεργο ,οτι αποφασισες να κατεβεις για τουρισμο. Επειδη αυτοι θα κρινουν αν εισαι γνησιος τουριστας κι οχι εσυ!Και μπορουν να ψαξουν τα παντα ,αν υποψιαστουν οτι καποιος δεν ειναι γνησιος τουριστας κι ερχεται να βρει δουλεια.... Βαλιτσα , σωματικη ερευνα ,στικακια ,κινητο ,λαπτοπ ,sms ,emails...τα παντα...

        υ.γ καταλαβα οτι για να ξεκινας απο Γλασκωβη ,δεν μενεις Ελλαδα.Εκτος κι αν μενεις Ελλαδα και πηγες Αγγλια για διακοπες!Αλλα κι Ελλαδα αν μενεις ,τα ιδια ισχυουν.

        υ.γ και παντα εξαρταται απ τον officer που θα σε ρωτησει καποια πραγματα ,αν θα τον ικανοποιησουν οι απαντησεις σου ή αν θα το ψαξει και πιο περα.
        ''Minds are like parachutes... they only function when open.''

        Comment


          #5
          Originally posted by vertigo View Post
          Πιστευω οτι οι καρτες επιβιβασης και αφιξης κλπ κλπ ,ειναι δευτερευουσας σημασιας...Ποσες μερες μετα την αφιξη ,εχεις κλεισει επιστροφη;Σε ρωταω ,γιατι εχει σημασια ,αν πας σαν τουριστας ,χωρις συγγενεις ή φιλους κατω.Εχεις φιλους /συγγενεις; Πλανο διακοπων εχεις;Και τα λεφτα που εχεις ,καλυπτουν τις μερες που θα δηλωσεις συμφωνα με το εισιτηριο επιστροφης ,οτι θα μεινεις;Καρτα πιστωτικη με οριο που να σε καλυπτει ή χρεωστικη με ικανο υπολοιπο στον λογαριασμο θα εχεις ,αν δεν εχεις αρκετα μετρητα;Το οριο της πιστωτικης ή του λογαριασμου ,μπορουν να τα τσεκαρουν με την τραπεζα ....συνηθως πολλοι εχουν και γραμμα απ την τραπεζα ,που να βεβαιωνει περι πιστωτικου υπολοιπου ή του χρηματικου ποσου στον λογαριασμο.Επειδη πια με την κριση την οικονομικη , εχουν γινει πολυ αυστηροι στην αφιξη ,πανε προετοιμασμενοι να αποδειξουν οτι ειναι γνησιοι τουριστες.Δεν ειναι οι παλιες εποχες που εμπαινε κι ενας backpacker τουριστας αρκετα ευκολα ,χωρις πολλα πολλα.Οχι οτι ητανε ποτέ ξεφραγο αμπελι η Αυστραλια ,αλλά τωρα τα πραγματα ειναι πολυ αυστηρα...

          Αν μενεις Αγγλια και εισαι απο Ελλαδα ,το πιθανοτερο να σε ρωτησουν τί κανεις στην Αγγλια.Αν σπουδαζεις ή εχεις να δειξεις χαρτι απο εργοδοτη οτι δουλευεις ,καλως.

          Αν ομως δεν δουλευεις ή δουλευες και τωρα δεν δουλευεις ή ζεις με επιδομα ανεργιας ,πιθανον να χτυπησουν καμπανακια,ειδικα οταν εισαι Ελληνας και ξερουν την οικονομικη κριση στην Ελλαδα .Κι ας ζεις Αγγλια.Αν τωρα δεν δουλευεις ,θα τους φανει πολυ περιεργο ,οτι αποφασισες να κατεβεις για τουρισμο. Επειδη αυτοι θα κρινουν αν εισαι γνησιος τουριστας κι οχι εσυ!Και μπορουν να ψαξουν τα παντα ,αν υποψιαστουν οτι καποιος δεν ειναι γνησιος τουριστας κι ερχεται να βρει δουλεια.... Βαλιτσα , σωματικη ερευνα ,στικακια ,κινητο ,λαπτοπ ,sms ,emails...τα παντα...

          υ.γ καταλαβα οτι για να ξεκινας απο Γλασκωβη ,δεν μενεις Ελλαδα.Εκτος κι αν μενεις Ελλαδα και πηγες Αγγλια για διακοπες!
          14-15 μερες θα μεινω.Εχω φιλη που θα με φιλοξενισει.Σκεφτομαι να εχω περιπου 800-1000 δολλαρια μαζι σε μετρητα και τα υπολοιπα σε τραπεζα.Στην σκωτια εχω ερθει μονιμα για δουλεια,δουλευα για λιγο καιρο και τωρα ξαναψαχνω (μεχρι το νοεμβριο σιγουρα θα δουλευω).Επισης θα παρω χαρτη απο την τραπεζα πριν φυγω σχετικα με την κατασταση του τραπεζικου μου λογαριασμου.

          Comment


            #6
            Originally posted by georgelam View Post
            14-15 μερες θα μεινω.Εχω φιλη που θα με φιλοξενισει.Σκεφτομαι να εχω περιπου 800-1000 δολλαρια μαζι σε μετρητα και τα υπολοιπα σε τραπεζα.Στην σκωτια εχω ερθει μονιμα για δουλεια,δουλευα για λιγο καιρο και τωρα ξαναψαχνω (μεχρι το νοεμβριο σιγουρα θα δουλευω).Επισης θα παρω χαρτη απο την τραπεζα πριν φυγω σχετικα με την κατασταση του τραπεζικου μου λογαριασμου.
            Ενταξει λοιπον!Σχετικα με γνωστους ,λεφτα κλπ !
            Το οτι δεν δουλευεις τωρα ,ισως ειναι θεμα που θα επιμεινουν.Εφυγες απ την Ελλαδα που εχει μεγαλη ανεργια , πηγες στην Σκωτια για δουλεια ,δουλεψες για λιγο καιρο ,τωρα δεν δουλευεις και το οτι λες οτι μεχρι τον Νοεμβριο σιγουρα θα δουλευεις παλι ,το immigration δεν το ξερει οτι ετσι θα γινει ή αυτος ειναι ο σκοπος σου.
            Εσυ το λες οτι πηγες στην Σκωτια για να μεινεις μονιμα,αυτοι δεν το ξερουν.Αρα αφου πηγες για μονιμα , καλο θα ηταν να εχεις και το συμβολαιο σπιτιου που νοικιαζεις στην Σκωτια ,να τους το δειξεις ,αν αρχισουν τις ερωτησεις .Οτιδηποτε δλδ τους πεισει οτι σκοπευεις να ξαναγυρισεις στην Σκωτια,αν αρχισουν να την ψαχνουν.Μπορει και να περασεις αρκετα ευκολα τον ελεγχο ,αλλά καλυτερα να εισαι προετοιμασμενος αν αρχισουν παρα περα ερωτησεις...
            ''Minds are like parachutes... they only function when open.''

            Comment


              #7
              Originally posted by vertigo View Post
              Ενταξει λοιπον!Σχετικα με γνωστους ,λεφτα κλπ !
              Το οτι δεν δουλευεις τωρα ,ισως ειναι θεμα που θα επιμεινουν.Εφυγες απ την Ελλαδα που εχει μεγαλη ανεργια , πηγες στην Σκωτια για δουλεια ,δουλεψες για λιγο καιρο ,τωρα δεν δουλευεις και το οτι λες οτι μεχρι τον Νοεμβριο σιγουρα θα δουλευεις παλι ,το immigration δεν το ξερει οτι ετσι θα γινει ή αυτος ειναι ο σκοπος σου.
              Εσυ το λες οτι πηγες στην Σκωτια για να μεινεις μονιμα,αυτοι δεν το ξερουν.Αρα αφου πηγες για μονιμα , καλο θα ηταν να εχεις και το συμβολαιο σπιτιου που νοικιαζεις στην Σκωτια ,να τους το δειξεις ,αν αρχισουν τις ερωτησεις .Οτιδηποτε δλδ τους πεισει οτι σκοπευεις να ξαναγυρισεις στην Σκωτια,αν αρχισουν να την ψαχνουν.Μπορει και να περασεις αρκετα ευκολα τον ελεγχο ,αλλά καλυτερα να εισαι προετοιμασμενος αν αρχισουν παρα περα ερωτησεις...
              Καταλαβαινω απολυτα αυτα που λες και ειναι και λογικα.Συμβολαιο σπιτιου δεν εχω λογο οτι με φιλοξενει φιλος που ειναι δικο του το σπιτι.Τωρα απο θεμα δουλειας μολις εκλεισα inteview για την Τριτη
              Δεν ξερω αν παιζει ρολο αλλα το εισητηριο φυσικα θα ειναι με επιστροφη..

              Comment


                #8
                Originally posted by georgelam View Post
                Καταλαβαινω απολυτα αυτα που λες και ειναι και λογικα.Συμβολαιο σπιτιου δεν εχω λογο οτι με φιλοξενει φιλος που ειναι δικο του το σπιτι.Τωρα απο θεμα δουλειας μολις εκλεισα inteview για την Τριτη
                Δεν ξερω αν παιζει ρολο αλλα το εισητηριο φυσικα θα ειναι με επιστροφη..
                επειδη εγραψες αυτο
                Originally posted by georgelam View Post
                Το μονο που φοβαμαι ειναι μην φτασω εκει και κατι παει στραβα και με βαλουν στην επομενη πτηση για απο εκει που ηρθα.Φανταζομαι δυσκολο αυτο αλλα το κακο με εμενα ειναι οτι ειμαι αγχωτικος και θελω να ειμαι 10000% secure.Βασικα θα ηθελα απο την δικια σας την εμπειρια να μου πειτε/προετοιμασετε για τον ελεγχο που κανουν στο αεροδρομιο.(καπου διαβασα οτι μολις δουν ελληνικο διαβατηριο ειναι σαν να τους γυρναει το ματι και σου κανουν λεπτομερη και πολυωρο ελεγχο,δεν ξερω βεβαια αν ισχυει κατι τετοιο).
                σου εγραψα κι εγω καποια πραγματα.Δεν γυρναει το ματι τους αν δουν Ελληνικο διαβατηριο ,αλλά επειδη ξερουν την κατασταση στην Ελλαδα ,ελεγχουν αν αυτος που κατεβηκε σαν τουριστας ,οντως τον τουρισμο εχει κατα νου και μονο κι οχι να ψαξει να βρει δουλεια .Το εισιτηριο με επιστροφη ,βεβαια εχει σημασια ,αλλά δεν ειναι και το μονο που κοιτανε....Και δεν ειναι καθολου δυσκολο να μην επιτρεψουν την εισοδο ,αν δεν πειστουν οτι καποιος οντως κατεβηκε για τουρισμο.Δεν συμβαινει μονο στην Αυστραλια αυτο.

                Εσυ εφυγες απ την Ελλαδα για να βρεις αλλού δουλεια κι αυτη την στιγμη εισαι ανεργος και φιλοξενεισαι στην Σκωτια που πηγες να βρεις δουλεια.Δεν εχεις ισχυρους δεσμους με την Σκωτια ,ωστε να πεισθουν ευκολα οτι θες να ξαναγυρισεις στην Σκωτια.Ουτε σπιτι νοικιαζεις ,ουτε δουλεια εχεις,ουτε συγγενεις στην Σκωτια.

                Αν βεβαια κατσει η δουλεια που λες και προσληφθεις και παρεις χαρτι απ τον εργοδοτη οτι δουλευεις ,δεν θα εχεις θεμα στην αφιξη.Το θεμα ειναι,αν αρχισουν τις ερωτησεις , να πειστουν οτι εισαι γνησιος τουριστας ,γιατι πολλοι κατεβαινουν για τουρισμο κι εν τω μεταξυ βρισκουν και μαυρη εργασια ,ψαχνοντας να βρουν καποιον σπονσορα. Ασε που υπαρχουν και καποιοι που μενουν για καιρο παρανομα ,αφου εχει ληξει η τουριστικη και συνεχιζουν να δουλευουν παρανομα...(Σ αυτο τα πρωτεια εχουν οι Μαλαισιανοι.)Και επειδη υπαρχουν πολλα τετοια φαινομενα κι αυτοι εχουν γινει πολυ πιο αυστηροι στον ελεγχο..

                Τεσπα.Αν εχεις εισιτηριο με επιστροφη και χρηματα και ανθρωπο να σε φιλοξενησει -που πολυ πιθανον να του τηλεφωνησουν- ,μπορει να μην ασχοληθουν και πολυ μαζι σου και να περασεις τον ελεγχο.Αν ασχοληθουν ομως ,το αν δεν δουλευεις στην Σκωτια που πηγες να βρεις δουλεια και το οτι κι εκει φιλοξενεισαι ,μπορει να ειναι θεματα στα οποια θα επιμεινουν ,χωρις να σημαινει οτι θα σου αρνηθουν την εισοδο.Αυτο κανενας απο μας , δεν μπορει να στο πει . (εξαρταται απ τον officer που τυχον σε ρωτησει σχετικα ,αν θα πεισθει .)Ανεργος που εφυγε απο Ελλαδα και πηγε Σκωτια και φιλοξενειται και επιασε δουλεια και τωρα ειναι ανεργος και αποφασισε να παει για διακοπες στην αλλη ακρη του κοσμου ,δεν ειναι ισως κατι που θα το αφησουν ετσι ,χωρις να σου κανουν ερωτησεις κι ας εχεις εισιτηριο επιστροφης. .Και οπως σου ειπα ,μπορει να ψαξουν τα παντα ..βαλιτσα ,κινητα ,λαπτοπ ,στικακια ,sms ,emails...

                υ.γ Δεν θα σου τα εγραφα ολα αυτα ,αν δεν ειχες ρωτησει σχετικα .Το οτι καποιος εχει Ελληνικο διαβατηριο ,δεν σημαινει οτι θα εχει και προβλημα. Αν η κατασταση του δεν πειθει οτι κατεβηκε για τουρισμο ,τοτε υπαρχει θεμα.Δεν εννοω εσενα ,γενικα μιλαω.Κι αν τον αρχισουν στις ερωτησεις και πεσει σε αντιφασεις ,τοτε γινονται χειροτερα τα πραγματα...Αυτοι εχουν μεγαλη πειρα κι ο ερωτωμενος μεγαλο αγχος ,οταν δεν κατεβηκε οντως για τουρισμο και μπορει ευκολα να πεσει σε αντιφασεις...Και τοτε ψαχνουν και τα πραγματα του..
                ''Minds are like parachutes... they only function when open.''

                Comment


                  #9
                  Originally posted by vertigo View Post
                  επειδη εγραψες αυτο


                  σου εγραψα κι εγω καποια πραγματα.Δεν γυρναει το ματι τους αν δουν Ελληνικο διαβατηριο ,αλλά επειδη ξερουν την κατασταση στην Ελλαδα ,ελεγχουν αν αυτος που κατεβηκε σαν τουριστας ,οντως τον τουρισμο εχει κατα νου και μονο κι οχι να ψαξει να βρει δουλεια .Το εισιτηριο με επιστροφη ,βεβαια εχει σημασια ,αλλά δεν ειναι και το μονο που κοιτανε....Και δεν ειναι καθολου δυσκολο να μην επιτρεψουν την εισοδο ,αν δεν πειστουν οτι καποιος οντως κατεβηκε για τουρισμο.Δεν συμβαινει μονο στην Αυστραλια αυτο.

                  Εσυ εφυγες απ την Ελλαδα για να βρεις αλλού δουλεια κι αυτη την στιγμη εισαι ανεργος και φιλοξενεισαι στην Σκωτια που πηγες να βρεις δουλεια.Δεν εχεις ισχυρους δεσμους με την Σκωτια ,ωστε να πεισθουν ευκολα οτι θες να ξαναγυρισεις στην Σκωτια.Ουτε σπιτι νοικιαζεις ,ουτε δουλεια εχεις,ουτε συγγενεις στην Σκωτια.

                  Αν βεβαια κατσει η δουλεια που λες και προσληφθεις και παρεις χαρτι απ τον εργοδοτη οτι δουλευεις ,δεν θα εχεις θεμα στην αφιξη.Το θεμα ειναι,αν αρχισουν τις ερωτησεις , να πειστουν οτι εισαι γνησιος τουριστας ,γιατι πολλοι κατεβαινουν για τουρισμο κι εν τω μεταξυ βρισκουν και μαυρη εργασια ,ψαχνοντας να βρουν καποιον σπονσορα. Ασε που υπαρχουν και καποιοι που μενουν για καιρο παρανομα ,αφου εχει ληξει η τουριστικη και συνεχιζουν να δουλευουν παρανομα...(Σ αυτο τα πρωτεια εχουν οι Μαλαισιανοι.)Και επειδη υπαρχουν πολλα τετοια φαινομενα κι αυτοι εχουν γινει πολυ πιο αυστηροι στον ελεγχο..

                  Τεσπα.Αν εχεις εισιτηριο με επιστροφη και χρηματα και ανθρωπο να σε φιλοξενησει -που πολυ πιθανον να του τηλεφωνησουν- ,μπορει να μην ασχοληθουν και πολυ μαζι σου και να περασεις τον ελεγχο.Αν ασχοληθουν ομως ,το αν δεν δουλευεις στην Σκωτια που πηγες να βρεις δουλεια και το οτι κι εκει φιλοξενεισαι ,μπορει να ειναι θεματα στα οποια θα επιμεινουν ,χωρις να σημαινει οτι θα σου αρνηθουν την εισοδο.Αυτο κανενας απο μας , δεν μπορει να στο πει . (εξαρταται απ τον officer που τυχον σε ρωτησει σχετικα ,αν θα πεισθει .)Ανεργος που εφυγε απο Ελλαδα και πηγε Σκωτια και φιλοξενειται και επιασε δουλεια και τωρα ειναι ανεργος και αποφασισε να παει για διακοπες στην αλλη ακρη του κοσμου ,δεν ειναι ισως κατι που θα το αφησουν ετσι ,χωρις να σου κανουν ερωτησεις...Και οπως σου ειπα ,μπορει να ψαξουν τα παντα ..βαλιτσα ,κινητα ,λαπτοπ ,στικακια ,sms ,emails...

                  υ.γ Δεν θα σου τα εγραφα ολα αυτα ,αν δεν ειχες ρωτησει σχετικα .Το οτι καποιος εχει Ελληνικο διαβατηριο ,δεν σημαινει οτι θα εχει και προβλημα. Αν η κατασταση του δεν πειθει οτι κατεβηκε για τουρισμο ,τοτε υπαρχει θεμα.Κι αν τον αρχισουν στις ερωτησεις και πεσει σε αντιφασεις ,τοτε γινονται χειροτερα τα πραγματα...Αυτοι εχουν μεγαλη πειρα κι ο ερωτωμενος μεγαλο αγχος ,οταν δεν κατεβηκε οντως για τουρισμο και μπορει ευκολα να πεσει σε αντιφασεις...Και τοτε ψαχνουν και τα πραγματα του...
                  Καταρχην σε ευχαριστω για τις πληροφοριες και την βοηθεια.Το να ψαξουν ολα αυτα που λες δεν εχω κανενα προβλημα και επισης αμα κοιταξουν sms & email θα βρουν βιοφραφικα που εχω στειλει για δουλεια (στην σκωτια παντα) οπως και επισης sms που επικοινωνουσα με το πρακτορειο στο οποιο δουλευα.Μακαρι να πανε ολα καλα και θα κοιταξω να εχω εγγαφα στον υπολογιστη μου που να δηλωνουν οτι δουλευα (και αμα δουλευω εκεινη την περιοδο).Και παλι σε ευχαριστω πολυ για τις πληροφοριες.
                  Κατι αλλο,καπως ασχετο,που θελω να ρωτησω ειναι.Σε περιπτωση που καποιος δεν εχει δουλεια αλλα εχει λεφτα (δεν μιλαω για μενα απλα απο περιεργεια) και του εχουν κανει δωρο εισητηρια και τα εξοδα του για αυστραλια,τι γινεται σε αυτη την περιπτωση?

                  Comment


                    #10
                    Aυτοι κρινουν κατα περιπτωση,λαμβανοντας υπ.οψιν την ηλικια,την απασχοληση ,το προηγουμενο επαγγελμα και κυριως τις απαντησεις που θα τους δωσεις στο face to face control προσμετρωνας ολες τις παραμετρους.Εμεις πηγαμε σαν τουριστες 3 φορες το 2004 ,το 2008,και το 2012.Ποτε δεν μας καλεσαν για ιδιαιτερο ελεγχο απλα γραφαμε στο εντυπο λογος ταξιδιου ,επισκεψη σε φιλους,αλλα την τελευταια φορα μια συνταξιδιωτισα μας που ηταν νεαρη ηθοποιος της εκαναν παρα πολλες ερωτησεις μεχρι και αν σε ποιες διαφημισεις η σε ποια σηριαλ ελαβε μερος τα τελευταια χρονια

                    Comment


                      #11
                      καθως επισης ενας αλλος γνωστος μας ο οποιος ειχε μεν εισητιριο επιστροφης αλλα δεν ειχε χρηματα μαζι του καλεσαν τον γνωστο του με το μικροφων ο απο την υποδοχη να παει να τους πιστοποιησει οτι οντως ειναι εκει να τον παραλαβει και να τον φιλοξενησει ειδαλως αν δν τον εβρισκαν ηταν ετοιμοι να τον στειλουν πακετο πισω στην Ελλαδα γιατι δεν τους επεισε οτι ηταν τουριστας.

                      Comment


                        #12
                        Originally posted by georgelam View Post
                        Καταρχην σε ευχαριστω για τις πληροφοριες και την βοηθεια.Το να ψαξουν ολα αυτα που λες δεν εχω κανενα προβλημα και επισης αμα κοιταξουν sms & email θα βρουν βιοφραφικα που εχω στειλει για δουλεια (στην σκωτια παντα) οπως και επισης sms που επικοινωνουσα με το πρακτορειο στο οποιο δουλευα.Μακαρι να πανε ολα καλα και θα κοιταξω να εχω εγγαφα στον υπολογιστη μου που να δηλωνουν οτι δουλευα (και αμα δουλευω εκεινη την περιοδο).Και παλι σε ευχαριστω πολυ για τις πληροφοριες.
                        Κατι αλλο,καπως ασχετο,που θελω να ρωτησω ειναι.Σε περιπτωση που καποιος δεν εχει δουλεια αλλα εχει λεφτα (δεν μιλαω για μενα απλα απο περιεργεια) και του εχουν κανει δωρο εισητηρια και τα εξοδα του για αυστραλια,τι γινεται σε αυτη την περιπτωση?
                        Παρακαλω.
                        Το οτι υπαρχουν βιογραφικα που εχεις στειλει για δουλεια στην Σκωτια ...αν δεν εχεις βρει δουλεια στην Σκωτια ,ισως το δουν κι αναποδα....Οτι ψαχνεις και δεν βρηκες ακομα κι ισως γι αυτο κατεβαινεις Αυστραλια..Για να δοκιμασεις κι εκει. Μην το βλεπεις αναγκαστικα ,σαν καλο στοιχειο. Αυτοι πώς θα το παρουν ,εχει σημασια. Δεν εχεις κατι που να σε κραταει στην Σκωτια .Δεν νοικιαζεις σπιτι ,δεν εχεις ισχυρους δεσμους με την Σκωτια. Αν εχεις βρει βεβαια δουλεια ,πριν κατεβεις ,ειναι το καλυτερο.Βεβαια , μπορει ν αναρωτηθουν ,αν ειναι προσφατο το διαστημα που επιασες δουλεια ,πώς και πηρες και αδεια αμεσως. Τα παντα μπορει να σε ρωτησουν.Εκτος κι αν δεν σκοπευεις συντομα να κατεβεις για διακοπες. Αμα δουλευεις την περιοδο που θα κατεβεις ,καλυτερα να εχεις γραμμα απ τον εργοδοτη οτι δουλευεις ,με προσφατη ημερομηνια .
                        (μπορει και τιποτα απ αυτα να μην σε ρωτησουν ,απλα στα επισημανα για να εισαι προετοιμασμενος).

                        Τί εννοεις ; δεν καταλαβα. Τί γινεται ως προς τί ,οταν καποιος δεν δουλευει και του εχουν κανει δωρο τα εισιτηρια και τα εξοδα; Δεν καταλαβα το σκεπτικο της ερωτησης .... Αν θα τον αρχισουν τις ερωτησεις στην αφιξη,αν πρεπει να πει οτι ειναι δωρο το ταξιδι ,οταν ειναι δωρο;
                        ''Minds are like parachutes... they only function when open.''

                        Comment


                          #13
                          Originally posted by lyra View Post
                          Aυτοι κρινουν κατα περιπτωση,λαμβανοντας υπ.οψιν την ηλικια,την απασχοληση ,το προηγουμενο επαγγελμα και κυριως τις απαντησεις που θα τους δωσεις στο face to face control προσμετρωνας ολες τις παραμετρους.Εμεις πηγαμε σαν τουριστες 3 φορες το 2004 ,το 2008,και το 2012.Ποτε δεν μας καλεσαν για ιδιαιτερο ελεγχο απλα γραφαμε στο εντυπο λογος ταξιδιου ,επισκεψη σε φιλους,αλλα την τελευταια φορα μια συνταξιδιωτισα μας που ηταν νεαρη ηθοποιος της εκαναν παρα πολλες ερωτησεις μεχρι και αν σε ποιες διαφημισεις η σε ποια σηριαλ ελαβε μερος τα τελευταια χρονια
                          Παρα πολυ σωστα το εθεσες!
                          ''Minds are like parachutes... they only function when open.''

                          Comment


                            #14
                            Originally posted by vertigo View Post
                            Τί εννοεις ; δεν καταλαβα. Τί γινεται ως προς τί ,οταν καποιος δεν δουλευει και του εχουν κανει δωρο τα εισιτηρια και τα εξοδα; Δεν καταλαβα το σκεπτικο της ερωτησης .... Αν θα τον αρχισουν τις ερωτησεις στην αφιξη,αν πρεπει να πει οτι ειναι δωρο το ταξιδι ,οταν ειναι δωρο;
                            Παραδειγμα,δεν εχω δουλεια εγω και δεν εχω δουλεψει ποτε και εχουν λεφτα οι γονεις μου (μην το παρετε στραβα τιποτα απο αυτα δεν ειμαι)και εχω τα λεφτα και θελω να παω διακοπες στην αυστραλια,δεν μπορω να παω επειδη δεν εχω δουλεια?

                            Comment


                              #15
                              Originally posted by georgelam View Post
                              Παραδειγμα,δεν εχω δουλεια εγω και δεν εχω δουλεψει ποτε και εχουν λεφτα οι γονεις μου (μην το παρετε στραβα τιποτα απο αυτα δεν ειμαι)και εχω τα λεφτα και θελω να παω διακοπες στην αυστραλια,δεν μπορω να παω επειδη δεν εχω δουλεια?
                              Νομιζω ,οτι η lyra ,μ αυτο της το σχολιο ,εδωσε την απαντηση σ αυτο που ρωτας.

                              Κανενας δεν απαγορευει σε καποιον που δεν εχει δουλεια να παει διακοπες.Το θεμα ειναι να πειστουν ,κρινοντας κατα περιπτωση ,οτι για διακοπες κατεβαινει καποιος που ειναι ανεργος.Ειδικα αν εχει διαβατηριο απο χωρα που ειναι σε οικονομικη κριση.
                              Aν εχει εισιτηριο με επιστροφη ,χρηματα για τις μερες που θα μεινει ,εχει κλεισει καποιο καταλυμα να μεινει ,εστω για τις πρωτες μερες ή εχει καποιον να τον φιλοξενησει ,εχει να δωσει απαντησεις ως προς το τί σκοπευει να δει και πού σκοπευει να παει σαν τουριστας που ειναι , αν ερωτηθει ,ειναι πραγματα βασικα, που λαμβανονται θετικα υπ οψιν για να επιτραπει η εισοδος καποιου σαν γνησιος τουριστας.
                              Το θεμα του οτι δεν δουλευει καποιος ,θα το κρινει κατα περιπτωση ο immigration officer.
                              (Και εννοειται οτι βιογραφικα ,ληξιαρχικες πραξεις γεννησης κλπ ,χαρτια προϋπηρεσιας ,πτυχια , μεταφρασεις κλπ δεν κουβαλαει μαζι του ,οποιος παει διακοπες.Ουτε στην βαλιτσα ,ουτε σε στικακι. )
                              ''Minds are like parachutes... they only function when open.''

                              Comment

                              Working...
                              X