Announcement

Collapse
No announcement yet.

Ανταπόκριση Γλασκώβη

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

    Ανταπόκριση Γλασκώβη

    Μιας και παιρνω αρκετα πμ για πληροφοριες θα κανω μια ανασκοπηση και καταθεση προσωπικων εμπειριων απο τη ζωη μου στη Γλασκωβη. Ευκαιρια που ειμαι λιγες μερες Ελλαδα κι εχω χρονο να πω κι εγω την αποψη μου.

    Ηρθα εδω τον Γεναρη του χειμωνα που μας περασε. Η πρωτη επαφη που ειχα με τη χωρα απο κοντα ηταν προ 3ετιας που την επισκεφτηκα με τη γυναικα μου για 15 μερες για διακοπες. Οπου και να πας σαν τουριστας ωραια ειναι φυσικα, αλλα βλεπεις τους ανθρωπους, εκτιμας απο κοντα την ακριβεια της οικονομιας και την αξια του χρηματος. Αποφασισαμε να ξεκινησουμε για εδω με Αυστραλια, Καναδα κτλ εκτος συζητησης λογω αποστασης. Η Γερμανια ειναι μια χωρα που η γυναικα μου γεννηθηκε και μεγαλωσε, εργαστηκε, και οι δικοι της ζουν ακομα εκει. Την απορριψαμε με το σκεπτικο πως ο,τι ανεβαινει, κατεβαινει. Οντως εδω και 15 χρονια, οι συνθηκες εργασιας εχουν ξεπερασει αυτα που ξεκινανε να γινονται στην Ελλαδα. Η ζωη εκει δεν ειναι για φαμπρικα πλεον, οχι πως εμεις θα πηγαιναμε σαν ανειδικευτοι, αλλα ειναι ενδεικτικο της καταστασης οπου πλεον επιλεγουν την αφροκρεμα. Η Αγγλια επισης απορριφτηκε λογω του αθλιου βιοτικου επιπεδου της, ειναι ενα τεραστιο αστικο περιβαλλον (ειδικα το Λονδινο) οπου εκτος απο εργασια, μακροπροθεσμα θα ηταν σαν να ημασταν στην Αθηνα.Το ΗΒ εχει τη λιρα του, η οποια σε συναλλαγμα σου προσφερει κερδος (συμφερει στην αποταμιευση), δεν εππιρεαζεται αμεσα απο παιχνιδια ισοτιμιων οπως το ευρω, εχει καθε ειδους πηγες εσοδων:βιομηχανια, νεες τεχνολογιες, βαρεια βιομηχανια, αλιεια, πετρελαια, πολυεθνικες, προιοντα με ΠΟΠ ακομα και τουρισμο. Μια οικονομια με προοπτικες τουλαχιστον σταθεροτητας.

    Η Σκωτια λοιπον στα Βορεια του νησιου, εχει τα πετρελαια, εχει ενα τεραστιο ποσοστο εξαγωγης σολωμου παγκοσμιως, το ουισκι, εταιριες ηλεκτρονικων παιχνιδιων και γενικα βρισκεται σε σταθερη τροχια ανοδου πανω και απο τον εθνικο ΜΟ. Ειναι ομως μια μικρη χωρα και μικρο πλυθησμο, που σημαινει μικρη αγορα και λιγες ευκαιριες. Η ζωη στη Γλασκωβη ειναι 30% κατω απο την Αθηνα, με εξαιρεση τα πανακριβα λεοφωρεια.

    Τα ενοικια αναλογως την περιοχη ξεκινανε απο τις 350£ εως και 700£ για νορμαλ πραγματα παντα. Η πολη ειναι μικρη και οχι χαωδης σαν την Αθηνα. Η προσβαση ειναι ευκολη παντου. Εχει δικο της συστημα υπογειου ο οποιος κανει εναν κυκλο γυρω και απο το κεντρο της πολης. Εχει 7~8 εταιριες λεωφορειων που εξυπηρετουν τα ιδια δρομολογια πολλες φορες. Τα μηνιαια εξοδα περιλαμβανουν φυσικο αεριο για θερμανση, ηλεκτρικο φυσικα, και δημοτικα τελη. Εδω το νερο συμπεριλαμβανεται στα δημοτικα τελη και οχι σε ξεχωριστο λογαριασμο οπως σε αλλες πολεις. Τα δημοτικα τελη υπολογιζονται βαση τμ, τοποθεσιας, και παλαιοτητας. Στη σελιδα της πολης δινεις τον ΤΚ και βλεπεις σε ποια παο τις 8 ζωνες ανηκει. Πληρωνονται ανα μηνα,6 μηνο η 10 μηνο, εσεις αποφασιζεται. Οι φοιτητες δεν πληρωνουν δημοτικα τελη.Για να νοικιασεις σπιτι 85% των περιπτωσεων ζητανε αποδεικτικο εργασιας, 3 νοικια μπροστα και συμβολαιο τουλαχιστον 6μηνου. Οπως σε ολο το νησι, ευκολα θα πεσεις σε σπιτι με μουχλα και προβληματα υγρασιας, οποτε θελέι προσοχη κατα την ερευνα.

    Οι δουλειες πληρωνουν αναλογως την εκπαιδευση και τα προσοντα. Συνηθως στην αγγελεια αναφερεται και ο μισθος που διατιθεται. Για ανειδικευτος καποιος θα ξεκινησει με 800£ περιπου. Εδω τα μισθολογια αναφερονται ετησια (πχ 20.000£ per annum) ή και ωρομισθια. Παντα μεικτα.Εγω το χρονο παιρνω 21.000£. Με τη γυναικα μου να μη δουλευει αναγκαστικα επειδη πρεπει να προσεχει την κορη μας, αλλα και μετριων αγγλικων τα φερνω περα καλυτερα απο την Ελλαδα, με 2 μισθους και μεγαλυτερα παγια εξοδα. Σε σχεση με την Αγγλια παντως, οι μισθοι ειναι σημαντικα χαμηλοτεροι εδω. Σαν γενικος κανονας το Εδιμβουργο απασχολει ευκολοτερα ακαδημαϊκα επαγγελματα, ενω στο Aberdeen ειναι πολυ ποιο ευκολο για πτυχιουχους καθε τομεα να βρουν δουλεια. Δεν ειναι τυχαιο αλλωστε πως εκει ειναι συγκεντρωμενο το ποιο μορφωμενο εργατικο δυναμικο της Σκωτιας. Κρατησεις ειναι περι το 20% για περιθαλψη και φορολογια, μερος των οποιων στο τελος του χρονου επιστρεφονται αν το δικαιουσαι. Φορολογικη δηλωση εδω δεν γινεται, ολα μεσω τραπεζης. Παιζει τεραστιο ρολο να εχει καποιος γνωριμιες, αλλιως θα δυσκολευτει να βρει δουλεια. Οι συνεντευξεις γινονται μεσω recruiters και οχι απευθειας απο τις εταιριες. Οποτε η αποστολη βιογραφικων μεσω e-mail απευθειας σε εταιριες δεν αποδιδει σημαντικα.Σημαντικο μην ασχοληθειτε να στειλετε βιογραφικο σημειωμα με στοιχεια ελληνικα. Απαραιτητα τηλεφωνο και τοπος διαμονης εδω.

    Η γλωσσα, μην τρεφεται αυταπατες, ειναι απαραιτητη. Η προφορα των Σκωτσεζων ειναι πολυ βαρυα. Και proficiency να εχετε ειναι αχρηστο στην επικοινωνιας σας μαζι τους, ειδικα με τους Γλασκωβιτες. Δε θα τους καταλαβαινετε, δε θα σας καταλαβαινουν. Ειναι ομως ευγενικοι και μιλανε αργα για να συνεννεοηθεις μαζι τους. Σε καθημερινες ομως δραστηριοτητες (παμπ, φαστ φουντ κτλ) θα δυσκολευτειτε.

    Γραφειοκρατια. Δεν υπαρχει. Κλεινεις τηλεφωνικο ραντεβου στο job centre για εκδοση NIN. Πας μετα απο 2 μερες στο υποκαταστημα της οδου Pollocksaws, απαντας σε καποιες ερωτησεις, συμπληρωνει ο αρμοδιος την αιτηση εκδοσης και σε 15 μερες ερχεται σπιτι.Εγω οταν ειπα πως ημουν σε ξενοδοχειο, τσινισε ο υπαλληλος και εδωσα τη διευθυνση ενος φιλου τελικα. Τραπεζικος λογαριασμος επισης απαραιτητος. η Lloyd`s και η HSBC ανοιγουν ευκολοτερα λογαριασμους σε αλλοδαπους. καλο ειναι να πειτε πως ειστε φοιτητης στη χωρα, αλλιως θα φατε ακυρο.

    Εκπαιδευση. τα δημοσια σχολεια της Γλασκωβης ειναι αθλια εκτος περιπου 10 τα οποια ειναι σε πανακριβες περιοχες. Γιατι αναφερω τις περιοχες; Επειδη εχουν αυτο που λενε catchment. Αποκλειστικη ζωνη καθε σχολειου. Θες εντοποιοτητα, η οποια ομως δεν εγγυαται 100% πως θα γινει δεκτη η αιτηση σου για να μπεις σε καποιο σχολειο. Ενδεικτικα σχολεια οπως Jordanhill, Maryhill βρισκονται σε ζωνες F+ με ενοικια απο 900£.Τα υπολοιπα σχολεια εχουν φοβερα προβληματα με ρατσισμο, εγκληματα με μαχαιρια, αναλφαβητισμο ακομα και βιασμους. οχι δεν υπερβαλλω καθολου. Η κορη μου συντομα ξεκιναει παιδικο και εχω ψαξει πολυ σοβαρα το θεμα.

    Ομογενεια. Ανακαλυψα τυχαια την ελληνικη κοινοτητα της Γλασκωβης στο FB. Ειναι γελιοι επιοικως. Το κυριως σωμα ειναι ενα τσουρμο φοιτητες που θαρρουν πως εχουν πιασει τον παπα απο τα @ρχιδι@ και ειναι καλοι στο να λενε ειμαστε Ελληνες, και η κεφαλη αποτελειται απο μεγαλυτερους σε ηλικια κομπλεξικους 60αρηδες που ασχολουνται με τις εκλογες του προεδρειου, και αν ο Ναος της κοινοτητας μας ειναι μεγαλυτερος απο αυτον της κοινοτητας του Εδιμβουργου. Ναι κι εδω φαγωμαρα.Βοηθεια δε συζητω, αλλα ουτε καν ενα καλωςορισμα τυπικο οταν μπεις στην εκκλησια του Αγιου Λουκα στο west end.

    Εγκληματικοτητα. η πολη απο τη δεκαετια του `60 ηταν χειροτερη κι απο το Σικαγο. εχει τη φημη πως εδω ζουν μαχαιροβγαλτες και ληστες. Προσωπικα δεν εχω αντιμετωπισει κινδυνο. Ξερω ομως το που δεν πρεπει να παω. Γιατι οντως το εγκλημα με μαχαιρι ξεκιναει απο ηλικιες των 10 ετων. Υπαρχει μια κατηγορια ανθρωπων που λεγονται NED`s. Νon Educated Delinquets. Παιδια που αφησαν το σχολειο νωρις κι εμπλεξαν με το εγκλημα και τη ζωη παρεια. Ειτε επειδη προερχονται απο αντιστοιχες οικογενειες, ειτε επειδη εμπλεξαν με λαθος παρεες. Αυτοι οι νεοι, εξελισονται σε μεθυσους ενηλικες που ζουν με επιδοματα του κρατους σε schemes και κρατικα σπιτια. Επισης υψηλα ειναι και τα ποσοστα εγκυμοσυνης σε ολοκληρο το ΗΒ. ΝED`s υπαρχουν σε ολο το νησι, στην Αγγλια τους φωναζουν chavs.

    Περιοχες. Γενικα το δυτικο (west end) και βορειο (north end) τμημα εχουν την καλυτερη φημη.Αυτο δε σημαινει πως περιοχες στο Shawlands, Lanarkshire, newton mearns και το κεντρο δεν ειναι καλες. Παντως δεν πλησιαζω Pollocksaws, Ibrox και Govan. Γενικα εχει πολλα παρκα και αλση, μεγαλο + ο ποταμος Clyde φυσικα.

    Κλεινοντας καλο ειναι να πω πως του χρονου τον Μαρτιο θα γινει δημοψηφισμα για αποσχιση της Σκωτιας και ανεξαρτησια απο την Αγγλια. Δεν ξερω τι επιπτωσεις θα μπορουσε να εχει κατι τετοιο στους ολοενα και αυξανομενους πλυθησμους των μεταναστων.

    #2
    Πόσο δίκιο έχεις! Κι εγώ στη Γλασκώβη μένω, και τα πράγματα είναι ακριβώς έτσι. Δεν είμαι πολύ καιρό εδώ κι ακόμα ψάχνω για δουλειά. Να σε ρωτήσω κάτι; Συμφέρει να κάνεις αίτηση για jobseeker's allowance ή σου βγάζουν την ψυχή με κάτι τρελά που ακούω, π.χ να τους αποδείξεις ότι ψάχνεις για δουλειά 20 ώρες την εβδομάδα; Σκεφτόμουν μέχρι να βρω δουλειά να πάρω κανένα τέτοιο επίδομα ανεργίας ή το housing benefit, μιας και είμαι στο ενοίκιο, αλλά δεν ξέρω αν αξίζει να προσπαθήσω ή αν θα με τρελάνουν με αυτές τις βλακείες που ζητάνε. Εσύ που έχεις περισσότερο καιρό, μπορεί να ξέρεις.

    Comment


      #3
      Υπεροχο αρθρο. Μπραβο σου!

      Comment


        #4
        Originally posted by perlastar View Post
        Πόσο δίκιο έχεις! Κι εγώ στη Γλασκώβη μένω, και τα πράγματα είναι ακριβώς έτσι. Δεν είμαι πολύ καιρό εδώ κι ακόμα ψάχνω για δουλειά. Να σε ρωτήσω κάτι; Συμφέρει να κάνεις αίτηση για jobseeker's allowance ή σου βγάζουν την ψυχή με κάτι τρελά που ακούω, π.χ να τους αποδείξεις ότι ψάχνεις για δουλειά 20 ώρες την εβδομάδα; Σκεφτόμουν μέχρι να βρω δουλειά να πάρω κανένα τέτοιο επίδομα ανεργίας ή το housing benefit, μιας και είμαι στο ενοίκιο, αλλά δεν ξέρω αν αξίζει να προσπαθήσω ή αν θα με τρελάνουν με αυτές τις βλακείες που ζητάνε. Εσύ που έχεις περισσότερο καιρό, μπορεί να ξέρεις.
        Δυστυχως δεν ξερω γιατι δεν ασχοληθηκα ποτε μου με τα επιδοματα κτλ. Αλλα απο οσο ξερω, για να παρεις το job seeker`s allowance, πρεπει να εχεις εργαστει το τελευταιο 3μηνο. https://www.gov.uk/jobseekers-allowance/eligibility

        Comment


          #5
          Ok, σ'ευχαριστώ πολύ!

          Comment


            #6
            Originally posted by DiD666 View Post
            Δυστυχως δεν ξερω γιατι δεν ασχοληθηκα ποτε μου με τα επιδοματα κτλ. Αλλα απο οσο ξερω, για να παρεις το job seeker`s allowance, πρεπει να εχεις εργαστει το τελευταιο 3μηνο. https://www.gov.uk/jobseekers-allowance/eligibility
            Καλησπερα και απο εμενα.Κι εγω Γλασκωβη μενω τους τελευταιους 8 μηνες.Αξιζει το jobseekers allowance και στο δινουν και πολυ ευκολα και χωρις να εχεις προυπηρεσια (κι εγω μολις ηρθα σκωτια μετα απο 1 μηνα το πηρα)..Περιπου 2-3 μηνες ημουν με το επιδομα και ημουν απολυτα ικανοποιημενος οπως και μετα την πρωτη δουλεια που βρηκα και ημουν 3 εβδομαδες χωρις δουλεια ξανα πηγα και εκανα αιτηση για επιδομα και μου το εδωσαν αμεσως και μου ειπαν οτι μπορω να ξανακανω αιτηση οσες φορες χρειαστει

            Comment


              #7
              50 pounds την εβδομαδα ειναι?
              Απο δουλειες, σε στελνουν ή σαν τον οαεδ ειναι?

              Comment


                #8
                Originally posted by chococaramel View Post
                50 pounds την εβδομαδα ειναι?
                Απο δουλειες, σε στελνουν ή σαν τον οαεδ ειναι?
                70 pounds την εβδομαδα αμα εισαι πανω απο 24 η 25 δεν θυμαμαι ακριβως και η πληρωμη γινεται καθε 15 μερες,140 λιρες το δεκαπενθημερο δηλαδη.Σου δινουν ενα χαρτη κι εσυ γραφεις τι ενεργειες εχεις κανει για ευρεση εργασιας και καθε 2 εβδομαδες πας στο jobcentre της περιοχης σου και τους ενημερωνεις (3 λεπτα το πολυ καθεσαι).Εχουν κατι υπολογιστες που βαζεις τι δουλεια σε ενδιαφερει και περιοχη που θες και σου εμφανιζει τι αγγελειες υπαρχουν και αμα θες τα εκτυπωνεις

                Comment


                  #9
                  Eυχαριστω για την απαντηση Γιωργο.

                  Comment


                    #10
                    Να συμπληρώσω και κατι ακομα για τους Σκωτσεζους. Σαν λαός ειναι πολυ κοντα σε εμάς. Ειδικα στην εθνική συνείδηση και υπερηφάνεια. Ακριβως αυτο καλλιεργούν οι δυνάμεις που συνασπιζονται για την απόσχιση απο το ΗΒ (Αγγλία, Ουαλια, Σκωτια). Υπαρχει μια τρομερή έξαρση του εθνικισμού ειδικα στις φτωχογειτονιές της Γλασκωβης οπου παραδοσιακά μαστιζονταν απο φτώχεια,αναλφαβητισμό και αλκοολισμο. Η Γλασκωβη ενω ειναι ενα μεγαλο πνευματικό κεντρο του νησιού το οποίο γνωρίζει και οικονομική ευημερία ταυτόχρονα, υποφέρει απο κοινωνικές ανισότητες. Στη μια όχθη οι περιφερειακοί (white trash τους λενε στο αμερικα) κι απο την άλλοι μορφωμένοι ντόπιοι και ξένοι, καθώς και επιχειρηματιες. Οι πρώτοι θέτουν εαυτόν εκ των πραγμάτων εκτος καδρου, ενω οι υπόλοιποι δείχνουν σχεδον να αδιαφορούν για το που θα οδηγηθεί αυτη κατασταση. Ετσι λοιπον οι εθνικιστικές τάσεις εκδηλώνονται ολο ενα
                    Και συχνότερα με επιθέσεις μίσους εναντίων αλλοφυλων, φοιτητών και καθε τι καθως πρεπει. Αυτη τη στιγμη στη Σκωτια υπαρχει οργασμος οικοδομικής δραστηριότητας στα μεγάλα αστικά κέντρα κυρίως, πράγμα που εχει εκτοξεύσει το ρυθμό ανάπτυξης πανω και απο τον εθνικό το περασμένο 6μηνο. Εμένα ολα αυτα μου θυμίζουν την κατασταση στην Ελλάδα μεχρι και πριν το 2008~2009, και πολυ με προβληματίζουν. Το κυριο επιχείρημα των Σκωτσεζων ειναι πως η ΕΕ δέχτηκε πως τα 3 κράτη που απαρτίζουν το ΗΒ, στην ΕΕ εχουν εισέλθει ως αυτόνομα. Συνεπώς μετα
                    Την απόσχιση θα παραμείνουν ως μέλος με
                    ολα τα ωφέλη. Φυσικα η καταστα ειναι πολυ πιο περίπλοκη, καθως θα πρεπει να υπολογιστεί το ποσοστό του ελλείμματος του ΗΒ το οποίο θα επωμιστουν άπαξ και αποσχισθουν. Αν ακούσει κανεις τι λεει ο Solomon (περιπου πρωθυπουργός της Σκωτιας) ειναι καρμπόν το πρόγραμμα του Τσίπρα. Και γυριζω κλείνοντας στο αρχικο θεμα της ξενοφοβίας. Οπως κι εμεις, ετσι κι αυτοί δεν ειναι μαθημένοι σε κύματα μετανάστευσης (παρόλη την αποικιακη πολιτική της Βρετανικής Αυτοκρατορίας), με τη
                    μονη διαφορα πως εκει δεν υπαρχουν φωνές αριστεράς ή κεντρωες. Προσωπική μου άποψη, τα πραγματα θα γίνουν αφόρητα για τους μετανάστες στη Σκωτια, καθως το σύνθημα "Scotland for Scots" ειναι κυβερνητική γραμμή. Επίσης τα σχέδια του Solomon για τη διαχείριση των ξένων σε
                    μια αυτόνομη Σκωτια, δεν ειναι ξεκάθαρα και αρκείται σε αοριστολογιες του τύπου "ζουν χρονια εδω και ειναι μέλη της κοινωνίας" χωρις να προσδιορίζει πλαίσιο μεταναστευτικής πολιτικής. Σημειωτέον οι μισθοί στη Σκωτια, ειδικα στη Γλασκωβη, ειναι τουλαχιστον 10% χαμηλότεροι ως και 30% σε πολλα
                    επαγγέλματα. Ενω το κόστος ζωής παραμένει χαμηλοτερο απο το αντίστοιχο στο Νότο, δεν ειναι στα
                    ιδια επίπεδα με τις διαφορές των μισθών.

                    Τα 4 σχεδον τελευταια χρονια παρακολουθώ τη σελίδα της Σκωτιας καθημερινά. Συμβουλευω τους υποψήφιους μετανάστες για εκει να κανουν το ιδιο. http://news.scotland.gov.uk/

                    Comment


                      #11
                      Σημαντικο ειναι το φαγητο. Στην αρχη πηγαινα πολυ Mcdonalds και Burger King, αλλα ειναι ακριβα σε σχεση με τα Yates. Το φαγητο τους ειναι οχι κακο. Αλλα εχουν καλο value for money. Και με τα λεφτα που δινεις στα προαναφερθεντα, στα Yates τρως βασιλικα. Eπισης ειχα σταμπαρει και μερικα ελληνικα μαγαζια στο κεντρο. το ενα ειναι η Ελιά κοντα στον κεντρικο σταθμο, υστερα ειναι το yiamas, το Κονακι, zorba, athena Ακριβα μαγαζια, αλλα χτυπηστε καμμια πορτα μηπως εχουν δουλεια. Επισης δυνaτο το τουρκικο Anatolia με πολλη πελατεια παντα.

                      Comment


                        #12
                        παιδιά καλησπέρα!
                        Θα ήθελα πολύ τη βοηθειά σας για τη Σκωτία. Σκεφτόμαστε με τον άντρα μου και το παιδί μου να φύγουμε για Γλασκώβη χωρίς να έχουμε βρει δουλειά. Ψάχνοντας να μεινουμε κάπου για αρχή σκέφτηκα τα short term lets τα οποία όμως δεν νοικιάζουν, για 2 μηνες που θέλουμε. Τι εναλλακτικές έχουμε καθώς δεν έχω γνωστούς που θα μπορούσαν να με φιλοξενήσουν; για να νοικιάσεις κανονικά πρέπει να αποδείξεις οτι εργάζεσαι; ο,τι πληροφορία έχετε είναι ευπρόσδεκτη!!! ευχαριστώ πολύ

                        Comment


                          #13
                          Originally posted by mariamark View Post
                          παιδιά καλησπέρα!
                          Θα ήθελα πολύ τη βοηθειά σας για τη Σκωτία. Σκεφτόμαστε με τον άντρα μου και το παιδί μου να φύγουμε για Γλασκώβη χωρίς να έχουμε βρει δουλειά. Ψάχνοντας να μεινουμε κάπου για αρχή σκέφτηκα τα short term lets τα οποία όμως δεν νοικιάζουν, για 2 μηνες που θέλουμε. Τι εναλλακτικές έχουμε καθώς δεν έχω γνωστούς που θα μπορούσαν να με φιλοξενήσουν; για να νοικιάσεις κανονικά πρέπει να αποδείξεις οτι εργάζεσαι; ο,τι πληροφορία έχετε είναι ευπρόσδεκτη!!! ευχαριστώ πολύ
                          Καλησπερα Μαρια και καλως ηρθες στην παρεα μας.Σου εστειλα και πμ με μερικα site για να δεις τιμες που υπαρχουν σε σπιτια.Μπορεις να παρεις τηλεφωνο και να τους ρωτησεις,αν και πιστευω οτι δεν χρειαζεται να εχεις εργασια για να νοικιασεις σπιτι..τοσοι και τοσοι αγγλοι/σκωτσεζοι ζουνε τοσα χρονια μονο και μονο απο τα επιδοματα και νοικιαζουν σπιτι ανετα και μαλιστα με βοηθεια απο το κρατος..αμα εχετε καποια λεφτα για να ξεκινησετε δεν θα εχετε κανενα προβλημα στο να νοικιασεται..Καλη επιτυχια οπως και να εχει και μακαρι να σας πανε ολα οπως θελετε..με το καλο να ερθετε

                          Comment


                            #14
                            Εμεις νοικιασαμε πριν ενα μηνα και μας ζητησαν αποδεικτικο εργασιας.Για καποια σπιτια μαλιστα ελεγχουν και το υψος του εισοδηματος.Παντως σε πολλές αγγελίες αναφερουν πως δεν δεχονται ατομα που περνουν επιδομα ενοικιασης (ΝΟ DSS).

                            Comment


                              #15
                              τωρα μπερδεύτηκα...δηλ. εαν δεν έχεις βρει δουλειά, δεν μπορείς να νοικιάσεις σπίτι; το να τους δώσεις μπροστά κάποια ενοίκια μπορεί να αποτελέσει λύση;

                              Comment

                              Working...
                              X