Announcement

Collapse
No announcement yet.

Οικονομική κινητή τηλεφωνία στο Ηνωμένο Βασίλειο

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

    Οικονομική κινητή τηλεφωνία στο Ηνωμένο Βασίλειο

    Φανταστικό πρόγραμμα στα καρτοκινητά είναι το ακόλουθο:

    O2 | International | International Caller Bolt On

    Με λίγη μελέτη θα ανακαλύψετε το τί προσφέρει, εγώ εδώ θα σας δώσω την περίληψη:

    - Λαμβάνετε δωρεάν μία International Sim κάρτα και πάνω της χτίζετε τα προγράμματά σας. Ήδη με την International Sim είναι ανταγωνιστικές οι χρεώσεις σας προς την Ελλάδα (ή οποιαδήποτε άλλη χώρα), ενώ έχετε πρόγραμμα ανάλογο με το δικό μας CU για παράδειγμα.

    O2 | International | International Caller Bolt On

    - Βάζετε με 10 λίρες το International Favourites πακέτο το οποίο σας επιτρέπει να επιλέξετε έως 3 διεθνή νούμερα. Με αυτό το πακέτο μπορείτε να έχετε ανά μήνα 3.000 λεπτά ομιλίας προς τα σταθερά της επιλογής σας (προς Ελλάδα) και 100 λεπτά ομιλίας προς τα κινητά της επιλογής σας (προς Ελλάδα).

    O2 | International Favourites | Our new international calls Bolt On

    - Στη συνέχεια προσθέτετε το "Call Me Number" το οποίο είναι ένα νούμερο που θα σας δώσει Ο2 για να το δώσετε στους γνωστούς σας στην Ελλάδα (ή οπουδήποτε αλλού, ανάλογα με τη χώρα που σας ενδιαφέρει). Είναι ένα νούμερο μασκαρεμένο σε ελληνικό που ξεκινάει από 0030211... κι όταν το χρησιμοποιούν οι γνωστοί σας για να σας καλέσουν θα χρεώνονται σαν να τηλεφωνούσαν στην Ελλάδα. Το τηλέφωνο θα προωθείται κανονικά στο αγγλικό σας νούμερο κι εσείς δεν θα χρεώνεστε τίποτα.

    Το μόνο που πρέπει να προσέξετε είναι ότι πρέπει να ανανεώσετε το χρόνο ομιλίας σας πριν να λήξει στον μήνα, ειδάλλως θα χρειαστεί να ξανασετάρετε όλα σας τα νούμερα και τα προγράμματα, και θα λάβετε νέο "μασκαρεμένο" ελληνικό νούμερο.

    Συμπέρασμα: με 10 λίρες έχετε άπειρο χρόνο ομιλίας προς Ελλάδα, οι γνωστοί σας στην Ελλάδα χρεώνονται τοπικές κλήσεις, κι όλα αυτά χωρίς καν να σας ζητήσουν ταυτοποίηση στο κατάστημα. Εμένα δεν μου ζήτησαν ούτε διαβατήριο ούτε τίποτα, μου σέταραν την sim στο κατάστημα της Ο2 και μετά από λίγες ώρες είχα ενεργοποιημένο καρτοκινητό.

    #2
    η καρτοκινητή CAMEL SIM της ORANGE σου δίνει χρόνο ομιλίας για κλήσεις στο εξωτερικό (εκτός Αγγλίας) για κινητά κ σταθερά
    για ανανέωση χρόνου 10 λιρών σου δίνει 1 ώρα για ένα μήνα κοκ
    Orange pay monthly plans | Pay monthly contracts on Racoon, Dolphin & Panther Animal plans| Orange Shop

    εγω προτιμώ το σκυπε
    με €5,99/month έχω ΑΠΕΡΙΟΡΙΣΤΕΣ κλήσεις στην Ευρώπη ( Unlimited Europe, €5,99 per month) μέσω διαδικτύου αλλά για σταθερά μόνο ωστόσο μπορείτε να χρησιμοποιήσετε κ το smartphone σας άμα συνδεθείτε δωρεάν μέσω wifi
    Cheap international calls, low call rates, international calling

    επίσης οι δικοί μου δεν χρειάζεται να με παίρνουνε τηλ - άμα ειναι κατι επειγον με στελνει η αδερφή μου μαιλ κ παίρνω εγώ τηλέφωνο μέσω σκυπε - άλλωστε άμα παίρνεις μια φορά την εβδομάδα μαθαίνεις όλα τα νεα (πόσοι είναι ακόμα άνεργοι στο σοι κτλπ, πόσο χαράτσι πρέπει να πληρώσει ο πατέρας μου κτλπ)

    Comment


      #3
      Giffgaff απο μενα... τρεχει στο δικτυο της ο2 και ειναι πολυ φθηνη

      Comment


        #4
        RATES ??? Πόσο πληρώνεις την ώρα? Γιατί εγώ με το σκυπε πληρώνω μονο 6 ευρώ....

        Comment


          #5
          2p/λεπτο προς Ελλαδα, 8p/sms προς Ελλαδα και διαφορα πακετα για Αγγλια που ξεκινανε απο 5 λιρες...
          Εχω καποιες εξτρα σιμ αν ενδιαφερεται κανεις...

          Comment


            #6
            με το σκυπε δεν κοιτάζω ποτε το χρονομετρο να δω πόσο μίλησα - προχτες μίλαγα 1 ώρα με τον πατέρα μου κ είχα ξεχασει εντελως να κοιτάξω το ρολοι - ουτε ΚΑΝ ΤΗΛΕΦΩΝΟ ΔΕΝ ΚΡΑΤΟΥΣΑ - απλά είχα ανοιχτο το σκυπε όσο σερφαρα στο λαπτοπ στέλνοντας αιτήσεις

            Comment


              #7
              Όλα καλά αλλά αν έπρεπε να εξηγήσω στους γονείς μου τί είναι skype θα έπρεπε να τους εξηγώ για χρόνια. Μιλάμε για ανθρώπους που δεν έμαθαν ποτέ πώς λειτουργεί το τηλεκοντρόλ της τηλεόρασης και με βάζουν κάθε φορά να τους ρυθμίζω τα κανάλια της τηλεόρασης.

              Comment


                #8
                Καλα εμενα οι δικοι μου με τα βιας να κλειδωσουν το κινητο. Μηνυματα δεν ξερουν να διαβαζουν. Τι τραβαω καθε φορα, δεν λεγεται

                Comment


                  #9
                  Originally posted by miss espresso View Post
                  Όλα καλά αλλά αν έπρεπε να εξηγήσω στους γονείς μου τί είναι skype θα έπρεπε να τους εξηγώ για χρόνια. Μιλάμε για ανθρώπους που δεν έμαθαν ποτέ πώς λειτουργεί το τηλεκοντρόλ της τηλεόρασης και με βάζουν κάθε φορά να τους ρυθμίζω τα κανάλια της τηλεόρασης.
                  μα δεν καταλαβες απο το σκυπε παίρνω τηλέφωνο ΣΤΟ ΣΤΑΘΕΡΟ - δεν ξερει ο πατερας μου τι παει να πει διαδικτυο
                  ακομα έχει αυτην την βινταζ γκρι συσκευή τηλεφώνου που έδινε ο ΟΤΕ

                  αααα μολις τελειωσα άλλη μια συνομιλια με Ελλάδα - διάρκεια κλήσης 1.35 λεπτά....

                  Comment


                    #10
                    Το θέμα είναι ότι στο δικό μου πρόγραμμα της Ο2 τους έχω βάλει ως ένα από τα 3 σταθερά τηλέφωνα που δικαιούνται τσαμπέ κλήσεις.Άσε που εκείνοι με καλούν με χρέωση Ελλάδας. Τέλος πάντων ότι βολεύει τον καθένα, και καλό είναι που υπάρχουν τόσες επιλογές γιατί πριν μερικές δεκαετίες τρέχαμε με τις τηλεκάρτες.

                    Originally posted by ckastam View Post
                    μα δεν καταλαβες απο το σκυπε παίρνω τηλέφωνο ΣΤΟ ΣΤΑΘΕΡΟ - δεν ξερει ο πατερας μου τι παει να πει διαδικτυο
                    ακομα έχει αυτην την βινταζ γκρι συσκευή τηλεφώνου που έδινε ο ΟΤΕ

                    αααα μολις τελειωσα άλλη μια συνομιλια με Ελλάδα - διάρκεια κλήσης 1.35 λεπτά....

                    Comment


                      #11
                      Υπαρχει απο εταιρία καρτο-κηνιτο μονο sim !!χωρις συμβολαιο που να μη ζητάει διευθυνση κατοικιας??
                      Ψαχνω και δεν βρεισκω τιποτα
                      Οι mailforward π.χ SkyPax τροποι απο Ελλαδα ειναι νομιμοι με τις εταιριες κινητης τηλεφωνιας που ζητανε ολες διευθυνση κατοικιας για τα 3 τελευταια χρονια στην Αγγλια ?

                      Comment


                        #12
                        Υπαρχει απο εταιρία καρτο-κηνιτο μονο sim !!χωρις συμβολαιο που να μη ζητάει διευθυνση κατοικιας??
                        Ψαχνω και δεν βρεισκω τιποτα
                        Οι mailforward π.χ SkyPax τροποι απο Ελλαδα ειναι νομιμοι με τις εταιριες κινητης τηλεφωνιας που ζητανε ολες διευθυνση κατοικιας για τα 3 τελευταια χρονια στην Αγγλια ?

                        Comment


                          #13
                          Originally posted by kimjon View Post
                          Υπαρχει απο εταιρία καρτο-κηνιτο μονο sim !!χωρις συμβολαιο που να μη ζητάει διευθυνση κατοικιας??
                          Ψαχνω και δεν βρεισκω τιποτα
                          Οι mailforward π.χ SkyPax τροποι απο Ελλαδα ειναι νομιμοι με τις εταιριες κινητης τηλεφωνιας που ζητανε ολες διευθυνση κατοικιας για τα 3 τελευταια χρονια στην Αγγλια ?
                          Μπες στο ebay ψαξε για καρτα giffgaff ενα με δυο euro κανει στην στελνουν αθηνα μπαινεις στο site https://www.giffgaff.com/ κανεις ενεργοποιηση δινεις μια διευθυνση οτι ναναι και εχεις UK number ετσι εκανα εγω και ακομη ειμαι ελλαδα!!

                          Comment


                            #14
                            όταν πρωτοήρθα στο Λονδινο πήγα και πήρα LYCAMOBILE και την κράτησα για κανενα χρόνο πριν αλλάξω για O2. Για μένα, είναι η καλυτερη και οικονομικότερη επιλογή. Μπορείς να μπαίνεις στο site και να αγοράζεις bundles ανάλογα με το τι χρειάζεσαι. Bundles | Lycamobile

                            ΠΧ κάποιος που θέλει δεδομένα, μπορεί να πληρώσει ακριβώς όσα χρειάζεται, εχει απο 500ΜΒ μέχρι 5GB
                            Κάποιος που θελει να μιλάει κυριως με ελλαδα, βάζει 500 λεπτα national & international με μονο 15 GBP (και παιρνει και 1GB data)

                            Eίναι μια χαρά εταιρεία αλλα ειναι pay as you go

                            Comment


                              #15
                              Αγοραζω πλεον με Monese Debit ,πολυ καλη εξιπηρετιση και χωρις χρεωση συναλαγων το μονο που χανεις ειναι στη μετατροπη Ευρω-Λιρρα

                              Comment

                              Working...
                              X