Announcement

Collapse
No announcement yet.

steuer classe επιστροφή?

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

    steuer classe επιστροφή?

    Καλησπέρα σε όλους, ήθελα να ρωτήσω κάτι, δουλευω απο τον Νοέμβρη Γερμανία και μέχρι και τον Απρίλιο θεωρούμουν αν και παντρεμένος κλάση 1 γιατί δεν είχε έρθει ακόμα το επίσημο χαρτί απο την finanzamt στη δουλεία μου. Απο τον μάιο που έγινα κλάση 3 πληρώνω περίπου 200-250 ευρώ λιγότερη steuer. Για τους μήνες που μου κρατούσαν τα χρήμματα σαν κλάση 1 δικαιούμε επιστροφή?απο ποιον την παίρνω?απο τη δουλεία μου ή την εφορία?

    #2
    Κάτσε λίγο georget γιατί μπερδεύεις πολλά (οικονομικά έτη, κατηγορία φόρου, κ.α.) πράγματα μαζι και δεν μπορώ να καταλάβω καλά. Αρχικά πότε δηλώθηκε στο δήμο η γυναίκα σου μαζί σου, δηλαδή ότι είστε παντρεμένοι στην Γερμανία? Πώς λές ήσουν παντρεμένος και η εφορία σε είχε σε επίπεδο φόρου 1? Η αλλαγή στην κατηγορία φόρου πρέπει να έχει περαστεί στην lohnsteuerkarte του 2013 (είναι ηλεκτρονική πλέον). Απο την ημερομηνία αυτή και μετά είσαι παντρεμένος και κατηγορία 3 για την εφορία. Αν ο εργοδότης σου έχει παρακρατήσει χρήματα απο την ημερομηνία αυτή και μετά σαν να ήσουν στην 1, θα πάρεις χρήματα πίσω και πρέπει να απυθυνθείς στην FA σου.
    It’s simple. When someone does something nice for you, you pay it forward and do an act of kindness for someone else.

    Comment


      #3
      Για να τα εξηγήσω λίγο καλύτερα, γιατί όντως τα είπα λίγο μπερδεμένα. Όταν πρωτοήρθαμε Νοεμβρη του 2012 και αρχισα να δουλέυω πήγαμε στην finazamt, γραφτήκαμε, πιστοποιητικού γάμου δεν μας ζήτησαν. Αυτό το δώσαμε στο δημαρχείο (όχι μεταφρασμένο γιατί επίσης δεν χρειαζόταν μετάφραση απο ότι είπε) απο το οποίο μας είπαν ότι θα μας στελναν το χαρτί με την φορολογική κλαση και steuer id. Νοέμβρη και δεκεμβρη από ότι είδα στα χαρτια που παίρνω όταν πληρονομαι απο τη δουλειά είδα ότι νοέμβρη δεκεμβρη με φορολογούσαν με κλάση 3 (ίσως επειδή όταν με ρώτησαν στη δουλειά τους είπα 3?) και γενάρη μέχρι απρίλη με είχαν στην 1. Να συμπληρώσω ότι στην αρχή είχα ένα θέμα με το steuer id μου το οποιο δεν ερχόταν. Τελικά ήρθε μαζί με την επίσημη κλαση μου την 3 περίπου αρχές μαρτίου. Κανονικά μιας και ήρθα παντρεμένος εδώ απο την αρχή δεν πρέπει να φορολούμε απο την αρχή με 3?

      Comment


        #4
        Τι να σου πώ ρε georget, πάλι δεν το καταλαβαίνω. Ο εργοδότης όταν σου δίνει εργασία και πάς να υπογράψεις τα συμβόλαια κτλ του δίνεις τα χαρτιά σου της εφορίας (που φαίνεται εκεί τι κατηγορία είσαι και τι πληρώνεις) και τα χαρτιά της ασφάλειας. Δεν έχω ακούσει ποτέ ο εργαζόμενος να δηλώνει αυτός τι κατηγορία είναι στον εργοδότη προφορικά. Λίγο παράξενα μου φαίνονται, τι να πώ. Καλό θα είναι να ρωτήσεις στην εφορία σου, υπόθεση 5 λεπτών θα είναι.
        It’s simple. When someone does something nice for you, you pay it forward and do an act of kindness for someone else.

        Comment


          #5
          εμένα μου κάνει εντύπωση που δεν σου ζήτησε το Finanzamt πιστοποιητικού γάμου;
          τεσπα, από την στιγμή που δηλωθήκατε και οι δυο στο δημαρχείο πας για 3 από την αρχη.

          Comment


            #6
            να ρωτησω κατι παρομοιο και εγω!
            οταν ηρθε ο συζυγοσ μου στην γερμανια ηταν μονοσ του ετσι δεν μπορουσε να δηλωσει εμενα και τον γιο μασ γιατι δεν ημασταν παρων!δεν δεχοντουσαν το πισοποιητικο γαμου και την ληξιαρχικη πραξη γεννησεωσ του μικρου.ετσι λοιπον ξεκινησε να πληρωνεται σαν κλαση 1!και συνεχησε ετσι για 4 μηνεσ !μεχρι που ηρθαμε και εμεισ και δηλωθηκαμε ,τοτε αλλαξε κλαση και πηγε κλαση 3!και εμεισ ακουσαμε οτι τα χρηματα των πρωτων μηνων δεν θα τα χασει* την διαφορα κλασησ 1 και 3*, οτι τελοσ του χρονου θα τα παρει!μηπωσ γνωριζει κανεισ απο που και τι πρεπει να κανουμε σαν διαδικασια ?και ποτε μπορουμε να τα παρουμε?
            ευχαριστω

            Comment


              #7
              Ναι σωστό εάν δεν είναι παρόν στην Γερμανία και εγγραμμένη στον δήμο φορολογήστε με κλάση 1.
              Υπάρχει ο νόμος ότι όση παντρεύονται μέχρι τέλος της χρονιάς παίρνουν αναδρομικός τα αφαιρούμενα του φόρου μετά την φορολογική δήλωση, για όλο τον χρόνο! Η δήλωση μπορεί να γίνει μέσο Elster τέλος της χρονιάς το αργότερο όμως μέχρι τον Μάιο για τον περασμένο χρόνο.

              Comment


                #8
                Εχω μπερδευτει λιγακι απο κατι που μου ειπαν εδω. Μπορω να αλλαξω Steuerklasse ηλεκτρονικα και χωρις να ειναι στη χωρα η συζυγος και το παιδι; Εδω και ωρες προσπαθω να βγαλω ακρη αλλα δε βρισκω πουθενα καποια φορμα ή κατι απτο.

                Bayerisches Landesamt f

                Bayerisches Landesamt f

                Steuertipps f

                Bundesfinanzministerium - BMF-Schreiben - Steuerliche Berücksichtigung von Kinderbetreuungskosten ab dem Veranlagungszeitraum 2012 (§ 10 Absatz 1 Nummer 5 EStG); Anwendungsschreiben

                Comment


                  #9
                  Καλημέρα ! Θα ήθελα να ενημερώσω για ένα λάθος που έγινε στην Steuerklasse του άντρα μου και μόλις την προηγούμενη βδομάδα το αντιληφθήκαμε. Ενώ ανήκει στην Steuerklasse 3 , από τον Ιανουάριο του '15 βρέθηκε εγγεγραμμένος στην 4. Αν αντιληφθείτε κάτι παρόμοιο πρέπει κατ' ευθείαν να απευθυνθείτε στην Finanzamt της περιοχής σας γιατί πρόκειται για λάθος , είτε της πόλης , είτε του εργοδότη . Από την Finanzamt θα σας καθοδηγήσουν. Αν το λάθος είναι της πόλης, οι επιστροφές των χρημάτων σας θα γίνουν με την φορολογική δήλωση ως επιστροφές φόρων , αν το λάθος είναι του εργοδότη , καλείται να σας επιστρέψει τα χρήματα το συντομότερο δυνατόν , πιθανόν στον επόμενο μισθό . Αν κάποια στιγμή αντιληφθείτε ότι το μηνιάτικο σας υπέστη μείωση , τσεκάρετε στο μηνιαίο σας Abrechnung για παρόμοιο λάθος .

                  Comment

                  Working...
                  X