Announcement

Collapse
No announcement yet.

ΠΑΙΔΙΚΟΣ ΣΤΑΘΜΟΣ / KINDERGARTEN ΣΤΟ ZUFFENHAUSEN

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

    ΠΑΙΔΙΚΟΣ ΣΤΑΘΜΟΣ / KINDERGARTEN ΣΤΟ ZUFFENHAUSEN

    Xαιρεται σε ολους !!Απο αυριο ξεκινα η αναζητηση παιδικου σταθμου για τον πενταχρονο γιο μου.Μολις χθες ηρθαμε και θα ηθελα την βοηθεια σας .Μηπως ξερετε καποιο παιδικο σταθμο στο ZUFFENHAUSEN που να πηγαινουν και αλλα ελληνακια .Ο μικρος δεν ξερει γερμανικα και θα ηθελα να βρει εστω και ενα συμμαθητη ομογενη!!
    ευχαριστω πολυ

    #2
    Originally posted by nickvvts View Post
    Xαιρεται σε ολους !!Απο αυριο ξεκινα η αναζητηση παιδικου σταθμου για τον πενταχρονο γιο μου.Μολις χθες ηρθαμε και θα ηθελα την βοηθεια σας .Μηπως ξερετε καποιο παιδικο σταθμο στο ZUFFENHAUSEN που να πηγαινουν και αλλα ελληνακια .Ο μικρος δεν ξερει γερμανικα και θα ηθελα να βρει εστω και ενα συμμαθητη ομογενη!!
    ευχαριστω πολυ
    καλησπερα κ απο μενα..δεν μπορω να σου απαντησω σε αυτο που ρωτας αλλα κ εγω οταν πηγα να γραψω τα κοριτσια μου στον παιδικο εδω(διδυμα.5 χρονων)μου ειπαν οτι θα τις χωρισουν(διαφορετικα τμηματα)γιατι αλλιως δεν θα μαθουν τη γλωσσα καθως θα μιλανε μεταξυ τους.Αγχωθηκα να σου πω την αληθεια γιατι ηθελα κ εγω να εχει ελληνακια η ταξη τους για να μην πελαγωσουν αφου δε μιλανε γερμανικα αλλα οταν μου το εθεσαν ετσι οι δασκαλες αναθεωτρησα...κ επειδη ειναι δυσκολα στην αρχη που εδωσαν το περιθωριο για μια βδομαδα να πηγαινω κ εγω μαζι τους μεχρι να συνηθισουν...Κ να σου πω κ το αλλο?τα παιδια εχουν τον δικο τους τροπο επικοινωνιας..δεν θα εχουν προβλημα..μια χαρα παιζουν οι δικες μου με κατι γερμανακια στη γειτονια...ΚΑΛΗ ΔΥΝΑΜΗ

    Comment


      #3
      ακριβως τα παιδια εχουν το δικο τους κωδικα επικοινωνιας, μην αγχωνεσαι ολες μας τα παιρναμε...σε λιγο καιρο θα δεις μεγαλη αλλαγη, ο πρωτος καιρος μπορει να ειναι δυσκολος, προσαρμογη, δεν θα καταλαβαινει και πολυ καλα,
      ομως θα δεις τον παιδικο εγω προσωπικα θα σου ελεγα να ψαξεις, εναν καλο παιδικο, ωστε ετσι θα σου φυγει και ενα μεγαλο αγχος... ολα τα αλλα θα παρουν σιγα σιγα τον δρομο τους...

      Comment


        #4
        κατα την αναζητηση του παιδικου σταθμου ειδα οτι υπαρχουν καθολικα και ευαγγελικα kindergarten,μηπως ξερει κανεις προς τι αυτος ο διαχωρισμος?μου ειπαν οτι το κοστος ειναι 100 μηνα και το 92 εαν εχω familycard.Tα ποσα μηνιαιως ειναι σε ολουσ τους σταθμος περιπου το ιδιο?τι ειναι ακριβωσ η familycard και πως μπορω να την βγαλω και που?
        ευχαριστω και παλι για τις πολιτιμεσ συμβουλεσ σας!!!

        Comment


          #5
          Καλησπέρα eleonora@ κοίταξε το λινκ
          για παιδικούς σταθμούς και σχολεία χρειάζεσαι την Bonuscard, θα πας στο δημαρχείο για να κάνεις τα χαρτιά σου, αν θα την πάρεις εξαρτάται από το εισόδημα σου, περιλαμβάνονται και τα kindergeld.

          Comment

          Working...
          X