Announcement

Collapse
No announcement yet.

HINTS & TIPS!!!

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

    HINTS & TIPS!!!

    Ο.Κ.!!!! Ετοιμάσαμε τα χαρτιά, μετά κόπων & βασάνων βγάλαμε & τη βίζα μας.....& τώρα τι????
    Τι πρέπει να πάρω μαζί μου? (εκτός από τα - λίγα, λόγω κιλών αεροπορικής - ρούχα μου)
    Θα μπορέσω να βρω εύκολα σπίτι? Μήπως να δω αν γίνεται να νοικιάσω ένα από εδώ?
    Το τηλ μου θα λειτουργεί στην Αυστραλία?
    Οι πρίζες που είναι διαφορετικές?
    Τα υπόλοιπα ρούχα μου πως συμφέρει να τα πάρω?
    Με το βιογραφικό μου τι μπορώ να κάνω?
    Μηπώς ξέχασα κάτι???

    Αγαπητοί moderators, γνωρίζω ότι πολλά από αυτά έχουν απαντηθεί μέσα σε κάποια θέματα.
    Πιστεύω όμως ότι αν θα ήταν όλα μαζεμένα σε ένα σημείο, θα ήταν καλύτερα.....ευκολότερα για όσους προετοιμάζονται να.....προετοιμαστούν καλύτερα & με λιγότερο άγχος....
    Κάνω την ανάρτηση με την έννοια το θρεντ να είναι κλειδωμένο για ερωτήσεις (για ευννόητους λόγους) και να μπορεί μόνο όποιος μοντ θέλει να γράφει κάποια πληροφορία. (ή όποιος θέλει να στέλνει την πληροφορία στον μοντ με π.μ. και εκείνος να κάνει την ανάρτηση)
    Τώρα, επειδή ξέρω ότι αυτό σημαίνει φόρτος για όλα τα παιδιά που είναι ήδη Αυστραλία (ή όσους έχουν την καλή διάθεση να ενημερώσουν) αλλά μπορεί να μην υπάρχει αρκετός χρόνος, και αν θεωρείτε ότι είναι περιττό (προς το παρόν τουλάχιστο) σβήστε το ποστ παρακαλώ. Θα επανέλθω όταν θα έχω έρθει & εγώ στην παρέα σας, για να αναλάβω εγώ την συγγραφή του.
    Ευχαριστώ πολύ!!!
    Don't ever mistake someone's silence for ignorance, calmness for acceptance and kindness for weakness!

    #2
    Μερικα στα γρηγορα, η δικη μου εκδοχη. Μη ξαχασεις να παρεις και πολλα χαρτια μαζι σου. Απο πιστοποιητικα γεννησης μεχρι και.. Θανατου που λενε. Πληρεξουσια σε δικηγορους η δικα σου προσωπα κλπ...

    Originally posted by billy View Post
    Ο.Κ.!!!! Ετοιμάσαμε τα χαρτιά, μετά κόπων & βασάνων βγάλαμε & τη βίζα μας.....& τώρα τι????
    Τι πρέπει να πάρω μαζί μου? (εκτός από τα - λίγα, λόγω κιλών αεροπορικής - ρούχα μου)
    Θα μπορέσω να βρω εύκολα σπίτι? Μήπως να δω αν γίνεται να νοικιάσω ένα από ς
    Δυσκολα εως δυσκολοτατα
    Το τηλ μου θα λειτουργεί στην Αυστραλία
    Ναι με απιστευτα ακριβες χρεωσεις. Συμφερει να παρεις τοπικο νουμερο
    Οι πρίζες που είναι διαφορετικές
    Ναι θα χρειαστεις ανταπτορες η να φτιαξεις πολυπριζα
    Τα υπόλοιπα ρούχα μου πως συμφέρει να τα πάρω
    Με πλοιο
    Με το βιογραφικό μου τι μπορώ να κάνω?
    Με τοπικους... Συγγραφεις αν διαθετεις οικονομικα
    Μηπώς ξέχασα κάτι???

    πολλα

    Αγαπητοί moderators, γνωρίζω ότι πολλά από αυτά έχουν απαντηθεί μέσα σε κάποια θέματα.
    Πιστεύω όμως ότι αν θα ήταν όλα μαζεμένα σε ένα σημείο, θα ήταν καλύτερα.....ευκολότερα για όσους προετοιμάζονται να.....προετοιμαστούν καλύτερα & με λιγότερο άγχος....
    Κάνω την ανάρτηση με την έννοια το θρεντ να είναι κλειδωμένο για ερωτήσεις (για ευννόητους λόγους) και να μπορεί μόνο όποιος μοντ θέλει να γράφει κάποια πληροφορία. (ή όποιος θέλει να στέλνει την πληροφορία στον μοντ με π.μ. και εκείνος να κάνει την ανάρτηση)
    Τώρα, επειδή ξέρω ότι αυτό σημαίνει φόρτος για όλα τα παιδιά που είναι ήδη Αυστραλία (ή όσους έχουν την καλή διάθεση να ενημερώσουν) αλλά μπορεί να μην υπάρχει αρκετός χρόνος, και αν θεωρείτε ότι είναι περιττό (προς το παρόν τουλάχιστο) σβήστε το ποστ παρακαλώ. Θα επανέλθω όταν θα έχω έρθει & εγώ στην παρέα σας, για να αναλάβω εγώ την συγγραφή του.
    Ευχαριστώ πολύ!!!
    Των Φρονίμων τα παιδια ΠΡΙΝ πεινασουν βγαζουν .... VISA !!

    Comment


      #3
      Ευχαριστώ πολύ φίλε patousi...αν και δεν ήταν αυτό που είχα στο μυαλό μου σαν απάντηση....!!!!
      Εννοούσα κάτι ποιο συγκεκριμένο...όχι γενικές κατευθύνσεις (αυτά είναι και ευννόητα για κάποιον που έχει περάσει τη διαδικασία της βίζας....)
      Τώρα θα μου πείτε, θέλεις έτοιμη τροφή, μασημένη;;;; όχι!!! ίσως μια διευκόλυνση, ή ίσως μια επιβεβαίωση σε κάτι που μπορεί να "ψιλιάζεται" ο ενδιαφερόμενος, για να μην "πρήζει" στο κάτω-κάτω τον οποιονδήποτε με ερωτήσεις (π.χ. για το κινητό δεν εννοούσα να έρθω με σύνδεση Vodafon, αν λειτουργεί ως 3-band - για κάποιον που δεν γνωρίζει από τεχνολογία, για τα πολύπριζα....αυτό που περίμενα να μάθω είναι αν χρειάζεται να πάρω αντάπτορες από εδώ ή θα βρω εκεί πιο φθηνά κλπ).
      Anyway, έθεσα κάποιες γενικές ερωτήσεις ενδεικτικά.... κάποιες σίγουρα πέρασαν από το μυαλό όλων πριν μπούμε στο αεροπλάνο. Άλλες όχι. γτ κάποιοι είχαν ήδη back-up στην Αυστραλία. Αυτό το ποστ ήθελα να απευθύνεται σ'αυτούς που δεν έχουν κανέναν (είμαι & εγώ ένας από αυτούς προφανώς). όχι στους τεμπέληδες που τα θέλουν όλα έτοιμα (& δεν είμαι από αυτούς....)

      Ισως καλύτερα να διαγραφεί από τους μοντς....

      Ευχαριστώ πάντως & πάλι, πάρα πολύ!!!!
      Don't ever mistake someone's silence for ignorance, calmness for acceptance and kindness for weakness!

      Comment

      Working...
      X