Announcement

Collapse
No announcement yet.

SOS !!! Απο που να ξεκινήσω;;;

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

    SOS !!! Απο που να ξεκινήσω;;;

    Φίλοι μου συνforoumιτες, όπως έχω ξαναγράψει ο σύζυγός μου βρήκε δουλειά στον Καναδά σε μια πετρελαϊκή. Προχθές μας στείλανε ένα mail και μας ενημέρωναν ότι εντός 15 ημερών θα έρθει το συμβόλαιο για να το υπογράψει κ να το ταχυδρομήσει πίσω και τα απαραίτητα έγγραφα που χρειάζονται για να αποδεικνύεται η πρόσληψη. Επίσης μας είπαν να προβούμε στις απαραίτητες διαδικασίες για να μαζέψουμε τα απαραίτητα χαρτιά έτσι ώστε ο Ηλίας να μπορέσει να φύγει τέλος Σεπτεμβρίου.
    Να σας πω επίσης ότι θεωρείτε skilled worker, δεν έχει καμία σχέση με Καναδά (υπηκοότητα, γνωστούς κτλ), και την δουλειά τη βρήκαμε μέσω γραφείου στο Λονδίνο.
    Έχω διαβάσει σχεδόν όλο το Forum, το μυαλό μου έχει αρχίσει να τα παίζει από τις πολλές πληροφορίες και έχω καταμπερδευτεί...
    Μόνο το διαβατήριο έχουμε βγάλει, ας μου πεί κάποιος τι άλλα χαρτιά χρειάζεται, αν είναι δυνατόν να μην μου επικολλήσετε συνδέσμους (έχω διαβάσει όλο το Goverment of Canada) αλλά πολλά αλληλοαναιρούνται... Αχ βοηθήστε με please... Ο Ηλίας μιλάει στοιχειώδη αγγλικά αλλά ξέρει πολύ καλά ορολογία και στις συνεντεύξεις μας είπαν ότι δεν παίζει πρόβλημα και ότι είναι ικανοποιημένοι, το IELTS δεν θα το περάσει με τίποτα αν χρειαστεί να δώσει... Χρειάζεται;;; Για κατατοπίστε με σας παρακαλώ πολύ... Να αρχίσω να μαζεύω τα απαραίτητα, ο χρόνος είναι ελάχιστος

    #2
    Originally posted by MAABORAN View Post
    Φίλοι μου συνforoumιτες, όπως έχω ξαναγράψει ο σύζυγός μου βρήκε δουλειά στον Καναδά σε μια πετρελαϊκή. Προχθές μας στείλανε ένα mail και μας ενημέρωναν ότι εντός 15 ημερών θα έρθει το συμβόλαιο για να το υπογράψει κ να το ταχυδρομήσει πίσω και τα απαραίτητα έγγραφα που χρειάζονται για να αποδεικνύεται η πρόσληψη. Επίσης μας είπαν να προβούμε στις απαραίτητες διαδικασίες για να μαζέψουμε τα απαραίτητα χαρτιά έτσι ώστε ο Ηλίας να μπορέσει να φύγει τέλος Σεπτεμβρίου.
    Να σας πω επίσης ότι θεωρείτε skilled worker, δεν έχει καμία σχέση με Καναδά (υπηκοότητα, γνωστούς κτλ), και την δουλειά τη βρήκαμε μέσω γραφείου στο Λονδίνο.
    Έχω διαβάσει σχεδόν όλο το Forum, το μυαλό μου έχει αρχίσει να τα παίζει από τις πολλές πληροφορίες και έχω καταμπερδευτεί...
    Μόνο το διαβατήριο έχουμε βγάλει, ας μου πεί κάποιος τι άλλα χαρτιά χρειάζεται, αν είναι δυνατόν να μην μου επικολλήσετε συνδέσμους (έχω διαβάσει όλο το Goverment of Canada) αλλά πολλά αλληλοαναιρούνται... Αχ βοηθήστε με please... Ο Ηλίας μιλάει στοιχειώδη αγγλικά αλλά ξέρει πολύ καλά ορολογία και στις συνεντεύξεις μας είπαν ότι δεν παίζει πρόβλημα και ότι είναι ικανοποιημένοι, το IELTS δεν θα το περάσει με τίποτα αν χρειαστεί να δώσει... Χρειάζεται;;; Για κατατοπίστε με σας παρακαλώ πολύ... Να αρχίσω να μαζεύω τα απαραίτητα, ο χρόνος είναι ελάχιστος

    Γεια ! Θα σου πρότεινα να ρωτήσεις είτε το γραφείο εργασίας στην Αγγλία , είτε τον εργοδότη. Πραγματικά από πολιτεία σε πολιτεία οι νόμοι διαφέρουν. Good luck!

    Comment


      #3
      Ζήτησαν μόνο ποινικό μητρώο, ληξιαρχική πράξη γέννησης, πιστοποιητικό γεννήσεως και διαβατήριο για την πρόσληψη και πιστοποιητικό οικογενειακής κατάστασης για την ασφάλιση... Εννοείται όλα μεταφρασμένα και επικυρωμένα... Όλα αυτά τα μαζέψαμε, τα επικυρώσαμε τα μεταφράσαμε σε δικηγόρο... Μου φαίνεται πολύ εύκολο για είναι αληθινό... Η εταιρία δεν ζητάει τίποτα άλλο, απλώς σκέφτομαι μήπως πρέπει να κάνουμε κάποιες επιπλέον ενέργειες.. Δηλαδή απλά καταθέτουμε αυτά τα χαρτιά και το συμβόλαιο στο αεροδρόμιο κ είμαστε οκ;;;

      Comment


        #4
        ALERT!!!!!! Προσεχε για SCAM..... εφαγα ενα καλο εγω....και παρ'ολιγο να με παρουν για Βεζυρη στην θεση του Βεζυρη.....χαχαχα!!!!

        Δες και ποσοι ακομα ..... Arabic Petrochemical.co WLL | Qatar Living



        Επικοινωνησατε με την Εταιρια οπου θα προσληφθει ο συζυγος? Μια ματια στον Internet για το "προφιλ" της Εταιριας ? Το γραφειο εργασιας οπου ανελαβε την διαδικασια σας το συστησε καποιος γνωστος ? Το βρηκατε τυχαια? Δωσε στοιχεια..... γιατι την εχουν "πατησει" αρκετοι με διαφορους προορισμους !!!!

        Ευχομαι να κανω μεγαλο λαθος στην δικη σας περιπτωση..... απλα μεσα σε 4 μηνες ψαξιματος ειδα και αρκετα "αληθοφανη" SCAM και Fake Contract.

        Comment


          #5
          Bummer !

          Comment


            #6
            Originally posted by stratos2004 View Post
            ALERT!!!!!! Προσεχε για SCAM.....

            γιατι κυκλοφορουν πολλοι απατεωνες στο διαδικτυο(και οχι μονο)

            να βαλω κι εγω ενα fake job scam ,απο δηθεν Καναδικη πετρελαϊκη εταιρεια .... ονομα ομως που διαλεξαν...Euroshark Petroleum
            (επιχειρεί και σε U.K..και οχι μονο..δηθεν..)


            Planning a move to Canada? Beware visa and identity theft scams


            Canada posts warning to applicants over job and visa scams
            ''Minds are like parachutes... they only function when open.''

            Comment


              #7
              Τσέκαρε την εταιρία και εδώ.
              A journey of a thousand miles begins with a single step.

              Comment


                #8
                help!!!!!!

                Καλησπερα και από εμενα!!
                Ειμαι σχετικα καινουριο μελος που εδώ και καιρο σας διαβαζω και ηρθε η ωρα να κανω και εγω μερικες ερωτησεις και οποιος γνωριζει θα ηθελα παρακαλω τη βοηθεια του.Ο πατερας μου είναι εκει, και αυτό που θελω να μαθω είναι¨
                Να του στηλω τα χαρτια μας <εγω,η γυναικα μου και τα παιδια>?
                Να πληρωσω κατι από εδώ και εάν ναι που ??
                Να συμπηρωσω καποια ετηση από τον υπολογιστη μεσο ιντερνετ? Και εάν ναι που??
                Εχει σημασια ότι είναι στο κεμπεκ του καναδα??


                Ευχαριστω εκ των πρωτερων

                Comment

                Working...
                X