Announcement

Collapse
No announcement yet.

KINDERGARTEN

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

    KINDERGARTEN

    καλημερα σε ολουσ μενω στο reutlingen εξω απο την stuttgart εδω και ενα μηνα θα ηθελα να μαθω αν καποιοσ γνωριζει εχω μια κορη 5.5 χρονων τον γεναρη μπενει στα εξι υπαρχει καποιοσ νομοσ που περνει τα παιδακια υποχρεοτικα στο σχολειο και αν γνωριζει καποιοσ αν υπαρχει ελληνικο νιπιο ευχαριστω.

    #2
    για νομο δεν γνωριζω, για να παιρνουν υποχρεωτικα τα παιδια στο σχολειο, (εννοεις δημοτικο?) εδω κοιτανε να μαθουν την γλωσσα ακομα και γερμανακια μπορει να πανε στα 7 στην πρωτη, δεν δινουν τοση μεγαλη σημασια στην ηλικια, απο την αλλη γιατι ψαχνεις να βρεις ελληνικο νηπιο, ολα τα ελληνικα σχολεια κλεινουν σιγα σιγα, τι βαση θα παρει απο το ελληνικο σχολειο εδω συμφωνω οτι θα ζοριστει λιγο το παιδι ισως και ενα χρονο αλλα ειναι μικρο, θα μαθει να μιλαει καλυτερα και απο εσενα, (Οσο αφορα να μαθει να μιλαει τα ελληνικα αυτο μπορει να το κανει και αργοτερα)π.χ εγω με τρια παιδια δεν σκεφτηκα στιγμη να βρω ελληνικο σχολειο, και δεν το μετανοιωνω, και ο μικρος μου ειναι τωρα 6,5και ξεκιναει την πρωτη τωρα με 0 γερμανικα, θα με ρωτησεις γιατι τον στελνω στα 6,5 ... απλα ειναι και τα αδερφια του στο δημοτικο και φερνουν δασκαλο μονο για τα δικα μου να τους μαθουν την γλωσσα, και απο 7 μηνων παει παιδικο σταθμο, θελει καινουργια πραγματα ειδαλως θα πηγαινε και αλλη μια χρονια kindergarten με παρακαλαγαν οι δασκαλες...

    Comment


      #3
      Καλημέρα, στην BW πάνε δημοτικό τα παιδιά που μέχρι τις 30 Σεπτεμβρίου γίνονται 6. Το δικό σου εφόσον γίνεται τον Ιανουαριο 6 θα πάει του χρονου σχολείο. Συμφωνώ με την Blacktulip για το ελληνικό νηπιαγωγείο. Κατά την γνώμη μου θα πρέπει να γυρίσεις όλους τους παιδικούς σταθμούς της περιοχής σου και να κάνεις αίτηση να σου πάρουν το παιδί. Λόγω ηλικίας σίγουρα θα το δεχτούν. Σε κάποιους σταθμούς όχι σε όλους υπάρχουν δασκάλες οι οποίες κάνουν έξτρα μάθημα στο παιδί για να το βοηθήσουν στην γλώσσα, καλό είναι ρωτάς στον παιδικό αν υπάρχει ώστε σε λίγο που θα σε καλέσουν να ξέρσεις που να το στείλεις. Εμείς δεν το ξέραμε και στείλαμε το παιδί τυχαία στον πρώτο παιδικό που μας δεχτήκανε, αλλά τώρα που είναι 5 θα κάνει ο σταθμός χαρτιά στην πόλη ώστε να φέρουν μια δασκάλα και να τους επιστρέψει τα λεφτά.

      Comment


        #4
        Καλημέρα! Αυτό που ειπε η νκ_χριστινα ισχυει και στο δικο μας κρατιδιο... οποτε μαλλον το δικο σου παιδι πρεπει να γραφτει σε νηπιαγωγειο και οχι σε σχολειο. Καθαρα προσωπικη μου γνώμη, αφού δεν ξερει γερμανικα, εισαι πολυ τυχερη που εχει μια χρονια στο νηπιο, να μαθει τη γλωσσα! Για ελληνικο σχολειο δεν ξερω γιατι ενδιαφερεσαι, συμφωνω 100% με τις γνωμες των άλλων ΕΚΤΟΣ αν εισαι στη Γερμανια για περιορισμενο χρονικο διαστημα και μετα θα επιστρεψεις Ελλάδα! Τότε, ναι, αξίζει να την ψαξεις για ελληνικο σχολειο!
        Πηγαινε στο δημαρχειο (κοίτα μηπως στην περιοχη σου δεν ειναι αρμοδιο το δημαρχειο, αλλα καποιος αλλος φορέας ) και ζητα μια λίστα με τους παιδικους σταθμους της περιοχης σου. Και μετα αρχισε να τους παιρνεις εναν-ένα τηλεφωνο και να κλείνεις ραντεβου. Αν δεν ξερεις γερμανικα ζητα απο καποιον βοηθεια. Πολύ πιθανον να σου πούνε οτι ειναι αργα και δεν υπαρχουν θεσεις, αλλα επεμεινε στο οτι του χρονου παει σχολειο, και ειναι πολύ σημαντικο να μαθει τη γλωσσα. (Θα την μαθει, μην ανησυχεις... ο δικος μου εκλεινε τα 6 τον Οκτώβριο, μπήκε Σεπτεμβρη στο νηπιαγωγειο με 0 γερμανικα, τον Ιανουαριο μιλουσε και καταλαβαινε τα παντα... μη με ρωτήσεις πως... ιδέα δεν εχω... μαλλον επρεπε να παμε κι εμεις νηπιαγωγειο!)

        Comment


          #5
          Κι εγώ είχα κάνει εκπρόθεσμα αίτηση σε δημοτικό παιδικό σταθμό για τον πεντάχρονο γιο μου αλλά η υπεύθυνη του σταθμού μου είχε υποσχεθεί ότι θα κάνει ότι μπορεί για να τον πάρει επειδή πρέπει να μάθει τη γλώσσα μια και του χρόνου θα πάει στο σχολείο.
          Όντως μετά από λίγες μέρες έλαβα επιστολή που έλεγε ότι υπάρχει μια θέση γι' αυτόν και όταν πήγα στο ραντεβού για να τον γράψω μου είπαν αν θέλω μπορεί να γραφτεί και ο 3,5 ετών γιος μου.
          Κάνε αιτήσεις, δείξε ενδιαφέρον, ξαναπέρνα να ρωτήσεις μετά από λίγες μέρες (δίνουν μεγάλη βαρύτητα στο πόσο σε ενδιαφέρει), πάρ' τους και τηλέφωνο και όλο και κάτι θα γίνει.

          Comment


            #6
            να ρωτησω και γω με την σειρα μου!δεν ηξερα οτι υπαρχει η δυνατοτητα επιπλεον δασκαλασ για την εκμαθηση γλωσσασ.αυτο το ζητησατε εσεισ η σασ το προτειναν απο τον παιδικο?ο μικροσ μου ειναι 4,5 χρονων και ξεκινησε χθεσ παιδικο χωρισ να γνωριζει γερμανικα!ζουμε στην περιοχη τησ Στουτκαρδης.αν μπορειτε δωστε μου παραπανω πληροφοριεσ για την διαδικασια για την εξτρα δασκαλα!θα ηθελα να βοηθησω τον μικρο μου οσο περισσοτερο γινεται!

            Comment


              #7
              Originally posted by eleonora@ View Post
              να ρωτησω και γω με την σειρα μου!δεν ηξερα οτι υπαρχει η δυνατοτητα επιπλεον δασκαλασ για την εκμαθηση γλωσσασ.αυτο το ζητησατε εσεισ η σασ το προτειναν απο τον παιδικο?ο μικροσ μου ειναι 4,5 χρονων και ξεκινησε χθεσ παιδικο χωρισ να γνωριζει γερμανικα!ζουμε στην περιοχη τησ Στουτκαρδης.αν μπορειτε δωστε μου παραπανω πληροφοριεσ για την διαδικασια για την εξτρα δασκαλα!θα ηθελα να βοηθησω τον μικρο μου οσο περισσοτερο γινεται!
              Καλησπέρα, αυτήν την δυνατότητα δεν την έχουν όλοι οι σταθμοί, αλλά υπάρχουν κάποιοι που την έχουν μόνιμα. Ο δικός μας δεν την είχε, αλλά πέρσι μας είχαν πει οτι δεν υπήρχε ανάγκη, αλλά φέτος θα έβαζαν έστω και μόνο για την κόρη μου, γιατί τον επόμενο χρόνο θα πρέπει να είναι έτοιμη για το σχολείο. Σήμερα πήγε ο άντρας μου και ρώτησε αν θα βάλουν δασκάλα και του είπαν ότι από Οκτώβριο θα αρχίσουν τα μαθήματα για 10 παιδιά! Θα τα χωρίσουν σε δύο τμήματα. Και εγώ νόμιζα τόσο καιρό οτι μόνο το δικό μου παιδί δεν μιλάει καλά τα Γερμανκά που είναι μόνο εναν χρόνο εδώ. Αλλά τελικά την ίδια ανάγκη εχουν και άλλα παιδιά, που γεννήθηκαν στην Γερμανία ακόμα και Γερμανάκια γιατί όλοι μέρα κάθονται μπροστά από την τηλεόραση. Μπορείτε να ρωτήσετε εσείς τον παιδικό αν υπάρχει η δυνατότητα να κάνει το παιδί μαθήματα γερμανικών.

              Comment


                #8
                Σκοπεύω τον επόμενο καιρό να βρίσκομαι Γερμανία (στο επόμενο 2μηνο) μαζί με την κόρη μου. Ο άντρας μου θα έρθει μετά. Φυσικά, θα κάνουμε εγγραφή στο Kindergarten.
                Από τις εμπειρίες όσων ήδη το έκαναν, είναι τα 2 χρόνια αρκετά για να μάθει επαρκώς τη γλώσσα για να παρακολουθήσει το σχολείο όταν γίνει 6; Η κόρη μου τώρα είναι ακριβώς 4,5.
                Αντιμετωπίσατε κάποιες δυσκολίες προσαρμογής των παιδιών στο νέο περιβάλλον, με τα άλλα παιδιά να μιλούν ξαφνικά άλλη γλώσσα κλπ ή είναι εξοικειωμένο το προσωπικό με τέτοιες καταστάσεις και τα αντιμετωπίζουν ανάλογα; Η δική μου δεν έχει πάει ως τώρα σε παιδικό ούτε εδώ στην Ελλάδα....

                Comment

                Working...
                X