Announcement

Collapse
No announcement yet.

Ανταπόκριση από τήν Αυστραλία ARVAN

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

    Ανταπόκριση από τήν Αυστραλία ARVAN

    Καλημέρα - καλησπέρα σε όλους.
    Μετά από πάρα….πάρα πολύ καιρό ήρθε και η δική μου σειρά να γράψω την δική μου ανταπόκριση από την Χωρα των Καγκουρό ! Ίσως να κουράσω κάποιους αλλά θα προσπαθήσω να είμαι σύντομος.Ετσι και αλλιώς οι πληροφορίες και οι εμπειρίες που μεταφέρουμε όλοι εδώ μέσα, ίσως είναι χρήσιμες για πολλούς άλλους. Παρακάτω θα αναφέρω όλες τις ενέργειες πού έκανα και πώς έφτασα εδώ. Να τονίσω ότι ανήκω στην κατηγορία 9 της λίστας του φίλου Jimathens !!!
    Θα παραλείψω κάποια πράγματα για λόγους συντομίας.
    Λοιπόν….. Ελληνας υπήκοος και η επιλογή της Αυστραλίας έγινε καθαρά για επαγγελματικούς λόγους. Ψυκτικός στο επάγγελμα κοντά στα 50 (αλλά δείχνω πολυ μικρότερος ) με μεγάλη εξειδίκευση στον κεντρικό κλιματισμό και συνεργάτης με δύο πολύ μεγάλες πολυεθνικές εταιρείες του κλάδου για πολλά χρόνια. Οταν πήρα την απόφαση ότι δεν μπορώ να μείνω στην Ελλάδα – ο καθένας έχει τους λόγους πού το κάνει – έκανα μία έρευνα για το πού και με ποια διαδικασία θα μπορούσα να εκμεταλευτώ την γνώση και την εμπειρία μου. Με απλά λόγια πού μπορώ να πουλήσω το προιόν μου.Βρήκα λοιπόν ότι εδώ δουλεύουν πάνω στα ιδια μηχανήματα πού δούλευα στην Ελλάδα. Άρα είχα ένα πλεονέκτημα. Αρχισα λοπόν να στέλνω βιογραφικά στις αγγελίες για να δώ εάν υπάρξει ανταπόκριση.Ταυτόχρονα επικοινώνησα με τον οργανισμό πού βγάζει τις Επαγγελματικές Αδειες των ψυκτικών για να βρώ τον τρόπο μετατροπής ή αναγνώρισης της Ελληνικής Αδειας. Εστειλα λοιπόν τα χαρτιά στο γνωστό στους Tradies …. TRA (Trades Recognition Australia) και πήρα ένα επιτυχές Assessment. Με το χαρτί αυτό και εφόσον έβρισκα δουλειά και Sponsor θα μπορούσα να βγάλω την Αυστραλέζικη Αδεια του ψυκτικού.
    Ταυτόχρονα και βλέποντας ότι υπήρχε ενδιαφέρον από κάποιες αγγελίες πήρα την μεγάλη απόφαση. Έδωσα το IELTS και πλέον δεν έμενε τίποτε άλλο εκτός από το να κλείσω το εισιτήριο.
    11/03/2013 βγαίνω στο Brisbane. Η επιλογή της πόλης έγινε με κλιματικά κρτήρια !!! και γιατί είχα μία φίλη ( από το FB ) Αυστραλέζα πού θα με φιλοξενούσε μαζί με την οικογένειά της στο Gold Coast για όσο διάστημα θα χρειαζόταν. Ξέχασα να πώ ότι ήρθα σαν τουρίστας και ήμουν «καθαρός» από τά δίαφορα μαίιλ κ.λ.π. Πέρασα σαν τον άνεμο από τον έλεγχο και μόνο ένα χαριτωμένο σκυλάκι ήρθε και αφού με μύρισε άνοιξα τήν πόρτα καί μπήκα. !!!!! Ετσι απλά !!!

    Στο Brisbane & Gold Coast έμεινα 2 μήνες ψάχνοντας για Sponsor. Δυστηχώς τζίφος. Παρ’ ότι με το χαρτί από το TRA μπορούσα να βγάλω την Αδεια. Έμαθα όμως αρκετά πράγματα για εναλλακτικούς τρόπους απόκτησης της άδειας. Επόμενος σταθμός η 3η μεγαλύτερη πόλη της Ελλάδας η Μελβούρνη. Εδώ έχω τον πεθερό μίας πρώτης ξαδέρφης και ένα πρώτο ξάδερφο (ιδιας ηλικίας) Αυστραλό πού είναι και αυτός ψυκτικός. Αφού τά είπαμε ξεκίνησα να δουλεύω μαύρα όπως γίνεται συνήθως !!! Παράλληλα γράφομαι και σε γνωστό Κολλέγιο της Μελβούρνης σαν σπουδαστής για να παρατείνω την παραμονή μου και γιατί έτσι θα μπορούσα να κάνω κάποιες ενέργειες για την απόκτηση της πολυπώθητης Αδειας ψυκτικού που παράλληλα είναι και ο ΑΣΣΟΣ στο μανίκι για το Sponsoring. Αυτό είναι το διαβατήριό μου για την εκπλήρωση του στόχου μου. Όταν λοιπόν πήρα την φοιτητική βιζα με δικαίωμα εργασίας ( σε λίγες ωρες γιατί και εδώ δουλεύει το μέσον !! ) ο αγαπητος εξάδερφος μούτρωσε γιατί εγώ ο « ιθαγενής» από την Ελλάδα θα μπορούσα να βγάλω Αδεια ανώτερη από την δική του. Οπότε bye bye my darling !!! Ο αγώνας συνεχίζεται με άπειρα APPLY στις αγγελίες………πουθενά φώς. Μία μέρα όμως κτυπά το τηλέφωνο καί εγένετω ΘΑΥΜΑ !!! Ραντεβού για συνέντευξη και δουλειά !!!!!! Ένα μεγαλο βήμα έγινε. Ξεκίνησα… έβγαλα την Αδεια ( την μεγαλυτερη που υπάρχει εδώ λόγω της προυπηρεσίας) και μετά από 2-3 εβδομάδες σκάει και η πρόταση για να μού κάνει ο εργοδοτης Sponsorship. Ο εργοδότης Ελληνικής καταγωγής αλλά ΚΥΡΙΟΣ ΣΕ ΟΛΑ !!!! Και στα Μισθά !!!! Του πρότεινα να το αφήσουμε για τώρα και βλέπουμε σε λίγους μήνες.Κάποιοι θα πούν: είσαι τρελλός ???? ΟΧΙ απλά αν το κάνω τώρα και μετά κάτι πάει στραβά θα πρέπει να βρώ άλλον σε 28 ημέρες για να συνεχείσει το Sponsorship. Πράγμα δύσκολο. Καλύτερα να περιμένω και ταυτόχρονα γράφω και Αυστραλέζικα χιλιόμετρα στο βιογραφικό μου, κάτι πού είναι πολύ σημαντικό για την συνέχεια.
    Αυτααααααααααα !!!!!!!!!!!!!! Και συγνώμη εάν σας κούρασα.
    Θέλω να αναφέρω κάτι πού είναι πιστεύω γνωστό σε ΟΛΟΥΣ.

    Καμία μα καμία βοήθεια από τους Ελληνες ή τίς κοινότητες !!!!.

    ΜΟΝΗ ΕΞΑΙΡΕΣΗ στο Brisbane ( κάποια τηλέφωνα) και αυτό γιατί οι συστατικές επιστολές πού έχω ήταν γι αυτούς αναπάντεχες. Από πρεσβείες, πολυεθνικές κ.λ.π.
    Εάν κάποιος πεί…..καλά με τόση εμπειρία και δεν είχες δουλεια ? Η απάντηση είναι ότι η κρίση ή το παιχνίδι όπως λέω εγώ πού υπάρχει στην χώρα μας δεν κάνει εξαιρέσεις.
    Απλά είχα να διαλέξω πού θα ήθελα να παίξω μπάλα. Στην Ελλάδα με τον διαιτητή- Κράτος- στημένο 100% ή σε ένα γήπεδο πού έχεις την πιθανότητα να κερδίσεις. Εγώ επέλεξα το γήπεδο της Αυστραλίας να παίξω την μπάλα μου.Αν κάποια άλλη χώρα είχε καλύτερο γήπεδο δεν θα ήμουν εδώ.Εάν θέλει κάποιος να ρωτήσει οτιδήποτε μπορει να στείλει PM. Θα του απαντήσω 100000000%%%%%%

    ΠΙΣΤΕΥΕΤΕ ΣΤΟΝ ΕΑΥΤΟ ΣΑΣ ΚΑΙ ΣΤΙΣ ΔΥΝΑΜΕΙΣ ΣΑΣ !!!!!!

    Και ένα παράπονο !! Όταν ήθελα να βγάλω την φοιτητική βιζα εστειλα ένα PM σε ένα μέλος για να μάθω μία λεπτομέρια. ΑΚΟΜΑ ΠΕΡΙΜΕΝΩ ΑΠΑΝΤΗΣΗ !!!! Δεν πειράζει μπορώ και μονος μου.
    Σε λίγο καιρό νεώτερα.

    #2
    Απο 15000 χιλιόμετρα μακριά Distance between Melbourne and Wuppertal σου στέλνω ένα μεγάλο . Keep walking
    It’s simple. When someone does something nice for you, you pay it forward and do an act of kindness for someone else.

    Comment


      #3
      Καλως ήρθες λοιπόν, Arvan και στην παρέα μας.
      Υπομονή και επιμονή patriotes.

      Comment


        #4
        Καλώς σας βρήκα καί από πιό κοντά
        Ο καθένας μας δίνει τόν δικό του αγώνα μέ τά όπλα πού διαθέτει.
        Αρκεί όπως λές καί στό μότο σου φίλε Agoriani νά έχει Υπομονή και Επιμονή.

        Comment


          #5
          Welcome ,Arvan ! Ετσι οπως τα καταφερες μεχρι τωρα ,ετσι και να συνεχισεις! Παντα με επιτυχιες !
          ''Minds are like parachutes... they only function when open.''

          Comment


            #6
            Συγχαρητήρια.

            Καλησπέρα πατριωτάκι Arvan κ καλώς ήρθες στην παρέα μας αλλά κ στην Αυστραλία
            για την υπομονή, την επιμονή σου κ για την σιγουριά στις δυνατότητες σου σε όλα..!!!
            Όσο για τον αγώνα που έδωσες βγήκες νικητής κ ήδη δικαιώνεσαι

            υ.γ. Αν το προσωπικό μήνυμα το έστειλες σε μένα σου ζητάω συγνώμη γιατί μπορεί να το έσβησα κατά λάθος μαζί με πολλά άλλα που μου διαγράφηκαν για τον λόγο ότι έχω πρόβλημα με το κινητό τηλ. κ κάνει πολλά παλαβά πράγματα σαν τον ιδιοκτήτη του χα χα χα.


            Εύχομαι πάνω απ'όλα να έχεις υγεία κ ότι καλύτερο στην νέα σου πατρίδα...!!!
            pantamazi_
            Όταν η αδικία γίνεται νόμος, τότε η αντίσταση είναι καθήκον!!!

            Comment


              #7
              Καλώς ήλθες και να σου πανε όλα καλά!!! Keep walking και απο εμάς!!
              Ο καθένας μπορεί να παίζει μπάλα όπου θέλει και τον παίρνει, εσύ μπορείς σίγουρα και καλώς έπραξες και θες να παιξεις εδω..
              Όσο για τους πατριώτες εδώ... πονεμένη ιστορία. ...
              Μείνε δυνατός! Καλη αρχη!

              Comment


                #8
                Καλώς ήλθες και να σου πανε όλα καλά

                Comment


                  #9
                  Μπράβο για την επιμονή σου. Να είσαι πάντα δυνατός και καλή συνέχεια..

                  Comment


                    #10

                    Comment


                      #11
                      Σας ευχαριστώ όλους γιά τίς ευχές σας
                      Ευχομαι σε όλους πρώτα ΥΓΕΙΑ .......καί μετά Να ΠΕΤΥΧΕΤΕ ΟΛΟΙ ΤΟΥΣ ΣΤΟΧΟΥΣ ΚΑΙ ΤΑ ΟΝΕΙΡΑ ΣΑΣ.
                      Jim δεν ησουν Εσύ
                      Δεν εχει σημασια. ΚΟΙΤΑΜΕ ΚΑΙ ΠΡΟΧΩΡΑΜΕ ΜΠΡΟΣΤΑ !!!!

                      Comment


                        #12
                        Καλημερα.Εχεις δικιο προσπαθησε μονος σας και καμια φορα μπορει να σας βοηθησουν απο εκει που δεν το περιμενεται. Εγω εχω βιζα δεν εχω τετοιου ειδους προβληματα αλλα εχω συναντησει πολους με φοιτητικες βιζες και βλεπω την ταλαιπωρια τους. σου ευχωμαι καλη τυχη.

                        Comment

                        Working...
                        X