PDA

Επιστροφή στο Forum : Τι αρνητικό βρήκαμε στην Γερμανία

kosofos
26.09.2013, 00:00
Patriotakia ανοίγω αυτό το θέμα για να γράψουν κατα κύριο λόγο άνθρωποι που είναι ήδη στην Γερμανία και να αναφέρουν τα αρνητικά που συνάντησαν, τις δυσκολίες που αντιμετώπισαν ή αντιμετωπίζουν, αν τελικά είναι η χώρα αυτή αυτό που περίμεναν να συναντήσουν. Παράδεισος δεν υπάρχει πουθενά (δυστυχώς), οπότε πιστεύω θα ήταν χρήσημο να αναταλάξουμε απόψεις και για αυτούς που το σκέφτονται να ξέρουν και κάποια από τα αρνητικά και τις δυσκολίες που υπάρχουν εδώ.

Και για να το διασκεδάσουμε και λίγο.....Α ρε αθάνατε θανάση Βέγγο

http://www.youtube.com/watch?v=yQu4znNc3z0

http://www.youtube.com/watch?v=Xb9astOqvXA

Φιλικά

kosofos
26.09.2013, 00:23
Θα αναφέρω κάποια κατα την προσωπική μου άποψη αρνητικά ή vote down:

- Τα εργασιακά αλλάξαν τρομακτικά απο το 2002-2004 ειδικά για το ανειδικευτο προσωπικο. Έγινε εισαγωγή των εταιριών ενοικίασης προσωπικού.
- Δεν υπάρχει νομικά καθιερωμένος κατώτατος μισθός στον ιδιωτικό τομέα.
- Ακριβά σπίτια σε αρκετές περιπτώσεις αρκετά παλιά.
- Αρκετοί, εώς πολλοί άνθρωποι δεν μιλανε αγγλικά κάτι που δυσκολεύει τον νέο μετανάστη.
- Μιλάμε για ΕΕ αλλά πέρα απο την ελευθερία στο να έρθεις εδώ και να εργαστείς στα περισσότερα με την Ελλάδα θα έχεις πρόβλημα. Μεγάλο πρόβλημα με τους τίτλους σπουδών και την αναγνώριση τους (εκτός αν είσαι κάτι που το θέλει τρελά η αγορά). Η αγορά είναι πολύ μα πολύ εξιδικευμένη εδώ.
- πολύ ακριβές ασφάλειες (αυτοκινήτου, υγείας κτλ.)
- ίσως ο καιρός

Nikolas7
26.09.2013, 01:14
Καλησπέρα. Σε γενικές γραμμές ισχύουν αυτά που λέει ο κοσοφος.
Εγώ ανέβηκα σχετικά προετοιμασμένος και δεν βρέθηκα προ μεγάλων εκπλήξεων. Οπότε τα αρνητικά που βρήκα στην 6μηνη εμπιρεία μου στο Βερολίνο είναι:
-Πολύ μεγάλη δυσκολία στο να βρώ σπίτι,σχεδόν όλοι ζητούν κάτι σαν καρτέλα ενσήμων...αν δεν δουλεύεις δεν σου δίνει κανένας σπίτι.
-Διωγμός και άσχημη συμπεριφορά στην αναζήτηση εργασίας απο job center και agentur fur arbeit. Μετά απο πολλές πόρτες το μόνο που κατάφερα ήταν απλά να γραφτώ στον agentur fur arbeit και τπτ παραπάνω.
-Γενικά όσο εχεις λεφτά ή δουλειά είσαι οκ, εαν όμως αναζητήσεις δουλειά τα πράγματα είναι ζόρικα.

gbarak
26.09.2013, 09:19
Kαλημέρα από το συννεφιασμένο σήμερα Freiberg. Όντας νέος ακόμα στην Γερμανία, δεν μπορώ να εκφέρω γνώμη για πολλά, μπορώ ωστόσο να αναφέρω τις δικές μου θετικές και αρνητικές παρατηρήσεις.

Θα ξεκινήσω διαφωνώντας εν μέρει στο γεγονός του κόστους ασφαλείας αυτοκινήτου. Σίγουρα για κάποιον νέο και άπειρο το κόστος είναι αρκετά μεγάλο αλλά η πιθανότητα κάποιου ατυχήματος είναι και μεγαλύτερη. Και εξαρτάται από πολλούς παράγοντες όπως πχ η πόλη που μένεις, το αμάξι που ασφαλίζεις κλπ. Προσωπικά επειδή το ψάχνω αυτό το διάστημα για αγορά αυτοκινήτου και ασφάλεια, όντας 14 χρόνια οδηγός στην ελλάδα, με χαρτί από την ένωση ασφαλιστών μου είπαν ότι η ασφάλεια που θα πληρώνω θα είναι περίπου 300-400 ευρώ τον χρόνο, πόσο μικρότερο και από αυτό που πλήρωνα στην ελλάδα. Σε άλλες περιοχές και μεγαλύτερες πόλεις ενδεχομένως το κόστος να ανεβαίνει αλλά αν ψαχτεί κάποιος μπορεί να βρει ευκαιρίες.

Η μη γνώση αγγλικών νομίζω ότι αρχίζει και περιορίζεται στις μεγαλύτερες ηλικίες, όπως δηλαδή συμβαίνει και στην ελλάδα αλλά και παντού νομίζω. Οι περισσότεροι νέοι ξέρουν να μιλάνε αγγλικά και μάλιστα αρκετά καλά. Ακόμα και όσοι δεν μιλάνε παντός το δείχνουν με κάποια μορφή ευγένειας και συγνώμης και όχι σοβινιστικά.

Όσον αφορά την κατοικία, μου έκανε αρνητική εντύπωση το γεγονός ότι στην αναζήτηση μου τα περισσότερα σπίτια δεν είχαν μέσα εγκατάσταση κουζίνας (νεροχύτες, ντουλάπια, συρτάρια, κλπ). Κάτι το οποίο σε αναγκάζει είτε να περιορίσεις τις επιλογές αναζήτησης είτε να πρέπει να διαθέσεις ένα σημαντικό πόσο για να τοποθετήσεις μια κουζίνα που ακόμα και στα ικεα δεν είναι φτηνές. Ακόμα και στα σπίτια που έχουν κουζίνα, συνήθως ανήκει στον προηγούμενο ενοικιαστή με τον οποίο μπορείς να διαπραγματευτείς την ενδεχόμενη αγορά της. Δεν ξέρω αν αυτό ισχύει και στην δυτική γερμανία και στις μεγάλες πόλεις γενικότερα, πάντως στην Σαξονία είναι συχνό φαινόμενο. Παρεπιπτώντος, τα ενοίκια εδώ είναι χαμηλότερα από ότι σε κεντρικές πόλεις. Ίσως και αυτό να είναι ένα "πλεονέκτημα" της ανατολικής γερμανίας σε σχέση πάντα με τα μεγάλα αστικά κέντρα της δυτικής γερμανίας.

Για περαιτέρω παρατηρήσεις περισσότερο αρνητικές θα επανέλθω κι εγώ μελλοντικα.

Blacktulip
26.09.2013, 09:37
να πω και εγω με την σειρα μου, οταν πρωτοφθασαμε εδω πριν 8 μηνες την γλωσσα δεν την ξεραμε και ακομα δηλ οτι μαθαμε μονοι μας το μαθαμε, (ξεκιναω σχολειο ευτυχως την αλλη εβδομαδα)...συναντησαμε τρομερες δυσκολιες γιατι δεν μας μιλαγαν αγγλικα, αγγλικα μου μιλαγαν μονο στο σχολειο των παιδιων...
σπιτι?... ουτε να θυμαμαι την περιοδο εκεινη.... οι γερμανοι μπορει να ειναι ευγενικοι, να σε εξυπηρετησουν αλλα στις δουλειες τους ειναι απολυτα στεγνοι, (αυτη που μας νοικιαζε την πανσιον ενω μας ειχε πει για ακομα εναν μηνα, τελικα μια εβδομαδα πριν βγει ο μηνας μας λεει οτι πρεπει να φυγουμε γιατι θα το νοικιαζε σε γκρουπ, και θα εβγαζε παραπανω ...
το αρνητικο εδω ειναι οτι τα σπιτια ειναι μεσω ιντερνετ δεν υπαρχει καπου ενα μεσιτικο γραφειο που να πας και να ζητησεις να δεις ενοικιαζομενα σπιτια...
δεν ειχαμε αντιετωπισει προβλημα τρομερα με δουλεια γιατι ο συζυγος μου εχει ειδικοτητα και μια ειδικοτητα που απο οτι ειδα εδω στην γερμανια εχει ζητηση, (οδηγος σε φορτηγα) το μονο προβλημα ηταν η γλωσσα,
ο καιρος δεν με ενοχλει, γιατι εχει και καλοκαιρι , εχει και ζεστες, δεν εχει βεβαια την θαλασσα, αλλα βολευομαστε και με τις τεραστιες πισινες, και για τους πιο τολμηρους υπαρχουν και οι λιμνες...:cool_:
ας αναφερω πιο leight αρνητικα πχ δεν μπορω να βρω γλυκα σαν τα δικα μας εδω ολα ειναι αγευστα,, πηγαμε οικογενειακως σε ενα γερμανικο εστιατορειο ετσι απο περιεργεια πιο πολυ να σουμε πως ειναι... τι το θελαμε ενοιωθα ποσα ζευγαρια ματια κολλημενα πανω μας λες και ειχαμε λεπρα__protest:... και ολα τα παιδακια στο τραπεζι σαν αγαλματα καθοντουσαν, τα δικα μας τα ελληνοπουλα δεν ειναι ετσι__hellas;...τωρα σε καποια πραγματα που εχεις συνηθισει απο ελλαδα δεν τα βρισκει και ολα,, εκει η αλλαζεις συνηθειες η βρισκεις ενναλακτικες λυσεις
ενα ακομα αρνητικο ειναι οτι εισαι και θα εισαι ξενος και εδω αλλα και στην χωρα σου, εδω λενε ο ελληνας και στην ελλαδα θα σου λενε τι μιλας εσυ εισαι ξενος δεν ζεις εδω:kouragio:...
τελικα πρεπει να πουμε οπου ζεις και πατρις? :

Kleanthis
27.09.2013, 00:01
Αντικειμενικότητα δεν υπάρχει σε αυτή την απάντηση,οπότε προσωπικά:

Ο καιρός
Η δυσκολία στη σύναψη κοινωνικών σχέσεων
Η ακριβή ασφάλεια υγείας
Τα υψηλά ενοίκια

nikospp
27.09.2013, 00:40
-Εμενα με χαλαει οτι σχεδον σε ολες τις ειδικοτητες υπαρχει και το αντιστοιχο ausbildung και εκει πανω πατανε και οι εργοδοτες και δεν κανουν αυξησεις η δεν δινουν αντιστοιχα χρηματα, Δηλαδη ενας ανθρωπος μπορει να εχει πολυ καλη προυπηρεσια σε αλλη χωρα σε αντιστοιχη θεση και να παρει πολυ λιγοτερα λεφτα απο εναν νεοφερμενο με ausbildung.
Εξισου με χαλαει οτι το καθε ausbildung εχει χασει σχεδον παντου την εννοια της εκπαιδευσης και εγινε ακομα ενα εργαλειο των εργοδοτων να βρουν πολυ φθηνο προσωπικο μιας και οι εκπαιδευομενοι δουλευουν κανονικοτατα απο το να εκπαιδευονται..
Και τελος κατι ακομα για το ausbildung θεωρω οτι ειναι πολυς ο χρονος φοιτησης και σε μερικες ειδικοτητες φαινεται εως και αστειο μπορω να πω...
-Η δυσκολια αναγνωρισης τιτλων σπουδων και το ακομα πιο περιεργο εχω μιλησει με ανθρωπο οπου εχει χρειαστει να παει και σε αλλο κρατιδιο για την αναγνωριση του πτυχειου του γιατι στο πρωτο δεν του το αναγνωριζανε (κουλο??)
-Η δυσκολια του να σου νοικιασουνε σπιτι (τι και να τους πεις και 6 ενοικια να τους δωσεις μπροστα τ π τ)
-Η στυγνη εκμεταλλευση ομοεθνων στον εργασιακο τομεα απο την στιγμη που καποιος δεν γνωριζει την γλωσσα π.χ ο ελληνας εργοδοτης στον ελληνα υπαλληλο ο τουρκος τον τουρκο ο ινδος τον ινδο και παει λεγοντας....
-Οτι σου στελνουν υπερβολικα πολλα γραμματα, βεβαια καλα κανουν οι ανθρωποι που σε ειδοποιουν για το οτιδηποτε αλλα για εναν που δεν ξερει στην αρχη την γλωσσα ειναι δυσκολο.(στην προσπαθεια πολλες εταιρειες να με διευκολυνουν μου το εχουν στειλει μεταφρασμενο στα τουρκικα ελεος!!!!)
-Με χαλαει που βλεπω τοσο κοσμο που ενω μπορει να δουλεψει καθεται και ζει απο τα επιδοματα..Σκεψου οτι εχουμε κοσμο στην δουλεια που ξερουμε ολοι οτι μολις θα κλεισουν χρονο θα κανουν το παν να τους απολυσουν, θλιβερο μπορω να πω....(η αλλη οψη του νομισματος του κοινωνικου κρατους)
-Για τον καιρο δεν θα πω, ο καιρος πιστευω ειναι μεσα μας...
-Τα ταξι ειναι ακριβα εξισου.
-Τα ποδηλατα εξισου και θελω να παρω για ολη την οικογενια . Ξερω θα μου πεις οτι υπαρχουν πολυ καλα και μεταχειρισμενα αλλα εγω ειμαι λιγο κολλημενος (παγουρας) θελω να το δω απο κοντα δεν εμπιστευομαι απο φωτο. Γιατι ειναι ακριβα???
-Οτι για να πας σε ενα αλλο γιατρο εκτος απο τον οικογενειακο πρεπει να πας πρωτα να παρεις χαρτι απο τον οικογενειακο γιατρο σου.Δεν ξερω αν εχει αλλαξει βεβαια τωρα αυτο αλλα μεχρι και πριν καιρο ετσι ηταν.
-Οτι αμα θες να πλυνεις το αμαξακι σου στο δρομο δεν μπορεις γιατι απαγορευεται.
-Με τις ασφαλειες αυτοκινητων εκανα και εγω αυτο που λεει ο gbarak και οντως πληρωνω πολυ λιγα και εγω σε σχεση με Ελλαδα
-Τα γλυκα οντως ειναι πιο αγλυκα σε σχεση με Ελλαδα εχει δικιο η Blacktulip. -Στα παιδακια αληθεια τι τους κανουνε και καθονται αγαλματακια???
Αυτα τα λιγα για αρχη και βλεπουμε..

Tzina
27.09.2013, 18:47
Θα συμφωνήσω σε όλα τα παραπάνω.. ένα δεν μπορώ ακόμη όμως να συνηθίσω...

ΝΑ ΠΕΡΝΑΩ ΑΦΟΒΑ ΤΗΝ ΔΙΑΒΑΣΗ ΤΩΝ ΠΕΖΩΝ!!!!

όλα τα άλλα τα συνηθίζεις το παραπάνω όμως??? :lol:

gbarak
27.09.2013, 23:53
Θα συμφωνήσω σε όλα τα παραπάνω.. ένα δεν μπορώ ακόμη όμως να συνηθίσω...

ΝΑ ΠΕΡΝΑΩ ΑΦΟΒΑ ΤΗΝ ΔΙΑΒΑΣΗ ΤΩΝ ΠΕΖΩΝ!!!!

όλα τα άλλα τα συνηθίζεις το παραπάνω όμως??? :lol:

χαχαχαχαχα εχεις απολυτο δικιο! ποσο μαλλον οταν σταματαει λεωφορειο η νταλικα! παντως μου εχει περασει απο το μυαλο εκεινη την στιγμη να σκυψω και να δεσω κορδονια στην μεση του δρομου :lol2:

DiD666
29.09.2013, 00:02
Εχει προσέξει κανεις ποσο νευρικοι οδηγοί ειναι; Κόβουν τιμονιές αν με αυτον τον τροπο μπορουν να πανε 5χαω ποιο γρηγορα απο τον μπροστινό τους εκμεταλλευόμενοι μεχρι και το τελευταιο μετρο το ανώτατο όριο ταχύτητας. Ακομα και 60αρης δρόμος να ειναι θα πασχίζουν να πανε με 60 και καποιος μπροστα να πηγαίνει με 55~58 σπαζονται και ψάχνουν να αλλάξουν λωρίδα. Δεν ξέρουν απο μποτιλιάρισμα.

Blacktulip
29.09.2013, 09:59
DID666 δεν σε αμφισβητω για αυτο που λες , εγω εχω δει το αντιθετο δεν εχουν αγχος στο δρομο υπαρχει απιστευτη ηρεμια και καθε αλλο παρα νευρικοι ειναι.... σου λενε οποτε φτασουμε... εχω να δω σπασμωδικες κινησεις, προσπερασεις τετοιου βαθμου οπως αναφερεις, και νευρικη οδηγηση απο τοτε που ημουν ελλαδα... βεβαια στην αουτομπανγκ δεν τους πιανεις, αλλα εχουν και αυτοκινητα, το αγχος μου ειναι πως θα ξαναοδηγηδω στην ελλαδα μαθαινοντας εδω να τηρω τα οριο ταχυτητας, και γενικα τον κοκ...

georget
29.09.2013, 11:25
Παίδια όσον αφορά τα όρια όταν γύρισα Ελλάδα είχα ένα ψιλοζόρι, παω μέσα σε χωριό στην Ελλάδα με 50, απο πίσω έρχεται λεωφορείο με προσπερνάει σφαίρα, στο καπάκι αυτοκίνητο, μου ανάβει φώτα, κορνάρει λέω τι γίνεται χάλασε το κοντέρ μου. Κατα τα άλλα και γω ήρεμους τους βλέπω τους ανθρώπους εδω και έχω ηρεμίσει και γω μαζί. Στην αρχή αυτό το αργά και χαλαρα πχ στο βενζινάδικο με ενοχλουσε, τώρα μπήκα και γω στο κλίμα, ακριβότερες ασφάλειες βλέπω και γω, βέβαια ο μισθός είναι μεγαλύτερος έτσι και αλλιώς οπότε αυτό που καταλαβαίνεις εσυ΄στα χέρια σου σε σχέση με την Ελλάδα είναι τα παραπάνω χρήμματα όχι η παραπάνω ασφάλεια. Στο αυτοκίνητο όμως το καταλαβαίνεις. το μόνο που μας ενόχλησε είναι η έλειψη παρέας στην καθημερινότητα γιατί εδώ που μένουμε δεν είναι κάποιος δίπλα να πεις πάω να κάτσω σπίτι του να πιω ένα καφέ. Επίσης ακριβά βλέπω ρευμα και σκουπίδια , και κατι που μου έκανε εντύπωση είναι έλληνες που βρίζαν κάτω για τα 10-15 ευρω το 2μηνο, αλλά το βρίσκουν λογικό εδώ το κόστος tv και σκουπιδιών, μη παρεξηγηθώ δεν λέω ότι δεν είναι λογικό να το πληρωνουμε, απλά τη συμπεριφορά του να γκρινιάζεις στο κράτος σου για 15 ευρώ αλλα αλλού να σου φαίνεται λογικό

DiD666
29.09.2013, 11:51
DID666 δεν σε αμφισβητω για αυτο που λες , εγω εχω δει το αντιθετο δεν εχουν αγχος στο δρομο υπαρχει απιστευτη ηρεμια και καθε αλλο παρα νευρικοι ειναι.... σου λενε οποτε φτασουμε... εχω να δω σπασμωδικες κινησεις, προσπερασεις τετοιου βαθμου οπως αναφερεις, και νευρικη οδηγηση απο τοτε που ημουν ελλαδα... βεβαια στην αουτομπανγκ δεν τους πιανεις, αλλα εχουν και αυτοκινητα, το αγχος μου ειναι πως θα ξαναοδηγηδω στην ελλαδα μαθαινοντας εδω να τηρω τα οριο ταχυτητας, και γενικα τον κοκ...
Εδω στο Μόναχο τους βλεπω πολυ βιαστικους και ανυπομονους. Φυσικα τεράστιο ποσοστό οδηγών αντιστοιχεί σε αυτο που περιγραφεις κι εσυ. Ομως μου κανει εντύπωση που περνάνε και κόκκινα φανάρια, που ψάχνουν να βρουν χωρο να προσπερασουν για να πανε εστω με 5χαω γρηγορότερα και κατι τετοια. Επειδη λογω δουλειάς πηγαίνω μια απόσταση καθημερινά 40χλμ μέσω autobahn πήγαινε-έλα, εκει βλεπω πως οταν ανάβουν ενδείξεις με όριο 120, η αριστερή εχει αμάξια που πηγαίνουν πολυ παραπανω απο τα 120. Ισως η συμπεριφορά αυτη να κανει τους υπόλοιπους Γερμανούς να θεωρούν τους κατοίκους του Μονάχου χωριάτες (εκτος απο την βαρειά προφορά τους). Προσωπικά με ευχαριστεί αφάνταστα να κινουμαι με 60χαω σε ωρα αιχμής και με 130 τουλαχιστον ακομα και στη δεξιά λωρίδα autobahn.

turms
29.09.2013, 20:17
1. Η μεγαλη μου απογοητευση ειναι οτι ολα οσα σπουδασα, και ολη εμπειρια που ειχα μαζεψει στην ελλαδα, εδω πανε χαμενα....οσο και αν βελτιωθηκα στην γλωσσα δεν ειδα καποια βελτιωση στις απαντησεις στις αιτησεις μου....Ισως αργοτερα...
2. Μεγαλη απογοητευση η συμπεριφορα ελληνων που ειναι εδω απο προηγουμενες δεκαετιες....καμια διαθεση για επαφη με τους νεομεταναστες
3. μεγαλο ΣΟΚ επαθα με την μανια τους να μπαινουν στις σαουνες θεογυμνοι....υπαρχουν καποια φανταστικα λουτρα στην Στουτγγαρδη και πηγαμε μες την τρελη χαρα μια μερα και μας ειπανε: α εμεις ειμαστε ΜΟΝΟ για γυμνιστες...με μαγιο μονο καθε 1ο Σαββατο του μηνα....

georget
29.09.2013, 22:10
φίλε turms τι έχεις σπουδάσει?

turms
30.09.2013, 16:01
Αυτο που στην γερμανια αποκαλουνε BWL...και εμπειρια σαν Einkäufer (oπως το λενε στην Γερμανια)
αλλα για τετοιες θεσεις ως τωρα δεν ετυχε κατι....ψαχνω μεν, με φωναζουνε σε συνεντευξεις αλλα ως εκει...

Blacktulip
01.10.2013, 09:02
καποιο αλλο ας το καταταξω στα leight αρνητικα οσο αφορα τα ξυλα για την θερμανση, (στο σπιτι οπου μενω υπαρχει μια μικρη ξυλοσομπα) η διαδικασια ομως του να αγορασω ξυλα ειναι τεραστια σπαζοκεφαλια...υπαρχουν μαντρες οι οποιες τουλαχιστον εδω που μενω εγω δεν υπαρχει ψυχη ουτε φαινεται πουθενα, το τηλεφωνο για να επικοινωνησεις...οσες φορες και να εχω παει δεν βρισκω κανεναν, μια αλλη μαντρα την οποια την εχει γειτονας μου μου λεει οτι παραγγελνω φετος ξυλα για του χρονου!!!
τις μαντρες τελικα τις βρισκεις μεσω ιντερνετ, παραγγελνεις ξυλα και αναλογα στο ποσο κοντα τα θελεις ειναι και η τιμη, βεβαια δεν υπαρχει κλεψια στα ξυλα, τα οποια τα παραγγελνεις με παλετα η με κυβικο!!!
1 παλετα ειναι 900 κιλα, και επειδη του ζητησα να μου τα κοψεις πιο μικρα για να χωρανε στη σομπα, μου ζητησε επιπλεον 10 ευρω.. αυτο λογικο μου φαινεται...
και βεβαια δεν τα παραγγελνεις σημερα για να τα εχεις μετα απο δυο τρεις μερες το πολυ... μιλαμε θα τα εχω μετα απο 3 εβδομαδες!!!!!!!!!
αρνητικο επισης αρκετα μεγαλο ειναι το γεγονος οτι ολοι γκρινιαζαμε οταν στην ελλαδα παιρναμε τα υλικα των παιδιων για την νεα σχολικη χρονια και μουρμουριζαμε ολοι.... εδω να δειτε τι γινεται απο υλικα, τα οποια σε πολλες περιπτωσεις ειναι πανακριβα, καποιος που δεν γνωριζει τα τελεια γερμανικα δυσκολα θα καταλαβει τι ζητανε απο το σχολειο... Πριν 8 μηνες που ηρθαμε μας εδωσαν τις λιστες, και επειδη δεν γνωριζαμε που θα τα βρισκαμε πηγαμε σε καποιο βιβλιοπωλειο και τα αγορασαμε!!! TΡΑΓΙΚΟ ΛΑΘΟΣ εγκεφαλικα απανωτα παθαμε!!!! για δυο παιδια τα υλικα μας κοστισαν 150ευρω... τα οποια στην ελλαδα θα τα αγοραζα γυρω στα μισα λεφτα!!!Φετος ομως μαθαμε οτι υπαρχουν και αλλα μαγαζια απο τα βιβλιοπωλεια στα οποια μπορει καποιος να τα αγορασει, ΠΧ φετος για τρια παιδια ολα τα υλικα μου κοστισαν γυρω στα 90 ευρω, (λιγοτερα εγκεφαλικα!!!)
καποιο αλλο αρνητικο που δεν ξερω αν εχει νοημα να το σχολιασω αλλα αφου εδω τα λεμε ολα για να μαθαινουν ολοι τι συμβαινει, στην ελλαδα τα δυο μου μεγαλα πηγαιναν ταε κβοντο ειχαν πρασινη ζωνη και εδω που τα ξεκινησα ξανα η αντιστοιχη ταξη της πρασινης ζωνης αποτελειτε απο πολυ μεγαλα παιδια γυρω στα 15 με 16 οποτε δυσκολα τα κανουν αποδεκτα τα δικα μου, αυτο ομως συμβαινει νομιζω σε πολλα ελληνοπουλα που ερχονται και πρεπει να εχουν επαφες με παιδια της ηλικιας τους σε πιο μεγαλες ταξεις!!! ενω στο δημοτικο τα δικα μου δεν εχουν κανενα προβλημα βλεπω τεραστιες αλλαγες στις συμπεριφορες των πιο μεγαλων παιδιων, (αλλα και απο συζητησεις με αλλους γονεις αυτο μου λενε)!!!
σιγουρα στην πορεια θα μαθουμε και αλλα εξαλου που ειναι ροδινα ολα τα πραγματα??? απλα μαθαινεις να συμβιβαζεσαι και να συνυπαρχεις με τις εδω παραξενιες, και προσαρμοζεσαι!!!!!

DiD666
05.10.2013, 23:52
Αν σε πιασει μπορα την εβαψες! Βεραντα να μπεις απο κατω ουτε σε φωτογραφια...

Toula Pap.
06.10.2013, 11:57
Αν σε πιασει μπορα την εβαψες! Βεραντα να μπεις απο κατω ουτε σε φωτογραφια...

ετσι ακριβως...να ξερες τι μου θυμησες DiD666...τρεχαμε λες κ θα βρισκαμε καπου να κρυφτουμε αλλα τιποτα...χαχχαχ....

Cj Georgio
06.10.2013, 13:17
Είμαι 6 μήνες στην Γερμανία. Τους πρώτους 3 ήμουν Βαβαρία. Δεν έβρισκα δουλειά και σπίτι.
Μετά ήρθα Stuttgart. άλλαξα 3 δουλειές εκμετάλευσης αλλά τουλάχιστον βρήκα σπίτι στο όνομα μου.
Τον άλλον μηνα αρχιζω σχολειο. Η κοπελα μου βρικε καθαριστρια για 2 ωρες. 390 τον μηνα ανασφαλιστη.
Κοιταω και εγω τωρα για καθαριστης εκτος αν κατσει κατι αλλο....... Δεν θελω να ξαναγυρισω Ελλάδα..................... Αλλα πολυ γκαντεμια και εδω

something
06.10.2013, 13:52
υπομονη φιλε καθε αρχη και πολυ δυσκολη.τουλαχιστον δεν εισαι στον δρομο...αν μαθεις την γλωσσα τα πραγματα θα δεις οτι τα πραγματα θα ειναι πολυ διαφορετικα στην καθημερινοτητα σου.Και επειδη ειστε ζευγαρι... μην αφησετε τις δυσκολιες να επηρεασουν την σχεση σας.... τον τροπο τον ξερετε εσεις :)

Fu Manchu
12.10.2013, 20:48
Αν και δεν έχω μεταναστεύσει ακόμα (αν και το ψάχνω) από εμπειρία φίλου που έφυγε πρόσφατα ένα σοβαρό αρνητικό που του συνέβει ε'ιναι ότι δεν του αναγνώρισαν τις μεταφράσεις και την αναγνώριση του πτυχίου, με αποτέλεσμα να του ζητάνε 200€ για αναγνωριση + 250 για μετράφραση... Μου ακούγεται τρελό...

milu
12.10.2013, 21:17
ποιος ζητάει αυτα τα χρηματα? :shocked:

giorgopoulos@yahoo.g
17.10.2013, 20:34
εμενα δεν με χαλαει τιποτε.
οταν αποφασισα οτι θα φυγω ηξερα οτι θα παω σε μια αλλη χωρα και οτι παρα πολλα ειναι διαφορετικα απο οσα ειχαμε μαθει στην ελλαδα

απο την στιγμη που περνεις την αποφαση να φυγεις, πρεπει και οφειλης να γνωριζεις οτι αυτα που ηξερες τα ξεχνας....αλλιως.....κακο του κεφαλιου σου

DiD666
17.10.2013, 21:39
Αρχιζει και με κουραζει πολυ το θεμα ευρεσης σπιτιου. Με εκνευριζει για την ακριβεια.

Blacktulip
17.10.2013, 21:45
ειναι απο τα πλεον μελανα σημεια η αναζητηση σπιτιου, ολα μεσω μεσιτων απο ιντερνετ...και...και...και...σε καταλαβαινω απολυτα... ειμασταν με το ενα ποδι για επιστροφη ...

dimvagg
23.10.2013, 07:49
ολα ειναι σχετικά ...

με τα παιδια που απάντησαν σοβαρα στην ερώτηση, συμφωνω υπαρχουν αυτα τα αρνητικά...
αλλα τι ωραία που εδώ μπορούμε να λέμε πως τα εργασιακα έχουν χειροτερέψει κ πως δεν υπαρχει κατοχυρωμένος κατώτερος μισθος...... αφού ΥΠΑΡΧΕΙ εργασία... υπάρχει ΜΙΣΘΟΣ !

και μένα με χαλάει τώρα που δουλεύω για 8,15 την ώρα και δουλεύω 6 μέρες τη βδομάδα
και Σαβ/κα κ δεν μου δίνουν παραπάνω για Κυριακές κ αργίες το 75%
(όμως τρώω-πινω αρχοντικά εκεί, κ όλοι είναι με το χαμόγελο κ με το "παρακαλώ"...
σχεδόν κάθε μέρα o σεφ με ρωτάει.. "are you happy"? )
αλλά ξέρω πως άμα φύγω από κει, θα βρω κάτι άλλο το πολύ μέσα σ ενα μηνα......

marion82
24.10.2013, 14:08
παιδια εγω ειμαι φρεσκια εδω...4 μηνες ( ο συζυγος 1 χρονο) μεχρι στιγμης δεν εχω αντιμετωπισει κατι ασχημο η αρνητικο. Βεβαια ολοι οι Γερμανοι φιλοι μας μου λενε πως εχετε ερθει σε μια πολυεθνικη περιοχη , με μηδεν ρατσισμο και πολυ ιντελεκτουαλ κοσμο αφου εχει πολλα πανεπιστημια, νοσοκομεια και ολη η περιοχη ειναι η Σιμενς....και επειδη μου συνεβη και ενα σοβαρο ατυχημα και τρεχω με νοσοκομεια και εχω και ενα χειρουργειο μπροστα, η αντιμετωπιση των γιατρων ειναι εξαιρετικη και ειναι και πολυ καλοι και ευχαριστοι σαν ανθρωποι. στο VHS που συνεχιζω μαθηματα για Β1/Β2 προφορικα και εχω συμμαθητες απο ολες τις φυλες του κοσμου, οι οποιοι ηρθαν προσφατα στην εδω περιοχη και εχουν ερθει κυριως απο το Βορειο τμημα της Γερμανιας μου ελεγαν αυτο: καμια σχεση η εδω περιοχη και οι ανθρωποι με τους Βορειους που ειναι πολυ ρατσιστες και ειχαν ενα σωρο προβληματα και κομπλεξ. Εμεις ειμαστε περι τις 3 ωρες απο το Μοναχο και φιλοι μας εκει που ηρθαν εδω για επισκεψη και αυτοι μας ειπαν το ιδιο...καμια σχεση με την υπολοιπη Βαυαρια...βεβαια εμεις ειμαστε Φρανκονια....τι να πω δεν ξερω....ισως σε ενα χρονο να εχω διαφορετικη αποψη....

Markos.
02.11.2013, 23:24
παιδια εγω ειμαι φρεσκια εδω...4 μηνες ( ο συζυγος 1 χρονο) μεχρι στιγμης δεν εχω αντιμετωπισει κατι ασχημο η αρνητικο. Βεβαια ολοι οι Γερμανοι φιλοι μας μου λενε πως εχετε ερθει σε μια πολυεθνικη περιοχη , με μηδεν ρατσισμο και πολυ ιντελεκτουαλ κοσμο αφου εχει πολλα πανεπιστημια, νοσοκομεια και ολη η περιοχη ειναι η Σιμενς....και επειδη μου συνεβη και ενα σοβαρο ατυχημα και τρεχω με νοσοκομεια και εχω και ενα χειρουργειο μπροστα, η αντιμετωπιση των γιατρων ειναι εξαιρετικη και ειναι και πολυ καλοι και ευχαριστοι σαν ανθρωποι. στο VHS που συνεχιζω μαθηματα για Β1/Β2 προφορικα και εχω συμμαθητες απο ολες τις φυλες του κοσμου, οι οποιοι ηρθαν προσφατα στην εδω περιοχη και εχουν ερθει κυριως απο το Βορειο τμημα της Γερμανιας μου ελεγαν αυτο: καμια σχεση η εδω περιοχη και οι ανθρωποι με τους Βορειους που ειναι πολυ ρατσιστες και ειχαν ενα σωρο προβληματα και κομπλεξ. Εμεις ειμαστε περι τις 3 ωρες απο το Μοναχο και φιλοι μας εκει που ηρθαν εδω για επισκεψη και αυτοι μας ειπαν το ιδιο...καμια σχεση με την υπολοιπη Βαυαρια...βεβαια εμεις ειμαστε Φρανκονια....τι να πω δεν ξερω....ισως σε ενα χρονο να εχω διαφορετικη αποψη....

Iσχύει και μάλιστα με το παραπάνω. Οι Γερμανοί της Βόρειας Γερμανίας είναι πιο ρατσιστές από τους Νότιους και γενικότερα αρκετά πιο κρύοι άνθρωποι και το ξέρουν και οι ίδιοι. Το ποσοστό αλλοδαπών εκεί πέρα είναι επίσης πιο χαμηλό (πλήν Αμβούργου, Βερολίνου, Αννοβέρου και κάνα δύο άλλες πόλεις) σε συγκρισή με την Νότια Γερμανία. Σε Βαυαρία, Βόρεια Ρηνανία Βεστφαλία και Βάδη Βυτερμβέργη ο κόσμος είναι κάπως πιο ζεστός και πιο ανεκτικός με τους αλλοδαπούς.

Blacktulip
03.11.2013, 10:20
παιδια τι λεμε τωρα, η Γερμανια ειναι μια χωρα που δεκαετιες τωρα ζει και δουλευει με τους μεταναστες, δεν εχουν κανενα προβλημα με καποιον μεταναστη ολο το προβλημα δηλ το α και το ω της μεταναστευσης (το λεω συνεχεια αυτο) ειναι η γλωσσα αν ξερεις να μιλησεις να συνενοηθεις θα μπορεσεις και να αντιμετωπισεις ενα σχολιο αρνητικο που μπορει να ου πει καποιος, εδω στην ελλαδα καποιος σε μια υπηρεσια ουτε καλημερα δεν σου λεει... και ολη την δουλεια της αρνητικοτητας την κανουν τα ΜΜΕ οπως και στην ελλαδα, εδω ο γερμανος εχει την ζωη του ομορφη απλη, ολα λυνονται στο λεπτο, δεν εχει να αγχωθει με κατι, θα κατσει να σπαζοκεφαλιαστει με την κριση του Νοτου?? ποσοι και ποσοι με ρωτανε οταν μαθαινουν πως ειμαι ελληνιδα γιατι ηθαμε εδω? αφησαμε μια ομορφη χωρα και...και...και... οταν απανταω δεν ειναι καλα κατω δεν εχει δουλειες με κοιτανε και δεν μπορουν να καταλαβουν πως δεν υπαρχουν δουλειες....
προσωπικα δεν εχω αντιμετωπισει ιχνος ρατσισμου... πουθενα.

marion82
03.11.2013, 17:11
Blacktulip ακριβως ετσι...και εμας μας ρωτανε συνεχεια τι εγινε κτλ κτλ και καταληξαμε εδω...
παραδειγμα στην εργασια του συζυγου μου τον ρωτησαν ποσα επαιρνε οταν δουλευε και οταν τους ειπε του απαντανε ελα ρε καλα λεφτα επαιρνες....πολύ καλα λεφτά!! και μετα τους λέει δεν καταλαβατε...όχι την εβδομάδα τον μήνα!!! τους έπεσε το σαγόνι χαχα...και μετά αντίδραση...και πως επιβιώνετε ρε παιδια??? παντως ρατσισμός μηδέν εδώ....ευτυχώς!!! και δείχουν και κατανόηση όταν προσπαθούμε να θυμηθούμε λέξεις και να φτιάξουμε σωστες προτάσεις στη γλώσσα τους!!

turms
04.11.2013, 20:54
το τραγελαφικο της υποθεσης ειναι οτι ρατσιμο δεν ενιωσα ουτε ενα 1/1000 του δευτερολεπτου απο τους Γερμανους...
ασχημη αντιμετωπιση (στην 1η δουλεια) ειχα απο συναδελφους - προισταμενους που δεν ηταν γερμανοι...πχ ρωσοι αλλα ζουσανε πχ 20 χρονια γερμανια
το πιο αθλιο σχολιο "εδω πρεπει να δουλευεις...εδω ειναι Γερμανια οχι Ελλαδα" το ακουσα απο ΣΕΡΒΟ και μαλιστα παντρεμενο με Ελληνιδα....tragic....

kosofos
04.11.2013, 21:09
Μιάς και αναφέρατε το θέμα του πιθανού ρατσισμού να γνωρίζεται ότι στην Γερμανία υπάρχει νόμος και πολύ σκληρός μάλιστα για θέματα ρατσισμού StGB - Einzelnorm (http://www.gesetze-im-internet.de/stgb/__130.html) που επισύρει φυλάκιση απο 3 μήνες εώς 5 χρόνια. Οι Γερμανοί το ξέρουν και είναι γενικά πολύ μα πολύ προσεκτικοί με αυτά τα θέματα. Θα προέτρεπα μάλιστα όσους έχουν όρεξη να μελετήσουν και το Γερμανικό σύνταγμα (Grundgesetz (http://www.bundestag.de/bundestag/aufgaben/rechtsgrundlagen/grundgesetz/)) για να ξέρουν και κάποια απο τα βασικά δικαιώματα τους αλλά και τις υποχρεώσεις τους σαν πολίτες.

gbarak
04.11.2013, 22:02
3 μηνες αισιως στο freiberg της ομορφης σαξονιας.
ρατσισμος? τι ειναι αυτο? τρωγεται?
τωρα που μιλαω και πιο ανετα την γλωσσα και εχω γνωριστει για τα καλα με τους συναδελφους στο γραφειο και με εχουν συμπαθησει κιολας?

κι οταν τους λεω για την ελλαδα ειτε μου λενε τις εμπειριες τους απο τις υπεροχες διακοπες που περασανε σε καποιο νησι ειτε μου ζητανε πληροφοριες για τις επικειμενες διακοπες που θελουν να κανουν στην ελλαδα.

μηπως απλα ειμαι τυχερος και βρεθηκα αναμεσα σε καλους ανθρωπους? αλλα απο την αλλη ολη η πολη και οσους εχω συναναστραφει τα ιδια ειναι... καλοσυνατοι ευγενικοι και τον ρατσισμο τον εχουν μονο σαν λυμμα στην σελιδα 224 στο λεξικο...

nikopol
16.12.2013, 10:09
να συμπληρωσω και εγω οτι ενα χρονο τωρα εδω ρατσισμος δεν υπαρχει γιατι ειναι και λιγοι οι γερμανοι οι περισσοτεροι εδω ειναι ρωσοι ρωσοι και παλι ρωσοι αρμενο ρωσοι ρωσοελληνες ,τσεχοι , ουγγαρεζοι ,
πολυ λιγους γερμανους γνησιους γνωριζουμε ...
τα αρνητικα που μου εκαναν αντυπωση τα πολυ ακριβα σκουπιδια 12 φορες το χρονο μονο 1 φορα το μηνα 120λιτρα και οτι θες να πεταξεις κοστιζει
η ακριβη τηλεοραση 17 ευρω το μηνα εχεις δεν εχεις αλλα πολυ ποιοτικη (θετικο)
η μανια της μεταγλωτησης σε οτι προβαλουν δεν υπαρχουν τα βιντεοκλαμπ που ξεραμε στην ελλαδα πανακριβη η ενοικιαση ταινιων...

το ρευμα πανακριβο 24 λεπτα η κιλοβατορα με τασεις να αυξηθει τα επομενα χρονια , τελικα οι εναλακτικες πηγες ενεργειας δεν απεδωσαν στον καταναλωτη αλλα μονο στη τσεπη του κρατους και των μεγαλων εταιριων , καταπρασινα λειβαδια δαση γεματα απο ανεμογενητριες μεσα σε ενα χρονο στην περιοχη μου τριπλασιαστηκαν
και παραγουν μαιμου ρευμα γυρνανε για να μη σκουριασουν..!!

πληρωνεις για ολα..
για να εχεις σομπα η καμιναδα πρεπει να καθαριζεται υποχρεωτικα απο ειδικευμενο .. 2 φορες το χρονο ...πληρωνεις
τα ξυλα τα παραγγελνεις ενα χρονο πριν (αναλογα την περιοχη .. για χωρια μιλαω) αλλα δεν μπορεις να τα καψεις αμεσως ειναι φρεσκα τα φρεσκα ετοιμα για καψιμο κοστιζουν πιο πολυ ....

εγκατασταση θερμανσης καλοριφερ σε σπιτι πολλες επιλογες τεραστιο κοστος απο 15000 ευρω για 85 τετραγωνικα σπιτι

δεν βρισκουμε τα βασικα δεδομενα ελληνικα αγαθα λαδι ελιες ταχινι μελι πορτοκαλια (συμβιβαζομαι και με τα ισπανικα)
το κρεας δεν ειναι καλης ποιοτητας μεγαλο θεμα εδω απο ολους τους γερμανους ιδιαιτερα , το καλο κρεας ειναι πανακριβο ,το φτηνο που κυκλοφορει σε Aldi Lidle καλο να το αποφευγουμε ,το πρωτο πραγμα που μου ειπαν γερμανοι οταν ηρθα εδω.

η γλωσσα λιγοι μιλανε αγγλικα παρα πολλοι ομως ξερουν αλλα δεν μιλουν, τους μιλας καταλαβαινουν και σου απαντανε στα γερμανικα !!!

οταν μιλας τη γλωσσα τους ειναι πολλοι φιλικοι...

αυτα και οτι σκεφτω θα συμπληρωσω

nk_christina
16.12.2013, 10:42
η ακριβη τηλεοραση 17 ευρω το μηνα εχεις δεν εχεις αλλα πολυ ποιοτικη (θετικο)
η μανια της μεταγλωτησης σε οτι προβαλουν δεν υπαρχουν τα βιντεοκλαμπ που ξεραμε στην ελλαδα πανακριβη η ενοικιαση ταινιων...

Πέρα από τα 17€ της τηλεόρασης αν στην πολυκατικία που μένεις δεν σου επιτρέπουν να βάλεις δορυφορική, κοστίζει +16€ η τηλεόραση, στην δικιά μας πολυκατικία πληρώνουμε 10€ γιατί έχουν κάνει συμφωνία με την εταιρεία.
Ο άντρας μου εχει βάλει Video on Demand, ένα πρόγραμμα με το οποίο έχουμε πολλές ταινίες, στα γερμανικά βέβαια(αυτό είναι μέσω υπολογιστή) και μας στέλνουν και 4 DVD ανα μήνα, δύο την φορά μέσω ταχυδρομείου με 10,99€ , δεν πληρώνουμε ταχυδρομικά. Απλά τα ξανακλείνουμε στον φάκελο και τα πετάμε στο κουτί του ταχυδρομείου. (Νομίζω στην Ελλάδα δεν υπάρχει καλύτερη τιμή)

nikopol
16.12.2013, 10:57
Πέρα από τα 17€ της τηλεόρασης αν στην πολυκατικία που μένεις δεν σου επιτρέπουν να βάλεις δορυφορική, κοστίζει +16€ η τηλεόραση, στην δικιά μας πολυκατικία πληρώνουμε 10€ γιατί έχουν κάνει συμφωνία με την εταιρεία.
Ο άντρας μου εχει βάλει Video on Demand, ένα πρόγραμμα με το οποίο έχουμε πολλές ταινίες, στα γερμανικά βέβαια(αυτό είναι μέσω υπολογιστή) και μας στέλνουν και 4 DVD ανα μήνα, δύο την φορά μέσω ταχυδρομείου με 10,99€ , δεν πληρώνουμε ταχυδρομικά. Απλά τα ξανακλείνουμε στον φάκελο και τα πετάμε στο κουτί του ταχυδρομείου. (Νομίζω στην Ελλάδα δεν υπάρχει καλύτερη τιμή)

ναι το ιδιο εκανα και εγω τελικα με το videobuster.de αψογο το σερβις και αξιζει το κοστος οσο για υποτιτλους τους φτιαχνω μονος μου αλλα συγκριτικα με το 1.50 ευρω που εδινα στην ελλαδα ... εγω εχω το flex2 πληρωνω 3.90 το μηνα μπορω να παρω 2 ταινιες ταυτοχρονα καθε φορα με 2.93 ταχυδομικα αφου επιστρεψω τις προηγουμενες ..

nikopol
16.12.2013, 11:08
μην ξεχασω προσοχη
οσοι ειχαν την συνηθεια (οπως εγω) να κατεβαζουμε ταινεις και τραγουδια τσαμπα απο διαφορα site με torrent πχ Pirate Bay ξεχαστε το , παρακολουθουνται απο εταιριες που μισθωνονται απο τα στουντιο διανομης ταινιων , απο την IP του υπολογιστη σου μεσω του παροχεα τηλεφωνιας εχουν ολα τα στοιχεια και σου ερχεται προστιμο στην καλυτερη 800 ευρω ανα ταινια.
εγω την πατησα και μετα απο πολυ αγωνα με δικηγορους το παγωσαμε αλλα το VUZE το ξηλωσα και pirate bay δεν ξαναμπαινω και το τηλεφωνο ηταν στο ονομα αυτου που με φιλοξενει...
πραγματικα εδω δεν ειναι ελλαδα οταν λενε απαγορευεται το εννοουν οι δικαστικες αποφασεις εφαρμοζονται και εχουν τροπο να βρισκουν τους παραβατες,

αλλο προσοχη οσοι πατε στο MAINZ και περασετε τη γεφυρα πανω απο το ρηνο , το οριο ταχυτητας ειναι 60 χλμ πανω στη γεφυρα 20 μετρα πριν 80χλμ και ερχεσαι απο λωριδα με 120χλμ οριο , ειδικα το βραδυ με λιγη κυκλοφορια εχεις μια πολυ ωραια φωτογραφια σπιτι σου με ενα καλο τσεκ , εγω πληρωσα 140 ευρω τη πρωτη φορα ,φιλος μου τη δευτερη τουριστας 230 ευρω του πηγε στο σπιτι στην ελλαδα !!! μεσω της πιστωτικης καρτας στην εταιρια ενοικιασης !!!!!

Cj Georgio
16.12.2013, 11:33
Τα αρνητικά για μένα. Δεν μπορείς να κατεβάσεις ταινίες με torrent. Αλλά λύθηκε το πρόβλημα.
Βλέπω online ταινίες με υπότιτλους η κατεβάζω αρχεία zip σε Καλή ποιότητα με ελληνικούς υπότιτλους. Πληρώνεις μεν κάτι (3€ τον μήνα) αλλά βλέπεις ότι θέλεις.
Από θέμα δουλειάς θα πω και κάτι άλλο.Δεν υπάρχει ρατσισμός από Γερμανούς αλλά όχι από όλους. Δεν είναι όλοι οι Γερμανοί καλοί. Από Έλληνες πάλι θέλει προσοχή με ποιους θα μπλεξεις. Λίγα καλά άτομα γνώρισα και πολλούς που τους έκοψα.
Πάλι καλά με τον καιρό όμως γνωρίζω και κάποια καλά άτομα.
Από θέμα δουλειάς η εκμετάλλευση που πέφτει είναι και εδώ μεγάλη. Πρέπει να έχεις το κεφάλι κάτω.
Έχει πολλούς μουσουλμανους που δεν ξέρω πως μας βλέπουν εμάς τους χριστιανούς. Μπορώ να πω μας βλέπουν κάπως.

Apisteftos
30.12.2013, 01:17
Τα αρνητικά για μένα. Δεν μπορείς να κατεβάσεις ταινίες με torrent. Αλλά λύθηκε το πρόβλημα.
Βλέπω online ταινίες με υπότιτλους η κατεβάζω αρχεία zip σε Καλή ποιότητα με ελληνικούς υπότιτλους. Πληρώνεις μεν κάτι (3€ τον μήνα) αλλά βλέπεις ότι θέλεις.

Ισχύει τέτοιο πράγμα; Καταστροφή στην αρχή ιδίως, που δεν θα έχεις πολλούς γνωστούς και φίλους και αναγκαστικά, κάπως πρέπει να περνά η μέρα.

Blacktulip
30.12.2013, 11:53
Ισχύει τέτοιο πράγμα; Καταστροφή στην αρχή ιδίως, που δεν θα έχεις πολλούς γνωστούς και φίλους και αναγκαστικά, κάπως πρέπει να περνά η μέρα.

γιατι καταστροφη? απλα βλεπεις μεσω καποιων σαιτ ταινιες οnline! ο αντρας μου ειχε γεμισει απο την ελλαδα ενα σκληρο δισκο με ταινιες και να σου πω την αληθεια δεν ειδαμε ουτε μια απο αυτες! βλεπουμε online ταινιες πλεον! για ολα τα πραγματα βρισκεις και την αντιστοιχη λυση!

Tsiakantaris
30.12.2013, 13:15
μην ξεχασω προσοχη
οσοι ειχαν την συνηθεια (οπως εγω) να κατεβαζουμε ταινεις και τραγουδια τσαμπα απο διαφορα site με torrent πχ Pirate Bay ξεχαστε το , παρακολουθουνται απο εταιριες που μισθωνονται απο τα στουντιο διανομης ταινιων , απο την IP του υπολογιστη σου μεσω του παροχεα τηλεφωνιας εχουν ολα τα στοιχεια και σου ερχεται προστιμο στην καλυτερη 800 ευρω ανα ταινια.
εγω την πατησα και μετα απο πολυ αγωνα με δικηγορους το παγωσαμε αλλα το VUZE το ξηλωσα και pirate bay δεν ξαναμπαινω και το τηλεφωνο ηταν στο ονομα αυτου που με φιλοξενει...
πραγματικα εδω δεν ειναι ελλαδα οταν λενε απαγορευεται το εννοουν οι δικαστικες αποφασεις εφαρμοζονται και εχουν τροπο να βρισκουν τους παραβατες,

Να ρωτησω κατι? Δεν λυνεται το προβλημα ουτε με την χρηση proxy ή μεσω του δικτυου Tor, ή με VPN για παραδειγμα?

Tsiakantaris
30.12.2013, 13:16
γιατι καταστροφη? απλα βλεπεις μεσω καποιων σαιτ ταινιες οnline! ο αντρας μου ειχε γεμισει απο την ελλαδα ενα σκληρο δισκο με ταινιες και να σου πω την αληθεια δεν ειδαμε ουτε μια απο αυτες! βλεπουμε online ταινιες πλεον! για ολα τα πραγματα βρισκεις και την αντιστοιχη λυση!

Ωραια φαση ακουγεται! :) Δινεις σε παρακαλω ενα link για αυτα τα sites? :)

Ευχαριστω!

Blacktulip
30.12.2013, 16:30
αν γραψεις ταινιες online, tainiomania, tainiofagos, θα δεις πολλα σε καθε ειδος και σε σειρες, με υποτιτλους ελληνικους μεσα στην ταινια παντα!_bye:

Nikos I.
12.02.2014, 19:25
Θα ήθελα να καταθέσω τις δικές μου απόψεις ως παλαιός κάτοικος Γερμανίας.

Γλώσσα: Το Α και το Ω. Μην περιμένετε να συνεννοηθείτε με αγγλικά, πολλοί Γερμανοί δεν τα μιλάν και τόσο καλά, εν αντιθέσει π.χ. με τους Σκανδιναυούς. Άλλωστε στη Γερμανία μεταναστεύετε και οφείλετε να γνωρίζετε τη γλώσσα. Και οι Γερμανοί που μεταναστεύουν (και δεν είναι και τόσο λίγοι) είναι της άποψης, ότι αυτοί πρέπει να προσαρμοσθούν στα δεδομένα της χώρας που επιλέγουν, και όχι αντίστροφα.

Στήριξη από Έλληνες της Γερμανίας
Μεγάλο θέμα. Θα προσπαθήσω να μην πλατιάσω. Διαβάζωντας στο φόρουμ διαπιστώνω ότι πολλοί έχουν παράπονα από τους δικούς τους στη Γερμανία. Εκτιμώ ότι σε πολλές περιπτώσεις δικαιολογημένα, σε άλλες πάλι λιγώτερο. Σε πολλές περιπτώσεις, ο 60χρονος Θείος δεν ξέρει ο ίδιος να συνεννοηθεί στις υπηρεσίες. Σε άλλες περιπτώσεις, τα ξαδέρφια λόγω των δικών τους υποχρεώσεων δεν προλαβαίνουν να τρέξουν μαζί σας στις υπηρεσίες και οπουδήποτε αλλού. Οι ρυθμοί στη Γερμανία γενικώτερα τρέχουν με μεγάλη ταχύτητα, πολλές φορές ίσα-ίσα προλαβαίνουμε τις δικές μας υποχρεώσεις. Εγώ, ως αυτοαπασχολούμενος, άφηνα πίσω τις δικές μου εργασίες, οι οποίες παρεπιπτόντως υπόκεινται σε αυστηρά χρονοδιαγράμματα και ραντεβού παράδοσης, για να τρέξω με τα δικά μου άτομα στις διάφορες υπηρεσίες, τράπεζες, σχολές γλωσσών, περιηγήσεις, να συμπληρώσω μαζί τους αιτήσεις, να απαντήσω σε περίπου 1.500 ερωτήματά τους, να τους φέρω σε επαφή με άτομα που θα μπορούσαν να τους φανούν χρήσιμα και πολλά άλλα. Μόλις τακτοποιήθηκαν, έδειξαν σύντομα την αχαριστία τους. Δεν θέλω να επεκταθώ περαιτέρω, μιλάω όμως για απλή γαιδουριά. Και κάτι ακόμη, το έχω ξανακάνει στο παρελθόν με συμπατριώτες και εισέπραξα πάλι την ίδια στάση. Μήπως κατά περίπτωση οι δικοί σας άνθρώποι στη Γερμανία έκαναν παρόμοιες εμπειρίες στο παρελθόν και δεν έχουν πλέον και τόσο τη διάθεση, να παρατάν τις δουλειές τους και να τρέχουν για άλλους, εισπράττωντας τελικά αχαριστία;

Ελληνικά εστιατόρια
Αναμφισβήτητα υπάρχει αυτή η εκμετάλλευση από τους Έλληνες εστιάτορες. Τα τελευταία χρόνια πολλοί από αυτούς δεν παν και τόσο καλά, ή τόσο καλά όσο παλαιότερα. Αυτό οφείλεται σε διάφορους λόγους. Ο κυριώτερος λόγος κατ΄εμέ είναι ότι ο μέσος Γερμανός δεν έχει πλέον την οικονομική δυνατότητα να επισκέπεται ένα ελληνικό εστιατόριο 1 με 2 φορές την εβδομάδα όπως παλαιότερα, αλλά 1 με 2 φορές τον μήνα. Αυτό έτσι ως γενικώτερη πληροφορία, όχι ως αιτιολογία. Διότι θα σας πω και το καλύτερο: Εγώ εργάσθηκα σε ελληνικά εστιατόρια της Γερμανίας ως σερβιτόρος τη δεκαετία του 80, τη χρυσή εποχή, όπου ο γερμανός εργάτης ευημερούσε, και η πόλη μου ήταν γεμάτη με αμερικανούς φαντάρους και διοικητικούς, οι οποίοι ξόδευαν πολλά χρήματα στις εξόδους τους. Πλούτισε ο κάθε άσχετος ή ημιάσχετος έλληνας εστιάτορας τότε. Ωστόσο και τότε υπήρχε φοβερή (η ίδια ουσιαστικά) εκμετάλλευση. Δεν σε δήλωναν (δεν είχες ασφάλιση, συντάξιμο χρόνο κλπ.), και σαν να μην έφτανε αυτό, σου παρακρατούσαν και τα φιλοδωρήματα που σου έδιναν οι πελάτες και στο τέλος του μήνα σε πλήρωναν με αυτά. Ο πιο γελοίος τρόπος (ακόμη και στα μάτια των πελατών) παρακράτησης των φιλοδωρημάτων διενεργούταν (και εξακολουθεί να διενεργείται) ως ακολούθως: εξυπηρετούσες τον πελάτη όλο το βράδυ, και όταν σου ζητούσε λογαριασμό, πήγαινε κορδωτός ο εστιάτορας, τον οποίο ενδεχομένως και να τον έβλεπαν για πρώτη φορά το συγκεκριμένο βράδυ στο τραπέζι τους, να εισπράξει. Άλλος τρόπος: θεωρείται ότι επί του τζίρου θα πρέπει να υπάρχει στο πορτοφόλι περίπου ένα 5% φιλοδώρημα, οπότε και να είχες πορτοφόλι, σε έλεγχε με αυτό τον τρόπο και σου τα έπερνε. Όσο δε για τα άτομα στην κουζίνα, εκεί τα πράγματα σε γενικές γραμμές ήταν πολύ χειρότερα. Συμπέρασμα: εάν γνωρίζετε τη γλώσσα (το Α και το Ω), μπορείτε να εργασθείτε και σε γερμανικό εστιατόριο (ούτε σε ιταλικό, ίδιοι και χειρότεροι είναι από εμάς) δηλωμένοι, ασφαλισμένοι, με συντάξιμο χρόνο, με οργάνωση, με τα διαλείμματά σας, με τα ρεπό σας, με την άδειά σας, δίχως να σας παρακρατούν το φιλοδώρημά σας με το έτσι θέλω κλπ. Το μόνο που παρακρατείται συνήθως είναι ένα πάγιο ποσό, γύρω στα 100 ευρώ τον μήνα για τη σύτισή σας εντός του εστιατορίου (αναγράφεται στο εκκαθαριστικό σημείωμα μισθοδοσίας).

Οικονομική κατάσταση του γερμανικού λαού
Αυτό το οποίο αναφέρεται με „νόημα“ ως κλασσική τοποθέτηση του „Θείου από τη Γερμανία“, ότι δηλ. η Γερμανία δεν είναι όπως παλιά, ισχύει απόλυτα και δεν είναι υπεκφυγή, ή ότιδήποτε άλλο υποψιάζεται ο συνήθως καχύποπτος Έλληνας.
Η Γερμανία δεν είναι όπως παλιά. Αυτό ωστόσο δεν σημαίνει ακριβώς το ίδιο για όλους τους ανθρώπους, όλες τις κοινωνικές τάξεις, όλα τα επαγγέλματα. Η δική μου εκδοχή είναι η εξής: Την ευημερία ενός λαού την μετράς από το επίπεδο ευημερίας του απλού εργάτη ή του χαμηλού ιεραρχικά υπαλλήλου στην οποιαδήποτε επίχείρηση. Όταν σε ένα κράτος ο απλός ανιδείκευτος εργάτης ζει δίχως οικονομικό άγχος, μπορεί να κάνει με άνεση την άδειά του το καλοκαίρι, και έχει επιπρόσθετα τη δυνατότητα με υπομονή και με καλό κουμάντο να δημιουργήσει σε βάθος χρόνου περιουσιακά στοιχεία, τότε μιλάμε για ευημερία. Αυτό συνέβαινε στη Γερμανία τις δεκαετίες 60 έως 90. Έκτοτε τα πράγματα άλλαξαν. Σήμερα η αναλογία του μισθού ενός ανιδείκευτου εργάτη ή χαμηλής κλίμακας υπαλλήλου με τα έξοδα διαβίωσής του στη Γερμανία πλέον δεν είναι και τόσο ευνοϊκή και είναι πολύ δυσμενέστερη σε σχέση με τις ανωτέρω δεκαετίες. Σε απλά ελληνικά: εάν σε ένα νοικοκυριό μπαίνουν κάθε μήνα συνολικά 1.400,00 -1.700,00 ευρώ, μιλάμε για ίσα βάρκα ίσα νερά (εάν υπολογίσεις ότι ως τριμελής ή τετραμελής οικογένεια θέλεις και 2.000 με 2.500 ευρώ συνολικά έξοδα για την καλοκαιρινή σου άδεια).
Που θέλω να καταλήξω: Δεν πρέπει να εκλαμβάνεται ως αποτροπή μετανάστευσης το συμπέρασμα, ότι η Γερμανία άλλαξε, αλλά ως πληροφορία, ότι με τέτοιους μισθούς απλά δεν θα δημιουργηθούν περιουσιακά στοιχεία, ούτε σε βάθος χρόνου. Απλά θα επιβιώνεις αξιοπρεπώς, αλλά προσέχωντας πάντοτε τα έξοδα σου. Από εκεί και πέρα καθοριστικά είναι τα επαγγελματικά προσόντα, η γλώσσα, η εργατικότητά σου, η συμπεριφορά σου, η προσαρμοστικότητά σου, η επιμονή σου, η όποια στοχοθεσία σου σε βάθος χρόνου.

Διαφορές νοοτροπίας
Κατ΄αρχήν θα πρέπει να τονίσω ότι οι Έλληνες και οι Γερμανοί έχουν τόσες νοοτροπικές και πολιτισμικές διαφορές, που περισσότερες δεν γίνονται. Το ζητούμενο δεν είναι, ποιοί είναι οι καλύτεροι, και ποιοί οι χειρότεροι. Ως συνήθως η αλήθεια και το άριστον βρίσκονται κάπου στην μέση. Διάβασα από νέους μετανάστες, ότι τα γερμανάκια στα εστιατόρια κάθονται σαν “αγαλματάκια“, σύμφωνα βέβαια με την ελληνική θέαση των πραγμάτων. Ας το εξηγήσουμε λοιπόν. Οι γερμανοί γονείς μεταξύ άλλων μαθαίνουν στα παιδιά τους από μικρά πως να συμπεριφέρονται στο τραπέζι, είτε αυτό είναι στο σπίτι τους, είτε σε ένα εστιατόριο. Βέβαια, δεν μπορείς να υποχρεώσεις ένα παιδάκι 5 ετών να κάτσει φρόνιμα 2 με 3 ώρες σε ένα τραπέζι. Και εδώ είναι το καίριο σημείο. Από την πολυετή εμπειρία μου ως σερβιτόρος σας λέω, ότι όταν έχουν τα παιδιά μαζί τους, συνήθως δεν κάθονται με τις ώρες στο εστιατόριο, γνωρίζοντας ότι δεν είναι το ότι καλύτερο για τα παιδιά, αλλά και για τους άλλους πελάτες, αφού κάποια στιγμή -και δικαιολογημένα- θα δυσανασχετίσει το παιδί. Διάβασα στα σημεία όπου τα γερμανάκια χαρακτηρίσθηκαν αγαλματάκια, ότι τα δικά μας δεν είναι έτσι. Εκτιμώ ότι γράφτηκε με επιβραβευτικό και με εθνικά υπερήφανο τρόπο. Πάμε τώρα στα ελληνάκια στο εστιατόριο, ή πολύ περισσότερο στους γονείς αυτών. Στα εστιατόρια σαφώς και δεν τα έχουν „αγαλματάκια“ (παρεπιπτόντως, ούτε οι γερμανοί), αλλά τα ξαμολάνε μέσα στο μαγαζί ... και όποιον πάρει ο χάρος. Οι ίδιοι τους ξεχνιούνται με την παρέα τους ώρες (κάθονται ατελείωτες ώρες ακόμη και όταν έχουν τα παιδιά μαζί τους), αδιαφορώντας αν τα παιδιά τρέχουν και φωνάζουν μέσα στο εστιατόριο, παρεμποδίζοντας κατ΄αυτό τον τρόπο συνεχώς τη λειτουργία του εστιατορίου και ενοχλώντας βέβαια τους άλλους πελάτες. Και αν κάποιος ενοχλημένος πελάτης εκφράσει με κάποιο τρόπο τη δυσαρέσκειά του, έστω και με ένα βλέμμα, ο υπερήφανος Έλληνας θα σηκωθεί πάνω και θα του ζητήσει και το λόγο. Και εγώ είμαι Έλληνας και πατέρας, αλλά όταν θα πάω στο εστιατόριο με τα παιδιά μου δεν θα τα υποβάλλω σε πολύωρη παραμονή διότι θα βαρεθούν και θα δυσανασχετίσουν, ούτε όμως θα τα ξαμολήσω μέσα στο μαγαζί, για να φύγουν από το κεφάλι μου, και ας ενοχλούν τους άλλους πελάτες. Εν ευθέτω χρόνω φεύγουμε, αλλάζουμε περιβάλλον, συνεχίζουμε με βόλτα, παιχνίδι και παγωτάκι.
Επιπρόσθετα θα έλεγα ότι εάν στη Γερμανία είσαι ευγενικός, δεν θεωρείσαι “κάπως“, αλλά εν αντιθέσει αυτό εκτιμάται. Πλησιάστε τους Γερμανούς οπουδήποτε βρίσκεσθε με ένα χαμόγελο, και θα διαπιστώσετε ότι οι περισσότεροι δεν είναι και τόσο ψυχροί. Εννοείται βέβαια, ότι στραβόξυλα υπάρχουν παντού. Το ζητούμενο είναι να μην είναι στην πλειοψηφία.

Γερμανικά φαγητά-γλυκά
Διάβασα κάπου ότι τα γερμανικά γλυκά είναι άγλυκα. Φυσικά, όταν έχεις συνηθίσει στα γλυκά του κουταλιού, στα καταΐφια και στους μπακλαβάδες, με την απίστευτη δοσολογία σε ζάχαρη, λογικό είναι να βρίσκεις άγλυκα τα γερμανικά γλυκά. Είναι σαν να τρως δύο σοκολάτες γάλακτος και αμέσως μετά να τρως κέικ. Προσωπικά λατρεύω τα ελληνικά γλυκά, αλλά θα έλεγα ότι είναι μια χαρά και τα γερμανικά γλυκά, απλά δεν χρησιμοποιούν σε υπερβολικό βαθμό τη ζάχαρη. Ο όρος άγλυκα σίγουρα τα αδικεί. Ωστόσο υπάρχουν και ελληνικά ζαχαροπλαστεία στις μεγάλες πόλεις της Γερμανίας. Σε αυτό το σημείο μην ξεχνάμε όμως και τον όρο Σακχαρώδης Διαβήτης. Έτυχε να διαβάσω σε γερμανικό περιοδικό ότι το ποσοστό των τούρκων διαβητικών στη Γερμανία είναι κατά πολύ υψηλώτερο από τον μέσο γερμανικό όρο.

Ζωή στη Γερμανία
Σε συζήτησή μου με μια νέα μετανάστρια 40 ετών, αυτή διαμαρτυρήθηκε για το ποσό που της ζήτησαν εδώ στη Γερμανία για την μετάφραση των εγγράφων της, επιχειρηματολογώντας με στόμφο, ότι αυτή με ΤΟΣΑ ΧΡΟΝΙΑ ΣΠΟΥΔΕΣ αμοιβόταν μόνο με 4 ευρώ την ώρα στην Ελλάδα. Επειδή είμαι σε θέση να γνωρίζω, σας λέω ότι το ποσό που της ζήτησαν ήταν απλά εύλογο και σε καμμία περίπτωση υπερβολικό για τα γερμανικά δεδομένα. Η συγκεκριμένη γυναίκα μέσω της επιχειρηματολογίας της εμμέσως πλην σαφώς είχε την απαίτηση να προσαρμοσθούν οι μισθοί και οι συντάξεις στη Γερμανία στα δικά της δεδομένα για να είναι ευχαριστημένη. Φαντάσου δηλ. τι απαιτήσεις θα είχε αν μάλιστα είχε προσκληθεί να πάει να προσφέρει τις υπηρεσίες της στη Γερμανία.
Σε άλλη συζήτηση με μια Θεσσαλονικιά, μου έκανε παράπονα που η πόλη μας δεν έχει παραλία όπως στη Θεσσαλονίκη, για το κλίμα και πολλά άλλα. Θα γινόμουν βέβαια κακός εάν της έλεγα: κοπελιά μου, η Γερμανία ούτε σε προσκάλεσε να έρθεις, ούτε σου υποσχέθηκε πράγματα τα οποία δεν τήρησε στη συνέχεια.
Όσον αφορά τα επιχειρήματά της αναφορικά με τις εξόδους, τα γεμάτα μαγαζιά στην Ελλάδα κλπ. Δεν φαντάζομαι ότι στη Γερμανία οι άνθρωποι αγαπούν λιγώτερο τη ζωή, ή τον άλλο μύθο (από τους αμέτρητους που κυκλοφορούν στην Ελλάδα) ότι οι εδώ άνθρωποι ζουν για να δουλεύουν. Κατ΄αρχήν δεν ζουν όλοι οι άνθρωποι στη Γερμανία με τον ίδιο τρόπο. Καθοριστικό ρόλο παίζουν τα ενδιαφέροντά σου, η μόρφωσή σου, ο χαρακτήρας σου, το κοινωνικό σου περιβάλλον, οι οικονομικές δυνατότητές σου κλπ.
Ωστόσο υπάρχουν κάποιες διαφορές μεταξύ Ελλάδος και Γερμανίας όσον αφορά τις εξόδους και τη νυχτερινή ζωή γενικώτερα, τις οποίες θα ήθελα να επισημάνω: Κατ΄αρχήν η Γερμανία δεν είναι γεμάτη από σχολές Α.Ε.Ι. και Τ.Ε.Ι. με συνολικά υπερβολικά μεγάλο αριθμό φοιτητών, οι οποίοι στηρίζονται επαρκέστατα οικονομικά από τους γονείς τους. Και δεν εννοώ τα τελευταία χρόνια της κρίσης, αλλά τις τελευταίες δεκαετίες. Λογικό είναι βέβαια με έντονο το νεανικό στοιχείο, το οποίο είναι καλυμμένο οικονομικά από τον μπαμπά, να ξεχύνεται στα μαγαζιά και να βλέπεις γλέντια παντού (κατά βάση δεν είναι κακό, για να μην παρεξηγούμαι). Στη Γερμανία από την άλλη, δεν μπαίνει ο καθένας, ακόμη και με κάκιστους βαθμούς στα Α.Ε.Ι. και Τ.Ε.Ι., ούτε του επιτρέπεται να τελειώσει όταν του κατέβει. Σε κάποιες εξετάσεις μετά τη δεύτερη αποτυχία, απλά διαγράφεσαι και πας σπίτι σου. Ή είσαι φοιτητής, ή δεν είσαι. Καθαρά πράγματα. Επίσης, οι φοιτητές στηρίζονται από τους γονείς τους ή κατά περίπτωση και από το κράτος υπό μορφής άτοκου δανείου, αλλά με μέτρο, για να μπορούν να επιβιώσουν κατά τη διάρκεια των σπουδών τους, όχι για να κάνουν ντόλτσε βίτα, να σπαταλήσουν μια περιουσία για να φέρουν μετά από 7-8 χρόνια το πολυπόθητο χαρτί. Άλλη μια παράμετρος του θέματος είναι, και εννοώ ανθρώπους πέραν της φοιτητικής ηλικίας και ιδιότητας, πως μπορείς να ξημεροβραδιάζεσαι στα μπαράκια μέσα στην εβδομάδα (διότι το επιχείρημα είναι: στην Ελλάδα έχει ζωή), και μετά να μπορείς να ανταπεξέρθεις στη δουλειά σου. Σου λέει ο άλλος ξεραίλα στη Γερμανία. Οι Γερμανοί κατά κανόνα βγαίνουν και ξεδίνουν την Παρασκευή και το Σάββατο. Την Κυριακή, και εδώ είναι το αξιοσημείωτο, στα μαγαζιά που δούλευα παλαιότερα είχαμε τον μεγαλύτερο τζίρο, αλλά στις 10.30 το βράδυ το μαζαζί άδειαζε. Έβαζαν τα κεφάλια μέσα, γιατί έπρεπε να ανταπεξέρθουν σε μια απαιτητική εβδομάδα. Άλλη παράμετρος: στη Γερμανία σπανίως βγαίνεις στη σύνταξη στα 45 με 50 (πρέπει να είσαι βαριά άρρωστος ή ανίκανος), με παχυλή σύνταξη και 100.000,00 εφάπαξ, με αποτέλεσμα να έχεις και το χρόνο και το χρήμα να το γλεντάς όποτε σου κατέβει. Άλλη παράμετρος: στη Γερμανία δεν υπάρχει τρελλή φοροδιαφυγή. Εδώ ακούς Δ.Ο.Υ. και τρέμεις. Κατά συνέπεια, δεν υπάρχει τόσο πολύ μαύρο χρήμα για να κινούνται με τρελλούς ρυθμούς τα μαγαζιά. Άλλη παράμετρος: το κλίμα: δυστυχώς επειδή κατά το μεγαλύτερο μέρος του χρόνου βρέχει και κάνει κρύο, δεν σου επιτρέπει ή δεν σου κάνει όρεξη να βγεις έναν περίπατο, να πιείς έναν καφέ, να φας ένα παγωτό. Μόλις όμως βγει λίγο ο ήλιος, ο κόσμος ξεχύνεται στους δρόμους, στα μαγαζιά και στα πάρκα.

Όλα τα ανωτέρω γραφόμενά μου έχουν κυρίως επεξηγηματικό στόχο. Θεωρώ ότι για εσάς τους νέους μετανάστες είναι πολύ σημαντικό, πέρα από την εκμάθηση της γλώσσας κατά πρώτον, να προσπαθήσετε να κατανοήσετε τον τρόπο ζωής και την γενικώτερη νοοτροπία που επικρατεί στη Γερμανία. Μην τα βλέπετε όλα παράξενα, προσπαθήστε να κατανοήσετε γιατί κάποια πράγματα έχουν ως έχουν, και αν συμβεί αυτό, ίσως σε κάποιες περιπτώσεις να συνειδητοποιήσετε ότι μάλλον είναι παράξενο αυτό που θεωρούσατε σύνηθες και σωστό τόσα χρόνια στην Ελλάδα. Η εμπειρίες αυτές σε κάθε περίπτωση θα σας βοηθήσουν ως ανθρώπους, εκτός και αν είστε ελληναράδες και πιστεύετε ότι κανείς δεν είναι σαν και εσάς. Παράδεισος δεν υπάρχει πουθενά, τίποτα δεν είναι τέλειο, αλλά η Γερμανία είναι τουλάχιστον μια χώρα σε μεγάλο βαθμό αξιοκρατική, η οποία σε μεγάλο βαθμό σέβεται και βοηθά τον πολίτη, η οποία προωθεί σε μεγάλο βαθμό τον άξιο και στον ίδιο βαθμό περιθωριοποεί τον φαύλο. Δεν είναι τόσο ρατσιστική όσο η φήμη της. Προσωπικά πιστεύω ότι οι Γάλλοι και οι Άγγλοι είναι πολύ περισσότερο ρατσιστές, αλλά δεν έχουν το κακάσχημο παρελθόν των Γερμανών. Είναι μια χώρα που μπορείς να ζήσεις αξιοπρεπώς, αρκεί και εσύ να σεβασθείς και να προσέξεις κάποια πράγματα. Άλλωστε αυτό θα ίσχυε και σε οποιαδήποτε άλλη (προηγμένη) χώρα επέλεγες ή πρόκειται να επιλέξεις, με τη διαφορά ότι δεν είναι και τόσο σίγουρο αν θα έχεις παντού την ίδια αντιμετώπιση και τις ίδιες παροχές όπως στη Γερμανία.

Και κάτι ακόμη ως μικρή παρατήρηση σε αυτούς, που κάνουν παράπονα αναφορικά με τα υψηλά μισθώματα διαμερισμάτων. Σας πέρασε ίσως από τον νου, ότι λόγω των πολυάριθμων νέων μεταναστών, όχι μόνο από Ελλάδα, αλλά και από Ελλάδα, δημιουργήθηκε στη Γερμανία μεγαλύτερη ζήτηση σε αυτό τον τομέα; Τι συμβαίνει με τις τιμές όταν παρουσιάζεται μεγαλύτερη ζήτηση; Όχι ότι ευθύνεσθε εξ΄ ολοκλήρου γι΄ αυτό το φαινόμενο, αλλά θα έλεγα ότι συμβάλλατε αρκετά σε αυτό.

Καλή δύναμη σε όλους, καλή τύχη, και μην ξεχνάτε ποτέ, ότι η όποια πορεία σας στη Γερμανία θα εξαρτηθεί κατά τουλάχιστον 90 % από εσάς τους ίδιους. Εδώ κανένας δεν θα σας βάλει εμπόδια ή τρικλοποδιές. Ειδικά αυτοί που είναι εργατικοί, άξιοι, τολμηροί και αξιόπιστοι, μπορούν να πετύχουν αρκετά πράγματα στη Γερμανία εάν μετά από 3-4 χρόνια ανοιχτούν.

LostInTranslation
12.02.2014, 20:00
:bravo_: Niko. Συμφωνώ απόλυτα μαζί σου.

Lane
12.02.2014, 20:11
Νίκο ως "παλια" Ελληνίδα στην Γερμανία μπορώ να σου πω ότι μίλησες και για μένα. Συμφωνώ στα περισσότερα σημεία μαζί σου.

Και κάτι ακόμη για όλους όσους σκέφτονται να μεταναστευσουν ή έχουν ήδη μεταναστευσει: Μεγάλη σημασία παίζει η διάθεση. Αν τα βλέπετε όλα αρνητικά τότε θα είναι όλα στραβά κουτσά και πανάθλια. Αν μπορέσετε να ανοίξετε το μυαλό σας και να δειτε τα πράγματα θετκά... τότε συγχαρητήρια! Μόλις κάνατε το πρώτο βήμα για να γίνετε ευτυχισμένοι και εκτός Ελλάδος!

afrodite
12.02.2014, 20:23
Τα ιδια ισχυουν και σε άλλες χώρες οπως πχ Νορβηγια. Με τη διαφορά οτι εδω οταν η νεολαία βγαίνει να διασκεδάσει πινει μεχρι σκασμου και υπάρχουν διαφορα τρελά. Οι Νορβηγοι εχουν το κατι τις τους με το ποτο. Οταν πιουν δε σταματάνε.
Εγω προσωπικά δεν έχω δει καμια περιεργη συμπεριφορα μιας και δεν πολυ βγαίνω τα βράδια. Μονο ένα Σαββατο που ετυχε να ειμαι στο μετρο βραδυ ειδα κατι κοριτσακια (να ταν 16-18 χρονων) ντιρλα και να χαριεντίζονται. Οτι να 'ναι... Και μετα σου λεει φταίει ο φονιάς.

LostInTranslation
12.02.2014, 20:26
Τα ιδια ισχυουν και σε άλλες χώρες οπως πχ Νορβηγια. Με τη διαφορά οτι εδω οταν η νεολαία βγαίνει να διασκεδάσει πινει μεχρι σκασμου και υπάρχουν διαφορα τρελά. Οι Νορβηγοι εχουν το κατι τις τους με το ποτο. Οταν πιουν δε σταματάνε.
Εγω προσωπικά δεν έχω δει καμια περιεργη συμπεριφορα μιας και δεν πολυ βγαίνω τα βράδια. Μονο ένα Σαββατο που ετυχε να ειμαι στο μετρο βραδυ ειδα κατι κοριτσακια (να ταν 16-18 χρονων) ντιρλα και να χαριεντίζονται. Οτι να 'ναι... Και μετα σου λεει φταίει ο φονιάς.

οκ, εφηβοι είναι. Σε αυτήν την ηλικία όλοι χαζομάρες κάνουνε, άλλοι λίγο άλλοι πολύ, δεν λέω ότι
πολλά πράγματα είναι νορμάλ αλλά μου θυμήζεις λίγο το "ανέκδοτο" ότι δεν μπορεί να υπάρξει βιασμός γιατί
μια γυναίκα με σηκωμένη την φούστα τρέχει πιο γρήγορα απο έναν άντρα με κατεβασμένα παντελόνια.

afrodite
12.02.2014, 20:32
Αν εβλεπες τι ακριβως κανανε δε θα έλεγες ενταξει μωρε εφηβια περνανε. :lol2: Αν ηταν κόρη μου (που παιδιά δεν εχω) δε ξέρω τι θα έκανα. Κι εμεις περάσαμε την εφηβια αλλα τετοια δεν κάναμε. Τι να πω η εφηβεια μεταλασεται απο γενια σε γενια.

afrodite
12.02.2014, 20:38
Ξεφευγουμε λιγο απο το θεμα αλλα δε πειράζει....

Το πιο κουφο το ακουσα απο μια φιλη μου. Ηταν με μια φιλη της στη Γλυφαδα και μπροστα τους περπατουσαν 3 κοριτσια που μιλαγανε για τα αγοράκια. Ακουσε το ενα απο αυτα να λεει
"Μα καλα τι περίμενε και αυτος; 11 χρονων (!) και να ειμαι και παρθένα;"_antio:

ΣΟΚ και ΔΕΟΣ.
Δε ξερω ρε παιδια αλλα εγω 11 χρονων με αλλα ασχολιομουν τοτε....

LostInTranslation
12.02.2014, 20:42
Ξεφευγουμε λιγο απο το θεμα αλλα δε πειράζει....

Το πιο κουφο το ακουσα απο μια φιλη μου. Ηταν με μια φιλη της στη Γλυφαδα και μπροστα τους περπατουσαν 3 κοριτσια που μιλαγανε για τα αγοράκια. Ακουσε το ενα απο αυτα να λεει
"Μα καλα τι περίμενε και αυτος; 11 χρονων (!) και να ειμαι και παρθένα;"_antio:

ΣΟΚ και ΔΕΟΣ.
Δε ξερω ρε παιδια αλλα εγω 11 χρονων με αλλα ασχολιομουν τοτε....

αυτό είναι πολύ extreme κατάσταση που λες. Αλλά και έτσι να είναι που είναι οι γονείς οεο?
Όντως ξεφεύγουμε απο το "τι αρνητικό βρήκαμε στην Γερμανία"

patrioten
12.02.2014, 21:06
Θα ήθελα να καταθέσω τις δικές μου απόψεις ως παλαιός κάτοικος Γερμανίας.
Γλώσσα: Το Α και το Ω. Μην περιμένετε να συνεννοηθείτε με αγγλικά, πολλοί Γερμανοί δεν τα μιλάν και τόσο καλά, εν αντιθέσει π.χ. με τους Σκανδιναυούς. Άλλωστε στη Γερμανία μεταναστεύετε και οφείλετε να γνωρίζετε τη γλώσσα. Και οι Γερμανοί που μεταναστεύουν (και δεν είναι και τόσο λίγοι) είναι της άποψης, ότι αυτοί πρέπει να προσαρμοσθούν στα δεδομένα της χώρας που επιλέγουν, και όχι αντίστροφα.
Στήριξη από Έλληνες της Γερμανίας
Μεγάλο θέμα. Θα προσπαθήσω να μην πλατιάσω. Διαβάζωντας στο φόρουμ διαπιστώνω ότι πολλοί έχουν παράπονα από τους δικούς τους στη Γερμανία.............................. Ειδικά αυτοί που είναι εργατικοί, άξιοι, τολμηροί και αξιόπιστοι, μπορούν να πετύχουν αρκετά πράγματα στη Γερμανία εάν μετά από 3-4 χρόνια ανοιχτούν..............................

Συμφωνώ και επαυξάνω Νίκο !
Επίσης να αναφερθεί ότι δεν κάνουν όλοι για μετανάστες για τον απλό λόγο ότι δεν μπορούν να συνειδητοποιήσουν ότι ξεκινάνε ξανά την ζωή τους από το απόλυτο ΜΗΔΕΝ και ότι πρέπει να είσαι προετοιμασμένος να "τσαλακωθείς", κάπου διάβασα, άτομα που είναι ακόμη στην Ελλάδα ψάχνουν άμεσα για δουλειά γραφείου στην Γερμανία, με κάτι κουτσογερμανικά που λένε ότι ξέρουν !!!
Χωρίς καμία Γερμανική εκπαίδευση, η οποία ανάλογα "με το άτομο", διαρκεί κάποιο χρονικό διάστημα (1-2 χρόνια+) !!!
ΔΕΝ είναι αποθάρρυνση είναι προσγείωση στην πραγματικότητα για να προστατευτούν από τραγικές περιπέτειες που εμείς εδώ στο εξωτερικό τα ζούμε καθημερινά.
Επίσης να μην στηρίζονται σε ξένες πλάτες παρά μόνο στον εαυτό τους ,πρέπει να καταλάβουν όλοι οι υποψήφιοι μετανάστες, ότι, σε καμία περίπτωση ΔΕΝ είσαι ότι δηλώσεις,πρέπει να είναι διατεθειμένοι να ενταχθούν σε μια καινούργια πραγματικότητα με ότι αυτό συνεπάγεται .

Νίκο καλώς :)ρισες !

Nikos I.
13.02.2014, 12:28
Καλά που το ανάφερες, το αλκοόλ είναι ένα σημαντικό θέμα. Δυστυχώς η γερμανική πολιτεία επέτρεψε στις βιομηχανίες αλκοολούχων ποτών (υποθέτω ότι έχουν ισχυρό λόμπυ) να πουλάν μεταξύ άλλων τα λεγόμενα Alcopops. Εδώ το θέμα αφορά άμεσα τους γονείς παιδιών σε προεφηβική και σε εφηβική ηλικία. Αυτά τα ποτά όπως επίσης και τα μπουκαλάκια μοιάζουν με λεμοναδίτσα, αλλά περιέχουν αλκοόλ. Δηλαδή τα πιτσιρίκια τα πίνουν ευχάριστα μη καταλαβαίνοντας όμως ότι από μικρά συνηθίζουν το αλκοόλ, έστω και σε μικρή δοσολογία αρχικά, με αποτέλεσμα 15-16 ετών πολλά από αυτά να είναι σχεδόν αλκοολικά (αλκοολικός για μένα δεν είναι μόνο αυτός που πίνει τον Βόσπορο, αλλά και αυτός που θέλει να καταναλώνει σε τακτά χρονικά διαστήματα αλκοόλ). Κατ΄αυτό τον τρόπο η βιομηχανία αλκοολούχων ποτών "εξασφαλίζει" νέους πελάτες από νεαρή ήδη ηλικία. Παρατηρώ και εγώ τα τελευταία έτη μια νέα κουλτούρα σε παιδιά 16-20 ετών, τα οποία την Παρασκευή και το Σάββατο προμηθεύονται στα σούπερ μάρκετ κανονικά αλκοολούχα ποτά και πιάνουν τους δρόμους και τις γωνίες. Δεν ξέρω αν την βγάζουν όλο το βράδυ έτσι, έχω ακούσει και απόψεις ότι πρώτα πίνουν στους δρόμους για να φτιαχτούν με πιό φθηνό τρόπο, και μετά πάνε φτιαγμένα τα Clubs, όπου τα ποτά είναι πιο ακριβά.

makhs
14.02.2014, 01:27
έτσι ακριβώς είναι αφροδίτη. Και το πρόβλημα δεν σταματάει εκεί όπως βλέπεις...

αλλά συνεχίζεται και προωθείται από αυτους που είναι το ίδιο πια...:bad_:

turms
14.02.2014, 17:25
το αστειο της υποθεσης ειναι οτι στην Ελλαδα ακους παντα (το ελεγα και εγω πολυ παλια) οτι οι Γερμανοι-Αγγλοι-Νορβηγοι κλπ κλπ ειναι
ξενερωτοι , αγ---τοι και διαφορα αλλα

εζησα δυο χρονια Αγγλια και τωρα σχεδον δυο χρονια Γερμανια
το φαινομενο να εισια ορθιος σε ενα κλαμπ με ενα ποτηρι στο χερι και να μην κουνιεσαι (κατι που σε μεγαλο βαθμο γινετια στην Ελλαδα) δεν το συναντησα σε καμια απο τις δυο χωρες ουτε σε αλλες οπως Ολλανδια, Αυστρια κλπ που επισκεφθηκα (διακοπες κλπ)
Ασε που αν θες να βρεις καποιον ή καποια να περασεις το βραδυ σου, ειδικα στην Αγγλια ειναι θεμα επιλογης οταν μιλαμε για Σαββατοβραδο.
Τελος παντων...οχι οτι τα επικροτω ολα αυτα...απλα μια διαπιστωση
Συν οτι αυτο το "πινουμε στο παγκακι και μετα παμε στο κλαμπ" ηταν πολυ διαδεδομενο και στα ελληνικα νησια οται πηγαιναμε την δεκαετια 80-90

Παντως οσοι εχουν ορεξη ας δουνε αυτο...χαχα

taff - Video - Halbnackte Engländerinnen im Schnee - ProSieben (http://www.prosieben.de/tv/taff/video/halbnackte-englaenderinnen-im-schnee-clip)

εινια στα γερμανικα αλλα θα πιασετε το νοημα

afrodite
14.02.2014, 17:55
Παιδιά ειναι θεμα κουλτουρας και νοοτροπίας. Ναι, δε θα βγουν να ξενυχτίσουν μεσοβδόμαδα γιατι την επόμενη δουλεύουν. Αυτο δε σημαίνει ομως οτι οι καφετεριες καιτα εστιατορεια ειναι αδεια μεσοβδόμαδα... θα το πιουν το καφεδακι τους μετα τη δουλεια.
Και φυσικά οταν βγουνε θα ακουσεις το συγγνωμη εγω δεν πινω γιατί οδηγάω!

turms
15.02.2014, 00:03
αντε μωρε οι ξενερωτοι....δεν ξερουν να διασκεδαζουν. Βγαινουν εξω πινουν και χορευουν......ειναι δυνατον?

Nikos I.
16.02.2014, 22:35
το αστειο της υποθεσης ειναι οτι στην Ελλαδα ακους παντα (το ελεγα και εγω πολυ παλια) οτι οι Γερμανοι-Αγγλοι-Νορβηγοι κλπ κλπ ειναι
ξενερωτοι , αγ---τοι και διαφορα αλλα

εζησα δυο χρονια Αγγλια και τωρα σχεδον δυο χρονια Γερμανια
το φαινομενο να εισια ορθιος σε ενα κλαμπ με ενα ποτηρι στο χερι και να μην κουνιεσαι (κατι που σε μεγαλο βαθμο γινετια στην Ελλαδα) δεν το συναντησα σε καμια απο τις δυο χωρες ουτε σε αλλες οπως Ολλανδια, Αυστρια κλπ που επισκεφθηκα (διακοπες κλπ)
Ασε που αν θες να βρεις καποιον ή καποια να περασεις το βραδυ σου, ειδικα στην Αγγλια ειναι θεμα επιλογης οταν μιλαμε για Σαββατοβραδο.
Τελος παντων...οχι οτι τα επικροτω ολα αυτα...απλα μια διαπιστωση
Συν οτι αυτο το "πινουμε στο παγκακι και μετα παμε στο κλαμπ" ηταν πολυ διαδεδομενο και στα ελληνικα νησια οται πηγαιναμε την δεκαετια 80-90

Παντως οσοι εχουν ορεξη ας δουνε αυτο...χαχα

taff - Video - Halbnackte Engländerinnen im Schnee - ProSieben (http://www.prosieben.de/tv/taff/video/halbnackte-englaenderinnen-im-schnee-clip)

εινια στα γερμανικα αλλα θα πιασετε το νοημα

Στην Ελλάδα από ανέκαθεν κυκλοφορούσαν και συνεχίζουν να κυκλοφορούν αμέτρητοι μύθοι, τόσο για εμάς τους ίδιους, όσο και για τους ξένους. Και επειδή η Ελλάδα ως μικρή χώρα είναι μια γειτονιά ουσιαστικά, οι μύθοι αυτοί αναπαράγονται συνεχώς και κυκλοφορούν με μεγάλη ταχύτητα με αποτέλεσμα, ... και ο κόσμος τελικά τα πιστεύει. Σε αυτό το σημείο θα πρέπει να αναφέρω, ότι μια νέα μετανάστρια δημιουργεί και θέτει νέο μύθο στην κυκλοφορία, ότι οι γερμανοί δεν μαγειρεύουν. Έλεος!!!!

Nikos I.
16.02.2014, 22:43
Patrioten, ευχαριστώ για το καλώς όρισες και ελπίζω να τα περνάς καλά στη Σουηδία. Από τις λίγες εμπειρίες μου με τους Σουηδούς θα έλεγα ότι είναι γενικώτερα συμπαθητικός λαός.

turms
17.02.2014, 21:56
Στην Ελλάδα από ανέκαθεν κυκλοφορούσαν και συνεχίζουν να κυκλοφορούν αμέτρητοι μύθοι, τόσο για εμάς τους ίδιους, όσο και για τους ξένους. Και επειδή η Ελλάδα ως μικρή χώρα είναι μια γειτονιά ουσιαστικά, οι μύθοι αυτοί αναπαράγονται συνεχώς και κυκλοφορούν με μεγάλη ταχύτητα με αποτέλεσμα, ... και ο κόσμος τελικά τα πιστεύει. Σε αυτό το σημείο θα πρέπει να αναφέρω, ότι μια νέα μετανάστρια δημιουργεί και θέτει νέο μύθο στην κυκλοφορία, ότι οι γερμανοί δεν μαγειρεύουν. Έλεος!!!!

α ναι...δεν ξερουν να μαγειρευουν τιποτα...
πινουν ολη μερα μπυρα και τρωνε ολο τον χρονο λουκανικα στο Oktoberfest....

Βεβαια ειναι Oktoberfest...τον Οκτωβριο δηλαδη....τους αλλους 11 μηνες που βρισκουν Oktoberfest για να τρωνε μονο εκει και μονο λουκανικα , ειναι ενα μυστηριο

spirosscania
18.02.2014, 00:32
Επειδη καταλαβαινω την αγωνια οσων παρακολουθουν αυτο το φορουμ και ειδικοτερα εκεινων που προκειται να μεταναστευσουν στη Γερμανια θα ηθελα να καταθεσω κ εγω με τη σειρα μου την προσφατη εμπειρια μου.Η φιλη μου η Μαρια ζει και εργαζεται,ως αεροσυνοδος,στη Γερμανια 14 χρονια τωρα.Τη συναντησα εδω στην Αθηνα πριν 10 μερες περιπου και αφου συντρωγαμε σε ενα φιλικο σπιτι,η κουβεντα ηρθε γυρω απο τον τροπο ζωης και συμπεριφορας των Γερμανων,κατι που με ενδιαφερει αμεσα ως μελλοντικο μεταναστη.Η κατα τα αλλα εξαιρετικη κοπελα λοιπον και μη συμπαθουσα τους Γερμανους μου διηγηθηκε τα εξης τρομερα.Μετα απο μακροχρονια απουσια της απο τη γειτονια ,λογω ταξιδιων,επεστεψε στο σπιτι της βρισκοντας μια επιστολη απο το δημο η οποια ΑΚΟΥΣΩΝ ΑΚΟΥΣΩΝ της ζητουσε να κοψει τα αγριοχορτα απο τον κηπο και αν δεν μπορουσε να το κανει ας επετρεπε τουλαχιστον στην <<καταγγελουσα>> γειτονισσα της να τα καθαρισει.Αυτο εξοργισε τη φιλη μου η οποια αφοριζοντας Γερμανους κ γερμανοφωνους με προετρεψε να κατσω εδω που καθομαι γιατι αυτος δεν ειναι λαος α πα πα πα πα ,τσ τσ τσ!!!!!!ΜΠΟΥ ΧΑ ΧΑ ΧΑ ΧΑ ΧΑ ΧΙΙΙΙΙΙΙΙΙΙΙΙΙΙΙΙΙΙΙΙΙΙΙΙ ΙΙΙΙ ΧΑ ΧΑ ΧΑ ΧΑ Ρε παιδια πλακα κανουμε προτεινω να αλλαξουμε τον τιτλο με το τι αρνητικο βρισκουμε στην Ελλαδα που μας διωχνει.

Blacktulip
18.02.2014, 10:29
εγω δεν ξερω αν μαγειρευουν σπιτια τους η οχι, εξαλου σαν ελληνιδα κραταω τις ελληνικες συνηθειες, ξερω να πω ομως οτι ναι στα σουπερ μαρκετ υπαρχουν απιστευτα ετοιματζιδικα κονσερβες κλπ, ομως δεν πιστευω οτι αυτο εχει να κανει με το αν εισαι ελληνιδα η γερμανιδα, εδω υπαρχουν ελληνιδες που δεν ξερουν να κανουν αυγο τηγανιτο, μην τρελαθουμε τωρα, τα μπολακια απο την μαμα και την πεθερα πανε και ερχονται, αρα δεν παιζει οτι η ελληνιδα ξερει και μαγειρευει και η γερμανιδα η οποιαδηποτε αλλη δεν ξερει, ειναι να το εχεις, ξερω να πω οτι ειναι λατρεις του λουκανικου, ως διαμαγειας ομως δεν εχουν κανενα ιχνος χοληστερινης διοτι αθλουνται, ακομα και γεροι τους βλεπεις να κανουν ποδηλατο, η πεζοπορια, θα τους δεις να τρωνε γυρω στις 6 το απογευμα για βραδυνο, και μετα τιποτα αλλο, και αυτα τα λεω επειδη εχω μαθει για αυτες τις συνηθειες, γουσταρω απιστευτα που στα σχολεια μοιραζουν δωρεαν στο διαλλειμα φρουτα και λαχανικα για να τα φανε τα παιδακια, γουσταρω απιστευτα που δεν τους πιανει αυτος ο παροξυσμος οταν βγουνε εξω να τα παραγγειλουν ολα και μετα οσα φανε τα υπολοιπα δεν τρεχει και τιποτα απλα εχουμε την καραμελα ελα μωρε ετσι ειμαστε εμεις (επρεπε να ερθει η κριση για να σεβαστουμε το ψωμακι η το φαγακι) ενω τους βλεπεις θα παραγηγειλουν αυτο που θα φανε και τερμα!
οΟι διαφορες απιστευτες χαοτικες μπορω να πω, το μονο που εχουμε σαν λαος να προσφερουμε (και οχι εμεις...) ειναι η ιστορια μας ενας ηλιος και μια θαλασσα, κατα ταλλα ολα τα αρνητικα νομιζω εμεις τα εχουμε και οχι η γερμανια, συμφωνω με τον Σπυρο ο τιτλος θα επρεπε να λεγεται αρνητικα της ελλαδας, αγενεις ειμαστε μουρτζουφληδες ειμαστε και εχουμε αυτο τον απιστευτο εγωισμο οτι ολοι οι αλλοι μας χρωστανε,
Η γερμανια ειναι ενα τελειο οργανωμενο κρατος οπου ολα δουλευουν αρμονικα οποιος δεν εχει μαθει η δεν μπορει να λειτουργησει ετσι θα εχει απιστευτο προβλημα, το χυμα εδω δεν υπαρχει θα το δεις εξαλου θα νοιωθεις οτι κατι τρεχει, και μην μου πειτε οτι ολοι που εχουν ερθει και μενουν εδω ολα τα βλεπουν μαυρα? και μονο αρνητικα ξερουν να λενε? αν ειναι ετσι γιατι δεν γυριζουν πισω αφου τιποτα καλο τιποτε θετικο δεν βρισκουν?

xainti
18.02.2014, 13:37
εγω δεν ξερω αν μαγειρευουν σπιτια τους η οχι, εξαλου σαν ελληνιδα κραταω τις ελληνικες συνηθειες, ξερω να πω ομως οτι ναι στα σουπερ μαρκετ υπαρχουν απιστευτα ετοιματζιδικα κονσερβες κλπ, ομως δεν πιστευω οτι αυτο εχει να κανει με το αν εισαι ελληνιδα η γερμανιδα, εδω υπαρχουν ελληνιδες που δεν ξερουν να κανουν αυγο τηγανιτο, μην τρελαθουμε τωρα, τα μπολακια απο την μαμα και την πεθερα πανε και ερχονται, αρα δεν παιζει οτι η ελληνιδα ξερει και μαγειρευει και η γερμανιδα η οποιαδηποτε αλλη δεν ξερει, ειναι να το εχεις, ξερω να πω οτι ειναι λατρεις του λουκανικου, ως διαμαγειας ομως δεν εχουν κανενα ιχνος χοληστερινης διοτι αθλουνται, ακομα και γεροι τους βλεπεις να κανουν ποδηλατο, η πεζοπορια, θα τους δεις να τρωνε γυρω στις 6 το απογευμα για βραδυνο, και μετα τιποτα αλλο, και αυτα τα λεω επειδη εχω μαθει για αυτες τις συνηθειες, γουσταρω απιστευτα που στα σχολεια μοιραζουν δωρεαν στο διαλλειμα φρουτα και λαχανικα για να τα φανε τα παιδακια, γουσταρω απιστευτα που δεν τους πιανει αυτος ο παροξυσμος οταν βγουνε εξω να τα παραγγειλουν ολα και μετα οσα φανε τα υπολοιπα δεν τρεχει και τιποτα απλα εχουμε την καραμελα ελα μωρε ετσι ειμαστε εμεις (επρεπε να ερθει η κριση για να σεβαστουμε το ψωμακι η το φαγακι) ενω τους βλεπεις θα παραγηγειλουν αυτο που θα φανε και τερμα!
οΟι διαφορες απιστευτες χαοτικες μπορω να πω, το μονο που εχουμε σαν λαος να προσφερουμε (και οχι εμεις...) ειναι η ιστορια μας ενας ηλιος και μια θαλασσα, κατα ταλλα ολα τα αρνητικα νομιζω εμεις τα εχουμε και οχι η γερμανια, συμφωνω με τον Σπυρο ο τιτλος θα επρεπε να λεγεται αρνητικα της ελλαδας, αγενεις ειμαστε μουρτζουφληδες ειμαστε και εχουμε αυτο τον απιστευτο εγωισμο οτι ολοι οι αλλοι μας χρωστανε,
Η γερμανια ειναι ενα τελειο οργανωμενο κρατος οπου ολα δουλευουν αρμονικα οποιος δεν εχει μαθει η δεν μπορει να λειτουργησει ετσι θα εχει απιστευτο προβλημα, το χυμα εδω δεν υπαρχει θα το δεις εξαλου θα νοιωθεις οτι κατι τρεχει, και μην μου πειτε οτι ολοι που εχουν ερθει και μενουν εδω ολα τα βλεπουν μαυρα? και μονο αρνητικα ξερουν να λενε? αν ειναι ετσι γιατι δεν γυριζουν πισω αφου τιποτα καλο τιποτε θετικο δεν βρισκουν?

ΣΥΜΦΩΝΩ, ΣΥΜΦΩΝΩ, ΣΥΜΦΩΝΩ!!!
Εμείς σιχαθήκαμε αυτό το χύμα και μια ζωή επειδή θέλαμε να είμαστε τυπικοί, οργανωμένοι και σωστοί να είμαστε τα UFO σε αυτή τη χώρα...την Ελλάδα εννοώ....
Αν είσαι σωστός και τυπικός θεωρήσε βλάκας και χαζός...έλεος πια....και δυστυχώς δεν βλέπω να αλλάζει αυτή η νοοτροπία...

Nikos I.
18.02.2014, 21:51

Το γεγονός, ότι στα σούπερ-μάρκετ έχει πολλά ετοιματζίδικα φαγητά οφείλεται κατα κύριο λόγο στο γεγονός, ότι πολλοί άνθρωποι στη Γερμανία κατοικούν ΄(είτε παροδικά, είτε μεσομακροπρόθεσμα) μόνοι τους, κυρίως λόγω των πολλών διαζυγίων θα έλεγα, και όπως καταλαβαίνεις δεν έχει κανείς τη διάθεση να μαγειρεύει κάθε μέρα μόνο για ένα άτομο.

Blacktulip
18.02.2014, 22:22
η, οτι δεν υπαρχει ανεργεια, εδω δουλευουν ολοι, γυναικες και αντρες οποτε δεν χαλανε και πολυ χρονο στην μαγειρικη, (καποια στιγμη με ρωτησε η κομμωτρια αν μαγειρευω καθε μερα στο σπιτι μου, και της απαντησα και βεβαια τι θα φαμε, και οταν την ρωτησα αν κανει το ιδιο μου λεει φυσικοτατα, οχι ολη μερα δουλευω οποτε η μαγειρικη για εμενα ειναι μονο σαββατοκυριακο)
Ειναι φυσικο να ειμαστε διαφορετικοι αλλες συνηθειες οι μεν, αλλες οι δεν, διαφορετικες κουλτουρες, εχουμε αναρωτηθει ομως μηπως εμεις φαινομαστε οι περιεργοι? μηπως εμεις φαινομαστε οι ασυμβιβαστοι, που τα θεωρουμαι ολα δεδομενα, και δεν προσπαθουμε στο ελαχιστο να γινουμε καλυτεροι? γιατι μπορουμε να γινουμε αλλα βαζαμε παντα πανω απο ολα το προσωπικο οφελος... (να μην αγορασω και εγω κατσικα, αλλα να ψοφησει η κατσικα του γειτονα...)tragik!!!

patrioten
18.02.2014, 22:45
Το μόνο αρνητικό στην Γερμανία είναι ότι μιλάνε Γερμανικά !!!
Αν μιλούσαν Ελληνικά θα ήταν τέλεια !!!
:lol: :lol2: :lol2:

gbarak
19.02.2014, 08:42
Το μόνο αρνητικό στην Γερμανία είναι ότι μιλάνε Γερμανικά !!!
Αν μιλούσαν Ελληνικά θα ήταν τέλεια !!!
:lol: :lol2: :lol2:

χαχαχαχαχαχαχαχαχ! :lol2:
εγραψες patrioten!

gbarak
19.02.2014, 08:49
η, οτι δεν υπαρχει ανεργεια, εδω δουλευουν ολοι, γυναικες και αντρες οποτε δεν χαλανε και πολυ χρονο στην μαγειρικη, (καποια στιγμη με ρωτησε η κομμωτρια αν μαγειρευω καθε μερα στο σπιτι μου, και της απαντησα και βεβαια τι θα φαμε, και οταν την ρωτησα αν κανει το ιδιο μου λεει φυσικοτατα, οχι ολη μερα δουλευω οποτε η μαγειρικη για εμενα ειναι μονο σαββατοκυριακο)
Ειναι φυσικο να ειμαστε διαφορετικοι αλλες συνηθειες οι μεν, αλλες οι δεν, διαφορετικες κουλτουρες, εχουμε αναρωτηθει ομως μηπως εμεις φαινομαστε οι περιεργοι? μηπως εμεις φαινομαστε οι ασυμβιβαστοι, που τα θεωρουμαι ολα δεδομενα, και δεν προσπαθουμε στο ελαχιστο να γινουμε καλυτεροι? γιατι μπορουμε να γινουμε αλλα βαζαμε παντα πανω απο ολα το προσωπικο οφελος... (να μην αγορασω και εγω κατσικα, αλλα να ψοφησει η κατσικα του γειτονα...)tragik!!!

ειναι φυσικο να υπαρχουν διαφορες στις συνηθειες των λαων, αν και λογω της γενικοτερης ευρωπαικης κουλτουρας δεν ειναι μεγαλες.
το θεμα εγκειται παντα στην νοοτροπια που κουβαλαει ο καθενας και οι τροποι που εχει μεγαλωσει. αναλογα και κατ' αντιστοιχια θα προσαρμοστει ευκολα η θα δυσκολευτει στην ζωη στην γερμανια η και σε οποια αλλη χωρα.

ο καγκουρας θα ειναι παντα καγκουρας ενω ενας σωστος και τυπικος θα μπορεσει να εναρμονιστει πιο ευκολα.

εγω παντως συνεχιζω να μαγειρευω σχεδον καθε μερα, εστω και για 1 ατομο, και σκαω με το ταπερακι στην δουλεια :lol:

Blacktulip
19.02.2014, 17:10
:bravo_:

patrioten
19.02.2014, 20:16
ταπερακι στην δουλεια :lol:

:lol2:...γουστάρω ταπεράκι στην δουλειά...και φρέσκο ζεστό,ζεστό, καφέ στο θερμός: :_kardia
http://www.queen.gr/media/k2/items/cache/3f4b423b44b813ea8e740cbee9270b56_L.jpg

xainti
19.02.2014, 20:25
Επειδή μου αρέσουν αυτά που λέτε, ειλικρινά τώρα πείτε μου δεν κοροϊδεύουν οι Γερμανοί αν πας με ταπεράκι ε; Είναι τόσο πολύ ακομπλεξάριστοι; :bravo_:
Γιατί εδώ μόνο σε μία δουλειά μπόρεσα και το έκανα...σε όλες τις άλλες όσες φορές επιχείρησα απέτυχα....με δούλευαν κανονικά, μου την έλεγαν και στο τέλος έπεφτε πείνα....

patrioten
19.02.2014, 20:46
Επειδή μου αρέσουν αυτά που λέτε, ειλικρινά τώρα πείτε μου δεν κοροϊδεύουν οι Γερμανοί αν πας με ταπεράκι ε; Είναι τόσο πολύ ακομπλεξάριστοι; :bravo_:
Γιατί εδώ μόνο σε μία δουλειά μπόρεσα και το έκανα...σε όλες τις άλλες όσες φορές επιχείρησα απέτυχα....με δούλευαν κανονικά, μου την έλεγαν και στο τέλος έπεφτε πείνα....

:smile_: ...ταπεράκι έχουν μόνο οι προνομιούχοι...γιατί πίσω από ένα ταπεράκι υπάρχει και κάποιος που το ετοίμασε :_kardia , αν όχι μόνος σου !

xainti
19.02.2014, 20:54
:smile_: ...ταπεράκι έχουν μόνο οι προνομιούχοι...γιατί πίσω από ένα ταπεράκι υπάρχει και κάποιος που το ετοίμασε :_kardia , αν όχι μόνος σου !

Ε τότε κι εγώ στους προνομιούχους!!!!!!!!! Το μαγείρεμα που ρίχνω εδώ δεν λέγεται...:lol:
Παιδιά αλλάξτε τον τίτλο, είναι παραπλανητικός πλέον.....οι Γερμανοί δεν παίζονται!!!!!! :victory:

gbarak
19.02.2014, 22:06
βρε δεν ξερω τι κανουν οι δικοι σας γερμανοι...
οι δικοι μου γερμανοι φερνουν και αυτοι τα ταπερακια τους! :lol2:
για να μην σας πω οτι στο γραφειο εχουμε κανονισει και ταπερομαχια την αλλη εβδομαδα!!! xaroumenaki

πως θα την βγαλουν στο 9ωρο εργασιας; ειδικα αν δεν υπαρχει εστιατοριο, καντινα, φαστφουντ κοντα;
πολλοι προτιμουν βεβαια τα ετοιματζιδικα τυπου πεταω το σνιτσελ στον φουρνο μικροκυματων και ντερλικωνω στο 3λεπτο ή ψηνω μια κατεψυγμενη πιτσα ή σουπες σε πλαστικα που χρειαζονται μονο ζεστο νερο απο βραστηρα κλπ κλπ
οι παντρεμενοι μπορει να φερουν κανα μαγειρευτο απο τα χτες :yes:

απαραιτητη προυποθεση βεβαια ειναι να υπαρχει κουζινα με τα απαραιτητα σκευη, η οποια ομως πιστευω σε καθε απομακρυσμενο χωρο εργασιας υπαρχει

ολα κι ολα, με το φαι (οι γερμανοι) δεν παιζουνε!!!

gbarak
19.02.2014, 22:10
:lol2:...γουστάρω ταπεράκι στην δουλειά...και φρέσκο ζεστό,ζεστό, καφέ στο θερμός: :_kardia
http://www.queen.gr/media/k2/items/cache/3f4b423b44b813ea8e740cbee9270b56_L.jpg

patrioten σε βρισκω τρελο κομαντο με αρτιο εξοπλισμο σε ταπερ!
χαχαχαχαχαχαχαχαχαχα

patrioten
19.02.2014, 22:33
patrioten σε βρισκω τρελο κομαντο με αρτιο εξοπλισμο σε ταπερ!
χαχαχαχαχαχαχαχαχαχα

:smile_::lol2:_friends:

xainti
19.02.2014, 22:45
βρε δεν ξερω τι κανουν οι δικοι σας γερμανοι...
οι δικοι μου γερμανοι φερνουν και αυτοι τα ταπερακια τους! :lol2:
για να μην σας πω οτι στο γραφειο εχουμε κανονισει και ταπερομαχια την αλλη εβδομαδα!!!

πως θα την βγαλουν στο 9ωρο εργασιας; ειδικα αν δεν υπαρχει εστιατοριο, καντινα, φαστφουντ κοντα;
πολλοι προτιμουν βεβαια τα ετοιματζιδικα τυπου πεταω το σνιτσελ στον φουρνο μικροκυματων και ντερλικωνω στο 3λεπτο ή ψηνω μια κατεψυγμενη πιτσα ή σουπες σε πλαστικα που χρειαζονται μονο ζεστο νερο απο βραστηρα κλπ κλπ
οι παντρεμενοι μπορει να φερουν κανα μαγειρευτο απο τα χτες

απαραιτητη προυποθεση βεβαια ειναι να υπαρχει κουζινα με τα απαραιτητα σκευη, η οποια ομως πιστευω σε καθε απομακρυσμενο χωρο εργασιας υπαρχει

ολα κι ολα, με το φαι (οι γερμανοι) δεν παιζουνε!!!

:bravo_1::bravo_1:
Για τους περίεργους που έλεγα εγώ δεν εννοούσα Γερμανούς αλλά Έλληνες....ακόμη Ελλάδα είμαι, αλλά οσονούπω σας έρχομαι!!!!

Blacktulip
19.02.2014, 23:07
xaxaxa:lol2: ειπαμε ταπερακι, οχι 4 σε 1 παω εκδρομη!!! θα μου πεις χαμενα δεν πανε!

Nikos I.
20.02.2014, 13:15

Σαφώς και δεν το κοροιδεύουν. Και να σου πω και κάτι επιπρόσθετα: δεν χρειάζεται να είσαι ακομπλεξάριστος για να μην το πράξεις. Οπότε καταλαβαίνεις που θέλω να καταλήξω...

xainti
20.02.2014, 16:12
Σαφώς και δεν το κοροιδεύουν. Και να σου πω και κάτι επιπρόσθετα: δεν χρειάζεται να είσαι ακομπλεξάριστος για να μην το πράξεις. Οπότε καταλαβαίνεις που θέλω να καταλήξω...

Καταλαβαίνω πολύ καλά και χαίρομαι που πήρα την απόφαση να φύγω από τη χώρα μου....και πολύ περισσότερο για τα παιδιά μου που είναι μικρά και ευτυχώς δεν πρόλαβαν να πάρουν χαζές (για να μην πω τίποτα χειρότερο) ελληνικές νοοτροπίες ακόμη!

turms
21.02.2014, 15:15

πλακα κανεις? εγω κουβαλαω ταπερακι που χωραει δυο τοστ πατικωμενα και ειμαι σαν παρακατιανος.....
αλλοι εχουν μεγαλυτερα που χωρανε διαφορα μεσα.......
αλλοι κουβαλανε λες και πανε εκδρομη για πικ νικ....ταπερακια, φρουτα, ψωμια, σαλαμια, τυρια, αυγα βραστα, αλατοπιπερα.....

timos76
21.04.2014, 03:17
Αν δεν έχεις παιδια δεν αξιζει ουτε μια στο εκατομυριο να πας Γερμανια εκτως και ξερεις τη γλωσσα κι εχεις και κανα πτυχιο π.χ Μηχανικος Η/Υ, γιατι κανουν κολοτουμπες για να σε προσλαβουν σε τετια θεση με 2500 σιγουρα!
Εμενα με εχει πρηξει ο θειος μου να παω εκει και να με βοηθησει αυτος σε ολα μεχρι και δουλεια και σπιτι να μου βρει και παλι το σκεφτομαι αρνητικα γιατι δεν ξερω ουτε γλωσσα ουτε πτυχιο εχω , δε ζεις με 1000 ευρω στη Γερμανια εκτως και σε φιλοξενουν μονιμα φιλοι η συγγενεις.

Υμουν εκει απο το 92'-98' και δεν εχει καμια σχεση το τωρα με εκεινες τις εποχες.

Giannis1980
21.04.2014, 16:06
Αν δεν έχεις παιδια δεν αξιζει ουτε μια στο εκατομυριο να πας Γερμανια εκτως και ξερεις τη γλωσσα κι εχεις και κανα πτυχιο π.χ Μηχανικος Η/Υ, γιατι κανουν κολοτουμπες για να σε προσλαβουν σε τετια θεση με 2500 σιγουρα!
Εμενα με εχει πρηξει ο θειος μου να παω εκει και να με βοηθησει αυτος σε ολα μεχρι και δουλεια και σπιτι να μου βρει και παλι το σκεφτομαι αρνητικα γιατι δεν ξερω ουτε γλωσσα ουτε πτυχιο εχω , δε ζεις με 1000 ευρω στη Γερμανια εκτως και σε φιλοξενουν μονιμα φιλοι η συγγενεις.

Υμουν εκει απο το 92'-98' και δεν εχει καμια σχεση το τωρα με εκεινες τις εποχες.

Εγω παντως με την αρραβωνιαστικια μου ζουμε προς το παρόν με 1000€, νοικιαζουμε σπιτι και εχουμε και αμαξι και ζουμε ανετα, τωρα αν εσυ πιστευεις 1 ατομο δεν μπορει να τα βγαλει περα με 1000€...Μενουμε στο Aachen.

xrnik
22.04.2014, 00:15
Ησουν 6 χρονια και δεν εμαθες την γλωσσα? πως εγινε αυτο?

Ελενα@
08.05.2014, 16:44
Γερμανια,Μοναχο,ΑΝΑΘΕΜΑ την ωρα κ την στιγμη που πηρα την αποφαση.Ειμαι εδω περιπου 1μιση χρονο μαζι με τον αντρα μου{ευτυχως} κ την κορη μου που γεννηθηκε εδω.Ο πρωτος μηνας ηταν τελειος....μετα οταν προσγειωθηκα κ συνειδητοποιησα που βρισκομαι απογοητευθηκα.Τωρα πλεον απλα κανω υπομονη κ μαθηματα αναισθησιας στον εαυτο μου.Ο καιρος χαλια.Λενε κ αυτοι πως εχουν καλοκαιρι.....ευτυχως φετος δεν εκανε χειμωνα.Οι ανθρωποι αφιλοξενοι κ κρυοι.Σου χαμογελανε με το ζορι.Φυσικα υπαρχουν παντα οι εξεραισεις αλλα για την πλοιοψηφια μιλαμε.Τα σπιτια πανακριβα κ παλια.Πολυ σημαντικο,δεν υπαρχουν σιφωνια στο μπανιο,δεν μπορεις να πλυνεις το μπαλκονι{αν εχεις}με το λαστιχο,ουτε το αυτοκινητο.Ειναι πολυ δυσκολο να βρεις σπιτι.Οι Ελληνες που ζουν χρονια εδω στις περισσοτερες περιπτωσεις δεν βοηθανε αλλα εκμεταλευονται κ ολας.Το νερο ειναι χαλια αν κ λενε οτι το νερο στο Μοναχο ειναι το καλυτερο κ εγω πιστευω πως μας το λενε γιατι θελουν να μας εξοντωσουν.Το εμφιαλωμενο νερο ειναι πανακριβο.Αν δεν ξερεις γλωσσα δεν βρισκεις δουλεια της προκοπης.Αγγλικα μιλανε ελαχιστοι κ αυτοι με το ζορι.Απαραδεκτο σε υπηρεσιες που ασχολουνται με αλλοδαπους να μην μιλανε αγγλικα.Αλλα κ εγω οταν επιστρεψω κ συνανταω γερμανους θα τους μιλαω Ελληνικα κ θα τους λεω οτι πρεπει να πανε στο σχολειο να μαθουν.Τα σχολεια τα περισσοτερα ειναι για να παιρνουν τα φραγκα απο την ΕΕ κ μετα χαβαλες να γινεται.Τα τροφιμα......ΧΑΛΙΑ.ΧΩΡΙΣ ΓΕΥΣΗ.Με τους γιατρους δεν εχω παραπονο σε σχεση με αυτα που ισχυουν πλεον στην Ελλαδα.Μολις ακουνε Ελληνας τους πιανει ενα ριγος....Το ταχυδρομειο τους δουλευει καταπληκτικα αλλα πολυ χαρτουρα βρε παιδι μου.Χρειαζεται πολυ προσοχη για το που βαζεις την υπογραφη σου σε συμβολαια κτλ γιατι μετα τρεχεις κ δεν φτανεις.Το jobcenter k sozialamt ειναι χαλια απο εξυπηρετηση.Εχουν πολυ καλο συστημα μετακινησης αλλα πανακριβα εισητηρια.Οι οδηγοι δεν εχουν φαντασια.....κατι να συμβει θα κοκαλωσουν.Οι καμερες της τροχαιας υπαρχουν κ κινητες σε αυτοκινητα.Εχω κ αλλα που θα γραψω αργοτερα γιατι πρεπει να μαγειρεψω.Γεια σας.

Lane
08.05.2014, 22:15
Γερμανια,Μοναχο,ΑΝΑΘΕΜΑ την ωρα κ την στιγμη που πηρα την αποφαση.Ειμαι εδω περιπου 1μιση χρονο μαζι με τον αντρα μου{ευτυχως} κ την κορη μου που γεννηθηκε εδω.Ο πρωτος μηνας ηταν τελειος....μετα οταν προσγειωθηκα κ συνειδητοποιησα που βρισκομαι απογοητευθηκα.Τωρα πλεον απλα κανω υπομονη κ μαθηματα αναισθησιας στον εαυτο μου.Ο καιρος χαλια.Λενε κ αυτοι πως εχουν καλοκαιρι.....ευτυχως φετος δεν εκανε χειμωνα.Οι ανθρωποι αφιλοξενοι κ κρυοι.Σου χαμογελανε με το ζορι.Φυσικα υπαρχουν παντα οι εξεραισεις αλλα για την πλοιοψηφια μιλαμε.Τα σπιτια πανακριβα κ παλια.Πολυ σημαντικο,δεν υπαρχουν σιφωνια στο μπανιο,δεν μπορεις να πλυνεις το μπαλκονι{αν εχεις}με το λαστιχο,ουτε το αυτοκινητο.Ειναι πολυ δυσκολο να βρεις σπιτι.Οι Ελληνες που ζουν χρονια εδω στις περισσοτερες περιπτωσεις δεν βοηθανε αλλα εκμεταλευονται κ ολας.Το νερο ειναι χαλια αν κ λενε οτι το νερο στο Μοναχο ειναι το καλυτερο κ εγω πιστευω πως μας το λενε γιατι θελουν να μας εξοντωσουν.Το εμφιαλωμενο νερο ειναι πανακριβο.Αν δεν ξερεις γλωσσα δεν βρισκεις δουλεια της προκοπης.Αγγλικα μιλανε ελαχιστοι κ αυτοι με το ζορι.Απαραδεκτο σε υπηρεσιες που ασχολουνται με αλλοδαπους να μην μιλανε αγγλικα.Αλλα κ εγω οταν επιστρεψω κ συνανταω γερμανους θα τους μιλαω Ελληνικα κ θα τους λεω οτι πρεπει να πανε στο σχολειο να μαθουν.Τα σχολεια τα περισσοτερα ειναι για να παιρνουν τα φραγκα απο την ΕΕ κ μετα χαβαλες να γινεται.Τα τροφιμα......ΧΑΛΙΑ.ΧΩΡΙΣ ΓΕΥΣΗ.Με τους γιατρους δεν εχω παραπονο σε σχεση με αυτα που ισχυουν πλεον στην Ελλαδα.Μολις ακουνε Ελληνας τους πιανει ενα ριγος....Το ταχυδρομειο τους δουλευει καταπληκτικα αλλα πολυ χαρτουρα βρε παιδι μου.Χρειαζεται πολυ προσοχη για το που βαζεις την υπογραφη σου σε συμβολαια κτλ γιατι μετα τρεχεις κ δεν φτανεις.Το jobcenter k sozialamt ειναι χαλια απο εξυπηρετηση.Εχουν πολυ καλο συστημα μετακινησης αλλα πανακριβα εισητηρια.Οι οδηγοι δεν εχουν φαντασια.....κατι να συμβει θα κοκαλωσουν.Οι καμερες της τροχαιας υπαρχουν κ κινητες σε αυτοκινητα.Εχω κ αλλα που θα γραψω αργοτερα γιατι πρεπει να μαγειρεψω.Γεια σας.

Ελενα, λυπαμαι πολυ που αισθανεσαι ετσι. Εγω ειμαι πανω απο 20 χρονια στο Μοναχο και ειμαι πολυ ευχαριστημενη. Βεβαια αυτα που γραφεις ειναι η δικη σου αληθεια και ειναι σεβαστη. Ομως θα ηθελα να παρω θεση σε καποια σημεια που αναφερεις. Και πιο συγκεκριμενα:

- Ο καιρος χαλια.Λενε κ αυτοι πως εχουν καλοκαιρι.....ευτυχως φετος δεν εκανε χειμωνα.
Δεν νομιζω οτι η Γερμανια ειναι γνωστη για τον ωραιο καιρο της. Δεν ειχες πληροφορηθει, τι κλιμα εχει η Γερμανια πριν ερθετε;

- Οι ανθρωποι αφιλοξενοι κ κρυοι.Σου χαμογελανε με το ζορι.Φυσικα υπαρχουν παντα οι εξεραισεις αλλα για την πλοιοψηφια μιλαμε.
Οι Γερμανοι ειναι ανθρωποι οπως και οι Ελληνες με τα καλα τους και τις αδυναμιες τους. Οπως και στους Ελληνες θα βρεις και καλους και κακους και υπεροπτες και καταδεκτικους και τσιγκουνηδες και κουτσομποληδες και αυτους που σε βοηθανε και, και, και…. ΑΚΡΙΒΩΣ οπως και οι Ελληνες. Εχω πολλους φιλους Γερμανους, οπως εχω και Ελληνες. Αλλα το ποσο γρηγορα θα σε δεχτουν οι Γερμανοι και το πως θα σε αντιμετωπισουνε ειναι πολλες φορες (οπως γινεται παντου) καθρεφτης της δικης σου συμπεριφορας. Ειναι τοσο αρνητικος ο τροπος που αντιμετωπιζεις τα παντα…

- Τα σπιτια πανακριβα κ παλια. Ειναι πολυ δυσκολο να βρεις σπιτι
Εδω εχεις δικιο. Τουλαχιστον για το Μοναχο.

- Πολυ σημαντικο,δεν υπαρχουν σιφωνια στο μπανιο,δεν μπορεις να πλυνεις το μπαλκονι{αν εχεις}με το λαστιχο,ουτε το αυτοκινητο.
Αυτα θεωρουνται σημαντικα προβληματα;

- Οι Ελληνες που ζουν χρονια εδω στις περισσοτερες περιπτωσεις δεν βοηθανε αλλα εκμεταλευονται κ ολας.
Αυτο πραγματικα συμβαινει δυστυχως!

- Το νερο ειναι χαλια αν κ λενε οτι το νερο στο Μοναχο ειναι το καλυτερο κ εγω πιστευω πως μας το λενε γιατι θελουν να μας εξοντωσουν.
Εδω γελασα! Το νερο του Μοναχου ερχεται κατευθειαν απο τα βουνα και ειναι εξαιρετικης ποιοτητας. Καμια σχεση με το νερο της Αθηνας που βρωμαει χλωριο! Μοναδικο μειονεκτημα ειναι η υψηλη περιεκτικοτητα σε αλατα, τα οποια ομως δεν επηρεαζουν την γευση και δεν βλαπτουν την υγεια. Μας κανουν μονο την ζωη λιγο δυσκολη στο καθαρισμα.

- Αν δεν ξερεις γλωσσα δεν βρισκεις δουλεια της προκοπης.
Αυτο συμβαινει σε ολες χωρες και βεβαια και στην Ελλαδα. Αν και δεν ισχυει 100%. Αν π.χ. εχεις σπουδασει πληροφορικη βρισκεις δουλεια της "προκοπης" μονο με αγγλικα.

- Αγγλικα μιλανε ελαχιστοι κ αυτοι με το ζορι.Απαραδεκτο σε υπηρεσιες που ασχολουνται με αλλοδαπους να μην μιλανε αγγλικα.
Αυτο δυσκολευομαι να το πιστεψω, τουλαχιστον εμενα δεν μου ειχε συμβει.

- Αλλα κ εγω οταν επιστρεψω κ συνανταω γερμανους θα τους μιλαω Ελληνικα κ θα τους λεω οτι πρεπει να πανε στο σχολειο να μαθουν.
Η διαφορα ειναι οτι αυτοι δεν ερχονται στην Ελλαδα για να δουλεψουν αλλα για τουρισμο, γι αυτο και δεν χρειαζεται να μαθουν την γλωσσα.

- Τα σχολεια τα περισσοτερα ειναι για να παιρνουν τα φραγκα απο την ΕΕ κ μετα χαβαλες να γινεται.
Τον χαβαλε ποιος τον κανει; Οι δασκαλοι;

- Τα τροφιμα......ΧΑΛΙΑ.ΧΩΡΙΣ ΓΕΥΣΗ.
Υποθετω οτι αυτο το ξερουν ηδη οι Ελληνες μιας και το LIDL κανει ….χρυσες δουλειες. Παντως για τα λαχανικα εχεις δικιο. Στην Ελλαδα ειναι πιο γευστικα.

- Το ταχυδρομειο τους δουλευει καταπληκτικα αλλα πολυ χαρτουρα βρε παιδι μου.
Για ποιο λογο η χαρτουρα; Για να στειλεις γραμμα;

- Χρειαζεται πολυ προσοχη για το που βαζεις την υπογραφη σου σε συμβολαια κτλ γιατι μετα τρεχεις κ δεν φτανεις.
Μα και στην Ελλαδα, αλλα και σε ολο τον κοσμο, ετσι δεν ειναι;

- Το jobcenter k sozialamt ειναι χαλια απο εξυπηρετηση.
Δηλαδη υποθετω σε συγκριση με την Ελλαδα, πολυ χειροτερα!

- Οι οδηγοι δεν εχουν φαντασια.....κατι να συμβει θα κοκαλωσουν.Οι καμερες της τροχαιας υπαρχουν κ κινητες σε αυτοκινητα.
Εγω παντως ως Ελληνιδα και ξεροντας την κατασταση διαθετω την απαραιτητη φαντασια για να καταλαβω τι εννοεις….. και ειμαι πολυ ευχαριστημενη που οι οδηγοι εδω δεν την διαθετουν.

Ακουσα ολα αυτα τα αρνητικα και θελω να ρωτησω, θετικο δεν βρηκες τιποτα; Απο οτι καταλαβα το παιδι σου γεννηθηκε εδω. Θελεις να μας πεις ποσο σου κοστισε η εγκυμοσυνη και η γεννα; Απο οσα ειμαι σε θεση να γνωριζω, τιποτα. Και πως ηταν αληθεια το νοσοκομειο; Μηπως γεννησες σε ρσντζο στον διαδρομο;

Τι γινεται οταν το μωρο αρρωσταινει; Πληρωνεις τιποτα για γιατρους και για φαρμακα;

Τα μαθηματα γερμανικων (αυτα που γινεται χαβαλες) τα πληρωνεις εσυ;

Το σπιτι που μενεις, αυτο το παλιο το πανακριβο, χωρις σιφωνι στο μπανιο και χωρις λαστιχο στο μπαλκονι το βρηκες εσυ; Ή μηπως το Sozialamt (αυτη η υπηρεσια εκει που δεν σε εξυπηρετουν).

Θα μπορουσα να γραψω πολλα ακομη, αλλα απλα θα ρωτησω, γιατι πρεπει να εισαι τοσο δυστυχισμενη; Παρε τον αντρα σου και το παιδακι σου και επεστρεψε στη Ελλαδα.

evol
08.05.2014, 23:59
Γιατί να μην αξίζει κάποιος μόνος να πάει Γερμανία?? Κάποιοι απο μας δεν έχουμε συγγενείς αλλά ούτε γνωστούς για δείγμα Γερμανία και παρόλα αυτά θέλουν να το παλέψουν. Όντως χωρίς Γερμανικά δύσκολα πάς αλλά γιατί να μην αξίζει? Το διάβασα και φρίκαρα!!!

Ελενα@
09.05.2014, 10:08
Καλημερα,εχω απαντηση για σενα.Εγω ηρθα στην γερμανια πριν 1μιση χρονο μονη μου.Φυσικα ειχα μια φιλη που με φιλοξενησε 2 μηνες.Πριν ερθω ειχα κ εγω τα ιδια ερωτηματικα οπως εσυ για πολλα θεματα που ζωντας στην Ελλαδα μου φαινοταν παραλογα.Ο φιλος μου ειχε μεινει Ελλαδα διοτι ειχε ακομη δουλεια κ ο σκοπος ηταν να βρω δουλεια κ σπιτι κ μετα να ερθει γιατι η φιλη που με φιλοξενουσε ειχε οικογενεια κ μικρο σπιτι.Λοιπον....δουλεια βρηκα στις 2 εβδομαδες.Ειμαι κομμωτρια.Φυσικα να ξερεις πως στην αρχη ολοι θα σε εκμεταλευτουν.Γλωσσα δεν γνωριζω μονο κατι λιγο ισα να συννενοηθω τωρα πλεον.Γνωριζω ομως αγγλικα που εχω να πω πως με βοηθησαν αν κ οι ανθρωποι εδω ειναι συνηθως αντιθετοι με τα αγγλικα.Ο μισθος που μπορεις να παρεις σαν πρωτη φορα Γερμανια ειναι απο 1000 εως 1500.Εδω σου κρατανε φορο καθε μηνα κατευθειαν πριν ο μισθος σου μπει στην τραπεζα που σημαινει οτι καθαρα θα παιρνεις 800 με 1200 αναλογα τις κρατησεις που θα σου γινονται.Τα ενοικια στην πολη που ζω,Μοναχο,ειναι πανακριβα.Για μια γκαρσονιερα απο 500 εως 800.Βαλε κ τα εξοδα μετακινησης για να πας στην δουλεια για μηνιαια καρτα μετρο,λεφορειο κτλ χρειαζεσαι απο 60 εως 85 αναλογα την περιοχη που μενεις.Βαλε κ σουπερ μαρκετ γιατι πρεπει να τρως κ κατι,τηλ κ εξοδα για φωτοτυπιες κ ιντερνετ τον πρωτο καιρο τα χρειαζεσαι οπωσδηποτε για τις δουλειες με τις θπηρεσιες.Αν καπνιζεις εχω να σου πω τα τσιγαρα εδω εχουν 5 με 7 το πακετο.Δεν βγαινει με τιποτα μονο αν αποφασισεις να μην τρεφεσαι σωστα τον πρωτο καιρο.Να προσεξεις ατομα που θα σου υποσχεθουν δουλεια με στεγη διοτι το πιο πιθανο ειναι να μεινεις στον δρομο καποια στιγμη.Εδω ειναι πολυ δυσκολο να βρεις σπιτι κ αν δεν εχεις χαρτια οτι ηδη εργαζεσαι κ με καλο μισθο δεν παιζει να σου νοικιασουν σπιτι.Φυσικα υπαρχει κ η ιδεα της συγκατοικησης ομως θελει πολυ προσοχη.Κ μην νομιζεις οτι αυτοι που εχουν καποιον για βοηθεια τον προτο καιρο οτι τα βρηκαν οπως τα περιμεναν.Απο προσωπικη εμπειρια κ απο ιστοριες που εχω ακουσει απο περισσοτερους σε κρατανε 1 με 2 μηνες κ μετα κουραζονται κ σε πετανε στον δρομο.Εγω αν δεν ειχα τον φιλο μου που πλεον ειναι αντρας μου δεν θα την παλευα εδω περα απ ολες τις αποψεις,ψθχολογικα οικονομικα ηθικα κτλ.Ειναι σημαντικο παντως να γνωριζεις την αληθεια πριν κανεις την επιλογη σου κ παρεις την αποφαση να φυγεις για να μην βρεθεις προ εκπληξεως κ να μην ξοδεψεις ανουσια χρηματα.Ειναι καλυτερα να ερθεις με παρεα εδω πανω.Αυτη φυσικα ειναι η δικη μου αποψη.Εχω κ ενα τηλ απο γραφειο ευρεσεως εργασιας αν θελεις μπορω να στο δωσω αφου πριν σου πω τα δεδομενα που παιζουν κ με τα γραφεια.Εμεις ευτυχως τα καταφεραμε μετα απο πολλα προβληματα δακρυα νευρα κ απογοητευσεις.

Ελενα@
09.05.2014, 11:17
Οκ θα σου πω την ιστορια μου για να καταλαβεις τι μου εχει συμβει κ τα βλεπω αρνητικα τουλαχιστον τα περισσοτερα.Φυσικα υπαρχουν κ θετικα οπως κ προανεφερα.Με το θεμα της γεννας κ του νοσοκομειου εχω μεινει παρα πολυ ευχαριστημενη οπως εχω προαναφερει.Τα υπολοιπα ομως.....Για μενα η γερμανια ειναι μια χωρα που γινονται λαμογιες οπως κ στην Ελλαδα κ στον ιδιο βαθμο ειδικα οταν εισαι ξενος.Καταρχας να ξεκαθαρισω οτι το σπιτι που μενω στοιχιζει 500 ειναι 30τμ δεν ειχε κουζινα κ την φτιαξαμε εμεις για να μπορουμε να μαγειρευουμε στον χωρο μας κ το πληρωνουμε χωρις βοηθημα απο το sozialamt.Δεν εχουμε παρει βοηθημα μεχρι στιγμης ουτε προκειται διοτι δεν γουσταρω να εχω τετοια μπλεξιματα με το γερμανικο κρατος.Να πω κ κατι αλλο πριν ξεκινησω να σου λεω την ιστορια μου.Ο αντρας μου ειναι Αλβανος κ οπως ειναι γνωστο η Αλβανια δεν ειναι στην ΕΕ.Οταν πηγα στο σοτσιαλαμ τελος παντων μου ειπαν οτι δεν μπορουν να μου πληρωσουν το σχολειο λογω οτι ο αντρας μου ειναι αλβανος κ δεν το δικαιουμαι.Πληρωνα την μιση αξια που ηταν 120 τον μηνα αλλα απο οτι εμαθα κ απο αλλα ατομα που δεν υπηρχε η αλβανια στην μεση κ αυτοι το ιδιο πληρωναν.Για να μπορεσεις να μαθεις γερμανικα σ αυτα τα σχολεια πρεπει να μην δουλευεις κ να μην εχεις αλλες εννοιες για να μπορεις να συγκεντρωθεις.κιαν δεν δουλευεις πως θα ζησεις?Οι γερμανοι οταν ερχονται στν Ελλαδα διακοπες θυμουνται τα αγγλικα.Οταν ομως εισαι εδω κ δεν ξερεις που παν τα 4 κ χρειαζεσαι κατι να ρωτησεις εκει τα ξεχνανε.Ειπα φυσικα πως υπαρχουν κ οι εξαιρεσεις.Οταν πηγα στο σοτσιαλαμ για να ρωτησω τι γινεται με την γεννα το νοσοκομειο πως πρεπει να κινηθω γενικως η υπαλληλος μου απαντησε οτι δεν γνωριζει αγγλικα κ οταν της ζητησα να μιλησει στο τηλ με την υπευθυνη μου στην δουλεια η οποια ειναι γερμανιδα για να μου εξηγησει μου ειπε οτι αυτο απαγορευεται.Οταν ηρθα εδω με φιλοξενησε μια φιλη για εναμιση μηνα.Μετα αρχισαν τα προβληματα.Φυσικα κ μειναμε στον δρομο για 10 μερες.μετα βρηκαμε μια πανσιον.μετα η κυρια που ηταν υπευθυνη μας ηθελε εκει για δουλεια.Μετα δουλεψαμε κ μας εδωσε δωματιο δωρεαν.Να σημειωσω οτι η κυρια ηταν απο σλοβακια κ ο ιδιοκτητης γερμανος πολυ πλουσιος γερος κ χωρις επαφες με την οικογενεια του.Μετα απο 1 μηνα η κυρια δεν μας πληρωσε κ ηθελε να μας πεταξει εξω.Το ιδιο κ ενα ακομη ζευγαρι απο Ελλαδα κ αυτοι καινουριοι εδω.Ηξερα κ ενα μεγαλο μυστικο ομως...η κυρια ηθελε να ξεκανει τον παπου κ να παρει την περιουσια.τον ειχε να ζει σε αθλιες συνθηκες κ του εδινε αλκοολ με χαπια.Την μια πανσιον την χρησιμοποιουσε σαν οικο ανοχης κ εφερνε καθε μηνα ανυποψιαστα κοριτσακια απο την χωρα της για δουλεια κ καλα.Εμεις καναμε αρμπαιτσγκεριχτ κ το κερδισαμε κ απο εκει αρχισε ο πολεμος.Για ενα χρονο εκανε παρα πολλα για να προσπαθησει να μας διωξει πραγμα που δεν γινοταν κ ευτυχως το ξεραμε επειδη ηταν παρανομη.Καταφεραμε κ καναμε συμβολαιο μεσω δικηγορων με τον πραγματικο ιδιοκτητη κ πληρωνουμε απο την αρχη αυτον.Τωρα να σου περιγραψω ολες τις σκηνες ειναι δυσκολο θα σε κουρασω.Μας εχει φερει 11 το βραδυ 2 γερμανους με ενα πιτμπουλ για να μας βγαλουν απο το δωματιο με το ετσι θελω.Μας κλειδωνε την πορτα της κεντρικης εισοδου κ πολλες φορες επρεπε να ερθει η αστυνομια για να μας ανοιξει.Μας εχει σκασει 2 φορες τα λαστιχα του αυτοκινητου.κ αλλα πολλα.Ομως το πιο σημαντικο εγινε τον σεπτεμβριο του 2013.Εγινε μια μεγαλη φασαρια ξεκινησε με το να μην μας επιτρεπει να ανεβουμε τις σκαλες να παμε σπιτι μας οχι μονη της φυσικα αλλα με 2 φουσκωτους.Επεσε ξυλο εκεινο το βραδυ.Εγω εγκυος κ καταληξαμε να μπει μεσα στο διαμερισμα μου κ να με χτυπησει την ωρα που περιμεναμε να ερθει η αστυνομια.Πηγαμε ξανα σε δικηγορο εχουμε μιλησει πολλες φορες με την κριμιναλ για την υποθεση κ η καταληξη ηταν η υποθεση να παει στο αρχειο.Στο αστυνομικο τμημα της περιοχης με γνωριζουν πολυ καλα οπως κ την θποθεση.Να αναφερω μονο κατι,μια μερα που πηγα εκει κ ζητησα να μιλησω με καποιον ο δοιηκητης του τμηματος μου ειπε οτι ολοι οσοι ζουν σ αυτη την οδο ειναι τρελοι κ να μην τους ξαναπαρουμε τηλεφωνο.Κ ρωταω εγω τωρα.Αυτη ειναι η γερμανια με τους νομους που γινονται πραξη κατευθειαν?Αν ειναι ετσι αυτη η κυρια γιατι ειναι ακομη εξω ενω εχει φαει πολλες καταγγελιες κ μυνησεις για διακινηση ναρκωτικων για πορνεια για απατη για μαυρη εργασια κ δικαστηριο απο τον παπου με εξωση απο το κτιριο κ 300000 ε προστιμο.Το γερμανικο κρατος γιατι δεν εκανε κατι για μενα που πληρωσα δικηγορο που περασα ολη αυτη την ξεφτιλα κ την ψυχολογικη βια που ημουν εγκυος κ υπεστη ολη αυτη την διαδικασια ευτυχως χωρις το μωρο μου να εχει καποιο προβλημα τελικα.Εχω ενα τεραστιο ντοσιε με χαρτια απο μυνησεις που τις εχουμε κανει στην αστυνομια κ στην κριμιναλ με στικακια με βιντεακια τραβηγμενα απο τα κινητα μας κ πολλους μαρτυρες.Κ Η ΥΠΟΘΕΣΗ ΠΗΓΕ ΣΤΟ ΑΡΧΕΙΟ.Εμεις να προσπαθουμε να επιβιωσουμε κ να ειμαστε σωστοι σε ολα χωρις να χρψσταμε πουθενα κ χωρις να εχουμε παρει ουτε 10σεντς βοηθημα απο το γερμανικο κρατος.Φυσικα ειναι πολυ ευκολο να κρινεις χωρις να ξερεις αλλα σου ευχομαι αυτο που περασαμε εμεις να μην το ζησεις ποτε ειδικα οταν εισαι σε ξενη χωρα μη γνωριζοντας την γλωσσα κ χωρις βοηθεια.Κ μετα απο ολα αυτα πες μου αν ειναι ευκολο για μενα να προβαλω τα λιγα θετικα που προσφερει αυτη η δικαιη ομορφη φιλικη προς τους Ελληνες χωρα.Κ φυσικα τα σχεδια μας ειναι να μαζεψουμε καποια χρηματα κ σε 3 με 4 χρονια να γυρισουμε στην Ελλαδα γιατι εχω βαρεθει οπου γυρναω το βλεμμα μου εδω στην γερμανια να βριζω απο μεσα μου.Πατριωτικους χαιρετισμους.

xainti
09.05.2014, 16:33
Κορίτσι μου οι συνθήκες που έζησες και βιώνεις είναι όντως πάρα πολύ δύσκολες και έμπλεξες σε καταστάσεις που σε εξοντώνουν τουλάχιστον ψυχολογικά...Αν συνέβαιναν τα ίδια εδώ στην Ελλάδα σίγουρα θα περίμενες 10ετίες να δικαιωθείς...
Μήπως θα έπρεπε να κάνετε κάτι να μάθετε τη γλώσσα, τουλάχιστον ο ένας από εσάς καλά και να αναζητήσετε εργασία σε άλλη πόλη, με πιο φθηνά ενοίκια και την βοήθεια του κράτους; Δεν κατάλαβα γιατί δεν θες να πάρεις κάποιο βοήθημα ενοικίου...για το παιδί παίρνεις επίδομα ή δεν το δέχτηκες και αυτό;

Δυστυχώς ή ευτυχώς όταν πάμε να εργαστούμε σε μία άλλη χώρα οφείλουμε να μάθουμε την γλώσσα και δεν πρέπει να μας φαίνεται περίεργο αυτό. Θα κάνουμε τη δική μας ζωή πρώτα από όλα ευκολότερη, δεν γίνεται αλλιώς!

Ελενα@
09.05.2014, 17:02
Καλησπερα,στην Ελλαδα δεν παιζει να βιωνα κατι τετοιο διοτι δεν θα αφηνα την κατασταση να φτασει εκει.Απλα εδω φοβηθηκαμε να δρασουμε ετσι οπως επρεπε τελικα διοτι μας ειχαν πει οτι η αστυνομια εδω ειναι αμειλικτη κ τηρουν κατα γραμμα τον νομο πραγμα που δεν ισχυει τελικα κ ειναι μυθος.Να παμε σε αλλη πολη ναι το εχουμε σκεφτει κ ηδη εχω αρχισει να το ψαχνω.Το επιδομα δεν το αρνηθηκα εννοειται απλα δεν εχω παρει ακομη τα χρηματα κ θα τα παρω μαζεμενα.Γεννησα τον Ιανουαριο.Κ για οσους γνωριζουν τα παλια δεδομενα της γερμανιας να ενημερωσω πως το επιδομα ειναι πλεον για τους καινουριους 300 για εναν χρονο συν 200 του μωρου μεχρι τα 16 του.Επιδομα ενοικιου πολυ απλα δεν δικαιουμαι διοτι ο αντρας μου παιρνει 1500 μικτα κ ειναι αρκετα για να επιβιωσουμε βαση σοτσιαλαμ.Δεν εχω κλαφτει ποτε μου για τα χρηματα ακομη κ τον πρωτο καιρο που ηρθαμε εδω κ μετρουσαμε τα 50λεπτα κ τρωγαμε καθε μερα φασολαδα κ μακαρονια.Κ δοξα τον θεο τα εχουμε καταφερει πολυ καλα για το χρονικο διαστημα που ειμαστε εδω.Απλα το προβλημα μου ειναι οτι ζω σε μια αφιλοξενη χωρα κ απλα κανω υπομονη.Αλλιως δεν βγαινει.Θα μου πεις τιποτα δεν ειναι τελειο,ομως αφησα πισω την πατριδα μου κ το σπιτακι μου για να ερθω σε μια πιο ανεπτυγμενη υποτιθεται χωρα κ να κανω οικογενεια επειδη στην Ελλαδα δεν εβλεπα μελλον κ συναντησα δυστυχως σε πολλα συνθηκες αφρικης!!!!!!Με την γλωσσα ο αντρας μου τα παει πολυ καλα,εγω ετσι κ ετσι κ συνεχιζω.Σχολειο δεν προκειται να παω γιατι αυτα τα 120 τον μηνα προτιμω να τα δωσω στο παιδι μου.Θα μαθω γερμανικα μιλωντας με τον κοσμο κ ασ τα λεω στραβα δεν με νοιαζει.Φυσικα αυτες ειναι οι δικες μου προσωπικες αποψεις γι αυτην την χωρα καποιος αλλος μπορει να τα βλεπει τελεια δεν λεω.Το να κρινουμε ομως εκ του ασφαλους δεν ειναι δικαιο.Ευχομαι κουραγιο κ δυναμη σ αυτους που ηρθαν τωρα τελευταια κ σ αυτους που θα ερθουν.!!!.

evol
09.05.2014, 23:34
Δεν έχω διαβάσει όλο το πατριωτάκη για την Γερμανία ακόμη ούτε μου έχουν λυθεί οι ερωτήσεις που τριγυρνάνε στο μυαλό.. τι επικίνδυνα παιχνίδια αυτό το μυαλό μαζί με το άγχος.. Με όσα βίωσες θλίβομαι ακόμη περισσότερο μόλις τα διάβασα..Ιστορίες και ιστορίες για το τί μπορεί να πέρασε κανείς.. Ιστορίες και ιστορίες για το πόσοι μετά απο καιρό κατάφεραν τουλάχιστον να ζούν αξιοπρεπώς. Δεν θέλω να ρίξω φταίξιμο αλλά με την ιστορία σου ανησυχώ όλο και περισσότερο κατά πόσο μπορεί κανείς να σηκωθεί να πάει μόνος Γερμανία και απελπίστηκα έως τρόμαξα. Ελπίζω να πάτε σε άλλη πόλη να διαβάζεις απο σημειώσεις του άντρα σου για την γλώσσα αν έχετε και ίντερνετ μαθαίνεις...και το κυριότερο να ζήσετε καλύτερα εκεί που θα πάτε!

xainti
10.05.2014, 00:02
Πάντως παιδιά όλοι όσοι πέτυχαν στην Γερμανία και το παλεύουν, λένε και ξαναλένε εδώ στο πατριωτάκι να μάθουμε πρώτα τη γλώσσα!!! Δεν είναι τυχαίο αυτό...Είναι το πιο βασικό. Αν μπορείς να συννενοηθείς κι εγώ πιστεύω ότι κάπου θα βρεις δουλειά, ξεκινάς και συνεχίζεις...
Σε λίγο καιρό ανεβαίνουμε κι εμείς...
Γιατί τί να τον κάνω τον ήλιο όταν δεν έχω λεφτά για βενζίνη να πάω μέχρι τη θάλασσα για μπάνιο...
Τι να τα κάνω τα νόστιμα λαχανικά όταν δεν μπορώ να τα αγοράσω...
Τι να το κάνω το καλό το σπίτι όταν δεν μπορώ να πληρώσω το ρεύμα και ζω στο σκοτάδι...
Για να μη πω τα χειρότερα...να ζω ανασφάλιστος τρέμοντας μην αρρωστήσει κάποιος από την οικογένειά μου...και τόσα άλλα που δυστυχώς συμβαίνουν στην όμορφη κατά τα άλλα Ελλάδα μας....
Είναι όλα θέμα προτεραιοτήτων...όταν όμως η επιβίωση είναι Νο1 τότε όλα τα άλλα δεν έχουν καμία σημασία...

Urban
10.05.2014, 10:11
Πάντως παιδιά όλοι όσοι πέτυχαν στην Γερμανία και το παλεύουν, λένε και ξαναλένε εδώ στο πατριωτάκι να μάθουμε πρώτα τη γλώσσα!!! Δεν είναι τυχαίο αυτό...Είναι το πιο βασικό. Αν μπορείς να συννενοηθείς κι εγώ πιστεύω ότι κάπου θα βρεις δουλειά, ξεκινάς και συνεχίζεις...
Σε λίγο καιρό ανεβαίνουμε κι εμείς...
Γιατί τί να τον κάνω τον ήλιο όταν δεν έχω λεφτά για βενζίνη να πάω μέχρι τη θάλασσα για μπάνιο...
Τι να τα κάνω τα νόστιμα λαχανικά όταν δεν μπορώ να τα αγοράσω...
Τι να το κάνω το καλό το σπίτι όταν δεν μπορώ να πληρώσω το ρεύμα και ζω στο σκοτάδι...
Για να μη πω τα χειρότερα...να ζω ανασφάλιστος τρέμοντας μην αρρωστήσει κάποιος από την οικογένειά μου...και τόσα άλλα που δυστυχώς συμβαίνουν στην όμορφη κατά τα άλλα Ελλάδα μας....
Είναι όλα θέμα προτεραιοτήτων...όταν όμως η επιβίωση είναι Νο1 τότε όλα τα άλλα δεν έχουν καμία σημασία...

+100000000000000 :victory:

Ελενα@
10.05.2014, 10:14
Εχεις δικιο κ συμφωνω μαζι σου.Φυσικα κ εγω ετσι σκεφτομουν οταν ελεγα οτι αποφασισα να παω γερμανια κ μου μιλουσαν ανθρωποι αρνητικα.Μετα ομως τους θυμηθηκα κ ελεγα καλα μου τα λεγατε.Εννοειται οτι η επιβιωση ειναι νο 1 κ ο αντρας μου μου εχει δωσει πολυ κουραγιο γιατι κ αυτος πριν 20 χρονια που ηρθε στην Ελλαδα περασε δυσκολα μεχρι να καταφερει να εδραιωθει.Λεει ομως οτι δεν συναντησε τοοοοοοσο πολυ κακια στην Ελλαδα.Για μενα ηταν η πρωτη φορα που εφυγα απο το σπιτι μου.Προβλημα με την δουλεια δεν εχω.Δουλεψα σε ενα πολυ καλο κομμωτηριο του Μοναχου κ μολις ειμαι ετοιμη λογω του μωρου με περιμενουν ξανα στην δουλεια.Ηθελα απλα να σας πω την ιστορια μου για να ειστε κ λιγο ψιλιασμενοι για το τι συμβαινει πλεον εδω.Απο συζητησεις κ με αλλα ατομα που εχουν ερθει τα τελευταια χρονια αυτο που συνηθως ακουω ειναι οτι οσοι ερχονται εδω με σκοπο να τους φιλοξενησουν για αρχη στο τελος τους πετανε στον δρομο.Υπαρχει πολυ εκμεταλευση στις δουλειες κ ειδικα στα ελληνικα εστιατορια,εχω ακουσει απειρες ιστοριες που ηρθαν ανθρωποι χωρις να ξερουν το συστημα της γερμανιας κ τους ειχαν να δουλευουν μαυρα εν αγνοια τους κ στο τελος εχασαν κ τα λεφτα τους κ τον χρονο τους.Τα πραγματα δεν ειναι οπως παλια.Ειναι σημαντικο να γνωριζεις την αληθεια πριν πας καπου για ναξερεις τι θα αντιμετωπισεις.Η δικη μου ιστορια ισως ειναι οχι κ τοσο συχνο φαινομενο παντως ηθελα να επισημανω οτι χρειαζεται πολυ προσοχη.Κ παιδια θυμηθειτε να ζητατε συμβολαιο κ στις δουλειες κ οταν ειναι να νοικιασετε σπιτι και να το παρετε μαζι σας να σας το διαβασει καποιος που ξερει γερμανικα κ μετα να το υπογραψετε.Α κ κατι ακομη.Να γνωριζετε οτι σε ολες τις πολεις υπαρχουν γραφεια που βοηθανε τους αλλοδαπους να συμπληρωσουν αιτησεις κτλ οταν δεν γνωριζουν καλα γερμανικα ΔΩΡΕΑΝ,γιατι εμενα εχει τυχει ελληνας δικηγορος να μου ζητησει 150ε για να μου συμπληρωσει μια απλη αιτηση για το επιδομα του μωρου.Επισης μπορειτε να ζητατε πληροφοριες κ απο την εκκλησια εκει πιστευω σιγουρα θα σας βοηθησουν.

Ελενα@
10.05.2014, 10:36
Ελενα, λυπαμαι πολυ που αισθανεσαι ετσι. Εγω ειμαι πανω απο 20 χρονια στο Μοναχο και ειμαι πολυ ευχαριστημενη. Βεβαια αυτα που γραφεις ειναι η δικη σου αληθεια και ειναι σεβαστη. Ομως θα ηθελα να παρω θεση σε καποια σημεια που αναφερεις. Και πιο συγκεκριμενα:

- Ο καιρος χαλια.Λενε κ αυτοι πως εχουν καλοκαιρι.....ευτυχως φετος δεν εκανε χειμωνα.
Δεν νομιζω οτι η Γερμανια ειναι γνωστη για τον ωραιο καιρο της. Δεν ειχες πληροφορηθει, τι κλιμα εχει η Γερμανια πριν ερθετε;

- Οι ανθρωποι αφιλοξενοι κ κρυοι.Σου χαμογελανε με το ζορι.Φυσικα υπαρχουν παντα οι εξεραισεις αλλα για την πλοιοψηφια μιλαμε.
Οι Γερμανοι ειναι ανθρωποι οπως και οι Ελληνες με τα καλα τους και τις αδυναμιες τους. Οπως και στους Ελληνες θα βρεις και καλους και κακους και υπεροπτες και καταδεκτικους και τσιγκουνηδες και κουτσομποληδες και αυτους που σε βοηθανε και, και, και…. ΑΚΡΙΒΩΣ οπως και οι Ελληνες. Εχω πολλους φιλους Γερμανους, οπως εχω και Ελληνες. Αλλα το ποσο γρηγορα θα σε δεχτουν οι Γερμανοι και το πως θα σε αντιμετωπισουνε ειναι πολλες φορες (οπως γινεται παντου) καθρεφτης της δικης σου συμπεριφορας. Ειναι τοσο αρνητικος ο τροπος που αντιμετωπιζεις τα παντα…

- Τα σπιτια πανακριβα κ παλια. Ειναι πολυ δυσκολο να βρεις σπιτι
Εδω εχεις δικιο. Τουλαχιστον για το Μοναχο.

- Πολυ σημαντικο,δεν υπαρχουν σιφωνια στο μπανιο,δεν μπορεις να πλυνεις το μπαλκονι{αν εχεις}με το λαστιχο,ουτε το αυτοκινητο.
Αυτα θεωρουνται σημαντικα προβληματα;

- Οι Ελληνες που ζουν χρονια εδω στις περισσοτερες περιπτωσεις δεν βοηθανε αλλα εκμεταλευονται κ ολας.
Αυτο πραγματικα συμβαινει δυστυχως!

- Το νερο ειναι χαλια αν κ λενε οτι το νερο στο Μοναχο ειναι το καλυτερο κ εγω πιστευω πως μας το λενε γιατι θελουν να μας εξοντωσουν.
Εδω γελασα! Το νερο του Μοναχου ερχεται κατευθειαν απο τα βουνα και ειναι εξαιρετικης ποιοτητας. Καμια σχεση με το νερο της Αθηνας που βρωμαει χλωριο! Μοναδικο μειονεκτημα ειναι η υψηλη περιεκτικοτητα σε αλατα, τα οποια ομως δεν επηρεαζουν την γευση και δεν βλαπτουν την υγεια. Μας κανουν μονο την ζωη λιγο δυσκολη στο καθαρισμα.

- Αν δεν ξερεις γλωσσα δεν βρισκεις δουλεια της προκοπης.
Αυτο συμβαινει σε ολες χωρες και βεβαια και στην Ελλαδα. Αν και δεν ισχυει 100%. Αν π.χ. εχεις σπουδασει πληροφορικη βρισκεις δουλεια της "προκοπης" μονο με αγγλικα.

- Αγγλικα μιλανε ελαχιστοι κ αυτοι με το ζορι.Απαραδεκτο σε υπηρεσιες που ασχολουνται με αλλοδαπους να μην μιλανε αγγλικα.
Αυτο δυσκολευομαι να το πιστεψω, τουλαχιστον εμενα δεν μου ειχε συμβει.

- Αλλα κ εγω οταν επιστρεψω κ συνανταω γερμανους θα τους μιλαω Ελληνικα κ θα τους λεω οτι πρεπει να πανε στο σχολειο να μαθουν.
Η διαφορα ειναι οτι αυτοι δεν ερχονται στην Ελλαδα για να δουλεψουν αλλα για τουρισμο, γι αυτο και δεν χρειαζεται να μαθουν την γλωσσα.

- Τα σχολεια τα περισσοτερα ειναι για να παιρνουν τα φραγκα απο την ΕΕ κ μετα χαβαλες να γινεται.
Τον χαβαλε ποιος τον κανει; Οι δασκαλοι;

- Τα τροφιμα......ΧΑΛΙΑ.ΧΩΡΙΣ ΓΕΥΣΗ.
Υποθετω οτι αυτο το ξερουν ηδη οι Ελληνες μιας και το LIDL κανει ….χρυσες δουλειες. Παντως για τα λαχανικα εχεις δικιο. Στην Ελλαδα ειναι πιο γευστικα.

- Το ταχυδρομειο τους δουλευει καταπληκτικα αλλα πολυ χαρτουρα βρε παιδι μου.
Για ποιο λογο η χαρτουρα; Για να στειλεις γραμμα;

- Χρειαζεται πολυ προσοχη για το που βαζεις την υπογραφη σου σε συμβολαια κτλ γιατι μετα τρεχεις κ δεν φτανεις.
Μα και στην Ελλαδα, αλλα και σε ολο τον κοσμο, ετσι δεν ειναι;

- Το jobcenter k sozialamt ειναι χαλια απο εξυπηρετηση.
Δηλαδη υποθετω σε συγκριση με την Ελλαδα, πολυ χειροτερα!

- Οι οδηγοι δεν εχουν φαντασια.....κατι να συμβει θα κοκαλωσουν.Οι καμερες της τροχαιας υπαρχουν κ κινητες σε αυτοκινητα.
Εγω παντως ως Ελληνιδα και ξεροντας την κατασταση διαθετω την απαραιτητη φαντασια για να καταλαβω τι εννοεις….. και ειμαι πολυ ευχαριστημενη που οι οδηγοι εδω δεν την διαθετουν.

Ακουσα ολα αυτα τα αρνητικα και θελω να ρωτησω, θετικο δεν βρηκες τιποτα; Απο οτι καταλαβα το παιδι σου γεννηθηκε εδω. Θελεις να μας πεις ποσο σου κοστισε η εγκυμοσυνη και η γεννα; Απο οσα ειμαι σε θεση να γνωριζω, τιποτα. Και πως ηταν αληθεια το νοσοκομειο; Μηπως γεννησες σε ρσντζο στον διαδρομο;

Τι γινεται οταν το μωρο αρρωσταινει; Πληρωνεις τιποτα για γιατρους και για φαρμακα;

Τα μαθηματα γερμανικων (αυτα που γινεται χαβαλες) τα πληρωνεις εσυ;

Το σπιτι που μενεις, αυτο το παλιο το πανακριβο, χωρις σιφωνι στο μπανιο και χωρις λαστιχο στο μπαλκονι το βρηκες εσυ; Ή μηπως το Sozialamt (αυτη η υπηρεσια εκει που δεν σε εξυπηρετουν).

Θα μπορουσα να γραψω πολλα ακομη, αλλα απλα θα ρωτησω, γιατι πρεπει να εισαι τοσο δυστυχισμενη; Παρε τον αντρα σου και το παιδακι σου και επεστρεψε στη Ελλαδα.

Φυσικα κ υπαρχουν θετικα ομως για μενα ειναι λιγα.Και εσυ εισαι ενα απο τα ατομα που ηρθαν οταν τα πραγματα ηταν πολυ καλυτερα στην Γερμανια,και που κρινεις εκ του ασφαλους.Ο τιτλος στο θεμα που γραφουμε ειναι ΤΙ ΑΡΝΗΤΙΚΟ ΒΡΗΚΑΜΕ ΣΤΗΝ ΓΕΡΜΑΝΙΑ γι αυτο κ εγραψα τα αρνητικα κ εχω να γραψω πολλα ακομη για να βοηθησω αυτους που θα ερθουν τωρα να μην την πατησουν οπως εγω σε πολλα.Οσο κ αν δεν σας αρεσει εσας τους ελληνες που ζειτε χρονια εδω.Το οτι βρισκομαι ακομη εδω ειναι επειδη εφυγα απο την πατριδα μου λογω αναγκης αυτο ομως δεν σημαινει οτι δεν εχω κ αξιοπρεπεια κ θα αφησω τον οποιοδηποτε να εκμεταλευεται την αναγκη μου για δικο του συμφερον.Μολις κρινω οτι οι συνθηκες μου το επιτρεπουν φυσικα κ θα γυρισω πισω τι θα κανω νομιζεις θα καθομαι να ανεχομαι ολους εσας που ξερετε μονο να πουλατε εξυπναδες......

DiD666
10.05.2014, 13:32
Φυσικα κ υπαρχουν θετικα ομως για μενα ειναι λιγα.Και εσυ εισαι ενα απο τα ατομα που ηρθαν οταν τα πραγματα ηταν πολυ καλυτερα στην Γερμανια,και που κρινεις εκ του ασφαλους.Ο τιτλος στο θεμα που γραφουμε ειναι ΤΙ ΑΡΝΗΤΙΚΟ ΒΡΗΚΑΜΕ ΣΤΗΝ ΓΕΡΜΑΝΙΑ γι αυτο κ εγραψα τα αρνητικα κ εχω να γραψω πολλα ακομη για να βοηθησω αυτους που θα ερθουν τωρα να μην την πατησουν οπως εγω σε πολλα.Οσο κ αν δεν σας αρεσει εσας τους ελληνες που ζειτε χρονια εδω.Το οτι βρισκομαι ακομη εδω ειναι επειδη εφυγα απο την πατριδα μου λογω αναγκης αυτο ομως δεν σημαινει οτι δεν εχω κ αξιοπρεπεια κ θα αφησω τον οποιοδηποτε να εκμεταλευεται την αναγκη μου για δικο του συμφερον.Μολις κρινω οτι οι συνθηκες μου το επιτρεπουν φυσικα κ θα γυρισω πισω τι θα κανω νομιζεις θα καθομαι να ανεχομαι ολους εσας που ξερετε μονο να πουλατε εξυπναδες......
Ουτε εξυπναδες ουτε κυνικα σε αντιμετωπισε κανεις. Λες πως θελει για παραδειγμα πολυ προσοχη που υπογραφεις. Τι θες να σου πουμε δηλαδη σχετικα; Εγω ειμαι εδω 9 μηνες κι οχι χρονια. Και σε πανσιον εμεινα, και σε ξενοδοχειο, και διχως να ξερω τη γλωσσα ηρθα, και με οικογενεια στην Ελλαδα επισης. ΑΛΛΑ δεν συναντησα τιποτα απο ολα αυτα που λες, και ο,τι δε μου αρεσει το προσπερναω διοτι ηρθα για παραπανω απο τον καιρο και τους φραπεδες. Λες πως εκει που μενετε σας κανανε πολεμο, παρ`ολα αυτα, εσεις επιμεινατε να μεινετε εκει. κακο του κεφαλιου σας κατα την αποψη μου παντα. Καθενας κανει τις επιλογες του και ζει με τις συνεπειες αυτων. Καλο καιρο, καλυτερο κι απο την Ελλαδα, εχουν Τυνησια, Μαροκο, Κυπρος, και τα κοντινα μας Βαλκανια.

Και κατι τελευταιο, αφου σαν χωρα της ΕΕ δε σου κανει η Γερμανια, γιατι δεν προτιμησατε την πατριδα του συζυγου σου, μιας και συγγενεις εκει εχετε και με τη γλωσσα δε θα ειχατε εμποδιο, και σιγουρα οι συγκοινωνιες τους θα εχουν οδηγους που ξερουν απο κακοτοπιες.

konti
10.05.2014, 13:57
Αγαπημένοι μου, πατριώτες.Η καλή μας φίλη Έλενα είναι ψυχολογικά πιεσμένη, οπότε είναι αυτονόητο ότι σε αυτήν την φάση θα τις βγουν τα αρνητικά της μετανάστευσης, όπως συμβαίνει στους περισσότερους.Πρώτα ο Θεός ας ευχόμαστε να ξεπεράσει τα εμπόδια και να τις έρθουν καλύτερες μέρες για αυτήν και την οικογένειά της.Ας προσπαθούμε να εμψυχώνουμε τους άλλους, προσπερνώντας την διάθεση για αντιπαράθεση που δεν βοηθάει κανέναν. Καλή σας μέρα.

Ελενα@
10.05.2014, 15:27
Ουτε εξυπναδες ουτε κυνικα σε αντιμετωπισε κανεις. Λες πως θελει για παραδειγμα πολυ προσοχη που υπογραφεις. Τι θες να σου πουμε δηλαδη σχετικα; Εγω ειμαι εδω 9 μηνες κι οχι χρονια. Και σε πανσιον εμεινα, και σε ξενοδοχειο, και διχως να ξερω τη γλωσσα ηρθα, και με οικογενεια στην Ελλαδα επισης. ΑΛΛΑ δεν συναντησα τιποτα απο ολα αυτα που λες, και ο,τι δε μου αρεσει το προσπερναω διοτι ηρθα για παραπανω απο τον καιρο και τους φραπεδες. Λες πως εκει που μενετε σας κανανε πολεμο, παρ`ολα αυτα, εσεις επιμεινατε να μεινετε εκει. κακο του κεφαλιου σας κατα την αποψη μου παντα. Καθενας κανει τις επιλογες του και ζει με τις συνεπειες αυτων. Καλο καιρο, καλυτερο κι απο την Ελλαδα, εχουν Τυνησια, Μαροκο, Κυπρος, και τα κοντινα μας Βαλκανια.

Και κατι τελευταιο, αφου σαν χωρα της ΕΕ δε σου κανει η Γερμανια, γιατι δεν προτιμησατε την πατριδα του συζυγου σου, μιας και συγγενεις εκει εχετε και με τη γλωσσα δε θα ειχατε εμποδιο, και σιγουρα οι συγκοινωνιες τους θα εχουν οδηγους που ξερουν απο κακοτοπιες.

Αγαπητε πατριωτη που μιλας με τοση ευκολια για θεματα που δυστυχως δεν γνωριζεις.....δεν ηρθα εδω για φραπε γιατι απλουστατα δεν υπαρχει!!!!!!!Αν δεν εχεις δει τιποτα απο αυτα ειναι επειδη ευτυχως για σενα δεν σου ετυχαν αρνητικα.Ναι χρειαζεται πολυ προσοχη που υπογραφεις οταν δεν ξερεις την γλωσσα που ειναι το παραξενο.....Τωρα πλεον εδω που μενω εχουν τελειωσει ολα ομως για 1 χρονο περασα παρα πολλα.ο λογος που δεν φυγαμε να βρουμε αλλου σπιτι ειναι επισης απλος.....δεν υπαρχουν σπιτια.... Ευχαριστω για τις υποδειξεις σου των χωρων που εχουν καλο καιρο αλλα δεν τις χρειαζομαι ουτε σου τις ζητησα.Το αν θα παω να μεινω στην Αλβανια ειναι προσωπικο μου θεμα οπως επισης κ οι σχεσεις που εχουμε με τους συγγενεις μας αλλα μιας κ διαλεξες να μου μιλησεις πιο προσωπικα να σε ρωτησω κ εγω κατι προσωπικο.....μηπως ψηφιζεις ΧΑ[χρυση αυγη]?????????γιατι κ εσυ μεταναστης εισαι εδω.:cool_:

Ελενα@
10.05.2014, 15:29
Αγαπημένοι μου, πατριώτες.Η καλή μας φίλη Έλενα είναι ψυχολογικά πιεσμένη, οπότε είναι αυτονόητο ότι σε αυτήν την φάση θα τις βγουν τα αρνητικά της μετανάστευσης, όπως συμβαίνει στους περισσότερους.Πρώτα ο Θεός ας ευχόμαστε να ξεπεράσει τα εμπόδια και να τις έρθουν καλύτερες μέρες για αυτήν και την οικογένειά της.Ας προσπαθούμε να εμψυχώνουμε τους άλλους, προσπερνώντας την διάθεση για αντιπαράθεση που δεν βοηθάει κανέναν. Καλή σας μέρα.Ευχαριστω.....δυστυχως επρεπε να περασω αυτη την διαδικασια,ευτυχως μετα απο ενα χρονο ολα εχουν τελειωσει,ευχαριστω κ παλι!

DiD666
11.05.2014, 01:49
Γκουγκλαρισε τη YRE. Ειμαι μελος απο το '96, κι εχω παιξει σε 2 συναυλιες εκδηλωσεων της παλιοτερα με μπαντες. Οπως και να εχει, διαβασε ξανα τι εχεις γραψει και θα καταλαβεις γιατι πηρες τις απαντησεις που πηρες απο ολους εδω. Seriously now

Ελενα@
11.05.2014, 09:36
Γκουγκλαρισε τη YRE. Ειμαι μελος απο το '96, κι εχω παιξει σε 2 συναυλιες εκδηλωσεων της παλιοτερα με μπαντες. Οπως και να εχει, διαβασε ξανα τι εχεις γραψει και θα καταλαβεις γιατι πηρες τις απαντησεις που πηρες απο ολους εδω. Seriously now
Αντε καλα!!!

archer100
11.05.2014, 18:28
Η φίλη Ελένη έμπλεξε πάρα πολύ άσχημα με έναν άνθρωπο βόθρο, ο οποίος της έκανε τη ζωή κόλαση. Πορνεία, τσακωμοί, εκμετάλλευση ηλικιωμένου, μπράβοι, καυγάδες, δικαστήρια, τραμπουκισμοί, κι όλα αυτά με τον άνθρωπο στον οποίο ήταν αναγκασμένη να δουλεύει αλλά και να μένει και σε σπίτι που της νοίκιαζε...
ΚΑΙ ΟΛΑ ΑΥΤΑ ΧΩΡΙΣ ΝΑ ΓΝΩΡΙΖΕΙ ΤΗΝ ΓΛΩΣΣΑ!!!!!!!

Εντάξει, αυτό ακόμη και στο πατρικό της να το περνούσε με την υποστήριξη όλων των φίλων και συγγενών της, θα ήταν επώδυνη φάση, όχι μακριά απ το σπίτι της (που για πρώτη φορά στη ζωή της άφησε) με ένα παιδί στην κοιλιά, έχοντας δεκάδες προβλήματα να λύσει όπως κάθε νεομετανάστης, και με έναν σύζυγο που είχε κι αυτός τα δικά του προβλήματα λόγω μη υπηκοότητας Ευρωπαικής...

Μιλάμε για τραγική κατάσταση, και όλα αυτά με μια αστυνομία που δεν ανταποκρίθηκε, όπως θα περίμεναν.

ΩΣΤΟΣΟ:

Εάν όλα αυτά τα ζούσε με έναν νορμαλ νοικάρη, η περίπτωσή της θα είχε πάρα πολλά θετικά:

1. Δεν πήγε μόνη στην ερημιά, αλλά φιλοξενήθηκε 2 μήνες από φίλη που έμενε εκεί
2. Βρήκε αμέσως δουλειά, που την έχει ακόμη και είναι ικανοποιημένη
3. Μαζί με τον σύζυγό της, παίρνουν αθροιστικά έναν αξιοπρεπή μισθό που τους αφήνει να ζήσουν μαι κανονική ζωή (ΕΙΝΑΙ Ο ΒΑΣΙΚΟΣ ΠΑΡΑΓΟΝΤΑΣ ΠΟΥ ΠΗΓΑΝ ΕΠΑΝΩ, ΚΑΤΙ ΠΟΥ ΣΤΗΝ ΕΛΛΑΔΑ ΔΕΝ ΥΠΑΡΧΕΙ)
4. Παίρνει επιδόματα απ το Γερμανικό κράτος

Ελένη η συμβουλή μου είναι η εξής:
Μάθε οπωσδήποτε τη γλώσσα. Όλα όσα πέρασες θα ήταν απείρως ευκολότερα, αν ήξερες τη γλώσσα.
Προσπάθησε να δεις την κατάσταση, έξω από το πρόβλημα σου με τη Σλοβάκα.
Έχεις έναν σύζυγο, άξιο από αυτά που μας είπες, αφού όχι μόνο μετανάστευσε και έμεινε Ελλάδα για 20 χρόνια, έμαθε Ελληνικά, δούλεψε φαντάζομαι και παντρεύτηκε Ελληνίδα (ούτε 1 στους 1000 που ήρθαν το 90 δεν τα χει καταφέρει όλα αυτά) αλλά συνεχίζει τον αγώνα του και κάνει το βήμα για Γερμανία, εχει μάθει ήδη κάποια Γερμανικά (επίσης δύσκολη γλώσσα όπως η δική μας) και έχει ήδη μισθό των 1.500 ευρώ
Για μένα η παρουσία του πρέπει να σου δίνει μεγάλο στήριγμα.
Μην ξεχνάτε ποτέ ότι εδώ δεν υπάρχει πλέον οικονομία, όλα είναι κατεστραμμένα.

Όσο για τα υπόλοιπα άσχημα που λες, καιρός, κουζίνες, arbeitsam κλπ είναι δευτερεύοντα, όταν πλέον η ζωή σας θα έχει στρώσει

Αυτά και καλή συνέχεια...

vas52
16.05.2014, 13:13
Καλημερα,εχω απαντηση για σενα.Εγω ηρθα στην γερμανια πριν 1μιση χρονο μονη μου.Φυσικα ειχα μια φιλη που με φιλοξενησε 2 μηνες.Πριν ερθω ειχα κ εγω τα ιδια ερωτηματικα οπως εσυ για πολλα θεματα που ζωντας στην Ελλαδα μου φαινοταν παραλογα.Ο φιλος μου ειχε μεινει Ελλαδα διοτι ειχε ακομη δουλεια κ ο σκοπος ηταν να βρω δουλεια κ σπιτι κ μετα να ερθει γιατι η φιλη που με φιλοξενουσε ειχε οικογενεια κ μικρο σπιτι.Λοιπον....δουλεια βρηκα στις 2 εβδομαδες.Ειμαι κομμωτρια.Φυσικα να ξερεις πως στην αρχη ολοι θα σε εκμεταλευτουν.Γλωσσα δεν γνωριζω μονο κατι λιγο ισα να συννενοηθω τωρα πλεον.Γνωριζω ομως αγγλικα που εχω να πω πως με βοηθησαν αν κ οι ανθρωποι εδω ειναι συνηθως αντιθετοι με τα αγγλικα.Ο μισθος που μπορεις να παρεις σαν πρωτη φορα Γερμανια ειναι απο 1000 εως 1500.Εδω σου κρατανε φορο καθε μηνα κατευθειαν πριν ο μισθος σου μπει στην τραπεζα που σημαινει οτι καθαρα θα παιρνεις 800 με 1200 αναλογα τις κρατησεις που θα σου γινονται.Τα ενοικια στην πολη που ζω,Μοναχο,ειναι πανακριβα.Για μια γκαρσονιερα απο 500 εως 800.Βαλε κ τα εξοδα μετακινησης για να πας στην δουλεια για μηνιαια καρτα μετρο,λεφορειο κτλ χρειαζεσαι απο 60 εως 85 αναλογα την περιοχη που μενεις.Βαλε κ σουπερ μαρκετ γιατι πρεπει να τρως κ κατι,τηλ κ εξοδα για φωτοτυπιες κ ιντερνετ τον πρωτο καιρο τα χρειαζεσαι οπωσδηποτε για τις δουλειες με τις θπηρεσιες.Αν καπνιζεις εχω να σου πω τα τσιγαρα εδω εχουν 5 με 7 το πακετο.Δεν βγαινει με τιποτα μονο αν αποφασισεις να μην τρεφεσαι σωστα τον πρωτο καιρο.Να προσεξεις ατομα που θα σου υποσχεθουν δουλεια με στεγη διοτι το πιο πιθανο ειναι να μεινεις στον δρομο καποια στιγμη.Εδω ειναι πολυ δυσκολο να βρεις σπιτι κ αν δεν εχεις χαρτια οτι ηδη εργαζεσαι κ με καλο μισθο δεν παιζει να σου νοικιασουν σπιτι.Φυσικα υπαρχει κ η ιδεα της συγκατοικησης ομως θελει πολυ προσοχη.Κ μην νομιζεις οτι αυτοι που εχουν καποιον για βοηθεια τον προτο καιρο οτι τα βρηκαν οπως τα περιμεναν.Απο προσωπικη εμπειρια κ απο ιστοριες που εχω ακουσει απο περισσοτερους σε κρατανε 1 με 2 μηνες κ μετα κουραζονται κ σε πετανε στον δρομο.Εγω αν δεν ειχα τον φιλο μου που πλεον ειναι αντρας μου δεν θα την παλευα εδω περα απ ολες τις αποψεις,ψθχολογικα οικονομικα ηθικα κτλ.Ειναι σημαντικο παντως να γνωριζεις την αληθεια πριν κανεις την επιλογη σου κ παρεις την αποφαση να φυγεις για να μην βρεθεις προ εκπληξεως κ να μην ξοδεψεις ανουσια χρηματα.Ειναι καλυτερα να ερθεις με παρεα εδω πανω.Αυτη φυσικα ειναι η δικη μου αποψη.Εχω κ ενα τηλ απο γραφειο ευρεσεως εργασιας αν θελεις μπορω να στο δωσω αφου πριν σου πω τα δεδομενα που παιζουν κ με τα γραφεια.Εμεις ευτυχως τα καταφεραμε μετα απο πολλα προβληματα δακρυα νευρα κ απογοητευσεις.

Να ρωτησω καποια πραγματα?
Οταν ξεκινησες για Μοναχο δεν προσπαθησες να ενημερωθεις για τη ζωη εκει? αν το ψαξεις λιγο στο ιντερνετ θα δεις οτι εχει τα πιο ακριβα ενοικια της Γερμανιας, επισης δεν νομιζω να ειδα πουθενα οτι ειναι ηλιολουστη πολη. Οσο για τη γλωσσα που εγραφες σε αλλο ποστ εσυ εισαι υποχρεωμενη να ξερεις τη δικη τους γλωσσα οχι αυτοι τη δικη σου, εσυ πηγες στη δικη τους χωρα. Δηλαδη αν ερχοσουν Ελλαδα να εργαστεις χωρις να γνωριζεις Ελληνικα λες ολοι γυρω σου να σου μιλουσαν Αγγλικα? Οσο για τους ανθρωπους οσα χρονια εζησα γερμανια παντα ηταν τυπικοι, ευγενικοι κι εξυπηρετικοι, ποτε δεν ειχαμε προβλημα σαν οικογενεια. Πριν παρεις μια σοβαρη αποφαση οπως η μεταναστευση καλο ειναι να βρισκεις οσες περισσοτερες πληροφοριες μπορεις, ποια πολη καλυπτει περισσοτερο τις αναγκες σου, ποιες ειναι οι τιμες στην καθημερινη ζωη, αν ειναι ευκολο να νοικιασεις σπιτι και ποιες οι τιμες. Απλα πραγματα που σε βοηθανε αργοτερα.

CRYSTAL
26.05.2014, 21:23
Mέτα απο ένα χρονο κ κατι ψίλα πλεον στην Γερμανια μπορω να πω οτι τα αρνητικα που βρήκα ειναι, τα κλασσικα με το σπιτι που δεν μπορεις να βρεις ,εγω βρήκα μέτα απο 5 μήνες που εψαχνα στο 5οροφο κ χωρις ασανσερ με ενα δωματιο κ σαλονι αλλα το πηρα γιατι δεν ειχα αλλη επιλογη.
Η δουλεια στο ελληνικο ρεστοραν που δεν ξες τι θα βρεις καθημερινα μπροστα σου ....μεγαλη ψυχολογικη πιεση αλλα δυστυχως αλλη επιλογη δεν ειχα κ επρεπε να δουλεψε σε αυτα...
Υπαρχει κ μαλιστα αρκετος ρατσισμος στην περιοχη που ειμαι επειδη δεν μιλας τα γερμανικα ειδικα οτι αφορα σε γιατρους δεν πως ολοι οι γιατροι ειναι ετσι αλλα αρκετοι ειναι τουλαχιστον στην πολη που μενω εγω ανατολικη Γερμανια.

DiD666
27.05.2014, 13:24
Μπορει και να στεκομαι σε λεπτομερειες, ρατσισμος ομως θεωρειται να προβαλεις ή να μειωνεις καποιον για την εθνικη του καταγωγη. Προσωπικα δε θεωρησα πως μου φερθηκε ρατσιστικα καποιος στον οποιο μιλησα αγγλικα ή ελληνικα και μου απαντησε πως γνωριζει μονο γερμανικα. Ο τροπος τους καποιες φορες ηταν ισως αγενης, αλλα καταλαβαινω ποσοι σαν κι εμενα περασαν πιο πριν και ποσοι αργοτερα θα περασουν και θα ταλαιπωρησουν τον ανθρωπο αυτον με την αμαθεια τους. Ειναι σκληρο, ετσι ομως εχουν τα πραγματα, το δικο μας προβλημα γιατι να γινει και δικο τους; Εμεις τους χρειαζομαστε κι οχι το αντιστροφο, ειτε ειναι γιατροι, ειτε υπαλληλοι στα burger king.

CRYSTAL
27.05.2014, 14:24
Καλησπερα ,αναφερομαι ομως σε περιπτωσεις απο γιατρους που επισκεφτηκα οι οποιοι δεν θελησαν να με εξυπηρετησουν επειδη δεν μιλουσα την γλωσσα τους κ ο τροπος συμπεριφορας τους ηταν απαραδεκτος ενω ηξεραν κ αλλη γλωσσα για να συννενοηθουν μαζι μου απλα επελεξαν να μην το κανουν .Η απαντηση τους ηταν εισαι ενα χρονο στην Γερμανια κ δεν μιλας την γλωσσα καλα μην γνωριζοντας ομως οτι δουλευοντας σε ελληνικο ρεστοραν με 12 ωρες κ πανω δεν εχεις κ μεγαλη πολυτελεια χρονου να μελετησεις γερμανικα!
Μπορω να δεχτω τον υπαλληλο του Burger king αλλα οχι δε το δεχομαι απο γιατρο που εχει ορκιστει να προσφερει τις υπηρεσιες του κ ειδικα οταν προκειται για υγεια!
Δυστυχως δεν ηταν μονο ενας δυο αλλα αρκετοι στην περιοχη που μενω κ ειδικα στο κλαδο της υγειας ... για τους απλους υπαλληλους σε υπηρεσιες δεν αναφερομαι καν που ενω εχεις ραντεβου κ εχεις συμπληρωσει ολα τα εντυπα κ θες απλα να το παραδωσεις κ εχεις κ ραντεβου για αυτο το λογο κ σε αφηνουν επιτηδες τελευταιο αφου περασουν ολοι να μπεις τελευταιος χωρις να συντρεχει κανενας απολυτως λογος, εκει ενταξει να κανω το κοροιδο κ να περιμενω γιατι οπως λες βρισκομαι στην χωρα τους κ οχι αυτοι στην δικη μου !
Ναι να ανεχτω τη χαρτουρα που μου στελνουν μονο κ μονο επειδη ειμαι ξενη στην χωρα τους γιατι αυτο μου το ειπε Γερμανος δικηγορος που απευθυνθηκα για να λυσω το προβλημα μου ,οτι αν τυχον ημουν γερμανιδα δεν θα αντιμετωπιζα το προβλημα..
Ναι ειναι επιλογη μου που ηρθα εδω κ προς το παρον δεν το μετανιωνω κ παλευω να κανω οτι καλυτερο μπορω κ κανω υπομονη .

DiD666
27.05.2014, 19:59
Ειναι δυσκολα, αλλα μη το κοιτας μονοπλευρα.

CRYSTAL
27.05.2014, 23:21
Προσπαθω να μην το κοιταω μονοπλευρα γιατι θα ημουν ηδη πισω στην Ελλαδα ...Μετα απο τοσο αγχος στρες κ απογοητευση θες δεν θες κοιτας ολες τις πλευρες ειδικα οταν στη μεση υπαρχουν παιδια...Δυστυχως λιγοι ειναι οι μεταναστες που βολευονται αμεσα χωρις πολλα προβληματα οι υπολοιποι παλευουμε οπως μπορουμε!

DiD666
20.07.2014, 22:45
Με εκπληξη διαπιστωσα πως στο Γερμανικο κρατος και ανα κρατιδιο, υπαρχουν 2 λιστες με απαγορευεμενες ρατσες σκυλων και η 2η με πολυ επικινδυνες τις οποιες, υπο προυποθεσεις ομως, μπορει καποιος να εχει. Listenhunde in Deutschland › www.tier.tv (http://www.tier.tv/hund/aufzucht-und-erziehung/listenhunde-in-deutschland) Ακομα εμαθα πως οι αρχες μπορουν πολυ απλα ακομα και με μια καταγγελια για επιθετικοτητα ή και επειδη δειχνει ο σκυλος καποιου αγριος, να τον κατασχουν. Μη μιλαμε καθολου για κυνοφιλια και παιδεια στην Ελλαδα. Εδω χανεις τον σκυλο σου με το ετσι θελω! Εδω ακομα και οι αρχες ειναι καθυστερημενοι και γκαου... Πραγματικα προληπτικοι και δεισιδαιμονες....

Nikos I.
17.09.2014, 20:16
Δεν ξέρω αν έχεις υπόψη σου τις πολλαπλές επιθέσεις που έγιναν τα τελευταία χρόνια στη Γερμανία από σκυλιά της συγκεκριμένης ράτσας που αναφέρεται στη λίστα, πολλές φορές και σε παιδιά, στο δρόμο ή στην παιδική χαρά, με θανατηφόρο αποτέλεσμα ή στην καλύτερη με σοβαρά τραύματα και παραμορφώσεις στο σώμα αλλά και στο πρόσωπο. Η γερμανική πολιτεία γνωρίζει πολύ καλά, ότι ναι μεν τα σκυλιά αυτά αν τύχει και σε αρπάξουν θα σου κάνουν μεγάλη ζημία ή θα σε σκοτώσουν, αλλά ουσιαστικά δεν φταίν αυτά, και ότι το πραγματικό πρόβλημα είναι ότι αρκετές φορές είναι σε "χέρια ηλιθίων", είναι οφθαλμοφανές, το βλέπεις.
Δεν νομίζεις δηλ. ότι η Πολιτεία (η όποια) θα πρέπει να προστατεύσει τους πολίτες της, όχι από αυτά τα σκυλιά, αλλά από τους κατά περίπτωση ηλίθιους και ανεύθυνους ιδιοκτήτες τους, που τα χρησιμοποιούν πολλές φορές για μαγκιά, για Status Symbol, αλλά και σε κάποιες περιπτώσεις για να επιτίθονται;

DiD666
18.09.2014, 21:06
Δε διαφωνω, την ιδια ομως ζημια μπορουν να κανουν και αλλα επισης μεγαλοσωμα ή μικροσωμα ζωα τα οποια εχουν λαθος ιδιοκτητες. Το αστειο της υποθεσης ειναι πως καθε κρατιδιο εχει διαφορετικες ρατσες στις λιστες.

Nikos I.
18.09.2014, 22:58
Eπειδή γνωρίζω τον τρόπο σκέψης των γερμανών, οι οποίοι συνήθως δεν παν κουτουρού αλλά με σχολαστικότητα και με μεθοδικότητα, μάλλον και ως προς αυτό θα υπάρχει μια λογική. Ενδεχομένως να υπάρχουν στα διάφορα κρατίδια διαφορετικές προτιμήσεις ως προς τις ράτσες και σε ένα κρατίδιο να έχουν συμβεί περισσότερα περιστατικά με τη ράτσα Α, και στο άλλο με τη ράτσα Β, και ως εκ τούτου προσαρμόζονται ή αναπροσαρμόζονται αναλόγως.
Άσχετο αλλά έτσι για την κουβεντούλα: το γνωρίζεις ότι μπορεί εμείς οι δύο να έχουμε ακριβώς το ίδιο αυτοκίνητο, να έχουμε ακριβώς την ίδια κατηγορία χρέωσης στην ασφάλιση αστικής ευθύνης,γενικά να είναι όλα ακριβώς στο ίδιο επίπεδο, αλλά να πληρώνεις άλλο ασφάλιστρο εσύ και άλλο εγώ. Στην ίδια ασφαλιστική εταιρία εννοείται. Και ζούμε και στην ίδια πόλη. Ο λόγος; H συγκεκριμένη περιοχή, ο διαφορετικός ταχυδρομικός κωδικός. Βάσει στατιστικών αυτοί βλέπουν ότι οι ασφαλιζόμενοι που μένουν σε κάποιες "γειτονιές" εμπλέκονται (και πολλές φορές προκαλούν άθελα αλλά και εσκεμμένα) περισσότερα ασφαλιστικά συμβάντα από άλλες, ας πούμε "πιό νορμάλ γειτονιές".

patrioten
29.09.2014, 23:23
Προσοχή, κυκλώματα διακίνησης "φθηνών" εργαζομένων στην Γερμανία.

Ο Μπάμπης είναι τριαντάρης, αλλά δείχνει νεότερος. Λόγω οικογενειακών προβλημάτων ποτέ δεν ολοκλήρωσε τις σπουδές του, όμως δεν έμεινε χωρίς δουλειά. Φιλότιμος και δουλευταράς, ακόμα και στην κρίση που τα πράγματα ζόρισαν, την έβρισκε την άκρη του. Πριν από τα Χριστούγεννα μου είπε ότι σκέφτεται να φύγει για Γερμανία. Είχε δει μια αγγελία που ζητούσαν οδηγό σε ταχυμεταφορική εταιρεία. Απόρησα, καθώς ο Μπάμπης δεν μιλάει γερμανικά, αλλά όπως μου είπε, του έκαναν συνέντευξη “συνεργάτες” στην Ελλάδα. Ενα μήνα αργότερα, μου είπε ότι τον πήραν, με μισθό 1.250 ευρώ καθαρά. Του έγραψα ότι συνήθως οι Γερμανοί μιλούν για μεικτά και ότι θα είχε καταλάβει λάθος. “Ζήτα να δεις το συμβόλαιο”, του συνέστησα. Ομως ο ενθουσιασμός του Μπάμπη ήταν τέτοιος, που έφυγε όπως όπως. Οταν έφτασε, του ανακοίνωσαν ότι δεν έχει προσληφθεί από την εταιρεία ταχυμεταφορών, αλλά από μια άλλη, που τον “νοίκιασε” σε αυτούς. Τον πέταξαν σε έναν ξενώνα μαζί με πολλούς άλλους, με ένα κοινό τηλέφωνο με κέρματα. Αρχισε να ξυπνάει στις 3.30 το πρωί για να πιάσει δουλειά στις 5. Για πέντε ώρες φόρτωνε κιβώτια στα αυτοκίνητα, μες στην παγωνιά, για να ξεκινήσει μετά να τα μοιράζει ώς τις 8 το βράδυ.
Ο Μπάμπης υπήρξε ακόμα ένα θύμα των λεγόμενων leihfirmen, των εταιρειών ενοικίασης εργαζομένων που, λόγω της έκρηξης στη ζήτηση εργασίας στη Γερμανία και με δεδομένη τη χαλαρή εργατική νομοθεσία της χώρας, τα τελευταία χρόνια κάνουν χρυσές δουλειές. Προσλαμβάνοντας με "περίεργους" όρους, διατηρώντας τη δυνατότητα απόλυσης δίχως εξηγήσεις μέσα στους πρώτους έξι μήνες και χωρίς εγγύηση για το πού θα επινοικιαστείς τον άλλο μήνα, οι συγκεκριμένες εταιρείες έχουν γίνει παγίδα για χιλιάδες εργαζομένους που άφησαν τις πατρίδες τους για μια ευκαιρία στη Γερμανία. Οι εταιρείες προσφέρουν κατά κανόνα, τουλάχιστον για ανειδίκευτο προσωπικό, χαμηλούς μισθούς, δεν υπάρχει ελάχιστο εγγυημένο εισόδημα στη Γερμανία, κρατώντας ένα ποσοστό. Συνήθως η σύμβαση εργασίας διέπεται από τη λογική του μεροκάματου, κάποιος δεν πληρώνεται αν δεν δουλεύει. Στον Μπάμπη προτάθηκαν τα 800 ευρώ καθαρά, από τα οποία θα έπρεπε να πληρώνει και για διαμονή.
2 εκατ. νέοι μετανάστες έφτασαν στη Γερμανία τα τελευταία δύο χρόνια.
Με δεδομένο ότι τα τελευταία δύο χρόνια έφτασαν στη Γερμανία περί τα δύο εκατομμύρια νέοι μετανάστες, οι εταιρείες ενοικίασης προσωπικού βρέθηκαν ενώπιον μιας τεράστιας δεξαμενής ικανού, έμπειρου και φθηνού εργατικού δυναμικού. Οι leihfirmen ωστόσο συνεπικουρούνται από κυκλώματα στις χώρες προέλευσης των μεταναστών. Δυστυχώς και στην Ελλάδα δραστηριοποιούνται τέτοιες κλίκες, αναφέρει η κ. Ιωάννα Ζαχαράκη, σύμβουλος για θέματα Κοινωνικής Ενταξης και Διαπολιτισμικότητας στη Διακονία Ρηνανίας-Βεστφαλίας-Λίπε. Εχουμε πολλές καταγγελίες για Ελληνες οι οποίοι υπόσχονται ιδανικούς μισθούς και συνθήκες, που δεν ανταποκρίνονται στην πραγματικότητα. Πολύ συχνά είναι οι ομογενείς εκείνοι που δείχνουν το χειρότερο πρόσωπο. Γνωρίζω ανθρώπους στους οποίους είχαν τάξει δουλειά σε ελληνικό εστιατόριο και καταλήγουν να δουλεύουν σαν σκλάβοι όλη μέρα σε μια κουζίνα για 400 ευρώ. Χωρίς τη δυνατότητα να μάθουν γερμανικά – το άλφα και το ωμέγα για να ορθοποδήσεις σε αυτή τη χώρα, οι άνθρωποι αυτοί είναι καταδικασμένοι.
Πάντως, το θέμα της διαχείρισης του νέου εργατικού δυναμικού από τη Γερμανία απασχολεί όλη την Ευρώπη. Πρόσφατα, δύο υπουργοί της βελγικής κυβέρνησης, με επιστολή τους προς τον Ευρωπαίο επίτροπο για την Απασχόληση Λάζλο Αντορ, κατήγγειλαν τη Γερμανία για αναξιοπρεπείς εργασιακές πρακτικές, αναφέροντας χαρακτηριστικά ότι Ρουμάνοι και Βούλγαροι εργάζονται για 10 ώρες ημερησίως στα σφαγεία της Γερμανίας έναντι 3 έως 7 ευρώ την ώρα. Σε έκθεση που έχει στη διάθεσή της η Ευρωπαϊκή Επιτροπή, αναφέρεται ότι η μεγαλύτερη γερμανική εταιρεία σφαγής χοίρων, η B&C Tönnies, είναι άμεσος εργοδότης μόνο των 800 από τους 4.500 εργαζομένους της, με τους υπόλοιπους να προέρχονται από εταιρείες ενοικίασης προσωπικού. Αντίστοιχα, από τους 1.200 εργαζομένους στο σφαγείο του Westfleich στη Χαμ της Βεστφαλίας, το 90% είναι νοικιασμένοι.
Σύμφωνα με έκθεση του ινστιτούτου Bertelsmann Stiftung, οι πιθανότητες για απασχόληση μέσω ενοικίασης για ανέργους είναι κατά 20% μεγαλύτερες από άλλους τρόπους, όμως τελικά η συντριπτική πλειονότητα μένει μόνιμα στην ενοικίαση.

jimathens
25.11.2014, 09:56
Νεαρός Έλληνας μετανάστης στη Γερμανία.

https://www.facebook.com/video.php?v=803405433053346&set=vb.729145477146009&type=2&theater

Kleanthis
29.04.2015, 00:34
Καλησπερα ,αναφερομαι ομως σε περιπτωσεις απο γιατρους που επισκεφτηκα οι οποιοι δεν θελησαν να με εξυπηρετησουν επειδη δεν μιλουσα την γλωσσα τους κ ο τροπος συμπεριφορας τους ηταν απαραδεκτος ενω ηξεραν κ αλλη γλωσσα για να συννενοηθουν μαζι μου απλα επελεξαν να μην το κανουν .Η απαντηση τους ηταν εισαι ενα χρονο στην Γερμανια κ δεν μιλας την γλωσσα καλα μην γνωριζοντας ομως οτι δουλευοντας σε ελληνικο ρεστοραν με 12 ωρες κ πανω δεν εχεις κ μεγαλη πολυτελεια χρονου να μελετησεις γερμανικα!
Μπορω να δεχτω τον υπαλληλο του Burger king αλλα οχι δε το δεχομαι απο γιατρο που εχει ορκιστει να προσφερει τις υπηρεσιες του κ ειδικα οταν προκειται για υγεια!
Δυστυχως δεν ηταν μονο ενας δυο αλλα αρκετοι στην περιοχη που μενω κ ειδικα στο κλαδο της υγειας ... για τους απλους υπαλληλους σε υπηρεσιες δεν αναφερομαι καν που ενω εχεις ραντεβου κ εχεις συμπληρωσει ολα τα εντυπα κ θες απλα να το παραδωσεις κ εχεις κ ραντεβου για αυτο το λογο κ σε αφηνουν επιτηδες τελευταιο αφου περασουν ολοι να μπεις τελευταιος χωρις να συντρεχει κανενας απολυτως λογος, εκει ενταξει να κανω το κοροιδο κ να περιμενω γιατι οπως λες βρισκομαι στην χωρα τους κ οχι αυτοι στην δικη μου !
Ναι να ανεχτω τη χαρτουρα που μου στελνουν μονο κ μονο επειδη ειμαι ξενη στην χωρα τους γιατι αυτο μου το ειπε Γερμανος δικηγορος που απευθυνθηκα για να λυσω το προβλημα μου ,οτι αν τυχον ημουν γερμανιδα δεν θα αντιμετωπιζα το προβλημα..
Ναι ειναι επιλογη μου που ηρθα εδω κ προς το παρον δεν το μετανιωνω κ παλευω να κανω οτι καλυτερο μπορω κ κανω υπομονη .

Ο ρατσισμός είναι από το πιο σοβαρά προβλήματα που αντιμετωπίζει η Γερμανία αυτή τη στιγμή.Το παραδέχονται άτυπα και οι ίδιοι οι γερμανοί ενώ η Eurostaat έχει επίσημα στοίχεια , που την κατατάσουν υψηλά στα θέματα ρατσισμού.
Σύνδεσμος για περισσότερες λεπτομέρειες ( στα γερμανικά )
Fremdenfeindlichkeit: Europarat bescheinigt Deutschland ein Rassismus-Problem | ZEIT ONLINE (http://www.zeit.de/gesellschaft/2014-02/rassismus-deutschland-fremdenfeindlichkeit-europarat-ecri)

Επίσης οι μισθοί των αλλοδαπών είναι - μ επίσημα στοιχεία - κατώτεροι των Γερμανών σε ίδιες θέσεις.

Συμπερασματικά , συμφωνώ με τα παρατιθέμενα σχόλια του μέλους.

Zelda
10.08.2015, 21:33
Συμβαίνει τώρα

Παιδιά τι να πω, συμβαίνει τώρα, δεν είμαι Γερμανία εαν είναι οφ τόπικ το πόστ, ας το μεταφέρουν οι διαχειριστές.

Συζητάμε με Έλληνα γεννημένο στην Γερμανία, ζει στη Νυρεμβέργη μας μίλησε για "ρατσισμό" μεγάλο απο τους πολίτες Γερμανούς σε αυτόν και γενικά σε Έλληνες, ειδικά για Μόναχο και Βερολίνο....
Τι να πω τώρα εγω.:cry:
Για μάζες Ελλήνων που ανεβαίνουν και ρωτάνε για επιδόματα και τπτ άλλο, παιδιά απογοητεύτηκα, δεν θα παρατήσω την μελέτη και το ψάξιμο:no:, αλλά άντε να απαντήσω τώρα εγω η έρμη που δεν ζω επάνω!!

DiD666
10.08.2015, 22:26
Εγω παλι θα σου πω το εντελως αντιθετο σχετικα με ρατσισμο κτλ. Ειναι γεγονος που παρατηρω στο φορουμ ομως πως το 100% των μελων θα κανουν και τουλαχιστον μια ερωτηση σχετικα με επιδοματα τα οποια φανταζονται πως τα χαριζουν αδιακριτως. Και επιδοματα ψιχουλα πρακτικα που δεν σε συντηρουν και ουτε ζουν την οικογενεια σου ετσι; Οπως και να εχει Ζελντα επειδη δεν εχω διαβασει σε τι φαση εισαι, φτιαξε το πλανο σου και ασε τα κομπλεξικα που κανουμε στην Ελλαδα, να κραζουμε πακιστανους και αλβανους και οποιον αλλον που θεωρουμε πως μας φταιει, και βαλε πλωρη κατα δω. Φαινεσαι ατομο σοβαρο που δεν θα βρεις προβλημα ανυπερβλητο απο τα λιγα που εχω διαβασει απο εσενα.

Apisteftos
28.10.2015, 16:49
Τι αρνητικό βρίσκω στην Γερμανία;

Μετά από 1,5 χρόνο παραμονής σε αυτή την χώρα, το μόνο που κατάλαβα είναι η χώρα του εργάτη, γι αυτό άλλωστε τα πτυχία του ΟΑΕΔ δηλ Ausbildung θεωρούνται από τα πιο δυναμικά. Το πτυχίο σου δεν έχει αντίκρυσμα είτε είσαι Γερμανός, είτε αλλοδαπός, είτε Ευρωπαίος. Αγγλία και Γερμανία αλλά δε κυρίως Γερμανία γέμισαν γραφεία εύρεσης εργασίας, τα οποία λέγονται Zeitfirma, Personaldientleistung, Personalmanagement, Zeitarbeitfirma, Leitungsfirma (και ένα άλλο σωρό ονόματα) με τα οποία σε προσκαλούν για δουλειά κυρίως άμεσα μέσα σε 2 - 3 μέρες και μόλις τους δεν μπορώ αμέσως, γιατί πχ μένω σε άλλη πόλη της Γερμανίας, τότε σου λένε θα σε ενημερώσουμε. Στο Jobbörse το 98% είναι μόνο γραφεία εύρεσης εργασίας, στο indeed.de 90% και μπαίνεις στο xing και άλλες σελίδες εύρεσης εργασίας και ζητάνε εξιδεικευμένο προσωπικό με τουλάχιστον 5 - 10 χρόνια προϋπηρεσία. Για να φύγει κάποιος από την μια πόλη της Γερμανίας για να πάει σε άλλη, είναι αρκετά δύσκολο. Πχ στο συμβόλαιο ενοικίασης που έχεις υπογράψει συμπεριλαμβάνει 3 μήνες παραίτηση από πριν εκτός και αν βρεις Nachmieter και μπορέσεις και το δώσεις πιο γρήγορα, το ότι κάνεις μήνες να βρεις οικία γιατί τα ενοίκια είναι πολύ υψηλά και οι μισθοί πενιχροί. Επομένως αν δεν βρεις ενοικιαστή χάνεις την εγγύηση. Νομίζω το βασικότερο πρόβλημα πραγματικά είναι εύρεση κατοικίας που δεν σου δίνει την δυνατότητα της ευελιξίας.

Εκτός των γραφείων εύρεσης εργασίας, υπάρχουν και τα μεσιτικά γραφεία που για να πάρεις σπίτι, πρέπει να ψάχνεις για μήνες. Η κατάσταση αυτή εμφανίζεται σχεδόν σε όλη την Βόρεια Ευρώπη. Άπαξ και έρθεις Γερμανία γίνεσαι σκλάβος σε μια πόλη. Δεν σου μένει φράγκο από μισθό σου στην άκρη ή αναγκάζεσαι να μην γίνεσαι σπάταλος και αρχίζεις και μπαίνεις στο γερμανικό ρυθμό επιβίωσης. Όσοι έχουν παιδιά και οικογένειες, άστο καλύτερα, δεν συζητιέται.

Apisteftos
28.10.2015, 16:59
Ρατσισμός παιδιά υπάρχει μόνο γλωσσικός, αν δεν ξέρεις καλά γερμανικά παιδιά, τότε οι Γερμανοί δεν σας γουστάρουν απλώς, (βασικά το βρίσκω λογικό ε πως θα κάνεις πλάκα με τον Γερμανό;), πρέπει να μάθετε την γλώσσα σωστά, οι περισσότεροι Έλληνες μετανάστες που μιλάνε γερμανικά εδώ, τα μιλάνε άθλια, με πολύ τονισμένο το «ρ» μέσα πχ προφέρουν την λέξη ΓΙΑΤΙ ως ΒΑΡΟΥΜ και όχι ως ΒΑΓΟΥΜ και άλλα πολλά οι περισσότεροι είναι τεμπέληδες και βαριούνται να διαβάσουν 1 - 2 ώρες την ημέρα.

FYGH2014
29.10.2015, 21:35
Στο Μοναχο δεν αντιμετώπισα ρατσισμό σε καμία υπηρεσία στην οποία απευθύνθηκα. Δήλωση στο Δήμο, εφορία, ασφάλεια. Μάλιστα στην ασφάλεια η υπάλληλος με βοήθησε και συμπλήρωσα με μαζί τα έντυπα. Στις άλλες υπηρεσίες η αναμονή ήταν με νούμερα και οι υπάλληλοι ευγενικοί.
Το σοβαρό πρόβλημα εδώ είναι τα σπίτια.

DiD666
30.10.2015, 00:21
Ρατσισμός παιδιά υπάρχει μόνο γλωσσικός, αν δεν ξέρεις καλά γερμανικά παιδιά, τότε οι Γερμανοί δεν σας γουστάρουν απλώς, (βασικά το βρίσκω λογικό ε πως θα κάνεις πλάκα με τον Γερμανό;), πρέπει να μάθετε την γλώσσα σωστά, οι περισσότεροι Έλληνες μετανάστες που μιλάνε γερμανικά εδώ, τα μιλάνε άθλια, με πολύ τονισμένο το «ρ» μέσα πχ προφέρουν την λέξη ΓΙΑΤΙ ως ΒΑΡΟΥΜ και όχι ως ΒΑΓΟΥΜ και άλλα πολλά οι περισσότεροι είναι τεμπέληδες και βαριούνται να διαβάσουν 1 - 2 ώρες την ημέρα.

Καλα μην εισαι και εσυ απολυτος φιλε μου. Μη γινομαστε και ολοι γλωσσολογοι ξαφνικα. Αλλιως προφερεται στην Βαυαρια, αλλιως στη Σαξωνια κοκ. Αλλου θα ακουσεις το Ich ως Isch, και το Erlich ως Erlee. Η προφορα παλευεται, το συντακτικο και η αρθρωση μιας σωστης γραμματικα προτασης ειναι ποιο σημαντικα.

Apisteftos
30.10.2015, 00:40
Καλα μην εισαι και εσυ απολυτος φιλε μου. Μη γινομαστε και ολοι γλωσσολογοι ξαφνικα. Αλλιως προφερεται στην Βαυαρια, αλλιως στη Σαξωνια κοκ. Αλλου θα ακουσεις το Ich ως Isch, και το Erlich ως Erlee. Η προφορα παλευεται, το συντακτικο και η αρθρωση μιας σωστης γραμματικα προτασης ειναι ποιο σημαντικα.

Ναι το συντακτικό είναι το πιο σημαντικό, αλλά όχι μόνο, ζω Ανόβερο και μιλάνε όλοι Hochdeutsch όσοι μιλάνε με αλλοδαπή προφορά και χωρίς σωστό συντακτικό είναι χάλια. Καλά θα μου πεις και οι Βαυαροί αλλοδαποί είναι ούτε καν Γερμανικά δεν μιλάνε, αλλά αυτό δεν παίζει κανένα ρόλο γενικότερα από την στιγμή που είσαι Γερμανία πρέπει να επικοινωνήσετε και οι δυο στα Hochdeutsch.

Apisteftos
30.10.2015, 00:51
Στο Μοναχο δεν αντιμετώπισα ρατσισμό σε καμία υπηρεσία στην οποία απευθύνθηκα. Δήλωση στο Δήμο, εφορία, ασφάλεια. Μάλιστα στην ασφάλεια η υπάλληλος με βοήθησε και συμπλήρωσα με μαζί τα έντυπα. Στις άλλες υπηρεσίες η αναμονή ήταν με νούμερα και οι υπάλληλοι ευγενικοί.
Το σοβαρό πρόβλημα εδώ είναι τα σπίτια.

Και όχι μόνο στο Μόναχο παντού σε ολόκληρη την Γερμανία πλην της Ανατολικής. Πρόσφατα έχω προσφορά εργασίας από Μόναχο με 12€ την ώρα, 800€ το μήνα θα είναι πάγια έξοδα διαβίωσης ενοίκιο (600€) + φαγητό, 1500 Kaution, 1 Vormiete, πάμε στα 2100 και τώρα το σημαντικότερο πρόβλημα που θα βρει κάποιος να του ενοικιάσει σπίτι με καθαρά 1300€ καθαρά; Κανείς.

Chrisgr
10.11.2015, 06:02
..............................

Apisteftos
18.11.2015, 05:25
Πιθανόν φίλε να ήταν αποτυχία γιατί όσοι έχουν οικογένεια είναι δύσκολο να βγούνε για έναν καφέ, πολλοί δεν θέλουν κιόλας έχουν συνηθίσει δουλειά σπίτι και να τους συμπληρώνει το εισόδημα το JobCenter και εγώ μην νομίζεις πως κάνω με πολλούς Έλληνες παρέα πέραν από 3 - 4 άτομα που μιλώ συχνά. Λοιπόν πέρασα πάρα πολύ ωραία και περνώ ακόμη με άτομα που μιλάνε αγγλικά στην Γερμανία και μπορούμε και κάνουμε απίστευτα αστεία. Αυτό προϋποθέτει όμως να γνωρίζεις ήδη καλά την γλώσσα.

something
19.11.2015, 21:31
Ελα ρε Κρις !!! Ολοκληρος Ηρακλης στο Νταρμσταντ δεν σου φτανει? :yes: Ηρθα εγω Στουτγκαρδη φυγατε εσεις τι να σας κανω??? Υπομονη μωρε και οι φιλιες ειναι χημεια ... εγω παντως με τους τουρκους κανω τρελες πλακες.Ισως ειναι τελικα η διαθεση.... ισως επειδη ειμουν και παλαιοτερα εδω και εχω περασει την παιδικη αρρωστεια μεταναστευσης πλεον μου φαινονται ολα απλα.... ισως και τελικα να ειναι.Σε καμια περιπτωση δεν υπαρχει απομονωση... απλα εισαι γκαντεμης και δεν εχεις βρει ατομο να κολλησεις μαζι του. xaroumenaki :lol2:

Chrisgr
20.11.2015, 11:16
,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,

xainti
20.11.2015, 13:43
Παιδιά εμείς σκεφτόμαστε πιο International...χαχαχα...τωρα που πάω στο σχολείο γνώρισα άτομα και κάνουμε παρέα στα αγγλικά εννοείται! Επειδή τα μιλάμε όλοι πολύ καλά μας βολεύει απίστευτα.
Για τις οικογένειες θα έλεγα ότι μπορούν εύκολα να βρουν παρέες μέσω των παιδιών τους από τα σχολεία ή από τις διάφορες δραστηριότητες των παιδιών (μουσική, γυμναστική κτλ.). Οι Γερμανοί κυρίως άνετα αφήνουν το παιδί τους να έρθει στο σπίτι σας ακόμη και μόνο του, οπότε μπορεί να ξεκινήσει μία συναναστροφή καλή εφόσον μιλάνε και αγγλικά...
Οι ελεύθεροι θα έλεγα να πάνε σε κάποιο σύλλογο να γραφτούν με κάτι που ίσως τους ενδιαφέρει. Κάτι σε χόμπι δηλ. πιο ομαδικό όμως ή να μάθουν κάτι που τους αρέσει κτλ...υπάρχουν σύλλογοι χιλιάδες για οτιδήποτε μπορείτε να φανταστείτε. Γράψτε στο google την περιοχή σας και το αντικείμενο που σας ενδιαφέρει και θα βρείτε κάποιο σύλλογο άνετα. Υπάρχει μέχρι και σύλλογος για συλλέκτες γραμματοσήμων! Απορώ βέβαια τι κάνουν όταν συγκεντρώνονται...δείχνουν ο ένας στον άλλον τη συλλογή τους; χαχαχα....
Εγώ πάντως δεν είδα καθόλου την κλεισούρα που άκουγα πριν έρθω....μια χαρά τους βρίσκω...όλο γιορτές, εκδηλώσεις και βόλτες είναι ο κόσμος! Μπορεί να είναι καλή η περιοχή μου τι να πω....Όσο για τους Έλληνες εδώ δεν θα ήθελα να σχολιάσω, απλά μένω στο International!

Είναι δύσκολα όλα στην αρχή αλλά πιστεύω ότι θέλει υπομονή, αισιοδοξία και καλή διάθεση! Όλα θα γίνουν μετά....

something
20.11.2015, 22:55
Μαλλον γιαυτο σε βρισκω τοσο "τα βλεπω ολα Μαυρα φιλε" .. Θα συμφωνησω με την Χαιντι οτι μια χαρα κοσμος ειναι ολοι.Και μια χαρα χαβαλε κανεις και με τους Γερμανους εδω και η γιαγια η αγνωστη σου λεει καλημερα στον δρομο.Αν δεν γουσταρεις τους Γερμανους καλα κανεις αλλα δεν σημαινει οτι ειναι και ο κανονας.Ειδικα εδω πολλοι νεομεταναστες εχουμε αντιθετη γνωμη για αυτο.Εγω προσωπικα βρισκω ολους τους ανθρωπους ιδιους.Οσο για τους Ελληνες .. εκει να δεις Εγκεφαλικα καμενα κυτταρα.Ειδικα στην Ελλαδα.Πολλα! Καλυτερα με Γερμανους Τουρκους Ισπανους... Ιταλους... γιατι οχι.Εχω την εντυπωση οτι προσπαθεις να βρεις μονο να αρνητικα σε καποιους και εισαι πολυ προκατελημενος πραγμα που δεν θα σε αφησει να προχωρησεις σε μια κοινωνια "μουλτικουλκτι".Αυτη ειναι η γνωμη μου η εστω η εμπειρια μου σε αυτην την χωρα.
(Φιλικα παντα χωρις να απορριπτω οτι ισως και καποιοι οχι τυχεροι σαν εμενα λογω καταστασεων εχουν λογους να τα ειδαν λιγο στραβα και με την χωρα και με τους Γερμανους)

DiD666
20.11.2015, 23:15
Γενικα εχουμε μια ταση σαν λαος να τσουβαλιαζουμε. Οι Γερμανοι ειναι πολυ διαφορετικοι ανα κρατιδιο, ηταν αλλωστε μεχρι τον περασμενο αιωνα ξενοι λαοι μεταξυ τους. Οι Βαυαροι γενικα ειναι πολυ χυμα και εξω καρδια. Οι Ανατολικογερμανοι παλι ειναι αναλογα την πολη. Δεν υπαρχει κανονας που να τους χαρακτηριζει σαν λαο.

stelios2002
21.11.2015, 13:17
Καλημέρα σε όλους!! Εγώ βρίσκομαι στην Γερμανία τα τελευταία 2 χρόνια..Απο την μέχρι τώρα εμπειρία μου το αρνητικό που έχω βρει στην Γερμανία είναι οτι πολλές φορές έρχομαι σε δύσκολη θέση γιατί μου φέρονται με τόσο καλοσύνη (Άνθρωποι μου μιλούν Γερμανικά ανεξαρτήτου εθνικότητας) σε διάφορα θέματα όπως καθημερινές δυσκολίες είτε με τα παιδιά στα σχολεία και πολλά άλλα...σε σημείο να με κάνουν να νιώθω θαρρείς και μου το χρωστούσαν, η ακόμα ότι ΕΓΏ ήμουν ένας πολύ κακός οικοδεσπότης ....στο θέμα της συμπεριφοράς μου και της αντίστοιχης βοήθειας που θα μπορούσα να είχα ΕΓΏ προσφέρει σε μετανάστες στην Ελλάδα..Ήθελα επίσης να προσθέσω στο θέμα της φιλίας που προαναφέρθηκαν αρκετοί συμπατριώτες, δώστε χώρο και χρόνο αδέρφια σε ανθρώπους ανεξαρτήτου καταγωγής και σας διαβεβαιώ πως σίγουρα θα κάνετε παρέες με γέλια και χαρές..Εν κατακλείδι το αρνητικό στην Γερμανία και μιλάω πάντα προσωπικά είναι η Μεγάλη μου αγάπη για την Πατρίδα τον αέρα το χώμα το χρώμα του ουρανού η Άνθρωποι συγγενείς και φίλοι...Βικιφθέγματα...(Η αγάπη προς την πατρίδα είναι ισχυρότερη και από τη λογική Οβίδιος..Δεν ζει χωρίς πατρίδες η ανθρώπινη ψυχή Κωστής Παλαμάς...Δεν υπάρχει τίποτα γλυκύτερο από τη γη των πατέρων σου Ευριπίδης!!

Chrisgr
22.11.2015, 11:00
.............................

Iraman
22.11.2015, 13:38
Το δυο αρνητικα που βρηκα στην Γερμανια ειναι τα ελαχιστα ενοικιαζομενα σπιτια και η σχετικα ακριβη ζωη. Την τελευταια φορα που μετακομισα μου πηρε εναν ολοκληρο μηνα να βρω ενα διαμερισμα. Ειναι ακριβα τα ενοικια οπως και η καθημερινοτητα σε επιπεδο παροχης υπηρεσιων, η λιανικη και το εμποριο ειναι πολλες φορες φθηνοτερα απο την Ελλαδα αλλα δεν αρκει να ισοσκελισει τη διαφορα.

Στα προαναφερθεντα θα σχολιαζα οτι εγω προσωπικα εχω κανει φιλους στην Γερμανια οι οποιοι ειτε φρεσκιοι σαν εμενα ειναι ειτε εχουνε γεννηθει εδω. Χρειαζεται χρονο βεβαια να κανεις μονιμες παρεες και ειναι δυσκολοτερο αν μετακομιζεις συχνα λογω εργασιας. Θετικη σκεψη χρειαζεται.
Απο την αλλη επισης, σε οποιον δεν αρεσει η χωρα δεν ειναι υποχρεωμενος να μεινει.ftanipia_

something
22.11.2015, 14:29
.............................

Καταλαβες τιποτα κρις η νομιζω ηρθε η ωρα να αφησω το φορουμ..?

Nikos I.
08.03.2016, 15:44
To καλύτερο σχόλιο που έχω διαβάσει σχετικά με αυτό το θέμα.
Πέραν αυτού, όταν εκπέμπουμε θετική ενέργεια, θα εισπράξουμε θετική ενέργεια. Και κάτι ακόμη: η ικανότητα προσαρμογής ανέκαθεν ήταν μεγάλη αρετή.

patrioten
08.03.2016, 18:14
Οι γερμανοί είναι φίλοι μας

https://www.youtube.com/watch?v=x-X16NeNSTQ

neo34gr
10.04.2016, 12:09
Καλημέρα σε όλους.
Όποιος μπορεί να βοηθήσει.
Φίλος μου στην Γερμανία του ήρθε ένα γράμμα με πρόστιμο 1000 ευρώ για κατέβασμα σειρας ταινιας που είχε κάνει πριν ένα μήνα
. το θέμα είναι αν το πληρώσει θα ξεμπερδέψει?γιατί για να ξανά κατεβάσει ,δεν κατεβάζει.
Αλλά είχε κατεβάσει και 2-3 μήνες νωρίτερα άλλες σειρές.
Πληρώνει και και ξεμπερδεύει μέχρι εδώ;η μετά θα του στείλουν πάλι για ότι έκανε πριν 2-3 μήνες;
Παιδιά οικονομικά δεν είναι καλά,ίσα ίσα σχεδόν όλα του τα έξοδα οπότε καταλαβαίνεται σε τι άγχος βρίσκεται τώρα.
Μόνος του χωρίς κανέναν γνωστό ,παιδιά πραγματικά οποία πληροφορία ,βοήθεια κάτι για να ελαφρύνει ο άνθρωπος.
Πραγματικά ευχαριστώ για τον χρόνο σας όσοι το διαβάζεται και όποιος μπορεί να βοηθήσει.

patrioten
10.04.2016, 16:09
Καλημέρα σε όλους.
Όποιος μπορεί να βοηθήσει.
Φίλος μου στην Γερμανία του ήρθε ένα γράμμα με πρόστιμο 1000 ευρώ για κατέβασμα σειρας ταινιας που είχε κάνει πριν ένα μήνα
. το θέμα είναι αν το πληρώσει θα ξεμπερδέψει?γιατί για να ξανά κατεβάσει ,δεν κατεβάζει.
Αλλά είχε κατεβάσει και 2-3 μήνες νωρίτερα άλλες σειρές.
Πληρώνει και και ξεμπερδεύει μέχρι εδώ;η μετά θα του στείλουν πάλι για ότι έκανε πριν 2-3 μήνες;
Παιδιά οικονομικά δεν είναι καλά,ίσα ίσα σχεδόν όλα του τα έξοδα οπότε καταλαβαίνεται σε τι άγχος βρίσκεται τώρα.
Μόνος του χωρίς κανέναν γνωστό ,παιδιά πραγματικά οποία πληροφορία ,βοήθεια κάτι για να ελαφρύνει ο άνθρωπος.
Πραγματικά ευχαριστώ για τον χρόνο σας όσοι το διαβάζεται και όποιος μπορεί να βοηθήσει.

Κάνε μια ερώτηση εδώ (http://kougioumtzi.de/index.php?page=home&hl=el_GR) και ο θεός βοηθός !

neo34gr
10.04.2016, 20:09
απο εταιρεια δικηγορων ειναι το γραμμα.
τωρα μολις διαβασα οτι καποιος πηρε τηλεφωνο και καταφερε να ριξει το ποσο.
πιστευετε οτι μπορει να γινει κατι καλυτερο αν παρει τηλεφωνο η θα τα κανει χειροτερα?
αν παει ο ιδιος απο το γραφειο να μιλησει απο κοντα?
γενικα το καλυτερο και χειροτερο ποιο ειναι.

neo34gr
10.04.2016, 21:52
δεν εχει δει πουθενα καμια δηλωση που πρεπει να υπογραψει,τα γερμανικα του δεν ειναι και αριστα,παρα μονο στο τελος εχει μια σελιδα Α4 με ετοιμο ενα ÜBerweisungsträger με το ποσο πληρωμης.

milu
10.04.2016, 22:46
συνιστώ να έρθει σε επαφή με δικηγόρο

nikcrf
21.04.2016, 01:25
-Γλώσσα, ότι και να πούμε δεν θα καταλάβει κάποιος την δυσκολία στην εκμάθηση και κατανόηση γλώσσας αν έχει έχει βρεθεί σε αυτή την θέση.

-Εύρεση σπιτιού , σε μεγάλες πόλεις όπως Αμβούργο, Βερολίνο και ειδικά Μοναχο , στην τελευταία παίζει και να ψάχνεις πάνω από χρόνο για να βρείς κατοικία.

Apisteftos
16.06.2016, 19:43
Αρνητικά

- υψηλό κόστος ζωής
- χαμηλοί μισθοί
- γραφεία εύρεσης εργασίας ή Zeit,-Leihfirmen
- μετανάστης με πτυχίο = άχρηστο υποβιβασμός και δουλειές του ποδαριού ή απλά εργάτης
- γλώσσα
- αλκοολισμός
- γραφειοκρατία
- υψηλά ενοίκια, ανακοίνωση παραίτησης από το σπίτι 3 μήνες πριν, δεν μπορείς να βρεις εύκολα κατοικία.
- εργασία ανακοίνωση παραίτησης 3 μήνες πριν, δεν υπάρχουν προοπτικές εξέλιξης
- οι επιχειρήσεις δεν θέλουν να πληρώνουν πολλά
- υψηλός φόρος
- προτιμούνται άτομα τα οποία έχουν κάνει Ausbildung από άτομα που έχουν σπουδάσει και αυτό γιατί οι επιχειρηματίες δεν θέλουν να πληρώνουν ακριβά
- θεσμός της οικογένειας απλά δεν υπάρχει

όποιος έρθει Γερμανία σκέφτεται να φύγει γιατί έχεις προτάσεις από Αγγλία, σκέφτεσαι ότι δεν υπάρχουν προοπτικές επαγγελματικής ανέλιξης κυρίως Αμερική, Αγγλία, Καναδά και Αυστραλία, διότι αυτές οι χώρες έχουν συνηθίσει την ιδέα του μετανάστη και φυσικά προσφέρουν καλές δουλειές για έναν κυρίως που έχει πτυχία.

Maik1988
26.07.2016, 14:09
εγώ είχα βάλει στόχο την αγγλία αλλά το Brexit μας κατάστρεψε μετά τα 2 χρόνια θα θέλεις βίζα για πάνω και γερμανία καλά είναι αλλά δεν μπορώ την γλώσσα τους θα κάνω αιώνα να την μάθω και ο καναδάς με την αυστραλία μαρέσουν αλλά δύσκολα περνεις βίζα για εκεί και έχει πολλή ταλεπορία

John.S
20.08.2016, 12:44
Μετα από 4 χρονια στη Γερμανια ΣΥΜΦΩΝΩ ΑΠΟΛΥΤΑ με αυτά που λεει ο φιλος Apisteftos ετσι ακριβως , να φτιαξουν λιγο τα πραγματα για να γυρισουμε γιατι δεν .......δεν

vaso31
20.08.2016, 13:13
Ολα αυτά αυτά τα αρνητικά υπάρχουν και στην Ελλάδα με τη διαφορά οτι η λίστα στην Ελλάδα περιλαμβάνει ακόμα περισσότερα ;)

nikcrf
20.08.2016, 15:21
Το βασικότερο αρνητικό είναι η γλώσσα ,άντε και η εύρεση σπιτιού (ανάλογος και σε ποια πόλη είσαι) αυτά μπροστά στα αλλα όπως αλκοολισμός , καιρός , θεσμός οικογενειας είναι λεπτομέρειες . Η γλώσσα θέλει προσπάθεια για να την μάθεις , μετά από κάποιο καιρό θα την μιλάς αλλα απο ένα σημείο και μετα όοοοοοσο και να προσπαθήσεις απλα θα την βελτιώνεις , λάθη πάντα θα κανεις , δεν πρόκειται ΠΟΤΕ να μιλήσεις όπως μιλάει ο γερμανός.

John.S
21.08.2016, 00:43
Η λιστα ισως να περιλαμβανει ακομα περισσοτερα για τα οποια ειμαστε υπεύθυνοι εμεις , εξαιτίας μας ,κανεις δεν εκλεγεται αν καποιοι δεν τον ψηφησουν ,οποιος λοιπον θελει εδώ είναι η Γερμανια ας ερθει να περασει τα λιγοτερα της λιστας, και σε τελικη αναλυση αν είναι να περναει καποιος τα ιδια στην Γερμανια ας τα περναει καλυτερα στην πατριδα του στην Ελλαδα .

Apisteftos
21.08.2016, 12:11
εγώ είχα βάλει στόχο την αγγλία αλλά το Brexit μας κατάστρεψε μετά τα 2 χρόνια θα θέλεις βίζα για πάνω και γερμανία καλά είναι αλλά δεν μπορώ την γλώσσα τους θα κάνω αιώνα να την μάθω και ο καναδάς με την αυστραλία μαρέσουν αλλά δύσκολα περνεις βίζα για εκεί και έχει πολλή ταλεπορία

Δυστυχώς έτσι είναι φίλε και εγώ είχα μια εναλλακτική την Αγγλία, τώρα βρίσκω υψηλό το ρίσκο. Οι μόνες εναλλακτικές που απομένουν, είναι Καναδάς, Αυστραλία και Αμερική.

Ολα αυτά αυτά τα αρνητικά υπάρχουν και στην Ελλάδα με τη διαφορά οτι η λίστα στην Ελλάδα περιλαμβάνει ακόμα περισσότερα ;)

Τώρα περιλαμβάνει περισσότερα, σε σύγκριση με το παρελθόν, φυσικά είναι πιο καλύτερα η Ελλάδα, παίζει ρόλο και η περιοχή βέβαια και με το τι είδους άτομα συναναστρέφεσαι. Υπάρχουν καλές και κακές περιοχές στην Ελλάδα. Τόσο τρελά άτομα, αποκλεισμένα από την κοινωνία, μοναχικούς που να μην έχουν φίλους, δεν το ξανάχω δει στην Ελλάδα.

Apisteftos
21.08.2016, 12:16
Το βασικότερο αρνητικό είναι η γλώσσα ,άντε και η εύρεση σπιτιού (ανάλογος και σε ποια πόλη είσαι) αυτά μπροστά στα αλλα όπως αλκοολισμός , καιρός , θεσμός οικογενειας είναι λεπτομέρειες . Η γλώσσα θέλει προσπάθεια για να την μάθεις , μετά από κάποιο καιρό θα την μιλάς αλλα απο ένα σημείο και μετα όοοοοοσο και να προσπαθήσεις απλα θα την βελτιώνεις , λάθη πάντα θα κανεις , δεν πρόκειται ΠΟΤΕ να μιλήσεις όπως μιλάει ο γερμανός.

Η γλώσσα παλεύεται, είναι δύσκολη, αλλά παλεύεται. Αλλά τα υπόλοιπα που ανέφερα δεν είναι λεπτομέρειες, μπορεί να φαίνονται λεπτομέρειες αλλά δεν είναι. Σκέψου να έχεις Γερμανίδα κοπέλα να κάνετε οικογένεια και χωρίς λόγο επειδή βαρέθηκε να σε αφήσει στα κρύα του λουτρού και να βρει έναν άλλον ή άλλους και εσύ να μείνεις μπουκάλα. Ε όχι.

Apisteftos
21.08.2016, 12:18
Τώρα πραγματικά πόσοι από εσάς έχετε πτυχία και δεν βρήκατε απολύτως τίποτα πάνω στο επάγγελμά σας; Σύμφωνα πάντα με αυτό που κάνατε Ελλάδα κιόλας.

vaso31
21.08.2016, 12:32
Παιδια πουθενά δεν είναι παραδεισένια και ιδανικά.Το ιδανικό δεν υπάρχει πουθενα. Πας καπου αλλου για να βρείς το καλύτερο ή να το πω καλύτερα για να βρείς ενα μελλον.Σε όλες τις χωρες υπάρχουν αρνητικά και αν κάποιος θέλει μπορεί να βρεί μια ατελειωτη λίστα να επικεντρωθεί και να το πάρει σαν αφορμή για να μη φύγει απο την Ελλάδα ποτέ.Είναι φυσικό να μας έλκει η πατρίδα.Εδώ ζήσαμε εδώ έχουμε μάθει.Εδώ είναι το οικείο.Οτιδήποτε άλλο είναι ξένο προς εμάς.Το θέμα είναι τι ζητάς απο τη ζωή σου και που επικεντρώνεσαι.
Εχουμε την τάση όταν είμαστε έξω να ξεχνάμε τα στραβά της Ελλάδας και να θυμόμαστε μόνα τα θετικά.Δεν έχεις μέλλον εδώ.Είναι τόσο απλό.Με ένα μισθό πείνας, υπέρογκους φόρους, μηδενικές παροχές δεν έχεις μέλλον.Δεν μπορείς να δημιουργήσεις πράγματα.Ο καθένας μας έχει την προσωπική του ιστορία,τις απόψεις του και είναι όλες σεβαστές.Αλλά οι δυσκολίες εδω στην Ελλάδα είναι αντικειμενικές.Αλλιως δεν θα εφευγε τοσος κόσμος.

John.S
21.08.2016, 20:43
Ιδανικές καταστάσεις δεν υπάρχουν πουθενά όντως , και αυτό το λέμε ολοι οι μετανάστες που αναγκαστήκαμε να φυγουμε από την Πατρίδα ,στραβά στην Πατρίδα υπάρχουν πολλά όμως δεν λέγαμε τίποτα , η οσοι τα έλεγαν δεν εισακούγονταν ,ας μην όμως εξυψώνουμε τις πατρίδες των αλλων και ρίχνουμε την Πατρίδα μας , είμαστε ολοι υπεύθυνοι για αυτή την κατάσταση , τα προβλήματα των λαών πρέπει να λύνονται στις πατρίδες τους και όχι στις πατρίδες των άλλων , μέλλον στην Ελλάδα υπάρχει αρκεί να προσαρμοστούμε στα τωρινά δεδομένα και να προσπαθήσουμε να το κάνουμε καλύτερο μαθαίνοντας από τα λάθη μας , οσο για το εξωτερικο θα πρεπει να είμαστε προσεκτικοί σε αυτά που λέμε γιατι μπορεί να μην ισχύουν και επειδή διαβάζουν πολλοί μπορεί να παρασυρθούν , δεν είναι παίξε γέλασε η μετανάστευση .Εργαζόμουν κάποιο διάστημα σε κεντρικότατο αεροδρόμιο εδώ , και εκει να βλέπατε πόσοι γύριζαν , αλλιώς τους τα είπαν και αλλιώς τα βρήκαν. Οσο για τους μισθούς σου λένε τι θα παρεις αλλά δεν σου λένε τι θα πληρώσεις, σημαντικότατο. Εν ολίγοις η Γερμανια είναι η χωρα που με φιλοξενεί και βεβαίως τη σέβομαι και τηρώ τους νόμους κατά γράμμα , και οποίος θέλει ας ερθει να προσπαθησει .

ΥΓ.συνεχίζω να συμφωνώ σε όλα με το φιλο Apisteftos , και εγώ φιλε Apisteftos για Καλιφορνια ψαχνομουν αλλά.......αλλά ......αστα.

Apisteftos
22.08.2016, 00:14
Παιδια πουθενά δεν είναι παραδεισένια και ιδανικά.Το ιδανικό δεν υπάρχει πουθενα. Πας καπου αλλου για να βρείς το καλύτερο ή να το πω καλύτερα για να βρείς ενα μελλον.Σε όλες τις χωρες υπάρχουν αρνητικά και αν κάποιος θέλει μπορεί να βρεί μια ατελειωτη λίστα να επικεντρωθεί και να το πάρει σαν αφορμή για να μη φύγει απο την Ελλάδα ποτέ.Είναι φυσικό να μας έλκει η πατρίδα.Εδώ ζήσαμε εδώ έχουμε μάθει.Εδώ είναι το οικείο.Οτιδήποτε άλλο είναι ξένο προς εμάς.Το θέμα είναι τι ζητάς απο τη ζωή σου και που επικεντρώνεσαι.
Εχουμε την τάση όταν είμαστε έξω να ξεχνάμε τα στραβά της Ελλάδας και να θυμόμαστε μόνα τα θετικά.Δεν έχεις μέλλον εδώ.Είναι τόσο απλό.Με ένα μισθό πείνας, υπέρογκους φόρους, μηδενικές παροχές δεν έχεις μέλλον.Δεν μπορείς να δημιουργήσεις πράγματα.Ο καθένας μας έχει την προσωπική του ιστορία,τις απόψεις του και είναι όλες σεβαστές.Αλλά οι δυσκολίες εδω στην Ελλάδα είναι αντικειμενικές.Αλλιως δεν θα εφευγε τοσος κόσμος.

Ο φόρος στην Ελλάδα είναι όσο και στην Γερμανία, μια ματιά να ρίξει κάποιος στα στατιστικά. Απλά στην Ελλάδα υπάρχει υψηλή ανεργία, πολλοί απλήρωτοι. Το καταλαβαίνω 2,5 χρόνια Ελλάδα δεν μπορούσα να βρω δουλειά. Τόση τραγικίλα όμως όπως στην Γερμανία δεν θα δεις. Μπαίνεις να ενοικιάσεις σπίτι στην Γερμανία και δεν έχει ούτε εντοιχισμένη κουζίνα, γιατί όποιος μετακομίζει την παίρνει μαζί του, ακόμη και τις λάμπες, εντοιχισμένα ντουλάπια, μέχρι και πατώματα. Αυτό δεν το βλέπεις πουθενά, μα πουθενά σε όλο τον πλανήτη.

Apisteftos
22.08.2016, 00:22
ΥΓ.συνεχίζω να συμφωνώ σε όλα με το φιλο Apisteftos , και εγώ φιλε Apisteftos για Καλιφορνια ψαχνομουν αλλά.......αλλά ......αστα.

Τουλάχιστον με διαβάζεις και αυτό είναι καλό. :bravo_:

Με την πρώτη ευκαιρία που βρω για Αμερική, εκτός από τριτοκοσμικές περιοχές όπως Νέα Υόρκη κλπ, έφυγα.

vaso31
22.08.2016, 01:15
Αυτα τα γνωρίζω πολύ καλά που γράφεις,αλλα πραγματικά είναι επιχείρημα τωρα το γεγονός οτι δεν έχουν κουζίνα τα σπίτια?Αν θελετε επιχειρήματα να μιλήσουμε για την έλειψη βασικών υλικών στα νοσοκομεία όπως γάζες,γάντια και ενα σωρο άλλα?Ειμαι νοσηλεύτρια και γνωρίζω απο πρωτο χέρι τις τριτοκοσμικές συνθηκες των κλινικών και νοσοκομείων στην Ελλάδα.Εύχεσαι να μη σου συμβεί τίποτα και χρειαστείς νοσοκομείο.Οσο για τους φόρους στη γερμανία που είναι υψηλοι,υπάρχει η ανάλογη ανταποδοτικότητα απο το κράτος,υπάρχουν υποδομές.Για δοκίμασε στην Ελλάδα να έρθεις αντιμέτωπος με το συστημα σε οποιοδήποτε τομέα.Τα πάντα είναι διαλυμένα και αυτό συνέβαινε πριν την κρίση όχι μονο τώρα. Να μιλησουμε για νοσοκομεία?Για σχολεία κ πανεπιστήμια?Για υπηρεσιες,διακαστήρια?Για το οτι ο καθενας κάνει σε αυτη τη χωρα οτι θέλει και δεν υπάρχει η δικαιοσύνη πουθενά?Απο εμας ξεκινάει το θέμα φυσικά που δεν σεβόμαστε τίποτα και κανέναν.Ουτε το συνάνθρωπο ούτε το περιβάλλον ουτε τα ζώα..τιποτα.Για δοκίμασε να βρεις τα δίκια σου σε κάτι εδώ στην Ελλάδα και θα έρθεις αντιμέτωπος με την τρέλα.Ο καθενας κανει οτι του καπνίσει λες και του ανήκει το συμπαν.Παραδείγματα απειρα.Παρκάρουν οπου γουστάρουν και αν πεις και κάτι κινδυνεύει η σωματική σου ακεραιότητα.Η μουσική στη διαπασών οποιαδήποτε ώρα και δεν βρίσκεις το δικιο σου πουθενα,απλά πρεπει να οπλιστείς με υπομονη και αναισθησια.Μουτρα και αγένια στις υπηρεσίες,τηλεφωνα δεν σηκωνει κανεις πουθενα.Απο τον μαναβη μεχρι στην παροχη υπηρεσιων ολοι προσπαθουν να στη φερουν,να βγαλουν κατι εκ του πονηρου.Αν αρχισω να γραφω παραδειγματα δεν θα τελειωσω ουτε το πρωι.Δεν είναι τραγικά αυτα?Να μιλαμε ρεαλιστικα.Η μεταναστευση ειναι τρομερα δυσκολη αλλα μου αρεσει να βλεπω δυσκολιες εκει που πραγματικα υπαρχουν και να ειναι ρεαλιστικες. Εγω προσωπικα ψαχνω ένα κράτος δικαίου και πολίτες που σεβονται ο ένας τον άλλο τουλάχιστον στην πλειοψηφία τους.Δεν με ενδιαφέρει ουτε να κολυμπησω στο χρήμα ούτε να γίνω πλούσια.Με νοιάζει μια ηρεμη ποιοτική καθημερινότητα και ένα μέλλον.Και αυτά στην Ελλάδα δεν υπάρχουν.Απλα.

Apisteftos
22.08.2016, 01:40
Αυτα τα γνωρίζω πολύ καλά που γράφεις,αλλα πραγματικά είναι επιχείρημα τωρα το γεγονός οτι δεν έχουν κουζίνα τα σπίτια?Αν θελετε επιχειρήματα να μιλήσουμε για την έλειψη βασικών υλικών στα νοσοκομεία όπως γάζες,γάντια και ενα σωρο άλλα?Ειμαι νοσηλεύτρια και γνωρίζω απο πρωτο χέρι τις τριτοκοσμικές συνθηκες των κλινικών και νοσοκομείων στην Ελλάδα.Εύχεσαι να μη σου συμβεί τίποτα και χρειαστείς νοσοκομείο.Οσο για τους φόρους στη γερμανία που είναι υψηλοι,υπάρχει η ανάλογη ανταποδοτικότητα απο το κράτος,υπάρχουν υποδομές.Για δοκίμασε στην Ελλάδα να έρθεις αντιμέτωπος με το συστημα σε οποιοδήποτε τομέα.Τα πάντα είναι διαλυμένα και αυτό συνέβαινε πριν την κρίση όχι μονο τώρα. Να μιλησουμε για νοσοκομεία?Για σχολεία κ πανεπιστήμια?Για υπηρεσιες,διακαστήρια?Για το οτι ο καθενας κάνει σε αυτη τη χωρα οτι θέλει και δεν υπάρχει η δικαιοσύνη πουθενά?Απο εμας ξεκινάει το θέμα φυσικά που δεν σεβόμαστε τίποτα και κανέναν.Ουτε το συνάνθρωπο ούτε το περιβάλλον ουτε τα ζώα..τιποτα.Για δοκίμασε να βρεις τα δίκια σου σε κάτι εδώ στην Ελλάδα και θα έρθεις αντιμέτωπος με την τρέλα.Ο καθενας κανει οτι του καπνίσει λες και του ανήκει το συμπαν.Παραδείγματα απειρα.Παρκάρουν οπου γουστάρουν και αν πεις και κάτι κινδυνεύει η σωματική σου ακεραιότητα.Η μουσική στη διαπασών οποιαδήποτε ώρα και δεν βρίσκεις το δικιο σου πουθενα,απλά πρεπει να οπλιστείς με υπομονη και αναισθησια.Μουτρα και αγένια στις υπηρεσίες,τηλεφωνα δεν σηκωνει κανεις πουθενα.Απο τον μαναβη μεχρι στην παροχη υπηρεσιων ολοι προσπαθουν να στη φερουν,να βγαλουν κατι εκ του πονηρου.Αν αρχισω να γραφω παραδειγματα δεν θα τελειωσω ουτε το πρωι.Δεν είναι τραγικά αυτα?Να μιλαμε ρεαλιστικα.Η μεταναστευση ειναι τρομερα δυσκολη αλλα μου αρεσει να βλεπω δυσκολιες εκει που πραγματικα υπαρχουν και να ειναι ρεαλιστικες. Εγω προσωπικα ψαχνω ένα κράτος δικαίου και πολίτες που σεβονται ο ένας τον άλλο τουλάχιστον στην πλειοψηφία τους.Δεν με ενδιαφέρει ουτε να κολυμπησω στο χρήμα ούτε να γίνω πλούσια.Με νοιάζει μια ηρεμη ποιοτική καθημερινότητα και ένα μέλλον.Και αυτά στην Ελλάδα δεν υπάρχουν.Απλα.

H Γερμανία είναι κράτος δικαίου. Παίρνεις ότι λέει το χαρτί, τίποτα παραπάνω, τίποτα παρακάτω. Τα ίδια τα νοσοκομεία υποβαθμίζονται από τις διοικήσεις τους, πρώτον και κυριότερον από την μπίχλα του τσιγάρου μέσα στα νοσοκομεία, ανοργανωσιά, απατεωνιές κλπ. Και όλα αυτά ξεκίνησαν από το ότι κανείς δεν πληρώνει τους φόρους του, στην Ελλάδα. Οκ το καταλαβαίνω ξεκινήσαμε να έχουμε σύστημα Αμερικής, ελεύθερα όλα. Τότε καρτούλα, όπως έχουν στην Γερμανία, πληρώνεις φόρο, παίρνεις νοσηλεία, δεν έχεις ή πληρώνεις ή δεν σε περιποιούνται. Εδώ όλοι πληρώνουν, όποιος δεν πληρώσει, έχει πλέξει άσχημα. Ρε παιδιά, αυτά είναι βασικά στις αναπτυγμένες χώρες, μα τι συζητάμε τώρα. Εμείς λέμε ότι πρέπει να σε βοηθάει το κράτος να βρεις καλή δουλειά, να υπάρχει μια ελευθερία τουλάχιστον στην καθημερινότητά σου. Τα υπόλοιπα είναι εδώ και δεκαετίες τα ίδια στην Γερμανία.

Από τις εμπειρίες μου με το νοσοκομείο, εξαρτάται και εδώ σε ποιο θα πας ελλείψεις δεν υπάρχουν, αλλά όλα τα νοσοκομεία δεν είναι και τις προκοπής. Η καθημερινότητά σου βέβαια θα είναι πολύ πιο καλύτερη στην Γερμανία, ίσως και πολύ πιο καλύτερη σε άλλες που είναι τοπ. Αν θες ψάξου, δοκίμασε αν σου αρέσει κάθεσε δεν σου αρέσει φεύγεις, αν και οι νοσηλευτές είναι πολύ πιο εύκολο να μεταναστεύσετε. Μετα συγχωρήσεως ούτε τα παραπάνω είναι σοβαρά επιχειρήματα που είπες. Δεν μπορείς να καταλάβεις αυτό που σου λέω, αν δεν το ζήσεις πρώτα.

vaso31
22.08.2016, 01:52
Εχω ζήσει ένα διάστημα στη Γερμανια δοκιμαστικά για να δω τη δουλειά και τόν τρόπο ζωής καί τωρα ετοιμαζομαι για μόνιμα.
Τελοσπαντων ας αφήσουμε τοτε τα επιχειρήματα αφου ο καθένας το βλέπει διαφορετικά
Μακάρι να βρούμε όλοι αυτό που ψάχνουμε και να μας πανε καλα τα πράγματα γιατί σίγουρα σε αυτό που συμφωνούμε όλοι είναι ποσο δύσκολο είναι αυτό το βήμα.

Apisteftos
22.08.2016, 01:58
Παρεμπιπτόντως την Ελλάδα δεν την θεωρώ ιδανική (προς το παρόν) όλα αυτά τα χρόνια, απλά θέλω σε μια χώρα να αισθάνομαι σαν την χώρα μου. Πχ ναι έχω σπουδάσει πχ και πρέπει να έχω καλή δουλειά και όχι με το που πατήσω σε ξένη χώρα, να με κάνουν σκλάβο και να έχω μπλέξει με την γραφειοκρατία.

John.S
22.08.2016, 02:01
Κράτος δικαίου στο πλανήτη αυτό δεν υπάρχει πουθενά , αυταπάτες μην υπάρχουν, απλα όντως σε κάποια κρατη τουλάχιστον ο πολίτης, ακόμα, μπορεί να βρει το δικιο του και αυτό υπο προϋποθέσεις. Όντως η κατάσταση στην Πατρίδα δεν είναι αυτή που πρέπει , αν είστε λοιπόν έτοιμοι κάντε το βήμα ,αλλά να είστε σίγουροι ότι πολλά από αυτά που βλέπετε στη Πατρίδα θα τα βρείτε και αλλού , χωρα πρόκειται να αλλάξετε όχι πλανήτη.

ο ΜΑΚΗΣ και οι 200 βουλευτές

απλα δειτε το

https://www.youtube.com/watch?v=evsAttiZWR8
το χρήμα για αυτούς και εμείς διαβατήρια .

τα προβλήματα των λαών πρέπει να λύνονται στις πατρίδες τους και όχι στις πατρίδες των άλλων

ΥΓ.φιλε Apisteftos χτες πηγαμε σε κατι γνωστους και ελεγαν ότι παλι κανα εξαρι Ελληνες που τους ηξεραν νεομεταναστες την εκαναν για Αυστραλια, τραβουν διαβατηρια στα ισια φιλε δεν μασανε και μπραβο τους

Apisteftos
22.08.2016, 02:24
Παράνομα πάνε, αν είχαν διαβατήριο, θα πήγαιναν εξ αρχής. Στην αρχή εκεί ήθελα να πάω και εγώ.

John.S
22.08.2016, 02:32
Όχι κανονικα με τουριστικη για τρεις μηνες ,ξερεις , και ψαχνουν εργοδοτη να τους δηλωσει εκει , την κανουν πολλοι ετσι από Γερμανια , ξερεις ερχονται και δεν ............ και τραβανε τα διαβατηρια τους παλι

Apisteftos
22.08.2016, 02:52
Δεν τους δηλώνει κανείς, απλά μπλέκουν με απατεώνες Έλληνες. Τα ίδια μου έλεγαν όλοι. Δουλεύουν για κάποιο χρονικό διάστημα και μετά ξανά πίσω. Τα λεφτά βέβαια δεν είναι και λίγα, ακόμη αργότερα αν τα μετατρέψεις σε ευρώ. Βερολίνο που ήμουν άκουγα κάτι γερμανούς που δεν την πάλευαν άλλο να φύγουν όλοι για Αυστραλία.

John.S
22.08.2016, 10:48
Eτσι ακριβως ,σωστος , μιλαω με αδελφικο μου φιλο στην Αυστραλια που σπουδάσαμε και μαζι , τα ιδια λεει , αυτος εχει αυστραλεζικο διαβατηριο ,και πολλες φορες για να μην τους δωσουν τα χρηματα τους ,λέει ότι τους καρφωνουν στο αλλοδαπών και........πισω ,αστα.Ελεγε και για ιστορίες Ελλήνων το τι τράβηξαν στη Γερμανια , και τον ρώτησα που τα ηξερε και ειπε ότι πανε πολλοι Ελληνες από Γερμανια στην Αυστραλια και τους τα λενε και ρωταγε αν οντως ηταν ετσι........αστα σου λεω.

Στη Γερμανια τωρα υπαρχει και μια εκπομπή στο ZDF που λεγεται Gooday deutschland και δειχνει γερμανους που την κανουν για άλλες χωρες οπου ΟΛΕΣ ΜΑ ΟΛΕΣ ΕΧΟΥΝ ΗΛΙΟ και κανουν επιχειρήσεις εκει η βρισκουν δουλεια και μενουν εκει, φιλε μεχρι και στην Ελλαδα της κρισης εχει δειξει ότι ηρθαν γερμανοι για μονιμα ,αστα .Φιλε μου παντως δεν παρεξηγώ κανενα που θελει να μεταναστευσει , οι ανθρωποι είναι πραγματικά απελπισμένοι, τους τα λεω όμως όπως είναι τα πράγματα και ο καθενας πράττει αναλογα, αν τηρούνται καποιες προϋποθέσεις η μεταναστευση σημερα είναι πραγματικα καποια διεξοδος ,αλλωστε το ιδιο ολοι καναμε

vertigo
23.08.2016, 13:31
Eτσι ακριβως ,σωστος , μιλαω με αδελφικο μου φιλο στην Αυστραλια που σπουδάσαμε και μαζι , τα ιδια λεει , αυτος εχει αυστραλεζικο διαβατηριο ,και πολλες φορες για να μην τους δωσουν τα χρηματα τους ,λέει ότι τους καρφωνουν στο αλλοδαπών και........πισω ,αστα----

Προφανώς ,του διαφευγει του φιλου σου ,οτι ο εργοδοτης θα εχει μεγαλο θεμα αν πιαστει να χρησιμοποιει ατομα που δεν εχουν βιζα εργασιας,οπως πχ με τουριστκη βιζα
και θα πληρωσει πολυ μεγαλα προστιμα και κινδυνευει με ποινη φυλακισης...
Αρα μαλλον απιθανο ,ο εργοδοτης που παρανομει να καταγγειλει καποιον που δουλευει παρανομα ,παραβιαζοντας τους ορους της βιζας του ,για να μην τον πληρωσει...

John.S
23.08.2016, 13:43
Ετσι ειπε , αλλωστε τα'' κολπα'' είναι γνωστα σε ολους τους ''παλιους'' εκει , όπως και αλλου .Και δεν είναι ο μονος που το ανεφερε

vertigo
23.08.2016, 13:56
Ετσι ειπε , αλλωστε τα'' κολπα'' είναι γνωστα σε ολους τους ''παλιους'' εκει , όπως και αλλου .Και δεν είναι ο μονος που το ανεφερε

Με τουριστικη βιζα ,δεν υπαρχει κανενα κολπο να καλυφθει ο εργοδοτης ,ωστε να φτασει στο σημειο να καταγγειλει αυτον με την τουριστικη βιζα ,που προσελαβε ,για να μην τον πληρωσει ...Και δεδομενου οτι αυτα τα μαυρα ,πληρωνονται με την μερα ή την βδομαδα ,στο χέρι ,σιγα και το ποσό που θα γλυτωνε ο εργοδοτης ,αν υποθεσουμε οτι ειναι τοσο χαζος που να καταγγειλει καποιον με τουριστικη ,που ο ιδιος πρωτα-πρωτα παρανομησε ,προσλαμβανοντας τον...

Άλλη η περιπτωση που καποιος τριτος ,καρφώσει...

Τα κολπα που λες ,εχουν να κανουν με το να ειναι καλυμμενος ο εργοδοτης ,οταν απασχολει καποιον με φοιτητικη βιζα με περιορισμους ωρών εργασιας.Αλλά και παλι στην περιπτωση αυτη ,νομιμος θα φαινεται κι ο εργοδοτης κι ο φοιτητης.

Επιτρεψε μου ,να το γνωριζω καλά αυτο το θεμα...

John.S
24.08.2016, 01:05
για να το λες ετσι κατι παραπανω θα ξερεις , ειπα τι ακουσα από καποιους ,τωρα αν ισχυει οσοι είναι εκει ξερουν

georgek
24.08.2016, 17:21
τα προβλήματα των λαών πρέπει να λύνονται στις πατρίδες τους και όχι στις πατρίδες των άλλων

Μα το πρόβλημα είναι ο ίδιος ο λαός. Ο δικαστής που δεν αποδίδει δίκαιο , ο εισαγγελέας, ο γιατρός, ο μαλάκας που βάζει την μουσική στην διαπασών, αυτός που λερώνει και όλοι που αδιαφορούν για το κοινωνικό σύνολο και κοιτάζουν μόνο την πάρτη τους είναι Έλληνες. Οπότε δεν βλέπω τι μπορεί κάνεις να διορθώσει, αν η συντριπτική πλειοψηφία επιθυμεί μία τέτοια κατάσταση γιατί την βολεύει εγώ δεν μπορώ να κάνω τίποτα για να την αλλάξω και δεν βλέπω και τον λόγο, 10 άτομα θα αλλάξουν 1000? Όταν ήμουν Ελλάδα έκανα κάποιες προσπάθειες να διορθώσω κάποια στραβά που έβλεπα και να αλλάξω την νοοτροπία στους δικούς μου ανθρώπους, συγγενής και φίλους, τζίφος. Το 2006 όταν η αγελάδες ήταν ακόμα παχιές σε συζήτηση που είχαμε με φίλους όταν προσπάθησα να εξηγήσω κάποια πράγματα η απάντηση που πήρα ήταν άμα δεν σου αρέσει στην Ελλάδα να φύγεις ... ε μάντεψε.

John.S
24.08.2016, 20:11
οντως η αλλαγη πρεπει να είναι συλλογικη και όχι ατομικη αλλιως δεν πρόκειται να γινει τιποτα ,συμφωνω σε αυτά που λες ,ολοι ''κονομαγαν'' και όλα ενταξει , δεν ετρεχε τιποτα.

Apisteftos
24.08.2016, 23:21
Η αλλαγή στην Ελλάδα έρχεται μόνο με καταπίεση. Θυμάμαι που μου με είχαν με ένα βιβλίο να διαβάζω και μου είπαν να το πετάξω, να πάμε έξω και να βγούμε για καφέ και μπύρες. Ή το άλλο ότι θεωρούν το ποδήλατο ώς κακό πράγμα, γι αυτό είναι άλλωστε και η Ελλάδα κακοχτισμένη. Δεν λέω έχουμε και τα θετικά μας καθώς ο καφές είναι ένα είδος συναναστροφής και κοινωνισμού, ενώ στην Γερμανία απλώς ένα πράγμα που πίνεται, για να μην νυστάξεις. Απλά το είχαμε παρακάνει με τους καφέδες στην Ελλάδα.

georgek
25.08.2016, 13:51
με την καταπίεση μόνο δεν γίνετε δουλειά, θα καταφέρεις μεν να αλλάξεις αυτό που φαίνεται προς τα έξω όχι ομως την νοοτροπία. Θα σου φέρω ένα παράδειγμα, στην Ελλάδα όλοι κατεβάζουν ταινίες από το ιντερνετ , στην γερμανία όχι. Ο λόγος: στην Γερμανία έχει πολλές πιθανότητες να σου ρίξουν πρόστιμο. Και οι Γερμανοί όμως αν τους δωθή η ευκαιριά χωρίς κινδύνους θα κατεβάσουν ταινίες , τραγουδια κλπ. Αρα η καταπίεση δουλεύει και ο φόβος του προστίμου τους αποτρέπει από την παρανομία. Ομως αν συζητήσεις με Γερμανούς και με Ελληνες θα δείς ότι οι πρώτοι καταλαβαίνουν ότι αυτο είναι παράνομο, οτι ειναι λογικό να υπάρχουν πνευματικά δικαιώματα κλπ, αντίθετα οι έλληνες θεωρούν δικαίωμα τους να κατεβάζουν ταινίες από το ιντερνετ. Πίστεψε με μόνο με την καταπίεση δουλεία δεν θα γίνει, αν αστυνομέυσης το downloading και βάζεις πρόστιμα απλά θα βρούνε όλοι τρόπους να κρύβουν την IP τους.
Και το ξαναλέω άν 1000 θέλουν το λάθος και μόνο 10 το σωστό , δεν βλέπω το πώς και το γιατί θα γίνει το σωστό.

Apisteftos
25.08.2016, 15:10
Αυτό που λες δεν ισχύει, πρώτον γιατί βλέπουν ταινίες από τον ίντερνετ, γιατί οι ταχύτητες είναι απίστευτα υψηλότερες από την Ελλάδα που σέρνονται και δεύτερον επιτρέπεται το κατέβασμα από rapidshare και όχι τα τόρρεντ που είναι διαμοιρασμός αρχείων και πάλι αυτό λόγο υψηλών ταχυτήτων. Τώρα όταν λέμε καταπίεση εννοούμε να εφαρμόζονται οι νόμοι, αλλά και οι νόμοι πρέπει να είναι ανθρώπινοι νόμοι και όχι νόμοι προς όφελος και κέρδος. Νομίζω στην Βόρεια Ευρώπη το πρόβλημα αυτό έχει λυθεί πχ με τις κάμερες κλειστούς κυκλώματος στα φανάρια. Στην Ελλάδα χρησιμοποιούμαι Ραντάρ που χρησιμοποιούνταν στην Αγγλία το 1995, τι να λέμε τώρα και εκτός αυτού, πάνε και τις σπάνε. Κανονικά 500 χιλ στην Ελλάδα έπρεπε να ήταν γεμάτοι από πρόστιμα. Τα μηχανάκια, η μουσική στην διαπασών και όλα αυτά τα ωραία λύνονται σε μια μέρα αρκεί οι αστυνομία να κάνει την δουλειά της, που δεν την κάνει. Ε και πως να την κάνει αφού κυκλοφορούν τόσα όπλα, που η Γερμανία φαντάζει παράδεισος.

georgek
25.08.2016, 16:58
To rapid share επίσης απαγορεύετε αλλά δεν διώκεται, μην μπερδεύεις το ένα με το άλλο. Στην ουσία κυνηγάνε το uploading και όχι το downloading γιατί είναι πίο ευκολο να στοιχειοθετήσουν καταγγελία στο δικαστήριο και γιατί είναι πίο ευκολο να σε πιάσουν έτσι (με peer to peer συνδεσης πχ torrents κάνεις και Upload). Σε κάθε περίπτωση απαγορεύονται και τα δύο. Εγώ δεν είπα ότι οι Γερμανοί δεν παρανομούν, είπα ότι έχουν την λογική και την νοοτροπία όταν το κάνουν να το καταλαβαίνουν και όχι να θεωρούν ότι έχουν το δικαίωμα να το κάνουν λες και ο κόσμος όλος τους χρωστάει. Σε κάθε περίπτωση έχουμε διαφορετική άποψη για την αποτελεσματικότητα της καταπίεσης όπως λές, την αποτελεσματικότητα της οποίας στην Ελλάδα δεν νομίζω να την μάθουμε ποτέ.

vaso31
25.08.2016, 17:59
To rapid share επίσης απαγορεύετε αλλά δεν διώκεται, μην μπερδεύεις το ένα με το άλλο. Στην ουσία κυνηγάνε το uploading και όχι το downloading γιατί είναι πίο ευκολο να στοιχειοθετήσουν καταγγελία στο δικαστήριο και γιατί είναι πίο ευκολο να σε πιάσουν έτσι (με peer to peer συνδεσης πχ torrents κάνεις και Upload). Σε κάθε περίπτωση απαγορεύονται και τα δύο. Εγώ δεν είπα ότι οι Γερμανοί δεν παρανομούν, είπα ότι έχουν την λογική και την νοοτροπία όταν το κάνουν να το καταλαβαίνουν και όχι να θεωρούν ότι έχουν το δικαίωμα να το κάνουν λες και ο κόσμος όλος τους χρωστάει. Σε κάθε περίπτωση έχουμε διαφορετική άποψη για την αποτελεσματικότητα της καταπίεσης όπως λές, την αποτελεσματικότητα της οποίας στην Ελλάδα δεν νομίζω να την μάθουμε ποτέ.

Συμφωνω απόλυτα μαζι σου για τη νοοτροπία μας..αυτό δεν αλλάζει ουτε σε χίλια χρόνια.Στη Γερμανία οι άνθρωποι πιστεύουν στους νόμους τους τηρούν (παντα υπάρχουν εξαιρέσεις φυσικά) αν δουν κάποιον να παρανομεί θα τον καταγγείλουν γιατί γνωρίζουν πως για το κοινό καλό πρεπει να λειτουργούν οι νόμοι.Εδω αν καρφώσεις κάποιον είσαι ρουφιάνος.Φταις εσύ και όχι αυτος που παρανομεί.Αν εδω στην Ελλάδα παραπονεθεις για τη μουσική φταίς.Φταις εσύ και εισαι στριμμένος και όχι αυτός που δεν σέβεται τίποτα και κανέναν.Αν κάνεις παρατηρηση σε κάποιον που σε εκλεισε με το αυτοκίνητο ή που παρανόμησε στο δρόμο μπορεί να φάς και βρίσιμο..Αυτό ειναι καθημερινοτητα εδώ έτσι έχουν μάθει όλοι,αυτοί είμαστε.Θεωρούμε το νόμο και τον κανόνα καταπίεση.Οτι γουστάρουμε κάνουμε,δεν σεβόμαστε τίποτα και κανέναν.Οι εξαιρέσεις υπάρχουν αλλα είναι ελάχιστες..δυστυχώς

Apisteftos
25.08.2016, 23:29

Για το κατέβασμα μίλησα, αλλά γιατί να κατεβάσει ο Γερμανός κάτι ενώ μπορεί να το βρει σε τιμές απίστευτα χαμηλότερα από Ελλάδα; Δεν θα είχε νόημα.

Apisteftos
26.08.2016, 21:32
Συμφωνω απόλυτα μαζι σου για τη νοοτροπία μας..αυτό δεν αλλάζει ουτε σε χίλια χρόνια.Στη Γερμανία οι άνθρωποι πιστεύουν στους νόμους τους τηρούν (παντα υπάρχουν εξαιρέσεις φυσικά) αν δουν κάποιον να παρανομεί θα τον καταγγείλουν γιατί γνωρίζουν πως για το κοινό καλό πρεπει να λειτουργούν οι νόμοι.Εδω αν καρφώσεις κάποιον είσαι ρουφιάνος.Φταις εσύ και όχι αυτος που παρανομεί.Αν εδω στην Ελλάδα παραπονεθεις για τη μουσική φταίς.Φταις εσύ και εισαι στριμμένος και όχι αυτός που δεν σέβεται τίποτα και κανέναν.Αν κάνεις παρατηρηση σε κάποιον που σε εκλεισε με το αυτοκίνητο ή που παρανόμησε στο δρόμο μπορεί να φάς και βρίσιμο..Αυτό ειναι καθημερινοτητα εδώ έτσι έχουν μάθει όλοι,αυτοί είμαστε.Θεωρούμε το νόμο και τον κανόνα καταπίεση.Οτι γουστάρουμε κάνουμε,δεν σεβόμαστε τίποτα και κανέναν.Οι εξαιρέσεις υπάρχουν αλλα είναι ελάχιστες..δυστυχώς

Αααα αυτό με το Ρουφιάνος πραγματικά στην Γερμανία δεν ξέρουν τι θα πει, δεν το βλέπουν όπως το βλέπουμε εμείς, φυσικά όμως δεν τα λένε όλα, οι Γερμανοί πάντως καταγγέλλουν ότι βλέπουν άδικο, όχι όλα. Και κάτι ακόμη σχετικά με το να περιμένει κανείς στο φανάρι ισχύει μόνο για άτομα που δεν βιάζονται, όποιος βιάζεται περνάει κανονικά με κόκκινο, για την γόπα το τσιγάρο ούτε αυτό ισχύει την πετάνε κάτω κανονικά. Παλιότερα μου είχαν πει πραγματικά ότι ήταν πεντακάθαρα, φαίνεται τα τελευταία χρόνια ή δεκαετία κάνουν περικοπές.

nikcrf
26.09.2016, 10:54
Η γλώσσα παλεύεται, είναι δύσκολη, αλλά παλεύεται. Αλλά τα υπόλοιπα που ανέφερα δεν είναι λεπτομέρειες, μπορεί να φαίνονται λεπτομέρειες αλλά δεν είναι. Σκέψου να έχεις Γερμανίδα κοπέλα να κάνετε οικογένεια και χωρίς λόγο επειδή βαρέθηκε να σε αφήσει στα κρύα του λουτρού και να βρει έναν άλλον ή άλλους και εσύ να μείνεις μπουκάλα. Ε όχι.

Όλοι οι αλλοδαποί σπασμένα Γερμανικά μιλάνε και ας έχουν εδώ δεκαετίες και με τελειωμένο B2. Τους είδα πως μιλάνε , και να πεις απλά δεν ενδιαφέρθηκαν ; Aν δεν τους ενδιέφερε δεν θα πηγαίνανε να τελειώνανε το B2.

Τι θα μια κάνει η Γερμανίδα αυτό είναι μια άλλη συζήτηση , δεν έχει σχέση με την δυσκολία τις γλώσσας.

Apisteftos
05.10.2016, 22:29
Ναι αφού όλοι οι αλλοδαποί δεν έχουν καλούς δασκάλους

nikcrf
05.10.2016, 23:06
Ναι αφού όλοι οι αλλοδαποί δεν έχουν καλούς δασκάλους

Oλοι δάσκαλοι φταίνε , εδώ που τα λέμε και τα βιβλία φταίνε . Επίτηδες το κάνουνε οι Γερμανοί, για αυτό όλοι οι αλλοδαποί μιλάνε σπασμένα γερμανικά ρε ενώ η γλώσσα ειναι παραμυθάκι , έτσι εξηγείται :yes:

Apisteftos
06.10.2016, 15:20
ε ναι αυτό είναι γνωστό, αν ο καθηγητής σου δεν σου εξηγήσει ότι το hinten δεν διαβάζεται ως «χίντενν», αλλά πολύ απαλό χι ακριβώς όπως το ήττα σε εμάς με δασεία, είναι δηλαδή «ήντννν» ή ακόμη το her, hier, bitte και hin. Επειδή έχω συμμετέχει σε κάποιους καθηγητές, τους αφήνουν να τα λένε χάλια. Ο καθηγητής μου ακόμη με διορθώνει, να τα προφέρω τέλεια.

nikcrf
08.10.2016, 11:40
Δεν εννοούσα ότι δεν τα προφέρουμε σωστά αλλα δεν τα μιλάμε σωστά . Τα μιλάμε κάτι σαν μετάφραση από Ελληνικά ή Αγγλικά , λόγο δύσκολης γραμματικής , μεγάλη ποικιλία στα ρήματα και αλλα.

Apisteftos
08.10.2016, 17:26
εγώ ακούω πάντως γραμματικά μια χαρά τα μιλάει κάποιος που είναι σε επίπεδο C2, ακριβώς όπως ένας Γερμανός, ούτε οι Γερμανοί τα μιλάνε τέλεια, μόνο την προφορά έχουν, εκτός από μερικούς μόνο.

nikcrf
08.10.2016, 18:24
C2 λεει .Σαν να λέμε proficency στα Aγγλικά που μπορείς να διδάξεις κίολας, το παράκανες. Εγώ πάντως δεν ξέρω ΕΝΑΝ να χρησιμοποιοιεί την παθητική.

Όταν ήρθα εδώ μου λέει ένας απλά να καταλαβαίνεις και να πετάς 3-4 λέξεις ,δεν θες κάτι παραπάνω . Για εμενα ούτε με B2 δεν είναι αρκετό, όπως το βλέπει κανεις , που με B2 στα αγγλικά πας Αγγλία και είσαι άρχοντας σε σχέση με την Γερμανία.

Apisteftos
08.10.2016, 20:31
Εγώ πάντως μιλώ και με παθητική, αλλά όχι τόσο συχνά, κάθε μέρα μιλώ με Konjunktiv I και ΙΙ, αυτά είναι και τα πιο βασικά, τώρα μαθαίνω Redensarten und Sprichwörter είμαι σε επίπεδο C1 και προχωράμε για C2 από τον φεβρουάριο μάλλον.

Είναι τελείως διαφορετικά τα αγγλικά από τα Γερμανικά στα επίπεδα μάθησης.