Announcement

Collapse
No announcement yet.

Ανταπόκριση- Minehead, Somerset

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

    Ανταπόκριση- Minehead, Somerset

    Καλημέρα παιδιά! Συγχαρητήρια για ότι κάνετε εδώ, έχω κυριολεκτικά ξεκοκαλίσει το forum εδώ και 2 χρόνια! Και τώρα είναι επιτέλους η δική μου σειρά να δώσω ανταπόκριση. Η αλήθεια είναι οτι ξεκινάω λίγο νωρίς, μια και ακόμα βρίσκομαι στην Ελλάδα, όμως το άγχος έχει αρχίσει και αυξάνεται με γεωμετρική πρόοδο και χρειάζομαι αποφόρτιση...
    Λοιπόν, είμαι νοσηλεύτρια και οι διαδικασίες μετανάστευσης για μένα ξεκίνησαν πριν από περίπου 2 χρόνια. Δειλά στην αρχή, μια και δεν ήμουν σίγουρη.
    Το πρώτο πράγμα που πρέπει να κάνει ένας που ασχολείται με επαγγέλματα υγείας είναι να απευθυνθεί στον επαγγελματικό σύλλογο που ανήκει το επάγγελμά του για να μπορέσει να κάνει αναγνώριση του πτυχίου του και να πάρει άδεια άσκησης επαγγέλματος. Αυτό έκανα και εγώ, μάζεψα όλα τα έγγραφα που μου ζήτησε ο NMC, έβαλα σε όλα σφραγίδα Χάγης, τα μετέφρασα, πλήρωσα 120 λίρες κόστος αξιολόγησης της αίτησης και άλλες 70 συνδρομή και σε 3 μήνες από την ημέρα αποστολής της αίτησης είχα pin number και ήμουν έτοιμη να αναζητήσω εργοδότη.
    Δουλειά βρήκα αμέσως. Έστειλα το βιογραφικό μου σε ένα nursing home στο Minehead, με συνοπτικές διαδικασίες κανονίστηκε η συνέντευξη και μια εβδομάδα μετά έλαβα ένα letter of offer με τους όρους εργασίας. Επιπλέον μου ζήτησαν 2 συστατικές επιστολές και ένα πρόσφατο αντίγραφο ποινικού μητρώου, μεταφρασμένα φυσικά, στα οποία όμως δεν χρειάστηκε να βάλω σφραγίδα Χάγης.
    Και φτάνουμε στο σήμερα...Πετάω την Πέμπτη 7 Νοέμβρη για Λονδίνο και 11 Νοέμβρη ξεκινάω στη νέα μου δουλειά.
    Εκεί υπάρχουν φίλοι, οι οποίοι έχουν νοικιάσει ένα δωμάτιο για λογαριασμό μου σε sharehouse και για το οποίο θα πληρώνω 280 λίρες το μήνα με όοοοολους τους λογαριασμούς μέσα!
    Αυτά προς το παρόν. Θα ενημερώσω ξανά όταν ξεκινήσω στη δουλειά. Μέχρι τότε, όποιος χρειάζεται επιπλέον πληροφορίες, ευχαρίστως να τις δώσω!

    #2
    Καλημέρα a1eka κ καλό μήνα
    Σου εύχομαι πάνω από όλα υγεία κ να πραγματοποιηθούν όλα τα όνειρά σου...!!!
    Όταν η αδικία γίνεται νόμος, τότε η αντίσταση είναι καθήκον!!!

    Comment


      #3
      Καλημέρα και καλό μήνα και απο μένα. Κάθε καλό στο καινούργιο σου ξεκίνημα. Θα αναμένουμε την ανταπόκριση σου pantamazi_
      It’s simple. When someone does something nice for you, you pay it forward and do an act of kindness for someone else.

      Comment


        #4
        Συγχαρητηρια και απο μενα και καλο ξεκινημα

        Δυο ερωτησεις εχω

        1. Με ποσα ατομα θα μοιραζεσαι το σπιτι?
        2. Με τι μισθο ξεκινας (αν επιτρεπεις)?

        Ευχαριστω, να εισαι παντα καλα!

        υσ: οταν με το καλο τακτοποιηθεις γραψε τις προτιμησεις σου (δηλ. τι επελεξες τελικα) σχετικα με τραπεζα, κινητη τηλεφωνια και internet.

        Comment


          #5
          Καλη αρχη!!!

          Comment


            #6
            Με το καλό να σου έρθουν όλα!

            Comment


              #7
              Tsiakantaris,το σπίτι θα το μοιράζομαι με άλλα 3 άτομα. Πρόκειται για μονοκατοικία με 4 υπνοδωμάτια, 2 μπάνια και κουζίνα- σαλόνι κοινόχρηστα.
              Όσο για το μισθό, μου δίνουν 13 λίρες/ώρα για πρωινές βάρδιες και 14 λίρες/ώρα για τις βραδυνές, μικτά. Συνολικά, μου είπε οτι ο μισθός μου θα είναι κάτι παραπάνω από 25000 λίρες/χρόνο,μικτά.

              Comment


                #8
                Με το καλό να ξεκινήσεις και όλα να έρθουν όπως τα ονειρεύεσαι.
                Αφού εχεις δουλειά και σπίτι δεν έχεις λόγο να φοβάσαι,έχεις λύσει ήδη τα βασικότερα.

                Comment


                  #9
                  Originally posted by a1eka View Post
                  Tsiakantaris,το σπίτι θα το μοιράζομαι με άλλα 3 άτομα. Πρόκειται για μονοκατοικία με 4 υπνοδωμάτια, 2 μπάνια και κουζίνα- σαλόνι κοινόχρηστα.
                  Όσο για το μισθό, μου δίνουν 13 λίρες/ώρα για πρωινές βάρδιες και 14 λίρες/ώρα για τις βραδυνές, μικτά. Συνολικά, μου είπε οτι ο μισθός μου θα είναι κάτι παραπάνω από 25000 λίρες/χρόνο,μικτά.
                  Ευχαριστω πολυ, να εισαι καλα!

                  Comment

                  Working...
                  X