PDA

Επιστροφή στο Forum : Για να μάθουμε Γερμανικά και όχι μόνο...

kosofos
03.11.2013, 21:49
Ποιός απο εμάς που ήρθαμε χωρίς να μιλάμε καλά ή καθόλου Γερμανικά δεν έχει ζήσει κάτι παρόμοιο...

http://www.youtube.com/watch?v=PMj9kUPrnBk

kosofos
03.11.2013, 21:55
Ποιός απο εμάς που ήρθαμε χωρίς να μιλάμε καλά ή καθόλου Γερμανικά δεν έχει ζήσει κάτι παρόμοιο όταν πήγε στον Agentur für Arbeit ή σε κάποια υπηρεσία...

http://www.youtube.com/watch?v=xNQFX-wAuuc

kosofos
03.11.2013, 22:02
Οι πρώτες μέρες στην εργασία και οι δυσκολίες με την γλώσσα...

http://www.youtube.com/watch?v=RyqRbeNS3-o

kosofos
03.11.2013, 22:09
Νέος κόσμος, νέο περιβάλλον, νέες συνήθειες και η προσπάθεια για νέες γνωριμίες...

http://www.youtube.com/watch?v=IoVL9Qs_gqY

kosofos
03.11.2013, 22:13
Η πρώτη επίσκεψη στον γιατρό και η διαδικασία για την παροχή άδειας απο την εργασία...

http://www.youtube.com/watch?v=D9yOMCn3ZHQ

* Το €10/3μηνο δεν ισχύει απο 01.01.2013 Praxisgebühr

nikospp
03.11.2013, 22:25
:bravo_1: kosofe πολυ ωραιο!!!

vaso31
04.11.2013, 12:55
Πολυ καλο! :yes:

naskal
04.11.2013, 14:32
ειλικρινα,με το πρωτο βιντεακι,δακρυσα απο συγκινηση με το ποσο ανθρωπινα σ αντιμετωπιζουν!!αν οντως ειναι ετσι εκει,απορω τι καθομαι ακομα εδω και χανω το χρονο μου με τους καραβλαχους! _antio:

Dealer
04.11.2013, 19:00
Ε εντάξει, υπάρχει μια τόσο δα μικρή υπερβολή!

turms
04.11.2013, 19:48
υπαρχει μια δοση υπερβολης...λογικο ειναι...
ειναι βιντεο για να προσελκυσουν μεταναστες και να τους δειξουν οτι ο κοσμος δεν διακατεχεται απο ρατσιμο κλπ κλπ

εγω αυτο καταλαβα

Hellen
05.11.2013, 10:10
Εγώ πάλι είμαι πλήρως απογοητευμένη...!

Kortik
05.11.2013, 15:36
ειλικρινα,με το πρωτο βιντεακι,δακρυσα απο συγκινηση με το ποσο ανθρωπινα σ αντιμετωπιζουν!!αν οντως ειναι ετσι εκει,απορω τι καθομαι ακομα εδω και χανω το χρονο μου με τους καραβλαχους! _antio:

Αν δεν το δεις από κοντά,δε μπορείς να το καταλάβεις...!
Βέβαια υπάρχουν και εξαιρέσεις,αλλά δεν αλλάζει τη γενική εικόνα.

dimvagg
12.11.2013, 18:18
δειχνει μια κοπέλα που μιλάει ολόσωστα γερμανικά (!) απλά λίγο αργά
καταλαβαίνει όλα οσα της λένε, συμπλήρωσε μόνη της την αίτηση (....!!!!! )
κι έχει πατήσει μόλις το πόδι της στην Γερμανία?
αστεία πράγματα ...
και είναι απ την Τουρκια? κι ο άντρας της λείπει κι αυτή πάει σε πάρτυ ? ? !
ότι οι άνθρωποι είναι εξυπηρετικοί και υπομονετικοί , είναι.
όντως θέλουν να σε βοηθήσουν -εκτός αν δουλεύεις γι αυτούς.
στην δουλειά ειναι αμείλικτοι.
Το βίντεο της δουλειάς είναι άκυρο. Να σου πει ο εργοδότης βιάσου κι εσύ να του λες πως λέγεται αυτό? και μετά να ρθει η φίλη σου και να σου πει κανε ένα παουζε? πολυ αστείο οντως.
Δεν της είπε κανείς το χιλιοειπωμένο "πρέπει να μάθεις γερμανικά" γιατι φυσικα η κοπελα τα ηξερε μια χαρα, γι αυτο και βρηκε και δουλεια!

kosofos
12.11.2013, 19:16
Για πές μας ρε dimvagg εσύ που έμαθες ή που πηγαίνεις να μάθεις Γερμανικά για να μπορέσεις να ενσωματωθείς στην καινούργια χώρα που ήρθες να διεκδικίσεις ένα καλύτερο μέλλον? Τα Γερμανικά που ξέρει η κοπέλα της ταινίας είναι στην κυριολεξία επιπέδου Α1 άντε Α2 . Ξέρεις γιατί η κοπέλα απο την Τουρκία ξέρει έστω και αυτά τα Γερμανικά πρίν έρθει στην Γερμανία? Γιατί απο τον Ιούλιο του 2007 είναι υποχρεωτικό για να πάρουν Visa να έχουν πάρει τουλάχιστον το χαρτί του Α1. Δεν είναι όπως έκαναν ή συμβουλεύουν κάποιοι Έλληνες (που είναι ΕΕ και δεν θέλουν Visa) ένα σακίδιο στην πλάτη και βούρ επειδή δεν έχουμε προυποθέσεις διαμονής στην Γερμανία - Ευρωπαίοι σου λέω δικέ μου.... Αυτό που αναφέρεις για την εργασία δεν το συμμερίζομαι καθόλου. Ξέρεις μήπως ότι είναι υποχρεωτικό το διάλειμα στην Γερμανία για 30 λεπτά μετά απο 6 ώρες εργασίας? Πάς τρώς, κάνεις μια βόλτα κάτι. Άρα το "παουζε" υπάρχει. Επίσης το χιλιοειπωμένο που λές "πρέπει να μάθεις γερμανικά" δεν καταλαβαίνω γιατί σε χαλάει. Ξέρεις σε "κωφάλαλους", γιατί κάπως έτσι είναι κάποιος που δεν μιλάει γρί την γλώσσα, που δεν μπορούν έστω και τα στοιχειώδη να συνενοηθούν εργασία πώς θα δώσουν? Το να μάθει κάποιος την γλώσσα ερχόμενος σε μια καινούργια χώρα είναι πρωτίστης σημασίας και όχι μόνο για να "βρείς" μια εργασία αλλά να μπορείς να διαβάζεις πληροφορίες και να μαθαίνεις πως λειτουργεί αυτό το καινούργιο κράτος, να μάθεις τα δικαιώματα σου (αλλά και τις υποχρεώσεις σου) και να μην παίζεις το χαλασμένο τηλέφωνο απο ότι ακούς δεξιά και αριστερά σε καφενέδες Ελληνικούς κτλ...Η γνώση της γλώσσας είναι υποχρέωση απέναντι στον ευατό σου αν θές ένα καλύτερο αύριο....

vas52
12.11.2013, 20:04
"πρέπει να μάθεις γερμανικά"[/I] δεν καταλαβαίνω γιατί σε χαλάει. Ξέρεις σε "κωφάλαλους", γιατί κάπως έτσι είναι κάποιος που δεν μιλάει γρί την γλώσσα, που δεν μπορούν έστω και τα στοιχειώδη να συνενοηθούν εργασία πώς θα δώσουν? Το να μάθει κάποιος την γλώσσα ερχόμενος σε μια καινούργια χώρα είναι πρωτίστης σημασίας και όχι μόνο για να "βρείς" μια εργασία αλλά να μπορείς να διαβάζεις πληροφορίες και να μαθαίνεις πως λειτουργεί αυτό το καινούργιο κράτος, να μάθεις τα δικαιώματα σου (αλλά και τις υποχρεώσεις σου) και να μην παίζεις το χαλασμένο τηλέφωνο απο ότι ακούς δεξιά και αριστερά σε καφενέδες Ελληνικούς κτλ...Η γνώση της γλώσσας είναι υποχρέωση απέναντι στον ευατό σου αν θές ένα καλύτερο αύριο....

πολυ σωστο, το ιδιο ισχυει και στην Ελλαδα, αν εχεις να επιλεξεις για να προσλαβεις αναμεσα σε δυο ατομα με τα ιδια περιπου προσοντα απο τα οποια το ενα μιλαει ελληνικα και το αλλο οχι ποιο θα διαλεγες? δε νομιζω να ηθελες για υπαλληλο σου καποιον που δεν καταλαβαινει τι λες.

vaso31
12.11.2013, 21:02
δειχνει μια κοπέλα που μιλάει ολόσωστα γερμανικά (!) απλά λίγο αργά
καταλαβαίνει όλα οσα της λένε, συμπλήρωσε μόνη της την αίτηση (....!!!!! )
κι έχει πατήσει μόλις το πόδι της στην Γερμανία?
αστεία πράγματα ...
και είναι απ την Τουρκια? κι ο άντρας της λείπει κι αυτή πάει σε πάρτυ ? ? !
ότι οι άνθρωποι είναι εξυπηρετικοί και υπομονετικοί , είναι.
όντως θέλουν να σε βοηθήσουν -εκτός αν δουλεύεις γι αυτούς.
στην δουλειά ειναι αμείλικτοι.
Το βίντεο της δουλειάς είναι άκυρο. Να σου πει ο εργοδότης βιάσου κι εσύ να του λες πως λέγεται αυτό? και μετά να ρθει η φίλη σου και να σου πει κανε ένα παουζε? πολυ αστείο οντως.
Δεν της είπε κανείς το χιλιοειπωμένο "πρέπει να μάθεις γερμανικά" γιατι φυσικα η κοπελα τα ηξερε μια χαρα, γι αυτο και βρηκε και δουλεια!

Καταρχην ας μη χανουμε την ουσια του βιντεο που ειναι να μας δειξει την αρχη ενος νεου ξεκινηματος,γνωριζοντας ελαχιστα γερμανικα.Μπορει η κοπελα που επιλεχθηκε να παιξει να μην ειναι Α1 απλα αυτο προσπαθει να δειξει.
Δευτερον οσον αφορα το 'παρτυ' ειναι μια νεαρη κοπελα που κανει απλα γνωριμιες με αγορια και κοριτσια σε μια νεα χωρα.Που ειναι το κακο σε αυτο?
Τριτον στη δουλεια δεν νομιζω να ειναι αμειλικτοι οπως λες,εγω εκανα ενα δοκιμαστικο σε μια κλινικη και καθε αλλο παρα αμειλικτοι ηταν απεναντι μου..Μαλιστα ημουν με επιπεδο Α1 σε μια φαση σαν της κοπελας.Με βοηθουσαν και ας τους δυσκολευα επειδη δεν ηξερα γερμανικα.Καποιες φορες καταλαβαινα αυτα που ελεγαν γιατι επιανα λεξεις και εβγαζα το νοημα.Κατι τετοιο υποτιθεται κανει η κοπελα.
Τελος το παουζε υπαρχει οντως.
Το βιντεο ομως δεν το λαβαινουμε σαν την απολυτη αληθεια,ουτε κρινουμε τη λεπτομερεια.Ειναι για να δειξει τις δυσκολιες ενος νεου ξεκινηματος οπως προειπα

dimvagg
13.11.2013, 17:08
καλησπερα σας καλησπερα σας
kosofos υποστηριξα πουθενα πως δεν πρεπει να μαθει κανεις γερμανικα αν θελει να ζησει εδω?
απλα κατα την αποψη μου, δεν δειχνει το βιντεο το ποσο δυσκολευεται καποιος που δεν μιλαει καλα γερμανικα, αλλα το ποσο διευκολυνεται οταν ξερει εστω να συνεννοηθει !
Οσο για μενα μια και ρωτας, ξεκινησα να μαθαινω γερμανικα στην ελλαδα, 6 μηνες πριν ξεκινησω
και διαβαζω συνεχως και τωρα παω κ σχολειο. Το επιπεδο μου ειναι πανω απο Β2
Ο αντρας μου σαν οδηγος στα λεωφορεια επιασε δουλεια χωρις να μιλαει γερμανικα.
αλλα παει κι αυτος τωρα σχολειο.
ΤΟ ΝΑ ΘΕΣ ΝΑ ΞΕΡΕΙΣ ΤΗ ΓΛΩΣΣΑ ΤΗΣ ΧΩΡΑΣ ΠΟΥ ΖΕΙΣ ΕΙΝΑΙ ΑΥΤΟΝΟΗΤΟ
Αλλά βουρ ηρθαμε εδω απο αναγκη γιατι δεν ειχαμε την πολυτελεια της αρτιας προετοιμασιας!
Και πετυχαμε να επιβιωσουμε, γιατι ειμαστε αξιοι να δουλεψουμε και δουλευουμε απ τις πρωτες εβδομαδες κι ολας, αλλα κ με την βοηθεια πολλων, στα ελληνικα καφενεια.(απο κει βρηκαμε τις πρωτες δουλειες)
Κι τωρα ειμαι σε θεση να βοηθω καποιους αλλους κ το κανω με οποιον τροπο μπορω.
πχ ηρθε εδω στην πανσιον ενα ζευγαρι ελληνες και συστησα την κοπελα σ εναν ελληνα που ξερω που ηθελε ατομο και επιασε δουλεια ! κι ειναι και πολυ ευχαριστημενη γιατι δεν ξερει καθολου γερμανικα κι εκει ειναι ολοι ελληνες. (μιλαω για κανονικη δουλεια με ασφαλεια κλπ κ οχι σε εστιατοριο)
vaso αν ειναι καλα τα γερμανικα μου κ καταλαβα σωστα, η κοπελα υποτθεται ειναι παντρεμενη αλλα λειπει ο αντρας της, κ επειδη ξερω τα ηθη των τουρκων απορησα.
ετσι ζωηρους ζωηρους σας θελω! :bravo_:

nk_christina
13.11.2013, 18:31
Το βίντεο με την θέση εργασίας το βρήκα υπερβολικό. Να δουλεύει ένα άτομο ως πωλήτρια χωρίς να μιλάει γερμανικά. Σε όλα τα υπόλοιπα σίγουρα θα βρεθούν άνθρωποι να σου πουν που θα πας, να σε βοηθήσου να βγάλεις εισητήριο.Το σημείο που ξέχασε τον φάκελο της και της το έδωσε ο κύριος κατα κάποιον τρόπο μους έχει συμβεί και εμένα. Ο άντρας μου ήρθε στην Γερμανία και μετά από έναν μήνα ήρθα και εγώ με τα παιδιά. Ό άντρας μου εκείνην την ημέρα έδωσε από ένα αρκουδάκι στα παιδιά, η κόρη μου δεν το αποχωριζόταν με τίποτα. Κάποια στιγμή βγαίνοντας από το μετρό με το που κλείνουν οι πόρτες ακούω την μικρή να στριγγλίζει, είχε ξεχάσει μέσα το αρκουδάκι της. Δεν μπορούσα να την ηρεμήσω με τίποτα, έκλαιγε πάρα πολύ περπατούσαμε προς το σπίτι λέγοντας της οτι αύριο θα πάει ο μπαμπάς της να ρωτήσει στα γραφεία αν τους το έδωσε ο οδηγός(με σκοπό να της αγοράσει ένα καινούριο) και ξαφνικά βλέπω να μας πλησιάζει μια κυρία με το ποδήλατο της και να μας φέρνει το αρκουδάκι. Ήταν δίπλα μας στο τρένο με το ποδήλατο της και είδε την σκηνή που η μικρή στρίγγλιζε, πήρε το αρκουδάκι σταμάτησε στην επόμενη στάση και μας έψαξε για να μας το δώσει.

ITgpap
13.11.2013, 21:32
Μπράβο Kosofos, πολύ όμορφο.
Είναι ένα κατ ουσίαν τηλεοπτικό σποτ, οπότε δεν μπορεί να είναι 100% φυσικό. Είναι όμως πολύ γλυκό, κ νομίζω ενώ σου δίνει πληροφορίες ταυτόχρονα περιγράφει και την καθημερινότητα.

Αν κάποιος έχει χρόνο πριν πάει να προετοιμαστεί για τις διαδικασίες κ φυσικά να μάθε έστω ελάχιστα Γερμανικά, έχοντας απέναντι του πρόθυμους ανθρώπους όλα γίνονται λιιιιιγο πιο εύκολα.

Θα αναφέρω, αν κ λίγο άσχετο, τον Γκουαρντιόλα, ο οποίος στην πρώτη συνέντευξη λίγες εβδομάδες αφού είχε συμφωνήσει με την νέα του ομάδα ως προπονητής στο Μόναχο έδωσε την συνέντευξη στα Γερμανικά. Με χάλια προφορά, αλλά μιλούσε Γερμανικά. Στην 2η απάντησε κ σε ερωτήσεις! Απλά όταν θέλεις να το κάνεις, γίνεται.

Πολύ όμορφο, πάντως. Ευχαριστούμε kosofos.

Blacktulip
14.11.2013, 06:38
Καταρχας εδω μεσα θα πρεπει να λεγονται αληθειες και πραγματικες εμπειριες που εχουμε ολοι εμεις που γραφουμε γιατι τα διαβαζουν αρκετοι χιλιαδες ανθρωποι!!!!
με κανενα τροπο πιστευω δεν πρεπει να γραφουμε πραγματα που θα δημιουργουν εντυπωσεις (οι οποιες δεν αποσκοπουν και πουθενα)

Dimvag αν θυμαμαι καλα πριν 8 η 9 μηνες εδω στην γερμανια που ηρθες δεν ηξερες λεξη γερμανικα γιατι πολλοι ασχοληθηκαν με το που θα πας, σε ευαγγελικη εκκλησια, σε Landratsamt, και οχι μονο, μαλιστα ειχες αγχος γιατι μονο αγγλικα μιλαγες...
οι 6 μηνες γερμανικα που εκανες στην ελλαδα που πηγαν?
και μεσα σε 8 μηνες (ασε που τα σχολεια αρχιζουν απο το Σεπτεμβρη τα γκρουπακια) αλλα εστω πως βρηκες σχολειο, (που δεν βρηκες!) μεσα σε 9 μηνες λοιπον, καταφερες να φτασεις επιπεδο πανω απο Β2 οπως γραφεις??
σε σχολειο με καθημερινη σχεδον παρακολουθηση θελουν μεχρι επιπεδο Β1 (γυρω στους 15 μηνες ) και μεχρι επιπεδο Β2 (αλλους 4 με 5)
τουλαχιστον τοσο μου ειπαν εμενα στο δικο μου που ξεκινησα τον Οκτωμβριο
εσυ συγνωμη κιολας ποτε προλαβες και εισαι σε επιπεδο πανω κιολας απο Β2???????

και κατι αλλο που μου χτυπησε ασχημα και νομιζω σε πολλους χτυπησε ασχημα...(ευχομαι να εισαι καλα και να βοηθας οσο πιο πολυ κοσμο μπορεις...)
Κανενας εδω δεν βγηκε να αναφερει ποσους εχει βοηθησει και με ποιο τροπο?
καντο χωρις να το αναφερεις ουτε σαν παραδειγμα!(γνωμη μου)

Ζητω συγνωμη απο τα μελη και απο τον κοσμο που διαβασε αυτην την κατακαποιο τροπο αντιπαραθεση αλλα εδω μεσα οφειλουμε ολοι να γραφουμε αληθειες!!!

vaso31
14.11.2013, 12:09
Κρίμα πολυ κρίμα...πάντα απορούσα πως μπορούν καποια άτομα να λένε ψέματα με μεγάλη ευκολία χωρίς να νιώθουν άσχημα γιαυτό.Και όλο αυτό γιατι?Για να κερδίσεις απλα μια συζήτηση που έχει ελάχιστη σημασία?Αξίζει?

Blacktulip
18.11.2013, 20:16
ειλικρινα δεν ξερω γιατι το κανουν ολο αυτο, σκεφτηκα πολυ πριν γραψω το μηνυμα αλλα δεν μπορω τα ψεματα και οταν μεσα απο αυτο το ποστ διαβαζουν ανθρωποι που περιμενουν να βρουν μια ελπιδα για να πιαστουν η πληροφοριες χρησιμες εεε δεν μπορουν να διαβαζουν και δηθεν πραγματα....τα οποια αποσκοπουν στο να κερδιθουν οι εντυπωσεις!!! Μονο αυτο δεν τους χρειαζεται!!!

stratos2004
12.12.2013, 15:44
Πολύ ωραία βιντεάκια..... ΜΕΓΑ "θέμα" όσων ξεκινούν να εργαστούν και να κατοικήσουν στην Γερμανία ....αλλά και σε οποιαδήποτε άλλο Κράτος , είναι η Γλώσσα και η γραμματική της. Τουλάχιστον σε ενα επίπεδο ώστε να μην σε "απογοητεύσει" η προσπάθεια ένταξης σου στο σύνολο και κοινωνικό περιβάλλον της Χώρας όπου επιλέξεις να εργαστείς. Τώρα τα περί "Ελληνισμού" κτλ κτλ .....αυτά στην Ελλάδα ;) Όσο για το αν το βίντεο χαϊδεύει τα αυτιά μεταναστών .....δεν νομίζω !!!! Απλά αναφέρει τον "ΚΑΝΟΝΑ" της Γλωσσικής ικανότητας και γνώσης του καθενός ώστε να επιδιώξει εργασία , κατοίκηση , επιβίωση και την ένταξη του στο κοινωνικό σύνολο της οποιαδήποτε χώρας.

Μετά ολίγης.... και με αρκετό χιούμορ .....χαχαχα : "Που πας ρε Καραμητρο χωρίς να ξέρεις κάνα δυο συλλαβές?" ...... "Μόλις τα βρεις παλούκι-λουκ τότε σου φταίνε οι Γερμανοί , οι Άραβες , οι Άγγλοι και όχι η ξερή σου η κεφάλα.....χαχαχαχα"!!!!!! :D :D

Nikolas7
16.01.2014, 03:08
Ωραία είναι τα βιντεάκια και μου θύμισαν τον εαυτό μου σε μερικές σκηνές, αλλά στο agentur fur arbeit καμία σχέση! Όταν με πήραν χαμπάρι ότι δε μίλαγα καλά τα γερμανικά με έδιωξαν και όταν πήγα με μια φίλη που μίλαγε τέλεια με ξαναδιώξαν λέγοντας μου ότι δεν μπορούν να κάνουν κάτι για εμένα. Γενικά όλα καλά αλλά όταν μπήκα στη διαδικασία να ψάξω για δουλειά μου κλείσανε τις πόρτες!!

Chrisgr
16.01.2014, 10:59
Ωραία είναι τα βιντεάκια και μου θύμισαν τον εαυτό μου σε μερικές σκηνές, αλλά στο agentur fur arbeit καμία σχέση! Όταν με πήραν χαμπάρι ότι δε μίλαγα καλά τα γερμανικά με έδιωξαν και όταν πήγα με μια φίλη που μίλαγε τέλεια με ξαναδιώξαν λέγοντας μου ότι δεν μπορούν να κάνουν κάτι για εμένα. Γενικά όλα καλά αλλά όταν μπήκα στη διαδικασία να ψάξω για δουλειά μου κλείσανε τις πόρτες!!

+1 ...πηγα 3 φορές την 3η μιλώντας μονος μου Γερμανικά και ενώ πηγε να μου δώσει τα χαρτιά με ρώτησε τι εθνικοτητας ειμαι ..μολις ειπα Ελληνας μας παρέπεμψε αλλού σε ενα τηλέφωνο και ειπε δεν μπορω να σας εξυπηρετησω εγω παρτε στο τηλ . Την προηγούμενη που ηταν Τουρκάλα μονο τα ποδια δεν της εγλυψε...

Maik1988
08.05.2014, 00:03
κινέζικα μου φαίνονται αυτά τα γερμανικά πολύ δύσκολη γλώσσα να τα μάθεις πιο δύσκολα από τα αγγλικά

xristoss
04.05.2015, 16:32
Για σας με την σειρά μου ήθελα να κάνω κάποιες ερωτήσεις σχετικά με την γλώσσα των Μάιο τελειώνω με δυσκολία το Α2 επίπεδο και σκοπεύω να φύγω για Γερμανία από Οκτώβριο θα συνεχίσω τα μαθήματα αλλά όλο αυτό το διάστημα λέω για να μην ξεχάσω αυτά που έμαθα να δουλέψω σε εστιατόριο ελληνικό σερβιτόρος θα τα καταφέρω λέτε ? 2ον εσάς πόσο καιρό σας πήρε να μάθετε την γλώσσα σε επίπεδο Β2 ? εμένα αυτός είναι ο στόχος μου να φτάσω Β2 για την πιστοποίηση αλλά είμαι ακόμα Α2.

nikcrf
31.05.2015, 10:51
Ακόμα και να φτάσεις σε ένα καλο επίπεδο πρέπει να καταλάβεις την προφορά τους. Ειδικά νότια που είμαι ακόμα δυσκολεύομαι. Ανόβερο έχω ακούσει ,εκεί μιλάνε καθαρά. Το επίπεδο δυσκολίας σε σχέση με τα αγγλικά ,τα δευτερα μου φαίνονται παιχνιδάκι

Πάντως είσαι σε καλο δρόμο, απλά αν πας γερμανία φρόντισε να μιλάς σε κάθε ευκαιρία ακόμα και ας είναι μπούρδα, για να ξετριφτει η γλώσσα

Eπίσης αν πέσεις ταμείο ανεργίας στην γερμανία το κράτος σου πληρώνει τα γερμανικά μαθήματα...πληροφοριακά

dwra
03.06.2015, 22:24
Εξαρτατε απο την ηλικια ,την αντιληψη,την προσπαθεια,την καθημερινοτητα,και το μορφοτικο επιπεδο του καθενος.Ο γιος μου μαθαινει με εκπλητικη ταχυτητα.Για μας τους ηλικιομενους μαλλον παμε στην κατηγορια ΕΓΚΟ ΜΙΛΑΕΙ ΕΛΛΗΝΙΚΟΣ
Αλλα που θα παει,θα ρθει και μας η ωρα μας να δειξουμε στα αληθεια τι θα πει ΚΟΥΝΓΚΙ.
Προς το παρον γκοτσαιντανγκ,ειμαστε στην γερμανια.

kupepe
09.06.2015, 11:20
Καλησπέρα,

έχω βρεί δουλεία σε αμερικάνικη τράπεζα στο Μοναχο με πολύ καλά λεφτα. Η γλώσσα που θα μιλάμε στην δουλειά ειναι η αγγλικη καθότι είναι κοσμος απο όλη την ευρώπη στο Τμήμα.

Το θέμα είναι ότι τόσο εγώ όσο και η συζηγός μου δεν έχουμε ιδέα απο Γερμανικά. Αγγλικά είμαστε άψογοι αφου έχουμε σπουδάσει Αγγλία. ΟΚ τα παιδάκια θα μάθουν αφού ειναι 10 μηνών και 2.5 χρονων και ειναι σφουγγάρια.

Εμείς οι γονεις ποσο ευκολο θα είναι να μαθουμε την γλώσσα οσο δουλευουμε (εγω) και μεγαλώνουμε τα παιδιά;

Το καταλαβαίνω ότι πάντα καλύτερο ειναι να εχεις κανει προετοιμασία αλλά απο μια θέση στο Λονδινο τελικά μου προτάθηκε απο την ιδια τράπεζα μια θέση στην Γερμανια.

Το μονο που έχω σαν ψυχολογικο κόλλημα ειναι η γλώσσα. Ποσο εμποδιο μπορεί να σταθεί στην μετάβαση στην Γερμανία. Να αφήσεις μια μαμά με δυο παιδιά που δεν μπορεί να συννεννοηθέι καθόλου για την καθημερινότητα .. ψωνια ... θα της επιφέρει ακόμα μεγαλύτερο ψυχολογικο στρες που ήδη θα έχει λογο της μετακομισης.

DIgenovezos
11.06.2015, 21:58
Οπως ειπε και η dwra παιζει ρολο η αντιληψη η προσπαθεια και η καθημερινοτητα σου. Θελει να αφιερωσεις λιγο χρονο. Εγω εφτασα σε επιπεδο Β1 μεσα σε μια σχολικη χρονια. Ξεκινησα ταχυρυθμο τον Σεπτεμβριο και τωρα ειναι Ιουνιος και ειμαι Β1 επιπεδο την Κυριακη που μας ερχεται δινω εξετασεις στο Goethe... Με 4-5 ωριτσες ΤΗΝ ΕΒΔΟΜΑΔΑ διαβασμα σε Α1 και Α2 (απο Σεπτεμβριο μεχρι λιγο πριν το πασχα) και λιγο αυξημενες σε Β1 δηλαδη 7-8 ωριτσες την εβδομαδα ( απο πασχα μεχρι σημερα)μεσα σε 8-9 μηνες ανετα πηγα Β1. Μορφοτικο επιπεδο δε χρειαζεται.. Εγω μονο το Λυκειο εχω τελειωσει δεν εχω ακαδημαικη μορφωση... βεβαια ημουν καλος μαθητης σχολειο και ειχα και εχω καλη σχεση με τη μελετη και το διαβασμα. Οποτε θελει πειθαρχεια θεληση και φυσικα η εκμαθηση ξενης γλωσσας ειναι και λιγο ταλεντο μαγκες. Δε το εχουν ολοι... Και ατομα πολυ εξυπνα (πχ στο τμημα μου ειχε εναν μαθηματικο και εναν βιοχημικο και 2 παιδια της Νομικης) δυσκολευτηκαν πολυ. Αλλοι λιγοτερου μορφωμενοι τα πανε πολυ καλυτερα. Δεν εχει να κανει λοιπον τοσο η μορφωση. Ειναι και θεμα εγκεφαλικο. Καποιοι ανθρωποι εχουν μεγαλυτερη ευκολια στην εκμαθηση ξενης γλωσσας απο καποιους αλλους οπως καποιοι εχουν πχ εφεση στα μαθηματικα και αλλοι οχι κ.ο.κ. Αλλα σε γενικες γραμμες μη τρομαζετε θεληση θελει και λιγο ποιοτικο χρονο να αφιερωνεις. 5 εως 8 ωριτσες την εβδομαδα ποιοτικο διαβασμα και μεσα σε εναμιση χρονο με ταχυρυθμα τμηματα φτανεις Β2... Απο εκει και περα το ποσο καλα θα μιλας εχει να κανει με το ποσο θα χρησιμοποιεις τη γλωσσα. Στα Αγγλικα Proficiency πηρα στα 16 μου... Και που το ειχα ομως ενα κωλοχαρτο ηταν δε μπορουσα να μιλησω τη γλωσσα. Η γλωσσα λυθηκε οταν πηγα να ζησω Κρητη και μιλαγα καθε μερα με τουριστες , και οταν ξεκινησα (μετα απο συμβουλη του παλιου καθηγητη) να βλεπω ταινιες χωρις υποτιτλους. Μεσα σε 2 χρονακια επαψαν τα αγγλικα να ειναι ξενη γλωσσα για μενα

Υ.Γ. και για Β2 που ρωτησες ξεκιναω υπερταχυρυθμο τωρα μεχρι Οκτωβρη για να δωσω Γεναρη. Αλλα οπως σου ειπα τα χαρτια δε λενε τιποτα απολυτως.. για κορνιζα ειναι μονο. Αν δε χρησιμοποιεις τη γλωσσα δε θα μαθεις. Και εγω εδω τοσους μηνες προετοιμασια για τις εξετασεις και δε μπορω να μιλησω ακομα. οταν θα παω πανω μεταναστης θα μαθω

Dimpas
12.06.2015, 17:02
Η έκθεση στην ξένη γλώσσα είναι το πάν ! Μου ήρθε email απο το goethe για να κάνω chat στα γερμανικά ! Έχω ήδη αλλάξει την γλώσσα στο κινητό μου και ακούω αρκετή Γερμανική μουσική .. Είμαι συνδρομιτής σε Γερμανικό περιοδικό και πλέον δεν θεωρώ την γλώσσα ξένη η παράξενη ή περίεργη ! Τώρα που γράφω ακούω ιντερνετικό Bayern 3 ! ! !

NELLY
15.07.2015, 08:17
καλημερα dimvagg σεπτεμβριο σκεφτομαι να ανεβω μοναχο γερμανικα δν γνωριζω ακομη θα μπορουσες να μου προτεινεις κατι για δουλεια γιατι μου ειπαν μακρυα απο ελληνικα εστιατορια..κι εχω τρομοκρατηθει.ευχαριστω

CelestialEffigy
15.08.2015, 12:30
Καλησπέρα παιδιά. Ο ξαδεφός μου φεύγει το νεο έτος για Ντισελντορφ. Κάπου διάβασε πως στην Γερμανία το κράτος σου πληρώνει τα μαθήματα γλώσσας και σου δίνει και κάτι σαν επίδομα για οσο καιρό υπάρχουν τα μαθήματα. Εχουμε κανα επίσημο link ή κάποιος να το ξέρει σίγουρα. Γιατί το παιδί ήδη κάνει μερικά μαθήματα για τα βασικά αλλά λόγω φόρτου δεν θα είναι έτοιμος. Κοιτάξαμε μερικά links εδώ αλλά το μόνο σχετικό που βρήκα ήταν νεκρό το ink. Ευχαριστώ

patrioten
15.08.2015, 15:35
Ως πολίτης ενός κράτους μέλους της Ευρωπαϊκής Ένωσης ο Έλληνας δεν έχει το νόμιμο δικαίωμα να συμμετέχει στα επονομαζόμενα «Integrationskurse», δηλ. τα επιδοτούμενα τμήματα Γερμανικών που προσφέρει η Ομοσπονδιακή Υπηρεσία Μετανάστευσης και Προσφύγων (BAMF).
Παρ' όλα αυτά δεν αποκλείεται η δυνατότητα συμμετοχής και σε πολίτες κρατών μελών της Ε.Ε. (π.χ.
εάν υπάρχουν κενές θέσεις σε τμήματα). Συνεπώς, είναι σημαντική η ενημέρωση στο πλησιέστερο κέντρο εκμάθησης γερμανικής γλώσσας.
Τα τμήματα εκμάθησης γερμανικής γλώσσας της BAMF κοστίζουν ανά διδακτική
ώρα και διαρκούν 645 ώρες (από επίπεδο Α1 έως Β1).
Εντατικά μαθήματα πιο ακριβά είναι τα τμήματα του Ινστιτούτου Γκαίτε (Goethe-Institut).
Ανάλογα με την πόλη όπου κατοικεί κανείς, προσφέρονται διάφορες δυνατότητες εκμάθησης Γερμανικών π.χ. σε Κέντρα Λαϊκής Επιμόρφωσης (VhS) αλλά και σε ιδιωτικά ινστιτούτα.

http://pub.ids-mannheim.de/pic/ds1.jpg

https://www.goethe.de/de/spr/kup.html

vhs.de - Alle Volkshochschulen und ihre Kurse - Deutschlandweit (http://www.vhs.de/)

BAMF - Bundesamt für Migration und Flüchtlinge - Startseite (http://www.bamf.de/DE/Startseite/startseite-node.html)

CelestialEffigy
15.08.2015, 15:41
Ως πολίτης ενός κράτους μέλους της Ευρωπαϊκής Ένωσης ο Έλληνας δεν έχει το νόμιμο δικαίωμα να συμμετέχει στα επονομαζόμενα «Integrationskurse», δηλ. τα επιδοτούμενα τμήματα Γερμανικών που προσφέρει η Ομοσπονδιακή Υπηρεσία Μετανάστευσης και Προσφύγων (BAMF).
Παρ' όλα αυτά δεν αποκλείεται η δυνατότητα συμμετοχής και σε πολίτες κρατών μελών της Ε.Ε. (π.χ.
εάν υπάρχουν κενές θέσεις σε τμήματα). Συνεπώς, είναι σημαντική η ενημέρωση στο πλησιέστερο κέντρο εκμάθησης γερμανικής γλώσσας.
Τα τμήματα εκμάθησης γερμανικής γλώσσας της BAMF κοστίζουν ανά διδακτική
ώρα και διαρκούν 645 ώρες (από επίπεδο Α1 έως Β1).
Εντατικά μαθήματα πιο ακριβά είναι τα τμήματα του Ινστιτούτου Γκαίτε (Goethe-Institut).
Ανάλογα με την πόλη όπου κατοικεί κανείς, προσφέρονται διάφορες δυνατότητες εκμάθησης Γερμανικών π.χ. σε Κέντρα Λαϊκής Επιμόρφωσης (VhS) αλλά και σε ιδιωτικά ινστιτούτα.

http://pub.ids-mannheim.de/pic/ds1.jpg

https://www.goethe.de/de/spr/kup.html

vhs.de - Alle Volkshochschulen und ihre Kurse - Deutschlandweit (http://www.vhs.de/)

BAMF - Bundesamt für Migration und Flüchtlinge - Startseite (http://www.bamf.de/DE/Startseite/startseite-node.html)

Σε ευχαριστώ πολύ φίλε μου

DiD666
15.08.2015, 19:42

Ετσι που το γραφουν ειναι σαν να ειναι σχεδον αδυνατον. Το 95% των συμμαθητων μου στο τμημα μου ηταν ολοι απο την ΕΕ.

patrioten
16.08.2015, 06:13
Ετσι που το γραφουν ειναι σαν να ειναι σχεδον αδυνατον. Το 95% των συμμαθητων μου στο τμημα μου ηταν ολοι απο την ΕΕ.

Αυτό δεν σημαίνει ότι πάντα θα είναι έτσι...μπορεί να έτυχε στην δική σου "φουρνιά" να είναι το 95% από ΕΕ !
Συνήθως το μεγαλύτερο ποσοστό είναι εκτός ΕΕ.

και συνεχίζει...------>

------>.....Παρ' όλα αυτά δεν αποκλείεται η δυνατότητα συμμετοχής και σε πολίτες κρατών μελών της Ε.Ε. (π.χ. εάν υπάρχουν κενές θέσεις σε τμήματα). Συνεπώς, είναι σημαντική η ενημέρωση στο πλησιέστερο κέντρο εκμάθησης γερμανικής γλώσσας.

DiD666
16.08.2015, 09:01
Δεν έτυχε. Ξερω παρα πολυ κοσμο, ειδικα Πολωνούς που καναν και κανουν μεσω BAMF τα μαθηματα. Άσχετο ετσι κι αλλιως, αρκει ο κοσμος να κανει τη δουλεια του.

arisk75
14.09.2015, 17:24
Καλησπέρα.. μία ερώτηση.. νοσηλεύτρια με Β1 επίπεδο.. για να πάρει το Β2 τι χρειάζεται? δεν είναι δωρεάν? πρέπει να πληρώσει? και αν ναι πόσα, γιατί έχω ακούσει κάτι για 650 ευρώ το μήνα???

Ευχαριστώ πολύ!

Don Juan
14.09.2015, 17:43
Καλησπέρα.. μία ερώτηση.. νοσηλεύτρια με Β1 επίπεδο.. για να πάρει το Β2 τι χρειάζεται? δεν είναι δωρεάν? πρέπει να πληρώσει? και αν ναι πόσα, γιατί έχω ακούσει κάτι για 650 ευρώ το μήνα???

Ευχαριστώ πολύ!

Οι εξετασεις κοστιζουν 200€ στο VHS. ( αν ειχε παρακολουθησει μαθηματα στο VHS η τιμη πεφτει στα 150€) Μπορει να μεταβει στο πλησιεστερο VHS (Volkshochschule) και να προμηθευτει το ενημερωτικο βιβλιαρακι που διαθετουν για να ενημερωθει για τις τιμες και ημερομηνιες τοσο των μαθηματων οσο και των εξετασεων.

arisk75
14.09.2015, 18:23
Οι εξετασεις κοστιζουν 200€ στο VHS. ( αν ειχε παρακολουθησει μαθηματα στο VHS η τιμη πεφτει στα 150€) Μπορει να μεταβει στο πλησιεστερο VHS (Volkshochschule) και να προμηθευτει το ενημερωτικο βιβλιαρακι που διαθετουν για να ενημερωθει για τις τιμες και ημερομηνιες τοσο των μαθηματων οσο και των εξετασεων.

Ευχαριστώ πολύ για την απάντηση. Δεν ήταν στο VHS αλλά θα πάω να μάθω σχετικές πληροφορίες!! χίλια ευχαριστώ!!!:bravo_:

Δεκτή κάθε βοήθεια!!!

Prpi
18.09.2015, 02:32
Γεια σας.

Θέλω να μάθω γερμανικά για να εκπαιδευτώ σε μια ακαδημία η οποία ζητάει τουλάχιστον B2 πιστοποιητικό στα προαπαιτούμενα.

Εφόσον είναι μια δύσκολη γλώσσα,και επειδή θέλω να φτάσω στο επίπεδο B2 γρήγορα(όχι σε 5-6 μήνες,αλλά ούτε και σε 2-3 χρόνια),σκέφτηκα να μάθω γερμανικά στην Γερμανία. Να σημειώσω πως θα ξεκινήσω απ'την αρχή,δεν γνωρίζω καθόλου την γλώσσα.

Σαν ιδέα,πως σας φαίνεται;

Που θα μου προτείνατε να πάω; (πόλη,εκπαιδευτικό κέντρο)

Ευχαριστώ εκ των προτέρων.

tonybros
28.10.2015, 20:39
Καλησπέρα στην παρέα.

Έχοντας διαβάσει πολλές σελίδες του φόρουμ σχετικά με την εκμάθηση γερμανικών (οδηγός γλωσσικής προετοιμασίας και άλλα) θα ήθελα την βοήθεια σας αν υπάρχουν ΑΞΙΟΛΟΓΑ / ΣΟΒΑΡΑ online courses (με η χωρίς πληρωμή). πχ από κάποιο πανεπιστήμιο, οργανισμό η φροντιστήριο μέχρι επίπεδο Β1-Β2 .

Έπίσης για τα λογισμικά τύπου Rossetta Stone, Pimsleur κτλ τι γνώμη έχετε;;

xristos_pan
28.10.2015, 22:48
Εγώ χρησιμοποιώ τα interaktiv deutschkurs του DeutscheWelle και μου φαινεται πολυ καλό,έχει για όλα τα επίπεδα και είναι δωρεάν. Για online μαθήματα ειναι αρκετά καλό. Έχει ασκήσεις,γραμματική,λεξικό και ακουστικά. Αν θες επιπλέον λεξικό προτίμησε το pons.

Spyros4
01.11.2015, 12:16
Καλησπέρα, Μήπως υπάρχει κάποιος να μου στείλει σε pdf τα βιβλία Γερμανικών Themen Actuell 1 όλη τη σειρά (Γλωσσάρι,Βιβλίο Ασκήσεων,Kursbuch)?? Ευχαριστώ πολύ!

Apisteftos
26.11.2015, 15:10
Παίδες δεν θα έλεγα ότι είναι ότι καλύτερο τα Volkshochschule, υπάρχουν καλύτερα σχολεία, εξαρτάται βέβαια και από τον δάσκαλο. Το καλό με τα Volkshochschule είναι ότι ότι έχουν ποικιλία γλωσσών και όποιος θέλει μπορεί να μάθει πολλές γλώσσες.

scani
26.11.2015, 21:49
παιδια ξερει κανεις κανενα pdf που να βοηθαει με κανονες της γερμανικης γιατι εχω χασει το μπουσουλα με ολα αυτα τα αρθρα που εχουν.....

xristos_pan
27.11.2015, 02:16
Φίλε αν πρόκειται μόνο για τα άρθρα απλά τα μαθαίνεις όπως είναι, δεν έχουν κάποιο κανόνα!

patrioten
27.11.2015, 06:43
παιδια ξερει κανεις κανενα pdf που να βοηθαει με κανονες της γερμανικης γιατι εχω χασει το μπουσουλα με ολα αυτα τα αρθρα που εχουν.....

Γερμανικά - Το οριστικό και το αόριστο άρθρο

https://www.youtube.com/watch?v=BfwruiWAmrU&index=14&list=PL8TZ6Avvrrob8zatZiMYHFwf3kVyg5dW0

https://www.youtube.com/watch?v=KOYJ0Y1fl2s

Βασίλης Τζάτζος
09.12.2015, 20:46
2 μήνες τώρα, ψάχνοντας κάθε μέρα, και πηγαίνοντας σε όλα τα μέρη, στα μισά μέρη ακούω "Μαθήματα γίνονται μόνο σε σύριους και ιρακινούς-αφγανούς" και στα άλλα μισά "Δεν κάνουμε μαθήματα". Πως γίνεται αυτό το πράγμα; Μέχρι και στην κατώτερη χώρα που θα μπορούσε να βρεθεί, σου κάνουν ένα μάθημα της γλώσσας. Ψάχνω τόσο καιρό, μαθητής είμαι, και δεν νοιάζεται κανείς.

DiD666
09.12.2015, 22:34
Έκανες αιτηση στο bamf? εγινε δεκτή; Τοτε δεν μπορει κανεις να σου αρνηθεί μια θεση εφοσον υπαρχει διαθέσιμη. Αν εχεις δυσκολίες πηγαινε επι τόπου και μιλησε μαζι τους εκθέτοντας σου το προβλημα σου.

Βασίλης Τζάτζος
09.12.2015, 23:04
Ένα e-mail έστειλα και απάντηση γιοκ..Δεν ξέρω πως και που να κάνω αίτηση.

DiD666
10.12.2015, 11:29
χιλιοποσταρισμενα λινκς στο φορουμ......... BAMF - Bundesamt für Migration und Flüchtlinge - Integrationskurse (http://www.bamf.de/DE/Willkommen/DeutschLernen/Integrationskurse/integrationskurse-node.html)

scani
10.12.2015, 12:05
αφου εισαι ανηλικος πας σε κανονικο σχολειο και εχω σε ιντερνατιοκουρς, ο αδερφος μου 16 χρονων παει σε κανονικο σχολειο αλλα τον εχουν βαλει σε τμημα με παιδια που δεν ξερουν την γλωσσα και μολις την μαθει θα τον αλλαξουν

Βασίλης Τζάτζος
10.12.2015, 16:04
Δεν μου έχουν πει τίποτα. Σήμερα βρήκα κάτι σε ένα v.h.s. που κάνουν δωρεάν, και αύριο θα με γράψουν

Βασίλης Τζάτζος
10.12.2015, 17:49
Εμένα μου είπα δωρεάν..Τι να πω

Βασίλης Τζάτζος
10.12.2015, 21:50
Γύρναγα με λεωφορείο από το ελληνικό λύκειο μπας και με πέρναν, και βλέπω στο ίντερνετ ότι έχει v.h.s. ακριβώς στην στάση που κατεβαίνω στην γειτονιά, πάω, βρίσκω μία κυρία, μισά γερμανικά μισά αγγλικά, μου έδωσε διεύθυνση και της έδωσα όνομα για να το δώσει εκεί που θα πάω.

Βασίλης Τζάτζος
10.12.2015, 21:53
Επίσης μου δώσαν απλά την διεύθυνση..τίποτα άλλο..Αν μου δώσουν κάτι αύριο, θα ενημερώσω.

Sevi
16.12.2015, 17:39
Γεια σε ολους!!!!
Εχουμε μετακομισει σχεδον εξι μηνες στην Γερμανια σε ενα χωριο στα βορεια της χωρας που λεγεται Meyenburg. ( Περιπου μιαμιση ωρα μακρια απο το Βερολινο ) . Μετα τις απαραιτητες ενεργειες για να βολευτουμε ηρθε η ωρα να ψαχτω για να βελτιωσω τα γερμανικα μου. Εχω καποιες γνωσεις με τις οποιες ανταπεξερχομαι στην καθημερινοτητα ομως θελω να βελτιωθω με σκοπο οταν παει ο μικρουλης παιδικο σταθμο να βρω μια δουλεια part time στο αντικειμενο μου. Ξερει κανεις για τα online μαθηματα ποσο αποτελεσματικα ειναι??? Το κοστος ειναι 320 για εικοσι διδακτικες ωρες. Υπερβολικο η ειναι καλο?? Ξερει κανεις κατι που να μπορω να παρω και τον μπεμπη???

Βασίλης Τζάτζος
16.12.2015, 23:55
BAMF - Bundesamt für Migration und Flüchtlinge - Deutsch lernen (http://www.bamf.de/DE/Willkommen/DeutschLernen/deutschlernen-node.html)

Βασίλης Τζάτζος
16.12.2015, 23:56
BAMF - Bundesamt für Migration und Flüchtlinge - Integration courses (http://www.bamf.de/EN/Willkommen/DeutschLernen/Integrationskurse/integrationskurse-node.html) και στα αγγλικά.

Sevi
17.12.2015, 11:48
Σ' ευχαριστω πολυ milu για τις πληροφοριες και καλως σας βρηκα εχω ηδη ξεκινησει να ψαχνω και πιστευω πως θα μπορεσω να βρω κατι που να μου ταιριαζει. Να σαι καλα!!!!

Βασίλης Τζάτζος
17.12.2015, 22:30
Φίλε milu, δεν έδωσα κάποια αίτηση...Είναι μαθήματα δωρεάν για ξένους..οι μισοί είναι Αλβανοί, και οι άλλοι μισοί σύριοι..όλοι 30+, εγώ είμαι 16..και θέλω βέβαια να μάθω πιο γρήγορα, γιατί αυτοί πάνε λίγο αργά..Λες να υπάρχει στην πόλη μου για την ηλικία μου; Ξέρω άψογα αγγλικά και με πτυχίο.

Gabriell
19.12.2015, 12:02
τελικα ειναι καλυτερα να ερθουμε στη Γερμανια για να ζησουμε?

Βασίλης Τζάτζος
19.12.2015, 17:28
Gabriell, αγγλία είσαι; Αν ναι, πιστεύω πως είναι λίγο καλύτερα. Ας πούμε στην αγγλία η ζωή είναι πολύ ακριβή. 3 βδομάδες έχω κάτσει λονδίνο, δεν λέω ότι το ξέρω, αλλά μου το λένε και οι συγγενείς μου. Στην Γερμανία έχεις έναν καλό μισθό, και αν ζεις σε μία νορμάλ σε μέγεθος πόλη, δεν είναι και ακριβά τα νοίκια. Εκτός από την λειψία που είναι μεγάλη πόλη με τα πιο φθηνά νοίκια. Φαγητά έχουν καλύτερες τιμές και από την ελλάδα. Και ο καιρός δεν είναι όσο άσχημος λένε, όπως ισχύει και για αγγλία..σήμερα ας πούμε είχαμε 13-14..

Sevi
03.01.2016, 05:32
Gabriell το τι ειναι καλο για τον καθενα ειναι καθαρα υποκειμενικο. Εγω μενω στα βορεια της Γερμανιας απο τον Μαρτιο του 2015. Ο αντρας μου ειχε ερθει απο το Νοεμβρη του 2014 τα ετοιμασε ολα και μας ανεβασε και εμας ενα περιπου εξαμηνο μετα. Η ποιοτητα ζωης δεν μπορει να συγκριθει με την Ελλαδα. Ειναι μακραν ανωτερη. Οι μισθοι ειναι αναλογα τον τομεα, την προυπηρεσια και λιγο τυχη θα προσθεσω εγω σαφως καλυτεροι απο την σημερινη Ελλαδα. Εχω ζησει προηγουμενως και Αγγλια ( αρκετα χρονια πριν βεβαια) και επιλεγω Γερμανια λογω φθηνοτερης ζωης ( ενοικια, φαγητο, φορολογια ). Σαφεστατα το να φυγεις απο την χωρα σου και να τ' αφηνεις ολα πισω δεν ειναι ευκολο παρολα αυτα καποιους μηνες μετα σου απαντω πως δεν το μετανοιωνω και θα εκανα ξανα την ιδια κινηση. Καλη τυχη σε οτι και αν επιλεξεις!!

leonidas1973
03.01.2016, 12:58
εχει ανθρωπους που θα προσπαθησουν να σε καταλαβουν και να σου απαντησουν αλλα εχει και ανθρωπους που δεν θα σου δωσουν σημασια...αλλα παντου στον κοσμο ετσι ειναι......

Sevi
03.01.2016, 21:30
Θα συμφωνησω απολυτα με τον Prowler επιλεγεις Γερμανια ΜΟΝΟ γνωριζωντας ικανοποιητικα τη γλωσσα. Ελαχιστες πιστευω πως ειναι οι περιπτωσεις που ολα τους πηγαν δεξια χωρις την παραμικρη γνωση γερμανικων και αυτο μπορει να οφειλεται σε συγκυριες και πολυ μα πολυ τυχη. Οπως και να εχει η επιλογη δικη σου και καλη τυχη σε οτι και αν αποφασισεις!!
Υ.Γ. Εγω εμενα Manchester και ηταν ακριβο σε σχεση με τη Γερμανια τωρα αλλα και παλι οπως ειπαμε ολα ειναι υποκειμενικα.

Βασίλης Τζάτζος
26.02.2016, 20:22
Μετά από 4 μήνες, μπήκα σε μία τάξη. 6-7 άτομα, όλοι ξένοι εννοείται, 2 αληθινοί πρόσφυγες, οι υπόλοιποι "έλα ξέρω αράβικα, άνετα πάω γερμανία". Αυτό που μου κάνει εντύπωση, είναι πως @@ γίνεται το κράτος να νοιάζεται μόνο για αυτούς; Να τους βάζει από την πρώτη μέρα για γλώσσα, και εμένα να μου λέει άμα γουστάρω να μάθω να δώσω σχεδόν 3,000 ευρώ, και όταν λέω ότι έχω C2 στα αγγλικά, να μου πουν "Γιατί ήρθες εδώ, βλακεία που δεν πήγες αγγλία". Τι γίνεται ρε σεις; με 3,000 μπορείς να βγάλεις κάτι μήνες ζωής, όχι και να τα δώσεις για να μάθεις μία γλώσσα, και οι άλλοι που κάνουν χαβαλέ τους πληρώνουν και από πάνω. Τι γίνεται εδώ πέρα; Μήπως έχει αρχίσει και αλλάζει αυτή η "πολύ καλή" χώρα, προς το κακό;

christi_0
27.02.2016, 01:01
Κι εγω μετα απο 4 μηνες ξεκιναω Δευτερα μαθηματα. Αλλα δεν καταλαβαινω γιατι να πληρωσεις 3000 ευρω. ??? μου ακουγονται πολλα.. που μενεις?
Συμφωνω στο οτι τους τακτοποιουν πολυ καλα οσους γενικοτερα δεν ειναι απο ευρωπαικη ενωση γιατι παιρνουν καλες επιδοτησεις απο τις χωρες τους.. και οχι μαλιστα κανουν τζαμπα μαθηματα τους πληρωνουν τα βιβλια και τα μεταφορικα τους...
Εγω πεδευομουν ποσους μηνες και τελικα με εστειλαν σε σχολειο για κοφους. και μετα σε σχολειο για παιδια μεταναστων. το ενα λαθος μετα το αλλο..

Gabriell
27.02.2016, 12:53
εγω ειμαι αγγλια αλλα με τα δημοψιφισματα κλπ κοιταω που θα παω αν μας πεταξουν εξω οι αγγλοι, και σκεφτομαι γερμανια η ολανδια η γαλλια

Βασίλης Τζάτζος
27.02.2016, 14:11
Μάλιστα christi_0..Γύρω στα 2,600 αν δεν κάνω λάθος. γιατί εγώ ως 17 χρονών δουλεύω με τα 1000 και έχω λεφτά να τους τα δώσω. Αηδία σκέτη. Είμαι μαθητής. Δεν ξέρω πόσο χρονών είσαι εσύ και που μένεις. Bielefeld είμαι. Gabriell εντάξει η Αγγλία είναι πιο ακριβή, αλλά δεν είναι σαν εδώ. Εδώ όλα είναι ανάποδα, χαχ. Από τα νούμερα, μέχρι το εκπαιδευτικό σύστημα.

christi_0
27.02.2016, 14:26
εγω μενω στουτγκαρδη.Εινα κανει κατι χαρτια και μου επιδοτουν τα μισα χρηματα. απο το Α1 εως Β1 ειναι 660 ωρες με 1,55 ευρω η ωρα . εγω ξεκιναω με Α2 βεβαια γιατι ειχα κανει καποια μαθηματα. μετα ειναι 220 ευρω για 3 μηνεσ το Β2. τουλαχιστον στη σχολη που πηγα εγω.

Βασίλης Τζάτζος
27.02.2016, 14:28
για μένα είναι 2,600 μέχρι C1. γιατί για να πας πανεπιστήμιο θες C1..Και γιατί να κάτσω εδώ;;

NatPap
28.10.2016, 15:57
Καλησπέρα σε όλους και καλώς σας βρήκα,

Με το νέο έτος θα μεταναστεύσω και εγώ προς Γερμανία, προσπαθώ να βγάλω μια άκρη με τα μαθήματα γερμανικών της BAMF . Τι ακριβώς χρειάζεται να καταθέσω; Στην επικοινωνία που είχαμε μαζί τους μας είπαν ότι χρειάζομαι ένα χαρτί από την υπηρεσία μετανάστευσης ή από τα Job Center, έπειτα θα πρέπει να κλείσω ένα ραντεβού όπου θα μου βάλουν κάποιο τεστ για να δουν το επίπεδο μου και ανάλογα με το τεστ θα με τοποθετήσουν σε τμήμα. Στο τηλέφωνο δεν μας μίλησαν για κάποιο χρόνο αναμονής. Θα ήθελα αν γίνετε να μου δώσετε λίγο τα φώτα σας πάνω σε αυτό το θέμα.

Ευχαρίστω.

Steve Makris
08.11.2016, 18:13
Καλησπέρα σε όλους και καλώς σας βρήκα,

Με το νέο έτος θα μεταναστεύσω και εγώ προς Γερμανία, προσπαθώ να βγάλω μια άκρη με τα μαθήματα γερμανικών της BAMF . Τι ακριβώς χρειάζεται να καταθέσω; Στην επικοινωνία που είχαμε μαζί τους μας είπαν ότι χρειάζομαι ένα χαρτί από την υπηρεσία μετανάστευσης ή από τα Job Center, έπειτα θα πρέπει να κλείσω ένα ραντεβού όπου θα μου βάλουν κάποιο τεστ για να δουν το επίπεδο μου και ανάλογα με το τεστ θα με τοποθετήσουν σε τμήμα. Στο τηλέφωνο δεν μας μίλησαν για κάποιο χρόνο αναμονής. Θα ήθελα αν γίνετε να μου δώσετε λίγο τα φώτα σας πάνω σε αυτό το θέμα.

Ευχαρίστω.

πλακα κανεις. γεια σου ρε Πρεβεζαρα! σε ποιο μερος στην Γερμανια ερχεσαι; και εγω εδω τωρα τα ψαχνω ολα ενα ενα απο την αρχη. μολις βγαλω καποια ακρη θα μπορουσα να σε βοηθησω σε οτι χρειαζεσαι. Στο Ντορτμουντ βρισκομαι.

nikcrf
06.08.2017, 23:59
Mερικές Γερμανικές φράσεις που στα Ελληνικά μεταφρασμένα λέξη προς λέξη δεν βγάζεις νόημα, για να μαθαίνουν μερικοί με τι πάνε να μπλέξουνε :p

Τραγελαφικές φράσεις vol 1

Wie spät ist es - Σε ελεύθερη μετάφραση σημαίνει : Τι αργότερα είναι αυτό , δηλαδή τι ώρα είναι.
Kommst du zu recht? - Έρχεσαι σε δίκιο? δηλαδή τα καταφέρνεις?
Κann ich meine beine lassen? Μπορώ να αφήσω τα πόδια μου? Δηλαδή μπορώ να απλώσω τα πόδια μου?
Alter wenn ich einen Tag frei gehabt habe - Ηλικιωμένε εάν εγώ μια μέρα ελεύθερη είχα έχω. Δηλαδή μεγάλε εάν είχα μια μέρα ρεπό.
Wollen wir uns für einen Kaffee trinken gehen? Θέλουμε εμείς σε εμάς για εναν καφέ πιούμε πάμε?
Ich kaufe mir eines Auto - Εγώ αγοράσω σε εμένα ένα αυτοκίνητο.

Πολλές φορες τους πιάνω που σχηματίζουν φράσεις όπως π.χ. οι τρείς τελευταίες λες και μιλάει ένα 10χρόνο αυτιστικό Ελληνόπουλο :)

Aufwiedersehen