Announcement

Collapse
No announcement yet.

Πως πρεπει να κινηθω?

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

    Πως πρεπει να κινηθω?

    Καλησπερα και απο μενα!

    Καταρχας συγχαρητηρια για τη προσπαθεια που γινεται!

    Ειμαι 29 χρονων και ηρθα στη Χαιδελβεργη πριν απο ενα μηνα με σκοπο να ψαχτω στο θεμα εργασιας κτλπ. Ανακαλυψα το συγκεκριμενο site πριν απο λιγες μερες και ομολογω πως με εχει βοηθησει σε αρκετα πραγματα αλλα ταυτοχρονα εχω μπερδευτει γιατι καποια πραγματα μου τα πανε διαφορετικα. Να δωσω μερικα στοιχεια για μενα και απο κει και περα να θεσω τις ερωτησεις μου.

    Μενω σε φιλικο σπιτι προς το παρον, χωρις ομως να εχω κανει anmeldung. Μιλαω καποια γερμανικα (Zertifikat B1) και εχω παει σε 4-5 συνεντευξεις σε Zeitarbetfirmen, ενω εχω στειλει βιογραφικα και σε πολλες αλλες. Σημερα με πηρε τηλεφωνο μαλιστα καποια εταιρεια απο Mannheim αλλα δεν προλαβα να το σηκωσω και ακομα δεν τους εχω παρει πισω (αποφασισα πρωτα να λυσω τις απορειες μου) ενω μια αλλη φιρμα μου εχει πει πως απο 13-15 ιανουαριου θα εχει κατι για μενα. Που εχω κολλησει λοιπον και γιατι εχω μπερδευτει:

    1. Εαν κανω anmeldung στο σπιτι που βρισκομαι επιβαρυνονται κατι οι ανθρωποι?
    2. Εαν για δικους τους λογους δεν θελουν να κανω anmeldung στο σπιτι τους πως μπορω να νοικιασω κατι ωστε να με προσλαβουν στις φιρμες οταν αυτη τη στιγμη δεν εχω εισοδημα?
    3. Αφου εχω κανει anmelung μπορω να παω στο arbeιtsamt και να αναζητησω εργασια απο εκει ή δεν εχω δικαιωμα? (μου ειπαν πως στο arbeitsmat μπορει να παει καποιος μονο αν δουλευε ηδη εδω και εχασε τη δουλεια του κτλπ)
    4. Επειδη δεν θελω να μεινω για παντα στα εργοστασια και εχω βλεψεις για κατι καλυτερο στο μελλον, απο ποτε μπορω να αναζητησω καποιο ausbildung? (παλι μου ειπαν πως δεν δικαιουμαι να κανω ausbildung γιατι δεν εχω εργαστει ποτε στη χωρα ωστε να πληρωσω φορους κτλπ)

    Αυτα γι αρχη...

    Ευχαριστω εκ των προτερων!
Working...
X