Announcement

Collapse
No announcement yet.

Βοήθεια σχετικά με Αγγλία

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

    Βοήθεια σχετικά με Αγγλία

    Καλησπέρα κι' από εμένα.

    Με λένε Δημήτρη είμαι 19 και σκέφτομαι του χρόνου να την κάνω προς το νησί.
    Από χαρτιά το μόνο που έχω είναι ένα lower με άριστα και ένα Απολυτήριο-Πτυχίο από το σχολείο μου.
    Το πτυχίο είναι ειδικότητας ηλεκτρολόγου.

    Με αυτά μπορώ να ελπίζω σε μια δουλειά?
    Επίσης τι άλλο χρειάζεται για εκεί ?
    Δώστε λινκ για διάβασμα αβέρτα :P :P

    #2
    Προϋπηρεσια εχεις;;

    Comment


      #3
      Originally posted by DiD666 View Post
      Προϋπηρεσια εχεις;;
      Ελάχιστη

      Comment


        #4
        Επίσης να αναφέρω ότι με το συγκεκριμένο πτυχίο δικαιούμαι 6 άδειες εδώ στην ελλάδα.
        Αν κάνω το βήμα και φύγω προς τα εκεί να βγάλω τις άδειες και να τις έχω στα χέρια μου αντί για το απολυτήριο ?

        Comment


          #5
          Originally posted by Mitsos175 View Post
          Επίσης να αναφέρω ότι με το συγκεκριμένο πτυχίο δικαιούμαι 6 άδειες εδώ στην ελλάδα.
          Αν κάνω το βήμα και φύγω προς τα εκεί να βγάλω τις άδειες και να τις έχω στα χέρια μου αντί για το απολυτήριο ?
          Θα σου πρότεινα να βγάλεις τις άδειες κ το πτυχίο σου κ να τα έχεις μαζί σου (μεταφρασμένα φυσικά)
          γιατί μόνο έτσι θα αποδείξεις σε ποιες δουλειές μπορείς να εργαστείς.
          Αφού τις βγάλεις μετά να πας στο υπουργείο βιομηχανίας όπου ανήκεις κ να ζητήσεις να σου δώσουν βεβαίωση αναλυτική των αδειών ως προς την ειδικότητα κ την ημερομηνία απόκτησης.
          (Κ λέω αναλυτικά γιατί θα αναφέρει την κάθε άδεια ξεχωριστά. Αυτό έχω κάνει κ εγώ)
          Όταν η αδικία γίνεται νόμος, τότε η αντίσταση είναι καθήκον!!!

          Comment


            #6
            Originally posted by Mitsos175 View Post
            Καλησπέρα κι' από εμένα.

            Με λένε Δημήτρη είμαι 19 και σκέφτομαι του χρόνου να την κάνω προς το νησί.
            ................!!!
            "Η αρχή είναι το ήμισυ του παντός."

            Comment


              #7
              Originally posted by patrioten View Post
              ................!!!
              Τόσο παράξενο είναι?

              Comment


                #8
                Καλημέρα.
                Φίλε Δημήτρη και εγώ ηλεκτρολόγος ειμαι. Και όπως λες το "νησί' δεν σε περιμένη να ερθεις με ανοιχτή την πόρτα, έπιτα δεν έχεις εμπειρία πάνω στην δουλεία γιατί αυτά που έμαθες στην Ελλάδα καλύτερα να τα ξεχάσεις χώρια οτι παίζεις με άλλη τάση υπάρχουν και άλλες νομοθεσίες και κανονησμοί, μην το ψάχνεις το ΕΠΑΛ δεν σου δίνει καθόλου υποδομή. Και επίσης για την γλώσσα το Lower που λές στο εξωτερικό δεν λέει τίποτα αν δεν τα μιλάς άπτιστα πόσο μαλλον ηλεκτρολογικές ορολογίες.
                Μπορεί να είμαι απο Σουηδία αλλά εχω μείνει και στο Λονδίνο και έχω ακόμα φίλους εκεί... και συμβουλή αν δεν εχεις άκρες η πιθανότητες ειναι δραματικές.

                Comment


                  #9
                  Originally posted by Mitsos175 View Post
                  Τόσο παράξενο είναι?
                  Ναι...είναι πολύ "extreme", για ένα νέο 19 χρονών να σκέφτεται την μετανάστευση !
                  1)Στρατιωτικό ?
                  2)Οικογένεια (οι γονείς σου τι λένε) ?
                  3)Εργασιακή εμπειρία (0) !
                  Και πολλά άλλα.....
                  Καλύτερα για τέτοιες σοβαρές κινήσεις που αφορούν το μέλλον σου να συμβουλεύεσαι τους γονείς σου .
                  Καλές γιορτές !
                  "Η αρχή είναι το ήμισυ του παντός."

                  Comment


                    #10
                    Originally posted by KostasDeb View Post
                    Καλημέρα.
                    Φίλε Δημήτρη και εγώ ηλεκτρολόγος ειμαι. Και όπως λες το "νησί' δεν σε περιμένη να ερθεις με ανοιχτή την πόρτα, έπιτα δεν έχεις εμπειρία πάνω στην δουλεία γιατί αυτά που έμαθες στην Ελλάδα καλύτερα να τα ξεχάσεις χώρια οτι παίζεις με άλλη τάση υπάρχουν και άλλες νομοθεσίες και κανονησμοί, μην το ψάχνεις το ΕΠΑΛ δεν σου δίνει καθόλου υποδομή. Και επίσης για την γλώσσα το Lower που λές στο εξωτερικό δεν λέει τίποτα αν δεν τα μιλάς άπτιστα πόσο μαλλον ηλεκτρολογικές ορολογίες.
                    Μπορεί να είμαι απο Σουηδία αλλά εχω μείνει και στο Λονδίνο και έχω ακόμα φίλους εκεί... και συμβουλή αν δεν εχεις άκρες η πιθανότητες ειναι δραματικές.
                    Μόνο τα φις στις συσκευές αλλάζουν.
                    Για την νομοθεσία εμένα δεν με ενδιαφέρει αλλά άμα χρειάζεται προφανώς και θα την διαβάσω.
                    Επίσης που ξέρεις τι μου έχει δώσει το ΕΠΑ.Λ, που παίζει να ξέρω πολλά περισσότερα από ηλεκτρολόγους που είναι χρόνια στο επάγγελμα.
                    Την γλώσσα την μιλάω αρκετά καλά και ηλεκτρολογικές ορολογίες ακόμα καλύτερα.


                    Originally posted by patrioten View Post
                    Ναι...είναι πολύ "extreme", για ένα νέο 19 χρονών να σκέφτεται την μετανάστευση !
                    1)Στρατιωτικό ?
                    2)Οικογένεια (οι γονείς σου τι λένε) ?
                    3)Εργασιακή εμπειρία (0) !
                    Και πολλά άλλα.....
                    Καλύτερα για τέτοιες σοβαρές κινήσεις που αφορούν το μέλλον σου να συμβουλεύεσαι τους γονείς σου .
                    Καλές γιορτές !
                    Το οικογενιακό είναι λίγο περίεργο και είναι ένας λόγος που θέλω να φύγω.
                    Εργασιακή εμπειρία δεν είπα 0 αλλά ελάχιστη - και αρκετά μεγάλη για την ηλικία μου.

                    Σε γενικές γραμμές δεν πρόκειται να αλλάξω γνώμη οπότε ότι θεωρείται χρήσιμο ποστάρετε το.

                    Comment


                      #11


                      δεν είναι τόσο απλό όσο φαντάζσαι.Πρέπει να πάρεις συγκεκριμένες πιστοποιήσεις.
                      Αν μπορείς να γινεις qualified τότε θα σαι μια χαρά.

                      Comment


                        #12
                        Δεν είπα ότι είναι απλά.

                        Σε ευχαριστώ πάρα πολύ αυτά έψαχνα.

                        Comment


                          #13
                          Originally posted by Mitsos175 View Post
                          Δεν είπα ότι είναι απλά.

                          Σε ευχαριστώ πάρα πολύ αυτά έψαχνα.
                          τίποτα.Το θέμα είναι ότι πρέπει να υπολογίσεις τα έξοδα του πρώτου καιρού.Βασικά για ποια πόλη ενδιαφέρεσαι?

                          Comment


                            #14
                            Originally posted by LostInTranslation View Post
                            τίποτα.Το θέμα είναι ότι πρέπει να υπολογίσεις τα έξοδα του πρώτου καιρού.Βασικά για ποια πόλη ενδιαφέρεσαι?
                            Στο ψάξιμο είμαι ακόμα.

                            Πρώτα θέλω να δω τι παίζει με τις άδειες που έχω τώρα στην Αγγλία.

                            Comment


                              #15
                              Originally posted by Mitsos175 View Post
                              Στο ψάξιμο είμαι ακόμα.

                              Πρώτα θέλω να δω τι παίζει με τις άδειες που έχω τώρα στην Αγγλία.
                              Overseas qualified electricians

                              If you have qualified as an electrician outside the UK, you must register with the JIB Electrotechnical Card Scheme (ECS). You will need to do three things to register:

                              contact UK NARIC to find out what your qualifications are equivalent to in the UK
                              complete the City & Guilds 17th Edition IEE Wiring Regulations (2382)
                              pass the ECS Health and Safety Assessment.

                              You will also need to contact the self-certification training providers below for details about of how to meet Part P requirements of the Building Regulations.

                              ECS card scheme FAQs
                              NARIC - UK NARIC
                              ECS card scheme FAQs

                              Comment

                              Working...
                              X