Announcement

Collapse
No announcement yet.

ΙΔΙΩΤΙΚΗ ΑΣΦΑΛΕΙΑ ΥΓΕΙΑΣ

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

    ΙΔΙΩΤΙΚΗ ΑΣΦΑΛΕΙΑ ΥΓΕΙΑΣ

    ΑΝΟΙΞΑ ΑΥΤΟ ΤΟ ΘΕΜΑ ΓΙΑΤΙ ΘΕΛΩ ΑΠΑΝΤΗΣΗ ΑΠΟ ΑΤΟΜΑ ΠΟΥ ΕΧΟΥΝ ΗΔΗ ΜΕΤΑΝΑΣΤΕΥΣΗ ΚΑΝΑΔΑ ΤΙ ΕΚΑΝΑΝ ΜΕ ΤΟ ΘΕΜΑ ΑΣΦΑΛΕΙΑ ΥΓΕΙΑΣ ΜΕΧΡΙ ΝΑ ΜΠΟΡΟΥΝ ΝΑ ΕΧΟΥΝ ΔΙΚΑΙΩΜΑ ΣΤΗ ΔΗΜΟΣΙΑ ΚΑΝΑΔΙΚΗ ΑΣΦΑΛΙΣΗ. ΣΚΟΠΕΥΩ ΜΕ ΤΟΝ ΑΝΤΡΑ ΜΟΥ ΝΑ ΜΕΤΑΝΑΣΤΕΥΣΟΥΜΕ ΣΤΟ ΚΑΝΑΔΑ ΤΟ ΜΑΡΤΙΟ , ΜΕ ΤΟ ΠΡΟΓΡΑΜΜΑ FAMILY SPONSORSHIP ΚΑΙ ΘΕΛΩ ΝΑ ΜΑΘΩ ΤΙ ΚΑΝΑΤΕ ΜΕΧΡΙ ΝΑ ΕΧΕΤΕ ΤΗ ΚΑΝΑΔΙΚΗ ΑΣΦΑΛΕΙΑ ΥΓΕΙΑΣ? ΠΟΙΑ ΙΔΙΩΤΙΚΗ ΑΣΦΑΛΕΙΑ ΘΕΩΡΕΙΤΕ Η ΚΑΛΥΤΕΡΗ ΣΕ ΘΕΜΑΤΑ ΚΑΛΥΨΗΣ ΚΑΙ ΝΑ ΕΙΝΑΙ ΟΙΚΟΝΟΜΙΚΗ?

    #2
    καλημερα,


    αν πατε με Family Sponsorship, τοτε συντομα, μεσα σε 1-3 μηνες, αναλογα με την επαρχια, θα δικαιουστε και καναδικη ασφαλιση

    οποτε μονο για λιγο θελετε καλυψη


    μια μεγαλη εταιρια που γνωριζω ειναι αυτη:



    Η Bupa International παρέχει διεθνή ασφάλιση υγείας παγκοσμίας κλάσεως για εκπατρισμένους και τις οικογένειές τους. Κάντε κλικ αν χρειάζεστε ασ | Bupa International

    καλη αλλα ακριβη. διαθεσιμη στην Ελλαδα για παγκοσμια χρηση


    τοπικα στον Καναδα, πιστευω ομως θα βρειτε πιο καλες τιμες (για ιδιωτικη ασφαλιση)

    Comment


      #3
      Originally posted by litsa74 View Post
      ΑΝΟΙΞΑ ΑΥΤΟ ΤΟ ΘΕΜΑ ΓΙΑΤΙ ΘΕΛΩ ΑΠΑΝΤΗΣΗ ΑΠΟ ΑΤΟΜΑ ΠΟΥ ΕΧΟΥΝ ΗΔΗ ΜΕΤΑΝΑΣΤΕΥΣΗ ΚΑΝΑΔΑ ΤΙ ΕΚΑΝΑΝ ΜΕ ΤΟ ΘΕΜΑ ΑΣΦΑΛΕΙΑ ΥΓΕΙΑΣ ΜΕΧΡΙ ΝΑ ΜΠΟΡΟΥΝ ΝΑ ΕΧΟΥΝ ΔΙΚΑΙΩΜΑ ΣΤΗ ΔΗΜΟΣΙΑ ΚΑΝΑΔΙΚΗ ΑΣΦΑΛΙΣΗ. ΣΚΟΠΕΥΩ ΜΕ ΤΟΝ ΑΝΤΡΑ ΜΟΥ ΝΑ ΜΕΤΑΝΑΣΤΕΥΣΟΥΜΕ ΣΤΟ ΚΑΝΑΔΑ ΤΟ ΜΑΡΤΙΟ , ΜΕ ΤΟ ΠΡΟΓΡΑΜΜΑ FAMILY SPONSORSHIP ΚΑΙ ΘΕΛΩ ΝΑ ΜΑΘΩ ΤΙ ΚΑΝΑΤΕ ΜΕΧΡΙ ΝΑ ΕΧΕΤΕ ΤΗ ΚΑΝΑΔΙΚΗ ΑΣΦΑΛΕΙΑ ΥΓΕΙΑΣ? ΠΟΙΑ ΙΔΙΩΤΙΚΗ ΑΣΦΑΛΕΙΑ ΘΕΩΡΕΙΤΕ Η ΚΑΛΥΤΕΡΗ ΣΕ ΘΕΜΑΤΑ ΚΑΛΥΨΗΣ ΚΑΙ ΝΑ ΕΙΝΑΙ ΟΙΚΟΝΟΜΙΚΗ?

      Eλπίζω να δουν το post σου και να σου απαντησουν και άτομα ,που ειναι ΗΔΗ στον Καναδα ,ωστε να παρεις εγκυρες πληροφοριες ,απο πρώτο χέρι .
      ''Minds are like parachutes... they only function when open.''

      Comment


        #4
        σωστα, οποτε να και μερικες τοπικες πληροφοριες...


        Γενικες Πληροφοριες Κυβερνησης:
        After you arrive: Health care


        και τα τοπικα επαρχιακα υπουργεια υγειας:

        Comment


          #5
          επισης αλλες 3 μεγαλες εταιριες:

          1) Manulife Financial


          2) Blue Cross Canada


          3) Sun Life Financial - Canada: life insurance, financial planning, group benefits and more



          εννοειται πολυ περισσοτερες πληροφοριες εδω: http://www.yellowpages.ca/

          βαζεις "private health insurance" στην επαρχια/ πολη που σε ενδιαφερει και σου βγαζει ολες τις τοπικες εταιριες/ μεσιτες ασφαλισεων

          Comment


            #6
            Originally posted by vertigo View Post
            Eλπίζω να δουν το post σου και να σου απαντησουν και άτομα ,που ειναι ΗΔΗ στον Καναδα ,ωστε να παρεις εγκυρες πληροφοριες ,απο πρώτο χέρι .
            claus:Brahames ...σωστα, οποτε να και μερικες τοπικες πληροφοριες...
            Υπάρχει στον Καναδά πόλη που λέγεται Brahames ?

            ( Να επισημάνω ότι ο claus προσπαθεί να βοηθήσει ! )
            "Η αρχή είναι το ήμισυ του παντός."

            Comment


              #7
              Originally posted by claus View Post
              σωστα, οποτε να και μερικες τοπικες πληροφοριες...




              και τα τοπικα επαρχιακα υπουργεια υγειας:......
              Αγαπητέ claus,νομιζω οτι το μέλος που ρωτησε ,ηταν ξεκαθαρο....Θελει απαντησεις ,απο καποιον που ειναι ήδη Καναδά.
              Μπορεί να εχεις την διαθεση να βοηθησεις ,αλλά η πραγματικοτητα ειναι ,οτι εισαι Ελλαδα ,δεν εχεις Καναδικη υπηκοοτητα και θελεις να μεταναστευσεις κι εσυ Καναδα .
              Το να απαντας κατω απ το ποστ μου,οπου εγραψα οτι ελπιζω να δουν το ποστ της ,ατομα που ειναι ηδη Καναδα
              ''σωστα, οποτε να και μερικες τοπικες πληροφοριες...''

              το θεωρω απλα ,ειρωνικο ,αλλά το αντιπαρερχομαι....Το οτι εχουν υποπεσει στην αντιληψη μου ,δικα σου ποστς -κι οχι μονο στην ενοτητα του Καναδα...- ,που γραφουν λαθος πραγματα ,ειναι γεγονος...και στο εχουν επισημανει και άλλα μέλη...Εδω ,δεν ηξερες οτι αναγνωριζει ο Καναδας ,τον Ελληνικο γαμο και ειχες προτεινει σε καποιον ,να κανει και β γαμο στον Καναδα...Γι αυτο ,θα σε παρακαλεσω ,να εισαι προσεκτικος σ αυτα που γραφεις ,πόσο μαλλον οταν ισχυει αυτο που εγραψες εδω...κι οταν καποιο μέλος ,ζηταει γνωμες απ αυτους που ειναι ήδη Καναδα ,σημαινει οτι το ενδιαφερουν οι πληροφοριες απο ατομα που ειναι ηδη Καναδα κι εχουν κάνει ανάλογες ενεργειες....
              ''Minds are like parachutes... they only function when open.''

              Comment


                #8
                Originally posted by litsa74 View Post
                ΑΝΟΙΞΑ ΑΥΤΟ ΤΟ ΘΕΜΑ ΓΙΑΤΙ ΘΕΛΩ ΑΠΑΝΤΗΣΗ ΑΠΟ ΑΤΟΜΑ ΠΟΥ ΕΧΟΥΝ ΗΔΗ ΜΕΤΑΝΑΣΤΕΥΣΗ ΚΑΝΑΔΑ ΤΙ ΕΚΑΝΑΝ ΜΕ ΤΟ ΘΕΜΑ ΑΣΦΑΛΕΙΑ ΥΓΕΙΑΣ ΜΕΧΡΙ ΝΑ ΜΠΟΡΟΥΝ ΝΑ ΕΧΟΥΝ ΔΙΚΑΙΩΜΑ ΣΤΗ ΔΗΜΟΣΙΑ ΚΑΝΑΔΙΚΗ ΑΣΦΑΛΙΣΗ. ΣΚΟΠΕΥΩ ΜΕ ΤΟΝ ΑΝΤΡΑ ΜΟΥ ΝΑ ΜΕΤΑΝΑΣΤΕΥΣΟΥΜΕ ΣΤΟ ΚΑΝΑΔΑ ΤΟ ΜΑΡΤΙΟ , ΜΕ ΤΟ ΠΡΟΓΡΑΜΜΑ FAMILY SPONSORSHIP ΚΑΙ ΘΕΛΩ ΝΑ ΜΑΘΩ ΤΙ ΚΑΝΑΤΕ ΜΕΧΡΙ ΝΑ ΕΧΕΤΕ ΤΗ ΚΑΝΑΔΙΚΗ ΑΣΦΑΛΕΙΑ ΥΓΕΙΑΣ? ΠΟΙΑ ΙΔΙΩΤΙΚΗ ΑΣΦΑΛΕΙΑ ΘΕΩΡΕΙΤΕ Η ΚΑΛΥΤΕΡΗ ΣΕ ΘΕΜΑΤΑ ΚΑΛΥΨΗΣ ΚΑΙ ΝΑ ΕΙΝΑΙ ΟΙΚΟΝΟΜΙΚΗ?
                Σε ποια πολη/province θα πατε?
                Εδω στην Αλμπερτα εχουμε τον οικογενειακο γιατρο που καλυπτει τα βασικα αλλα απο ασφαλειες υγειας δεν το εχω ψαξει ακομα.

                Βεβαια στις περισσοτερες δουλειες παρεχεται ιατροφαρμακευτικη περιθαλψη.

                Με οσους εχω μιλησει για το συγκεκριμενο θεμα, οι περισσοτεροι εχουν BLUE CROSS και ειναι αρκετα ευχαριστημενοι!
                “Experience is a brutal teacher, but you learn. My God, do you learn.” C.S Lewis

                Comment


                  #9
                  αγαπητη mod vertigo,

                  το ποστ σου ειναι προσβλητικο για τους Ελληνες που θελουν να μεταναστευσουν και τα μελη αυτου του Φορουμ...

                  γνωμη εχει ο καθενας εδω μεσα. και κρινονται ολοι απο τα γραφομενα τους, οπως και εσυ


                  για τα θεματα γαμου/ Ielts που εχεις κολλησει, μην θεωρεις δεδομενα (και σωστα) αυτα που ισχυουν στην νεα χωρα σου, με την υπολοιπη κοινοπολιτεια και τις υπολοιπες 200 χωρες του κοσμου

                  στον καναδα ισχυουν αλλα, που εσενα δεν ενδιαφερουν


                  για το καλο του Forum, μπορεις να μην συνεχισεις την προσωπικη μας συζητηση δημοσια, ευχαριστω

                  Comment


                    #10
                    Originally posted by claus View Post
                    αγαπητη mod vertigo,

                    το ποστ σου ειναι προσβλητικο για τους Ελληνες που θελουν να μεταναστευσουν και τα μελη αυτου του Φορουμ...

                    γνωμη εχει ο καθενας εδω μεσα. και κρινονται ολοι απο τα γραφομενα τους, οπως και εσυ


                    για τα θεματα γαμου/ Ielts που εχεις κολλησει, μην θεωρεις δεδομενα (και σωστα) αυτα που ισχυουν στην νεα χωρα σου, με την υπολοιπη κοινοπολιτεια και τις υπολοιπες 200 χωρες του κοσμου

                    στον καναδα ισχυουν αλλα, που εσενα δεν ενδιαφερουν


                    για το καλο του Forum, μπορεις να μην συνεχισεις την προσωπικη μας συζητηση δημοσια, ευχαριστω
                    Αγαπητό μέλος claus
                    Αν εσυ ,που ποσταρες ειρωνευομενος ,κρινεις οτι η απαντηση μου , στο ειρωνικο σου πόστ ,προσβαλλει τα μέλη του φορουμ κι οσους θελουν να μεταναστευσουν ,δικαιωμα σου .

                    Δεν θα κατσω να παραθέσω και όσες άλλες λάθος ''συμβουλές'' εδωσες ,εκτος απο τα περί IELTS και γάμου.Ηδη , εχουν απαντησει σχετικα ,μέλη που γνωριζουν τα θεματα απο πρωτο χέρι...και εγραψαν περί παραπληροφορησης ανθρώπων ,που παιζεται το μέλλον τους...Επισης ,αν δεν με απαταει η μνημη μου ,στην ενοτητα της Αυστραλιας -κι οχι σε θρεντ ,γενικα περι ΙΕLTS , -εγραψες τα περί IELTS -στο θρεντ για την Μεταναστευση στην Αυστραλια ,οπου εγραψε σχετικα ,κοπελα παντρεμενη με Αυστραλο που προκειται να παρει απο Ελλαδα ,πτυχιο σαν φιλολογος -και μετά ,ολα τα σχετικα , μεταφερθηκαν στο θρεντ περι IELTS,στην ενοτητα της Αυστραλιας ,- oπότε δεν μπορώ να παρακολουθησω το σκεπτικο σου ,να μην θεωρώ ΕΓΩ δεδομενα και άρα σωστά ,αυτά που ισχυουν στην Αυστραλια ...με την υπολοιπη κοινοπολιτεια και τις υπολοιπες ...200 χώρες του κοσμου...Για την Αυστραλία ηταν το θεμα και τα περι IELTS που ζητανε εκει και ποσώς απασχολεί οποιον ενδιαφερεται για εκει ,τί ισχυει στις υπολοιπες χώρες της Κοινοπολιτειας ,συν τις άλλες 200....Οταν καποιος ρωταει για Αυστραλια ,για το τί ισχυει εκει ,περιμενει να παρει απαντησεις,ωστε να μαθει για ποιο IELTS ,πρεπει να δωσει εξετασεις κι αυτο εξαρταται ,οταν ισχυει οτι ''Every organisation sets its own entry requirements.''...Kι αυτό ,δεν ισχυει μονο για Αυστραλια ,αλλά π.χ και για τον Καναδα ....Αυτα ,μια που εγραψες οτι κολλησα με το IELTS...


                    Οσο για τον γάμο στην Ελλάδα κι οτι δεν ισχυει κι αρα πρεπει να γινει και γαμος άλλος σον Καναδα ....στην ενοτητα του Καναδα ,τα ειχες γραψει κι εκει σου εγραψε μέλος που γνωριζει καλά τα θεματα περι Καναδα ,οτι δεν ισχυει ..το οτι δεν ισχυει ο Ελληνικος γαμος στον Καναδα και άρα δεν υπαρχει λογος να ξαναπαντρευτει το ζευγαρι ,στον Καναδα ,οπως τους εγραψες.......Οπότε , πάλι αδυνατώ να σε παρακολουθησω ,που ανακατευεις την Αυστραλια ,η οποια ειναι πατριδα μου ,απο την γεννηση μου και άρα όχι νεα μου χώρα...

                    Το τί ενδιαφερει εμενα ,δεν θα μου το υποδειξεις εσυ . Εμενα μ ενδιαφερει , τα μέλη να βρισκουν σωστές πληροφορίες ,σε οποια ενοτητα κι αν γραφονται κι επισης , όταν καποιος το τονιζει οτι θελει ενημερωση απ οσους μεταναστευσαν ηδη ,ωστε να εχει πληροφοριες απο πρωτο χέρι , να εχει τις πληροφοριες που ζηταει.Αλλιως ,θα μπορουσε να γκουγκλαρει και μονος του και να τα βρει ,στο διαδικτυο...

                    Όσο για το τί ισχυει στον Καναδα , πού ξερεις; Μπορει ,στις γύρω 200 φορές ,που εχω παει..κατι να εχει πέσει και μένα στην αντιληψη μου....

                    Για το καλό του φορουμ ......για το οποιο ,ολως περιεργως ,με εγκαλεις να μην συνεχισω την...προσωπικη μας συζητηση.... ,δημοσια ....απορώ ,πώς δεν περιμενες δημοσια απαντηση ,μετά το δευτερο ειρωνικο/προσβλητικο σου πόστ.

                    Και βεβαια ,γνωμη εχει ο καθενας και βεβαια ολοι κρινονται κι η πορεία του καθενος εδω και η πραγματικη βοηθεια ,επισης κρινονται .... ειδικά απ οσους εχουν βοηθηθει δημοσια ή ιδιαιτέρως....

                    Κι εγω ,ευχαριστω και η περαιτερω προσωπικη...δημοσια μας συζητηση κλεινει εδω ,γιατί ετσι κρινω εγω ,για την ομαλη συνεχεια του θρεντ κι οχι ,γιατι το αποφασισες εσυ...και το τόνισες και με bold....
                    Για ο,τι άλλο θελεις ,μπορεις να μου στειλεις π.μ .
                    ''Minds are like parachutes... they only function when open.''

                    Comment


                      #11
                      Προσβάλλεις moderator....απλά απαράδεκτος....μην το συνεχίσεις.... Παραβιάζεις κανονισμούς του φόρουμ
                      Originally posted by claus View Post
                      αγαπητη mod vertigo,

                      το ποστ σου ειναι προσβλητικο για τους Ελληνες που θελουν να μεταναστευσουν και τα μελη αυτου του Φορουμ...

                      γνωμη εχει ο καθενας εδω μεσα. και κρινονται ολοι απο τα γραφομενα τους, οπως και εσυ


                      για τα θεματα γαμου/ Ielts που εχεις κολλησει, μην θεωρεις δεδομενα (και σωστα) αυτα που ισχυουν στην νεα χωρα σου, με την υπολοιπη κοινοπολιτεια και τις υπολοιπες 200 χωρες του κοσμου

                      στον καναδα ισχυουν αλλα, που εσενα δεν ενδιαφερουν


                      για το καλο του Forum, μπορεις να μην συνεχισεις την προσωπικη μας συζητηση δημοσια, ευχαριστω
                      Δεν υπάρχει τίποτε αδύνατο γι’ αυτόν που θα προσπαθήσει !!!
                      Μέγας Αλέξανδρος, 356-323 π.Χ.,

                      Comment

                      Working...
                      X