Announcement

Collapse
No announcement yet.

ΣΤΕΝΑΧΩΡΙΑ!!!

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

    ΣΤΕΝΑΧΩΡΙΑ!!!

    Σας χαιρετω..Δεν ειμαι καινουρια εδω ,εχω αρκετο καιρο που κοιταω,ψαχνω διαβαζω γιατι ειμαι κ γω μια απο τους πολλους ελληνες που ΔΕΝ αντεχουν αλλο..και μιλαω για την καταντια μας να μην εχουμε δουλεια πανω απο χρονο και να ζουμε σπαρτιατικα..και να μουν μονη δεν ειχα προβλημα θα αντεχα..εχω παιδια ,εχω ζωη σπιτικο.αποφασισαμε να μεταναστευσουμε ,να αφησουμε τα παντα εδω ετσι κ αλλιως τπτ δεν θα μεινει στο τελος..τουλαχιστον να βοηθησω τα παιδια μου ..το μελλον τους...αναρωτιεμαι...τι θα κανουμε?εχω στειλει γυρω στα 100 mail για εργασια στην γερμανια και στην ελβετια ..επισης για σουηδια το σκεφτηκα αλλα με κολλησε το ποσο που ζητανε για να αποδειξεις οτι εχεις να ζησεις για ενα χρονο.καμια απαντηση..μια αρνητικη μονο.δεν μιλαω την γλωσσα φυσικα..αλλα ολοι οι αλλοι ηξεραν??η δεν θα μαθω αν παω?τοσος καιρος ομως και τα λεφτα τελειωνουν και οι ελπιδες χανονται..και εκει που ημουν αισιοδοξη με μια χαρα μεσα μου οτι δεν εχουν τελειωσει ολα οταν πρωτομπηκα στην σελιδα σας τωρα ειμαι με μια καρδια βαρια και με σπασμενα τα φτερα..και τα εξοδα τρεχουν..οι ευθυνες ιδιες..διαβαζω εσας εδω μεσα τις ζωες σας και τις πληροφοριες σας και λεω μεσα μου.''εμεις πότε''?θα ρθει ποτε για μας αυτη η μερα ?να νιωσουμε ξανα ασφαλεις?δεν μας εχουν παρει και τα χρονια...δεν πεθαναμε ακομα ρε γαμωτο και παλι δεν το παραταμε ,αλλα η ψυχολογια εχει γινει ενα με το χωμα.Δεν σας γραφω για να με λυπηθητε,αλλα αυτη η ανωνυμια απ την μια με βολευει γιατι ντρεπομαι που βγαζω την στεναχωρια μου εδω μεσα αλλα απ την αλλη νιωθω καλυτερα σαν να το πεταω λιγο απο μεσα μου.Συγνωμη αν σας χαλασα την διαθεση αλλα σας ευχαριστω που υπαρχετε .Εστω και ετσι καπου τα μοιραζομαι !!!!

    #2
    Αν δεν πας στη χωρα που ενδιαφερεσαι, να παλεψεις με τοπικη διευθυνση, τοπικο τηλεφωνο, τοπικη γλωσσα, θα καθεσαι στο σπιτι σου μεχρι να χασεις τη συνδεση του Ιντερνετ, και μετα το σπιτι

    Πρεπει να πας στη χωρα που μπορεις να κανεις κατι, να ξερεις τη γλωσσα, να κανεις βιογραφικο στη γλωσσα τους, να παρεις τοπικο τηλεφωνο κινητο η σταθερο, να εχεις τοπικη διευθυνση, να κανεις γνωστους να σε βοηθησει οποιος μπορει (μπορει και κανενας) , κλπ κλπ κλπ

    Αυτο εδω το site ακριβως ΑΥΤΟ ΠΡΟΣΠΑΘΕΙ ΝΑ ΠΕΡΑΣΕΙ.

    ΟΣΟΙ ΤΟ ΑΝΤΙΛΑΜΒΑΝΟΝΤΑΙ, οργανωνονται, μαζευουν πληροφοριες, λεφτα, κουραγια, θαρρος,, θρασσος, δικτυωνονται, ΑΚΟΥΝ ΑΥΤΟΥΣ ΠΟΥ ΕΙΝΑΙ ΗΔΗ ΣΤΗ ΧΩΡΑ ΕΝΔΙΑΦΕΡΟΝΤΟΣ ΤΟΥΣ (και δεν κανουν του κεφαλιου τους), υπολογιζουν το 30% της επιτυχιας των αλλων για τον εαυτο τους

    ΚΑΙ ΚΑΝΟΥΝ ΤΟ ΑΛΜΑ ΣΤΟ ΚΕΝΟ. Κλεινουν τα ματια και ευχονται και προσπαθουν να προσγειωθουν χωρις να σπασουν ολα τα κοκκαλα


    Η μεταναστευση δεν ειναι για ολους, θελει πολυ γερο στομαχι, πιο γερο απο αυτο της μη μεταναστευσης
    Των Φρονίμων τα παιδια ΠΡΙΝ πεινασουν βγαζουν .... VISA !!

    Comment


      #3
      Συμφωνώ με τον Patousi οτι απο την Ελλάδα δεν κανεις τπτ. Και να ξέρεις οτι κανένας δεν θα ψάξει να εισάγει εργάτες απο το εξωτερικο γιατί ειναι μεγάλη διαδικασία. Για την γλώσσα που λες Epoptis δεν την ξέραμε αλλα είναι μεγάλη προυπόθεση αν θες να εργαστείς ποσο μάλλον σε χώρες της Σκανδιναβίας και Γερμανία φυσικά για τον λόγο οτι υπάρχη μεγάλος ανταγωνισμός λόγο πληθώρας μεταναστών οπότε για να διακριθεί κάποιος χρειάζεται ικανότητες.
      Αμα εχεις ξεφύγη και στην ηλικία μιώνοντε δραματικά οι πιθανότητες επιτυχείας. Μονο με κανένα καλό κοννέ αλλίως δύσκολα!

      Comment


        #4
        Γειά σου!!!! Αυτά που έγραψες με αγγίξανε πολύ! Καλό είναι να θυμάσαι πως δεν είσαι μόνη!!! Οι περισσότεροι έλληνες κουβαλάμε αυτή τη στεναχώρια...το άγχος της επιβίωσης μας καίει καθημερινά! Για τι ψυχολογία να μιλήσω, όταν έχεις να κάνεις με αλήτες που θέλουν να σου ρουφήξουν το αίμα? Είμαι ελεύθερη επαγγελματίας, έχω μια επιχείρηση που μέχρι πριν 2 χρόνια πήγαινε πολύ καλά, και ξαφνικά όλα άλλαξαν!!! Δεν ξέρω που να πρωτοπληρώσω... Οι υποχρεώσεις αυξάνονται συνεχώς και οι εισπράξεις μειώνονται!!!!Βρισκόμαστε στο χείλος του γκρεμού...Από τη μία στιγμή στην άλλη μπορεί να βρεθείς να χρωστάς τόσα, που να μην ξέρεις κατά που να κάνεις!!!Είχα χάσει τον ύπνο μου, είχα ταχυκαρδία... όταν μια μερα σκέφτηκα τα αγαπημένο μου ρητά που είναι: "ΟΤΙ ΔΕΝ ΣΕ ΣΚΟΤΩΝΕΙ ΣΕ ΚΑΝΕΙ ΠΙΟ ΔΥΝΑΤΟ","ΜΕΣΑ ΑΠΟ ΤΙΣ ΣΤΑΧΤΕΣ ΜΠΟΡΕΙ ΝΑ ΑΝΘΙΣΕΙ ΤΟ ΠΙΟ ΟΜΟΡΦΟ ΛΟΥΛΟΥΔΙ","ΟΛΑ ΤΑ ΠΡΟΒΛΗΜΑΤΑ ΕΧΟΥΝ ΤΗ ΛΥΣΗ ΤΟΥΣ" και έτσι άρχισα να ελπίζω... γιατί όσο και να στεναχωριέμαι και να σκάω δεν αλλάζει κατι. Με ψυχραιμία σίγουρα κάποια λύση θα βρεθεί...άλλωστε όλα γίνονται για κάποιο λόγο έτσι? Εύχομαι να σου έδωσα λίγο κουράγιο!!! Καλό βράδυ!!!

        Comment


          #5
          epoptis1 καλα εκανες που μοιραστηκες τα αγχη και τους φοβους σου για το μελλον, εδω μαζι μας γιατι ολοι λιγο πολυ αυτα νιωθουμε....ασχετα αμα ο καθενας βρισκεται σε αλλη οικονομικη ,επαγγελματικη,οικογενειακη η προσωπικη φαση ο λογος που μας κανει να θελουμε να φυγουμε ειναι η ανασφαλεια για το τι μας ξημερωνει και η ελπιδα οτι αξιζουμε μια καλυτερη ζωη απο αυτη που πασαρουν ολημερις και ολοβραδυς τα καναλια.
          Επισης το πως θα εκφρασει κανεις την προσωπικη του μεταναστευτικη εμπειρια (αλλοι θα το παιξουν ξερολες,αλλοι θα τα δουν ολα ροδινα ,αλλοι παλι ολα μαυρα,αλλοι θα δωσουν αντικειμενικα και ξερα πληροφοριες)δεν πρεπει να σε επηρεασει στο πως και τι θα αποφασισεις για το πολυ σοβαρο αυτο θεμα....ειμαστε ομως ολοι μας πολυ τυχεροι που μεσα απο αυτες τις πληροφοριες, που απλοχερα τα πατριωτακια δινουν μπορουμε να μαθουμε πραγματα για το τι προκειται να συναντησουμε, να τις εκτιμησουμε και να βγαλουμε αποφαση για το πως θα κινηθει ο καθενας μας.
          Εξαλλου πολλα πατριωτακια (θα το εχεις παρατηρησει)βοηθουνε και με λινκσ επισημων ιστοσελιδων ουτως ωστε αυτος που ενδιαφερεται σοβαρα για τη μεταναστευση να βοηθηθει και αντικειμενικα να μπορεσει να καταλαβει τι ειναι ταιριαστο στη δικη του μοναδικη περιπτωση...
          Χωρις να βρισκομαι ακομα εξω θα συμφωνησω με patousis και KostasDeb και θα σου πω οτι και η δικη μου γνωμη ειναι οτι πρεπει να βγεις πρωτα εξω για να μπορεσεις να κυνηγησεις εργασια με διευθυνση και τηλεφωνο εξωτερικου.Πολυ σημαντικο ρολο πιστευω οτι θα παιξουν επισης τα χρηματα και η γνωση της ξενης γλωσσας για την ευρεση δουλειας.Αυτη ειναι η προσωπικη μου γνωμη ομως και τιποτα παραπανω.
          Να ξερεις πως για τους περισσοτερους ο χρονος κυλαει βασανιστικα αργα σε τελεια αντιστροφη με τις υποχρεωσεις και τα εξοδα.
          Σ ευχαριστω για το μοιρασμα των ανθρωπινων αυτων συναισθηματων σου και σου ευχομαι καλη επιτυχια στα ονειρα και τους στοχους σου!

          Comment


            #6
            Καλησπερα παλι ..να σας ευχαριστησω πρωτον ολους σας για τις απαντησεις σας..ειναι πολυ δυσκολο η μεταναστευση και χαιρομαι που εστω και απο εδω μεσα υπαρχει αλλυλεγγυη..μου δωσατε κουραγιο και μονο που μου αφησατε ενα μυνημα σας..θα το προσπαθησω και θα εξαντλησω ολα τα περιθωρια μας.αυτη τη βουτια στο κενο φοβαμαι patoysi γιατι απο πισω μου θα παρασυρω και αλλους..(με καταλαβαινεις).ευχομαι στην zizi1611 που απο οτι ειδα ειναι και πατριωτακι μου να βρει και αυτη την ακρη της μεσα σε ολο το μπερδεμα που εχουμε μπλεχτει ολοι μας..να στε καλα carmen1314 και KostaDeb.και παλι ευχαριστω !!!ευχομαι τα καλυτερα παιδια ..

            Comment

            Working...
            X