Announcement

Collapse
No announcement yet.

Ανταποκριση Ferbee

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

    Ανταποκριση Ferbee

    Γεια σας κι απο μας.Ξεκιναω αυτη την ανταποκριση και ελπιζω κάποια ατομα να βρουν χρησιμες πληροφοριες, παρ'όλο που η εμπειρια μου μετραει μολις λιγες μερες.
    Δουλεια
    Κι εδω προτιμουν καποιον που θα τον συστησει καποιος γνωστος(χωρις αυτο να σημαινει πως θα τον κρατησουν κιολας). Καλο θα ηταν να βρεις εταιρειες που σε ενδιαφερουν και να αφησεις το βιογραφικο σου εκει. Στην επιχειρηση που δουλευει ο αντρας μου πχ.δεν βαζουν αγγελιες για προσωπικο-παντα εχουν "στοκ" απο βιογραφικα οποτε καλουν καποιον απ'αυτους.
    Το κλειδι ειναι να ενδιαφερεσαι για την δουλεια και να εισαι προθυμος για υπερωριες. Οι Αγγλοι με το που ακουν υπερωριες βγαζουν σπυρια -παρ'ολο που ειναι πληρωμενες. Επισης να μην δηλωνεις ασθενεια καθε τρεις και λιγο.
    Σπιτι
    Τα σπιτια στην συντριπτικη τους πλειοψηφια τα βρισκεις μεσω μεσιτη.Τα δυο δυο μεγαλυτερα sites ειναι το :
    Zoopla > Search Property to Buy, Rent, House Prices, Estate Agents
    UK's number one property website for properties for sale and to rent
    Εκει μπορειτε να δειτε τιμες και προσφορα σπιτιων.
    Εμεις βρηκαμε σπιτι με 2 υπνοδωματια και κηπο, ανακαινισμενο πριν μπουμε, με ηλεκρικα ειδη, κουζινα, κουρτινες, καινουρια μοκετα για 595 λιρες. Στην πολη που μενουμε περιπου εκει κυμαινονται οι τιμες.
    to be continued

    #2
    χμ ...τι κανω λαθος και δεν εμφανιζει το μηνυμα μου

    Comment


      #3
      Καλημέρα ferbee κ καλώς ήρθες στην παρέα μας

      υ.γ. Το διόρθωσα εγώ. Απλά πρέπει να αφήνεις κενό ανάμεσα στις λέξεις.
      Όταν η αδικία γίνεται νόμος, τότε η αντίσταση είναι καθήκον!!!

      Comment


        #4

        Comment


          #5
          Καλημερα

          Κοιτουσα στο ιντερνετ για την περιοχη που μενεις και φαινεται πολυ ομορφη. Ειναι και σε παρα πολυ καλο σημειο στο νησι.

          Καλη αρχη στην νεα σας ζωη!

          Comment


            #6
            Καλημερα chococaramel.
            Ευχαριστουμε πολυ!
            Η αληθεια ειναι πως νιωθω τυχερη που ηρθαν ετσι τα πραγματα και καταληξαμε εδω.Δεν εχω δει ακομα πολλα πραγματα αλλα ειναι πολυ ωραιο μερος.
            Πολυ πρασινο,εξαιρετικες υποδομες ειδικα αν κυκλοφορεις με παιδια.
            Πως ειναι εκει που μενεις εσυ?

            Comment


              #7
              Μια χαρα πολη με μονο παρατραγουδο οτι μετα τις 12 δεν εχει συγκοινωνια, μονο ταξι. Γενικα ειμαι πολυ ευχαριστημενος.

              Comment


                #8
                Ναι ειναι γεγονος πως η συγκοινωνια ειναι ενα θεματακι.Εδω που μενουμε εμεις εχει λεωφορειο καθε μια ωρα και μεχρι τις 9.Βεβαια σε αλλες περιοχες της πολη εχει πολυ πιο συχνα . Το καλο ομως ειναι πως ειναι ετσι σχεδιασμενα που ανετα κυκλοφορεις μονος με δυο μικρα παιδια.Πραγμα που στην Ελλαδα ουτε που θα μου περνουσε απ το μυαλο.

                Comment


                  #9
                  Στην περιοχη μου εχουμε αρκετα υβριδικα λεωφορεια. Πραγματικα πανεμορφα και πολυ φιλικα στο περιβαλλον. Καιρος ηταν να αναβαθμιζονται και αυτα. Εντυπωση μου εκανε στις αρχες που εβλεπα καποιους να μπαινουν με τον σκυλο τους. Ακομα και μητερες με το μωρο στο καροτσακι. Στην Ελλαδα που να τολμησεις κατι τετοιο.

                  Μακραν η καλυτερη αποφαση στην ζωη μου ηταν να ερθω Αγγλια. Ολα κυλανε πιο ομαλα εδω.

                  Πρεπει να οργανωνομαστε λιγο περισσοτερο εμεις οι Ελληνες. Να νοιωσουμε επιτελους οτι ειμαστε γεννημενοι στον ιδιο τοπο. Βλεπω ποσο πολυ στηριζουν ο ενας τον αλλον, μεταναστες απο αλλες χωρες και πραγματικα ειναι αξιο αναφορας και προβληματισμου.

                  Comment


                    #10
                    Σημερα πηγαμε και δηλωθηκαμε οικογενειακως στο NHS.Η διαδικασια δεν κρατησε πανω απο 10 λεπτα και για τους τεσσερις και το μονο που καναμε ηταν να συμπληρωσουμε μια φορμα που μας εδωσαν εκει,μας μετρησαν το υψος και το βαρος και that's all.
                    Φανταζεστε λοιπον το υφος μου οταν μας ειπε η κοπελα πως τελειωσαμε αφου εγω περιμενα να μας ζητησει ολη την χαρτουρα που ειχαμε προετοιμασει σε περιπτωση που χρειαζοταν.
                    Πως ειναι δυνατον σε μια ξενη χωρα να μην σου ζητανε ουτε ενα πιστοποιητικο και στην χωρα σου να πρεπει να χανεις 3 εργασιμες μερες για να μαζεψεις ολα τα πιστοποιητικα για μια κ@#$ανανεωση.
                    Το ιδιο ισχυει και για το σχολειο.Χρειαστηκε μονο η δηλωση και το διαβατηριο τους.

                    Comment


                      #11
                      Originally posted by ferbee View Post
                      Ναι ειναι γεγονος πως η συγκοινωνια ειναι ενα θεματακι.Εδω που μενουμε εμεις εχει λεωφορειο καθε μια ωρα και μεχρι τις 9.Βεβαια σε αλλες περιοχες της πολη εχει πολυ πιο συχνα . Το καλο ομως ειναι πως ειναι ετσι σχεδιασμενα που ανετα κυκλοφορεις μονος με δυο μικρα παιδια.Πραγμα που στην Ελλαδα ουτε που θα μου περνουσε απ το μυαλο.
                      Τι εννοείς δεν θα σου περνούσε από το μυαλό να κυκλοφορήσεις με δύο παιδιά;

                      Comment


                        #12
                        Εχεις δοκιμάσει να πας βόλτα με δυο παιδια,το ενα σε καροτσι ,το αλλο πεζό,κάνοντας σλάλομ αναμεσα σε παρκαρισμένα αμάξια,σε κατηλειμμένα ή ανύπαρκτα πεζοδρόμια καταλήγοντας να περπατάς στον δρόμο ?Δοκίμασε το και θα καταλαβεις τι εννοω...

                        Comment


                          #13
                          Originally posted by ferbee View Post
                          Εχεις δοκιμάσει να πας βόλτα με δυο παιδια,το ενα σε καροτσι ,το αλλο πεζό,κάνοντας σλάλομ αναμεσα σε παρκαρισμένα αμάξια,σε κατηλειμμένα ή ανύπαρκτα πεζοδρόμια καταλήγοντας να περπατάς στον δρόμο ?Δοκίμασε το και θα καταλαβεις τι εννοω...


                          Και να ερχεται και ο αγνωστος, καλοπροαιρετος παππους και να σου λεει καλα βρε κοριτσι μου που πας με δυο μωρα στη μεση του δρομου???και να του λες ελα σε παρακαλω παρε το καροτσι και δοκιμασε να πας για ψωνια!!!!παιδια μου εχει συμβει και μαλιστα σε προαστιο της θεσσαλονικης που ευτυχως δε ειχε κινηση....δηλαδη η μικρομαννα και τα παιδακια της στην ελλαδα πρεπει να μενουν μονο μεσα στο σπιτι εχοντας και παρτρεχαμενους να της κανουν θεληματα...Ε Λ Ε Ο Σ...Ευτυχως τωρα εχουν γινει 6 και 8 και ειναι καπως ποιο ευκολα σ αυτην την ομορφη χωρα....χαχαχαχχαχαχχα.Ferbee αμα θελεις δωσε κι αλλες πληροφοριες για το μερος εκει....δουλειες,σχολεια,γενικο κοστος διαβιωσης ο,τι μπορεις!!!

                          Comment


                            #14
                            χαχαχα...αυτό το τι το θες κι εσυ καημενη να τα βγαλεις βολτα με τα πόδια είναι τελικά κλασσική ατακα.

                            Τωρα είμαι στην φάση αναζήτητσης δουλειας,τρεξιματος για διάφορες αιτήσεις και χθες ξεκινήσαμε και σχολειο!!!
                            Θα τα γράψω όλα μαζεμενα μόλις ηρεμήσουμε λίγο-ειδικά ότι αφορά γονεις με παιδάκια γιατί προσωπικά αυτό είναι το μεγάλο μου αγχος.

                            Comment


                              #15
                              Originally posted by ferbee View Post
                              χαχαχα...αυτό το τι το θες κι εσυ καημενη να τα βγαλεις βολτα με τα πόδια είναι τελικά κλασσική ατακα.

                              Τωρα είμαι στην φάση αναζήτητσης δουλειας,τρεξιματος για διάφορες αιτήσεις και χθες ξεκινήσαμε και σχολειο!!!
                              Θα τα γράψω όλα μαζεμενα μόλις ηρεμήσουμε λίγο-ειδικά ότι αφορά γονεις με παιδάκια γιατί προσωπικά αυτό είναι το μεγάλο μου αγχος.

                              Σου ευχομαι καλη επιτυχια σε ο,τι και να κανεις!!!Κι εμενα το αγχος μου ειναι περισσοτερο με τα παιδια!Περιμενουμε νεα σου οποτε και αμα μπορεσεις!!!

                              Comment

                              Working...
                              X