PDA

Επιστροφή στο Forum : Ερωτήσεις σχετικά με την μετανάστευση στην Αυστραλία XXI

Agoriani
07.03.2014, 11:33
Η συνέχεια των ερωτήσεων σχετικά με την μετανάστευση στην Αυστραλία.

adimitr
22.04.2014, 04:47
Περασε 1 χρονος!!! Ευχομαι να ειστε καθε χρονο και καλυτερα κ με υγεια!!!:bravo_1:
Οσο για το ασθενοφορο ναι σε γδερνουν αμα δεν εισαι συνδρομητης....η ετησια συνδρομη δεν θυμαμαι ακριβως ποσο ειναι αλλα ηταν μηδαμηνη!!

Τίποτα εδώ δεν είναι δωρεάν...:no:
Όσο για το αν κάποτε ήταν μηδαμινή δεν το γνωρίζω_antio:αλλά για τώρα σου απάντησε ο patousis εδώ: http://www.patriotaki.net/%CE%BC%CE%B5%CF%84%CE%B1%CE%BD%CE%AC%CF%83%CF%84%C E%B5%CF%85%CF%83%CE%B7-%CF%83%CF%84%CE%B7%CE%BD-%CE%B1%CF%85%CF%83%CF%84%CF%81%CE%B1%CE%BB%CE%AF%C E%B1-71/%CE%B5%CF%81%CF%89%CF%84%CE%AE%CF%83%CE%B5%CE%B9%C F%82-%CF%83%CF%87%CE%B5%CF%84%CE%B9%CE%BA%CE%AC-%CE%BC%CE%B5-%CF%84%CE%B7%CE%BD-%CE%BC%CE%B5%CF%84%CE%B1%CE%BD%CE%AC%CF%83%CF%84%C E%B5%CF%85%CF%83%CE%B7-%CF%83%CF%84%CE%B7%CE%BD-%CE%B1%CF%85%CF%83%CF%84%CF%81%CE%B1%CE%BB%CE%AF%C E%B1-x%CF%87-3833/index104.html#post77287
Ο οποίος τα ξέρει από πρώτο χέρι

Γεια σας πατριώτες, σχετικά με το συγκεκριμένο θέμα επειδή το έκανα πρόσφατα, γράφεσαι συνδρομητής στο αντίστοιχο ambulance για το κάθε state και είναι τίποτα. Για Μελβούρνη συγκεκριμένα,γραφτηκα εγώ η γυναικα και τα 2 παιδιά μου και πληρώσαμε όλοι μαζί γύρω στα $85 για όλο το χρόνο !!! ;)

pk12
10.05.2014, 21:59
Πατριώτες καλώς σας βρήκα!

Είμαι έτοιμος να ξεκινήσω διαδικασία για βιζα για ολη την οικογένεια (σύζυγος και τρια παιδιά). Έχω ήδη βρει εταιρία για εργασία (τελικός προορισμός Rockhampton) και θέλω να ρωτήσω σχετικά με τα έγγραφα που χρειάζονται:

1. Birth/marriage certificates. Πιστοποιητικά ή ληξιαρχικές πράξεις; Πιστοποιητικό οικογενειακής κατάστασης οπου φαίνεται ολη η οικογένεια χρειάζεται;
2. APOSTILLE τελικά χρειάζεται; Αν ναι μπορώ να τα ζητήσω μέσω ΚΕΠ;
3. Άλλα έγγραφα που θα χρειαστώ , όχι μόνο για τη βίζα αλλά και εκεί, π.χ. για τα σχολεία; Από οτι διάβασα καλά θα είναι να τα μεταφράσω, αν είναι δυνατόν, όλα μαζί για οικονομία, ισχύει;
4. Μένω στα Χανιά. Που προτείνετε να τα μεταφράσω και από τιμές;
5. Όσο έψαξα δεν βρήκα άλλο Έλληνα στο Rockhampton. Μήπως ξέρει κάποιος;

Υπάρχει κάποιο thread που να είναι αυτά μαζεμένα γιατί δεν βρήκα κάτι

ευχαριστώ

pk12
11.05.2014, 20:40
OK, σε 24 ώρες 448 views αλλά ούτε μια απάντηση! Δεν ρωτώ επειδή βαριέμαι να διαβάσω τα post αλλά επειδή διάβασα! Άλλος λέει πιστοποιητικά γεννήσεως και άλλος ληξιαρχικές πράξεις. Οι περισσότεροι λένε με APOSTILLE αλλά υπάρχουν και άλλοι που λένε δεν χρειάστηκε. Όσο για τις μεταφράσεις, χάος...είναι και λίγο παλιά τα post στο συγκεκριμένο thread.
Όποιος έχει την ευχαρίστηση...

kikirikoy
11.05.2014, 22:12
pk12.... εαν εισαι υπηκοος ξεκινα απο εδω... http://www.patriotaki.net/%CE%B3%CE%B9%CE%B1-%CF%8C%CF%83%CE%BF%CF%85%CF%82-%CE%B5%CE%AF%CE%BD%CE%B1%CE%B9-%CE%B1%CF%85%CF%83%CF%84%CF%81%CE%B1%CE%BB%CE%BF%C E%AF-%CF%85%CF%80%CE%AE%CE%BA%CE%BF%CE%BF%CE%B9-95/%CE%B3%CE%B9%CE%B1-%CF%8C%CF%83%CE%BF%CF%85%CF%82-%CE%B5%CE%AF%CE%BD%CE%B1%CE%B9-%CE%B1%CF%85%CF%83%CF%84%CF%81%CE%B1%CE%BB%CE%BF%C E%AF-%CF%85%CF%80%CE%AE%CE%BA%CE%BF%CE%BF%CE%B9-1-a-2236/

οσο για την apostile υπαρχουν πολλες περιπτωσεις που δεν την ζητησαν εδω στην αυστραλια, αυτο που εκανα εγω σε ολα τα εγραφα εβαλα apostile μηπως και μου ζητηθει

για τα παιδια παρε χαρτι για τα εμβολια που εχουν κανει
καλη συνεχεια

pk12
11.05.2014, 22:43
Ευχαριστώ kikirikoy, νομίζω οτι για την APOSTILLE θα κάνω όπως λες για σιγουριά.Σε κάποιο post (είναι πια τόόόόόόσα πολλά) διάβασα οτι μπορείς να τα ζητήσεις από το ΚΕΠ να έρθουν με την APOSTILLE έτοιμα, ισχύει; Ή στη Νομαρχία;

Εκτός για τη βίζα θα χρειαστώ έγγραφα στα ελληνικά για κάτι άλλο στην Αυστραλία ή μόνο μεταφράσεις; Να βγάλω δηλαδή μόνο από ένα ή περισσότερα;

Τελικά πιστοποιητικά ή ληξιαρχικές πράξεις;

Υπήκοος δεν είμαι.

Πρώτα ο Θεός Γενάρη στη Μελβούρνη για τρεις μήνες εκπαίδευση. See you there "mate"

Ευχαριστώ

kikirikoy
11.05.2014, 23:01
για να σου απαντηση καποιος θα πρεπει να ξερει καποια πραγματα, οπως, με ποια βιζα σκεφτεσε να ερθεις;

konti
11.05.2014, 23:02
pk12, καλησπέρα.Θέλει πιστοποιητικό οικογενειακής κατάστασης από τον Δήμο για να αποδείξεις την πραγματική σύνθεση της οικογενείας σου και ληξιαρχική πράξη γέννησης για το κάθε μέλος που θα αναγράφεται στην αίτηση βίζας.Καλή σας δύναμη.

pk12
11.05.2014, 23:08
@kikirikoy - 402 occupational stream και μετα 457
Χαρτί για τα εμβόλια από...; παιδίατρο και μετα μετάφραση; Το βιβλιάριο υγείας δεν κάνει;

@konti - Ευχαριστώ! Και ληξιαρχική γάμου που διάβασα κάπου εδώ ή περιτεύει;

australian
12.05.2014, 01:05
Training and Research visa (subclass 402) (http://www.immi.gov.au/Visas/Pages/402.aspx)

http://www.immi.gov.au/visas/temporary-visa/_pdf/402-document-checklist.pdf

pk12
12.05.2014, 15:14
Training and Research visa (subclass 402) (http://www.immi.gov.au/Visas/Pages/402.aspx)

http://www.immi.gov.au/visas/temporary-visa/_pdf/402-document-checklist.pdf

Ευχαριστώ australian, το είχα ήδη κατά νου.

ΕΝΗΜΕΡΩΣΗ ΓΙΑ APOSTILLE.
Η πρεσβεία της Αυστραλίας στην Αθήνα μου είπε οτι ΔΕΝ χρειάζεται APOSTILLE
Η πρεσβεία του Βερολίνου που τα χειρίζεται είναι ενήμερη για τα ελληνικά έγγραφα και δεν χρειάζεται APOSTILLE

jimathens
13.05.2014, 11:04
OK, σε 24 ώρες 448 views αλλά ούτε μια απάντηση! Δεν ρωτώ επειδή βαριέμαι να διαβάσω τα post αλλά επειδή διάβασα! Άλλος λέει πιστοποιητικά γεννήσεως και άλλος ληξιαρχικές πράξεις. Οι περισσότεροι λένε με APOSTILLE αλλά υπάρχουν και άλλοι που λένε δεν χρειάστηκε. Όσο για τις μεταφράσεις, χάος...είναι και λίγο παλιά τα post στο συγκεκριμένο thread.
Όποιος έχει την ευχαρίστηση...

Πατριωτάκι pk12 χωρίς παρεξήγηση, δεν είμαστε υπάλληλοι κανενός εδώ μέσα!
Σε μία μόνο μέρα* κ με πόσες ώρες ασχολήθηκες δεν υπήρχε περίπτωση να βρεις αυτό που έψαχνες.
Εδώ είμαστε χρόνια ή μήνες οι περισσότεροι κ ακόμα βρίσκουμε νέες πληροφορίες, με λίγα λόγια αν αφιέρωνες πιο πολύ χρόνο θα τα έβρισκες.
*(την μέρα που γράφτηκες στο πατριωτάκι έκανες κ την ερώτηση)

υ.γ. Εγώ προσωπικά είδα το ποστ μόλις το ανάρτησες αλλά δεν είχα χρόνο να απαντήσω κ την επόμενη που μπήκα να ψάξω για να σου δώσω κάποια λινκ διάβασα το συγκεκριμένο ποστ κ άλλαξα γνώμη.

Όσο για τα: ( 448 views ) είναι γενικά για όλο το θέμα από μέλη, από επισκέπτες κ πολύ πριν γράψεις εσύ κ όχι μόνο για το δικό σου ποστ.

pk12
13.05.2014, 19:36
πατριώτη jim, να'σαι καλά που ακόμα διαβάζεις τα ποστ των εν ελλάδι.

Σωστό οτι τη μερα που γράφτηκα έκανα την ερώτηση. Κι αφού είδες τη μέρα της εγγραφής θα είδες και την ώρα της εγγραφής. Εκείνο το βράδυ ήμουν όλη τη νύχτα μέσα στο forum γιατί δούλευα ξενύχτι.

Λάθος οτι διάβασα μόνο μια μέρα. Διαβάζω πολύ καιρό επειδή τη διαδικασία με τη δουλειά εκεί την έχω αρχίσει απο το Νοέμβριο. Γράφτηκα να ρωτήσω όταν είχα την τελική θετική απάντηση απο εκεί και έπρεπε να αρχίσω να πληρώνω για δικαιολογητικά.

Αν σας θεωρούσα υπαλλήλους θα αξίωνα απάντηση δεν θα ζήταγα. Και στο πρώτο ποστ ευχαρίστησα εκ των προτέρων και στο δεύτερο που αναφέρεσαι έγραψα "όποιος έχει ευχαρίστηση..." Στο τρίτο φρόντισα να ενημερώσω αμέσως για το APOSTILLE για να ενημερωθούν ΟΛΟΙ. Και το αντέγραψα και στο thread για τη Μεταφραστικη Υπηρεσία μήπως το δουν περισσότεροι... υπάλληλοι και μη (ναι για το συγκεκριμένο σχόλιο παρεξηγήθηκα)

Όσο για τα views ήταν όλα για το δικό μου ποστ επειδή είχα ανοίξει καινούριο thread. Αργότερα κάποιος moderator του άλλαξε τίτλο κατά την κρίση του - και καλά έκανε εαν έτσι νόμιζε καλύτερα.

Εγώ έχω "δει" όλο τον αγώνα που έχεις δώσει μέσα από τα ποστ σου. Επειδή δεν ξέρεις το δικό μου, δεν χρειάζεται να απασχολείσαι μαζί μου ντε και καλά. Μόνο αν έχεις ευχαρίστηση...

NIKOLIA
13.05.2014, 21:57
Γεια σας παιδιά. Θέλω λίγο την βοήθεια σας και να σας πω τι κίνηση σκέφτομαι να κάνω και αν την έχω καταλάβει σωστά. Έχω κάνει αίτηση για visa 309/100 από 29/1/2014 (file number) και ο σύζυγος μου είναι ήδη Αυστραλία από αρχές Ιανουαρίου. Έχω ολοκληρώσει και τις ιατρικές εξετάσεις από 26/3/2014 και με όσα μου είπαν από το Βερολίνο και με όσα έχω διαβάσει και γράφει και το επίσημο site από 6-8 μήνες θα έρθει η visa. Σκέφτομαι λοιπόν επειδή μέχρι και το τέλος Ιουνίου τα παιδιά μου θα έχουν τελειώσει το σχολείο να φύγω με τουριστική visa μαζί με τα παιδιά αρχές Ιουλίου και να έρθω Αυστραλία και να περιμένω εκεί να μου έρθει η visa. Που έχω μπερδευτεί ... Βρήκα ένα καλό πακέτο με την Singapore Airline‎ το οποίο θα πρέπει να κλείσω άμεσα εάν ενδιαφέρομαι. Όμως εάν εγώ κλείσω εισιτήρια για αρχές Ιουλίου και μέχρι να φύγω μου έρθει η άλλη visa τι γίνεται ? Επίσης εάν έρθω στην Αυστραλία και μου έρθει εκεί η visa --τι κάνω μετά ? Και κάτι τελευταίο εάν εξαντληθεί το 3μηνο της τουριστικής visas την ανανεώνω ? Επίσης γνωρίζω ότι όσο θα είμαι με την τουριστική visa δεν δικαιούμαι τίποτα και θα μας συντηρεί ο σύζυγος. Να φύγω με τουριστική ή να περιμένω την visa μου ??? Ουφ σας κούρασα --συγνώμη. Φιλιά

vertigo
13.05.2014, 23:31
Γεια σας παιδιά. Θέλω λίγο την βοήθεια σας και να σας πω τι κίνηση σκέφτομαι να κάνω και αν την έχω καταλάβει σωστά. Έχω κάνει αίτηση για visa 309/100 από 29/1/2014 (file number) και ο σύζυγος μου είναι ήδη Αυστραλία από αρχές Ιανουαρίου. Έχω ολοκληρώσει και τις ιατρικές εξετάσεις από 26/3/2014 και με όσα μου είπαν από το Βερολίνο και με όσα έχω διαβάσει και γράφει και το επίσημο site από 6-8 μήνες θα έρθει η visa. Σκέφτομαι λοιπόν επειδή μέχρι και το τέλος Ιουνίου τα παιδιά μου θα έχουν τελειώσει το σχολείο να φύγω με τουριστική visa μαζί με τα παιδιά αρχές Ιουλίου και να έρθω Αυστραλία και να περιμένω εκεί να μου έρθει η visa. Που έχω μπερδευτεί ... Βρήκα ένα καλό πακέτο με την Singapore Airline‎ το οποίο θα πρέπει να κλείσω άμεσα εάν ενδιαφέρομαι. Όμως εάν εγώ κλείσω εισιτήρια για αρχές Ιουλίου και μέχρι να φύγω μου έρθει η άλλη visa τι γίνεται ? Επίσης εάν έρθω στην Αυστραλία και μου έρθει εκεί η visa --τι κάνω μετά ? Και κάτι τελευταίο εάν εξαντληθεί το 3μηνο της τουριστικής visas την ανανεώνω ? Επίσης γνωρίζω ότι όσο θα είμαι με την τουριστική visa δεν δικαιούμαι τίποτα και θα μας συντηρεί ο σύζυγος. Να φύγω με τουριστική ή να περιμένω την visa μου ??? Ουφ σας κούρασα --συγνώμη. Φιλιά

Γεια σου ,NIKOLIA.Σε offshore αιτηση ,ΔΕΝ θα σου ερθει η partner visa ,στην Αυστραλια..

Σε αιτηση offshore ,πρεπει να εισαι offshore ,για να σου δοθει η visa.Με λιγα λογια ,θα πρεπει να πας ενα ταξιδι εκτος Αυστραλιας-συνηθως την Ν.Ζηλανδια επιλεγουν ,οσοι κατεβαινουν με τουριστικη ,πριν εγκριθει η partner visa -, ωστε εκτος Αυστραλιας ,να σου χορηγηθει η βιζα.

Αυτο ,προϋποθετει ενημερωση του/ης case officer ,οτι σκοπευεις να πας με τουριστικη βιζα ,πριν την εγκριση της partner visa ,για να σε ειδοποιησει ,οταν προκειται να σου δωσει την βιζα ,ωστε να βγεις εκτος Αυστραλιας. Αν σου χορηγηθει η partner visa κι εσυ ,εισαι στην Αυστραλια ...θα ακυρωθει η partner visa...Και το immigration ,δεν ειναι υποχρεωμενο ,να ελεγξει ,το πού βρισκεσαι εσυ , αλλά εσυ ,πρεπει να τους ενημερωνεις οτι σκοπευεις να κατεβεις Αυστραλια κι οταν κατεβεις ,οτι πλεον εισαι κατω.

Βεβαια ,θα σου στοιχισει ,αυτη η ιστορια.Αεροπορικο εισιτηριο ,για Ν.Ζ και ξενοδοχειο/φαγητα ,για 2-4 μερες ,αναλογα το πόσες μερες θα κανουν να σου δωσουν την βιζα.Υποθετω ,οτι τα παιδια ,εχουν υπηκοοτητα ,αν δεν εχουν και τα εχεις στην αιτηση σου ,τοτε τα εξοδα για ΝΖ ,πολλαπλασιαζονται.

Δεν ανανεωνεται με αιτηση ,η τουριστικη βιζα ,δλδ η ΕΤΑ ή η eVisitor visa.Για να ισχυσει το επομενο της τριμηνο-εχει 12 μηνη ισχυ ,αλλά χωριζεται σε 3μηνα- ,πρεπει να βγεις απ την χώρα και να ξαναμπεις.Υπαρχει και η πιο κατω δυνατοτητα. Αν προκειται να ληξει το 3μηνο της ETA ή της eVisitor visa ,τοτε μπορεις να ζητησεις,εγκαιρα , πριν ληξει η βιζα σου ,την Visitor visa (subclass 600) ,που θα σου στοιχισει 130 ΑUD ,αρκει η προηγουμενη σου βιζα ,να μην εχει το condition 8503 'No Further Stay'.

Εσυ ,αποφασιζεις ,αλλά αφου ρωτας ,στην θεση σου ,θα περιμενα να βγει η βιζα μου και θα εμπαινα Αυστραλια ,με την partner visa.Ετσι κι αλλιώς ,δεν αργουν πολυ ,οι offshore αιτησεις και πιστευω ,οτι μεχρι τον Αυγουστο ,θα την εχεις παρει ,την βιζα.Ηδη ,εχεις κανει και τις ιατρικες εξετασεις.

Δεν καταλαβα ,ακριβώς ,τί εννοεις με το ''Όμως εάν εγώ κλείσω εισιτήρια για αρχές Ιουλίου και μέχρι να φύγω μου έρθει η άλλη visa τι γίνεται ?'' .
Αν εγκριθει η partner visa ,οσο εισαι Ελλαδα ,θα κατεβεις με την partner visa.

Σου βαζω και το σχετικο κομματι ,απ το site της πρεσβειας ,στο Βερολινο.

Can I travel to Australia while my Partner visa application is being processed?
You may apply for other visas while your migration application is being processed. This will be assessed against the criteria for that visa subclass and will not affect the assessment of your migration application. Further information on other visas to Australia can be found on our website, Australian Government Department of Immigration and Border Protection (http://www.immi.gov.au).

Please be aware that if you enter Australia on a one way ticket you may be asked by Australian immigration authorities, on arrival at the airport, about your plans for departing Australia. If entering Australia on an ETA or Tourist visa the immigration officer will need to be satisfied that you are a genuine visitor. You would need to explain your intentions to the officer so that the officer is satisfied that you do not intend to stay beyond the period which your visa allows. This also applies if you have an ongoing application for a partner visa.

If your travel to Australia results in you spending a cumulative period of 12 months or more in Australia in the last 10 years, you will need to provide an Australian Federal Police (AFP) check before your visa can be granted. For further information, please see the following website:

vertigo
14.05.2014, 00:05
πατριώτη jim, να'σαι καλά που ακόμα διαβάζεις τα ποστ των εν ελλάδι....

Στο τρίτο φρόντισα να ενημερώσω αμέσως για το APOSTILLE για να ενημερωθούν ΟΛΟΙ. Και το αντέγραψα και στο thread για τη Μεταφραστικη Υπηρεσία μήπως το δουν περισσότεροι... υπάλληλοι και μη (ναι για το συγκεκριμένο σχόλιο παρεξηγήθηκα)

Επειδή δεν ξέρεις το δικό μου, δεν χρειάζεται να απασχολείσαι μαζί μου ντε και καλά. Μόνο αν έχεις ευχαρίστηση...

Αγαπητέ pk12
ενας moderator ,δεν κανει διακριση των posts...αν ειναι δλδ απο Ελλαδα ,ή οχι...
Επισης ,ασχολειται με ο,τι κρινει οτι χρηζει ν ασχοληθεί...

ps1 Η Αυστραλια ,εχει πανω απο 300 βιζες...Οταν ρωτας ,ετσι γενικα ,χωρις να διευκρινιζεις για ποιά βιζα μιλάς ...ειναι λογικο να μην εχεις και την ανταποκριση ,που περιμενες .

ps2 Και 448 views να ειχες ..ειναι μεσα και οι επισκεπτες...

ps3 Εχει γραφτει ,πολλές φορές ,οτι το DIAC ( πλεον DIBP),,δεν ζηταει την APOSTILLE...

ps 4 Γραφεις ,οτι παρεξηθηκες .Διαβαζοντας ,το post που λες οτι σε εκανε να παρεξηγηθεις ,διαβαζω και το ''χωρις παρεξηγηση'' με το οποιο αρχιζει το post.Επισης ,ομολογω ,οτι και μενα , μου ''χτυπησε'' κάπως ,το ''OK, σε 24 ώρες 448 views αλλά ούτε μια απάντηση!''.

p.s Καλη επιτυχια ,στον αγωνα σου και όλα καλά ,να σου ερθουν.

vertigo
14.05.2014, 00:15
για να σου απαντηση καποιος θα πρεπει να ξερει καποια πραγματα, οπως, με ποια βιζα σκεφτεσε να ερθεις;

:bravo_:

vertigo
14.05.2014, 00:34
DIBP / Email scam warning

Please be aware of scam emails (http://www.immi.gov.au/migration-fraud/email-internet-scams.htm) claiming that recipients have been selected for resettlement to Australia. These emails are not from the department.

If you receive emails from the following email addresses we strongly advise you to delete them:

resettlement_program@ausimmigdept.au.pn
info@immi.gov.au
visas@ausimmigdept.au.pn.

pk12
14.05.2014, 03:37
"πατριωτάκι , χωρίς παρεξήγηση αλλά είσαι γάιδαρος και ανάγωγος επειδή μας θεωρείς όλους υπάλληλους σου"

Ποιός δεν θα παρεξηγηθεί;

@kikirikoy - 402 occupational stream και μετα 457
Χαρτί για τα εμβόλια από...; παιδίατρο και μετα μετάφραση; Το βιβλιάριο υγείας δεν κάνει;

@konti - Ευχαριστώ! Και ληξιαρχική γάμου που διάβασα κάπου εδώ ή περιτεύει;

ρε παιδιά, χαρίστε και κάτι, οκ δεν το ανέφερα με την πρώτη. Αφού όλοι ξέρετε την κοινή μας αγωνία...Δόξα το Θεό οι αυστραλοί είναι υπεραναλυτικοί στο τι θέλουν. Εδώ στην Ελλάδα είναι το πρόβλημα μέχρι να βρεις τι ακριβώς χαρτιά μπορεί να σου χρειαστούν.

Τέλος πάντων ο χώρος του forum είναι πολύτιμος και για άλλα πιο σημαντικά. Σας ευχαριστώ όλους για αυτό το forum. Όλους.

jimathens
14.05.2014, 12:55
"πατριωτάκι , χωρίς παρεξήγηση αλλά είσαι γάιδαρος και ανάγωγος επειδή μας θεωρείς όλους υπάλληλους σου"

Ποιός δεν θα παρεξηγηθεί;

ρε παιδιά, χαρίστε και κάτι, οκ δεν το ανέφερα με την πρώτη. Αφού όλοι ξέρετε την κοινή μας αγωνία...Δόξα το Θεό οι αυστραλοί είναι υπεραναλυτικοί στο τι θέλουν. Εδώ στην Ελλάδα είναι το πρόβλημα μέχρι να βρεις τι ακριβώς χαρτιά μπορεί να σου χρειαστούν.

Τέλος πάντων ο χώρος του forum είναι πολύτιμος και για άλλα πιο σημαντικά. Σας ευχαριστώ όλους για αυτό το forum. Όλους.

Εγώ δεν έβρισα κανέναν απλά απάντησα στο ποστ σου κ ειδικά την πρώτη παράγραφο που είναι κάπως..........

Τώρα αν το δικό μου ποστ το μεταφράζεις ότι λέει για γάϊδαρο κ ανάγωγο το δικό σου πως θα το μετάφραζες ?
( OK, σε 24 ώρες 448 views αλλά ούτε μια απάντηση! )
Κ δεν νομίζω να κάνω λάθος γιατί όποιος το διαβάσει καταλαβαίνει ότι είναι σπόντα ότι δεν ενδιαφέρθηκε κανένας στο να σου δώσει μία απάντηση.

Εν πάση περιπτώσει δεν έχω πρόβλημα μαζί σου αλλά με το πως έγραψες το ποστ κ όταν κάτι με ενοχλεί το λέω.
Αν όπως λες ότι έχεις διαβάσει αρκετά το φόρουμ κ τα δικά μου ποστ σίγουρα πρέπει να το έχεις δει αυτό.

Εύχομαι πάνω από όλα υγεία κ ότι καλύτερο...!!!

vertigo
14.05.2014, 13:41
★★★Australia and Greece sign Visa agreement (http://neoskosmos.com/news/en/australia-and-greece-sign-visa-agreement)/14 May 2014
The long awaited signing of the reciprocal work and holiday visa (http://www.immi.gov.au/Visas/Pages/462.aspx) arrangement happened today letting the youth of Greece and Australia visit and work in each others' countries.

p.s Tourism Minister Olga Kefalogianni, who signed the agreement, said that "the agreement will come into effect within the next months after being ratified by the Greek parliament.

14 May 2014

Young people from Greece and Australia are a step closer to having the opportunity to visit and work in each other's countries, with the signing of a reciprocal work and holiday visa arrangement today in Canberra.

The agreement was signed by Australia's Minister for Immigration and Border Protection Scott Morrison and by visiting Tourism Minister of Greece Olga Kefalogianni.

"This arrangement, when brought into effect, will enable up to 500 young adults from Greece and 500 young adults from Australia to enjoy a holiday in each other's country, during which they may engage in short-term work and study," Scott Morrison said.

The one-year work and holiday visa differs from a working holiday visa as it requires applicants to have the support of their government, hold or be studying towards tertiary qualifications and to speak functional English.

The Greek Orthodox Community of Melbourne and Victoria, Fronditha, the Australian Greek Welfare Society, Labor federal MP Maria Vamvakinou, former Labor federal MP Steve Georganas, former minister of Immigration Chris Bowen, Neos Kosmos and others were some of the organisations and people involved in the campaign to sign this agreement.

The Memorandum of Understanding, as the agreement is called, before it comes into effect needs to be ratified by the Greek Parliament.

vertigo
16.05.2014, 13:01
Περισσοτερα ,για την Work and Holiday visa (http://www.immi.gov.au/Visas/Pages/462.aspx)(subclass 462)και ★ εδώ (http://www.patriotaki.net/%CE%BC%CE%B5%CF%84%CE%B1%CE%BD%CE%AC%CF%83%CF%84%C E%B5%CF%85%CF%83%CE%B7-%CF%83%CF%84%CE%B7%CE%BD-%CE%B1%CF%85%CF%83%CF%84%CF%81%CE%B1%CE%BB%CE%AF%C E%B1-71/work-holiday-visa-subclass-462-a-6024/#post82689) , στο σχετικο thread.

vertigo
30.05.2014, 08:46
Διαβαζοντας ,τους κανονες περί forum...

Μην "απαιτείτε", αλλά ζητήστε ευγενικά αυτό που θέλετε με όσο τον δυνατό πιο σαφή τρόπο. Θυμηθείτε ότι με μια σαφέστερη περιγραφή γλιτώνετε χρόνο και για εσάς και για τους άλλους.

Θυμηθείτε πως οι υπόλοιποι χρήστες του Forum δεν είναι υποχρεωμένοι να σας απαντήσουν, μπορεί να μην υπάρχει απάντηση για το ερώτημά σας ή, απλά, οι αναγνώστες της ερώτησής σας να μην τη γνωρίζουν.''

θελω να συμπληρώσω ,πώς υπαρχει και στο διαδικτυο ,savoir vivre(κανόνες ευγενικής συμπεριφοράς)...το λεγομενο Network Etiquette ή απλά Netiquette.

Οταν καποιος ,εχει την ευγενη καλοσυνη..ν αφιερωσει χρόνο ,για να δωσει απαντησεις ,σε ερωτημα/τα ,που εθεσε ενα άλλο μέλος ,οι -άγραφοι΄- κανόνες ευγενειας,επιβαλλουν να κατσει να γραψει κι ο ερωτών , σ αυτόν ,που του απάντησε ,για να του λύσει απορίες /δωσει πληροφορίες...Κι οχι γιατί αυτος που απαντησε περιμένει ευχαριστίες...αλλά γιατί ,δεν ειναι ωραιο ,να μπαινει στην διαδικασια καποιος ,ν ασχοληθει μαζι του...κι αυτος να παιρνει απαντησεις και να αγνοει ,το μέλος που αφιερωσε τον χρόνο του...

Δεν θα μείνω στο αν ειναι αγενές ,να έχει διαβάσει ο ερωτών ,τις απαντήσεις ,που ''καιγόταν'' να πάρει..(το οτι εχει μπει και διάβασε το thread ,οπου εκανε τις ερωτησεις του...ειτε την ημερομηνια της απαντησης που ελαβε ,ειτε μετά..φαινεται στο κατω μερος ,του εκαστοτε thread...).Αλλά ,απλά ,θα πρεπει να σκεφτει ,οποιος απαξιεί ,να απαντησει σε οποιον ασχοληθηκε με τις απορίες/ερωτησεις του...οτι ισως ,την επομενη φορά...να μην ασχοληθει καποιος ,να του δωσει απαντησεις...

Aussie
31.05.2014, 06:04
Ευχαριστώ australian, το είχα ήδη κατά νου.

ΕΝΗΜΕΡΩΣΗ ΓΙΑ APOSTILLE.
Η πρεσβεία της Αυστραλίας στην Αθήνα μου είπε οτι ΔΕΝ χρειάζεται APOSTILLE
Η πρεσβεία του Βερολίνου που τα χειρίζεται είναι ενήμερη για τα ελληνικά έγγραφα και δεν χρειάζεται APOSTILLE

Ετσι ακριβώς η apostile δεν χρειάζετε απλά την ζητάει το Y.Π.Ε.Ξ
είναι έξτρα χρήματα για αυτούς κατά την μετάφραση !!(αρα αμα σας ρωτάνε που είναι η apostile θα λέτε μετάφραση χωρίς αυτήν )
Αpostile χρειάζονται μόνο ο,τι έχει σχέση με πτυχία και ποινικό μητρώο
σε ολα τα υπόλοιπα χαρτιά είναι άχρηστη

(εκτός αν δεν την θέλουν πια και εκεί )

:yes::yes:

Aussie
31.05.2014, 06:11

κάνε υπομονή γιατί ο χρόνος επεγεργασίας με τον χρόνο που είναι να σου εγκριθεί είναι πολύ κοντά αν
έρθεις εδω θα πρεπει να βγείς απο την χώρα για να ενεργοποιηθει που σημαίνει αρκέτα $$$ έξτρα εξοδα
ασε που πιθανά με την αλλαγή σου εδω μετά να καθυστερήσει περισσότερο
συμβουλή μου ο,τι θες κάνεις

:yes::yes:

NIKOLIA
01.06.2014, 07:10
Καλημέρα παιδιά και ένα μεγάλο συγγνώμη που άργησα να ευχαριστήσω την vertigo για τον χρόνο που μου αφιέρωσε για να με βοηθήσει σχετικά με τις απορίες που είχα. Επίσης να ευχαριστήσω και την Aussie για τον χρόνο της που ασχολήθηκε με το θέμα μου. Ευχαριστώ όλους εσάς που μας έχετε βοηθήσει τόσο πολύ και ακόμα μας βοηθάτε με τις πολύτιμες συμβουλές σας. Άργησα να απαντήσω -όχι γιατί δεν ήθελα --απλά είμαι στην Πάτρα μόνη μου με τρία (3) μωρά και μπαίνω στο foroum στα γρήγορα κοιτάζω και ξαναβγαίνω. Και πάλι σας ζητάω συγγνώμη εάν άργησα να σας ευχαριστήσω - δεν θα ξανασυμβεί. Θα σας γράψω άμεσα τι τελικά θα κάνω και γιατί το αποφάσισα. Φιλιά σε όλους σας.

vertigo
03.06.2014, 00:01
@NIKOLIA
Νο worries! Να χαιρεσαι τα μωρά σου κι όλα βολικά να σας ερθουν!_friends:

Aussie
03.06.2014, 02:51
Επίσης να ευχαριστήσω και την Aussie για τον χρόνο της που ασχολήθηκε με το θέμα μου.

Good luck !!!!!

NIKOLIA
04.06.2014, 08:28
Καλημέρα παιδιά. Είστε όλοι καλά? Λοιπόν θα κατέβω Αυστραλία με τουριστική visa. Φεύγουμε από Ελλάδα στις 23/6/2014 με την Singapure. Όπως σας είχα πει file number για την αίτηση που κατέθεσα για την visa έχω 29/01/2014 οπότε καλώς εχόντων των πραγμάτων περίπου τέλη Αυγούστου θα εγκριθεί και η visa μου. Είμαι στην Πάτρα μόνη μου (και το εννοώ μόνη μου - δηλαδή χωρίς βοήθεια από κανέναν) με τα 3 παιδιά μου (2 χρονών-3,5 χρονών-6 χρονών) και ο σύζυγος έχει έρθει Αυστραλία από 7/1/2014. Λοιπόν 13/06/2014 τελειώνουν εδώ τα σχολεία και ο παιδικός σταθμός . Έχω μια φίλη εδώ στην Πάτρα η οποία έχει ταξιδιωτικό γραφείο και ξέρει την υπόθεση μας. Με παίρνει τηλέφωνο ότι η Singapure έχει προσφορά στα εισητήρια. Δηλαδή για όλους μας βγαίνει 3550 Euro μαζί με επιστροφή και εγώ όταν θα έφευγα όταν θα ερχόταν η visa μου τα εισητήρια περίπου τόσο θα πήγαιναν. Σκέφτηκα λοιπόν μένοντας Ελλάδα όλο το καλοκαίρι θα χαλάσω τα ίδια λεφτά και περισσότερα μάλλον - οπότε γιατί να μην έρθω Αυστραλία να είμαι μαζί με τον σύζυγό μου και ξανά όλοι μαζί οικογένεια - και τα λεφτά που θα χάλαγα εδώ να τα χαλάσω εκεί. Γιατί η αλήθεια είναι πως στα παιδιά έχει λείψει πάρα πολύ ο μπαμπάς τους. Επίσης έχω ξεχάσει να σας πω ότι ο σύζυγος είναι διαβητικός και λίγο πριν φύγει από Ελλάδα κατάφερε να κόψει την ινσουλίνη και να παίρνει χάπι. Εκεί όμως τώρα δεν μπορεί να κάνει σωστή διατροφή γιατί φιλοξενείται και ντρέπεται ... και επειδή είναι και άνθρωπος που κρύβει τα συναισθήματα του --κάνοντας εξετάσεις αρχές Μαίου η γλυκοζιομένη (μέτρηση ζακχάρου) πήγε στο 8,9!!! Από 6 που ήταν όταν έφυγε από Ελλάδα και ο γιατρός εκεί που δίνει τώρα 2 χάπια και είναι σε παρακολούθηση για 3 μήνες. Φοβάμαι πως τον έχει επηρεάσει πολύ που είναι μόνος του και γιαυτό το σάκχαρο ανέβηκε. Οπότε και πήραμε την απόφαση να έρθω με τουριστική όπου τα λεφτά είναι τα ίδια με τα εισητήρια one way. Βέβαια έχουμε και το ταξίδι στην Ν. Ζηλανδία όταν θα εγκριθεί η visa. Αλλά έχει ο Θεός. Όλα καλά θα πάνε και κάτι λεφτά που έχει μαζέψει ο ίδιος και εγώ από εδώ --γιατί πούλησα αυτοκίνητο και όλα μας τα πράγματα --θα τα καταφέρουμε. Επίσης σημαντικό ρόλο παίζει ότι εκεί στην Αυστραλία έχουμε ανθρώπους που μας βοηθάνε πάρα πολύ. Δηλαδή τα πράγματα πηγαίνουν πολύ καλύτερα από ότι υπολογίζαμε. Βρήκε σπίτι και το ενοίκιο αρχίζει από 14/6 και όλα τα πράγματα που χρειαζόμαστε για τον πρώτο καιρό --του τα έδωσαν όλα οι άνθρωποι από εκεί. Να τους έχει καλά ο Θεός και να τους δίνει υγεία. Λοιπόν μια ερώτηση για να μην κάνω καμία γκάφα : Κοντά μου παίρνω μόνο τα ρούχα μας και τα προσωπικά μας αντικείμενα και κάτι πολύ λίγα παιχνιδάκι των παιδιών --αν με ρωτήσουν για τον σκοπό αυτού του ταξιδιού τι λέω? Αναφέρω ότι πηγαίνω για holiday σε συγγενείς ή τους λέω κάτι άλλο? Δηλαδή ότι έχω κάνει αίτηση για την μόνιμη visa μου ? Ευχαριστώ εκ τον προτέρων όλους σας που με βοηθήσατε γιαυτό το ταξίδι --χωρίς εσάς δεν θα είχα κάνει τίποτα. Μπράβο σας και να είστε όλοι καλά. Φιλιά πολλά.

Aussie
04.06.2014, 10:14
Δηλαδή για όλους μας βγαίνει 3550 Euro μαζί με επιστροφή

Μια ερωτηση τα παιδιά σου δεν ειναι Αυστραλοί υπήκοοι ???
αν ναι δεν ειχες λόγο να βγάλεις εισητήριο με επιστροφή
συνοδεύεις Αυστραλούς υπήκοους
και δεν θα έχεις θέμα.
Αλλωστε απ εξω θα σας περιμένει και ο συζυγός σου
και θεωρητικά αφού θα έχεις ενημερώσει και τον case officer
ο.τι κατεβαίνεις Αυστραλία δεν θα εχεις κανένα θέμα δεν είσαι η μοναδική που κατέβηκε έτσι
θα πείς την αλήθεια αν και δεν φαντάζομαι να σε ρωτήσουν
αλλά δεν χρειάζετε το εισητήριο επιστροφής πεταμένα λεφτά να κερδίζουν τα γραφεία
(ούτε εγω εβγαλα επιστροφής )

αποψή μου θα πάρεις βέβαια κι άλλες απαντήσεις
εύχομαι απο καρδιάς τα καλύτερα

NIKOLIA
04.06.2014, 12:29
Σε ευχαριστώ πολύ Aussie. Όχι τα παιδιά δεν έχουν ακόμα την υπηκοότητα γιατί ο σύζυγος δεν γεννήθηκε στην Αυστραλία και ούτε έχει μείνει 2 χρόνια εκεί. Μετά θα πάρουν τα παιδιά την υπηκοότητα --τώρα έρχονται και αυτά με visa ως εξαρτώμενα παιδιά. Εννοείται ότι θα ενημερώσω την caser officer - έχω ήδη μιλήσει μαζί της και μου είπε τι πρέπει να κάνω. Οπότε εγώ αν με ρωτήσουν τους λέω όπως έχουν τα πράγματα. Ευχαριστώ πολύ.

kikirikoy
04.06.2014, 13:48
γεια σου ΝΙΚΟΛΙΑ,θα κάνεις αυτό ακριβώς που θα σου πει η case officer τίποτα λιγότερο τίποτα περισσότερο,όλα θα πάνε καλά,καλώς να έρθετε

Σε ευχαριστώ πολύ Aussie. Όχι τα παιδιά δεν έχουν ακόμα την υπηκοότητα γιατί ο σύζυγος δεν γεννήθηκε στην Αυστραλία και ούτε έχει μείνει 2 χρόνια εκεί. Μετά θα πάρουν τα παιδιά την υπηκοότητα --τώρα έρχονται και αυτά με visa ως εξαρτώμενα παιδιά. Εννοείται ότι θα ενημερώσω την caser officer - έχω ήδη μιλήσει μαζί της και μου είπε τι πρέπει να κάνω. Οπότε εγώ αν με ρωτήσουν τους λέω όπως έχουν τα πράγματα. Ευχαριστώ πολύ.

NIKOLIA
04.06.2014, 15:53
Ευχαριστώ KiKiriKoy ! _bye:

Lili Dimitreli
10.06.2014, 20:55
Καλησπέρα,Είμαι 36 ετών και ψάχνομαι να την κάνω οικογενειακώς από Ελλάδα. Έψαξα Αυστραλία και είδα ότι υπάρχει point system το οποίο λογικά λόγω σπουδών κ προϋπηρεσίας το καλύπτω προς το παρόν. Στην Αμερική όμως δεν υπάρχει κάτι τέτοιο και ο μόνος λόγος που την σκέφτομαι είναι ότι έχω κάποιον συγγενή (θεία). Μπορεί κάποιος να πάει με τουριστική και μετά να βγάλει κανονική στην Αμερική? Τι γίνεται με τα υπόλοιπα μέλη της οικογένειας (παιδιά κ σύζυγο) και στις 2 περιπτώσεις?Είμαι απόφοιτος οικονομικού πανεπιστημίου με μεταπτυχιακές σπουδές και 10 έτη προϋπηρεσία στον τραπεζικό τομέα. Πρέπει να πάρω μία απόφαση άμεσα γιατί περνάνε και τα χρόνια.Παρακαλώ για τις συμβουλές και τις εμπειρίες σας.

pagouras
11.06.2014, 16:27
Καλησπέρα vertigo.Να ρωτήσω κάτι;Γιά το επάγγελμα τού χτίστη καί τού πλακά χρειάζεται σπόνσορας καί να αναγνωρίζεται ότι υπάρχει προυπηρεσία;Σε ρωτάω γιατί τα Αγγλικά μου δεν είναι τέλεια καί δεν είμαι σίγουρος γιά την μετάφραση πού κάνω.

australian
11.06.2014, 23:15
Καλησπέρα vertigo.Να ρωτήσω κάτι;Γιά το επάγγελμα τού χτίστη καί τού πλακά χρειάζεται σπόνσορας καί να αναγνωρίζεται ότι υπάρχει προυπηρεσία;Σε ρωτάω γιατί τα Αγγλικά μου δεν είναι τέλεια καί δεν είμαι σίγουρος γιά την μετάφραση πού κάνω.
"Aνοίγουν" τα σύνορα για μαγείρους και χτίστες | Neos Kosmos (http://neoskosmos.com/news/el/A%CE%BD%CE%BF%CE%AF%CE%B3%CE%BF%CF%85%CE%BD-%CF%84%CE%B1-%CF%83%CF%8D%CE%BD%CE%BF%CF%81%CE%B1-%CE%B3%CE%B9%CE%B1-%CE%BC%CE%B1%CE%B3%CE%B5%CE%AF%CF%81%CE%BF%CF%85%C F%82-%CE%BA%CE%B1%CE%B9-%CF%87%CF%84%CE%AF%CF%83%CF%84%CE%B5%CF%82#.U5d8uy 1LPIk.facebook)

pagouras
11.06.2014, 23:30
Σ' ευχαριστώ australian.Δηλ. αν κατάλαβα καλά εγώ μπορώ να ζητήσω viza ως χτίστης ή πλακάς καί υπάρχει πιθανότητα να μού δώσουν;Με συγχωρείς πού κάνω τέτοια ερώτηση αλλά μού φαίνεται πολύ ωραίο γιά να είναι αληθινό!Μέχρι τώρα δεν έβρισκα κάποιο τρόπο γιά viza καί τώρα...

jimathens
12.06.2014, 09:21
Η προϋπηρεσία είναι απαραίτητη για να αποδείξει οποιοσδήποτε ότι είναι ειδικευμένος αλλιώς θεωρείται απλός εργάτης κ φυσικά εκτός αυτού χρειάζεται κ η πιστοποίηση της Αγγλικής γλώσσας με το IELTS.

-Anubis-
12.06.2014, 14:06
Η αποδειξη προυπηρεσιας ελευθερου επαγγελματια με ποιον τροπο γινεται?Η Κ/Ξ που διατηρουσα με τον αδερφο μου περιγραφεται στην εφορια ως "Γενικες οικοδομικες εργασιες".Αρκει μια βεβαιωση απο εφορια και εμπορικο επιμελητηριο για την αποδειξη προυπηρεσιας?Επισης σε περιπτωση Σεφ με 10ετη προυπηρεσια(part-time,full-time,ελ.επαγγ.)αλλα μονο γυρω στο ενα ετος ενσημα και φυσικα με πτυχιο απο σχολη μαγειρικης πως αποδεικνυεται?

vertigo
13.06.2014, 08:15

Προς το παρόν ,χρειαζεται σπονσορας ,απο 1 Ιουλιου ,ομως ,που θα μπουν αυτα τα 2 επαγγελματα , στην SOL list , (http://www.patriotaki.net/%CE%BC%CE%B5%CF%84%CE%B1%CE%BD%CE%AC%CF%83%CF%84%C E%B5%CF%85%CF%83%CE%B7-%CF%83%CF%84%CE%B7%CE%BD-%CE%B1%CF%85%CF%83%CF%84%CF%81%CE%B1%CE%BB%CE%AF%C E%B1-71/%CF%80%CF%81%CE%BF%CF%83%CE%BF%CF%87%CE%B7-%CE%BF%CE%B9-%CE%BD%CE%AD%CE%B5%CF%82-%CE%B1%CE%BB%CE%BB%CE%B1%CE%B3%CE%AD%CF%82-%CF%83%CF%84%CE%B9%CF%82-%CE%B2%CE%B9%CE%B6%CE%B5%CF%82-3590/index5.html#post83151)θα μπορει καποιος ,να ζητησει και βιζα σαν ανεξαρτητος ,δλδ χωρις σπονσορα.Και στις 2 περιπτωσεις ,ομως..με σπονσορα ή χωρίς... ,χρειαζεται να δειχτεί οτι το κατεχεις το επαγγελμα .Αλλωστε , πώς αλλιώς ,για τα επαγγελματα ,που ενδιαφερεσαι ,θ αποδειξεις οτι εχεις δουλεψει πανω σ αυτα;...Ανειδικευτους εργατες ,δεν δεχονται.

Επισης ,οσον αφορα πχ την προσωρινη βιζα 457 ,με σπονσορα ,οι κατοχοι Ελληνικων διαβατηριων ,δεν χρειαζονταν την αναγνωριση των δεξιοτήτων και της εμπειριας τους ,πανω στο επαγγελμα τους ,απ την αρμοδια για το επαγγελμα ,Αυστραλιανη αρχη αναγνωρισης ,εκτός απο τις θεσεις για Program and Project Administrator και Specialist Manager ,που χρειαζονται skills assessment και οι κατοχοι Ελληνικων διαβατηριων.

Ομως ,αυτη η αναγνωριση ,το λεγομενο skills assessment,χρειαζεται οταν ζητας βιζα μονιμη (points tested and sponsored).

Αρα ,αν θελησεις να ζητησεις την μονιμη βιζα 189 , που ειναι points tested ,σαν ανεξαρτητος ,θα πρεπει να γινει και το skills assessment ,για να μπορεσεις να καταθεσεις Expression of Interest (EOI).Το τί θα σου ζητηθει ,για να γινει ,θα στο καθορισει η αρμοδια για την αναγνωριση του επαγγελματος σου ,Αυστραλιανη αρχή.

Επισης ,υπαρχει και το Licensing or registration , που χρειαζεται για να δουλεψει καποιος ,πανω σε ενα επαγγελμα και που εξαρταται απ την καθε πολιτεια ,αν και πότε το θελει ,για το συγκεκριμενο επαγγελμα και παντως , ειναι άλλο κοματι απ το skills assessment .

Οσο ,για τ Αγγλικα σου ,επειδη εκανες σχετικη νύξη .....για την προσωρινη βιζα 457 ,με σπονσορα ,θα πρεπει να εχεις περασει το τεστ Αγγλικων IELTS ,με βαθμο 5 και στις 4 ενοτητες του.

Για δε πχ την μονιμη βιζα 189 (http://www.immi.gov.au/Visas/Pages/189.aspx) ,που θα μπορει να ζητηθει ,απο 1 Ιουλιου ,οταν θα μπει το επαγγελμα σου στην SOL list ,θα πρεπει να εχεις περασει το τεστ IELTS με 6 και στις 4 ενοτητες του.Ομως ,αυτος ο βαθμος ,δεν σου δινει ποντους ,για την βιζα αυτη.Απλα ,ειναι απαιτουμενος ,για να μπορεσεις να την ζητησεις.

Δεν γραφεις ,ηλικια...Πρεπει να εισαι κατω απο 50 , οταν σε καλεσουν να αιτηθεις την βιζα ,αυτη και κερδιζεις ως και 30 ποντους αναλογα με την ηλικια .Απο 45-49 ,δεν κερδιζεις πόντους.

18-24 (inclusive)
25 points

25-32 (inclusive)
30 points

33-39 (inclusive)
25 points

40-44 (inclusive)
15 points

Age, at time of invitation
45-49 (inclusive)
0 points

vertigo
13.06.2014, 08:26
Η αποδειξη προυπηρεσιας ελευθερου επαγγελματια με ποιον τροπο γινεται?Η Κ/Ξ που διατηρουσα με τον αδερφο μου περιγραφεται στην εφορια ως "Γενικες οικοδομικες εργασιες".Αρκει μια βεβαιωση απο εφορια και εμπορικο επιμελητηριο για την αποδειξη προυπηρεσιας ?Επισης σε περιπτωση Σεφ με 10ετη προυπηρεσια(part-time,full-time,ελ.επαγγ.)αλλα μονο γυρω στο ενα ετος ενσημα και φυσικα με πτυχιο απο σχολη μαγειρικης πως αποδεικνυεται?

Το γενικες οικοδομικες εργασιες , σαν κατι πολυ γενικο ,μου κανει.... ,ουτε και υπαρχει τετοιο επαγγελμα ,στην λιστα CSOL ,οπου ειναι προς το παρόν ,τα σχετικα επαγγελματα του Bricklayer και του Wall and Floor Tiler...(Ουτε και στην SOL list ,βεβαια ,υπαρχει κατι που ν αναφερεται σε γενικες οικοδομικες εργασιες). Δεν δειχνει-κατ'εμέ ,πάντα- εξειδικευση σε συγκεκριμενο επαγγελμα της λιστας )
.
''nominate an occupation that matches your skills and qualifications and is on the CSOL''
Γνωμη μου ,ομως κι οχι κατι που πρεπει να το παρεις τοις μετρητοις.Ετσι κι αλλιως ,δεν δουλευω στο DIBP (http://www.immi.gov.au/Pages/Welcome.aspx) , ή σε αρμοδια για skills assessment αρχή ,ουτε ειμαι νομιμος πρακτορας μεταναστευσης.:) Καλυτερα ,να παρεις απαντησεις ,απο αρμοδια αρχή -ή και αρμοδιο άτομο- ,που αυτο πρεπει να κανεις ,ετσι κι αλλιώς.

Οσον αφορά το επαγγελμα του Bricklayer ,στο Job description ,για το επαγγελμα ,αυτο ,γραφει ,οτι

''Lays bricks, pre-cut stone and other types of building blocks in mortar to construct and repair walls, partitions, arches and other structures''

Για δε το επαγγελμα του Wall and Floor Tiler, γραφει οτι

Job description

''Lays ceramic, clay, slate, marble and glass tiles on external and internal walls and floors to provide protective and decorative finishes''.

Γι αυτα τα 2 επαγγελματα ,γραφτηκε οτι θα μπουν στην SOL list ,απο Ιουλιου και θα πρεπει να δειξεις οτι εχεις δουλεψει ,πανω σ ενα απ αυτα.Και υπαρχουν κι άλλα ,σχετικα με οικοδομικες εργασιες επαγγελματα ,στην CSOL list ,που δεν διαβασα οτι θα μπουν κι αυτα στην SOL list..Οπως πχ ο Roof Tiler(Cover roofs with tiles, sheets and shingles to form a waterproof surface
) , ή ο Floor Finisher(Measure, cut, install and repair soft and resilient floor coverings),που δεν γραφτηκε οτι θα μπουν κι αυτα ,στην SOL list ,απο 1 Ιουλιου...

Τωρα ,αν ρωτας για μονιμη βιζα ,σχετικα με τα 2 επαγγελματα ,που θα μπουν στην SOL list ,απο 1 Ιουλιου- και αρα σε ενδιαφερει εκτος της αποδειξης προϋπηρεσιας και η αναγνωριση του επαγγελματος , αυτο γινεται ,στελνοντας αυτα που θα σου ζητηθουν ,στην αρμοδια για την αναγνωριση του επαγγελματος που θα δηλωσεις ,Αυστραλιανη αρχή.Καλυτερα λοιπον ,να επικοινωνησεις μαζι τους ,αν ειναι κι αυτο ,μεσα στα οσα σ ενδιαφερουν.

Πρεπει να το ψαξεις ,στις αρμοδιες αρχές,μονος σου, ,διαβαζοντας τα σχετικα sites και επικοινωνωντας μαζι τους ,ή να συμβουλευτεις και Registered migration agent ,που βεβαια ,δεν ειναι υποχρεωτικος ,αλλά σε γλυτωνει απο ταλαιπωρια και πιθανα λαθη ,σε ολες τις φασεις . (Ειδικα ,οταν το επιπεδο των Αγγλικων ,δεν βοηθαει και δεν αναφερομαι σε σενα κι ουτε σε συγκεκριμμενη βιζα ,γενικα μιλαω ).Και για την αναγνωριση του επαγγελματος ,αν χρειαζεται-που χρειαζεται οταν μιλαμε για μονιμη visa - points tested and sponsored-και για την διαδικασια της βιζας. Και παντως ,θα πρεπει να ειναι πολυ καλος στην δουλεια του και εντιμος...

Ο καθενας ,τα ζυγιζει και προχωραει ,οπως κρινει και μπορεί.Ειτε μόνος ,ειτε με βοηθεια.

Μπες στο λινκ ,που εβαλα ,στο νεο thread ''Australian Skills Recognition Information (ASRI)'' (http://www.patriotaki.net/%CE%BC%CE%B5%CF%84%CE%B1%CE%BD%CE%AC%CF%83%CF%84%C E%B5%CF%85%CF%83%CE%B7-%CF%83%CF%84%CE%B7%CE%BD-%CE%B1%CF%85%CF%83%CF%84%CF%81%CE%B1%CE%BB%CE%AF%C E%B1-71/australian-skills-recognition-information-asri-6120/) ,που ανοιξα ,για να βρεις τα επαγγελματα που σ ενδιαφερουν και δες ποια ειναι η αρμοδια αρχη ,για τα επαγγελματα ,αυτα.Και επισης ,διαβασε τα σχετικα με Skill level κλπ κλπ...

Mιλώντας για points tested visas ,οπως ειναι π.χ η 189 ,που δεν χρειαζεται σπονσορα , για οταν εχουμε να κανουμε με ποντους ,απο προϋπηρεσια,πρεπει να μπουν και ντοκουμεντα.

Overseas skilled employment in nominated skilled occupation or a closely related skilled occupation, at time of invitation :

At least three but less than five years (of past 10 years) 5 points

At least five but less than eight years (of past 10 years) 10 points

At least eight and up to 10 years (of past 10 years) 15 points

pagouras
13.06.2014, 15:36
vertigo σ' ευχαριστώ πάρα πολύ γιά τις πληροφορίες πού δίνεις.Να 'σαι καλά.Ούτε στην καλύτερη υπηρεσία τόσες πληροφορίες!

vertigo
13.06.2014, 18:20
vertigo σ' ευχαριστώ πάρα πολύ γιά τις πληροφορίες πού δίνεις.Να 'σαι καλά.Ούτε στην καλύτερη υπηρεσία τόσες πληροφορίες!

Παρακαλώ!

Δεν ειμαι αρμοδια ,ωστε να δινω και απαντησεις ,που θα μπορεί καποιος ,να τις παιρνει τοις μετρητοίς ,χωρις να τις ελεγχει . Προσπαθω ,να γραφω οσα ξερω καλά ή να τσεκαρω οσα γραφω για πραγματα που δεν ξερω και τόσο καλά ,αφου δεν ειμαι αρμοδια για το μεταναστευτικο,αλλά και πάλι ,σιγουρα ,δεν πρεπει καποιος να βασιζεται ,μόνο σε γραφομενα εδώ... ! Αλλωστε ,δεν πρεπει κανεις ,να παιρνει τοις μετρητοις ,πληροφοριες απο φορουμ , fb κλπ κλπ,απο ατομα ,που δεν ασχολούνται ,επισημα ,με το αντικειμενο...Οποιος ενδιαφερεται για μεταναστευση ,πρεπει να παιρνει πληροφοριες ,απο τις επισημες Αυστραλιανες αρχές ή απο νομιμο μεταναστευτικο πρακτορα ,που ειναι καλός γνωστης και εντιμος...

australian
08.07.2014, 08:23
http://i-kyr.gr/wp-content/uploads/2014/07/05-07-14-605x351.jpeg

vertigo
08.07.2014, 12:17
http://s10.postimg.org/g7ftaettl/images.jpg

Bull's eye !...Αλλη μια φορά...τόσο εύστοχος ,ο ΚΥΡ.....

Apisteftos
20.07.2014, 16:25
Τι γραφεία ανέυρεσης εργασίας υπάρχουν στην Αυστραλία και πόσο κοστίζουν; Και για την business class visa πόσο καιρό παίρνει για να εγκριθεί;

vertigo
20.07.2014, 21:47
Και για την business class visa πόσο καιρό παίρνει για να εγκριθεί;

business class? Ποιά βιζα ,ειναι αυτη; Πρώτη φορά ,την ακουω.

kikirikoy
20.07.2014, 23:09
Παρακαλώ!

Δεν ειμαι αρμοδια ,ωστε να δινω και απαντησεις ,που θα μπορεί καποιος ,να τις παιρνει τοις μετρητοίς ,χωρις να τις ελεγχει . Προσπαθω ,να γραφω οσα ξερω καλά ή να τσεκαρω οσα γραφω για πραγματα που δεν ξερω και τόσο καλά ,αφου δεν ειμαι αρμοδια για το μεταναστευτικο,αλλά και πάλι ,σιγουρα ,δεν πρεπει καποιος να βασιζεται ,μόνο σε γραφομενα εδώ... ! Αλλωστε ,δεν πρεπει κανεις ,να παιρνει τοις μετρητοις ,πληροφοριες απο φορουμ , fb κλπ κλπ,απο ατομα ,που δεν ασχολούνται ,επισημα ,με το αντικειμενο...Οποιος ενδιαφερεται για μεταναστευση ,πρεπει να παιρνει πληροφοριες ,απο τις επισημες Αυστραλιανες αρχές ή απο νομιμο μεταναστευτικο πρακτορα ,που ειναι καλός γνωστης και εντιμος...

οταν δινετε η πληροφορια...ο αναγνωστης βλεπει πραγματα που ισως να μην ειχε σκεφτει ,δινετε το εναυσμα στον (εξυπνο) αναγνωστη να ψαξει την εγκυροτητα της πληροφοριας προς την σωστη κατεύθυνση .
απο οσο παρακουλουθω το πατριωτακι...παντα προσεχεις το τι γραφεις και προτρεπεις τον αναγνωστη να τσεκαρει ξανα την πληροφορια σε πιο επίσημη πηγη....
η βοηθεια που προσφερεις εδω ειναι ανεκτίμητη ...ευχαριστουμε

Apisteftos
21.07.2014, 00:54

Ένας επιχειρηματίας για να επενδύσει ή να συνάψει κάποιες οικονομικές επενδύσεις στην χώρα, για να προχωρήσει περαιτέρω χρειάζεται κάποια έγκριση. Η έγκριση αυτή ονομάζεται business class visa, απ' ότι πιστεύω σίγουρα δεν θα διαρκεί 6 έως 8 μήνες να εγκριθεί όπως μια work class visa. Απ' ότι βλέπω είναι κλάσης 188 βίζα ειδική κατηγορία Business Innovation and Investment (Provisional) visa (subclass 188) (http://www.immi.gov.au/Visas/Pages/188.aspx)

australian
21.07.2014, 03:10
Είναι αυτή που ταξιδεύεις ΠΑΝΤΑ business class !!!
http://2.bp.blogspot.com/-xWMN7WjfKI8/TvefV7XVrFI/AAAAAAAAFsc/65gq4QgRfPo/s400/0145.jpg

vertigo
21.07.2014, 07:52
οταν δινετε η πληροφορια...ο αναγνωστης βλεπει πραγματα που ισως να μην ειχε σκεφτει ,δινετε το εναυσμα στον (εξυπνο) αναγνωστη να ψαξει την εγκυροτητα της πληροφοριας προς την σωστη κατεύθυνση .
απο οσο παρακουλουθω το πατριωτακι...παντα προσεχεις το τι γραφεις και προτρεπεις τον αναγνωστη να τσεκαρει ξανα την πληροφορια σε πιο επίσημη πηγη....
η βοηθεια που προσφερεις εδω ειναι ανεκτίμητη ...ευχαριστουμε

:thanks_

υ.γ ενα μικρό λιθαράκι ,βάζω κι εγω ,στην συλλογικη προσπάθεια!:)

vertigo
21.07.2014, 08:40
Ένας επιχειρηματίας για να επενδύσει ή να συνάψει κάποιες οικονομικές επενδύσεις στην χώρα, για να προχωρήσει περαιτέρω χρειάζεται κάποια έγκριση. Η έγκριση αυτή ονομάζεται business class visa, απ' ότι πιστεύω σίγουρα δεν θα διαρκεί 6 έως 8 μήνες να εγκριθεί όπως μια work class visa. Απ' ότι βλέπω είναι κλάσης 188 βίζα ειδική κατηγορία Business Innovation and Investment (Provisional) visa (subclass 188) (http://www.immi.gov.au/Visas/Pages/188.aspx)

Γνωριζω ,για την βιζα 188 ....ομως πρώτη φορά ,ακουσα ,τετοια ορολογία....δλδ business class visa -που δεν υπάρχει ....,Και ειπα ,μηπως ειναι καποια βιζα ,πολυ προσφατη ,που μου διεφυγε.Ειναι αλλιώς ,οι ορολογιες ,για τις αυστραλιανες βιζες και η λεπομερεια ,οταν καποιος ζηταει πληροφοριες...μετραει . Δεν θα μπορουσα ,να μαντεψω ,μηπως εννοεις ,καποια απ τις γνωστες και υπαρχουσες βιζες ,της κατηγοριας ''Business Migration Visas'' αν δεν ζητουσα να διευκρινισεις ,τί εννοεις ...:) ( Δεν καταλαβα ,αυτο με την εγκριση _antio:και την αναλογη ορολογια...Εγω ξερω ,οτι μια βιζα , εχει και μια συγκεκριμμενη ονομασια ,ειτε δοθει εγκριση ,ειτε οχι...τεσπα ) .

Επισης ,αφου εννοεις ,τις ηδη υπαρχουσες βιζες , δεν ειναι μόνο ,αυτη που αναφερεις ,δλδ η Business Innovation and Investment (Provisional) visa (subclass 188)....Υπαρχουν ,διάφορες ,στην κατηγορια Business Migration Visa Subclasses...Δεν θα μπορουσε καποιος να ξερει ,ποια ακριβώς εννοεις ,που σημαινει ,οτι για να ρωτας ,σε πόσο καιρο εγκρινεται ,ηδη ηξερες τις απαιτησεις της...

Business Migration Visa Subclasses

Temporary Visa categories:

Business Innovation and Investment (Provisional) Subclass 188 Visa

This is a 4-year provisional visa available to business owners and investors.
Significant Investor Subclass 188 Visa
This is a 4-year provisional visa for people willing to make a $5 million investment in Australia.

Residence Visa categories:

Business Talent (Permanent) visa (subclass 132)
Business Talent (Migrant) visas are granted to people with an overall successful business career as the owner of a business or people with Venture Capital funding in Australia. There is no need to apply for a provisional visa before applying for this permanent visa.

Business Innovation and Investment (Permanent) visa (subclass 888)
This is the permanent stage of the Subclass 188 Provisional Business Innovation and Investment. It requires applicants to have established business operations in Australia or to have maintained an investment in bonds.

Ακομα κι η Business Innovation and Investment (Provisional) Subclass 188 Visa, για την οποια ενδιαφερεσαι ,εχει διάφορα streams... 1)Business Innovation stream2)Investor stream 3)Significant Investor stream

Και στα 2 πρωτα streams ,θα πρεπει να συγκεντρωσεις 65 ποντους ,στο points test,τα μεγαλα κεφαλαια ,που απαιτουνται και ηδη να ειχες ,μια επιχειρηση ,με τον τζίρο που απαιτειται να ειχε -ή αυτα που ζητανε για το 2-,πριν υποβαλλεις αιτηση ενδιαφεροντος.(Για το 3 , δεν απαιτουνται ,αυτα ,δλδ πόντοι στο points test και προϋπαρχουσα επιχειρηση - ή οι προϋποθεσεις του 2-αλλά χρειαζονται και 5.000.000 AUD).

Για να ενδιαφερεσαι παντως ,για την Business Innovation and Investment (Provisional) Subclass 188 Visa,σημαινει οτι εχεις τα κεφαλαια και τις υπολοιπες προϋποθεσεις της -και σ ενδιαφερουν ,μόνο οι χρόνοι εγκρισης της βιζας αυτης ,αν εγκριθει ,γιατι για χρόνους ,μόνο ,ρωτησες (http://www.patriotaki.net/%CE%BC%CE%B5%CF%84%CE%B1%CE%BD%CE%AC%CF%83%CF%84%C E%B5%CF%85%CF%83%CE%B7-%CF%83%CF%84%CE%B7%CE%BD-%CE%B1%CF%85%CF%83%CF%84%CF%81%CE%B1%CE%BB%CE%AF%C E%B1-71/%CE%B5%CF%81%CF%89%CF%84%CE%AE%CF%83%CE%B5%CE%B9%C F%82-%CF%83%CF%87%CE%B5%CF%84%CE%B9%CE%BA%CE%AC-%CE%BC%CE%B5-%CF%84%CE%B7%CE%BD-%CE%BC%CE%B5%CF%84%CE%B1%CE%BD%CE%AC%CF%83%CF%84%C E%B5%CF%85%CF%83%CE%B7-%CF%83%CF%84%CE%B7%CE%BD-%CE%B1%CF%85%CF%83%CF%84%CF%81%CE%B1%CE%BB%CE%AF%C E%B1-xxi-5852/index5.html#post83762) - ,αλλά ποια ακριβώς κεφαλαια εχεις και ποιες προϋποθεσεις ,μονο εσυ ,το ξερεις.

Οπότε ,μονο εσυ ,ξερεις ,απο ποιο stream ,θα μπορουσες να ζητησεις την Business Innovation and Investment (Provisional) Subclass 188 Visa .:yes:
Και ειναι σημαντικο ,αυτο ,σε σχεση με τους χρονους που ρωτας..γιατι αν αιτηθεις ,μεσα απ το stream 2 ή 3 ,τότε ...

If you applied under the Investor stream or the Significant Investor stream, you must make your designated investment or complying investment before being granted a visa. You must make the investment when we invite you in writing to do so. The invitation includes information on how to make the required investment and how to provide evidence that you have made the investment.

vertigo
21.07.2014, 09:52
Είναι αυτή που ταξιδεύεις ΠΑΝΤΑ business class !!!
http://2.bp.blogspot.com/-xWMN7WjfKI8/TvefV7XVrFI/AAAAAAAAFsc/65gq4QgRfPo/s400/0145.jpg

Εμ ,με τετοια ποσά και τις προϋποθεσεις που απαιτουνται ,για τις Business Migration Visas ,μάλλον στην Business class,ταξιδευουν ,αυτοι ,που μπορουν να τις ζητησουν,οταν πετάνε !( μη σου πω και First class !) :)

Χρήστος Σ.
08.08.2014, 12:14
Παιδιά καλησπέρα , σκέφτομαι να μεταναστεύσω στο μέλλον στην Αυστραλία και θέλω να ρωτήσω εμένα που η γιαγιά μου μένει μόνιμα Αυστραλία τι ακριβώς ισχύει με την βίζα; Υπάρχει κάποιο "αβαντάζ" ας το πούμε για όσους έχουν συγγενείς εκεί; Επίσης ενδιαφέρομαι να δουλέψω σαν Οδηγός λεωφορείου εκεί , μπορεί κάποιο πατριωτάκι να με βοηθήσει σχετικώς κλπ;

Thanks dudes :bravo_:

Aussie
09.08.2014, 02:43
Παιδιά καλησπέρα , σκέφτομαι να μεταναστεύσω στο μέλλον στην Αυστραλία και θέλω να ρωτήσω εμένα που η γιαγιά μου μένει μόνιμα Αυστραλία τι ακριβώς ισχύει με την βίζα; Υπάρχει κάποιο "αβαντάζ" ας το πούμε για όσους έχουν συγγενείς εκεί; Επίσης ενδιαφέρομαι να δουλέψω σαν Οδηγός λεωφορείου εκεί , μπορεί κάποιο πατριωτάκι να με βοηθήσει σχετικώς κλπ;

Thanks dudes :bravo_:

καλημέρα,
λές η γιαγιά σου είναι Αυστραλία χρόνια.
Αρα είναι η μητέρα του πατέρα σου ,ή μητερά της μαμάς σου
σωστά ???
αρα πιθανά ο ενας γονέας σου να γεννήθηκε εδω.
Επειδή λές μένει χρόνια εδω ή να μην γεννήθηκε εδω ο γονέας σου
και πιθανα να έχει πάρει την υπηκόοτητα απο την γιαγιά σου by descent
ξεκαθαρισέ μας τι ακριβώς ισχύει να πάρεις απαντήσεις

:)

Χρήστος Σ.
10.08.2014, 18:00
καλημέρα,
λές η γιαγιά σου είναι Αυστραλία χρόνια.
Αρα είναι η μητέρα του πατέρα σου ,ή μητερά της μαμάς σου
σωστά ???
αρα πιθανά ο ενας γονέας σου να γεννήθηκε εδω.
Επειδή λές μένει χρόνια εδω ή να μην γεννήθηκε εδω ο γονέας σου
και πιθανα να έχει πάρει την υπηκόοτητα απο την γιαγιά σου by descent
ξεκαθαρισέ μας τι ακριβώς ισχύει να πάρεις απαντήσεις

:)

Καλησπέρα σας και σας ευχαριστώ για την απάντηση!
Η γιαγιά μου (που μένει Αυστραλία) είναι αδερφή της μάνας του πατέρα μου και ζει μόνιμα στην Αυστραλία!
Οι γονείς μου γεννήθηκαν και μεγάλωσαν εδώ και δεν έχουν καμία σχέση , ούτε έζησαν ή μετανάστευσαν ποτέ στην Αυστραλία.
Απλά η απορία μου είναι το αν μπορώ εγώ σαν εγγονός της να πάω στην Αυστραλία για εργασία και τι παίζει με την Βίζα σε τέτοιες περιπτώσεις!

sotiris1
10.08.2014, 19:55
Η γιαγιά μου (που μένει Αυστραλία) είναι αδερφή της μάνας του πατέρα μου και ζει μόνιμα στην Αυστραλία!
Οι γονείς μου γεννήθηκαν και μεγάλωσαν εδώ και δεν έχουν καμία σχέση , ούτε έζησαν ή μετανάστευσαν ποτέ στην Αυστραλία.
Απλά η απορία μου είναι το αν μπορώ εγώ σαν εγγονός της να πάω στην Αυστραλία για εργασία και τι παίζει με την Βίζα σε τέτοιες περιπτώσεις!

Νομίζω πως απο την στιγμή που οι γονείς δεν έχουν σχέση με την χώρα, δεν μπορείς να πάρεις απο καταγωγή υπηκοότητα, οπότε, μάλλον θα πρέπει να δεις τις skilled visa και τις λίστες με τα επαγγέλματα σε περίπτωση που ανήκεις σε κάποια απο αυτά και τηρείς τις προϋποθέσεις.

Ας δούμε και την άποψη των υπόλοιπων μελλών αλλά πιστεύω οτι στην περίπτωση σου ο σύνδεσμος με την αδερφή της γιαγιάς σου δεν μπορεί να σε βοηθήσει ως προς την απόκτηση κάποιας συγκεκριμένης visa, αλλά θα πρέπει να κοιτάξεις τις λύσεις που ανέφερα και παραπάνω.

_bye:

jimathens
10.08.2014, 22:39
Δυστυχώς δεν ισχύει η παρακάτω περίπτωση.

Μόνο αν ο συγγενής στην Αυστραλία κ αυτός που θέλει να πάρει την βίζα από την Ελλάδα μεταξύ τους είναι πρώτου βαθμού συγγένειας δηλαδή μόνο μητέρα κ πατέρας.

Φυσικά εννοείται ότι αν έχει γεννηθεί ο ένας από τους δύο γονείς στην Αυστραλία αυτομάτως είναι κ Αυστραλός υπήκοος κ μπορεί να δώσει κ στα παιδιά του την αυστραλέζικη υπηκοότητα από καταγωγή όσα χρόνια κ αν περάσουν κ ας ζει στην Ελλάδα ή σε οποιαδήποτε άλλη χώρα του πλανήτη.

Το ίδιο ισχύει κ για όσους είχαν δουλέψει κάποια χρόνια νόμιμα στην Αυστραλία κ πήραν την Αυστραλέζικη υπηκοότητα γιατί υπάρχουν κ κάποιοι που δεν το έκαναν για διάφορους δικούς τους λόγους που όμως αν μπορούν να τα αποδείξουν ακόμα κ σήμερα μπορούν να την πάρουν.

Aussie
11.08.2014, 04:41

Νομίζω πως απο την στιγμή που οι γονείς δεν έχουν σχέση με την χώρα, δεν μπορείς να πάρεις απο καταγωγή υπηκοότητα, οπότε, μάλλον θα πρέπει να δεις τις skilled visa και τις λίστες με τα επαγγέλματα σε περίπτωση που ανήκεις σε κάποια απο αυτά και τηρείς τις προϋποθέσεις.

Ας δούμε και την άποψη των υπόλοιπων μελλών αλλά πιστεύω οτι στην περίπτωση σου ο σύνδεσμος με την αδερφή της γιαγιάς σου δεν μπορεί να σε βοηθήσει ως προς την απόκτηση κάποιας συγκεκριμένης visa, αλλά θα πρέπει να κοιτάξεις τις λύσεις που ανέφερα και παραπάνω.

Στην ουσια είναι θεία σου αφού ειναι αδερφη της μαμάς σου
άρα όπως σου τα λέει και ο Sotiris 1

jimathens
11.08.2014, 09:35

Στην ουσία είναι θεία του πατέρα σου αλλά κ δικιά σου να ήταν δεν θα άλλαζε κάτι.

Τα πράγματα είναι όπως στα λέω εδώ: http://www.patriotaki.net/%CE%BC%CE%B5%CF%84%CE%B1%CE%BD%CE%AC%CF%83%CF%84%C E%B5%CF%85%CF%83%CE%B7-%CF%83%CF%84%CE%B7%CE%BD-%CE%B1%CF%85%CF%83%CF%84%CF%81%CE%B1%CE%BB%CE%AF%C E%B1-71/%CE%B5%CF%81%CF%89%CF%84%CE%AE%CF%83%CE%B5%CE%B9%C F%82-%CF%83%CF%87%CE%B5%CF%84%CE%B9%CE%BA%CE%AC-%CE%BC%CE%B5-%CF%84%CE%B7%CE%BD-%CE%BC%CE%B5%CF%84%CE%B1%CE%BD%CE%AC%CF%83%CF%84%C E%B5%CF%85%CF%83%CE%B7-%CF%83%CF%84%CE%B7%CE%BD-%CE%B1%CF%85%CF%83%CF%84%CF%81%CE%B1%CE%BB%CE%AF%C E%B1-xxi-5852/index6.html#post84295

κ όπως στα λέει κ ο Σωτήρης εδώ: http://www.patriotaki.net/%CE%BC%CE%B5%CF%84%CE%B1%CE%BD%CE%AC%CF%83%CF%84%C E%B5%CF%85%CF%83%CE%B7-%CF%83%CF%84%CE%B7%CE%BD-%CE%B1%CF%85%CF%83%CF%84%CF%81%CE%B1%CE%BB%CE%AF%C E%B1-71/%CE%B5%CF%81%CF%89%CF%84%CE%AE%CF%83%CE%B5%CE%B9%C F%82-%CF%83%CF%87%CE%B5%CF%84%CE%B9%CE%BA%CE%AC-%CE%BC%CE%B5-%CF%84%CE%B7%CE%BD-%CE%BC%CE%B5%CF%84%CE%B1%CE%BD%CE%AC%CF%83%CF%84%C E%B5%CF%85%CF%83%CE%B7-%CF%83%CF%84%CE%B7%CE%BD-%CE%B1%CF%85%CF%83%CF%84%CF%81%CE%B1%CE%BB%CE%AF%C E%B1-xxi-5852/index6.html#post84294

Χρήστος Σ.
11.08.2014, 10:49

άρα όπως σου τα λέει και ο Sotiris 1

Μία διόρθωση , είπα ότι είναι αδερφή της γιαγιάς μου όχι της μητέρας μου!
Άρα δεν αλλάζει κάτι , η βίζα ισχύει για συγγενείς πρώτου βαθμού όπως μου λέτε!
Συνεπώς αν πάω εγώ στην Αυστραλία έτσι απλά στην γιαγιά μου , μπορώ να ψάξω για εργασία κατά το διάστημα που θα είμαι εκεί; Και αν ναι για πόσο διάστημα μου δίνεται η δυνατότητα να παραμείνω κάτω για αυτή μου την αναζήτηση;

Σας ευχαριστώ και πάλι

jimathens
11.08.2014, 12:18
Μία διόρθωση , είπα ότι είναι αδερφή της γιαγιάς μου όχι της μητέρας μου!
Άρα δεν αλλάζει κάτι , η βίζα ισχύει για συγγενείς πρώτου βαθμού όπως μου λέτε!
Συνεπώς αν πάω εγώ στην Αυστραλία έτσι απλά στην γιαγιά μου , μπορώ να ψάξω για εργασία κατά το διάστημα που θα είμαι εκεί; Και αν ναι για πόσο διάστημα μου δίνεται η δυνατότητα να παραμείνω κάτω για αυτή μου την αναζήτηση;

Σας ευχαριστώ και πάλι

Χρήστο όλα αυτά που ρωτάς τώρα είναι γραμμένα πάρα πολλές φορές μέσα στο φόρουμ της Αυστραλίας,
οπότε αρχίζεις το διάβασμα από εδώ: Μετανάστευση στην Αυστραλία (http://www.patriotaki.net/%CE%BC%CE%B5%CF%84%CE%B1%CE%BD%CE%AC%CF%83%CF%84%C E%B5%CF%85%CF%83%CE%B7-%CF%83%CF%84%CE%B7%CE%BD-%CE%B1%CF%85%CF%83%CF%84%CF%81%CE%B1%CE%BB%CE%AF%C E%B1-71/)

kikirikoy
12.08.2014, 13:51
Συνεπώς αν πάω εγώ στην Αυστραλία έτσι απλά στην γιαγιά μου , μπορώ να ψάξω για εργασία κατά το διάστημα που θα είμαι εκεί;
το έτσι απλά,το μεταφράζω τουριστική,οπότε έτσι απλά πας μόνο για τουρισμό

βαγγελης 25011963
14.08.2014, 17:10
σε περιπτωση που μια αιτηση αποριφθη τα χρηματα επιστρεφονται?

sotiris1
14.08.2014, 18:19
Δυστυχώς όχι.

Χρήστος Σ.
18.08.2014, 17:36
το έτσι απλά,το μεταφράζω τουριστική,οπότε έτσι απλά πας μόνο για τουρισμό

Ωραία να το θέσω διαφορετικά , αν πάω για "τουρισμό" στην γιαγιά μου ενώ παράλληλα ψάχνω και για δουλειά εκεί υπάρχει αυτή η δυνατότητα;

LostInTranslation
18.08.2014, 19:06
Ωραία να το θέσω διαφορετικά , αν πάω για "τουρισμό" στην γιαγιά μου ενώ παράλληλα ψάχνω και για δουλειά εκεί υπάρχει αυτή η δυνατότητα;

Κανένας σοβαρός εργοδότης δεν θα προσλάβει κάποιον που δεν έχει το νόμιμο δικαίωμα εργασίας.

Aussie
19.08.2014, 02:41

Καλημέρα,
εγω πάλι θα το θέσω ακόμα πιο διαφορετικά
αν πας για τουρισμό και σου λέω βρίσκεις δουλειά
και κάποιος το ρισκάρει και σου δίνει
αμα σε πιάσουν γνωρίζεις τις συνέπειες ???

Είναι πολύ ρίσκο αυτό που λες
αλλά η απόφαση δικιά σου κανείς δεν μπορεί να σου πει
τι να κάνεις απλά πρίν το κάνεις να είσαι προετοιμασμένος για όλα
Good luck !!!!

Χρήστος Σ.
19.08.2014, 13:42
Ναι έχετε δίκιο , είναι καταρχήν πολύ "μπακαλίστικο" έτσι όπως το θέτω και εγώ! Τέσπα σας ευχαριστώ ;)

famous76
30.08.2014, 22:55
καλησπέρα πατριωτες αληθεύει ότι ζητανε χτίστες στ αυστραλία και αν ναι πως μπορω να μάθω περισσότερες λεπτομέρειες? ευχαριστώ εκ τον προτέρων για την οποια απαντηση..

pk12
30.08.2014, 23:03
καλησπέρα πατριωτες αληθεύει ότι ζητανε χτίστες στ αυστραλία και αν ναι πως μπορω να μάθω περισσότερες λεπτομέρειες? ευχαριστώ εκ τον προτέρων για την οποια απαντηση..

Τα επαγγέλματα που ζητά για φέτος είναι εδώ: Skilled Occupations List (SOL) (http://www.immi.gov.au/Work/Pages/skilled-occupations-lists/sol.aspx)

Εκεί βλέπω Bricklayer, Stonemason, Chef. Σε καλύπτουν;

vertigo
01.09.2014, 06:27

Δεν ζηταει τωρα ,χτιστες ,η Αυστραλια.Ζητουσε και πριν.Απλα ,τωρα ,το επαγγελμα του Bricklayer,οπως και τα επαγγελματα ,Wall and Floor Tilers & chefs ,προστεθηκαν και στην SOL list ,απο 1/7/2014 ,ενω πριν ,ηταν μονο στην CSOL list. Αυτο ,σημαινει ,οτι οσοι ειναι στα επαγγελματα ,που προστεθηκαν στην SOL list ,μπορουν να ζητησουν ,πια και βιζα σαν ανεξαρτητοι και χωρις να χρειαζονται nomination απο πολιτεια ,ή σπονσορα-εργοδοτη.
Σχετικα ,με την προσθηκη των νεων επαγγελματων ,στην SOL list ,εχω γραψει εδω (http://www.patriotaki.net/%CE%BC%CE%B5%CF%84%CE%B1%CE%BD%CE%AC%CF%83%CF%84%C E%B5%CF%85%CF%83%CE%B7-%CF%83%CF%84%CE%B7%CE%BD-%CE%B1%CF%85%CF%83%CF%84%CF%81%CE%B1%CE%BB%CE%AF%C E%B1-71/%CF%80%CF%81%CE%BF%CF%83%CE%BF%CF%87%CE%B7-%CE%BF%CE%B9-%CE%BD%CE%AD%CE%B5%CF%82-%CE%B1%CE%BB%CE%BB%CE%B1%CE%B3%CE%AD%CF%82-%CF%83%CF%84%CE%B9%CF%82-%CE%B2%CE%B9%CE%B6%CE%B5%CF%82-3590/index6.html#post83519) ,εδω (http://www.patriotaki.net/%CE%BC%CE%B5%CF%84%CE%B1%CE%BD%CE%AC%CF%83%CF%84%C E%B5%CF%85%CF%83%CE%B7-%CF%83%CF%84%CE%B7%CE%BD-%CE%B1%CF%85%CF%83%CF%84%CF%81%CE%B1%CE%BB%CE%AF%C E%B1-71/%CF%80%CF%81%CE%BF%CF%83%CE%BF%CF%87%CE%B7-%CE%BF%CE%B9-%CE%BD%CE%AD%CE%B5%CF%82-%CE%B1%CE%BB%CE%BB%CE%B1%CE%B3%CE%AD%CF%82-%CF%83%CF%84%CE%B9%CF%82-%CE%B2%CE%B9%CE%B6%CE%B5%CF%82-3590/index5.html#post83151) ,οπως κι εδω (http://www.patriotaki.net/%CE%BC%CE%B5%CF%84%CE%B1%CE%BD%CE%AC%CF%83%CF%84%C E%B5%CF%85%CF%83%CE%B7-%CF%83%CF%84%CE%B7%CE%BD-%CE%B1%CF%85%CF%83%CF%84%CF%81%CE%B1%CE%BB%CE%AF%C E%B1-71/%CE%B5%CF%81%CF%89%CF%84%CE%AE%CF%83%CE%B5%CE%B9%C F%82-%CF%83%CF%87%CE%B5%CF%84%CE%B9%CE%BA%CE%AC-%CE%BC%CE%B5-%CF%84%CE%B7%CE%BD-%CE%BC%CE%B5%CF%84%CE%B1%CE%BD%CE%AC%CF%83%CF%84%C E%B5%CF%85%CF%83%CE%B7-%CF%83%CF%84%CE%B7%CE%BD-%CE%B1%CF%85%CF%83%CF%84%CF%81%CE%B1%CE%BB%CE%AF%C E%B1-xxi-5852/index4.html#post83173) ,σαν απαντηση ,σε μέλος ,που ρωτησε σχετικα ,με το επαγγελμα του χτιστη και του πλακά.
Επισης ,να ξερεις ,οτι το να ζητησει ,καποιος βιζα ,σαν ανεξαρτητος ,δλδ την βιζα 189 ,δεν ειναι κατι απλο ,ειναι points tested visa και θα πρεπει καποιος ,να πληροί τις προϋποθεσεις ,που χρειαζονται ωστε να μπορει να καταθεσει αιτηση ενδιαφεροντος. Και βεβαια ,θα πρεπει να κανει αναγνωριση επαγγελματος ,στην αρμοδια Αυστραλιανη αρχη και να ξερει αρκετα καλα Αγγλικα (ιδιου επιπεδου ,οπως και στην βιζα με nomination απο πολιτεια και παντως ,καλυτερα ,απ αυτα ,που χρειαζονται ,αν ζητησει βιζα ,με σπονσορα -εργοδοτη).Kαι παντως ,η γνωση των Αγγλικων ,αποδεικνυεται με εξετασεις -οπως IELTS- και δεν ισχυουν τυχον πτυχια Lower , Proficiency κλπ κλπ.

υγ Το γραφω κι εδω ,για οσους εχουν καταλαβει ,κατι λαθος και αναφερομαι ,στο επαγγελμα του μαγειρα.Οι μαγειρες -cooks-,ΔΕΝ προστεθηκαν και στην SOL list και παραμενουν ,μόνο στην CSOL list-οπου ηδη ,υπηρχαν...- και αρα ,ΔΕΝ μπορουν να ζητησουν βιζα ,σαν ανεξαρτητοι.Μονο οι chefs ,που προστεθηκαν και στην SOL list ,μπορουνε να ζητησουν βιζα σαν ανεξαρτητοι και παντως ,εχω γραψει σχετικα ,στα links που παρεθεσα , πιο πανω.

jorgekarageo
02.09.2014, 22:10
Καλησπερα στο forum! Ειμαι ενας 23χρονος τελειοφοιτος της ΑΣΟΕΕ που προσπαθει να παρει αποφασεις σχετικα με την επομενη κινηση του οσον αφορα σπουδες και επαγγελματικα. Στην αναζητηση μου αυτη λοιπον, βρεθηκε το forum στο δρομο μου :) . Η μεταναστευση ειτε για ακαδημαικους ειτε για επαγγελματικους λογους ειναι στα αμεσα σχεδια μου, και λογω καποιων προσωπικων αποψεων σχετικα με την ασταθεια στην Ευρωπη, την Ευρωζωνη, την ηγεσία της και την αποψη οτι η ευημερια ειναι κεκτημενο για αυτη την Ηπειρο, προσανατολιζομαι -αν και εφοσον ειναι δυνατον- να ακολουθησω το μονοπατι προς την Αυστραλια. Το τμημα στο οποιο σπουδασα ειναι το τμημα Λογιστικης & Χρηματοοικονομικης. Απ ο,τι εχω διαβασει, εχω καταληξει σε point based visa μιας και θεωρω οτι λογω ηλικιας και αριστης γνωσης αγγλικων (IELTS 8) εχω ενα πλεονεκτημα. Η ερωτηση μου στα μελη τα οποια ΗΔΗ εχουν εγκατασταθει στην Αυστραλια και γνωριζουν την αγορα εργασιας αφορα τα εξης: 1) Το πτυχιο απο το Οικονομικο Πανεπιστημιο Αθηνων (aka Ασοεε) αναγνωριζεται απο τους φορεις τις Αυστραλιας; ( Μπορω δλδ να υπολογιζω στους ποντους λογω του Bachelor?) 2) Δεν εχω μακροχρονη υπηρεσια στο αντικειμενο μου, αν εξαιρεσουμε μια υποτροφια για ενα start-up και την πρακτικη μου ασκηση (συνολο 1,5 χρονια). Οι visas 187,189,489 εχουν ως απαραιτητη προυποθεση την προυπηρεσια; 3) Οσον αφορα τις προαναφερθεισες visas σκεφτομαι σωστα η μου εχει διαφυγει κατι; Καθε προταση-πληροφορια δεκτη. Εδω θελω να επισημανω οτι εχω κατανοηση για ολες τις δυσκολιες που αναφερετε κατα καιρους. Θεωρω ομως οτι ειμαι σε μια ηλικια που συγχωρει καποια ρισκα. Και στα ρισκα αυτα ειναι το να ζησω στο εξωτερικο ! Βεβαια μολις φτασω ποιος ξερει αν θα μου αρεσει η οχι! Αλλα θεωρω χειροτερο ολων το να μην δοκιμασω αυτο που εχω στο μυαλο μου! Σας ευχαριστω εκ των προτερων!

vertigo
03.09.2014, 06:47
-------
Η ερωτηση μου στα μελη τα οποια ΗΔΗ εχουν εγκατασταθει στην Αυστραλια και γνωριζουν την αγορα εργασιας αφορα τα εξης: 1) Το πτυχιο απο το Οικονομικο Πανεπιστημιο Αθηνων (aka Ασοεε) αναγνωριζεται απο τους φορεις τις Αυστραλιας; ( Μπορω δλδ να υπολογιζω στους ποντους λογω του Bachelor?) 2) Δεν εχω μακροχρονη υπηρεσια στο αντικειμενο μου, αν εξαιρεσουμε μια υποτροφια για ενα start-up και την πρακτικη μου ασκηση (συνολο 1,5 χρονια). Οι visas 187,189,489 εχουν ως απαραιτητη προυποθεση την προυπηρεσια; 3) Οσον αφορα τις προαναφερθεισες visas σκεφτομαι σωστα η μου εχει διαφυγει κατι; Καθε προταση-πληροφορια δεκτη.----

Εφ' όσον ,ζητησες να σου απαντησουν ,στα 3 ερωτηματα ,μόνο οσοι ΗΔΗ εχουν εγκατασταθεί στην Αυστραλια και γνωριζουν και την αγορά εργασιας ,ευχομαι ,να βρεθεί ,καποιος που πληροί τις 2 αυτες προϋποθεσεις και να εχεις ,τις πληροφοριες και προτάσεις που θελεις.....Καλη τυχη ,σε ο,τι επιλεξεις ,στη ζωη σου!

australian
03.09.2014, 08:07
Καλησπερα στο forum! Ειμαι ενας 23χρονος τελειοφοιτος της ΑΣΟΕΕ που προσπαθει να παρει αποφασεις σχετικα με την επομενη κινηση του οσον αφορα σπουδες και επαγγελματικα. Στην αναζητηση μου αυτη λοιπον, βρεθηκε το forum στο δρομο μου :) ............................
Μόνο ένας ειδικός μπορεί να σου δώσει απαντήσεις στις ερωτήσεις σου!
Ίσως να σε ενδιαφέρει! http://www.patriotaki.net/attachments/%CE%BC%CE%B5%CF%84%CE%B1%CE%BD%CE%AC%CF%83%CF%84%C E%B5%CF%85%CF%83%CE%B7-%CF%83%CF%84%CE%B7%CE%BD-%CE%B1%CF%85%CF%83%CF%84%CF%81%CE%B1%CE%BB%CE%AF%C E%B1-71/9027d1408515002-%CE%B5%CE%B9%CE%B4%CE%AE%CF%83%CE%B5%CE%B9%CF%82-%CE%B3%CE%B9%CE%B1-%CF%84%CE%B7%CE%BD-%CE%B1%CF%85%CF%83%CF%84%CF%81%CE%B1%CE%BB%CE%AF%C E%B1-%CF%80%CE%BF%CF%85-%CE%BC%CF%80%CE%BF%CF%81%CE%B5%CE%AF-%CE%BD%CE%B1-%CE%B5%CE%BD%CE%B4%CE%B9%CE%B1%CF%86%CE%AD%CF%81%C E%BF%CF%85%CE%BD-kalli.jpg

jorgekarageo
03.09.2014, 10:50
Εφ' όσον ,ζητησες να σου απαντησουν ,στα 3 ερωτηματα ,μόνο οσοι ΗΔΗ εχουν εγκατασταθεί στην Αυστραλια και γνωριζουν και την αγορά εργασιας ,ευχομαι ,να βρεθεί ,καποιος που πληροί τις 2 αυτες προϋποθεσεις και να εχεις ,τις πληροφοριες και προτάσεις που θελεις.....Καλη τυχη ,σε ο,τι επιλεξεις ,στη ζωη σου!

Εννοωντας οτι φανταζομαι πως δεν μπορει καποιος που κατεβηκε με τουριστικη visa, ή φοιτιτικη να απαντησει σ αυτα που ρωταω :/ Γι αυτο επεσημανα οτι θα ηθελα μια απαντηση απο ανθρωπους που ηδη εργαζονται και εχουν ακολουθησει παρομοιες διαδικασιες! Ακομα καλυτερα αν καποιος εχει σπουδασει σε παρομοιο αντικειμενο.. αλλα δεν εχω διαβασει τιποτα παρομοιο μεχρι τωρα δυστυχως :( Υπαρχει μηπως καποιο αλλο παρομοιο θεμα που μου εχει διαφυγει?

jorgekarageo
03.09.2014, 10:52
Μόνο ένας ειδικός μπορεί να σου δώσει απαντήσεις στις ερωτήσεις σου!
Ίσως να σε ενδιαφέρει!

Ευχαριστω πολυ! δεν το ειχα υποψην μου το συγκεκριμενο :)

Crete
03.09.2014, 12:17
Καλησπέρα ξέρει κάποιος αν τα μαθήματα αγγλικών
που δικαιούται κάποιος δωρεάν στην Αυστραλία σου
δίνουν στο τέλος κάποια πιστοποίηση αντί για ielts
για παράδειγμα, γιατί δεν υπάρχουν χρήματα για ielts
+ φροντιστήρια + ταξίδι Αθήνα... Επίσης ξέρει κάποιος
αν κατά τη διάρκεια παρακολούθησης των μαθημάτων
μπορώ να δουλέψω σε κάποια δουλειά part time;
Το λέω αυτό γιατί από όσο ξέρω αν πάρει κάποιος
κάποιο επίδομα στην αρχή, δικαιούται και τα Αγγλικα,
αν όμως βρει δουλειά, του ελαττώνουν ή του κόβουν
το επίδομα, μήπως κάνουν το ίδιο και με τα Αγγλικά?
Ευχαριστώ εκ των προτέρων.

MARINAM
03.09.2014, 13:51
Εφόσον πληρείς τις προυποθέσεις να πάρεις το επίδομα και να κάνεις τα δωρεάν μαθήματα, όταν βρεις δουλειά και δεν έχεις πρόβλημα με το ωράριο σου μπορείς να συνεχίσεις και τα Αγγλικά.

Crete
03.09.2014, 15:03
Ευχαριστώ για την απάντηση Μαρίνα. Μήπως ξέρεις
εσύ ή κάποιος άλλος αν σου δίνουν κάποια πιστοποίηση
στο τέλος τον μαθημάτων?

MARINAM
04.09.2014, 06:35
Σου δίνουν, αν θέλεις να συνεχίσεις για πιο μεγάλο επίπεδο.

Sfouggari
08.09.2014, 08:38
Καλημέρα σας! Ψάχνω εδώ και μιά εβδομάδα πληροφορίες για τρόπους απόκτησης Visa.Η ελπίδα που είχα να πάρω μια sponsored family member λόγω του θείου μου στο Darwin βλέπω οτι εξανεμίστηκε διότι είναι closed.
Aυτή που μου τράβηξε την προσοχή ήταν η Skilled Indepentant απο αυτές που μου έβγαζε όταν έβαλα στα πεδία αναζήτησης για μόνιμη δουλειά απο ελλάδα.Είμαι πτυχιούχος Φυσικός ,χωρίς μεταπτυχιακά κλπ και δέν εχω διοριστεί ούτε δουλέψει επίσημα στο δημόσιο η σε φροντιστηριακή αλυσίδα.Είχα ανοίξει όμως ενα δικό μου φροντιστήριο για ιδιαίτερα για έναν χρόνο.Άρα παρόλο που έχω σχεδον 6 χρόνια εμπειρία σε ιδιαίτερα δεν έχω τίποτα που να αποδεικνύει τα λεγόμενά μου.Επίσης στις αιτήσεις για αναγνώριση πτυχίου φυσικής σαν εκπαιδευτικός δευτεροβάθμιας ζητάνε τουλάχιστον 1 χρόνο έξτρα πιστοποιημένη εκπαίδευση. Απ'ότι έχω καταλάβει μάλλον τρώω 'πόρτα'. Σημειώστε οτι δέν επιθυμώ ντε και καλά να δουλέψω σαν εκπαιδευτικός απλα το κοιτάζω για να αυξήσω τις πιθανότητες.(Δέν είναι δυνατόν να μήν υπάρχουν δουλειές που να έχουν απλά την απαίτηση ενός πτυχίου πανεπιστημίου αρνούμαι να το πιστέψω.)
Είμαι 3 χρονια σχεδόν μαζί με την κοπελιά μου και σχεδιάζουμε να παντρευτουμε σύντομα.Η κοπέλα μου με την σειρά της όμως είναι δασκάλα δημοτικού διορισμένη εδώ και 5-6 χρόνια.
Αυτό που δεν εχω βρεί και είναι και ο λόγος που σας ρωτάω είναι το εξής : Mε όλα τα δεδομένα που προανέφερα : (Θειά αυστραλέζα,πτυχίο φυσικής εγώ,διορισμένη δασκάλα εκείνη,παντρεμένο ζευγάρι) υπάρχει κάποιος τρόπος να τα καταφέρουμε να πάρουμε Visa?Για τα πιστοποιητηκά γλώσσας και αναγνώρισης πτυχίου ,γνωρίζω και απ'ότι το κόβω περισσότερες πιθανότητες έχει η κοπέλα μου να αναγνωριστεί σαν εκπαιδευτικός.Θα εκτιμούσα ιδιαιτέρως την οποιαδήποτε συμβουλή/πρόταση και κυρίως ελπίζω να διαβάσει την ανάρτησή μου κάποιος με παρεμφερές πρόβλημα. Σας ευχαριστώ προκαταβολικά!

Crete
08.09.2014, 14:42
Καλησπέρα sfouggari. Σε ποιο φορέα έστειλες για
αναγνώρισητο πτυχίο σου και δεν το αναγνώρισαν?
Αν είναι έτσι πιστεύω μια λύση είναι (αν υπάρχει η οικονομική
δυνατότητα φυσικά) να κάνεις εκεί ένα μεταπτυχιακό
στο τομέα σου στην Αυστραλία. Έτσι μπορείς να πας εκεί
με φοιτητική visa που θα σου δίνει και το δικαίωμα
να εργαστείς και part time. Το βρίσκω καλή ιδέα
αλλά επαναλαμβάνω θα χρειαστείς κάποια χρήματα
για το μεταπτυχιακό και τη διαμονή. Καλή τύχη σε ότι
κάνετε.

Sfouggari
08.09.2014, 21:04
Καλησπέρα sfouggari. Σε ποιο φορέα έστειλες για
αναγνώρισητο πτυχίο σου και δεν το αναγνώρισαν?
Αν είναι έτσι πιστεύω μια λύση είναι (αν υπάρχει η οικονομική
δυνατότητα φυσικά) να κάνεις εκεί ένα μεταπτυχιακό
στο τομέα σου στην Αυστραλία. Έτσι μπορείς να πας εκεί
με φοιτητική visa που θα σου δίνει και το δικαίωμα
να εργαστείς και part time. Το βρίσκω καλή ιδέα
αλλά επαναλαμβάνω θα χρειαστείς κάποια χρήματα
για το μεταπτυχιακό και τη διαμονή. Καλή τύχη σε ότι
κάνετε.

Kαλησπέρα Crete,δεν εχω στείλει τίποτα ακόμα είμαι στην αρχή της αναζήτησης/οδύσσειας.

http://www.aitsl.edu.au/docs/default-source/default-document-library/aitsl_middle_school_teacher_application.docx Αυτό είναι για να πιστοποιηθείς σαν δάσκαλος δευτεροβάθμιας εκπαίδευσης.
VETASSESS - Vocational Education Training Services (http://www.vetassess.com.au/) Αυτό είναι (Εάν έχω καταλάβει καλά ,παρακαλώ διορθώστε με,για την απλή αναγνώριση του πτυχίου μου σαν Φυσικός.
Student Visa ακούγεται ενδιαφέρον αλλά δεν ξέρω εαν θα το προτιμήσω σε περίπτωση που βρεθεί άλλος τρόπος.Εάν δεχτούν την γυναίκα μου με Skilled Independent,τότε δεν μπορώ να κατεύω και εγώ σάν Partner με πτυχίο?

vertigo
09.09.2014, 11:07
Εάν δεχτούν την γυναίκα μου με Skilled Independent,τότε δεν μπορώ να κατεύω και εγώ σάν Partner με πτυχίο?

Εννοειται ,πως ναι.
Αν αναγνωριστουν ,επισης και δικα σου προσοντα ,-Partner skills- ,παιρνει ,η γυναικα σου ,επιπλεον ποντους.Aλλά και να μην αναγνωριστουν τα δικα σου προσοντα ,μπορεις να μπεις στην αιτηση για δικη της βιζα ,σαν partner ,με γαμο ,(μετα ,τον γαμο,εννοειται !,αφου σκοπευετε να παντρευτειτε ,συντομα ),αρκει να μαζεψει ,τους απαραιτητους ποντους.(Οχι ,οτι και σαν de facto ,δεν θα μπορουσες ,αρκει να μπορουσατε ν αποδειξετε ,αυτα που ζηταει το immi ,για τους de facto).

Crete
17.09.2014, 13:10
Καλησπέρα σε όλους. Θέλω να στείλω έγγραφα για
μετάφραση στο Υπ. Εξ. με courier. Έχω κάνει 2 εξουσιωδορεισεις
για την παράδοση και παραλαβή από το μεταφραστικό
αλλά δε ξέρω τι γίνεται με τα χρήματα, τα οποία δεν
ξέρω και ποσά είναι για να τα δώσω μπροστά. Έχει κάνει ποτέ κανείς
κάτι παρόμοιο, να μου πει τι έκανε? Ίσως βάζει η courier
τα λεφτά και όταν τα παραλάβω τα πληρώνω όλα μαζί (αντικαταβολή δηλαδή)
Πήρα τη κούριερ να μου πει και είπαν θα ρωτήσουν στα κεντρικά για να μου πουν
αλλά ακόμα τίποτα...

ΗΛΙΑΣ ΝΙΚΟΛΑΙΔΗΣ
17.09.2014, 14:30
καλησπερα τα εστηλα με τη sreetex μετα απο μια εβδομαδα με πηρε η εταιρια τηλ και μου ειπε το ποσο και εαν θελω να προχωρησουν να τους παω τα χρηματα μετα απο ενα μηνα ειχαν επηστρεψη μεταφρασμενα

Crete
17.09.2014, 15:09
Ευχαριστώ Ηλία. Εγώ θα τα στείλω με ACS. Μάλλον έτσι θα γίνεται και με αυτούς.

Avgi
17.09.2014, 18:27
Καλησπέρα,,,,Γειάάά σαςςς...
Γνωρίζει κάποιος τι παίζει με τους μαθηματικούς και αν τους προσλαμβάνουν με το πτυχίο τους σε δουλειές.
Δεν έχω μεταπτυχιακό και τα αγγλικά μου είναι επιπέδου Lower.
Μπορεί κάποιος απο οπουδήποτε να με βοηθήσει???

pk12
17.09.2014, 22:28
Αν θες να γίνει γρηγορότερα, όπως μου είχαν πει από τη μεταφραστική Υπηρεσία, υπολογίζεις μόνος σου με τις τιμές από το site (http://www.mfa.gr/images/docs/ypiresies/analytiko_timologio_eggrafon.pdf)τους το κόστος για όλες τις σελίδες και τα αντίγραφα και δίνεις εξ αρχής τα χρήματα στο κουριερ. Εν υπάρχει διαφορά στο τέλος θα σε ενημερώσουν. Πάρε και τηλεφωνο (http://www.mfa.gr/ypiresies-gia-ton-politi/metafrastiki-ypiresia/i-metaphrastiki-ypiresia.html)να το επιβεβαιώσεις γιατί εγώ τελικά έκανα τη δουλειά σε δικηγόρο.

Δες και εδώ (http://www.patriotaki.net/%CE%B4%CE%B9%CE%AC%CF%86%CE%BF%CF%81%CE%B1-%CE%B8%CE%AD%CE%BC%CE%B1%CF%84%CE%B1-%CE%B1%CF%81%CF%87%CE%B5%CE%AF%CE%BF-%CF%80%CE%B1%CE%BB%CE%B1%CE%B9%CF%8E%CE%BD-%CE%B8%CE%B5%CE%BC%CE%AC%CF%84%CF%89%CE%BD-87/%CF%83%CF%87%CE%B5%CF%84%CE%B9%CE%BA%CE%AC-%CE%BC%CE%B5-%CF%84%CE%B7%CE%BD-%CE%BC%CE%B5%CF%84%CE%B1%CF%86%CF%81%CE%B1%CF%83%C F%84%CE%B9%CE%BA%CE%AE-%CF%85%CF%80%CE%B7%CF%81%CE%B5%CF%83%CE%AF%CE%B1-4044/)

Crete
18.09.2014, 07:58
Να σαι καλά pk12. Τα έστειλα χθες στο μεταφραστικό του Υπ. Εξ. και ο θεός βοηθός... Παντός για να σηκώσει κάποιος το τηλ. εκεί ισοδυναμεί με το να πιάσεις το Τζόκερ...

Crete
18.09.2014, 09:28
Πολλές ερωτήσεις κάνω τελευταία και παρακαλώ μη με πετάξετε έξω...
Άλλο πρόβλημα έχω τώρα. Θέλω να πληρώσω στο Λονδίνο για την υπηκοότητα
του μικρού και στη πρεσβεία στο Βερολίνο για τη partner μου.
Από όσο ξέρω δέχονται μόνο πιστωτική ή τραπεζική επιταγή
σε λίρες Αγγλίας. Το θέμα είναι ότι πιστωτική δεν έχω και όσον αφορά τη τραπεζική επιταγή, μιλήσαμε με τη τράπεζα και είπαν δε ξέρουν αν γίνεται και αν γίνεται κοστίζει πολύ.
Έχει κάνει κάποιος πληρωμή με χρεωστική η κάτι άλλο? Ευχαριστώ

socworkersk
18.09.2014, 11:54
Εγώ έχω προπληρωμένη κάρτα της τράπεζας πειραιώς και μέσω αυτής πλήρωσα για την υπηκοότητά μου. Την βγάζεις κατευθείαν στην τράπεζα. Πέρα από την πειραιώς ξέρω πως προπληρωμένες έχουν η alpha και η attiki bank. Με την προπληρωμένη δεν έχεις φόβο να σου πάρει κάποιος παραπάνω ποσό από όσο έχεις μέσα.
σε λίρες Αγγλίας. Το θέμα είναι ότι πιστωτική δεν έχω και όσον αφορά τη τραπεζική επιταγή, μιλήσαμε με τη τράπεζα και είπαν δε ξέρουν αν γίνεται και αν γίνεται κοστίζει πολύ.

Crete
18.09.2014, 12:28
Νε σαι καλά, θα το ψάξω. Πιστεύω να κάνει και για τη βίζα μου, στη πρεσβεία στο Βερολίνο.
Εγώ έχω χρεωστική visa Πειραιώς, αλλά δε ξέρω αν κάνω δουλειά με αυτήν. Θα ρωτήσω. Και πάλι ευχαριστώ

greco_topo
18.09.2014, 12:39
@ Crete

Μπορείς να πας στη Eurobank και να ζητήσεις να σου εκδόσουν μια Prepaid card. Αυτή χρησιμοποιείτε κυρίως για αγορές μέσω Ιντερνετ ανάλογα με τα χρήματα με τα οποία είναι φορτωμένη (δλδ. δεν είναι Πιστωτική) Αρκεί να είναι (MasterCard, Visa, American Express κτλ) ή ότι άλλο γράφει στην αίτηση ότι δέχονται. Απλά έχει χρέωση(περίπου 1-2 €) για κάθε φορά που τη φορτώνεις με λεφτά.
Έτσι πλήρωσα στο Λονδίνο για υπηκοότητα. Καλό είναι να βάλεις τα λεφτά τη στιγμή που θα στείλεις την αίτηση γιατί δεν θα ξέρεις πότε θα σου τραβήξουν Το αρνητικό είναι ότι έχει όριο και δεν μπορείς να πληρώσεις με αυτήν την partner στο Βερολίνο. Το καλύτερο που έχεις να κάνεις για τη Βίζα στο Βερολίνο να μιλήσεις με την Αθήνα για να σε βοηθήσουν με τον τρόπο πληρωμής

Aussie
18.09.2014, 15:42

Εγω τις υπηκοότητες τις πλήρωσα με debit card visa (δλδ την κάρτα που είχα που με πλήρωναν απο την εργασια μου )
απλά τίκαρα το κουτάκι που λέει card visa και ολα οκ
είναι το ίδιο πράγμα.
Πιστευω δεν θα εχεις θέμα και με την partner visa
αρκει να υπαρχουν μεσα τα χρήματα !!!!

Crete
18.09.2014, 18:36
Σας ευχαριστώ πολύ για τις απαντήσεις. Έχω debit visa card της Πειραιώς και θα τη προχωρήσω έτσι τη δουλειά...

Crete
18.09.2014, 18:48
Καλησπέρα Avgi. Έχεις κάποια σχέση με Αυστραλία? Πχ υπηκοότητα η εσύ η κάποιος σύντροφος? Το ielts είναι απαραίτητο και καλό είναι να ξεκινήσεις από
εκεί. Διάβασε και την ανταπόκριση ενός συναδέλφου σου εδώ
http://www.patriotaki.net/%CE%B1%CE%BD%CF%84%CE%B1%CF%80%CF%8C%CE%BA%CF%81%C E%B9%CF%83%CE%B7-%CE%B1%CF%80%CE%BF-%CF%84%CE%B7%CE%BD-%CE%B1%CF%85%CF%83%CF%84%CF%81%CE%B1%CE%BB%CE%AF%C E%B1-76/%CE%B1%CE%BD%CF%84%CE%B1%CF%80%CF%8C%CE%BA%CF%81%C E%B9%CF%83%CE%B7-ssggeeoorrgg-4691/ τα λέει αναλυτικά και από όσον ξέρω
το επάγγελμα σου έχει πολύ ζήτηση εκεί και είναι και στη λίστα sol.

Aussie
19.09.2014, 02:58
Σας ευχαριστώ πολύ για τις απαντήσεις. Έχω debit visa card της Πειραιώς και θα τη προχωρήσω έτσι τη δουλειά...

υγ. για την πληρωμη σου στην partner visa θα πρεπει να ζητησεις οριο μεγαλυτερης αναληψης ρωτα την τραπεζα σου γι αυτο
γιατι συνηθως εχουν οριο τα 1500ε για καθε ασφαλεια αν χαθει η καρτα

Crete
19.09.2014, 08:05
Ευχαριστώ Aussie. Μόλις μιλήσαμε με τη τράπεζα για το όριο και μας είπαν ότι θα το ανεβάσουν και θα ισχύει για ένα μήνα. Αυτό που με προβλημάτισε είναι ότι κάποιοι εδώ στο πατριωτακι είπαν ότι πήγαν να πληρώσουν με debit visa και τους είπαν μόνο με πιστωτική για τη partner στο Βερολίνο... Έστειλα email στο migration και περιμένω απάντηση. Και πάλι ευχαριστώ για τις πολύτιμες συμβουλές σου

Penny 01
19.09.2014, 10:01
Crete εμείς πληρώσαμε με debit visa για την partner απλά να εχεις μιλήσει με την τραπεζα για το όριο ημεριςια ανάληψης και να εχεις παραπάνω λεφτά μεσα απο οτι σου ζητήσουν γιατι κρατάνε προμήθεια και η μετατροπή αλαζει κάθε μέρα.

Crete
19.09.2014, 10:21
Penny καταρχάς συγχαρητήρια για τη partner visa.
Σας εύχομαι τα καλύτερα στη νέα σας πατρίδα.
(Άντε και στα δικά μας....). Ευχαριστώ για τη πληροφορία
Θα κάνω και εγώ το ίδιο.

Aussie
19.09.2014, 10:26
Ευχαριστώ Aussie. Μόλις μιλήσαμε με τη τράπεζα για το όριο και μας είπαν ότι θα το ανεβάσουν και θα ισχύει για ένα μήνα. Αυτό που με προβλημάτισε είναι ότι κάποιοι εδώ στο πατριωτακι είπαν ότι πήγαν να πληρώσουν με debit visa και τους είπαν μόνο με πιστωτική για τη partner στο Βερολίνο... Έστειλα email στο migration και περιμένω απάντηση. Και πάλι ευχαριστώ για τις πολύτιμες συμβουλές σου

δεν χρειαζετε να αναφερεις οτι ειναι debit απλα κλικαρε εκει που λεει Visa αν η debit σου ειναι visa ή master card αναλογα τι λεει η καρτα σου επανω
αυτοι πχ βλεπουν visa και ειναι οκ

Crete
19.09.2014, 10:43
Χίλια ευχαριστώ σε όλους όσους μας βοηθάτε. Είναι πολύ σημαντικό για εμάς αυτό που κάνετε και χωρίς καν να μας ξέρετε. Εγώ τώρα μόνο θα καταθέσω την αίτηση για τη visa,που σημαίνει ότι είμαι ακόμα στην αρχή και στην αναμονή.... Υπόσχομαι όμως και εγώ να βοηθήσω όσο μπορώ. Και πάλι σας ευχαριστώ.

Aussie
19.09.2014, 10:48
Εγώ έχω προπληρωμένη κάρτα της τράπεζας πειραιώς και μέσω αυτής πλήρωσα για την υπηκοότητά μου. Την βγάζεις κατευθείαν στην τράπεζα. Πέρα από την πειραιώς ξέρω πως προπληρωμένες έχουν η alpha και η attiki bank. Με την προπληρωμένη δεν έχεις φόβο να σου πάρει κάποιος παραπάνω ποσό από όσο έχεις μέσα.

εχει και η Κυπρου !!!!

Aussie
19.09.2014, 10:49
Χίλια ευχαριστώ σε όλους όσους μας βοηθάτε. Είναι πολύ σημαντικό για εμάς αυτό που κάνετε και χωρίς καν να μας ξέρετε. Εγώ τώρα μόνο θα καταθέσω την αίτηση για τη visa,που σημαίνει ότι είμαι ακόμα στην αρχή και στην αναμονή.... Υπόσχομαι όμως και εγώ να βοηθήσω όσο μπορώ. Και πάλι σας ευχαριστώ.

_friends::bravo_1:

Greece4ever
23.10.2014, 07:09
Off with that sheep!!! spreading racist ideas amongst the young!!!
:shocked: ΘΑ ΜΑΣ ΤΡΕΛΑΝΟΥΝ!!!

https://www.youtube.com/watch?v=BP--0Z-tmNk

και για οσους δεν το ειδανε...ναι απαγορευτηκε αυτο το κλασσικο τραγουδακι που τραγουδιεται πανω απο αιωνα διοτι σπερνει ρατσιστικες ιδεες!!

mariasiran
26.10.2014, 22:27
21 Oct 2014 / Φτώχεια και μιζέρια στην «ευημερούσα» Αυστραλία...!

Η μεταπολεμική γη της επαγγελίας, η Αυστραλία, μετεξελίσσεται σε χώρα πείνας, φτώχειας και μιζέριας, βεβαιώνει και η τελευταία έρευνα του Αυστραλιανού Οργανισμού Παροχής Κοινωνικών Υπηρεσιών Αυστραλίας ACOSS.

Ενάντια στις πομπώδεις, παραπλανητικές δηλώσεις των πολιτικών ηγετών μας, περί «αυξανόμενης ευημερίας» των πολιτών, πάνω από 2,5 εκ. Αυστραλοί πολίτες ζουν κάτω από τη γραμμή φτώχειας, δηλαδή πεινούν, στερούνται βασικών αγαθών οι ίδιοι και οι οικογένειές τους.
Κατά την έρευνα, τη διετία 2010-2012 μισό εκατομμύριο Αυστραλοί πολίτες, μέλη των κατώτερων κοινωνικών τάξεων, ολίσθησαν στην κατηγορία των φτωχών με εβδομαδιαίο εισόδημα $400 οι άγαμοι και $841 οι έγγαμοι με δύο εξαρτημένα παιδιά.

Στατιστικά το ποσοστό των πολιτών που ζουν κάτω από τη γραμμή φτώχειας, που πεινάνε για να κυριολεκτούμε, αυξήθηκε τα τελευταία δύο χρόνια κατά 1% σε 13,9% του ενήλικου πληθυσμού. Η κατάσταση των νέων είναι τραγικότερη, από αυτή των προγόνων τους. Η έρευνα του ACOSS κατέδειξε,ότι 602.604 παιδιά ή 17,7%του παιδικού πληθυσμού της Αυστραλίας πεινούν καθημερινά.

Τα μεγάλα θύματα του συστήματος είναι οι άνεργοι, οι λήπτες επιδόματος αναπηρίας επιδόματος και οι φροντιστές ασθενών και ηλικιωμένων συνανθρώπων. Το 66,1% των άνεργων να αδυνατούν να τραφούν οι ίδιοι και να θρέψουν τις οικογένειές τους, ποσοστό που θέτει σε αμφισβήτηση την οικονομικο-κοινωνική πολιτική της κυβέρνησης Abbott.

21 Oct 2014 / Φτώχεια και μιζέρια στην «ευημερούσα» Αυστραλία...! (http://neoskosmos.com/news/el/%CE%A6%CF%84%CF%8E%CF%87%CE%B5%CE%B9%CE%B1-%CE%BA%CE%B1%CE%B9-%CE%BC%CE%B9%CE%B6%CE%AD%CF%81%CE%B9%CE%B1-%CF%83%CF%84%CE%B7%CE%BD-%CE%B5%CF%85%CE%B7%CE%BC%CE%B5%CF%81%CE%BF%CF%8D%C F%83%CE%B1-%CE%91%CF%85%CF%83%CF%84%CF%81%CE%B1%CE%BB%CE%AF%C E%B1)

Καλημέρα σε όλους
Ήθελα να ρωτήσω αυτούς που έχουν πάει τα τελευταία χρόνια στην Αυστραλία ισχύει η κατάσταση που περιγράφει το παραπάνω άρθρο;
Γιατί απ΄ ότι έχω διαβάσει από τις ανταποκρίσεις όλων όσων πήγαν δεν έχω καταλάβει κάτι τέτοιο μέχρι τώρα.
Αντίθετα με όσους έχω μιλήσει και όσα έχω διαβάσει περιγράφουν μια χώρα πολύ καλύτερη σίγουρα από την Ελλάδα αλλά και μια χώρα στην οποία όποιος έχει όρεξη να δουλέψει θα βρει δουλειά.
Μπορείτε να μου πείτε τη γνώμη σας; Γιατί θα φύγουμε και εμείς οικογενειακώς μέχρι το τέλος του χρόνου και αυτό το άρθρο κάπως μας θορύβησε

hoping
27.10.2014, 00:17
Το άρθρο κατεδαφίζει. (Διαβάζοντας το άρθρο από τη πηγή.)_klama
Μιλούν για φούμαρα περί ευημερίας στην χώρα. Δηλαδή όλοι όσοι ζουν εκτός και πιστεύουν ότι τα πράγματα είναι καλύτερα εκεί πλανώνται ονειροβατούν. Αυτοί υποστηρίζουν πως έχει πολλούς ανθρώπους στη φτώχεια.
Αν ολ’ αυτά ανταποκρίνονται στη πραγματικότητα τότε είμαστε σε άσχημη κατάσταση και δε πάμε καλά. Νομίζω πως κάτι δε πάει καλά._antio:
Αναρωτιέμαι ποια είναι τα εισοδηματικά κριτήρια για να υπολογιστεί η φτώχεια εκεί;
Ουσιαστικά κάτι τέτοιο σβήνει κάθε προσδοκία και όνειρο που μπορεί να έχει ο καθένας για να πετύχει κάτι καλύτερο σε μια χώρα σαν αυτή.
Ειδικά για πολλούς αναγνώστες της σελίδας και μη, τουλάχιστο στη χώρα μας, που ονειρεύονται να βρεθούν εκεί για μια καλύτερη ζωή.
Για ποιο λόγο κάποιος θα άφηνε τα χειρότερα για να πάει απλώς στα μέτρια χάλια;:cry:
Οι μόνοι που έχουν άποψη ((τεκμηριωμένη)) είναι όλοι εκείνοι που ζουν εκεί χρόνια.
Ας δώσουν την άποψη τους.
Θα τους είμαι ευγνώμων αν βοηθήσουν.
Ποια είναι η κατάσταση στην Αυστραλία σήμερα;help2

Εσείς παιδιά που ζείτε εκεί πολύ καιρό έχετε αντιληφθεί κάτι τέτοιο; ;!;;!

http://www.youtube.com/watch?v=Cog7vYXTHIo

jimathens
27.10.2014, 05:52
Καλημέρα σε όλους
Ήθελα να ρωτήσω αυτούς που έχουν πάει τα τελευταία χρόνια στην Αυστραλία ισχύει η κατάσταση που περιγράφει το παραπάνω άρθρο;
Γιατί απ΄ ότι έχω διαβάσει από τις ανταποκρίσεις όλων όσων πήγαν δεν έχω καταλάβει κάτι τέτοιο μέχρι τώρα.
Αντίθετα με όσους έχω μιλήσει και όσα έχω διαβάσει περιγράφουν μια χώρα πολύ καλύτερη σίγουρα από την Ελλάδα αλλά και μια χώρα στην οποία όποιος έχει όρεξη να δουλέψει θα βρει δουλειά.
Μπορείτε να μου πείτε τη γνώμη σας; Γιατί θα φύγουμε και εμείς οικογενειακώς μέχρι το τέλος του χρόνου και αυτό το άρθρο κάπως μας θορύβησε

Αυτό το ποστ: http://www.patriotaki.net/ανταπόκριση-απο-την-αυστραλία-76/ανταπόκριση-jimathens-4309/index36.html#post79230
όπως κ κάποια ακόμα που έχω γράψει στην ανταπόκρισή μου τα έχεις διαβάσει ?

Greece4ever
27.10.2014, 06:09
Ποια είναι η κατάσταση στην Αυστραλία σήμερα;help2

Εσείς παιδιά που ζείτε εκεί πολύ καιρό έχετε αντιληφθεί κάτι τέτοιο; ;!;;!

Never lose hope! Δεν θα σου πω πολλα:
EΛΛΑΔΑ=ΝΥΧΤΑ
ΑΥΣΤΡΑΛΙΑ=ΜΕΡΑ
:lol:
Δεν ειναι ολα τελεια εδω αλλα η ζωη εδω δεν εχει καμια σχεση με αυτο που που λεγαμε ζωη στην Ελλαδα!

Constantin
27.10.2014, 11:04
Εγώ μπορεί να μην είμαι πολλά χρόνια στην Αυστραλία (το Γενάρη κλείνω δύο χρόνια), όμως έχω σαφή άποψη.

Όλα εξαρτώνται από την οπτική γωνία του καθένα. Πριν λίγα χρόνια, απ' ότι λένε οι παλιότεροι, τα πράγματα ήταν πολύ καλύτερα, λόγω του φθηνότερου (τότε) κόστους ζωής.
Όμως ακόμα και για μας τους νεοαφιχθέντες, τα πράγματα είναι πολύ καλά ακόμα, διότι έχουμε ως μέτρο σύγκρισης την Ελλάδα, όπου σαφέστατα η κατάσταση είναι χάλια, και δεν υπάρχει κανένα δίλημμα για το που τα πράγματα είναι καλύτερα. Σαφώς και είναι καλύτερα στην Αυστραλία.

Αυτοί που στην Αυστραλία είναι άνεργοι, είναι
α)οι τεμπέληδες δου εσκεμμένα δεν θέλουν να δουλέψουν γιατί ζουν με τα επιδόματα.
β) κάποιοι μετανάστες που δεν ξέρουν αγγλικά ή που είναι λαθραίοι.
γ) πιτσιρικάδες που θέλουν να βρουν συγκεκριμένη δουλειά και δεν καταδέχονται να δουλέψουν σε άλλη δουλειά (σπάνια περίπτωση, γιατί συνήθως οι Αυστραλοί δεν έχουν κόμπλεξ τέτοια)

Ακόμα όμως και πολλοί από αυτούς που δεν δουλεύουν στα χαρτιά, στην πράξη δουλεύουν μαύρα, και έτσι εισπράττουν ταυτόχρονα και τα επιδόματα.

Όσο για το πως μπορείς να ζήσεις με 500 δολάρια την εβδομάδα, και αυτό το κάναμε για ένα διάστημα, και όσο απίστευτο κι αν φαίνεται για μερικούς (Αυστραλούς), ναι μπορείς να ζήσεις σχετικά άνετα και χωρίς πολλές στερήσεις.

Έγραψα τα παραπάνω γιατί αισθάνομαι ότι δεν πρέπει να τα ισοπεδώνουμε όλα και να συγκρίνουμε τα σώβρακα και τις γραβάτες.

australian
27.10.2014, 13:44
Εγώ μπορεί να μην είμαι πολλά χρόνια στην Αυστραλία (το Γενάρη κλείνω δύο χρόνια), όμως έχω σαφή άποψη.

Όλα εξαρτώνται από την οπτική γωνία του καθένα. Πριν λίγα χρόνια, απ' ότι λένε οι παλιότεροι, τα πράγματα ήταν πολύ καλύτερα, λόγω του φθηνότερου (τότε) κόστους ζωής.
Όμως ακόμα και για μας τους νεοαφιχθέντες, τα πράγματα είναι πολύ καλά ακόμα, διότι έχουμε ως μέτρο σύγκρισης την Ελλάδα, όπου σαφέστατα η κατάσταση είναι χάλια, και δεν υπάρχει κανένα δίλημμα για το που τα πράγματα είναι καλύτερα. Σαφώς και είναι καλύτερα στην Αυστραλία....................
Ο Constantin με κάλυψε πλήρως!

hoping
27.10.2014, 16:28
No 2 ---> Australia

The 10 Most Livable Countries - 24/7 Wall St.
Δε μπορει να είναι ψέμα αυτό!! :bravo_:

Ο κόσμος λίγο πολύ μαθαίνει είτε μέσω ειδήσεων από διαδίκτυο είτε μέσω γνωστών ότι η Αυστραλία μπορεί να μην είναι η γη της επαγγελίας μα δε ζει στη φτώχεια. Υπάρχουν πολλά στοιχεία για εμάς τους απ' έξω που λένε αυτό. Δεν καταλαβαίνω αυτού του είδους τις δηλώσεις της φτώχειας, που με τόσο μεγάλη έμφαση σ' αυτό εμμέσως πλην σαφώς αποθαρρύνουν σχεδόν ευθέως τους όποιους όσους ενδιαφέρονται να μετακινηθούν εκεί.
Ακούγονται παράξενα. :no:
Οποιοσδήποτε πριν ξεκινήσει να πάει κάπου αλλάζοντας χώρα και τη ζωή του γενικότερα, δε μπορώ να φανταστώ ότι θα ξεκινήσει χωρίς να έχει μελετήσει που πάει, τι είναι εκεί που πάει, και αν η χώρα αυτή περνά μέρα με τη μέρα στη φτώχεια.
Απ' ότι ξέρω αυτοί που ζουν εκεί και θέλουν να δουλέψουν βρίσκουν δουλειά.
Κάτι δε πηγαίνει καλά.
Το πατριωτάκι είναι ένας χώρος όπου γράφονται όλα. Από τις ήδη αναρτημένες ανταποκρίσεις , και απόψεις , σίγουρα θα φανεί ποια είναι η σημερινή κατάσταση στη χώρα.
Μπορεί να μην είναι όπως παλιότερα, ίσως, είναι λογικό μιας και η σημερινή κατάσταση έχει επηρεάσει τα πάντα, αλλά δεν νομίζω να είναι και τόσο χάλια.:victory:

mariasiran
28.10.2014, 00:23
Το άρθρο αυτο με παραξενεύει και μένα πολυ γιατί απο τις μέχρι τώρα συζητήσεις που είχα με Αυστραλούς ναι μεν μου είπαν οτι ειναι δυσκολότερα τώρα αλλά σίγουρα δεν ειναι Ελλαδα! Και οποίος έχει όρεξη για δουλειά μπορεί να βρει κατι που δε γίνεται στην Ελλαδα γιατί πλέον δεν έχει ευκαιρίες για δουλειές.
Πραγματικά πολυ περίεργο το άρθρο απο τη στιγμή που έρευνες θέλουν την Αυστραλια απο τις πρώτες χώρες για να ζήσει κάποιος.
Επίσης οι ανταποκρίσεις που έχω διαβάσει εδώ μέσα δεν μου δίνουν εντύπωση φτώχειας και πείνας.
Αλλά όταν διαβάζεις κατι τέτοιο και ενώ είσαι έτοιμος να ξεκινήσεις μια νέα ζωή σε άλλη χώρα, σε κανει να ανησυχείς μη φύγεις απο ενα μέρος και πας σε ενα άλλο ίδιο μέρος.

hoping
04.11.2014, 01:32
Στα τελευταία δυο χρόνια περίπου, διαβάζω το πατριωτάκι. Είναι ατέλειωτα όσα έχουν ήδη γραφτεί .Μα είδα με μεγάλη μου λύπη, ότι πολλά άτομα, - τα οποία ευχαριστώ για ότι έγραψαν μέχρι πρότινος - απλά σταμάτησαν να γράφουν εντελώς μα εντελώς. Λυπηρό. :cry: Μετά από τόσο καιρό κάθε τι που θα έγραφαν σήμερα θα ήταν τόσο πολύτιμο!!!
Τόσα άτομα είναι ήδη εκεί, τόσες ανταποκρίσεις, ερωτήσεις, απορίες, προετοιμασία πριν φύγουν, αγωνίες και αναμονή πριν ξεκινήσουν για την όποια βοήθεια μπορούσε να προσφερθεί απ΄οποιον μπορούσε και ήθελε να τη δώσει. Μα τώρα από μηνυματα - καποιο μήνυμα τίποτα.
Ασφαλώς και δεν είναι υποχρεωμένος κανένας να γράψει οτιδήποτε. Αλλά αφού τα ξέρουν, έζησαν μια κατάσταση πριν ξεκινησουν, ας δωσουν καποια, μια μικρή βοήθεια, είτε για θετικά είτε για αρνητικά στοιχεία. Θεωρώ και είναι πολύ σημαντικό κάθε σχόλιο, και πιστεύω πως για όλους είναι σημαντικά, μιας και κάθε μέρα περιμένουν με αγωνία να μάθουν κάτι περισσότερο. Στην απορία που υπήρχε σε προηγούμενα μηνύματα, απλά να έγραφαν ένα μήνυμα.
http://www.patriotaki.net/μετανάστευση-στην-αυστραλία-71/ειδήσεις-για-την-αυστραλία-που-μπορεί-να-ενδιαφέρουν-2053/index127.html#post85721
Για να είμαι ειλικρινής σε αυτό το μήνυμα πίστευα ότι θα υπήρχε μεγαλύτερη ανταπόκριση. Μα απάντησαν μόνο οι συνήθως τακτικοί στο πατριωτάκι και τους ευχαριστώ πολύ. :bravo_:
-- Για όλα όσα γράφτηκαν και γράφονται ένα μεγάλο ευχαριστώ.--:thanks_
Η απορία με προβληματίζει.
Μπορεί να μην είναι παράδεισος η Αυστραλία μα η συνθήκες σίγουρα είναι καλύτερες από εδώ. Τουλάχιστον έτσι πιστεύω εγώ και όπως το έγραψαν και άλλοι σε προηγούμενα μηνύματα. Ακόμη και να μην είναι έτσι, απλά αν θέλετε γράψτε το.
Don’t forget !!!!!!!!!!!!!_friends:

http://www.youtube.com/watch?v=Qt2mbGP6vFI

pk12
04.11.2014, 22:45
Στα τελευταία δυο χρόνια περίπου, διαβάζω το πατριωτάκι...

Ένας φίλος έφτασε πριν έξι μέρες στη Μελβούρνη και σήμερα πήρα το πρώτο του mail. Το σημαντικότερο για μένα είναι αυτό:

Now, first impressions…Melbourne is awesome and Australia is indeed a great country!

People are relaxed, easy-going, they feel happy with their lives; after coming from Portugal (where everybody is depressed or semi-depressed) is a great feeling to leave among positive people. I believe that both situations are contagious (the collective depression and/or the collective positive vibe).

HOPE...

Φεύγουμε Πρωτοχρονιά...

jimathens
09.11.2014, 14:06
Στα τελευταία δυο χρόνια περίπου, διαβάζω το πατριωτάκι. Είναι ατέλειωτα όσα έχουν ήδη γραφτεί .Μα είδα με μεγάλη μου λύπη, ότι πολλά άτομα, - τα οποία ευχαριστώ για ότι έγραψαν μέχρι πρότινος - απλά σταμάτησαν να γράφουν εντελώς μα εντελώς. Λυπηρό. :cry: Μετά από τόσο καιρό κάθε τι που θα έγραφαν σήμερα θα ήταν τόσο πολύτιμο!!!
Τόσα άτομα είναι ήδη εκεί, τόσες ανταποκρίσεις, ερωτήσεις, απορίες, προετοιμασία πριν φύγουν, αγωνίες και αναμονή πριν ξεκινήσουν για την όποια βοήθεια μπορούσε να προσφερθεί απ΄οποιον μπορούσε και ήθελε να τη δώσει. Μα τώρα από μηνυματα - καποιο μήνυμα τίποτα.
Ασφαλώς και δεν είναι υποχρεωμένος κανένας να γράψει οτιδήποτε. Αλλά αφού τα ξέρουν, έζησαν μια κατάσταση πριν ξεκινησουν, ας δωσουν καποια, μια μικρή βοήθεια, είτε για θετικά είτε για αρνητικά στοιχεία. Θεωρώ και είναι πολύ σημαντικό κάθε σχόλιο, και πιστεύω πως για όλους είναι σημαντικά, μιας και κάθε μέρα περιμένουν με αγωνία να μάθουν κάτι περισσότερο. Στην απορία που υπήρχε σε προηγούμενα μηνύματα, απλά να έγραφαν ένα μήνυμα.
http://www.patriotaki.net/μετανάστευση-στην-αυστραλία-71/ειδήσεις-για-την-αυστραλία-που-μπορεί-να-ενδιαφέρουν-2053/index127.html#post85721
Για να είμαι ειλικρινής σε αυτό το μήνυμα πίστευα ότι θα υπήρχε μεγαλύτερη ανταπόκριση. Μα απάντησαν μόνο οι συνήθως τακτικοί στο πατριωτάκι και τους ευχαριστώ πολύ. :bravo_:
-- Για όλα όσα γράφτηκαν και γράφονται ένα μεγάλο ευχαριστώ.--:thanks_
Η απορία με προβληματίζει.
Μπορεί να μην είναι παράδεισος η Αυστραλία μα η συνθήκες σίγουρα είναι καλύτερες από εδώ. Τουλάχιστον έτσι πιστεύω εγώ και όπως το έγραψαν και άλλοι σε προηγούμενα μηνύματα. Ακόμη και να μην είναι έτσι, απλά αν θέλετε γράψτε το.
Don’t forget !!!!!!!!!!!!!_friends:

Όλα αυτά τα έχω πει πάρα πολλές φορές κ γίνομαι κακός αλλά είναι η αλήθεια κ δυστυχώς ο "Έλληνας" στο 99% όπου κ να πάει δεν αλλάζει...!!!

Με το που έγραψα τις παρακάτω παραγράφους έγινε χαμός...........

Εδώ θα πω ότι όσοι είναι στο εξωτερικό κ πριν φύγουν έχουν διαβάσει έστω κ μία ανταπόκριση
από μέλος-οι του πατριωτάκι έχουν την ηθική υποχρέωση προς αυτόν-ούς αλλά κ ως προς τα μέλη κ τους αναγνώστες του φόρουμ
που σκέφτονται να μεταναστεύσουν να γράψουν την δικιά τους ανταπόκριση για να μπορούν να έχουν όλοι μία εικόνα από την ζωή στο εξωτερικό...!!!
Καλή κ σπουδαία η βοήθεια με λινκ, συμβουλές κ απαντήσεις στις ερωτήσεις τους αλλά ο κόσμος σήμερα ειδικά έχει την ανάγκη από τις προσωπικές εμπειρίες μας είτε καλές είτε άσχημες, σημαντικές ή κ ασήμαντες...!!!
Εδώ: http://www.patriotaki.net/%CE%BC%CE%B5%CF%84%CE%B1%CE%BD%CE%AC%CF%83%CF%84%C E%B5%CF%85%CF%83%CE%B7-%CF%83%CF%84%CE%B7-%CE%B3%CE%B5%CF%81%CE%BC%CE%B1%CE%BD%CE%AF%CE%B1-72/%CE%B5%CE%BD%CF%84%CF%85%CF%80%CF%89%CF%83%CE%B5%C E%B9%CF%83-%CE%BD%CE%B5%CE%BF%CE%B1%CF%86%CE%B9%CF%87%CE%B8%C E%B5%CE%BD%CF%84%CF%89%CE%BD-2-a-4749/index4.html#post66986
Το ωραίο είναι ότι... οι της Αυστραλίας μεριάς κρύβονται πίσω από την ανταπόκριση του Agoriani......
δηλαδη: (ΈΈΈλλλαααα μωρέ αφού είναι όλα γραμμένα...!!! Τα έχει γράψει ο Agoriani...!! Να τα ξανά γράφουμε...??? Να μπερδεύουμε τα μέλη με ένα κάρο πληροφορίες...??? Πετάνε κ δυο τρεις πληροφορίες έτσι για τα μάτια του κόσμου κ όλα καλάάάάάά....!!!)
Με λίγα λόγια αν δεν ήτανε ο Agoriani θα ψάχναμε τις πληροφορίες σαν τον τυφλό που περπατάει χωρίς μπαστούνι...!!!
Απλά ελληνικά: από τα 10.000 μέλη που έχει το πατριωτάκι μέχρι σήμερα γράφουν μόνο 30 περίπου, κάνε λογαριασμό να δεις κ το ποσοστό που αναλογεί.

Διάβασε το λινκ Νο:1 από την πρώτη σελίδα μέχρι κ την σελίδα 8 όπως κ όλα τα υπόλοιπα λινκ κ θα καταλάβεις πολλά......
1. http://www.patriotaki.net/%CE%BC%CE%B5%CF%84%CE%B1%CE%BD%CE%AC%CF%83%CF%84%C E%B5%CF%85%CF%83%CE%B7-%CF%83%CF%84%CE%B7-%CE%B3%CE%B5%CF%81%CE%BC%CE%B1%CE%BD%CE%AF%CE%B1-72/%CE%B5%CE%BD%CF%84%CF%85%CF%80%CF%89%CF%83%CE%B5%C E%B9%CF%83-%CE%BD%CE%B5%CE%BF%CE%B1%CF%86%CE%B9%CF%87%CE%B8%C E%B5%CE%BD%CF%84%CF%89%CE%BD-2-a-4749/#post66881

2. http://www.patriotaki.net/%CE%BC%CE%B5%CF%84%CE%B1%CE%BD%CE%AC%CF%83%CF%84%C E%B5%CF%85%CF%83%CE%B7-%CF%83%CF%84%CE%B7%CE%BD-%CE%B1%CF%85%CF%83%CF%84%CF%81%CE%B1%CE%BB%CE%AF%C E%B1-71/%CE%B5%CE%B9%CE%B4%CE%AE%CF%83%CE%B5%CE%B9%CF%82-%CE%B3%CE%B9%CE%B1-%CF%84%CE%B7%CE%BD-%CE%B1%CF%85%CF%83%CF%84%CF%81%CE%B1%CE%BB%CE%AF%C E%B1-%CF%80%CE%BF%CF%85-%CE%BC%CF%80%CE%BF%CF%81%CE%B5%CE%AF-%CE%BD%CE%B1-%CE%B5%CE%BD%CE%B4%CE%B9%CE%B1%CF%86%CE%AD%CF%81%C E%BF%CF%85%CE%BD-2053/index127.html#post85746

3. http://www.patriotaki.net/%CE%BC%CE%B5%CF%84%CE%B1%CE%BD%CE%AC%CF%83%CF%84%C E%B5%CF%85%CF%83%CE%B7-%CF%83%CF%84%CE%B7-%CE%BC%CE%B5%CE%B3%CE%AC%CE%BB%CE%B7-%CE%B2%CF%81%CE%B5%CF%84%CE%B1%CE%BD%CE%AF%CE%B1-98/%CE%B1%CE%BD%CF%84%CE%B1%CE%BB%CE%BB%CE%B1%CE%B3%C E%AE-%CE%B1%CF%80%CF%8C%CF%88%CE%B5%CF%89%CE%BD-%CE%B1%CF%80%CF%8C-%CE%AD%CE%BB%CE%BB%CE%B7%CE%BD%CE%B5%CF%82-%CF%80%CE%BF%CF%85-%CE%B5%CE%AF%CE%BD%CE%B1%CE%B9-%CE%AE-%CE%B8%CE%AD%CE%BB%CE%BF%CF%85%CE%BD-%CE%BD%CE%B1-%CF%80%CE%AC%CE%BD%CE%B5-%CE%B1%CE%B3%CE%B3%CE%BB%CE%AF%CE%B1-2539/index3.html#post61844

4. http://www.patriotaki.net/%CE%B4%CE%B9%CE%AC%CF%86%CE%BF%CF%81%CE%B1-%CE%B8%CE%AD%CE%BC%CE%B1%CF%84%CE%B1-92/%CE%B5%CF%87%CF%89-%CE%B5%CE%BB%CF%80%CE%B9%CE%B4%CE%B5%CF%83-4093/index2.html#post74562

5. http://www.patriotaki.net/%CE%B4%CE%B9%CE%AC%CF%86%CE%BF%CF%81%CE%B1-%CE%B8%CE%AD%CE%BC%CE%B1%CF%84%CE%B1-92/%CE%B5%CF%87%CF%89-%CE%B5%CE%BB%CF%80%CE%B9%CE%B4%CE%B5%CF%83-4093/index3.html#post74620

6. http://www.patriotaki.net/%CE%B4%CE%B9%CE%BA%CF%84%CF%8D%CF%89%CF%83%CE%B7-%CF%83%CF%85%CE%BD%CE%B1%CE%BD%CF%84%CE%AE%CF%83%C E%B5%CE%B9%CF%82-%CE%B1%CE%BD%CE%B1-%CF%80%CE%B5%CF%81%CE%B9%CE%BF%CF%87%CE%AD%CF%82-93/%CE%B4%CE%B9%CE%BA%CF%84%CF%8D%CF%89%CF%83%CE%B7-%CF%83%CF%85%CE%BD%CE%AC%CE%BD%CF%84%CE%B7%CF%83%C E%B7-patriotaki-%CE%B1%CE%B8%CE%AE%CE%BD%CE%B1-2639/#post35759

7. http://www.patriotaki.net/%CE%B4%CE%B9%CE%BA%CF%84%CF%8D%CF%89%CF%83%CE%B7-%CF%83%CF%85%CE%BD%CE%B1%CE%BD%CF%84%CE%AE%CF%83%C E%B5%CE%B9%CF%82-%CE%B1%CE%BD%CE%B1-%CF%80%CE%B5%CF%81%CE%B9%CE%BF%CF%87%CE%AD%CF%82-93/2%CE%B7-%CF%83%CF%85%CE%BD%CE%AC%CE%BD%CF%84%CE%B7%CF%83%C E%B7-%CE%BC%CE%B5%CE%BB%CF%8E%CE%BD-%CF%84%CE%BF%CF%85-patriotaki-03-03-2012-%CE%B1%CE%B8%CE%AE%CE%BD%CE%B1-3009/#post41351

Μην περιμένεις απαντήσεις γιατί πολύ απλά όσοι δουλεύουν μαύρα που είναι παράνομο, όσοι είναι με φοιτητική βίζα κ δουλεύουν παραπάνω ώρες το οποίο είναι παράνομο, όσοι είναι με τουριστική βίζα κ επίσης δουλεύουν ή κρύβονται γιατί έληξε η βίζα τους με αποτέλεσμα να είναι παράνομοι για την χώρα, όσοι έχουν κάνει εικονικό γάμο που είναι παράνομο, όσοι για διάφορους λόγους περνάνε άσχημα, όσοι δεν θέλουν να λένε τα προσωπικά τους όμως θέλουν να μαθαίνουν των άλλων, όσοι μόλις πουν την προσωπική τους άποψη ή εμπειρία δέχονται πόλεμο από κάποιους (ηθικούς ή ξερόλες)... Δεν Γράφουν...!!!

Το άλλο το ωραίο είναι οι περισσότεροι κάθονται με τις ώρες κ ασχολούνται στο φέισμπουκ ή παίζουν τους αγρότες σε φάρμες ανύπαρκτες...!!!

"Οι μόνοι που δικαιολογούνται στο να μην γράφουν είναι όσοι έχουν κάποιο σοβαρό κ όταν λέμε σοβαρό εννοώ σοβαρό πρόβλημα...!!!"

υ.γ. Συμβουλή: Παιδάκια... όσοι είστε ακόμη στην Ελλάδα... κ ετοιμάζεστε να μεταναστεύσετε... μη δίνετε πολλές υποσχέσεις... σε άλλους ανθρώπους ή δημόσια... γιατί οι καιροί κ οι καταστάσεις... για διάφορους λόγους... αλλάζουν πολύ γρήγορα δυστυχώς...!!!

Ίσως μετά από καμιά χιλιετία να γίνει κάτι... κ αλλάξει αυτή η νοοτροπία του Έλληνα...!!!

Υπομονή...!!!

billis89
10.11.2014, 10:19
Καλημέρα! Είμαι 25 ετών, ζω στη Γερμανία και θέλω να πάω sthn australia..irtha στη Γερμανία πριν από 3 χρόνια, αλλά δεν βλέπω κανένα μέλλον εδώ για μένα και τη σύζυγό μου και ότι γι 'αυτό είμαι etoimosι να παω εκει .. μητέρα της συζύγου μου έχει την αυστραλιανή υπηκοότητα και όσο ξέρω κανοντας τα απαραιτητα χαρτια μπορει να την παρει και εκεινη ..i θα ήθελα να ρωτήσω τι ευκαιρίες ergasias υπάρχουν για μένα και τη γυναίκα μου; εγώ είμαι ανειδίκευτος και η σύζυγός μου έκανε ένα σχολείο στη Γερμανία ως αισθητικος..μπορω να μιλησω αγγλικα αρκετά ..

kostaskavala
12.11.2014, 18:55
οσοι ειμαστε στην Ελλαδα ακομη και αυτοι που εχουμε δουλειες ειμαστε απελπισμενοι.... Με αφορμη ολα αυτα τα πολυ σωστα που γραφει ο jimathens θα αναφερω το εξης.
δεν εχω προσωπικη εμπειρια και δεν μπορω να καταθεσω αποψεις.
εχω ομως συγγενεις που εφυγαν πισω για αγγλια αφου ειχαν ερθει για 3ημερο.
μου ειπαν οτι στο Λονδινο εχει γεμισει απο ελληνες.
περπατανε και ακουνε ελληνικα πολυ συχνα πια στο δρομο.
αρκετοι ειναι απελπισμενοι και εφυγαν εκει για δουλεια. φυσικα δεν ξερουμε τι ακριβως συμβαινει εκει .
Σχετικα με τους συγγενεις μου .Ο ενας ειναι ψυχολογος και εργαζεται εκει τα τελευταια 10 χρονια. Ο μισθος του δεν ξερω ποιος ειναι αλλα αγορασε δικο του σπιτι και σκοπευει να αλλαξει δουλεια για να παρει καλυτερες αποδοχες. εχουν μια ηρεμη και ικανοποιητικη ζωη. η γυναικα του δουλευει γραμματεας σε ενα γραφειο λογιστικο. ειναι αποφοιτος λυκειου. τα βγαζουν περα μια χαρα.
το ιδιο και για τον αλλο συγγενη. ειναι 3 χρονια εκει και τα καταφερνει μια χαρα. πολλα τα εξοδα αλλα υπαρχει αξιοπρεπεια και το παλευει. ειναι μονος. δυστυχως δεν ξερω λεπτομερειες. ξερω ομως οτι ο δευτερος δουλευει σκληρα. αυτο ειναι το τιμημα.

εδω βεβαια θα πρεπει να μιλησουμε για αυστραλια και οχι για αγγλια.
ετσι λοιπον θα περιμενω και εγω με αγωνια τις ανταποκρισεις ελληνων που ειναι στην αυστραλια γιατι παντα σε αυτο που θα ηταν καλο να επενδυει κανεις ειναι οι ανθρωπινες σχεσεις......
χωρις προσδοκιες και χωρις απογοητευσεις....
οτι μπορει ο καθενας

ο agoriani φυσικα εχει κανει καταπληκτικη δουλεια. θα ηθελα πολυ να γνωρισω αυτον τον ανθρωπο .ευχομαι ο καθενας να δωσει οτι μπορει απο τις εμπειριες του

Celeste1
15.11.2014, 23:51
Καλησπέρα κ απο μένα.θα ηθελα τη βοήθεια σας οσο αφορά το θέμα της βίζας.εχω σπουδάσει τουριστικά και το επάγγελμα βρίσκεται στη λίστα sol.δεν εχω IELTS οποτε αρχικά ξεκινάω απο εκει.μπηκα στο site της αυστραλιανής πρεσβείας και κάποιες βίζες έχουν κλείσει και δεν δέχονται άλλες αιτήσεις?σκεφτομαι να παω σε δικηγόρο που αναλαμβάνει την ολη διαδικασία.τι με συμβουλεύετε?

Celeste1
15.11.2014, 23:58
Να ρωτήσω αν ξεκινήσω την διαδικασία συλλογής των δικαιολογητικών που χρειαζομαι ποια ειναι ,που μεταφράζονται ποσο χρονικό διάστημα παίρνει η ολη διαδικασία?

jimathens
16.11.2014, 00:01
Καλησπέρα Celeste1_bye: κ καλώς ήρθες στην παρέα μας_friends:

Αν σκέφτεσαι να βάλεις δικηγόρο έχω τον δικό μου εδώ στην Αδελαΐδα ο οποίος είναι Αυστραλός κ ειδικός σε όλων των ειδών τις βίζες συν ότι είναι κ πάρα πολύ καλός...!!!

Εύχομαι πάνω από όλα υγεία:_kardia κ να πραγματοποιηθούν όλα τα όνειρά σου...!!!:victory:

Celeste1
16.11.2014, 00:21
Καλησπέρα κ σε ευχαριστω!καλως σας βρήκα!ναι το σκεφτομαι διοτι όλες αυτες οι διαδικασίες με κουράζουν κ μπερδεύομαι.νομιζω αν με συμφέρει οικονομικά ,εχω το αποτέλεσμα που θελω θα ξεκινήσω την διαδικασία.αν θες μου λες τα στοιχεία του.

Celeste1
16.11.2014, 00:23
Να συμπληρώσω οτι γνωρίζω το τροπο διαβίωσης,εχω επισκεφθεί στο παρελθόν τους συγγενείς μου και γνωρίζω αρκετά.

jimathens
16.11.2014, 00:23
Διάβασε εδώ: http://www.patriotaki.net/διάφορα-θέματα-αρχείο-παλαιών-θεμάτων-87/σχετικά-με-την-μεταφραστική-υπηρεσία-4044/#post57122 είναι όλα γραμμένα.
Σχεδόν το 99 % από τις πληροφορίες όσον αφορά την μετανάστευση στην Αυστραλία είναι γραμμένα στο φόρουμ απλά θέλει ψάξιμο.

Celeste1
16.11.2014, 00:28
Μηπως γνωρίζετε ποια ειναι τα χαρτιά που πρεπει να συγκεντρώσω πριν κανω αίτηση για working visa?

Aussie
16.11.2014, 01:02
Μηπως γνωρίζετε ποια ειναι τα χαρτιά που πρεπει να συγκεντρώσω πριν κανω αίτηση για working visa?

καλησπέρα ξεκίνα κάνοντας το τέστ
να δεις κατα ρχήν με ποια visa σου επιτρέπει να έρθεις
και μετά υπάρχουν σχετικές πλήροφορίες για την κάθε visa στο forum

Find a visa (http://www.immi.gov.au/visas/pages/find-a-visa.aspx)

Celeste1
16.11.2014, 01:18
Καλησπέρα !ευχαριστωγια την απάντηση.

Celeste1
16.11.2014, 01:19
Δεν καταλαβαινω ποια η διαφορά nominated?αυτη η βίζα δεν χρειάζεται σπόνσορα?

jimathens
16.11.2014, 13:16

Διάβασε εδώ: Μετανάστευση στην Αυστραλία (http://www.patriotaki.net/μετανάστευση-στην-αυστραλία-71/) έχει όλες τις βίζες, τι χαρτιά χρειάζονται κ γενικά πάρα πολλές πληροφορίες.

Celeste1
16.11.2014, 14:48
Καλησπερα κ πάλι, μια απο τις απορίες μου ειναι η εξής,η skilled independent migrant subclass 175 visa
Σημαίνει οτι μπορώ να τη χρησιμοποιήσω εφόσον δεν εχω σπόνσορα στην Αυστραλία για εργασία?εφοσον τελειώσω τη διαδικασία έγκρισης κ έκδοσης πηγαίνοντας εκει ψαχνω μονή μου για εργασίας μέσω αγγελιών η γνωστών?

Aussie
16.11.2014, 23:26
Καλησπερα κ πάλι, μια απο τις απορίες μου ειναι η εξής,η skilled independent migrant subclass 175 visa
Σημαίνει οτι μπορώ να τη χρησιμοποιήσω εφόσον δεν εχω σπόνσορα στην Αυστραλία για εργασία?εφοσον τελειώσω τη διαδικασία έγκρισης κ έκδοσης πηγαίνοντας εκει ψαχνω μονή μου για εργασίας μέσω αγγελιών η γνωστών?

Εκανες το τέστ που σου έδωσα βάση προυποθέσεων που έχεις να δείς με ποια visa σου επιτρέπει να έρθεις ???
μόνο αυτό θα σου δείξει τον σωστό δρόμο!

Celeste1
17.11.2014, 00:28
Ναι το εκανα.δεν υπαρχει η independent...μονο η sponsored.κ εγω δεν εχω κάποιον εκει που μπορει να ειναι χορηγός ας πούμε.εχουν καταργήσει κάποιες βίζες.εχω μονο συγγενείς εκει θείο θεία και νονά.επισης ειδα οτι δεν μπορει ο θείος να μου κανει πρόσκληση.εχει αλλάξει κ αυτο.πρεπει να εχω συγγένεια πρώτου βαθμού.

Celeste1
17.11.2014, 00:29
Τα διάβασα ολα ξανα κ ξανα.μου έστειλε οδηγίες κ ο jimAthens. Πολυ αναλυτικά.

Celeste1
17.11.2014, 00:31
Το τεστ μου βγάζει την sponsored διοτι αν επιλέξω not nominated not sponsored
Δεν βγάζει αποτελέσματα.απλα ρώτησα για την 175 απο αυτα που διάβασα στο φόρουμ.κ τελικα δεν υπαρχει κάνοντας το τεστ.

Celeste1
17.11.2014, 02:02
Το ξαναέκανα το τεστ κ βγάζει αυτη τη βίζα Skilled Independent visa (subclass 189).μενω επαρχία κ μαλλον θα βάλω δικηγόρο διοτι η διαδικασία μου φαίνεται βουνό.κ δεν εχω βοήθεια απο κανέναν ειμαι μονή.

kostaskavala
17.11.2014, 13:50
δεν χρειαζεται να βαλεις δικηγορο celeste πολλοι ειμαστε απο επαρχια και ολη η διαδιακσια γινεται με e mail. Μπορει να χρειαζεσαι δικηγορο για να σε βοηθησει στη διαδικασια αλλα δεν ειναι απαραιτητος. Μπορεις να τα κανεις ολα μονη σου. Αυτη η βιζα ειναι skilled αρα χρειαζεται να εχεις καποια προσοντα. Αν αναφερεις με τι προσοντα προσπαθεις να κατεβεις στην Αυστραλια μπορει καποιος που ξερει κατι να σε βοηθησει ισως για την επιλογη της βιζας η και κατι περισσοτερο.

Celeste1
17.11.2014, 17:33
Μπορεις να μου εξηγήσεις τη διαφορά της 189 απο την 190?δεν χρειάζεται να εχω σπόνσορα?γιατι δεν εχω ούτως η άλλως.αυτο,δεν καταλαβαινω.τι ειναι το nominated?

Celeste1
17.11.2014, 17:37
Κοιτά δεν καταλαβαινω την ορολογία στη σελίδα της πρεσβείας.μυο φαίνεται οτι γράφει τα ιδια κ τα ιδια.στο περιπου καταλαβα τι χρειάζεται απλα θα βάλω ενα δικό μου άτομο λοιπον να με βοηθήσει.κ οχι δικηγόρο.

kostaskavala
17.11.2014, 21:21
μαλλον θα χρειαστει να ξεκινησεις με τα αγγλικα. Το ιδιο κανουμε και εγω με την γυναικα μου. Προσπαθουμε να βοηθηθούμε με την ορολογια. Να κατανοησουμε λεπτομερειες για να κανουμε λιγότερα λάθη, γιατι οτι θα κάνουμε, θα κάνουμε.....το "patriotaki" βοηθαει με την συμβολή των μελών του να τα περιορίσουμε. καλο ψαξιμο

skion
17.11.2014, 21:23
http://http://www.immi.gov.au/skilled/general-skilled-migration/nom-by-state-terr-gov.htm

Θα πρέπει νομίζω να κανείς αίτηση για να σε κάνουν nominate.
Ελπίζω να βοηθήσει.

illyen
19.11.2014, 00:24
Φιλη Celeste1 μην πανικοβαλλεσαι και μην αγχωνεσαι.. ενα ενα οταν τα δεις δεν ειναι περιπλοκα. Απλα θελει χρονο κ υπομονη η ολη διαδικασια. 189 και 190 εχουν μια διαφορα: το nomination. Δηλαδη αν το επαγγελμα σου βρισκεται στις SOL list καποιου state μπορεις να κανεις αιτηση κ αν πληρεις τα κριτηρια και παρεις το nomination εχεις extra 5 points για το point test. Η βαση σε αυτο ειναι οι 60 βαθμοι. Αν τους μαζευεις χωρις το nomination να πας για την 189.

kostaskavala
19.11.2014, 06:53
αυτο που εγραψες illyen ειναι πολυ βοηθητικο.
Αρα αν παει κανεις για την 189 δεν χρειαζεται να σε "καλεσει" καποιος, αλλωστε γι αυτο μαλλον λεγεται και Independent visa
1. δεν εχω καταλαβει ακριβως την διαφορα μεταξυ
nominated και
sponsored
δεν ειναι και τα δυο προτασεις απο καποιον (πολιτεία ή ιδιωτη) για να δουλεψεις σε συγκεκριμενη θεση με συγκεκριμενα προσοντα;
μηπως το sponsored ειναι : by an employer or family member
και το nominated: by a state or territory government?

Celeste1
20.11.2014, 23:42
Καλησπέρα!θελω να ρωτήσω που θα στείλω το πτυχίο μου για assessment?επισης αυτο γίνεται πριν καταθέσω αίτηση για βίζα εργασίας?στο tra Australia?θα το στείλω?

Celeste1
21.11.2014, 15:15
Σε ευχαριστω αλλα κ πάλι η 190 θελει σπόνσορα.σωστα?που εγω δεν εχω

Φιλη Celeste1 μην πανικοβαλλεσαι και μην αγχωνεσαι.. ενα ενα οταν τα δεις δεν ειναι περιπλοκα. Απλα θελει χρονο κ υπομονη η ολη διαδικασια. 189 και 190 εχουν μια διαφορα: το nomination. Δηλαδη αν το επαγγελμα σου βρισκεται στις SOL list καποιου state μπορεις να κανεις αιτηση κ αν πληρεις τα κριτηρια και παρεις το nomination εχεις extra 5 points για το point test. Η βαση σε αυτο ειναι οι 60 βαθμοι. Αν τους μαζευεις χωρις το nomination να πας για την 189.

Celeste1
21.11.2014, 15:26
"Aνοίγουν" τα σύνορα για μαγείρους και χτίστες | Neos Kosmos (http://neoskosmos.com/news/el/A%CE%BD%CE%BF%CE%AF%CE%B3%CE%BF%CF%85%CE%BD-%CF%84%CE%B1-%CF%83%CF%8D%CE%BD%CE%BF%CF%81%CE%B1-%CE%B3%CE%B9%CE%B1-%CE%BC%CE%B1%CE%B3%CE%B5%CE%AF%CF%81%CE%BF%CF%85%C F%82-%CE%BA%CE%B1%CE%B9-%CF%87%CF%84%CE%AF%CF%83%CF%84%CE%B5%CF%82#.U5d8uy 1LPIk.facebook)

Απο ποτε ανοίγουν αυτα τα επαγγέλματα?ειμαι σεφ για αυτο ρωταω

illyen
22.11.2014, 19:09
Φιλε kostaskavala, σωστα τα καταλαβες. Nominated by a state territory government σημαινει οτι σου δινει το πλεονεκτημα να πας να βρεις δουλεια στο συγκεκριμενο state γιατι εχουν αναγκη απο ατομα στο επαγγελμα σου. Προσοχη ομως! Δεν σημαινει οτι θα σου βρουν δουλεια! Πρεπει να ψαξεις!

Φιλη Celeste η 190 ΔΕΝ θελει σπονσορα. Μονο nomination απο καποιο state. Οταν θα εχεις την αναγνωριση του πτυχιου σου μπορεις να κανεις αιτηση για nomination. Για το ποιος φορεας αναγνωριζει το πτυχιο σου πρεπει να κοιταξεις την SOL List να βρεις το επαγγελμα σου και διπλα θα σου λεει που να απευθυνθεις.

jimathens
23.11.2014, 10:36
Απο ποτε ανοίγουν αυτα τα επαγγέλματα?ειμαι σεφ για αυτο ρωταω
Κανείς δεν ξέρει πότε θα μπει στην Βουλή κ πότε θα υπογραφεί αυτή η πρόταση παρά μόνο η Κυβέρνηση.
Όλα αυτά είναι σκέψεις, προτάσεις κ συζητήσεις... αν γίνει ποτέ... σίγουρα κάποιος θα το γράψει σε ποστ.
(Να θυμίσω την περιβόητη υπογραφή της συμφωνίας για την Working Holidays Visa από την "κυρία κεφαλογιάννη" δεν ξέρω αν έχει ξεκινήσει ακόμα Εδώ: http://www.immi.gov.au/Visas/Pages/417.aspx)
Υπομονή.

kostaskavala
23.11.2014, 14:40
Φιλε kostaskavala, σωστα τα καταλαβες. Nominated by a state territory government σημαινει οτι σου δινει το πλεονεκτημα να πας να βρεις δουλεια στο συγκεκριμενο state γιατι εχουν αναγκη απο ατομα στο επαγγελμα σου. Προσοχη ομως! Δεν σημαινει οτι θα σου βρουν δουλεια! Πρεπει να ψαξεις!

Φιλη Celeste η 190 ΔΕΝ θελει σπονσορα. Μονο nomination απο καποιο state. Οταν θα εχεις την αναγνωριση του πτυχιου σου μπορεις να κανεις αιτηση για nomination. Για το ποιος φορεας αναγνωριζει το πτυχιο σου πρεπει να κοιταξεις την SOL List να βρεις το επαγγελμα σου και διπλα θα σου λεει που να απευθυνθεις.

illyen, σ ευχαριστω για την απάντηση.
Αν πάρεις λοιπόν nomination ψαχνεις μονος σου για δουλεια.
Υπάρχει και η περίπτωση να σε "καλέσουν" για δουλειά και να πας με άλλη βίζα. Κάπως έτσι έγινε (και διορθώστε με αν κάνω λάθος) στην περίπτωση του ssggeeoorrgg όπου έκανε αίτηση για nomination στη Victoria αλλά για την Employer Nomination Scheme (subclass 186) η οποία μάλλον έχει διαφορετικές προυποθέσεις...

This visa is a permanent residence visa for skilled workers. It allows you to work in Australia under one of three streams:

the Temporary Residence Transition stream
the Direct Entry stream
the Agreement stream.

illyen
23.11.2014, 14:59
Νομιζω independent δλδ χωρις σπονσορα ειναι μονο η 189 κ η 190. Απόσο εχω διαβασει η 186 απαιτει να εχεις βρει ηδη εργοδοτη...που απο μακρυα ειναι λιγο δυσκολο. Οχι ακατορθωτο αλλα δυσκολο.
Εσυ έχεις βρει εργοδοτη? Για ποια visa σκεφτεσαι?

kostaskavala
23.11.2014, 15:35
Νομιζω independent δλδ χωρις σπονσορα ειναι μονο η 189 κ η 190. Απόσο εχω διαβασει η 186 απαιτει να εχεις βρει ηδη εργοδοτη...που απο μακρυα ειναι λιγο δυσκολο. Οχι ακατορθωτο αλλα δυσκολο.
Εσυ έχεις βρει εργοδοτη? Για ποια visa σκεφτεσαι?

όχι φίλη ilyen δεν εχουμε βρεί εργοδότη στην Αυστραλία και πολύ δύσκολα θα βρούμε διότι δεν έχουμε τόσο πολλά ακαδημαικά προσόντα. Οστόσο έχουμε επαγγέλματα που είναι στη Sol list σε κάποια states εκεί.
Προς το παρόν και αν δεν βρούμε κάτι που να μας βολεύει περισσότερο, προσανατολιζόμαστε με την γυναίκα μου για την 189 ή την 190 (έχω γράψει σχετικά στη θεματική για την 190 βίζα με αφορμή τις εύστοχες ερωτήσεις σου στον fgard).
Προς το παρόν, μαζεύουμε πληροφορίες, ξεκινάμε διάβασμα Αγγλικά και βάζουμε στόχους.
από ότι ανέφερες έισαι οκ με τους 60 πόντους και πας για την 189 ή την 190.
εύχομαι να τα καταφέρεις, καλή δύναμη!

illyen
23.11.2014, 23:30
Φίλε kostaskavala σε ευχαριστώ για τις ευχές. Επειδή εγώ και ο άντρας μου έχουμε ρίξει τρελό διάβασμα για αυτό το θέμα πιστεύω πως αυτή η visa (189 ή 190 ) είναι από τις καλύτερες επιλογές. Κρατήστε αυτό, δώστε τα IELTS και αν χρειαστείτε καμιά βοήθεια πιο μετά στείλτε μου μήνυμα θα χαρούμε να βοηθήσουμε! Καλές επιτυχίες σας εύχομαι!

illyen
18.12.2014, 21:15
Παιδια καλησπερα!!!
Μετά από 5 ολοκληρες μερες αφότου στείλαμε το ΕΟΙ (στις 13/12/2014) λάβαμε σήμερα το invitation to apply for visa subclass 189!!

Επιτέλους ξεκινάμε.....

jimathens
20.12.2014, 06:10
Παιδια καλησπερα!!!
Μετά από 5 ολοκληρες μερες αφότου στείλαμε το ΕΟΙ (στις 13/12/2014) λάβαμε σήμερα το invitation to apply for visa subclass 189!!

Επιτέλους ξεκινάμε.....

:bravo_:_friends::victory::bravo_1:

Marios288
20.12.2014, 07:46
ωραια illyen good luck!!!!!!!!!!:bravo_:_

mariasiran
20.12.2014, 10:09
Παιδια καλησπερα!!!

Επιτέλους ξεκινάμε.....

Καλή επιτυχία!!! :bravo_1:

illyen
20.12.2014, 14:54
Ευχαριστουμε παιδια! Σε όλους καλη επιτυχία γιατι είναι μεγάλο το μονοπάτι που διαλέξαμε!!

Marios288
20.12.2014, 15:32
Success is 99 percent failure:bravo_::bravo_::bravo_::bravo_:

illyen
21.12.2014, 17:42
Παιδια να ρωτήσω κάτι? Διαβάζουμε το checklist για την 189 και λέει για τον αντρα μου ότι πρέπει να έχει functional english obtained within 12 months from the date of lodgement. Functional εννοεί γενικο IELTS 4.5. Ο αντρας μου έχει 6 στα ΙΕLTS αλλά τα αποτελέσματα είναι από Νοέμβριο 2013. Εχουν περάσει οι 12 μηνες....πρέπει να ξαναδώσει ?? Ξέρει κανείς???

illyen
21.12.2014, 18:42
Α! και κάτι ακόμα.. εγώ σπούδαζα Ελλάδα για κάποια χρόνια.. χρειάζομαι ποινικό μητρώο και απο Ελλάδα??

vertigo
26.12.2014, 09:25
Α! και κάτι ακόμα.. εγώ σπούδαζα Ελλάδα για κάποια χρόνια.. χρειάζομαι ποινικό μητρώο και απο Ελλάδα??

Πιστευω ,οτι ειναι ξεκαθαρο ,οτι χρειαζεσαι κι απο Ελλαδα ,ποινικο μητρωο..αν οι σπουδες σου ,ειχαν λαβει χωρα ,μεσα στα τελευταια 10 χρονια...μετα που εκλεισες τα 16..

Character requirements (http://www.immi.gov.au/Visas/Pages/checklists/189.aspx)

Police checks for you and everyone included in your application, whether they are migrating or not, who is at least 16 years of age. You must provide a scanned colour copy:
of an Australian National Police Check for anyone who has spent a total of 12 months or more in Australia since turning 16 years of age

of police certificates from each country in which anyone in your application has spent a total of 12 months or more in the past 10 years since turning 16 years of age

If you or anyone included in the application has served in the armed forces of any country:
certified scanned colour copy of military service record or discharge papers.

vertigo
26.12.2014, 09:53
Παιδια να ρωτήσω κάτι? Διαβάζουμε το checklist για την 189 και λέει για τον αντρα μου ότι πρέπει να έχει functional english obtained within 12 months from the date of lodgement. Functional εννοεί γενικο IELTS 4.5. Ο αντρας μου έχει 6 στα ΙΕLTS αλλά τα αποτελέσματα είναι από Νοέμβριο 2013. Εχουν περάσει οι 12 μηνες....πρέπει να ξαναδώσει ?? Ξέρει κανείς???

O,τι γραφουν...αυτο ζητανε.Να εχει παρει τουλαχιστον 4,5 στο IELTS ,μεσα στους τελευταιους 12 μηνες ,ακριβως πριν την καταθεση της αιτησης .Αλλιως ,θα πρεπει να πληρωθει το "English Education Charge"...

Functional English
If your spouse or partner has less than functional English, then you would need to pay the "English Education Charge" to cover English language tuition in applying for skilled migration.

You can show you have functional English ability by providing evidence of one of the following:

Completion of a degree, higher degree, diploma or trade certificate that required at least 2 years of study in English medium
Completion of all years of primary education and at least 3 years of secondary education in English medium; or
Completion of at least 5 years of secondary education in English medium; or
Scoring at least 4.5 averaged over the four components of the IELTS test within the 12 months before application, or during processing; or
Completion in Australia of at least 1 year of full-time study or equivalent part-time study towards a degree, higher degree, diploma, or associate diploma in English medium.
In some circumstances, functional English can be established via interview

You can also demonstrate functional English by completing an English test and scoring as follows:

IELTS 4.5
TOEFL iBT 32
PTE Academic 30
OET n/a

υγ Και κατα την διαρκεια του processing της αιτησης για την βιζα ,μπορει να δοθει το test ...Ομως ,αν δεν το περασει ,θα πρεπει να πληρωθουν τα επιπλεον για τα μαθηματα Αγγλικων..και ειναι πολλά..Γι αυτο ,καλυτερα να εχει παρει το σκορ που χρειαζεται ,πριν την καταθεση της αιτησης..Αποψη μου...Ο καθενας ,κρινει και πραττει οπως νομιζει...Καλη επιτυχια ,ευχομαι

illyen
27.12.2014, 23:32
Vertigo σε ευχαριστω πολυ για τις απαντήσεις!
Για το ποινικο μητρωο ρωτησα κ γω στα ΚΕΠ στην Ελλάδα και μου ειπαν ότι εκδιδεται απευθείας απο το Υπ. Δικαιοσύνης.

Για τα IELTS απλά σκεφτόμουν ότι επειδή η βαθμολογια του είναι 6 ότι δεν θα έκαναν θέμα για 2 μήνες υπέρβαση.. αλλά θελουμε να είμαστε καλυμμένοι οπότε ας ξαναδώσει !! =)

Και παλι σε ευχαριστω!

sofia 73
28.12.2014, 01:16
Καλησπέρα παιδιά ...
Αν μπορώ να ρωτήσω κάτι ???
Έκανα μια αίτηση για e-visitors και μου ζητάνε πολλά χαρτιά απο τη δουλεία μου τα οποία δεν μπορώ να έχω.Ο δικηγόρος μου εκεί μου είπε να την κάνω withrdow την αίτηση για να μην μου δημιουργήσει πρόβλημα στο μέλλον . Μου είπε να συμπληρώσω την Request for information - Detailed Information.pdf><Request for Information.pdf><Client Service Information.pdf , άλλα δεν ξέρω πώς να υπογράψω αφου ειναι on line.
Τι πρέπει να κάνω??
Να το κάνω φωτοτυπία ,να το υπογράψω , να το σκανάρω και μετά να το στείλω??? ( αυτα τα ξέρω σε θεωρία - στην πράξη δεν ξέρω να το κάνω )
Και πρέπει να το στείλω μέχρι αυριο .......Αλήθεια , όταν λένε 7 μέρες εννοούν εργάσιμες????????

Ευχαριστώ help2

Mike90
29.12.2014, 02:20
Καλησπερα σας... Τελειωνω εκπαιδευτικος στην ελλαδα .. στο πανεπιστημιο του Ρεθυμνου στην Κρητη το Παιδαγωγικο Τμημα Δημοτικης Εκπαιδευσης ..... Θα ηθελα για οσους γνωριζουν επι του θεματος την βοηθεια σας, κατα ποσο μπορει ενας εκπαιδευτικος απο την ελλαδα να μεταναστευσει στην Αυστραλια.. Ή και γενικοτερα αν υπάρχουν "παραθυρακια" ....

Σας ευχαριστω εκ των προτερον.

fgard
30.12.2014, 04:34
....Ή και γενικοτερα αν υπάρχουν "παραθυρακια" ....

Αμα έχεις στο μυαλό σου τα "παραθυράκια", μην κουνάς καθόλου. Κάθισε εκεί που είσαι!!!!

D.GRI.
30.12.2014, 11:59
Καλημερα σε ολους σας ....απο Αθηνα που χιονιζει..ηθελα τα φωτα σας...κ σας ευχαριστω εκ των προτερων...Ο πατερας μου πεθανε πριν 2χρονια δυστυχως..Αυστραλος υπηκοος απο το 1984 με το πιστοποιητικο ,το διαβατηριο κ την αδεια οδηγησης της Αυστραλιας να τα εχω σπιτι μου..σκεφτηκα κ εγω μηπως μπορω να παρω την υπηκοοτητα κ να φυγω μπας κ βρουμε ενα λιγο καλυτερο αυριο...πηγα στην πρεσβεια κ μου ειπαν οτι επειδη δεν ειναι εν ζωη δεν ξερουν αν γινεται κ με παρεπεμψαν στην πρεσβεια στο Λονδινο..Απο αυτα που διαβασα Κ ΑΝ καταλαβα καλα δεν την δικαιουμαι γιατι γεννηθηκα το1975 ...πριν δηλ βγαλει υπηκοοτητα ο πατερας μου...μηπως γνωριζει καποιος για το θεμα?

D.GRI.
30.12.2014, 12:03
Ηθελα να προσθεσω πως ο πατερας μου επαιρνε κ συνταξη απο Αυστραλια,η οποιο κοπηκε οταν στειλαμε την πραξη θανατου...Γιατι να μην μπορω να παρω την υπηκοοτητα?τοσα χρονια πηγαινε κ ερχοταν..που μπορω να στειλω ερωτηση πριν ξεκινησω διαδικασιες με εγγραφα κ χαρτια?Ευχαριστω κ συγγνωμη αν σας κουρασα..

Sakis230
01.01.2015, 01:41
Καλήμερα σε όλους σας ....από Αθηνά που χιονίζει.. ήθελα τα φώτα σας... και σας ευχαριστώ εκ των προτέρων... Ο πατέρας μου πέθανε πριν 2 χρονιά δυστυχως.. Αυστραλός υπήκοος από το 1984 με το πιστοποιητικο ,το διαβατήριο και την άδεια οδήγησης της Αυστραλίας να τα έχω σπίτι μου.. σκέφτηκα και εγώ μήπως μπορώ να πάρω την υπηκοοτητα και να φύγω μπας και βρούμε ένα λίγο καλύτερο αύριο... πήγα στην πρεσβεία και μου είπαν ότι επειδη δεν είναι εν ζωή δεν ξέρουν αν γίνεται και με παρέπεμψαν στην πρεσβεία στο Λονδίνο.. Από αυτά που διάβασα ΚΑΙ ΑΝ κατάλαβα καλά δεν την δικαιούμαι γιατί γεννήθηκα το 1975 ...πριν δηλ. βγάλει υπηκοοτητα ο πατέρας μου...μήπως γνωρίζει κάποιος για το θέμα?

Ήθελα να προσθέσω πως ο πατέρας μου έπαιρνε και σύνταξη από Αυστραλία, η οποία κόπηκε όταν στείλαμε την πράξη θανάτου... Γιατί να μην μπορώ να πάρω την υπηκοοτητα? τόσα χρόνια πήγαινε και ερχόταν.. που μπορώ να στείλω ερώτηση πριν ξεκινήσω διαδικασίες με έγγραφα και χαρτια? Ευχαριστώ και συγγνώμη αν σας κούρασα..

Δώσε μας και άλλες πληροφοριες για εσένα αν θες, όπως για το που γεννήθηκες. Μήπως και ξέρει κάποιος.
Αλλά από την πρεσβεία στην Αθήνα σου είπαν κάτι επίσημο ( σε παρέπεμψαν στην πρεσβεία στο Λονδίνο ) που είναι το αρμόδιο τμήμα για υπηκοότητες στην Ευρώπη.

vertigo
02.01.2015, 19:05
Καλημερα σε ολους σας ....απο Αθηνα που χιονιζει..ηθελα τα φωτα σας...κ σας ευχαριστω εκ των προτερων...Ο πατερας μου πεθανε πριν 2χρονια δυστυχως..Αυστραλος υπηκοος απο το 1984 με το πιστοποιητικο ,το διαβατηριο κ την αδεια οδηγησης της Αυστραλιας να τα εχω σπιτι μου..σκεφτηκα κ εγω μηπως μπορω να παρω την υπηκοοτητα κ να φυγω μπας κ βρουμε ενα λιγο καλυτερο αυριο...πηγα στην πρεσβεια κ μου ειπαν οτι επειδη δεν ειναι εν ζωη δεν ξερουν αν γινεται κ με παρεπεμψαν στην πρεσβεια στο Λονδινο..Απο αυτα που διαβασα Κ ΑΝ καταλαβα καλα δεν την δικαιουμαι γιατι γεννηθηκα το1975 ...πριν δηλ βγαλει υπηκοοτητα ο πατερας μου...μηπως γνωριζει καποιος για το θεμα?

Ηθελα να προσθεσω πως ο πατερας μου επαιρνε κ συνταξη απο Αυστραλια,η οποιο κοπηκε οταν στειλαμε την πραξη θανατου...Γιατι να μην μπορω να παρω την υπηκοοτητα?τοσα χρονια πηγαινε κ ερχοταν..που μπορω να στειλω ερωτηση πριν ξεκινησω διαδικασιες με εγγραφα κ χαρτια?Ευχαριστω κ συγγνωμη αν σας κουρασα..

Αν οταν γεννηθηκες εσυ ,στην Ελλαδα ,δεν ειχε την Αυστραλιανη υπηκοοτητα ,ο +πατερας σου....ξεχνα το...Δεν υπαρχει περιπτωση να παρεις citizenship by descent..

''A child born overseas can be registered as an Australian citizen by descent if at least one of the parents is an Australian citizen at the time of the child’s birth''.

υγ υπηρξε και άλλη παρομοια με σενα περιπτωση ,μελους του patriotaki...Που οταν γεννηθηκε Ελλαδα ,ο πατερας του ,δεν ειχε παρει ακομα ,την Αυστραλιανη υπηκοοτητα...Και τον απερριψαν,απ το Λονδινο ...Τί να πω...Απορω ,που λες ,οτι απ την πρεσβεια ,σου ειπαν οτι το θεμα ,ειναι οτι δεν ειναι εν ζωη... Πώς θα μπορουσε να σου ''περασει'' ,κατι που δεν ειχε την στιγμη που γεννηθηκες;...Το οτι πηγαινε και ερχοταν στην Αυστραλια ,δεν σημαινει ,κατι...Αφου δεν ειχε την υπηκοοτητα ,οταν γεννηθηκες...Θα μετρουσε , μονο αν ηταν Αυστραλος υπηκοος οταν γεννηθηκες στην Ελλαδα ,στην περιπτωση που ειχε κι αυτος υπηκοοτητα by descent και θα πρεπε να δειξει ,οτι ειχε ζησει συνολικα , δυο χρονια στην Αυστραλια ,για να μπορεσει να σου περασει και σενα την υπηκοοτητα by descent..

υγ το θεωρω δεδομενο ,οτι δεν γεννηθηκες Αυστραλια ,γι αυτο σου εγραψα ,για γεννηση στην Ελλαδα...Αν ειχες γεννηθει Αυστραλια ,το 1975 και κανεις απ τους δυο γονεις ,να μην ειχε Αυστραλιανη υπηκοοτητα ,ή αν δεν ηταν μονιμος κατοικος...,εσυ ,θα την επαιρνες...Aυτο ,αλλαξε απ τις 20/8/1986...Kαι οποιο παιδι γεννιεται στην Αυστραλια , μετα την ημερομηνια αυτη ,παιρνει αμεσως υπηκοοτητα ,μονο αν ο ενας τουλαχιστον απ τους δυο γονεις ,εχει την Αυστραλιανη υηκοοτητα ,ή ειναι μονιμος κατοικος...(To να ειναι μονιμος κατοικος ,ο ενας απ τους δυο γονεις ,δεν μετραει στην περιπτωση ,που η γεννηση του παιδιου ,γινει εκτος Αυστραλιας)

υγ Βεβαια ,να τσεκαρεις και μονος σου ,με Λονδινο...Πριν ξεκινησεις διαδικασιες κλπ...παρε τηλεφωνο στο Λονδινο ,ή στειλε email...

D.GRI.
02.01.2015, 21:44
Αυτο καταλαβα κ εγω ομως αναφερει τη λεξη αυτοματα...δηλαδη δεν την παιρνω αυτοματα..ο αδελφος μου ειχε παει πριν πολλα χρονια με προσκληση του πατερα μου κ αν καθοταν 1 χρονο θα την επαιρνε αλλα αντεξε μονο οκτω μηνες..Με προσκληση ξερω γινεται απο το γονιο πας με 3μηνη βιζα κ κανεις εκει αιτηση για μονιμη...μενεις με προσωρινη κ οταν περασουν 14 μηνες αιρνεις υπηκοοτητα..εγω ομως δεν εχω τωρα τον πατερα μου κ δεν ξερω αν γινεται; σε ευχαριστω για τις πληροφοριες κ τον χρονο σου!!!!

vertigo
03.01.2015, 12:20
Αυτο καταλαβα κ εγω ομως αναφερει τη λεξη αυτοματα...δηλαδη δεν την παιρνω αυτοματα..ο αδελφος μου ειχε παει πριν πολλα χρονια με προσκληση του πατερα μου κ αν καθοταν 1 χρονο θα την επαιρνε αλλα αντεξε μονο οκτω μηνες..Με προσκληση ξερω γινεται απο το γονιο πας με 3μηνη βιζα κ κανεις εκει αιτηση για μονιμη...μενεις με προσωρινη κ οταν περασουν 14 μηνες αιρνεις υπηκοοτητα..εγω ομως δεν εχω τωρα τον πατερα μου κ δεν ξερω αν γινεται; σε ευχαριστω για τις πληροφοριες κ τον χρονο σου!!!!

Κανείς δεν παίρνει αυτοματα την υπηκοοτητα ,οταν εχει γεννηθει εκτος Αυστραλιας.Κανει αιτηση ,η οποια αξιολογειται.Εσενα ο πατερας σου ,δεν ηταν υπηκοος ,οταν γεννηθηκες το 1975 ,στην Ελλαδα και δεν δικαιουσαι να παρεις υπηκοοτητα by descent .

Πριν πολλά χρόνια λειτουργουσαν προσκλήσεις από συγγενεις. Καποτε κανανε προσκληση ακομη και σε ξαδελφια! Ο νομος αλλαζει συνεχεια.

.Δεν ξερω ,πόσο χρονών ηταν τοτε ο αδελφος σου και πριν πόσα χρονια ,ειχε παει Αυστραλια..Οταν μιλαμε,σημερα , για child visa ,το παιδι ,πρεπει να ειναι ανυπαντρο , κατω απο 18 και πληρως εξαρτωμενο απ τον γονεα ,που πρεπει να ειναι εν ζωη.. (ή μεχρι 25 , αν ειναι full time student -να εχει ξεκινησει σπουδες απ τα 18 ,ή μεσα σ ενα εξαμηνο αφου εκλεισε τα 18 και παντως σε ευλογα κοντινο διαστημα - , ή χωρις οριο ηλικιας ,αν εχει αναπηρια και ειναι εξαρτωμενο απ τον γονιο...)O sponsor για την child visa μπορει να ειναι ακόμη και με βιζα μονιμης διαμονης και μπορει να μην ειναι ο γονέας αλλά ο πατριος ή μητρια και χρησιμοποιείται στην περίπτωση που δεν έχει συμπεριληφθεί το παιδί στην αιτηση βίζας μονιμης διαμονης του γονεα του, αλλά μόνο οσο παραμενει "child" κατα την αιτηση ,συμφωνα με την εννοια που δινει ο νομος.

Αυτά ,που λες ,οτι μετά απο 14 μηνες ,παιρνει το παιδι ,υπηκοοτητα ,πού τα διαβασες; Μπορεις να δωσεις ενα link?14 μηνες ,ειναι ο χρονος που δινει τωρα το immigration ,για επεξεργασια της Child visa,σε offshore αιτησεις ,απο high risk χώρες....Και για να παρει ,μετά την υπηκοοτητα ,πρεπει να πληροι τις προϋποθεσεις..Δλδ 4 χρονια νομιμης παραμονής στην Αυστραλια και 12 μηνες σαν μονιμος κατοικος ,ακριβως πριν την ημερομηνια αιτησης για υπηκοοτητα και να μην εχε λειψει πανω απο 12 μηνες ,τα τελευταια 4 χρονια πριν την αιτηση ,ουτε πανω απο 90 μερες ,το 12 μηνο ,πριν την αιτηση..

Αυτο ,για την 3 μηνη βιζα που λες ,πιστευω οτι αναφερεσαι στην ETA or eVisitor visa...Αυτες ,που λενε και τουριστικες...Οποτε ,δεν εχει να κανει με προσκληση απ τον γονιο...Παει το παιδι με τουριστικη και κανει απο κει αιτηση για Child visa (subclass 802),με σπονσορα τον γονιο...Αν ο γονιος ειναι υπηκοος ή μονιμος κατοικος...Αν την κανει εκτος Αυστραλιας ,την αιτηση για child visa ,τοτε μιλαμε για την Child visa (subclass 101).

Εφόσον υπάρχουν τα απαιτούμενα αποδεικτικά δλδ της συγγένειας, της υπηκοοτητας του γονέα κλπ κλπ,θα μπορουσες να ζητησεις υπηκοοτητα by descent ,ΑΝ ο πατερας σου ,ηταν υπηκοος ,οταν γεννηθηκες,στην Ελλαδα....Που δεν ηταν ,ομως...Αρα ,δεν υπαρχει περιπτωση να σου δωσουν υπηκoοτητα by descent...

Δεν λεει πουθενα ο νομος ,οτι ο γονεας πρεπει να ειναι εν ζωη,για να μπορεσει το παιδι ,να ζητησει υπηκοοτητα by descent...(Βέβαια πρέπει να είναι εν ζωή για την Child visa..)

Δες και την φορμα της αιτησης 118. (http://www.immi.gov.au/allforms/pdf/118.pdf)..Εκει που λεει ''Eligibility''...Το γραφει ,ξεκαθαρα...Λυπαμαι ,αλλά δεν υπαρχει περιπτωση να σου δωσουν υπηκοοτητα by descent..Βεβαια , θα τσεκαρεις με Λονδινο....Για τετοια σοβαρα θεματα ,δεν θα βασιζεσαι σε μη ειδικους...Γιατι ,δεν ειμαι ειδικος...

'''If you were born outside Australia on or after 26 January 1949,
you may be eligible for Australian citizenship by descent if at
least one person who was your parent at the time of your birth
was also an Australian citizen at the time of your birth.''

VONITSA
07.01.2015, 11:33
ΚΑΛΗΜΕΡΑ.ΘΕΛΩ ΝΑ ΜΕΤΑΝΑΣΤΕΥΣΩ ΣΤΗΝ ΑΥΣΤΡΑΛΙΑ.ΕΙΜΑΙ 45 ΕΤΩΝ.ΓΝΩΣΗ ΑΓΓΛΙΚΩΝ ΑΡΚΕΤΑ ΚΑΛΗ.ΣΥΓΓΕΚΡΙΜΕΝΑ ΠΡΟΚΕΙΤΑΙ ΝΑ ΕΡΓΑΤΩ ΣΑΝ ΜΠΟΓΙΑΤΖΗΣ ΣΤΗΝ ΕΤΑΙΡΕΙΑ ΤΟΥ ΘΕΙΟΥ ΜΟΥ Ο ΟΠΟΙΟΣ ΘΑ ΜΟΥ ΠΡΟΣΦΕΡΕΙ ΤΗΝ ΔΟΥΛΕΙΑ ΚΑΙ ΣΠΙΤΗ ΓΙΑ ΝΑ ΜΕΙΝΩ.ΕΓΩ ΑΠΟ ΕΛΛΑΔΑ ΤΙ ΧΑΡΤΙΑ ΘΑ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΕΧΩ ΠΟΥ ΜΠΟΡΕΙ ΝΑ ΜΟΥ ΧΡΕΙΑΣΤΟΥΝ ΕΚΕΙ?ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ ΠΟΛΥ.

Crete
07.01.2015, 12:31
Καλησπέρα. Πρέπει να γράψεις πληροφορίες για να σε βοηθήσουν. Είσαι Αυστραλός υπήκοος? Σε κάθε άλλη περίπτωση θα χρειαστείς visa για να σου επιτραπεί η είσοδος και η εργασία στην Αυστραλία.

VONITSA
07.01.2015, 13:20
ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ ΠΟΛΥ Crete.

australian
07.01.2015, 14:20
ΚΑΛΗΜΕΡΑ.ΘΕΛΩ ΝΑ ΜΕΤΑΝΑΣΤΕΥΣΩ ΣΤΗΝ ΑΥΣΤΡΑΛΙΑ.ΕΙΜΑΙ 45 ΕΤΩΝ.ΓΝΩΣΗ ΑΓΓΛΙΚΩΝ ΑΡΚΕΤΑ ΚΑΛΗ.ΣΥΓΓΕΚΡΙΜΕΝΑ ΠΡΟΚΕΙΤΑΙ ΝΑ ΕΡΓΑΤΩ ΣΑΝ ΜΠΟΓΙΑΤΖΗΣ ΣΤΗΝ ΕΤΑΙΡΕΙΑ ΤΟΥ ΘΕΙΟΥ ΜΟΥ Ο ΟΠΟΙΟΣ ΘΑ ΜΟΥ ΠΡΟΣΦΕΡΕΙ ΤΗΝ ΔΟΥΛΕΙΑ ΚΑΙ ΣΠΙΤΗ ΓΙΑ ΝΑ ΜΕΙΝΩ.ΕΓΩ ΑΠΟ ΕΛΛΑΔΑ ΤΙ ΧΑΡΤΙΑ ΘΑ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΕΧΩ ΠΟΥ ΜΠΟΡΕΙ ΝΑ ΜΟΥ ΧΡΕΙΑΣΤΟΥΝ ΕΚΕΙ?ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ ΠΟΛΥ.
Find a visa (http://www.immi.gov.au/Visas/Pages/Find-a-visa.aspx?Purpose=All&ApplyFrom=All&Nationality=All)

VONITSA
08.01.2015, 08:22
THANK YOU VERY MUCH.australian.

illyen
09.01.2015, 18:55
Γεια σας παιδιά! Εχω μια διαδικαστική απορία =Ρ

Όταν κάνουμε lodge application για να ανεβάσουμε τα χαρτιά μας ζητάει να πληρώσουμε όλο το ποσό που κοστίζει η βίζα ή πληρωνουμε καποιο ποσό έναντι και μετά τα υπόλοιπα?

Αν ξέρει ή θυμάται κάποιος...

zxcv
23.01.2015, 11:41
Γεια σας, ενδιαφερομαι κι εγω για μεταναστευση στην Αυστραλια αλλα εχω μπερδευτει με τις βιζες και την διαδικασια που πρεπει να ακολουθησω. Ξερω οτι πιθανος να εχει ηδη αναφερθει η περιπτωση μου αλλα ειναι αδυνατον να διαβασω ολα τα μηνυματα γιατι ειναι παρα πολλα. Ειμαι λοιπον ελληνας υπηκοος, εχω μερικους συγγενεις στην αυστραλια αλλα δεν ξερω ακομα αν θα δεχθουν να μπουν εγγυητες (δεν επικοινωνισα ακομα), δεν εχω κανενα πτυχιο και δεν εχω εργασθει ποτε. Αν δεχθουν, τι βιζα πρεπει να βγαλω για να μπορω να δουλευω και ποσο κοστιζει? Αν δεν δεχθουν ο μονος τροπος ειναι να βρω εργοδοτη? και ποια βιζα και ποσο κοστιζει αυτη? Ενα ακομη προβλημα ειναι ο στρατος. Δεν εχω υπηρετησει ακομα και εχω αναβολη μεχρι και το 2022. Αν παρω αυστραλιανη υπηκοοτητα και απαρνηθω την ελληνικη θα χρειαστει να παω φανταρος?

australian
23.01.2015, 13:15
Γεια σας, ενδιαφερομαι κι εγω για μεταναστευση στην Αυστραλια αλλα εχω μπερδευτει με τις βιζες και την διαδικασια που πρεπει να ακολουθησω. Ξερω οτι πιθανος να εχει ηδη αναφερθει η περιπτωση μου αλλα ειναι αδυνατον να διαβασω ολα τα μηνυματα γιατι ειναι παρα πολλα. Ειμαι λοιπον ελληνας υπηκοος, εχω μερικους συγγενεις στην αυστραλια αλλα δεν ξερω ακομα αν θα δεχθουν να μπουν εγγυητες (δεν επικοινωνισα ακομα), δεν εχω κανενα πτυχιο και δεν εχω εργασθει ποτε. Αν δεχθουν, τι βιζα πρεπει να βγαλω για να μπορω να δουλευω και ποσο κοστιζει? Αν δεν δεχθουν ο μονος τροπος ειναι να βρω εργοδοτη? και ποια βιζα και ποσο κοστιζει αυτη? Ενα ακομη προβλημα ειναι ο στρατος. Δεν εχω υπηρετησει ακομα και εχω αναβολη μεχρι και το 2022. Αν παρω αυστραλιανη υπηκοοτητα και απαρνηθω την ελληνικη θα χρειαστει να παω φανταρος?
Χωρίς να θέλω να σε απογοητεύσω,Just forget it!
Find a visa (http://www.immi.gov.au/Visas/Pages/Find-a-visa.aspx?Purpose=All&ApplyFrom=All&Nationality=All)

zxcv
23.01.2015, 13:38
δηλαδη δεν μπορω να παω αν με καλεσει καποιος συγγενης?

australian
23.01.2015, 14:01
Για διακοπές,ΝΑΙ
Αφιέρωσε χρόνο να διαβάσεις το forum.

LostInTranslation
23.01.2015, 14:06

Δεν παίζει κανένα απολύτως ρόλο αν έχεις συγγενείς, εκτός αν είναι 1ου βαθμού πατέρας/μητέρα ή σύζυγος.
Οι διάφοροι τύποι βίζας είναι με μόρια.

jimathens
23.01.2015, 16:24
Καλησπέρα_bye: κ καλώς ήρθες στην παρέα μας_friends:

Η μόνη λύση είναι ο γάμος με Αυστραλέζα:cool_: κ να έχεις καμιά 30.000 $ :kouragio:

zxcv
23.01.2015, 16:33
Καλα ο γαμος αλλα γιατι 30000$ ?

Sakis230
23.01.2015, 16:59
Μη φανταστείς φίλε zxcv, τα 30.000$ είναι κάτι παραπάνω από 20.000€.

Αααα ρε Jim εσύ και τα $$$$$ , σχεδόν προσαρμόστεικες στην Αυστραλία.

Αλλά θα μου πεις, δολάρια περνεις δολάρια χαλάς, ευρώ περνεις ευρώ χαλάς.

Έχεις και εσύ τα δίκια σου.:bravo_:

jimathens
25.01.2015, 14:40
Καλα ο γαμος αλλα γιατι 30000$ ?

30.000 $ είπα...???

1.500 $ τουριστικό εισιτήριο με επιστροφή
10.000 $ έξοδα διαμονής για 3 μήνες σε ★★★★★ ξενοδοχείο:cool_:
10.000 $ για ένα καλό αυτοκίνητο:shocked:
10.000 $ περίπου για να μπορέσεις να κάνεις τις ανάλογες γνωριμίες μέχρι να βρεις την κατάλληλη νύφη_antio:
4.000 $ περίπου για το δικηγορικό γραφείο
7.000 $ περίπου για την Partner Visa

Μέχρι εδώ βγαίνουν 42.500 $ κ ίσως να υπάρχουν κ επιπλέον έξοδα αναλόγως την νύφη...!!!

Το μόνο που παρέχεται δωρεάν είναι οι συμβουλές από τα μέλη του πατριωτάκι...!!!

υ.γ. Δεν γίνεται τίποτα χωρίς $$$$$$$$$$ δυστυχώς...!!!

Καλή τύχη κ :kouragio:

zxcv
26.01.2015, 10:06
οκ, την ξεχναω την αυστραλια :cry: