Announcement

Collapse
No announcement yet.

Ψαχνω ατομο για Σκωτια

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

    Ψαχνω ατομο για Σκωτια

    ψαχνω ατομο για να φυγουμε για σκωτια η ατομο το οποιο ζει στην σκωτια και θελει να βοηθησει στην ευρεση δουλειας, οτιδηποτε δουλειας και αν θελει και συγκατοικηση για τα εξοδα ευχαριστω.Στειλτε μου αν γινετε προσωπικο μηνυμα και skype για να μιλησουμε

    #2
    Φιλε Στεφανε,

    εχεις κανει την ερευνα σου πριν πας στην Σκωτια?
    Απο που θα ξεκινησεις?

    Δε θελω να σε αποθαρυνω σε καμια περιπτωση και μπραβο σου ειλικρινα που πας να κανεις τοσο αποφασιστικα το μεγαλο βημα ,
    απλα ξερεις τι πας να κανεις? Τι δουλεια περιπου ψαχνεις?
    Το "οτιδηποτε δουλεια" ειναι πολυ γενικο και αοριστο και ισως βρεθεις προ εκπληξεως

    φιλικα παντα!

    Comment


      #3
      Λοιπον, η αληθεια ειναι πως γενικαη το Ηνωμενο Βασιλειο, οπως και παμπολες χωρες του κοσμου, αντιμετωπιζει και αυτο την δικια του οικονομικη κριση και ειδικα κριση ανεργιας. Η διαφορα βεβαια αυτων με εμας ειναι πως ενω στην Ελλαδα η ανεργια ειναι στο 40% στο Ηνωμενο Βασιλειο η ανεργια φτανει το πολυ.. 7%.

      Εχεις πολυ δικαιο και καλα κανεις που το σκεφτηκες να κοιταξεις προς το κομματι του ανεικευτου εργατη επειδη οντως υπαρχει παντα πολυ ψωμι εκει απο ολες τις χωρες.
      Απλα πρεπει να ξερεις πως στο Ηνωμενο Βασιλειο (σκωτια, αγγλια και ουαλια δηλαδη) ναι μεν θα βγαζεις αξιοπρεπη χρηματα για να ζεις, αλλα σου εγγυωμαι προσωπικα πως δε θα εχεις τη δυνατοτητα να κανεις οικονομιες -για πολυ καιρο στην αρχη τουλαχιστον!-. Θα δουλευεις για να ζεις απλα. Τουλαχιστον μεχρι να ανεβεις λεβελ και μισθο. Αυτο το τονιζω επειδη υπαρχει ο μυθος πως στο H.B. πας σε μια δουλεια, και βγαζεις 5000 το μηνα πχ. Αυτα ισχυαν προ 10ετιας, οι μισθοι εχουν πεσει παντου σε ολους τους τομεις. Απο θεμα εξοδων παλι, οι τιμες σιγουρα ειναι σιγουρα πιο φθηνες απο οτι στην Ελλαδα, αλλα το κοστος διαβιωσης, ενοικια και λοιπες ιστοριες παρολο που διαφερουν απο πολη σε πολη (καλη πολη= ολα ακριβα . κακη πολη = ολα φθηνα) , θα βρισκεις συχνα τον εαυτο σου να κυνηγαει στο σουπερμαρκετ τα τροφιμα που ειναι σε εκπτωση και οπως και η συντριπτικη πλειοψηφια των αγγλων εργαζομενων (στο βασικο σταδιο) οταν θα βγαινεις εξω θα μετρας τα ψιλά ενα ενα στην τσεπη σου για να πιεις την μπυρα σου. Αυτα για το οικονομικο κομματι, προσπαθω να σου απομυθοποιησω λιγο την βρετανια επειδη στην ελλαδα υπαρχουν απειρες ιστοριες ραδιο-αρβυλα απο τομα που πηγαν εκει πριν πολλα χρονια και ειδαν αλλα πραγματα. Εγω προσωπικα δεν εχω θεμα με το οικονομικο κομματι και ισα ισα ειμαι πολυ ευχαριστημενος με ολα αυτα και τις συνθηκες διαβιωσης, αλλα γνωριζω πως πολλοι αλλοι μπορουν να εχουν.

      Οσον αφορα τωρα το εργασιακο τωρα, τα πραγματα και εδω ειναι χειροτερα απο Ελλαδα, απο πλευρας κουρασης. Ειναι καλο βεβαια που εισαι ετοιμος για διπλοβαρδιες και υπερωριες (μερικες φορες και απληρωτες εννοειται...) επειδη πιθανοτατα να μην ενοχληθεις καν απο αυτα.

      Για Σκωτια, και γενικα για ολο το νησι, τα επαγγελματα που ξερω απο προσωπικη εμπειρια που μπορεις να βρεις δουλεια αμεσσα ειναι:

      1) Σε ξενοδοχειο (αναφερομαι σε μεγαλες αλυσιδες κατηγοριας "premmier inn" - σε αυτα να πας πρωτα- ):

      α) room cleaner - καθαριστης δωματιου (αμα εισαι αντρας μετραει ΠΟΛΥ επειδη ολο γυναικες πανε και θα σε εχουν στα ωπα ωπα). Απλη και μηχανικη δουλεια που μετα την εκπαιδευση που θα λαβεις, θα την κανεις αυτοματα μεσα σε λιγα λεπτα χωρις να το σκεφτεσαι. Θα παιρνεις και μερος των tip καθως και οποτε τελειωνεις με τα δωματια θα μπορεις να φευγεις σπιτι σου. 5 μερες τη βδομαδα δουλεια, 2 μερες αδεια, νορμαλ μισθος για 1 ατομο.
      Ο λογος που ψαχνουν μονιμως για καθαριστες ειναι επειδη τους πηγαινουν συνεχεια ατομα, αλλα τους φευγουν επειδη ο καθαριστης ειναι οσο να ναι μια προσωρινη δουλεια. Πολλες φορες δεν βαζουν καν αγγελια σε αυτον τον τομεα επειδη δεν προλαβαινουν να προσλαμβανουν κοσμο πριν αυτος τους φυγει καλα καλα. Ειναι ενα μικρο μυστικο που ειχα καβατζα οταν στην αρχη δεν εβρισκα δουλεια πουθενα στο αγγλονησο.

      β) "αποθηκη" . Θα εισαι στην αποθηκη και θα μοιραζεις σε ολα τα δωματια καθαρες πετσετες, σεντονια,σαπουνια κτλ κτλ για να τα βρουν ετοιμα οι καθαριστες να τα φτιαξουν στο δωματιο. Ακομα ενας ξεκουραστος - αλλα με ευθυνες!- και αγνωστος ρολος που δε ξερουν πολλοι.

      2) Σε μικρα τοπικα εστιατορια (πχ ινδικα!):

      Κουζινα και λατζα. Καλος μισθος, τρομερη κουραση, πολλες απαιτησεις. Αμα το πλυσιμο των ταψιων στο στρατο ηταν λουκι, αυτο ειναι απλα αλλο επιπεδο. Αλλα πληρωνουν σχετικα καλα. Να ξεχασεις τι σημαινει βεβαια αργια, διακοπες και ξεκουραση. Ειναι μια δουλεια που εχει ζητηση επειδη δεν την θελουν πολλοι για αυτον ακριβως τον λογο.


      3) Οδηγος φορτηγων. Απο τα πιο ακριβοπληρωμενα-αναλογα την εμπειρια- και με τεραστια ζητηση μονιμως στο αγγλονησο. Παιρνουν απο ολες τις χωρες, σε εκπαιδευουν, ξεκινας αμεσσα. Αμα το εχεις με την οδηγηση και δε φοβασαι το αριστερο τιμονι ριξε μια ματια σε αυτον τον τομεα. Ενας παλιος μου συγκατοικος , πολωνος, με μηδεν προυπηρεσια στα φορτηγα, εβρισκε τετοιες δουλειες κυριολεκτικα μεσα σε 6 ωρες απο την ωρα που σταματαγε (παραιτουνταν ή τον απελυαν!) την προηγουμενη φορτηγατζιδικη δουλεια. Υπαρχει και ενα topic σε αυτο το φορουμ για οδηγους φορτηγων στην αγγλια, εκει θα βρεις σιγουρα πολλες παραπανω πληροφοριες και πηγες. --> http://www.patriotaki.net/%CE%BC%CE%...8E%CE%BD-5153/
      .

      Σιγουρα υπαρχουν πολλες αλλες ειδικοτητες να ψαξεις, αλλα αυτες ξερω για αρχη απο προσωπικη εμπειρια οταν ειχα μπει και εγω σε αυτο το τρυπακι. Θα σου ελεγα να κοιταξεις και σαν γκαρσονι σε παμπ, αλλα εναν ελληνα που ηξερα που ηταν σε τετοιο ποστο μου ελεγε ποσο του λειπει η ελλαδα με τους μισους μισθους και δε περιμενε την μερα και την ωρα να φυγει απο εκεινο το ποστο. Πολλες φορες εκανε διαλειμα μονο για 2-3 λεπτα την ημερα.


      Ξανα ομως, αμα εισαι διατεθιμενος να παλεψεις και δεν σε ενοχλει η κουραση, τοτε δε θα βρεις σχεδον τιποτα αρνητικο στους παραπανω τρεις τομεις που ανεφερα.

      Φτιαξε βιογραφικα , διαφορετικα για καθε δουλεια που θα κανεις αιτηση και γεμισε τα στις σαλτσες και τις ιστοριες. Αν πηγαινεις για ξενοδοχειο, τοτε να πεις πως δουλευες σε ξενοδοχειο τα προηγηουμενα 10 χρονια. Αν στη συνεντευξη σε ρωτησουν που ηταν αυτο το ξενοδοχειο - δε θα σε ρωτησουν - πες τους πως ηταν το ξενοδοχειο tourist στην κατω παναγια λιγο εξω απο το κατω παρταλι. Ολα ενα show ειναι και εδω.

      Ψαχνε για ανοιχτες θεσεις στο gumtree.com . Αυτη η ιστοσελιδα ειναι χρυση επειδη οι εργοδοτες εχουν αμεση επικοινωνια με εσενα. Καμποσες φορες οταν εψαχνα για δουλεια ακομα μου ερχοντουσαν sms στο κινητο μου κατευθειαν απο τα αφεντικα που με ρωταγαν αν ενδιαφερομαι ακομα, να κανονισουμε συνεντευξη κτλ κτλ.

      Για οτιδηποτε βοηθεια χρειαστεις , ρωτα!

      Comment


        #4
        φιλε σε ευχαριστω παρα πολυ για ολα

        Comment


          #5
          Εγω το σκεύτομαι να παω Αγγλία αλλα δεν εχω ατομο να παμε μαζι , ξερω αρκετα αγγλικα κι εχω δίπλωμα Γ' για φορτηγό. Τωρα θα βγάλω και το ADR για βιτυοφόρα.
          Δεν ξερω τι πέζει με τα σπίτια εκεί είναι ακριβά?

          Comment


            #6
            file fili unsc i8ela na se rwtisw sxetika me to gumtree. einai egkuro? kai kati allo.....uparxoun grafeia euresews ergasias? kai an nai einai egkura k auta i 8a pesw se apatewnes?

            Comment


              #7
              το gumtree δε σου παρεχει καμμια ασφαλεια στις συναλλαγες σου. Το μεγαλυτερο ποσοστο των αγγελειων εκει ειναι πραγματικες, απο εκει και περα οπως και σε καθε αλλη περιπτωση παιρνεις τις προφυλαξεις σου. Γραφεια ευρεσως εργασιας υπαρχουν, αλλα οχι με την εννοια που ξερουμε στην Ελλαδα. Στη Βρεττανια βρισκουν προσωπικο για τις εταιριες (το αντιστροφο δηλαδη) αναλαμβανοντας την διαφημιση των θεσεων και την επιλογη του προσωπικου. Recruiters στη βαρβαρικη.
              Jobs and Recruitment on reed.co.uk, the UK's #1 job site
              Αξιοπιστη και απο τις μεγαλυτερες εταιριες αυτη τη στιγμη.καλος μπουσουλας για να αρχισεις.

              Comment


                #8
                stefanoss!!! τι έκανες τελικά με την Σκωτία επειδη ενδιαφέρομαι κι εγω!!!

                Comment

                Working...
                X