Announcement

Collapse
No announcement yet.

21 Λόγοι για να ΜΗΝ μεταναστεύσετε....

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

    21 Λόγοι για να ΜΗΝ μεταναστεύσετε....

    Βρήκα αυτό το άρθρο τυχαία και είναι απίστευτο ότι τουλάχιστον τα 16 από τα 21 μου τα έθεσαν συγγενείς και φίλοι ως σημαντικά επιχειρήματα για να αλλάξω γνώμη και να μείνω Ελλάδα....
    Κι εγώ θα συμπληρώσω "και τι έγινε αν πεινάσουμε στην Ελλάδα; Έχουμε τον ήλιο και την θάλασσα....μην είμαστε και αχάριστοι..."

    Σημειώσεις | 21 λόγοι για να μη μεταναστεύσουμε

    Κουράγιο παιδιά!!! Αγωνιζόμαστε και θα τα καταφέρουμε, για εμάς και το μέλλον των παιδιών μας!!!

    #2
    Originally posted by xainti View Post
    Βρήκα αυτό το άρθρο τυχαία και είναι απίστευτο ότι τουλάχιστον τα 16 από τα 21 μου τα έθεσαν συγγενείς και φίλοι ως σημαντικά επιχειρήματα για να αλλάξω γνώμη και να μείνω Ελλάδα....
    Κι εγώ θα συμπληρώσω "και τι έγινε αν πεινάσουμε στην Ελλάδα; Έχουμε τον ήλιο και την θάλασσα....μην είμαστε και αχάριστοι..."

    Σημειώσεις | 21 λόγοι για να μη μεταναστεύσουμε

    Κουράγιο παιδιά!!! Αγωνιζόμαστε και θα τα καταφέρουμε, για εμάς και το μέλλον των παιδιών μας!!!
    Σε λίγο θα κάνουν ουρές......στους κάδους.....




    "Η αρχή είναι το ήμισυ του παντός."

    Comment


      #3
      Πραγματικά... και το πιο τρελό είναι ότι ακόμη πιστεύουν ότι τα πράγματα θα φτιάξουν και ότι η Ελλάδα σώθηκε χάρη στην φοβερή πολιτική που άσκησαν τα τζιμάνια μας και ευτυχώς έμεινε στο ευρώ...
      πέφτει πολύυυυυ παραμύθι από τα ΜΜΕ....σε κανένα κανάλι δεν δείχνουν αυτές τις εικόνες φυσικά....

      Comment


        #4
        Originally posted by xainti View Post
        Βρήκα αυτό το άρθρο τυχαία και είναι απίστευτο ότι τουλάχιστον τα 16 από τα 21 μου τα έθεσαν συγγενείς και φίλοι ως σημαντικά επιχειρήματα για να αλλάξω γνώμη και να μείνω Ελλάδα....
        Κι εγώ θα συμπληρώσω "και τι έγινε αν πεινάσουμε στην Ελλάδα; Έχουμε τον ήλιο και την θάλασσα....μην είμαστε και αχάριστοι..."

        Σημειώσεις | 21 λόγοι για να μη μεταναστεύσουμε

        Κουράγιο παιδιά!!! Αγωνιζόμαστε και θα τα καταφέρουμε, για εμάς και το μέλλον των παιδιών μας!!!
        Sorry αλλά εγω μπερδεύτικα
        θέλεις να μείνεις ή να φύγεις τελικά ???
        οι πέντε λόγοι υπερισχύουν τών 16 ???
        Με κόπο αποκτά κανείς τις γνώσεις !!!

        Comment


          #5
          οποιος θελει να μεινει στην ελλαδα για ναχει ουζο και σουβλακι και παραλια και απειρες ωρες χαζεματος στο ιντερνετ με φραπε και χαλαρα ξενυχτια με τους φιλους,σημαινει οτι εχει καί να τα πληρωσει,αρα δεν εχει αναγκη να μεταναστευσει για να φαει,αρα ας κατσει εδω.σοβαρα επιχειρηματα για να μεινει καποιος ελλαδα!

          Comment


            #6
            Εννοείται ότι φεύγω και δεν ξαναγυρνάω....Ούτε ένας από αυτούς τους λόγους που λέει το άρθρο είναι σημαντικός λόγος για εμένα για να μείνω Ελλάδα...
            Έβαλα το άρθρο γιατί θεώρησα τόσο μα τόσο ηλίθια αυτά τα επιχειρήματα για το μέλλον της ζωής κάποιου, που δυστυχώς όχι μόνο μου τα πρότειναν πολλοί, αλλά τα θεωρούν και σοβαρά....
            Αν είναι δυνατόν να κοιτάς το μέλλον σου με κριτήρια σαν το σουβλάκι, την φραπεδιά, τον ήλιο ή τη θάλασσα....
            Για να το ξεκαθαρίσω λίγο, δίκιο έχεις που μπερδεύτηκες μιας και στον γραπτό λόγο κάποιες φορές χάνεται το νόημα ή παρερμηνεύεται...Έβαλα το άρθρο γιατί είναι τελικά περισσότεροι από όσους νόμιζα αυτοί που στηρίζονται σε τέτοιες χαζές δικαιολογίες, ενώ έχουν και οι ίδιοι οικονομικά προβλήματα....και όχι μόνο εθελοτυφλούν αλλά θέλουν να βάλουν και τρικλοποδιά σε αυτούς που τολμούν να αλλάξουν τη ζωή τους και να προσπαθήσουν για κάτι καλύτερο...

            Comment


              #7
              Originally posted by cryo View Post
              οποιος θελει να μεινει στην ελλαδα για ναχει ουζο και σουβλακι και παραλια και απειρες ωρες χαζεματος στο ιντερνετ με φραπε και χαλαρα ξενυχτια με τους φιλους,σημαινει οτι εχει καί να τα πληρωσει,αρα δεν εχει αναγκη να μεταναστευσει για να φαει,αρα ας κατσει εδω.σοβαρα επιχειρηματα για να μεινει καποιος ελλαδα!

              Comment


                #8
                good luck
                το καλυτερο που μπορείς να κάνεις για σενα και την οικογενειά σου
                είναι να φύγεις το συντομότερο δυνατόν


                Με κόπο αποκτά κανείς τις γνώσεις !!!

                Comment


                  #9
                  H διαμονη στην Ελλαδα δεν εχει πλεον καμια διαφορα με το να σε κλεβουν καθε μηνα. Νομιμα.

                  Comment


                    #10
                    Originally posted by Aussie View Post
                    good luck
                    το καλυτερο που μπορείς να κάνεις για σενα και την οικογενειά σου
                    είναι να φύγεις το συντομότερο δυνατόν


                    Το δρομολογήσαμε πριν 10 μήνες, διαβάσαμε, ενημερωθήκαμε για την φυγή μας, ο άντρας μου πήγε πριν 2 εβδομάδες στην Γερμανία, την επόμενη ξεκίνησε αμέσως δουλειά και σε 2 μήνες φεύγω κι εγώ με τα παιδιά...Δεν το πιστεύαμε ότι εξελίσσονται όλα τόσο γρήγορα....
                    Δεν υπάρχει τίποτα για να σε κρατήσει αυτή η χώρα...Ούτε για διακοπές θα επιστρέψω....

                    Comment


                      #11
                      Originally posted by chococaramel View Post
                      H διαμονη στην Ελλαδα δεν εχει πλεον καμια διαφορα με το να σε κλεβουν καθε μηνα. Νομιμα.
                      Ακριβώς, σε μία νύχτα ψηφίζουν νόμους για να μας κλέβουν και να μας εξαθλιώσουν οικονομικά....

                      Comment


                        #12
                        Originally posted by chococaramel View Post
                        H διαμονη στην Ελλαδα δεν εχει πλεον καμια διαφορα με το να σε κλεβουν καθε μηνα. Νομιμα.
                        Δεν υπάρχει τίποτε αδύνατο γι’ αυτόν που θα προσπαθήσει !!!
                        Μέγας Αλέξανδρος, 356-323 π.Χ.,

                        Comment


                          #13
                          21 απαντήσεις δικές μου στο "αρθράκι"

                          1) Θερινά σινεμά? Υπάρχουν ακόμα? Έχω να πάω από το 1984! Σε κλειστό δε από τον Άρχοντα των δαχτυλιδιών Νο3 (2003). (Σημειωτέον ότι μου αρέσει ο κινηματογράφος...)

                          2) Οι δικαιολογίες είναι για τις λες στον καθρέφτη. Σου λύσαν κανένα πρόβλημα? ΌΧΙ! Γι΄αυτό αν "σου φταίξουνε οι πορείες" 2-3 φορές και αργήσεις στην δουλειά, βλέπεις την πόρτα της απόλυσης...

                          3) Τι λες? Παραλίες-Κυκλαδίτικα νησάκια κι έτσι δικέ μου, ε? Που πέφτει ρε παιδιά αυτή η Μύκονος και η Σαντορίνη γιατί συνέχεια στις Ειδήσεις λένε ότι είναι στην Ελλάδα αλλά εγώ στο δρόμο για την δουλειά δεν τις έχει πάρει το μάτι μου...Ούτε και στον δρόμο που κάνω για την εφορία, την ΔΕΗ, τον ΟΤΕ, τα γραφεία διακανονισμού των τραπεζών και όπου αλλού συχνάζω τα τελευταία 5 χρόνια...

                          4) Ναι ξέρω ότι το καλύτερο φθηνό ταβερνάκι έκλεισε πρόπερσι γιατί δεν έβγαινε από το ΤΕΒΕ...Όσο για ποτάκι, είσαι τρελός? Με 5 ευρώ παίρνω 2,5κ. τσίπουρο από τον κυρ Μήτσο στο χωριό...Και όταν δεν υπάρχει ούτε ένα ευρώ ΒΑΡΕΘΗΚΑ να κοιτάω τα άστρα σαν μ@...ας την Δευτέρα, την Τρίτη, την Τετάρτη, την Πέμπτη, την Παρασκευή, το Σάββατο και την Κυριακή...

                          5) Δεν πειράζει ρε παιδιά...Ας υπάρχει δουλειά και ας τρώω και ότι τρώνε 100.000.000 Γερμανοί....Δεν θα τα χαλάσουμε εκεί!

                          6) Ώπα! Εδώ το έχω σκεφτεί πολύ καλά το θέμα! Στις βαλίτσες, εκτός από τα ρούχα και τα προσωπικά μου είδη, θα υπάρχει και συσκευασία των 50κ νες-καφέ (γιατί, ναι έχω προσπαθήσει να ψάξω για φραπέ και απέτυχα...)

                          7) Καμάκωσα, παντρέυτηκα και έκανα μάνα των παιδιών μου Ελληνίδα! Οπότε καμάκια, αγαπούλες και παντόφλα, όλα τα ακούω άπταιστα στην μητρική μου γλώσσα... Πάμε παρακάτω!

                          8) Αν μου λείπει πολύ να μιλάω τα Ελληνικά μου θα βρίζω στα Ελληνικά χαμογελώντας την Γερμανίδα σπιτονοικοκυρά μου και αυτή θα μου λέει "Tankesen" και θα έχει πολύ πλάκα...Άλλο!

                          9) Όσοι βρίζαν τους μετανάστες τον πούλο. Εγώ είμαι αυτός που έγραφα στους τοίχους: "όσοι θέλουν τους φασίστες να τους πάρουν σπίτι τους"

                          10) Ούζο δεν πίνω. Το τσιπουράκι του κυρ-Μήτσου που λέγαμε όμως θα το έχω και μαζί μου. Σσσσσσ σιγά! Ας το πιω δίπλα στον Τάμεση!

                          11) Πότε γίνεται αυτό ρε παιδιά? Γιατί εγώ θυμάμαι μια ζωή να βάζω αλυσίδες για να πάω στην δουλειά βρίζοντας γιατί έχουν σκουριάσει?

                          12) Δεν έχει να κάνει με την "οικολογική μας συνείδηση" μεγάλε! Αλλά με την τιμή της βενζίνης...Οπότε ποδηλατάκι και άγιος ο Θεός! (Για δοκίμασε να ποδηλατίσεις μέσα στο κέντρο της Χαλκίδας και αν δεν σου λείψει η Κοπεγχάγη εμένα να με φτύσεις)

                          13) Έχω να βγω από το 1999 προ Χριστού. Αν θελήσω να βγω και στο Γουϊνιπεγκ να είμαι θα βρω την παρέα....

                          14) Ξέρετε πόσες εξαγωγικές εταιρείες ελαιολάδου έχουν γίνει τα τελευταία χρόνια?

                          15) Υπάρχει το skype ρε παιδιά...Για την μαμά, τι να σου πω τώρα....Γιατί αν δεν έχει γεράσει ήδη, θα είναι σίγουρα 50άρα απολυμένη με 100 δάνεια στο κεφάλι....Την κοτόσουπα θα σκεφτεί?

                          16) Θα ζήσω και χωρίς ανέκδοτα...Όσο για τις βρισιές, λες ένα κλασσικό fuck και τελείωσες...

                          17) Έχω νέα: Το "ακαδημαϊκό τέταρτο" ισχύει και αλλού!

                          18) Πωωωω! Χαλάστηκα τώρα! Να τρως κάθε μέρα την ίδια ώρα! Τι τραγικό! Άσε μας ρε μεγάλε!

                          19) Βλέπε 18

                          20) Όχι σίγουρα αλλά αυτός που έγραψε το συγκεκριμένο απόφθεγμα εννοούσε τα πολλά λεφτά. Μην παρανοήσει κανείς! Δεν συζητάμε για το νοίκι, τους λογαριασμούς και το γάλα των παιδιών. Για δοκίμασε να τα κόψεις όλα να δεις πόσο ευτυχισμένος θα είσαι...

                          21) Όχι βέβαια! Αυτό λέω κι εγώ! Δεν θα τους περάσει να κάτσουμε με σταυρωμένα τα χέρια και να κλαίμε την μοίρα μας! Δρόμοοοοοο!

                          Comment


                            #14
                            jkostop άσε φιλαράκι μην χαλιέσαι γιά κάποιους πού ή δεν έχουν τι να κάνουν καί ασχολούνται με κάποιους πού προσπαθούν με όποιο τρόπο-νόμιμο-να φτιάξουν την ζωή τους ή μπορεί να τα έχουν όλα λυμένα καί βολικά καί γι' αυτούς η Ελλάδα είναι παράδεισος!Καί γιά όποιους δεν κατάλαβαν όσοι θέλουμε να φύγουμε δεν το κάνουμε γιατί δεν μας αρέσουν τα ποτάμια μας, οι λίμνες μας, τα δάση μας,οι παραλίες μας ,αλλά γιατί έχουμε την απαίτηση αυτό το κράτος να μας σέβεται καί να μας βλέπει όλους το ίδιο εφόσον δεν έχουμε κλέψει,καταχραστεί,φοροδιαφύγη αλλα κάνουμε καί το σκατό μας παξιμάδι γιά να μπορούμε να είμαστε εντάξει στις υποχρεώσεις μας καί το κράτος να μην μας υπολογίζει.Ας προσέχαμε μπορεί να πεί κάποιος.Δίκιο ΒΟΥΝΟ!Αυτό όμως θέλει πολύ κουβέντα.Σε όσους λοιπόν δεν θέλουν να χάσουν την Ελληνική θαλπωρή να μας αφήσουν στην ησυχία μας να τραβήξουμε τον δρόμο μας καί να πάψουν να ασχολούνται.Στο κάτω-κάτω δεν ζητήσαμε την γνώμη τους.

                            Comment


                              #15
                              Παιδιά, η προπαγάνδα για να μην φύγουμε πάει κι έρχεται συνέχεια....μη χαλιέστε...'εγώ βρε το έβαλα για να γελάσουμε γιατί πραγματικά είναι τόσο μα τόσο ηλίθια αυτά τα επιχειρήματα, απλά δυστυχώς κάποιοι θα τα πιστέψουν και δεν θα τολμήσουν το βήμα της ελευθερίας τους από αυτή τη χώρα.....

                              jkostop αυτά και άλλα τόσα θα μπορούσαμε να γράφουμε....έχεις δίκιο και νομίζω ότι αυτά που γράφεις τα περισσότερα τα έχουμε βιώσει όλοι όσοι φεύγουμε.....
                              Αν δω άλλον να στενοχωριέται, θα ζητήσω να σβηστεί το θέμα εντάξει;

                              Comment

                              Working...
                              X