Announcement

Collapse
No announcement yet.

Άλλος για Ολλανδία;

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

    Άλλος για Ολλανδία;

    Καλησπέρα. Θα ήθελα να ρωτήσω πού μπορώ να βρω συγκάτοικο για Ολλανδία, κατά προτίμηση από Αθήνα, 25-30, αποφασισμένο/η να φύγει το φθινόπωρο. Δεν έχω γνωστούς ή συγγενείς εκεί ούτε κανέναν εδώ που να θέλει να φύγουμε μαζί, αλλά δυστυχώς η ζωή στην Ελλάδα οδηγεί στην αυτοκτονία και δεν πάει άλλο. Θα ήθελα επίσης να ρωτήσω πού έχει πολλούς έλληνες μετανάστες ΜΗΠΩΣ και βρεθεί δουλειά έστω σε αποθήκη, εστιατόριο ή μάρκετ. Ευχαριστώ όποιον απαντήσει.

    #2
    Οι ιδιοκτήτες δωματίων, (για τους ανθρώπους που ψάχνουν για συγκάτοικο στην Ολλανδία)

    Originally posted by Nolan View Post
    Καλησπέρα. Θα ήθελα να ρωτήσω πού μπορώ να βρω συγκάτοικο για Ολλανδία, κατά προτίμηση από Αθήνα, 25-30, αποφασισμένο/η να φύγει το φθινόπωρο. Δεν έχω γνωστούς ή συγγενείς εκεί ούτε κανέναν εδώ που να θέλει να φύγουμε μαζί, αλλά δυστυχώς η ζωή στην Ελλάδα οδηγεί στην αυτοκτονία και δεν πάει άλλο. Θα ήθελα επίσης να ρωτήσω πού έχει πολλούς έλληνες μετανάστες ΜΗΠΩΣ και βρεθεί δουλειά έστω σε αποθήκη, εστιατόριο ή μάρκετ. Ευχαριστώ όποιον απαντήσει.
    Οι ιδιοκτήτες δωματίων, ( για τους ανθρώπους που ψάχνουν για συγκάτοικο στην Ολλανδία)/kamernet !

    How to Move to the Netherlands: 19 Steps (with Pictures)

    Netherlands immigration

    Εργασίες σε Ολλανδία - Just Landed

    Start People voor tijdelijke en vaste vacatures

    Werkzoekenden - Tempo-Team - uitzenden | professionals | inhouse services | employability | payrolling | outsourcing

    Migranten uit diverse EU-landen/Οι μετανάστες από διάφορες χώρες της Ε.Ε

    "Η αρχή είναι το ήμισυ του παντός."

    Comment


      #3
      Ευχαριστώ πολύ για τα λινκς, αλλά δυστυχώς δε ξέρω ολλανδικά ακόμα. Γι'αυτό έψαχνα άτομο από Αθήνα-Ελλάδα που να θέλει να μεταναστεύσει κι αυτό εκεί, μήπως συγκατοικούσαμε. Γιατί και οι τιμές στο ενοίκιο είναι ακριβές, και μόνος σε ξένη χώρα χωρίς γνωστούς φαντάζει κάπως. Αλλά ακόμα κι αν τα κατάφερνα και συγκατοικούσα με ξένο, όταν δε μιλάμε ίδια γλώσσα θα είναι δύσκολο να συνεννοηθούμε και για τα απλά πράγματα. Όλοι φεύγουν με τις οικογένειες τους ή τις παρέες τους, αυτοί που δεν έχουν κανέναν τι κάνουν;

      Διαβάζωντας λίγο και άλλα θέματα πάντως απογοητεύομαι. Βλέπω έλληνες του εξωτερικού να κοροϊδεύουν άλλους έλληνες για δουλειές, μισθούς που πάλι δε φτάνουν για να ζήσεις. Και τελικά μπρος γκρεμός και πίσω ρέμα, δε ξέρω τι να κάνω, κι ο χρόνος περνάει.

      Comment


        #4
        Originally posted by Nolan View Post
        Ευχαριστώ πολύ για τα λινκς, αλλά δυστυχώς δε ξέρω ολλανδικά ακόμα. Γι'αυτό έψαχνα άτομο από Αθήνα-Ελλάδα που να θέλει να μεταναστεύσει κι αυτό εκεί, μήπως συγκατοικούσαμε. Γιατί και οι τιμές στο ενοίκιο είναι ακριβές, και μόνος σε ξένη χώρα χωρίς γνωστούς φαντάζει κάπως. Αλλά ακόμα κι αν τα κατάφερνα και συγκατοικούσα με ξένο, όταν δε μιλάμε ίδια γλώσσα θα είναι δύσκολο να συνεννοηθούμε και για τα απλά πράγματα. Όλοι φεύγουν με τις οικογένειες τους ή τις παρέες τους, αυτοί που δεν έχουν κανέναν τι κάνουν;

        Διαβάζωντας λίγο και άλλα θέματα πάντως απογοητεύομαι. Βλέπω έλληνες του εξωτερικού να κοροϊδεύουν άλλους έλληνες για δουλειές, μισθούς που πάλι δε φτάνουν για να ζήσεις. Και τελικά μπρος γκρεμός και πίσω ρέμα, δε ξέρω τι να κάνω, κι ο χρόνος περνάει.
        Γειά σου Nolan !

        Μπορείς να συνεννοηθείς στα Αγγλικά (στην Ολλανδία (80 με 90%) μιλούν Αγγλικά).
        Τα ενοίκια για συγκατοίκηση δεν είναι ακριβά, αρχίζουν από 200-->ευρώ το μήνα (περίπου)... λίγο που είδα.
        Όχι, δεν μεταναστεύουν όλοι με τις οικογένειες τους, ακριβώς το αντίθετο, συνήθως πρώτα φεύγει ο ένας (όταν δεν υπάρχουν χρήματα), βρίσκει δουλειά και σπίτι και μετά έρχεται και η οικογένεια, κ.λ.π.
        Κανένας Έλληνας ΔΕΝ κοροϊδεύει κανέναν, όταν κάποιος ζητάει δουλειά, γίνεται συμφωνία εκ των προτέρων, είναι επιλογή του κάθε ενός, να δεχτεί η ΟΧΙ, αν θα δουλέψει σε Ελληνική εταιρεία.
        Κανείς ΔΕΝ σου βάζει το πιστόλι στον κρόταφο, για προσωρινά είναι καλή λύση, δεν πάς με σκοπό να κάνεις καριέρα (εκτός και αν είναι ο τομέας της δουλειά σου) σε Ελληνικές εταιρείες καθαρισμού οι Ελληνικά εστιατόρια.
        Με τα χαμηλότερα μεροκάματα στο εξωτερικό (συνήθως είναι ωρομίσθιο και δοκιμαστικά), μπορείς να ζήσεις αξιοπρεπώς (για την αρχή τουλάχιστον, μέχρι να προσαρμοστείς).
        "Η αρχή είναι το ήμισυ του παντός."

        Comment


          #5
          Για να μην ανοίγω άλλο θέμα, αν υπάρχει κανένας που να έχει βρει δουλειά και ανεβαίνει Ολλανδία από Σεπτέμβρη ή είναι ήδη εκεί και ενδιαφέρετε για συγκατοίκηση ας στείλει ενα pm. Ανεβαίνω και εγώ για πρώτη φορά με 6μηνο συμβόλαιο και ψάχνω άτομο.

          Comment

          Working...
          X