PDA

Επιστροφή στο Forum : Για όσους είναι Αυστραλοί υπήκοοι (12)

Σελίδες : [1] 2

australian
04.08.2014, 03:02
Για όσους είναι Αυστραλοί υπήκοοι (http://www.patriotaki.net/%CE%B3%CE%B9%CE%B1-%CF%8C%CF%83%CE%BF%CF%85%CF%82-%CE%B5%CE%AF%CE%BD%CE%B1%CE%B9-%CE%B1%CF%85%CF%83%CF%84%CF%81%CE%B1%CE%BB%CE%BF%C E%AF-%CF%85%CF%80%CE%AE%CE%BA%CE%BF%CE%BF%CE%B9-95/)

Crete
04.08.2014, 08:31
Ευχαριστώ sotiris1 και kikirikoy για τις πληροφορίες. Μάλλον θα βάλουμε κάποιους εδώ από Ελλάδα για να γλυτώσουμε τη ταλαιπωρία.

sweetelenitsa
04.08.2014, 08:38
Καλημέρα! Θα ήθελα να σας κάνω μία ερώτηση σχετικά με την επικύρωση των Αυστραλιανών εγγράφων. Έχω διαβάσει ότι σχεδόν όλοι την κάνατε στο immigration που είναι και δωρεάν. Εγώ όμως που βρίσκομαι εκτός Αθηνών πως θα μπορούσα να την κάνω; Αν βάλω κάποιον που ασκεί επάγγελμα σε μία από τις 38 κατηγορίες επαγγελμάτων και γράψει "I certify this to be a true copy of the original" και προσθέσει την υπογραφή, το όνομα και το επάγγελμά του/της, καθώς και την ημερομηνία όπως αναφέρει η πρεσβεία της Αυστραλίας στο Λονδίνο λέτε να έχω πρόβλημα; Το έχει κάνεις κανείς σας;
Ξέχασα να αναφέρω ότι τα έγγραφα τα χρειάζομαι και για την υπηκοότητα του μωρού μου και για την αίτηση της partner του συζύγου.

stelios_thess
04.08.2014, 14:25
Ρε παιδιά δεν υπάρχει κανείς στην πρεσβεία που να μιλάει ελληνικά? Πήρα να ρωτήσω πως να κάνω ανανέωση διαβατηρίων του 1975 και δεν έβγαζα άκρη. Δεν είμαι native speaker και είναι δύσκολο να συνεννοηθείς τηλεφωνικά για περίπλοκα πράματα.

kikirikoy
04.08.2014, 15:11
Καλημέρα! Θα ήθελα να σας κάνω μία ερώτηση σχετικά με την επικύρωση των Αυστραλιανών εγγράφων. Έχω διαβάσει ότι σχεδόν όλοι την κάνατε στο immigration που είναι και δωρεάν. Εγώ όμως που βρίσκομαι εκτός Αθηνών πως θα μπορούσα να την κάνω; Αν βάλω κάποιον που ασκεί επάγγελμα σε μία από τις 38 κατηγορίες επαγγελμάτων και γράψει "I certify this to be a true copy of the original" και προσθέσει την υπογραφή, το όνομα και το επάγγελμά του/της, καθώς και την ημερομηνία όπως αναφέρει η πρεσβεία της Αυστραλίας στο Λονδίνο λέτε να έχω πρόβλημα; Το έχει κάνεις κανείς σας;
Ξέχασα να αναφέρω ότι τα έγγραφα τα χρειάζομαι και για την υπηκοότητα του μωρού μου και για την αίτηση της partner του συζύγου.

γεια σου sweetelenitsa,θα μπορούσες να γίνεις πιο σαφής για το ποια έγγραφα μιλάς

sweetelenitsa
04.08.2014, 16:34
Έχεις δίκιο kikirikoy, το ξέχασα... Εννοούσα το διαβατήριο και το birth certificate.

kikirikoy
04.08.2014, 23:09
Έχεις δίκιο kikirikoy, το ξέχασα... Εννοούσα το διαβατήριο και το birth certificate.

απο οσα γνωριζω τα εγγραφα απο αυστραλια επικυρωνονται απο προξενιο ,πρεσβεια της αυστραλιας στο εξωτερικο.δεν ξερω εαν γνωριζει καποιος κατι αλλο,εγω στην θεση σου θα επερνα τηλ στην πρεσβεια

mariasiran
05.08.2014, 02:55
καλημέρα
Προσπαθώ εδώ και 1 μήνα περίπου να πάρω το birth certificate του άντρα μου αλλά έπεσα επάνω στην αλλαγή του site και τα πράγματα πανε πιο αργά και απο το ελληνικό δημόσιο!
Με την πρεσβεία στην Ελλάδα μην επικοινωνείτε για πληροφορίες σχετικά με τα δικαιολογητικά γιατί δεν έχουν ιδέα τι χρειάζεται. Επικοινώνησα εγώ μαζί τους και μου είπαν οτι δεν ειναι αρμοδιότητα τους.
Εγώ επειδή καθυστερούσαν να μου στείλουν απάντηση με mail και έλεγαν οτι θέλουν 10 εργάσιμες μέρες για να απαντήσουν τους πήρα τηλεφωνο σήμερα και μου είπαν να βάλω δίπλωμα οδήγησης μεταφρασμένο. Μήπως ξέρει κανείς να μου πει αν αυτή η μετάφραση πρέπει να γίνει στο υπουργείο ή σε απλό μεταφραστικό γραφείο;

sweetelenitsa
05.08.2014, 09:13
απο οσα γνωριζω τα εγγραφα απο αυστραλια επικυρωνονται απο προξενιο ,πρεσβεια της αυστραλιας στο εξωτερικο.δεν ξερω εαν γνωριζει καποιος κατι αλλο,εγω στην θεση σου θα επερνα τηλ στην πρεσβεια

Είχα πάρει στην πρεσβεία και μου είχαν πει ότι ΜΟΝΟ εκείνοι επικυρώνουν... Γι' αυτό σας ρώτησα. Δε νομίζω να είναι η μοναδική λύση. Σ'ευχαριστώ πολύ πάντως!

sotiris1
05.08.2014, 11:01
καλημέρα
Προσπαθώ εδώ και 1 μήνα περίπου να πάρω το birth certificate του άντρα μου αλλά έπεσα επάνω στην αλλαγή του site και τα πράγματα πανε πιο αργά και απο το ελληνικό δημόσιο!
Με την πρεσβεία στην Ελλάδα μην επικοινωνείτε για πληροφορίες σχετικά με τα δικαιολογητικά γιατί δεν έχουν ιδέα τι χρειάζεται. Επικοινώνησα εγώ μαζί τους και μου είπαν οτι δεν ειναι αρμοδιότητα τους.
Εγώ επειδή καθυστερούσαν να μου στείλουν απάντηση με mail και έλεγαν οτι θέλουν 10 εργάσιμες μέρες για να απαντήσουν τους πήρα τηλεφωνο σήμερα και μου είπαν να βάλω δίπλωμα οδήγησης μεταφρασμένο. Μήπως ξέρει κανείς να μου πει αν αυτή η μετάφραση πρέπει να γίνει στο υπουργείο ή σε απλό μεταφραστικό γραφείο;

Καλημέρα mariasiran, και εμάς τόσο έκανε περίπου να έρθει το Birth Certidficate, το Μάϊο είχαμε κάνει την αίτηση online στο victoria Births και μετά απο 35 ημέρες έφτασε Ελλάδα αν θυμάμαι καλά. Και ας λένε 10 ημέρες μέσα στο site, εγώ τους έστειλα και email στις 30 ημέρες να δώ τι είχε γίνει, αλλά τελικά δεν μου απάντησε κανείς και μετά απο 5 ημέρες έφτασε το πιστοποιητικό.

kikirikoy
05.08.2014, 12:24
Μήπως ξέρει κανείς να μου πει αν αυτή η μετάφραση πρέπει να γίνει στο υπουργείο ή σε απλό μεταφραστικό γραφείο;

εδώ αρχίζουν τα καλά.... το τυπικό είναι
1) πας στο υπουργείο συγκοινωνιών επικυρώνεις φώτο αντίγραφο
το οποίο αυτός που θα το υπογράψει πρέπει να υπάρχει δείγμα της υπογραφής του στην περιφέρεια
2) πας στην περιφέρεια και σου βάζουν σφραγίδα της χαγης
3) το πας στο υπουργείο εξωτερικών (μεταφραστικό)για μετάφραση

τώρα να σου πω οτι στην αυστραλια δεν έχω ακούσει να ζητήθηκε από κανέναν σφραγίδα της χαγης (apostile) μόνο στην Ελλάδα το ζητάνε
εαν λοιπόν καταφέρεις να περάσεις τον σκόπελο στο μεταφραστικό ,και στο μεταφράσουν χωρίς σφραγίδα της χαγης ειναι ετοιμο

για απλο μεταφραστικό γραφείο δεν το εχω κανει και δεν ξερω να σου απαντησω ,εαν καποιος γνωριζει κατι περισοτερο παρακαλώ να με διορθωσει

ΚΑΛΗ ΤΥΧΗ

Georgios Ntavos
05.08.2014, 14:59
Το μεταφραστικό γραφείο του υπουργείου εξωτερικών είναι πιο επίσημο έγγραφο από να πάτε σε δικηγόρο κτλ.
Το site είναι εδώ : Η Μεταφραστική Υπηρεσία - Μεταφραστική Υπηρεσία (http://www.mfa.gr/ypiresies-gia-ton-politi/metafrastiki-ypiresia/i-metaphrastiki-ypiresia.html)

smara
05.08.2014, 23:58

Και εμεις εκει εχουμε κολλησει. Ειμαστε επαρχια αλλα μετα απο πολυ διαδικασια για επικυρωση καθε εγγραφου, υπαρχει σφραγιδα της Χαγης στη Νομαρχια/ Περιφερεια. Οποτε θα παμε στο Υπ Εξ για μεταφρασεις ετοιμοι. (πχ επικυρωση αντιγραφη Ταυτοτητας ηθελε υπογραφες απο διοικητες κτλ .. συνολο 3... και 3 ωρες αναμονη γιατι δεν ηξεραν τη διαδικασια και ψαχνοντουσαν)

Εκει που εχουμε κολλησει εμεις ειναι στο Proof of identity οπως αναφερα και σε προηγουμενο ποστ.
Το Registry απαντησε (μετα απο πολλες μερες) λεγοντας να επικοινωνησουμε με το γραφειο διαβατηριων εδω στην Ελλαδα το οποιο γραφειο μας λεει δεν εχει καμια δουλεια και να ρωτησουμε το Registry.

Τελικα μπορει να μου πει καποιος πως μαζευει τα απαραιτητα δικαιολογητικα.

Δεν εχω διπλωαμ οδηγησης και ληγει και το βιβλιραιο υγειας. Τι εγγραφα να παω;
Για την καρτα τραπεζης τι εγγραφο ζητας απο την τραπεζα; Ξερω οτι για να μπει σφραγιδα της Χαγης σε τετοιο εγγραφο ... θα στειλω τον Διευθυντη της τραπεζας στο ΚΕΠ για γνησιο της υπογραφης;;;;;;;;;;;

Τι εγγραφο να ζητησω απο ΙΚΑ/ΤΕΒΕ ωστε να το χρησιμοποιησω; Μπορω να βαλω πτυχιο ΙΕΚ αντι για Tertiary education card? πως τελικα να αποδειξω οτι ειμαι εγω;; :P

sweetelenitsa
06.08.2014, 10:01
Ξαναπήρα σήμερα στην Πρεσβεία στην Αθήνα, αφού επέμεινα μου είπαν ότι μπορεί να μου επικυρώσει τα έγγραφα αυτός που θα μου υπογράψει τη φωτο του παιδιού! Οπότε ισχύει αυτό που σας ρώτησα!
Smara δε γνωρίζω να σε βοηθήσω. Αν όμως έπαιρνες τηλέφωνο στην πρεσβεία στην Αθήνα και έλεγες ότι αφορά την υπηκοότητα του παιδιού σου όπως στη δική μου περίπτωση ίσως να σου απαντούσαν γιατί για την υπηκοότητα ζητάνε proof of signature με passport, Driver's Licence, ID Card. Μήπως κάνεις έτσι δουλειά;

kikirikoy
06.08.2014, 12:23
Για την καρτα τραπεζης τι εγγραφο ζητας απο την τραπεζα; Ξερω οτι για να μπει σφραγιδα της Χαγης σε τετοιο εγγραφο ... θα στειλω τον Διευθυντη της τραπεζας στο ΚΕΠ για γνησιο της υπογραφης;;;;;;;;;;;

Τι εγγραφο να ζητησω απο ΙΚΑ/ΤΕΒΕ ωστε να το χρησιμοποιησω; Μπορω να βαλω πτυχιο ΙΕΚ αντι για Tertiary education card? πως τελικα να αποδειξω οτι ειμαι εγω;; :P
διαβασε αυτο...δεν μπαινει σφραγιδα χαγης σε εγγραφο της τραπεζας
Σφραγίδα της Χάγης: Προυποθέσεις για τη χορήγησή της (http://www.damt.gov.gr/index.php?option=com_content&view=article&id=266:20120629-xagi&catid=1:anak&Itemid=3)

vertigo
06.08.2014, 23:21
Ρε παιδιά δεν υπάρχει κανείς στην πρεσβεία που να μιλάει ελληνικά? Πήρα να ρωτήσω πως να κάνω ανανέωση διαβατηρίων του 1975 και δεν έβγαζα άκρη. Δεν είμαι native speaker και είναι δύσκολο να συνεννοηθείς τηλεφωνικά για περίπλοκα πράματα.

Οταν σου απαντησουν στα Αγγλικα ,με το που παρεις τηλεφωνο , αν τους μιλησεις Ελληνικα ,θα σου απαντησουν στα Ελληνικα. Αυστραλιανη πρεσβεια ειναι ...οποτε ,γι αυτο κι απαντανε στα Αγγλικα ,οταν καποιος ,παρει τηλεφωνο.Αν τους απαντησεις Ελληνικα ,στα Ελληνικα ,θα συνεχιστει η συζητηση...κι ουτε χρειαζεται να τους πεις ,οτι δεν κατεχεις τελεια τα Αγγλικα κλπ κλπ , εις την Αγγλικην! Μην ξεχνας ,οτι μπορει να υπαρχουν υπηκοοι ,που ουτε καν ,μια λεξη Αγγλικη ,να μην ξερουν...ωστε να μπορουν να πουν στ Αγγλικα ,οτι δεν μιλανε Αγγλικα!

mariasiran
07.08.2014, 17:46
Σ´ευχαριστω kikirikoy. Mηπως ξέρεις αν το καινούργιο δίπλωμα οδήγησης (καρτα) που έχει και Λατινικά μπορεί να τους καλύψει; Χωρίς σφραγίδες και μεταφράσεις. Για να γίνει πιο σύντομα η διαδικασία γιατί ήδη με έχουν καθυστερήσει.

mariasiran
08.08.2014, 01:17
Καλημέρα σε όλους
Θέλω να κανω μια ακόμη ερώτηση. Έχω διαβάσει οτι τα χαρτιά που πρέπει να ετοιμάσω πρέπει να τα έχω σε 3-4 αντίγραφα γιατί μπορεί να μου χρειαστούν. Αυτο που δεν έχω καταλάβει ειναι αν πρέπει να τα ζητήσω απο την υπηρεσία σε 4 αντίγραφα ή όταν γίνει η μέταφραση να κανω αντίγραφα και να τα επικυρώσω
Όποιος μπορεί ας με βοηθήσει. Ευχαριστώ

Aussie
08.08.2014, 03:15
Καλημέρα σε όλους
Θέλω να κανω μια ακόμη ερώτηση. Έχω διαβάσει οτι τα χαρτιά που πρέπει να ετοιμάσω πρέπει να τα έχω σε 3-4 αντίγραφα γιατί μπορεί να μου χρειαστούν. Αυτο που δεν έχω καταλάβει ειναι αν πρέπει να τα ζητήσω απο την υπηρεσία σε 4 αντίγραφα ή όταν γίνει η μέταφραση να κανω αντίγραφα και να τα επικυρώσω
Όποιος μπορεί ας με βοηθήσει. Ευχαριστώ

Πρώτα τα παίρνεις απο την κάθε αρμόδια αρχή,τους ζητάς αυτά που χρειάζεσε πχ3-4
και μετά τα μεταφράζεις, ενα πρωτότυπο και όσα αντίγραφα θέλεις μεταφρασμένα
θα δείς και πάνω στήν φόρμα που θα γράψεις τα στοιχεία σου πως να μεταφραστούν
σου λέει πόσα αντιγραφα θες :)

Aussie
08.08.2014, 03:19
Σ´ευχαριστω kikirikoy. Mηπως ξέρεις αν το καινούργιο δίπλωμα οδήγησης (καρτα) που έχει και Λατινικά μπορεί να τους καλύψει; Χωρίς σφραγίδες και μεταφράσεις. Για να γίνει πιο σύντομα η διαδικασία γιατί ήδη με έχουν καθυστερήσει.

Νομιζω εκεί δεν θα έχεις θέμα (αν κάνω λάθος ας με διορθώσουν )
μόνο να προσέξεις να είναι το όνομα γραμμένο όπως και στο διαβατήριο
γιατί εμας είχε μια διαφορά ενα γράμμα παραπάνω και μεταφράσαμε και την κάρτα

mariasiran
08.08.2014, 17:45
Σ´ευχαριστω Aussie. Υπάρχει παρά πολυ χαρτούρα για να φύγεις. Ειναι δύσκολο για εμάς που πρέπει να τα μαζέψουμε όλα αυτά, αλλά καλά κάνουν όχι σαν την Ελλαδα που βάζει όποιον να ναι μέσα.

Crete
19.08.2014, 11:24
Γεια και χαρά σε όλους. Μια ερώτηση.
Αν θέλω δύο η τρεις μεταφράσεις του ίδιου εγγράφου
(χωρίς απιστιλ) πρέπει να στείλω από τρία πρωτότυπα στα ελληνικά
και αυτοί θα Επισύναψουν από μια μετάφραση
στο καθένα η θα στήλω ένα και θα βγάλουν αυτοί 3
αντίγραφα?

ntinokosta
19.08.2014, 11:52
καλημερα σε ολα τα πατριοτακια!
Διαβαζω χρονια ολα τα post και ομολογω οτι βοηθησαν υπερ αρκετα για τις αποφασεις που επρεπε να παρθουν με την οικογενεια για το αν πρεπει να κανουμε το μεγαλο βημα για την Αυστραλια!!
Η ωρα λοιπον εφτασε, 20 με 25 Οκτωβρη Αυστραλια ερχομαστε (για 2η φορα)! Το ερωτημα που θελω να κανω ειναι το εξης.. Ειμαστε 5μελες οικογενεια και ολοι εχουμε Australian Passports. Των 2
παιδιων μου τα passports εχουν expiry date on the 5th of November, αμα φυγουμε εμεις γυρω στις 20 με 25 το πολυ Οκτωβρη, θα εχουμε προβλημα σε κανενα αεροδρομιο?
Τηλεφωνησα την πρεσβεια στην Αθηνα και μου ειπαν οτι δεν γνωριζουν, αλλα καλο θα ειναι να τους φτιαξω καινουρια (που αυτο σημαινει extra 180 ευρω + βενζινες + διοδια για Αθηνα)!
Αν γνωριζει κανεις κατι επι του θεματος, θα ειμαι υποχρεως!
Ευχαριστω παρα πολυ, θα τα πουμε συντομα στο Αυστραλια:lol:

smara
19.08.2014, 15:12
αντίγραφα?

Crete
Στη αιτηση που θα κανεις γραφεις ποσα αντιγραφα θελεις απ οσο γνωριζω

mariasiran
19.08.2014, 15:39
Γεια σε όλους
Μου ήρθε μια απάντηση για το birth certificate του άντρα μου η οποία λέει οτι η ταυτότητα πρέπει να ειναι current και να ειναι επίσης μεταφρασμένο!
Πρέπει να μεταφραστεί η ταυτότητα απο τη στιγμή που έχει λατινικούς χαρακτήρες;
Σήμερα πήγαμε πάντως να βγάλουμε μια καρτα στην οποία να φαίνεται το όνομα του άντρα μου και επίσης να αλλάξει το παλιό ροζ δίπλωμα με το καινούργιο μήπως τελικά πάρω επιτέλους αυτο το birth certificate!
Και θέλουμε να φύγουμε και Οκτώβριο!!!

Aussie
19.08.2014, 17:08
καλημερα σε ολα τα πατριοτακια!
Διαβαζω χρονια ολα τα post και ομολογω οτι βοηθησαν υπερ αρκετα για τις αποφασεις που επρεπε να παρθουν με την οικογενεια για το αν πρεπει να κανουμε το μεγαλο βημα για την Αυστραλια!!
Η ωρα λοιπον εφτασε, 20 με 25 Οκτωβρη Αυστραλια ερχομαστε (για 2η φορα)! Το ερωτημα που θελω να κανω ειναι το εξης.. Ειμαστε 5μελες οικογενεια και ολοι εχουμε Australian Passports. Των 2
παιδιων μου τα passports εχουν expiry date on the 5th of November, αμα φυγουμε εμεις γυρω στις 20 με 25 το πολυ Οκτωβρη, θα εχουμε προβλημα σε κανενα αεροδρομιο?
Τηλεφωνησα την πρεσβεια στην Αθηνα και μου ειπαν οτι δεν γνωριζουν, αλλα καλο θα ειναι να τους φτιαξω καινουρια (που αυτο σημαινει extra 180 ευρω + βενζινες + διοδια για Αθηνα)!
Αν γνωριζει κανεις κατι επι του θεματος, θα ειμαι υποχρεως!
Ευχαριστω παρα πολυ, θα τα πουμε συντομα στο Αυστραλια:lol:

Δεν θα εχεις θεμα κανενα !!!!!!
Μην τα ανανεώσεις άδικα και χαλάς τσάμπα χρήματα
καλώς να μας έρθετε

kikirikoy
19.08.2014, 23:43
αντίγραφα?
1 πρωτότυπο και ζητάς 3 αντίγραφα της μεταφρασεις

Aussie
20.08.2014, 03:58
αντίγραφα?

http://www.mfa.gr/images/docs/ypiresies/aitisi_metafrastikhs_ypiresisas_march13.pdf

καλημέρα,αν ρίξεις μια ματιά στα λίγο προηγούμενα πόστ
εχουν απαντηθεί πάλι ολα αυτα
αυτή είναι λοιπόν η αίτηση που κάνεις
και συμπληρώνεις ο,τι ακριβώς ζητάς
την επισυνάπτεις με κάθε έγραφο που θέλεις να μεταφράσεις \

και εδω ο τιμοκατάλογος

http://www.mfa.gr/images/docs/ypiresies/analytiko_timologio_eggrafon.pdf

βαγγελης 25011963
20.08.2014, 12:43
βαγγελης 25011963: καλησπερα ειμαι 51χρ 30 χρονια παντρεμενος με 3 παιδια 26χρ 23χρ 13χρ η συζηγος γεννημενη μελβουρνη οπου ηλθε ελλαδα 14 χρ εχει αυστραλεζικη υπηκοοτητα οπως κ τα παιδια μας η κορη μας η μεγαλη τωρα ειναι μελβουρνη οπου εργαζεται εκει τωρα. Περιουσιακα στοιχεια υπαρχουν 3 σπιτια 1 μαγαζι κ 1 χωραφι με ελιες εγω εχω απαπηρικη συνταξη μεχρι το 2016 η συζυγος βγαινει με συνταξη λογω ανηλικου θα θελαμε να παμε εκει στην κορη μας 1)μπορει η συζυγος να εργασθει εκει κ αν οχι μπορει να παιρνει ταμειο ανεργιας?2)αν κανω τα χαρτια για μονιμη βιζα θα με δεχτουν η θα με απορριψουν λογω αναπηριας? 3) που ειναι καλυτερα να κανω τα χαρτια εκει η εδω? 4)περισσοτερες πιθανοτητες που εχω να μου δωσουν βιζα εκει η εδω?5) ποια βιζα ειναι καλυτερη στην περιπτωση μου ? σας κουραζω κ συγνωμη για αυτο αλλα η εμπειρια σας νομιζω ειναι μεγαλη απο αλλους που ανταλλασεται αποψεις περιμενω γνωμες ,απαντησεις κ οτιδηποτε με βοηθησει ευχαριστω πολυ

kikirikoy
20.08.2014, 15:23
βαγγελης 25011963: καλησπερα ειμαι 51χρ 30 χρονια παντρεμενος με 3 παιδια 26χρ 23χρ 13χρ η συζηγος γεννημενη μελβουρνη οπου ηλθε ελλαδα 14 χρ εχει αυστραλεζικη υπηκοοτητα οπως κ τα παιδια μας η κορη μας η μεγαλη τωρα ειναι μελβουρνη οπου εργαζεται εκει τωρα. Περιουσιακα στοιχεια υπαρχουν 3 σπιτια 1 μαγαζι κ 1 χωραφι με ελιες εγω εχω απαπηρικη συνταξη μεχρι το 2016 η συζυγος βγαινει με συνταξη λογω ανηλικου θα θελαμε να παμε εκει στην κορη μας 1)μπορει η συζυγος να εργασθει εκει κ αν οχι μπορει να παιρνει ταμειο ανεργιας?2)αν κανω τα χαρτια για μονιμη βιζα θα με δεχτουν η θα με απορριψουν λογω αναπηριας? 3) που ειναι καλυτερα να κανω τα χαρτια εκει η εδω? 4)περισσοτερες πιθανοτητες που εχω να μου δωσουν βιζα εκει η εδω?5) ποια βιζα ειναι καλυτερη στην περιπτωση μου ? σας κουραζω κ συγνωμη για αυτο αλλα η εμπειρια σας νομιζω ειναι μεγαλη απο αλλους που ανταλλασεται αποψεις περιμενω γνωμες ,απαντησεις κ οτιδηποτε με βοηθησει ευχαριστω πολυ

1)η σύζυγος απο την στιγμη που ειναι υπηκοος μπορει να εργασθει,για να παρει επιδομα ανεργίας θα πρεπει να γραφτει centrelink που σημαίνει οτι θα ερωτηθεί για τα περουσιακα στοιχεία ,εκτιμώ με αυτα που γραφεις οτι δεν θα της δωσουν
2) θα επεξεργασθουν τον φακελο σου θα λαβουν υποψην τον ιατρικο σου φακελο και θα σου απαντησουν
3) εαν θες να κατεβεις γρηγορα την κανεις απο εδω (αυστραλια)και οσο επεξεργαζονται τον φακελο σου σου δινουν briging η οποια σου δινει το δικαιωμα παραμονης στην χωρα ( εχοντας δεσμευσει το χρηματικο ποσο της βιζας)
4) οι πιθανοτητες ειναι ακριβως ιδιες
5) παντρεμενος με αυστραλη υπηκοο 30 χρονια μια ειναι η βιζα . partner visa (309-101) εκτος χωρας και (820 - 801) εντος

καλη επιτυχια

Crete
20.08.2014, 16:10
Καλησπέρα Βαγγέλη. Όσον αφορά τη δική σου
περίπτωση, όπου δεν θα μπορείς εσύ να δουλέψεις,
πρέπει να δωσετε έμφαση στη δήλωση της γυναίκας
σου (που θα είναι και sponsor σου) για το πως θα
σε στηρίξει έτσι ούτος ώστε να ανταπεξέλθεις στα έξοδα της εκεί
διαβίωσης.
Δεν ξέρω αν υπάρχει κάποια ειδική κατηγορία για
βίζα σε αυτές της περιπτωσεις αλλά από τι στιγμή
που εισαι παντρεμένος τόσα χρόνια και έχεις και
παιδιά με υπηκοότητα, δε νομίζω να σου στερήσουν
την partner visa, η οποία θα σου δώσει και τα ανάλογα
δικαιώματα.
Εύχομαι τα καλύτερα

Aussie
20.08.2014, 16:54

Aφου η γυναίκα σου είναι υπήκοος εσυ θα κατέβεις με partner visa δεν υπάρχει αλλη Visa για σένα.
'Οσον αφορά την αναπηρία αυτό θα σου απαντήσουν οι γιατροί σε τι θα σε εξαιρέσουν απο medicare αυτα δεν μπορούμε να στα απαντήσουμε εμείς.
Οσον αφορά την εργασία εννοείτε και μπορεί να δουλέψει η γυναίκα σου και ή να λάβει τα επιδόματα ως υπήκοος εκτος αν εχει εισοδήματα που φαίνονται οπότε πιθανά δεν θα πάρει αλλά και αυτά η μονη εγκυρη πηγή να σας τα πεί ακριβώς είναι το centrelink.
Διάβασε έχουν απαντηθεί ολα αυτά που ρωτάς πολλάκις φορες.
καλή επιτυχία εύχομαι

gtsourn
24.08.2014, 12:43
Γειά σας, ονομάζομαι Γιωργος. Ελπίζω να μην παραβαίνω κάποιους κανόνες του forum ανοίγοντας αυτό το θέμα αλλά έψαξα όλο το forum και δεν βρήκα κάποια περίπτωση σαν την δική μου. Μήπως μπορεί κάποιος να βοηθήσει;
Οι γονείς μου μετανάστευσαν στην Αυστραλία το 1968. Εγώ ήμουν 4μιση ετών όταν έγινε αυτό. Πήραν την υπηκοότητα και επιστρέψαμε όλοι μαζί το 1977 με Αυστραλιανό διαβατήριο. Οι δικοί μου έχουν ακόμη τα διαβατήριά τους με τα στοιχεία των παιδιών (3 στον αριθμό). Εγώ το 1984 έβγαλα διαβατήριο (Αυστραλέζικο) και επέστρεψα το 1986 στην Αυστραλία όπου έμεινα για 3 μήνες και μετά πάλι Ελλάδα (βλακεία μου μεγάλη). Αυτό που θέλω να ρωτήσω (αν κάποιος γνωρίζει) είναι το εξής: δεν έχω κάποιο χαρτί που να λέει ότι είχα την υπηκοότητα της χώρας παρά μόνο το παλιο μου διαβατήριο και τα certificate of citizenship των γονιών μου. Τώρα θέλω να ανανεώσω το Αυστραλέζικο διαβατήριο μου αν γίνεται αλλά στο site της πρεσβείας από ότι είδα σαν supporting document θέλουν το certificate of citizenship το οποίο δεν το έχω. Μήπως γνωρίζει κάποιος πού μπορώ να το βρω; 'Εχω άραγε ακόμη την αυστραλιανή υπηκοότητα; Αν ναι έχω και έναν πιτσιρικά σχεδόν 4 ετών. Μπορώ να κάνω χαρτιά και για αυτόν για να την αποκτήσει; Σκέφτομαι να φύγω από Ελλάδα και αν έχω υπηκοότητα ακόμη να προσπαθήσουμε να βγάλουμε partner visa για την σύζυγο που είναι Ελληνίδα και έχει φροντιστήριο Αγγλικών στην Ελλάδα.
Συγνώμη αν σας κούρασα με το μακρύ μου μήνυμα και ευχαριστώ για την υπομονή σας.

Aussie
24.08.2014, 15:01
Γειά σας, ονομάζομαι Γιωργος. Ελπίζω να μην παραβαίνω κάποιους κανόνες του forum ανοίγοντας αυτό το θέμα αλλά έψαξα όλο το forum και δεν βρήκα κάποια περίπτωση σαν την δική μου. Μήπως μπορεί κάποιος να βοηθήσει;
Οι γονείς μου μετανάστευσαν στην Αυστραλία το 1968. Εγώ ήμουν 4μιση ετών όταν έγινε αυτό. Πήραν την υπηκοότητα και επιστρέψαμε όλοι μαζί το 1977 με Αυστραλιανό διαβατήριο. Οι δικοί μου έχουν ακόμη τα διαβατήριά τους με τα στοιχεία των παιδιών (3 στον αριθμό). Εγώ το 1984 έβγαλα διαβατήριο (Αυστραλέζικο) και επέστρεψα το 1986 στην Αυστραλία όπου έμεινα για 3 μήνες και μετά πάλι Ελλάδα (βλακεία μου μεγάλη). Αυτό που θέλω να ρωτήσω (αν κάποιος γνωρίζει) είναι το εξής: δεν έχω κάποιο χαρτί που να λέει ότι είχα την υπηκοότητα της χώρας παρά μόνο το παλιο μου διαβατήριο και τα certificate of citizenship των γονιών μου. Τώρα θέλω να ανανεώσω το Αυστραλέζικο διαβατήριο μου αν γίνεται αλλά στο site της πρεσβείας από ότι είδα σαν supporting document θέλουν το certificate of citizenship το οποίο δεν το έχω. Μήπως γνωρίζει κάποιος πού μπορώ να το βρω; 'Εχω άραγε ακόμη την αυστραλιανή υπηκοότητα; Αν ναι έχω και έναν πιτσιρικά σχεδόν 4 ετών. Μπορώ να κάνω χαρτιά και για αυτόν για να την αποκτήσει; Σκέφτομαι να φύγω από Ελλάδα και αν έχω υπηκοότητα ακόμη να προσπαθήσουμε να βγάλουμε partner visa για την σύζυγο που είναι Ελληνίδα και έχει φροντιστήριο Αγγλικών στην Ελλάδα.
Συγνώμη αν σας κούρασα με το μακρύ μου μήνυμα και ευχαριστώ για την υπομονή σας.

Home - Australian Embassy (http://www.greece.embassy.gov.au/athn/home.html)

Καλησπέρα,απο την στιγμή που έχεις μπλέ διαβατήριο
έχεις και υπηκοότητα πάρε τηλ στην πρεσβεία να σου πουν τι χαρτιά χρειάζονται για έκδοση νέου διαβατηρίου !!!!!!
επίσης ρώτα στήν πρεσβεία να σου πούν ακριβώς τι χαρτιά χρειάζονται για την οικογενειά σου !!!!

καλή τύχη :yes:

gtsourn
24.08.2014, 15:34
Ευχαριστω πολύ για την αμεση απάντηση. Υπόψιν όμως οτι το μπλε διαβατήριό μου έχει λήξει το 1989 και δεν το έχω ανανεώσει από τότε. Αυτο άραγε αποτελεί πρόβλημα; Θα πάρω πάντως αύριο Δευτέρα τηλέφωνο την πρεσβεία στο Λονδίνο (από ότι έχω διαβάσει στο forum που είναι υπεύθυνη για τα διαβατήρια)
Ευχαριστώ πολύ

Diamond Spy
24.08.2014, 20:00
Εχω διαβασει παρομοια περιπτωση με την δικια σου.. Δεν υπαρχει κανενα προβλημα εστω και μετα απο τα 28 χρονια.

gtsourn
24.08.2014, 20:19
Ευχαριστώ πολύ βρε παιδιά. Ελπίζω για ότι καλύτερο. Να είστε καλά.

australian
24.08.2014, 22:51
Ευχαριστω πολύ για την αμεση απάντηση. Υπόψιν όμως οτι το μπλε διαβατήριό μου έχει λήξει το 1989 και δεν το έχω ανανεώσει από τότε. Αυτο άραγε αποτελεί πρόβλημα; Θα πάρω πάντως αύριο Δευτέρα τηλέφωνο την πρεσβεία στο Λονδίνο (από ότι έχω διαβάσει στο forum που είναι υπεύθυνη για τα διαβατήρια)
Ευχαριστώ πολύ
Επικοινώνησε με την πρεσβεία στην Αθήνα κι ΟΧΙ στο Λονδίνο!

sotiris1
25.08.2014, 11:41
Καλησπέρα μια μικρή ενημέρωση,

απο το Σάββατο 23/8 το immi account δέχθηκε update και πλέον προσφέρει κάποιες παραπάνω υπηρεσίες, απο τις σημαντικότερες προσθήκες η δυνατότητα να κάνει κάποιος αίτηση για Citizenship by Descent online.

Φτιάχνω αυτή την στιγμή του ανηψιού μου, και βλέπω οτι άλλαξαν και τις φόρμες, πλέον η form 118 δεν χρειάζεται έχει γίνει ηλεκτρονική, ενώ προστέθηκε η form 1195 που είναι για την ταυτοποίηση (μόνο 2 σελίδες) που υπογράφει ο δικηγόρος κλπ.

The proposed changes look to be on the whole beneficial and applicants should be able to:

- Change passport details online
- Change address/email online
- Import paper applications for certain visas
- Lodge an application for Citizenship by Descent
- View an expanded list of correspondence, including: acknowledgment, grant, sponsorship/nomination approvals, requests for more information and withdrawal notification letters.

- Capability to send, share and remove applications
- Enhanced help and hover text
- More accessible information of processing times
- Listing all services available to clients to assist with access to more than one system
- Improve search and onscreen messaging

gtsourn
25.08.2014, 17:21
Καλημερα/Καλησπερα σε ολους. Επαιρνα τηλεφωνο στην πρεσβεία της Αθήνας και τελικά δεν εβγαλα ακρη πατώντας στα αυτοματοποιημενα μηνύματα και τελικά πήρα στο Προξενείο της Θεσ/νίκης και μίλησα με κάποιον πολύ ευγενικό υπάλληλο που μου υπέδειξε την ιστοσελίδα στην οποία πρέπει να απευθυνθώ, έκανα την αίτηση και τώρα την Πέμπτη θα την καταθέσω προσωπικά στο Προξενείο. Όντως η ιστοσελίδα είναι κατατοπιστική και εύκολα όλα στο να γίνουν γιατι και άτομα στην Αυστραλία έχω και δικηγόρο εδώ που ταυτοποίησε τα πάντα. Είχα ένα πρόβλημα με το certificate of citizenship (δεν μπορούσα να βρω το δικό μου) και ο υπάλληλος του προξενείου μου είπε να κοιτάξω στο πίσω μέρος του χαρτιού και ω! το θαύμα ήμουν γραμμενος εκεί στο certificate του πατέρα μου επειδή όταν φύγαμε από Αυστραλία ήμουν ακόμη ανήλικος, και όταν ξαναέβγαλα διαβατήριο ως ενήλικος προφανώς είχαμε επιδείξει αυτό το χαρτί. Επιτέλους.
Θα ήθελα να ρωτήσω κάτι ακόμη. Με την "γυναίκα" μου (επειδή απλά συζούμε δεν είμαστε παντρεμένοι) έχουμε παιδί, το οποίο το έχω αναγνωρίσει από την πρώτη στιγμή. Γνωρίζει κανείς σε τέτοια περίπτωση τί γίνεται; Μπορώ να βγάλω στο παιδί, ανήλικο, αυστραλιανό διαβατήριο ή πρέπει πρώτα να παντρευτούμε; πράγμα που δεν μας ενοχλεί γιατί ούτως ή άλλως δεν παντρευόμασταν στην Ελλάδα για φορολογικούς λόγους αλλά αν είναι να πάμε down under no problem mate! Ξέρετε για καμιά παρόμοια περίπτωση;
Ευχαριστώ πολύ

kikirikoy
28.08.2014, 00:10
Καλημερα/Καλησπερα σε ολους. Επαιρνα τηλεφωνο στην πρεσβεία της Αθήνας και τελικά δεν εβγαλα ακρη πατώντας στα αυτοματοποιημενα μηνύματα και τελικά πήρα στο Προξενείο της Θεσ/νίκης και μίλησα με κάποιον πολύ ευγενικό υπάλληλο που μου υπέδειξε την ιστοσελίδα στην οποία πρέπει να απευθυνθώ, έκανα την αίτηση και τώρα την Πέμπτη θα την καταθέσω προσωπικά στο Προξενείο. Όντως η ιστοσελίδα είναι κατατοπιστική και εύκολα όλα στο να γίνουν γιατι και άτομα στην Αυστραλία έχω και δικηγόρο εδώ που ταυτοποίησε τα πάντα. Είχα ένα πρόβλημα με το certificate of citizenship (δεν μπορούσα να βρω το δικό μου) και ο υπάλληλος του προξενείου μου είπε να κοιτάξω στο πίσω μέρος του χαρτιού και ω! το θαύμα ήμουν γραμμενος εκεί στο certificate του πατέρα μου επειδή όταν φύγαμε από Αυστραλία ήμουν ακόμη ανήλικος, και όταν ξαναέβγαλα διαβατήριο ως ενήλικος προφανώς είχαμε επιδείξει αυτό το χαρτί. Επιτέλους.
Θα ήθελα να ρωτήσω κάτι ακόμη. Με την "γυναίκα" μου (επειδή απλά συζούμε δεν είμαστε παντρεμένοι) έχουμε παιδί, το οποίο το έχω αναγνωρίσει από την πρώτη στιγμή. Γνωρίζει κανείς σε τέτοια περίπτωση τί γίνεται; Μπορώ να βγάλω στο παιδί, ανήλικο, αυστραλιανό διαβατήριο ή πρέπει πρώτα να παντρευτούμε; πράγμα που δεν μας ενοχλεί γιατί ούτως ή άλλως δεν παντρευόμασταν στην Ελλάδα για φορολογικούς λόγους αλλά αν είναι να πάμε down under no problem mate! Ξέρετε για καμιά παρόμοια περίπτωση;
Ευχαριστώ πολύ

δεν εχεις κανενα προβλημα ....You might be able to get partner visa if you are married to or in a de facto relationship
with πανω απο 2 χρονια

Crete
29.08.2014, 13:35
Καλησπέρα σε όλους. Υπάρχει κάποιος που να μετέφρασε
το όνομα Εμμανουήλ στα Αγγλικα, να μου πει πως
έγραψε: Emmanuel, Emmanuil ή κάπως αλλιώς?

Aussie
29.08.2014, 18:30
Καλησπέρα σε όλους. Υπάρχει κάποιος που να μετέφρασε
το όνομα Εμμανουήλ στα Αγγλικα, να μου πει πως
έγραψε: Emmanuel, Emmanuil ή κάπως αλλιώς?

Emmanuel ειναι το σωστό αλλα να προσεξεις να ειναι ειναι το ιδιο γραμμένο παντού
πχ ταυτότητα,διαβατήριο γενικά οπου θα ειναι μεταφρασμένο

Crete
29.08.2014, 18:42
Ευχαριστώ πολύ aussie.

vertigo
01.09.2014, 08:48

Σου απαντησαν ηδη ,σχετικα ,στα ερωτηματα σου.

Απλα ,θελω να προσθεσω ,καποια πραγματα.
Να μην ξεχναμε ,οτι Ελλαδα και Αυστραλια ,εχουν υπογραψει Συμφωνια Κοινωνικης Ασφαλισης μεταξυ Ελλαδας και Αυστραλιας ,που σημαινει οτι συνεργαζονται και ανταλλασουν στοιχεια...Εννοω ,με λιγα λογια ,οτι στην Ελλαδα ,οταν καποιος συνταξιουχος ,θελει και να δουλεψει...του κοβουν ολη την συνταξη ,αν ειναι κατω απο 55 χρονών και μετα τα 55 ,του κοβουν το 70% ,στο ακαθαριστο ποσό που υπερβαινει τα 30 ημερομισθια ανειδικευτου εργατη...
Το να δουλευει λοιπον ,ενας Ελληνας συνταξιουχος ,στην Αυστραλια και να μην ενημερωσει ,τον ασφαλιστικο του φορεα ,στην Ελλαδα ,δεν ξερω αν μπορει να συμβει ,χωρις επιπτωσεις. Γι αυτο ,ο μονος αρμοδιος φορεας ,για την σωστη ενημερωση επ αυτου ,ειναι ο ασφαλιστικος φορεας ,που δινει την συνταξη..

Το ιδιο και για συνταξιουχο αναπηριας ,γιατι κι αυτος ,μπορει να δουλεψει ,αναλογα με το ποσοστο αναπηριας και να λαμβανει μεχρι ενα ορισμενο ποσό ,αναλογα με τον βαθμο αναπηριας.Μονο ο ασφαλιστικος φορεας ,μπορει να δωσει απαντηση ,για το αν μπορει ,καποιος με αναπηρικη συνταξη ,να εργασθει στο εξωτερικο και με ποιες προϋποθεσεις.

Για περισσοτερα ,ειτε για εργασια της συνταξιουχου συζυγου ,στην Αυστραλια ,ειτε για σενα ,θα πρεπει να ρωτησετε στην αρμοδια διευθυνση του ΙΚΑ ,Διεύθυνση Διεθνών Ασφαλιστικών Σχέσεων,Γερανίου 42, Ομόνοια ,τηλ 210 678 3691 ,
e-mail dasika@ika.gr

Eπισης ,για να σας δοθουν επιδοματα ,απο Αυστραλια ,θα κοιταξουν εκτος απο τα εισοδηματα σας ,απο Ελλαδα και την ακινητη σας ,περιουσια...Με 2 συνταξεις απο Ελλαδα -δεν ξερω αν παιρνεις και καποιο άλλο επιδομα ,οπως της παραπληγιας πχ ,που κι αυτο ,φαινεται στο εκκαθαριστικο ,εκτος της αναπηρικης συνταξης κι ας μην φορολογειται,σε αντιθεση με την αναπηρικη συνταξη ,που το αν θα φορολογηθει ,εξαρταται απ το ποσοστο και την φυση της αναπηριας-,3 σπιτια ,μαγαζι-που δεν ξερω ,αν αποδιδει και εισοδημα- κι ο,τι άλλο εχετε ,δεν ξερω αν και τί ποσό μπορειτε να παρετε για Newstart Allowance.Αλλά και παλι ,οπως πολυ σωστα ,σου εγραψε η Αussie (http://www.patriotaki.net/%CE%B3%CE%B9%CE%B1-%CF%8C%CF%83%CE%BF%CF%85%CF%82-%CE%B5%CE%AF%CE%BD%CE%B1%CE%B9-%CE%B1%CF%85%CF%83%CF%84%CF%81%CE%B1%CE%BB%CE%BF%C E%AF-%CF%85%CF%80%CE%AE%CE%BA%CE%BF%CE%BF%CE%B9-95/%CE%B3%CE%B9%CE%B1-%CF%8C%CF%83%CE%BF%CF%85%CF%82-%CE%B5%CE%AF%CE%BD%CE%B1%CE%B9-%CE%B1%CF%85%CF%83%CF%84%CF%81%CE%B1%CE%BB%CE%BF%C E%AF-%CF%85%CF%80%CE%AE%CE%BA%CE%BF%CE%BF%CE%B9-12-a-6235/index4.html#post84458) ,για το αν θα σας δωσουν επιδοματα ,αρμοδιο ν απαντησει ,ειναι μονο το Centrelink.Αλλά και να προσμετρανε διαφορετικα ,σε περιπτωση και αναπηρικης συνταξης ...καλυτερα ,να παρετε απαντησεις ,απ τον αρμοδιο φορεα.
Kι επειδη ,σιγουρα ,θα θελεις απαντησεις ,πριν κατεβειτε ,δες εδω (http://www.humanservices.gov.au/customer/contact-us/write-message-us) ,πώς μπορεις να επικοινωνησεις ,μαζι τους.

Και βεβαια ,μπορεις να διαβασεις και μονος σου ,εδω (http://www.humanservices.gov.au/customer/enablers/income/) ,εδω (http://www.humanservices.gov.au/customer/services/centrelink/newstart-allowance) κι εδω (http://www.humanservices.gov.au/customer/enablers/assets/) ,σχετικα με το newstart allowance και τα Income &Assets tests etc etc
Σιγουρα ,υπολογιζουν και ''income from outside Australia, including non-Australian pensions and other income from sources outside Australia''
οπως και την ακινητη περιουσια ,εκτος Αυστραλιας ''Property and items you or your partner own or have interest in, including those assets held outside Australia, can affect your payment''

vertigo
01.09.2014, 09:54
Με την "γυναίκα" μου (επειδή απλά συζούμε δεν είμαστε παντρεμένοι) έχουμε παιδί, το οποίο το έχω αναγνωρίσει από την πρώτη στιγμή. Γνωρίζει κανείς σε τέτοια περίπτωση τί γίνεται; Μπορώ να βγάλω στο παιδί, ανήλικο, αυστραλιανό διαβατήριο ή πρέπει πρώτα να παντρευτούμε;

Μπορεις ,μια χαρά ,να βγαλεις Αυστραλιανο διαβατηριο στο παιδι ,ειτε εχεις παντρευτει ,ειτε οχι. Βεβαια ,θα πρεπει να δωσει συγκαταθεση και η μαμα του παιδιου ,που στην δικη σας περιπτωση ,δεν υπαρχει προβλημα ,να μην δωσει,εφ οσον ,οπως φαινεται ,ειστε μαζι και θελετε ,μαζι ,να πατε ,Αυστραλια! Γιατι ,υπαρχουν και περιπτωσεις ,που δεν υπογραφει ο άλλος γονιος ,ειδικα σε χωρισμενα ζευγαρια.

vertigo
01.09.2014, 10:13
δεν εχεις κανενα προβλημα ....You might be able to get partner visa if you are married to or in a de facto relationship
with πανω απο 2 χρονια

Πολυ σωστα ,kikirikoy!
Επιτρεψε μου ,μια περαιτερω διευκρινηση ,για οσους τυχον ,δεν καταλαβουν καλά ,τα 2 χρονια!
Τα 2 χρονια μαζι ,τουλαχιστον ,δινουν εξ αρχης ,την μονιμη partner visa ,σε οποιον εχει παιδι. Αλλιώς ,θα παρει ,αρχικα ,την προσωρινη.Αν δεν υπαρχουν παιδια ,τοτε ,για να παρει εξ αρχης ,την μονιμη ,θα πρεπει να ειναι τουλαχιστον 3 χρονια μαζι,αλλιως ,παιρνει την προσωρινη ,αρχικα και μετα ,εφ οσον συνεχιζεται η σχεση ,θα πληροι τις προϋοποθεσεις ,για την μονιμη , οταν εχουν περασει 2 χρονια ,απ την αρχικη αιτηση για partner visa.
Και παντως ,σε de facto σχεση ,θα πρεπει να υπαρχει 12 μηνη -, ακριβως πριν την ημερομηνια της αιτησης-αποδεδειγμενη συμβιωση ,σαν ζευγαρι ,για να θεωρηθει ,εγκυρη η αιτηση.
Bεβαια ,οταν υπαρχει παιδι απ την σχεση ,μπορει να μειωθει ο χρονος του 12 μηνου
''De facto applications: Waivers of One Year Relationship Requirement /compelling and compassionate circumstances for the grant of the visa /in the case of a de facto partner relationship where there is a child from the relationship'' και να δεχτουν και λιγοτερους μηνες ,αλλά σε καθε περιπτωση ,θα πρεπει ν αποδειχτει ,οτι υπαρχει συμβιωση ,σαν ζευγαρι. Μπορει ,καποιοι ,να εχουν παιδι ,εκτος γαμου και να μην εχουν πια σχεση...Δεν σημαινει ,οτι ο μη Αυστραλος γονεας ,θα παρει και partner visa....Σε περιπτωση που κανει γαμο ,δεν υπαρχει ο όρος του 12 μηνου και παντως ,δεν θ αμφισβητηθει η γνησιοτητα του γαμου ,αφου θα ειναι προσφατος -αν γινει!- , εφ οσον εχουν κι ενα παιδι ,μαζι!Γιατι ,υπαρχουν και μαϊμουδενιοι γαμοι και καποιοι βγαζουν και λεφτα ,απο τετοιες κομπινες ...

Crete
01.09.2014, 15:11
Καλησπέρα ξέρει κάποιος αν τα μαθήματα αγγλικών
που δικαιούται κάποιος δωρεάν στην Αυστραλία σου
δίνουν στο τέλος κάποια πιστοποίηση αντί για ielts
για παράδειγμα, γιατί δεν υπάρχουν χρήματα για ielts
+ φροντιστήρια + ταξίδι Αθήνα... Επίσης ξέρει κάποιος
αν κατά τη διάρκεια παρακολούθησης των μαθημάτων
μπορώ να δουλέψω σε κάποια δουλειά part time;
Το λέω αυτό γιατί από όσο ξέρω αν πάρει κάποιος
κάποιο επίδομα στην αρχή, δικαιούται και τα Αγγλικα,
αν όμως βρει δουλειά, του ελαττώνουν ή του κόβουν
το επίδομα, μήπως κάνουν το ίδιο και με τα Αγγλικά?
Ευχαριστώ εκ των προτέρων.

gtsourn
01.09.2014, 16:11
Ευχαριστώ πολύ παιδιά για τις πληροφορίες που μου δώσατε. Το καλό είναι ότι μπορούμε εύκολα να αποδείξουμε ότι υπάρχει σχέση παραπάνω από 12 μήνες γιατί πρώτα πρώτα έχουμε το παιδί που είναι τεσσάρων ετών και δεύτερον φωτογραφίες κ.α. που πηγαίνουν πίσω από το 2001. Τώρα εγώ προσωπικά περιμένω σε 3 περίπου εβδομάδες το καινούργιο μου διαβατήριο και μετά αρχίζει ο Γολγοθάς που πολλοί από εσάς περάσατε των διαδικασιών για τον γιο μου και την partner visa της γυναίκας μου.
Αλλά μια και είδα το επόμενο ποστ που γράφει για τα Αγγλικά, να κάνω μια ερώτηση χωρίς ελπίζω να γίνομαι πολύ κουραστικός. Η γυναίκα μου έχει φροντιστήριο αγγλικών και εργάζεται ως καθηγήτρια εδώ και πολλά χρόνια. Έχει το Proficiency του Michigan. Θα πρέπει να δώσει και για IELTS? Αυτή προετοιμάζει τα παιδιά για αυτές τις εξετάσεις και όχι μόνο. Θα ήταν πολύ κοροιδία και ταλαιπωρία πιστεύω αλλά αν χρειαστεί λέει ότι θα το κάνει. Σπάστε πλάκα όμως εκεί που κάνεις εγγραφή και σε ρωτάνε για το τι επάγγελμα κάνεις να γράψει "καθηγήτρια Αγγλικών και φροντιστηριούχος". Και η μεγαλύτερη πλάκα θα είναι να δίνει με κανέναν μαθητή της παρέα.
Να συμπληρώσω επίσης ότι ο γιος μας από την ώρα που άρχισε να μιλάει, μιλάει μόνο Αγγλικά. Και να σκεφτείτε ότι την λέγαμε την μητέρα του τρελή που του μιλούσε συνέχεια αγγλικά αλλά να τώρα που χρειάστηκε. Εγώ φυσικά τα μιλάω σαν μητρική γλώσσα αλλά στον γιο μου μιλούσα ελληνικά. Αποτέλεσμα; τώρα ο μικρός άρχισε από μόνος του να μιλάει και ελληνικά αλλά με σπαστή προφορά, λες και είναι αλλοδαπός. Μια συμβουλή προς όλους: Αν μπορείτε βάλτε τα παιδιά σας να μάθουν ξένες γλώσσες και ειδικά αν υπάρχει η δυνατοτητα από μωρά. Βάλτε τα να βλέπουν παιδικά και διαβάζετέ τους ξενόγλωσσα βιβλία. Βοηθάει πολύ. Αυτό έκανε η γυναίκα μου και ο μικρός τώρα μιλάει τα Αγγλικα ως μητρική γλώσσα και με καλή προφορά κιόλας και αυτό θα είναι ένα μεγάλο ατού για όταν πάει σχολείο εκεί.
Ευχαριστώ πολύ.

smara
03.09.2014, 01:25
Τερμα τα ψεμματα. Μετα απο ατελειωτες μερες διαβαζοντας το φορουμ και τωρα που εχω πιο ανθρωπινο ωραριο στη δουλεια ειναι ωρα να ξεκινησω τα χαρτια μου. Εχω συγκεντρωσει διαφορες αποριες που δεν εχω καταφερει να λυσω. σιγουρα καπου θα εχουν γραφθει αλλα χρειαζομαι τη βοηθεια σας.

1. Η SOS ερώτηση
Το κυριοτερο προβλημα ειναι το εξης: Το επιθετο μου το εχουν δηλωσει διαφορετικα στα Αγγλικα (ενα γραμμα λειπει περα απο τη μετατροπη σε θηλυκο). Η Ελληνκη ταυτοτητα ομως εχει τη μετατροπη συμφωνα με το Ελληνικο. Δεν εχω ιδεα πως να ζητησω το birth Certificate και σε πρωτη φαση πως να ζητησω να μεταφραστουν τα εγγραφα. Ακομη και αν τα υπολοιπα μεταφραστουν οπως τα ζητησω.. θα μου λειπει το βασικο εγγραφο .. η ταυτοτητα! (διπλωμα δεν εχω). Εχει αντιμετωπισει κανεις το ιδιο προβλημα;

Αναρωτιεμαι ποιος δεν ηξερε ορθογραφια και μπλεξαμε ετσι!

2. Επειδη οπως ολοι ξερουμε δε μπορουμε να βασιζομαστε μονο σε φιλους/συγγενεις πρεπει να υπαρχει και ενα Back up plan. Σκοπευω να μετακομισω με την κορη μου και θλεω να βρω ενα προσιτο ξενοδοχειο κτλ για διαμονη απο την πρωτη κιολας μερα και οσο χρειαστει μεχρι να βρουμε σπιτι. Καπου ειχα διαβασει ενα ποστ για housing αλλα δε το βρισκω τωρα.
Αν δουμε οτι η υποδοχη εκει ειναι καλη και οντω εχουν τη διαθεση να μας φιλοξενησουν εχει καλως (ειναι ομως φιλοι που εχω να δω πολλαα χρονια) αλλιως η λυση ειναι αυτη.

3. Βλεπω οτι υπαρχουν πολλες επιλογες για ενοκιαση δωματιου / Granny flat. Ακουγεται καλη λυση για αρχη τουλαχιστον μεχρι να βρω δουλεια γιατι δε θα ηθελα να λειπω για δουλεια κ η εφηβη κορη να ειναι μονη στο shared σπιτι - στο granny flat μου φαινεται καπως καλυτερα. Εχει κανεις εμπειρια απο τετοιες καταστασεις;

4. Εχω καταλαβει οτι το θεμα ενοικιασης σπιτιου ειναι κ λιγο θεμα τυχης αλλα σκοπευω να το κυνηγησω πολυ δυναμικα (φανταζομαι ολοι το ιδιο θα εκαναν). Απο τη μερα που θα συμφωνησει ο ιδιοκτητης ποσος καιρος περνα να εγκριθει το bond και να ολοκληρωθουν τα χαρτια; Ρωταω διοτι οι μερες στο hotel η οπου μενουμε θα τρεχουν. Aν εχω καταλαβει καλα το housing Department σου χορηγει ολοληρο το Bond ή και δάνειο, σωστα;

Μη σας ζαλιζω .. αυτα τα λιγα θα ηθελα να ξερω.

smara
03.09.2014, 17:51
Ευχαριστω πολυ για τα πμ βοηθειας αλλα και συμπαραστασης .. μενει μονο να μου λυθει η πρωτη απορια :)

GeorgeF
05.09.2014, 02:00
Καλησπέρα σας και συγχαρητήρια για το forum.

Φίλοι και φίλες, επειδή σε 20 μέρες πετάω για Μελβούρνη (μόνιμα θέλω να πιστεύω)
και από τον φόβο μου μήπως έχω ξεχάσει κάτι, παίρνω το θάρρος να σας ρωτήσω.
Τι έγγραφα χρειάζεται να έχω στην κατοχή μου (εκκαθαριστικό-ποινικό μητρώο-βιβλιάριο υγείας....)
ώστε να είμαι ok εκεί;;

Σας ευχαριστώ εκ των προτέρων

Crete
05.09.2014, 09:32
Καλησπέρα Γιώργο. Τα χαρτιά που πρέπει να κρατά
ο καθένας δεν είναι και τα ίδια. Παίζει ρόλο αν είσαι
υπήκοος ( δεν θα κανείς αίτηση για βίζα από εκεί)
αν έχεις κάποια πτυχία, αν πας με οικογένεια ή μόνος,
αν έχεις κάποιο πρόβλημα υγείας κτλ...
Σε κάθε περίπτωση δεν αγχώνεσαι. Πέρνεις ότι κρίνεις
απαραίτητο, διαβάζεις περισσότερο πατριωτακι να σου
λυθούν όλες σχεδόν όλες οι απορίες, και σημαντικότερο
πριν φύγεις αφήνεις εδώ ένα άτομο με πληρεξούσιο
από εσένα να μπορεί να σου στείλει κάτι αν ξεχάσεις
ή να σου τακτοποιήσει μια υπόθεση. Δε γίνεται να φύγουμε
και να μην αφήσουμε έστω και μια εκκρεμότητα από
λάθος... Εύχομαι να βοήθησα. Καλή τύχη

GeorgeF
05.09.2014, 12:33
Καλησπέρα Γιώργο. Τα χαρτιά που πρέπει να κρατά
ο καθένας δεν είναι και τα ίδια. Παίζει ρόλο αν είσαι
υπήκοος ( δεν θα κανείς αίτηση για βίζα από εκεί)
αν έχεις κάποια πτυχία, αν πας με οικογένεια ή μόνος,
αν έχεις κάποιο πρόβλημα υγείας κτλ...
Σε κάθε περίπτωση δεν αγχώνεσαι. Πέρνεις ότι κρίνεις
απαραίτητο, διαβάζεις περισσότερο πατριωτακι να σου
λυθούν όλες σχεδόν όλες οι απορίες, και σημαντικότερο
πριν φύγεις αφήνεις εδώ ένα άτομο με πληρεξούσιο
από εσένα να μπορεί να σου στείλει κάτι αν ξεχάσεις
ή να σου τακτοποιήσει μια υπόθεση. Δε γίνεται να φύγουμε
και να μην αφήσουμε έστω και μια εκκρεμότητα από
λάθος... Εύχομαι να βοήθησα. Καλή τύχη
Σε ευχαριστώ πολύ, να είσαι καλά.
Ξέχασα να γράψω πως είμαι Αυστραλός υπήκοος,
άρα (θέλω να πιστεύω) λιγότερα χαρτιά.

Ένα έγγραφο Δεν θα ήθελα να πάρω μαζί μου,
γι αυτό και η αγωνία μου, το βιβλιάριο υγείας
του Ι.Κ.Α. γιατί έχω τις κόρες σε αυτό.
Βλέπετε, η οικογένεια θα μείνει προς το παρόν
πίσω και δεν θέλω να μείνουν χωρίς περίθαλψη (χτυπάω ξύλο...φτου-φτου)

Όσο για το πληρεξούσιο, σίγουρα θα το κάνω, είναι δρομολογημένο.
Ευχαριστώ και πάλι

MARINAM
05.09.2014, 13:13
Το βιβλιάριο υγείας δεν νομίζω ότι θα το χρειαστείς εδώ, οπότε καλύτερα να το αφήσεις Ελλάδα.

sweetelenitsa
13.09.2014, 19:48
Καλησπέρα σε όλους!
Aussie μου είχες γράψει σε ερώτηση που είχα κάνει παλαιότερα σχετικά με τη μεταφραστική τα εξής:
μαζί μέ κάθε εγραφό σου βάλε και την παρακάτω φόρμα για να μην γίνουν
λάθη κατά την μετάφραση
καλή επιτυχία !!!!

http://www.mfa.gr/images/docs/ypires...as_march13.pdf

Θα εκτυπώσω δηλαδή τόσες αιτήσεις όσα τα έγγραφα που θα στείλω; Και να φτιάξω πακετάκια με συνδετήρες για να τα ξεχωρίσω; Καλά κατάλαβα;

Aussie
16.09.2014, 02:48
Καλησπέρα σε όλους!
Aussie μου είχες γράψει σε ερώτηση που είχα κάνει παλαιότερα σχετικά με τη μεταφραστική τα εξής:
μαζί μέ κάθε εγραφό σου βάλε και την παρακάτω φόρμα για να μην γίνουν
λάθη κατά την μετάφραση
καλή επιτυχία !!!!

http://www.mfa.gr/images/docs/ypires...as_march13.pdf

Θα εκτυπώσω δηλαδή τόσες αιτήσεις όσα τα έγγραφα που θα στείλω; Και να φτιάξω πακετάκια με συνδετήρες για να τα ξεχωρίσω; Καλά κατάλαβα;

Kαλημερα,ναι καλά κατάλαβες με κάθε έγραφο που θα μεταφράσεις
θα βάλεις μαζί ξεχωριστή φόρμα έτσι θα τους γράφεις εκεί πως θέλεις
να μεταφραστούν τα ονόματα και πόσα αντίγραφα ζητάς απο το κάθε έγραφο
και αμα κάνουν λάθος σε κάτι με την φόρμα αυτή θα μπορέσεις και να αποδείξεις
ο,τι δεν ήσουν λάθος εσυ !!!!!

sweetelenitsa
16.09.2014, 08:04
Σ ευχαριστώ πολύ Aussie!

Aussie
17.09.2014, 02:00
Σ ευχαριστώ πολύ Aussie!

_friends: :)

Sakis230
17.09.2014, 10:12
Ένα έγγραφο Δεν θα ήθελα να πάρω μαζί μου,
γι αυτό και η αγωνία μου, το βιβλιάριο υγείας
του Ι.Κ.Α. ..................

Μιας και αναφέρουμε για το βιβλιάριο υγείας ίσως γνωρίζει κάποιος.
Ο/Η Αυστραλού υπήκοος που είχε ένα σοβαρό πρόβλημα υγείας, και τώρα εχει βελτιωθεί ή εξαλειφθεί.
Θα εχει κάποιες (επιπτώσεις) στην Αυστραλια;
Και ο/η σύντροφος με visa αν και θα το αναφέρει όταν θα περναει εξετάσεις και του δώσουν το ΟΚ , μήπως θα εχει και αυτός/η κάποιο πρόβλημα;
(Σε περίπτωση επανεμφάνισης)
Περί μι κάλυψης των εξόδων για παράδειγμα ή αρνιέται το κράτος για κάποιο επίδομα.

ntinokosta
17.09.2014, 15:53
Ευχαριστώ Aussie! Τα εισιτήρια βγήκαν για της 30 του Οκτώβρη, ψάχνω τώρα και για conteiner και είμαστε έτοιμοι!!:bravo_:

Aussie
18.09.2014, 04:34
Ευχαριστώ Aussie! Τα εισιτήρια βγήκαν για της 30 του Οκτώβρη, ψάχνω τώρα και για conteiner και είμαστε έτοιμοι!!:bravo_:

Άντε με το καλό και απο ο,τι κατάλαβα
έρχεσε με την ιδια πτήση που έρχετε και ο xsd1998
θα είστε παρεάκι στο ταξίδι
οπότε θα σας γνωρίσουμε στο αεροδρόμιο που θα πάμε να τον παραλάβουμε

:yes:

mariasiran
19.09.2014, 01:54
Καλημέρα σε όλους
Παίρνω εδώ και μέρες στην μεταφραστική του υπουργείου αλλά ή θα μιλάει το τηλέφωνο ή δεν θα το σηκώνουν. Τι προτείνετε να κάνω; Να στείλω τις μεταφράσεις που έχω χωρίς να συνεννοηθώ μαζί τους;
Θέλω να στείλω τα πρώτα χαρτιά που χρειάζομαι για την υπηκοότητα των παιδιών στην Αγγλία και ο χρόνος ήδη άρχισε να πιέζει. Δέχονται μεταφράσεις στην Αγγλία από το British Council ή από απλό μεταφραστικό γραφείο;
Στο Βρετανικό Συμβούλιο ξέρω ότι είναι πιο ακριβά αλλά επειδή υπάρχει πίεση χρόνου μπορώ να στείλω για την υπηκοότητα των παιδιών σ΄ αυτούς και για τη βίζα τη δική μου αν χρειαστεί θα κατέβω μία μέρα Αθήνα αν δεν υπάρχει άλλη λύση.

Ευχαριστώ για το χρόνο σας

australian
19.09.2014, 02:08
Καλημέρα σε όλους
Παίρνω εδώ και μέρες στην μεταφραστική του υπουργείου αλλά ή θα μιλάει το τηλέφωνο ή δεν θα το σηκώνουν. Τι προτείνετε να κάνω; Να στείλω τις μεταφράσεις που έχω χωρίς να συνεννοηθώ μαζί τους;
Θέλω να στείλω τα πρώτα χαρτιά που χρειάζομαι για την υπηκοότητα των παιδιών στην Αγγλία και ο χρόνος ήδη άρχισε να πιέζει. Δέχονται μεταφράσεις στην Αγγλία από το British Council ή από απλό μεταφραστικό γραφείο;
Στο Βρετανικό Συμβούλιο ξέρω ότι είναι πιο ακριβά αλλά επειδή υπάρχει πίεση χρόνου μπορώ να στείλω για την υπηκοότητα των παιδιών σ΄ αυτούς και για τη βίζα τη δική μου αν χρειαστεί θα κατέβω μία μέρα Αθήνα αν δεν υπάρχει άλλη λύση.

http://www.patriotaki.net/%CE%B4%CE%B9%CE%AC%CF%86%CE%BF%CF%81%CE%B1-%CE%B8%CE%AD%CE%BC%CE%B1%CF%84%CE%B1-%CE%B1%CF%81%CF%87%CE%B5%CE%AF%CE%BF-%CF%80%CE%B1%CE%BB%CE%B1%CE%B9%CF%8E%CE%BD-%CE%B8%CE%B5%CE%BC%CE%AC%CF%84%CF%89%CE%BD-87/%CF%83%CF%87%CE%B5%CF%84%CE%B9%CE%BA%CE%AC-%CE%BC%CE%B5-%CF%84%CE%B7%CE%BD-%CE%BC%CE%B5%CF%84%CE%B1%CF%86%CF%81%CE%B1%CF%83%C F%84%CE%B9%CE%BA%CE%AE-%CF%85%CF%80%CE%B7%CF%81%CE%B5%CF%83%CE%AF%CE%B1-4044/

mariasiran
20.09.2014, 01:18
http://www.patriotaki.net/%CE%B4%CE%B9%CE%AC%CF%86%CE%BF%CF%81%CE%B1-%CE%B8%CE%AD%CE%BC%CE%B1%CF%84%CE%B1-%CE%B1%CF%81%CF%87%CE%B5%CE%AF%CE%BF-%CF%80%CE%B1%CE%BB%CE%B1%CE%B9%CF%8E%CE%BD-%CE%B8%CE%B5%CE%BC%CE%AC%CF%84%CF%89%CE%BD-87/%CF%83%CF%87%CE%B5%CF%84%CE%B9%CE%BA%CE%AC-%CE%BC%CE%B5-%CF%84%CE%B7%CE%BD-%CE%BC%CE%B5%CF%84%CE%B1%CF%86%CF%81%CE%B1%CF%83%C F%84%CE%B9%CE%BA%CE%AE-%CF%85%CF%80%CE%B7%CF%81%CE%B5%CF%83%CE%AF%CE%B1-4044/

Σ´ευχαριστω πολυ Αustralian για την άμεση απάντηση

australian
20.09.2014, 01:22
Σ´ευχαριστω πολυ Αustralian για την άμεση απάντηση
Να είσαι καλά,καλή συνέχεια:smile_:

socworkersk
23.09.2014, 18:28
Καλησπέρα παιδιά. Θέλω να ρωτήσω κάτι.Το Νοέμβριο πάμε Αυστραλία για να δούμε συγγενείς και να βολιδοσκοπήσουμε την κατάσταση. Μπορώ εγώ σαν αυστραλή υπήκοος να κάνω ενέργειες στο διάστημα τους ενός μηνός που θα είμαστε εκεί στις υπηρεσίες ή καλύτερα όταν μεταναστεύσουμε; Χίλια συγγνώμη αν σας ζαλίζω

Sakis230
23.09.2014, 20:37
Καλησπέρα παιδιά. Θέλω να ρωτήσω κάτι.Το Νοέμβριο πάμε Αυστραλία για να δούμε συγγενείς και να βολιδοσκοπήσουμε την κατάσταση. Μπορώ εγώ σαν αυστραλή υπήκοος να κάνω ενέργειες στο διάστημα τους ενός μηνός που θα είμαστε εκεί στις υπηρεσίες ή καλύτερα όταν μεταναστεύσουμε; Χίλια συγγνώμη αν σας ζαλίζω

Και βεβαίως μπορείς να ξεκινήσεις κάποιες διαδικασίες όπως Αυστραλιανό ΑΦΜ και Medicare. Στο centerlink θα σε βοηθήσουν. Τα λέω αυτά εκ πείρας της γυναίκας μου που έκανε την ίδια διαδικασία πριν 18 χρόνια και έπαιρνε το επίδομα ανεργίας τότε, για το διάστημα που ήταν εκεί.

Aussie
24.09.2014, 04:20

Τι ακριβώς ενέργειες ??

Aussie
24.09.2014, 09:41
Και βεβαίως μπορείς να ξεκινήσεις κάποιες διαδικασίες όπως Αυστραλιανό ΑΦΜ και Medicare. Στο centerlink θα σε βοηθήσουν. Τα λέω αυτά εκ πείρας της γυναίκας μου που έκανε την ίδια διαδικασία πριν 18 χρόνια και έπαιρνε το επίδομα ανεργίας τότε, για το διάστημα που ήταν εκεί.

Όπως ακριβώς τα λές Sakis 230 ολα αυτά πρίν 18 χρόνια
για να βγεί medicare και επιδοματα και γενικα οποια δημοσια υπηρεσια εδω λοιπόν χρειάζετε πλέον στοιχεια που θα πρέπει να προσκομίσεις
ο,τι ήρθες για μόνιμα και άλλα πολλά ...οπότε ας μας απαντήσει socworkersk τι ακριβώς θέλει να
μάθει να πάρει τις ανάλογες απαντήσεις !!!!!!

George311
24.09.2014, 12:32
παιδια κ εγω υπηκοος ειμαι .Ξερει κανεις ακριβως τι χρειαζεται να μας πει βημα βημα.Εγω το μονο που ξερω ειναι οτι 1)πριν φυγουμε μπορουμε on line να κανουμε την αιτηση κ απο εδω για ΤFN (ΑΦΜ ,πρεπει να εχεις διευθυνση κατοικιας) 2) Πρεπει να εχουμε ανοιξει τραπεζικο λογαριασμο με λιγα χρηματα μεσα ,κ αυτο γινεται σε 5 λεπτα απο εδω (national bank) k 3) Μολις φτασουμε εκει πηγαινουμε με το ΤFN k το χαρτι απο την τραπεζα στο cedrelink για το επιδομα κ το medicare.Επισεις αν υπαρχουν πτυχια τα κανεις μεταφρασει . Δεν νομιζω να χρειαζεται κατι αλλο

socworkersk
24.09.2014, 13:15
Τι ακριβώς ενέργειες ??

Aussie για TFN και medicare, centerlink.

Aussie
24.09.2014, 13:21
παιδια κ εγω υπηκοος ειμαι .Ξερει κανεις ακριβως τι χρειαζεται να μας πει βημα βημα.Εγω το μονο που ξερω ειναι οτι 1)πριν φυγουμε μπορουμε on line να κανουμε την αιτηση κ απο εδω για ΤFN (ΑΦΜ ,πρεπει να εχεις διευθυνση κατοικιας) 2) Πρεπει να εχουμε ανοιξει τραπεζικο λογαριασμο με λιγα χρηματα μεσα ,κ αυτο γινεται σε 5 λεπτα απο εδω (national bank) k 3) Μολις φτασουμε εκει πηγαινουμε με το ΤFN k το χαρτι απο την τραπεζα στο cedrelink για το επιδομα κ το medicare.Επισεις αν υπαρχουν πτυχια τα κανεις μεταφρασει . Δεν νομιζω να χρειαζεται κατι αλλο

Για ολα τα παραπάνω που αναφέρατε χρειάζονται αρκετά χαρτιά μεταφρασμένα
ΔΛΔ!!! το ο,τι θα έχετε ενα TFN οκ και γίνετε online ακόμα και απο Ελλάδα εύκολο
δεν σημαίνει όμως ο,τι μόνο με αυτό είναι αρκετό να πάτε centrelink και να πάρετε το επίδομα
medicare : απαιτούνται χαρτιά που να ποιστοποιούν ο,τι έρχεστε για μόνιμα εδω
μεταφράσεις , κλεισίματα λογαριασμών .....όλα αυτά τα έχετε υπόψιν σας ??καθώς και άλλα πολλά....?

Aussie
24.09.2014, 13:36
Aussie για TFN και medicare, centerlink.

το TFN Είναι το εύκολο κομμάτι το medicare όμως θέλει χαρτιά που θα ποιστοποιεί
ο,τι ήρθατε μόνιμα άρα θα πρέπει να αιτηθείτε αυτό αφού αποφασίσετε να μετακομίσετε εδω

centrelink : δεν γίνονται έτσι απλά τα πράγματα κάνεις δεν θα σας δώσει τίποτα αν δεν αποδείξετε το σκοπό της επισκεψής σας εδω !!!!!

Αρα ολα αυτά να τα σκεφτείται αφού αποφασίσετε να μετακομίσετε εδω και πάλι το centrelink θα το πάρετε
βάση προυποθέσεων περουσιακών στοιχείων και τι χρήματα φέρετε μαζί σας

socworkersk
24.09.2014, 14:03
το TFN Είναι το εύκολο κομμάτι το medicare όμως θέλει χαρτιά που θα ποιστοποιεί
ο,τι ήρθατε μόνιμα άρα θα πρέπει να αιτηθείτε αυτό αφού αποφασίσετε να μετακομίσετε εδω

centrelink : δεν γίνονται έτσι απλά τα πράγματα κάνεις δεν θα σας δώσει τίποτα αν δεν αποδείξετε το σκοπό της επισκεψής σας εδω !!!!!

Αρα ολα αυτά να τα σκεφτείται αφού αποφασίσετε να μετακομίσετε εδω και πάλι το centrelink θα το πάρετε
βάση προυποθέσεων περουσιακών στοιχείων και τι χρήματα φέρετε μαζί σας

Ευχαριστώ πολύ Aussie για την απάντηση

ΗΛΙΑΣ ΝΙΚΟΛΑΙΔΗΣ
24.09.2014, 16:16
καλησπερα TFN μπορω να ζητησω και για την γυναικα μου απο την ελλαδα που θα κανη αιτηση για βιζα μολης ερθουμε αυστραλια δηλ σε 28 μερες?

MARINAM
25.09.2014, 12:10
Οταν θα πάρει την βίζα θα κάνει και αίτηση για TFN τώρα δεν δικαιούται, από ότι θυμάμαι!!

Aussie
25.09.2014, 16:00
Οταν θα πάρει την βίζα θα κάνει και αίτηση για TFN τώρα δεν δικαιούται, από ότι θυμάμαι!!

δεν θυμάσαι καλά !!!!! σορυυ
_friends:

Sakis230
25.09.2014, 17:05
Δηλαδή πότε θα μπορεί; Είμαι και λίγο ξανθός και μπερδεύτηκα _antio: :lol2::lol2::lol2:

Aussie
26.09.2014, 03:54
Δηλαδή πότε θα μπορεί; Είμαι και λίγο ξανθός και μπερδεύτηκα _antio: :lol2:

ΑΧ!!! βρε sakis 230 τόσο καιρό και τίποτα
δεν έχεις διαβάσει
δεν φταίει τό χρώμα των μαλλιών και γω ξανθιά είμαι :lol2:
άντε να δούμε πότε θα σας δούμε εδω
φιλιά στα 3δυμα
απο την πρώτη στιγμή που θα πατήσει το πόδι εδω δικαιούται να βγάλει TFN

Αυτό το είχα γράψει στήν ανταποκρισή μου πόστ 113

το μόνο διαφορετικό που συνέβη σε μας και δεν το έχω ακούσει απο άλλα μέλη είναι σχετικά με το ATO δλδ το γνωστό TFN που έβγαλαν kαι στα παιδιά μας (ηλικίας 11 και 13 ) παραδόξος και ο χρόνος αναμονής να τα παραλάβουμε τα tfn ήταν πάρα πολύ γρήγορος
δλδ το δικό μου ως μη υπήκοος και με τουριστική visa το πήρα σε μια βδομάδα και τα παιδιά και ο σύζηγος σε 15 ημέρες.

George311
26.09.2014, 17:13
Aussie, καταρχην μπραβο σας για την πολυτιμη βοηθεια που δινεται.Αναφερεις οτι στο cedrelink κ στο Medicare χρειαζονται μεταφρασμενα εγγραφα κ πολλα αλλα .Συμφωνα με αυτα που διαβαζα στο site τους ζητανε συμβολαιο ενηκιασεις του σπιτιου η ενα χαρτι τελοσπαντον που να βεβαιωνει οτι εχεις που να μεινεις,οκ εσεις που νοικιασατε το πηρατε το συμβολαιο απο το rental office ,εγω ομως εχω σπιτι (παλη καλα,του πατερα μου) εκει ,απο που θα παρω χαρτι που να αποδεικνύει οτι εχω κατοικια δικια μου να μεινω? Επισεις διαβασα οτι ζητανε αποδειξεις απο ενα λογαριασμο τραπεζης το οποιο εχω κλεισει στην Ελλαδα.Αυτο που θα μου δωσει η τραπεζα κανει ? η θελει καποιο συγκεγκριμενο να μου δωσουν .Οπως ειπες κ πιο πανω τα εχουμε υποψιν μας αλλα θελουμε να σιγουρευτουμε πριν φυγουμε .Να μην παμε οπως στης ταινιες με τον χατζηχρηστο που παει με ενα τουρβα στην Αθηνα .

Aussie
27.09.2014, 05:36
.Συμφωνα με αυτα που διαβαζα στο site τους ζητανε συμβολαιο ενηκιασεις του σπιτιου η ενα χαρτι τελοσπαντον που να βεβαιωνει οτι εχεις που να μεινεις,οκ εσεις που νοικιασατε το πηρατε το συμβολαιο απο το rental office ,εγω ομως εχω σπιτι

Εμείς όταν γραφτήκαμε σε ολες τις υπηρεσίες είμασταν φιλοξενούμενοι
και απλά όταν μπήκαμε στο δικό μας σπίτι κάναμε αλλάγη διεύθυνσης .

Επισεις διαβασα οτι ζητανε αποδειξεις απο ενα λογαριασμο τραπεζης το οποιο εχω κλεισει στην Ελλαδα.Αυτο που θα μου δωσει η τραπεζα κανει ?

Ναι κάνει αρκεί να στο δώσουν μεταφρασμένο !!!!!

Να μην παμε οπως στης ταινιες με τον χατζηχρηστο που παει με ενα τουρβα στην Αθηνα

:lol2::lol2: μια βαλίτσα χαρτιά χρειάζεσε

Δες τα πμ σου αλλά μπες και διάβασε κι ολας πιθανά να δείς και κάτι άλλο απο τα άλλα μελη εδω που θα σε βοηθήσει .

GOOD LUCK !!!!

smara
30.09.2014, 00:19
Καλησπερα

Οταν στελνουμε τα εγγραφα προς μεταφραση στο υπουργειο Εξωτερικων τι κανουν οι γυναικες με το τελικο ς;

Αν ζητησουμε να το βαλουν θα υπαρχουν Inaccuracies καθως η ταυτοτητα ειναι μεταφρασμενη ηδη στα Αγγλικα χωρις το τελικο ς.

Η Αυστραλια τα δεχεται αυτα τα χαρτια (για Birth Certificate) με αυτη τη διαφορα;

Aussie
30.09.2014, 03:04
Καλησπερα

Οταν στελνουμε τα εγγραφα προς μεταφραση στο υπουργειο Εξωτερικων τι κανουν οι γυναικες με το τελικο ς;

Αν ζητησουμε να το βαλουν θα υπαρχουν Inaccuracies καθως η ταυτοτητα ειναι μεταφρασμενη ηδη στα Αγγλικα χωρις το τελικο ς.

Η Αυστραλια τα δεχεται αυτα τα χαρτια (για Birth Certificate) με αυτη τη διαφορα;

Μεταφράζεις όπως ακριβώς το λέει στήν ληξιαρχική πράξη γεννησής σου!!!!
και στην ταυτοτητά σου αν δεν υπάρχει δεν το βάζεις

smara
30.09.2014, 13:29
Μεταφράζεις όπως ακριβώς το λέει στήν ληξιαρχική πράξη γεννησής σου!!!!
και στην ταυτοτητά σου αν δεν υπάρχει δεν το βάζεις

Σε ευχαριστω!
Οποτε φανταζομαι οι Αυστραλοι ξερουν να το χειριστουν το θεμα

gtsourn
30.09.2014, 20:14
Καλησπέρα/Καλημέρα
Να κάνω μία ερώτηση. Μου είπαν από το Αυστραλέζικο Προξενείο της Ελλάδας να βγάλω και ελληνικό διαβατήριο γιατί πουθενά στα χαρτιά της υπηκοότητάς μου δεν αναγραφόταν το φύλο και επίσης ότι όταν είναι να ταξιδέψω στην Αυστραλία θα βγω από Ελλάδα με το ελληνικό διαβατήριο και θα μπω στην χώρα με το Αυστραλέζικο λόγω διπλής υπηκοότητας. Έτσι κάνατε όλοι όσοι είχατε την Αυστραλιανή υπηκοότητα ή άλλαξε κάτι τώρα;

australian
01.10.2014, 03:48
Καλησπέρα/Καλημέρα
Να κάνω μία ερώτηση. Μου είπαν από το Αυστραλέζικο Προξενείο της Ελλάδας να βγάλω και ελληνικό διαβατήριο γιατί πουθενά στα χαρτιά της υπηκοότητάς μου δεν αναγραφόταν το φύλο και επίσης ότι όταν είναι να ταξιδέψω στην Αυστραλία θα βγω από Ελλάδα με το ελληνικό διαβατήριο και θα μπω στην χώρα με το Αυστραλέζικο λόγω διπλής υπηκοότητας. Έτσι κάνατε όλοι όσοι είχατε την Αυστραλιανή υπηκοότητα ή άλλαξε κάτι τώρα;
Δε μου ζητήθηκε ποτέ το ελληνικό.έφυγα από Ελλάδα με το Αυστραλιανό.
Δε γνωρίζω αν έχει αλλάξει κάτι.
ΥΓ:Aπό το προξενείο στη Θεσ/νικη σου το είπαν ή από την Πρεσβεία στην Αθήνα?
Επικοινώνησε με την πρεσβεία Telephone: 210 870 4000

gtsourn
01.10.2014, 09:54
Από το Προξενείο της Θεσ/νικης, ο κυρ Χρήστος μου το ειπε.

Crete
01.10.2014, 20:16
Help πατριώτες. Στην αίτηση 40 sp ρωτάνε αν η γυναίκα μου έχει και άλλη υπηκοότητα. Η γυναίκα μου γεννήθηκε στην Αυστραλία αλλά επειδή οι γονείς της είναι Έλληνες έχει και την Ελληνική. Εχω διαβάσει σε προηγούμενα posts ότι οι περισσοτεροι γράψατε και την Ελληνική με ημερομηνία απόκτησης την ημερομηνία γέννησης. Πως όμως by birth ή by descent?
Επίσης στο έντυπο 47sp στην ερώτηση 31 που θέλει τα στοιχεία του παιδιού μου και ρωτάει migrating with you? τι βάζουμε; Το παιδι θα έρθει μαζί μου αλλά θα έχει την υπηκοότητα από τη γυναίκα μου δεν συμπεριλαμβανεται στην αίτηση για απόκτηση βίζας.
Α και κάτι ακόμα μετά που θΑ πάρει κάποιος τη βίζα, τα έγραφα που δίνουμε μας τα στέλνουν πίσω απο το Βερολίνο? Επίσης ίδια ερώτηση για τα έγραφα της υπηκοότητας του μικρού από το Λονδίνο? Ευχαριστώ

mariasiran
02.10.2014, 17:23
Καλησπέρα
Μήπως μπορεί να μου πει κάποιος στα χαρτιά που θα στείλω για τις υπηκοότητες των παιδιών στο Λονδίνο, θέλουν αν τα παιδιά είναι κάτω των 16 ετών να υπογράψει ο γονέας και να στείλουμε το γνήσιο της υπογραφής το οποίο λέει ότι μπορεί να γίνει με την ταυτότητα.
Τι πρέπει να κάνω ακριβώς;
Να πάω να υπογράψω σε κάποιο ΚΕΠ ή να τους στείλω φωτοτυπία της ταυτότητας;

kikirikoy
03.10.2014, 14:41
Help πατριώτες. Στην αίτηση 40 sp ρωτάνε αν η γυναίκα μου έχει και άλλη υπηκοότητα. Η γυναίκα μου γεννήθηκε στην Αυστραλία αλλά επειδή οι γονείς της είναι Έλληνες έχει και την Ελληνική. Εχω διαβάσει σε προηγούμενα posts ότι οι περισσοτεροι γράψατε και την Ελληνική με ημερομηνία απόκτησης την ημερομηνία γέννησης. Πως όμως by birth ή by descent?
Επίσης στο έντυπο 47sp στην ερώτηση 31 που θέλει τα στοιχεία του παιδιού μου και ρωτάει migrating with you? τι βάζουμε; Το παιδι θα έρθει μαζί μου αλλά θα έχει την υπηκοότητα από τη γυναίκα μου δεν συμπεριλαμβανεται στην αίτηση για απόκτηση βίζας.

47sp στην ερώτηση 31 όχι το παιδί κατεβαίνει με αυστραλέζικη υπηκοότητα,δεν μεταναστευη
στην 40sp πραγματικα δεν θυμαμαι αλλα νομιζω οτι γραψαμε και την ελληνικη by birth

Crete
03.10.2014, 18:27
Ευχαριστώ πολύ kikirikou και για την απάντηση και που μας ξυπνάς κάθε πρωι!

Crete
03.10.2014, 21:25
Και τα προβλήματα δε σταματάνε ποτέ... Σήμερα πήρα τις μεταφράσεις και ενώ είχα στείλει πρωτότυπες ληξιαρχικες πράξεις γέννησης για εμένα και το μικρό στη μετάφραση του μικρού αντί να γράψουν birth registration certificate όπως γράψανε σε εμένα, έγραψαν birth registration extract δηλαδή απόσπασμα ( ενώ δεν είναι) λέτε να έχω πρόβλημα? Στο Λονδίνο το λένε ρητά όχι extract.... Επίσης στην αίτηση που έλεγε ποσά επιπλέον επικυρωμένα αντίγραφα των μεταφράσεων θέλετε τους έγραφα 2 και μου έστειλαν στο σύνολο 2....
Και επαναφέρω ένα ερώτημα που έκανα πιο πριν. Ξέρει κάνεις αν δέχονται στη πρεσβεία στο Βερολίνο για τη partner να στείλω μόνο τις μεταφράσεις και όχι τα Ελληνικά πρωτότυπα? Δεν έχω βάλει apostil και τα μεταφρασμένα κείμενα που μου στείλανε σε αντίγραφα δε συνοδεύονται από Ελληνικά πρωτότυπα...
Μετά που θα πάρει κάποιος τη partner visa η πρεσβεία στέλνει πίσω τα έγραφα αυτά η τα κρατάει?

sweetelenitsa
04.10.2014, 09:18
Καλησπέρα
Μήπως μπορεί να μου πει κάποιος στα χαρτιά που θα στείλω για τις υπηκοότητες των παιδιών στο Λονδίνο, θέλουν αν τα παιδιά είναι κάτω των 16 ετών να υπογράψει ο γονέας και να στείλουμε το γνήσιο της υπογραφής το οποίο λέει ότι μπορεί να γίνει με την ταυτότητα.
Τι πρέπει να κάνω ακριβώς;
Να πάω να υπογράψω σε κάποιο ΚΕΠ ή να τους στείλω φωτοτυπία της ταυτότητας;

Καλημέρα! Από αυτά που καταλαβαίνω, θα βγάλω φωτοτυπία το διαβατήριό μου και θα βάλω να μου γράψει κάποιος απο τη λίστα με τα επαγγέλματα που δέχονται "I certify this to be a true copy of the original" . Κάτω από τη σημείωση πρέπει να προσθέσει την υπογραφή, το όνομα και το επάγγελμά του/της, καθώς και την ημερομηνία.
Στη δική σου περίπτωση, αν η ταυτότητά σου έχει και λατινικούς χαρακτήρες, μπορείς να κάνεις το ίδιο.

kikirikoy
04.10.2014, 16:50
Μετά που θα πάρει κάποιος τη partner visa η πρεσβεία στέλνει πίσω τα έγραφα αυτά η τα κρατάει?

Ναι, μόλις βγει η partner επιστρεφονται τα έγγραφα και οι φωτογραφιες

Crete
04.10.2014, 18:46
Ευχαριστώ kikirikoy.

mariasiran
04.10.2014, 19:01
[QUOTE=sweetelenitsa;85353]Καλημέρα! Από αυτά που καταλαβαίνω, θα βγάλω φωτοτυπία το διαβατήριό μου και θα βάλω να μου γράψει κάποιος απο τη λίστα με τα επαγγέλματα που δέχονται "I certify this to be a true copy of the original" .

Σ´ευχαριστω πολυ sweetelenitsa. Προσπαθώ όταν στείλω τα χαρτιά να ειναι όλα εντάξει ώστε να μην καθυστέρηςω άλλο.
Κουράγιο και σε σένα.

sweetelenitsa
04.10.2014, 19:42
Σ´ευχαριστω πολυ sweetelenitsa. Προσπαθώ όταν στείλω τα χαρτιά να ειναι όλα εντάξει ώστε να μην καθυστέρηςω άλλο.
Κουράγιο και σε σένα.
Σε καταλαβαίνω. Καλή συνέχεια!

mariasiran
05.10.2014, 19:12
ΒΟΗΘΕΙΑ ΓΙΑ ΤΗΝ ΑΙΤΗΣΗ ΥΠΗΚΟΟΤΗΤΑΣ ΤΩΝ ΠΑΙΔΙΩΝ

Καλησπέρα, μία ακόμη βοήθεια για τη συμπλήρωση της αίτησης υπηκοότητας των παιδιών. Σε κάποιο σημείο γράφει αν ο γονέας που έχει την Αυστραλιανή υπηκοότητα έχει και κάποια άλλη υπηκοότητα από άλλη χώρα. Τι πρέπει να βάλουμε εκεί;
Επίσης στην ημερομηνία γέννησης του άντρα μου (ειναι ο Αυστραλός υπηκοος) άλλη ημερομηνία έχει το birth certificate και άλλη η ταυτότητα του. Εγώ ποια ημερομηνία πρέπει να βάλω?

mariasiran
05.10.2014, 22:19
Και κάτι ακόμα που ήθελα να ρωτήσω
Στη λίστα με τα επαγγέλματα δεν βρήκα δικηγόρο, αλλά απ΄ ότι θυμάμαι διάβασα κάπου ότι μπορεί και ο δικηγόρος να υπογράψει την αίτηση 118 και τα επικυρώσει τα αντίγραφα.

sweetelenitsa
05.10.2014, 22:52

Καλησπέρα, μία ακόμη βοήθεια για τη συμπλήρωση της αίτησης υπηκοότητας των παιδιών. Σε κάποιο σημείο γράφει αν ο γονέας που έχει την Αυστραλιανή υπηκοότητα έχει και κάποια άλλη υπηκοότητα από άλλη χώρα. Τι πρέπει να βάλουμε εκεί;
Επίσης στην ημερομηνία γέννησης του άντρα μου (ειναι ο Αυστραλός υπηκοος) άλλη ημερομηνία έχει το birth certificate και άλλη η ταυτότητα του. Εγώ ποια ημερομηνία πρέπει να βάλω?

Από ένα παλιό post έχω διαβάσει και αυτό θα κάνω, ότι έβαλαν και την Ελληνική υπηκοοτητα με ημερομηνία απόκτησης την ημερομηνία γέννησής τους by birth, αφού γεννήθηκαν στην Αυστραλία αλλά από Έλληνες γονείς.
Όσο για τον άνδρα σου, χρειάζεται να καταθέσεις και τη ταυτότητά του; Αν όχι, γράψε την ημ/νια του birth certificate και κατέθεσε μόνο αυτό.

sweetelenitsa
05.10.2014, 22:58
Και κάτι ακόμα που ήθελα να ρωτήσω
Στη λίστα με τα επαγγέλματα δεν βρήκα δικηγόρο, αλλά απ΄ ότι θυμάμαι διάβασα κάπου ότι μπορεί και ο δικηγόρος να υπογράψει την αίτηση 118 και τα επικυρώσει τα αντίγραφα.

Την απάντηση που σου έδωσα την πήρα από την πρεσβεία της Αυστραλίας στην Αθήνα. Βέβαια είχα ρωτήσει για επικύρωση Αυστραλιανών εγγράφων. Για δικηγόρο δε γνωρίζω. Γιατί δεν παίρνεις αύριο τηλέφωνο στην Αθήνα να τους ρωτήσεις; Έχω κρατήσει ένα αριθμό, νομίζω από εκεί μου έδωσαν αυτή την πληροφορία. Για δοκίμασε. 2108704127

mariasiran
06.10.2014, 18:38

Την απάντηση που σου έδωσα την πήρα από την πρεσβεία της Αυστραλίας στην Αθήνα. Βέβαια είχα ρωτήσει για επικύρωση Αυστραλιανών εγγράφων. Για δικηγόρο δε γνωρίζω. Γιατί δεν παίρνεις αύριο τηλέφωνο στην Αθήνα να τους ρωτήσεις; Έχω κρατήσει ένα αριθμό, νομίζω από εκεί μου έδωσαν αυτή την πληροφορία. Για δοκίμασε. 2108704127

Σ´ευχαριστω πολυ Ελενη θα πάρω να ρωτήσω. Αν και στο παρελθόν για κατι που χρειάστηκα για τις υπηκοότητας μου απάντησαν οτι δεν ειναι αυτοί αρμόδιοι και να ρωτήσω σο Λονδίνο. Θα κανω μια προσπάθεια όμως.

sweetelenitsa
06.10.2014, 19:15
Σ´ευχαριστω πολυ Ελενη θα πάρω να ρωτήσω. Αν και στο παρελθόν για κατι που χρειάστηκα για τις υπηκοότητας μου απάντησαν οτι δεν ειναι αυτοί αρμόδιοι και να ρωτήσω σο Λονδίνο. Θα κανω μια προσπάθεια όμως.

Και σε μένα το ίδιο είπαν. Αλλά επέμεινα. Είπα ότι πρόκειται για επικύρωση εγγράφων και όχι πληροφορίες για τις υπηκοότητες. Ξεκαθάρισέ το. Εύχομαι να βρεις σύντομα άκρη!

mariasiran
07.10.2014, 18:56
Μια τελευταία ερώτηση για την αίτηση 118
Για την υπογραφή του γονέα που χρειάζεται το γνήσιο της υπογραφής τι κάνουμε;
Πρέπει να στείλω ταυτότητα η δίπλωμα;

stratos6
07.10.2014, 19:26
Μια τελευταία ερώτηση για την αίτηση 118
Για την υπογραφή του γονέα που χρειάζεται το γνήσιο της υπογραφής τι κάνουμε;
Πρέπει να στείλω ταυτότητα η δίπλωμα;
mariasiran καλησπέρα ,
πολλά απο αυτά που ρωτάς έχουν απαντηθεί. Είχα κάνει κανει και εγώ τις υπηκοότητες των παιδιών μου και έιχα ρωτήσει αρκέτα απο αυτά που ρώτας και μου είχαν απαντήσει τα παδιά. Ψάξε λίγο στα post μου για την 118 μπορεί να σου λυθούν αρκετές απορίες. Δεν είναι πολλα.

sweetelenitsa
07.10.2014, 19:35
Καλημέρα! Από αυτά που καταλαβαίνω, θα βγάλω φωτοτυπία το διαβατήριό μου και θα βάλω να μου γράψει κάποιος απο τη λίστα με τα επαγγέλματα που δέχονται "I certify this to be a true copy of the original" . Κάτω από τη σημείωση πρέπει να προσθέσει την υπογραφή, το όνομα και το επάγγελμά του/της, καθώς και την ημερομηνία.
Στη δική σου περίπτωση, αν η ταυτότητά σου έχει και λατινικούς χαρακτήρες, μπορείς να κάνεις το ίδιο.

Mariasiran σου έχω ξανα απαντήσει σε αυτό το ερώτημα.

Aussie
08.10.2014, 00:54
Ολα αυτά έχουν απαντηθεί άπειρες φόρες και τωρα τευλευταία και καθημερινά
κάντε λίγο τον κόπο και διαβάστε λίγο προηγούμενα πόστ

ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΚΑΙ ΔΩ
ΠΟΣΤ ΝΟ 1

http://www.patriotaki.net/%CE%B3%CE%B9%CE%B1-%CF%8C%CF%83%CE%BF%CF%85%CF%82-%CE%B5%CE%AF%CE%BD%CE%B1%CE%B9-%CE%B1%CF%85%CF%83%CF%84%CF%81%CE%B1%CE%BB%CE%BF%C E%AF-%CF%85%CF%80%CE%AE%CE%BA%CE%BF%CE%BF%CE%B9-95/%CE%B3%CE%B9%CE%B1-%CF%8C%CF%83%CE%BF%CF%85%CF%82-%CE%B5%CE%AF%CE%BD%CE%B1%CE%B9-%CE%B1%CF%85%CF%83%CF%84%CF%81%CE%B1%CE%BB%CE%BF%C E%AF-%CF%85%CF%80%CE%AE%CE%BA%CE%BF%CE%BF%CE%B9-1-a-2236/

vertigo
09.10.2014, 08:25

ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΚΑΙ ΔΩ
ΠΟΣΤ ΝΟ 1

http://www.patriotaki.net/%CE%B3%CE%B9%CE%B1-%CF%8C%CF%83%CE%BF%CF%85%CF%82-%CE%B5%CE%AF%CE%BD%CE%B1%CE%B9-%CE%B1%CF%85%CF%83%CF%84%CF%81%CE%B1%CE%BB%CE%BF%C E%AF-%CF%85%CF%80%CE%AE%CE%BA%CE%BF%CE%BF%CE%B9-95/%CE%B3%CE%B9%CE%B1-%CF%8C%CF%83%CE%BF%CF%85%CF%82-%CE%B5%CE%AF%CE%BD%CE%B1%CE%B9-%CE%B1%CF%85%CF%83%CF%84%CF%81%CE%B1%CE%BB%CE%BF%C E%AF-%CF%85%CF%80%CE%AE%CE%BA%CE%BF%CE%BF%CE%B9-1-a-2236/

:bravo_:

sweetelenitsa
09.10.2014, 10:21
Μία ερώτηση θέλω να κάνω σχετικά με την αίτηση 118. Όταν συμπληρώνουμε την αίτηση για μωρό, δεν συμπληρώνουμε το Part E - Good character έτσι δεν είναι; Καμία από τις ερωτήσεις και υποθέτω ούτε υπογράφουμε στο τέλους του Part E? Προχωράμε στο Part F? Καλά τα λέω;

vertigo
09.10.2014, 10:58
Μία ερώτηση θέλω να κάνω σχετικά με την αίτηση 118. Όταν συμπληρώνουμε την αίτηση για μωρό, δεν συμπληρώνουμε το Part E - Good character έτσι δεν είναι; Καμία από τις ερωτήσεις και υποθέτω ούτε υπογράφουμε στο τέλους του Part E? Προχωράμε στο Part F? Καλά τα λέω;

Μαλλον ,εισαι λιγο αγχωμενη,μηπως κανεις καποιο λαθος !:)
Ειναι ξεκαθαρο κι απ τις οδηγιες στην αρχη της φορμας και με οσα υπαρχουν στο μερος Ε ,οτι δεν αφορά παιδια ,κατω των 18 χρονων..Oπότε ,προχωρας στο F....

sweetelenitsa
09.10.2014, 11:05
Μαλλον ,εισαι λιγο αγχωμενη,μηπως κανεις καποιο λαθος !:)
Ειναι ξεκαθαρο κι απ τις οδηγιες στην αρχη της φορμας και με οσα υπαρχουν στο μερος Ε ,οτι δεν αφορά παιδια ,κατω των 18 χρονων..Oπότε ,προχωρας στο F....

Ξέρεις πόσες φορές έχω διαβασει τις οδηγίες και πάλι δε το κατάλαβα...; Το λίγο αγχωμένη μου άρεσε! Χιχιχι!
Σ'ευχαριστώ πολύ Vertigo!

vertigo
09.10.2014, 11:09
Ξέρεις πόσες φορές έχω διαβασει τις οδηγίες και πάλι δε το κατάλαβα...; Το λίγο αγχωμένη μου άρεσε! Χιχιχι!
Σ'ευχαριστώ πολύ Vertigo!

Νο Worries !:smile_:
Φυσικο ειναι ,να εχεις αγχος! Τα λαθη κοστιζουν και σε χρήμα και σε χρόνο!:yes:

Crete
09.10.2014, 11:26
Εκτός και αν το μωρό σου είναι εγκληματίας... :-D

sweetelenitsa
09.10.2014, 12:39
Εκτός και αν το μωρό σου είναι εγκληματίας... :-D
Μα γι'αυτό είχα μπερδευτεί Crete λόγω του "λερωμένου" ποινικού μητρώου που έχει...:smile_:

Crete
09.10.2014, 13:07
Βέβαια! Αν λερώνει πανω από 10 πάνες την ημέρα με τη κρίση που ζούμε εννοείτε πως είναι έγκλημα.....

sotiris1
09.10.2014, 13:13
Καλησπέρα για όποιον τον ενδιαφέρει να πω οτι χθες ολοκληρώθηκε επιτυχώς η διαδικασία απόκτησης της υπηκοότητας απο καταγωγή της αίτησης για τον ανιψιό μου, η οποία είχε γίνει Online.

H αίτηση καταχωρήθηκε στις 29 Σεπτεμβρίου, και το email της έγκρισης της ήρθε χθές 8 Οκτωβρίου. Σύνολο 9 ημέρες αναμονή, λογικά μέσα στην εβδομάδα θα παραλάβουμε ταχυδρομικώς και το Certificate,

Τα δικαιολογητικά που ανέβασα στο online immi ηταν τα παρακάτω:

*Πιστοποιητικό Γέννησης του παιδιού (Ελληνικό και μετάφραση του)
*Αυστραλιανό Πιστοποιητικό Γέννησης του Αυστραλού Γονέα
*Αντίγραφο λογαριασμού ΔΕΗ (Ελληνικό και μετάφραση του)
*Form 1195
*Φωτογραφία Διαβατηρίου Υπογεγραμμένη στην πίσω όψη απο τον Μάρτυρα της λίστας με τα εγκεκριμένα επαγγέλματα
*Πιστοποιητικό Ιθαγένειας του Αυστραλού γονέα γιατί έχει και Ελληνική υπηκοότητα (Ελληνικό και μετάφραση του)
*Διαβατήριο Ελληνικό και των 2 γονέων, απλό έγχρωμο σκανάρισμα.

Να σημειώσω πως ΟΛΕΣ οι μεταφράσεις πραγματοποιήθηκαν σε εγκεκριμένο για μεταφράσεις δικηγορικό γραφείο, και δεν μπλέξαμε καθόλου με την μεταφραστική υπηρεσία, επίσης πουθενά δεν μπήκε η σφραγίδα της Χάγης.

Καλή συνέχεια σε όλους! :bravo_:

sweetelenitsa
09.10.2014, 13:20
Βέβαια! Αν λερώνει πανω από 10 πάνες την ημέρα με τη κρίση που ζούμε εννοείτε πως είναι έγκλημα.....
:lol2: :lol2: :lol2:

sweetelenitsa
09.10.2014, 13:21
Καλησπέρα για όποιον τον ενδιαφέρει να πω οτι χθες ολοκληρώθηκε επιτυχώς η διαδικασία απόκτησης της υπηκοότητας απο καταγωγή της αίτησης για τον ανιψιό μου, η οποία είχε γίνει Online.

H αίτηση καταχωρήθηκε στις 29 Σεπτεμβρίου, και το email της έγκρισης της ήρθε χθές 8 Οκτωβρίου. Σύνολο 9 ημέρες αναμονή, λογικά μέσα στην εβδομάδα θα παραλάβουμε ταχυδρομικώς και το Certificate,

Καλή συνέχεια σε όλους! :bravo_:
Τέλεια!!! Θα το ψάξω και εγώ!

Crete
09.10.2014, 13:56
Την φόρμα 118 για την υπηκοότητα του μικρού την εκτυπωσα ασπρόμαυρη, λέτε να έχω πρόβλημα?

Aussie
09.10.2014, 14:10
Την φόρμα 118 για την υπηκοότητα του μικρού την εκτυπωσα ασπρόμαυρη, λέτε να έχω πρόβλημα?

Και μεις ασπρόμαυρες τις στείλαμε !!
γιατί είχαν κι αλλο χρώμα ??:lol2:_friends:

Crete
09.10.2014, 16:22
Τότε κάτι έπαθα και τα βλέπω όλα μπλε... Λεπτομέρειες και εγώ ασπρόμαυρα θα τα στείλω και αν τους αρέσει...

Κάθε φορά που βοηθάς ένα συνάνθρωπο σου, όλοι οι αγγελοι του ουρανού να 'ρχονται στο πλευρό σου

mariasiran
09.10.2014, 22:30
mariasiran καλησπέρα ,
πολλά απο αυτά που ρωτάς έχουν απαντηθεί. Είχα κάνει κανει και εγώ τις υπηκοότητες των παιδιών μου και έιχα ρωτήσει αρκέτα απο αυτά που ρώτας και μου είχαν απαντήσει τα παδιά. Ψάξε λίγο στα post μου για την 118 μπορεί να σου λυθούν αρκετές απορίες. Δεν είναι πολλα.
Στρατό ήδη έχω διαβάσει και τα δικά σου post αλλά και άλλων παιδιών στο patriotaki αλλά ήθελα να είμαι σίγουρη για να μη χάσω άλλο χρόνο. Μπερδεύτηκα γιατί αλλού διάβαζα επικύρωση απο το προξενείο και αλλού απο ενα άτομο που το επάγγελμα του ειναι στη λίστα.
Σ´ευχαριστω πάντως για την απάντηση

mariasiran
09.10.2014, 22:36
Mariasiran σου έχω ξανα απαντήσει σε αυτό το ερώτημα.
Ελενη μου το ξέρω οτι μου απαντήσεις αλλά είμαι τόσο αγχωμένη ώστε να τα στείλω σωστά που ξανά έκανα την ερώτηση.
Τέλος πάντων την τελείωσα την αίτηση και ήδη σήμερα πήρε το δρόμο για Αγγλία.
Ελπίζω όλα να πανε καλά.
Είχα ζητήσει το birth certificate του άντρα μου απο Αυστραλια και το ζήτησα να έρθει και express και ήρθε μετά απο 3 μήνες!
Οπότε αυτο μας πήγε πίσω. Είχαμε σχεδιάσει να φύγουμε τέλος Οκτωβριου.
Γίαυτο το λόγο θέλω να είμαι σίγουρη.
Σ´ευχαριστω πάντως και εσένα για τη βοήθεια!

mariasiran
09.10.2014, 22:43

ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΚΑΙ ΔΩ
ΠΟΣΤ ΝΟ 1

Αχ Aussie να ξέρες μόνο πόσες φορές τα διάβασα!
Αλλά όπως απάντησα και παραπάνω κάπου μπερδεύτηκα και ήθελα να είμαι σίγουρη.
Ε και λίγο η ηλικία, λίγο το ελαφρώς ξανθό μαλλί, όλα παίζουν ρόλο! :lol2:
Και λίγο το οτι έπρεπε τέλος Οκτωβρίου να είμαι Αυστραλια αλλά τελικά δεν θα είμαι. Ελπίζω όμως μέσα Νοεμβρίου να γράφω απο εκεί!

sweetelenitsa
09.10.2014, 23:32
Ελενη μου το ξέρω οτι μου απαντήσεις αλλά είμαι τόσο αγχωμένη ώστε να τα στείλω σωστά που ξανά έκανα την ερώτηση.
Τέλος πάντων την τελείωσα την αίτηση και ήδη σήμερα πήρε το δρόμο για Αγγλία.
Ελπίζω όλα να πανε καλά.
Είχα ζητήσει το birth certificate του άντρα μου απο Αυστραλια και το ζήτησα να έρθει και express και ήρθε μετά απο 3 μήνες!
Οπότε αυτο μας πήγε πίσω. Είχαμε σχεδιάσει να φύγουμε τέλος Οκτωβριου.
Γίαυτο το λόγο θέλω να είμαι σίγουρη.
Σ´ευχαριστω πάντως και εσένα για τη βοήθεια!
Το κατάλαβα ότι είσαι αγχωμένη. Και εγώ μια από τα ίδια μη νομίζεις...
Σου εύχομαι πολύ σύντομα να είστε έτοιμοι για το ταξίδι σας!

Aussie
10.10.2014, 01:21
Αχ Aussie να ξέρες μόνο πόσες φορές τα διάβασα!
Αλλά όπως απάντησα και παραπάνω κάπου μπερδεύτηκα και ήθελα να είμαι σίγουρη.
Ε και λίγο η ηλικία, λίγο το ελαφρώς ξανθό μαλλί, όλα παίζουν ρόλο! :lol2:
Και λίγο το οτι έπρεπε τέλος Οκτωβρίου να είμαι Αυστραλια αλλά τελικά δεν θα είμαι. Ελπίζω όμως μέσα Νοεμβρίου να γράφω απο εκεί!

Ελα να σε κάνω να γελάσεις και γω απο το αγχος μου τότε
και απο κεκτημένη ταχύτητα αντί να στείλω τον έτοιμο φάκελο
με όλα τα χαρτιά έστειλα έναν άλλο που είχε μέσα αντίγραφα
που δεν ήταν μεταφρασμένα (έμοιαζαν οι φάκελοι :lol2:)
χαχχαχαχχαα και περίμενα να πάρω τις υπηκοότητες μέχρι που έλαβα
ενα e-mail που μου ζήταγαν τα πάντα !!!!! καλό ε ????
συμβαίνουν κι αυτά
εύχομαι να κατέβετε όσο πιο γρήγορα μπορείτε

Aussie
10.10.2014, 01:24
Τότε κάτι έπαθα και τα βλέπω όλα μπλε... Λεπτομέρειες και εγώ ασπρόμαυρα θα τα στείλω και αν τους αρέσει...

Κάθε φορά που βοηθάς ένα συνάνθρωπο σου, όλοι οι αγγελοι του ουρανού να 'ρχονται στο πλευρό σου

Αχ crete με τις μαντινάδες σου !!!
τώρα που θα έρθεις δεν φέρνεις και καμιά ρακι ?????

_friends:

Crete
10.10.2014, 08:49
Πρώτα ο θεός να κατέβουμε με το καλό και θα τη φέρω και τη ρακί. Όρεξη να 'χουμε!

gtsourn
10.10.2014, 19:18
ΡΑΚΙ? Προσεχε γιατι θα σε δουμε σρ κανενα επισοδιο "Border Control Australia" να σου κανουν ανακριση πρωτου βαθμου.
Καλη Επιτυχια και με το καλο να πατε. Από πισω ερχομαστε κι'εμεις.

Crete
10.10.2014, 19:51
Εγώ πάλι αλλιώς το φαντάζομαι. Να είμαστε όλοι μαζί στο border control να πίνουμε ρακές μαζί με τους ελεγκτές, θα έδινα και του σκύλου...

mariasiran
10.10.2014, 23:34
Ελα να σε κάνω να γελάσεις και γω απο το αγχος μου τότε
και απο κεκτημένη ταχύτητα αντί να στείλω τον έτοιμο φάκελο
με όλα τα χαρτιά έστειλα έναν άλλο που είχε μέσα αντίγραφα
που δεν ήταν μεταφρασμένα (έμοιαζαν οι φάκελοι :lol2:)
χαχχαχαχχαα και περίμενα να πάρω τις υπηκοότητες μέχρι που έλαβα
ενα e-mail που μου ζήταγαν τα πάντα !!!!! καλό ε ????
συμβαίνουν κι αυτά
εύχομαι να κατέβετε όσο πιο γρήγορα μπορείτε

Δεν είμαι η μόνη τελικά! Έχω και παρέα! :lol2:Σ´ευχαριστω πάντως για όλη τη βοήθεια και πάλι.

sotiris1
24.10.2014, 15:02
Χαιρετώ όλα τα Πατριωτάκια, και να τελικά που έφτασε και η στιγμή μας να γράψουμε πως ΕΠΙΤΕΛΟΥΣ φεύγουμε!!! 3 Μόλις μέρες έμειναν, και αντίο Ελλάδα.... Σας ευχαριστούμε όλους για τις χρήσιμες συμβουλές σας και πληροφορίες, που ειδικά στο ξεκίνημα της διαδικασίας αποτέλεσαν την καλύτερη πυξίδα - μπούσουλα!!! Ένα μεγάλο ευχαριστώ και στον ιδιοκτήτη - δημιουργό του Patriotaki.net που είχε την ιδέα να δημιουργήσει αυτό το τόσο χρήσιμο Forum!!!

Σύντομα θα τα λέμε απο Down Under!!!

Sotiris - Vazaki - και η Σκυλίτσα μας!

Καλή συνέχεια σε όλους!

Crete
24.10.2014, 15:58
Σα το περήφανο αετό π' ανοίγει τα φτερά του,
που φεύγει για το άγνωστο και αφήνει τη φωλιά του.

Εύχομαι καλό ταξίδι και στους τρεις και καλή επιτυχία στο νέο σας ξεκινημα!

mariasiran
25.10.2014, 01:38
Χαιρετώ όλα τα Πατριωτάκια, και να τελικά που έφτασε και η στιγμή μας να γράψουμε πως ΕΠΙΤΕΛΟΥΣ φεύγουμε!!! 3 Μόλις μέρες έμειναν, και αντίο Ελλάδα.... Σας ευχαριστούμε όλους για τις χρήσιμες συμβουλές σας και πληροφορίες, που ειδικά στο ξεκίνημα της διαδικασίας αποτέλεσαν την καλύτερη πυξίδα - μπούσουλα!!! Ένα μεγάλο ευχαριστώ και στον ιδιοκτήτη - δημιουργό του Patriotaki.net που είχε την ιδέα να δημιουργήσει αυτό το τόσο χρήσιμο Forum!!!

Καλή συνέχεια σε όλους!

Μπράβο Σωτήρη!
Καλο ταξίδι και όλα να σας πανε καλά!!!

Aussie
25.10.2014, 05:01

Καλή συνέχεια σε όλους!

:bravo_::bravo_1:

Greece4ever
25.10.2014, 05:34

Καλή συνέχεια σε όλους!

Ευγε!!! Καλως να μας ερθεις και καλο ξεκινημα!

kikirikoy
26.10.2014, 00:53

Καλή συνέχεια σε όλους!

ΚΑΛΗ ΤΥΧΗ

jimathens
26.10.2014, 01:20

Καλή συνέχεια σε όλους!

Σας εύχομαι πάνω από όλα υγεία:_kardia κ να πραγματοποιηθούν όλα τα όνειρά σας_friends:
Καλό ταξίδι:bravo_: κ καλή τύχη:victory:

sweetelenitsa
26.10.2014, 10:04
Καλό ταξίδι και καλή τύχη!!!

mariasiran
28.10.2014, 21:07
ΓΙΑ ΥΠΗΚΟΟΤΗΤΑ ΠΑΙΔΙΩΝ

Καλησπέρα σε όλους. Σήμερα επικοινώνησα με Λονδίνο για να δω τι γίνεται με τις υπηκοότητες των παιδιών μου και μου απάντησαν ότι ακόμα ο case officer δεν έχει κοιτάξει το φάκελλο μου.
Τα χαρτιά τα έστειλα στις 9 Οκτωβρίου και τα χρήματα τα τράβηξαν στις 14-10.
Παρόλα αυτά δεν έχει γίνει κάτι μέχρι τώρα.
Ο υπάλληλος με τον οποίο μίλησα μου είπε ότι το λιγότερο θα χρειαστούν 4 εβδομάδες και υπάρχει και πιθανότητα να είναι και παραπάνω.
Γι΄ αυτό είπα να σας ενημερώσω και εσάς που πιθανόν έχετε στείλει χαρτιά για την υπηκοότητα των παιδιών σας.
Υπομονή!

sweetelenitsa
28.10.2014, 21:26
ΓΙΑ ΥΠΗΚΟΟΤΗΤΑ ΠΑΙΔΙΩΝ

Καλησπέρα σε όλους. Σήμερα επικοινώνησα με Λονδίνο για να δω τι γίνεται με τις υπηκοότητες των παιδιών μου και μου απάντησαν ότι ακόμα ο case officer δεν έχει κοιτάξει το φάκελλο μου.
Ο υπάλληλος με τον οποίο μίλησα μου είπε ότι το λιγότερο θα χρειαστούν 4 εβδομάδες και υπάρχει και πιθανότητα να είναι και παραπάνω.
Γι΄ αυτό είπα να σας ενημερώσω και εσάς που πιθανόν έχετε στείλει χαρτιά για την υπηκοότητα των παιδιών σας.
Υπομονή!

:shocked: Εμάς κράτησαν τα χρήματα 20/10 και μ'αρέσει που περίμενα αυτές τις μέρες απάντηση... Έστειλες email ή πήρες τηλέφωνο; Σε ευχαριστούμε για την ενημέρωση!

kikirikoy
28.10.2014, 22:23
ΓΙΑ ΥΠΗΚΟΟΤΗΤΑ ΠΑΙΔΙΩΝ

Υπομονή!

σε ολες της βιζες,και υπηκοοτητες,τραβανε τα λεφτα,επεξεργαζονται τον φακελο,και εαν πληρεις της προηποθεσεις σου δινουν την βιζα η την υπηκοοτητα,εαν δεν ...τα λεφτα δεν επιστρεφονται
ΥΠΟΜΟΝΗ

mariasiran
29.10.2014, 01:01
Τηλέφωνο τους πήρα sweetelenitsa.
Και εγώ περίμενα οτι την επόμενη εβδομάδα θα τις είχα ήδη στα χέρια μου γιατί είχα διαβάσει για 15 ημέρες.
Πάντως απ´οτι λένε και στο site τους αυτο τον καιρό έχουν περισσότερη δουλειά.
Θα κάνουμε υπομονή.
Έχεις κλείσει εισιτήρια εσύ;

sweetelenitsa
29.10.2014, 06:49
Τηλέφωνο τους πήρα sweetelenitsa.
Και εγώ περίμενα οτι την επόμενη εβδομάδα θα τις είχα ήδη στα χέρια μου γιατί είχα διαβάσει για 15 ημέρες.
Πάντως απ´οτι λένε και στο site τους αυτο τον καιρό έχουν περισσότερη δουλειά.
Θα κάνουμε υπομονή.
Έχεις κλείσει εισιτήρια εσύ;
15 μέρες ήξερα και εγώ... Εμείς αργούμε ακόμα να φύγουμε γιατί περιμένουμε τη βίζα του συζύγου... Ήθελα ομως να φτιάξουμε το διαβατήριο του παιδιού γιατί θα ανέβουμε Αθήνα. Αλλά τι να κάνουμε... Υπομονή όπως λες και εσύ!

Greece4ever
01.11.2014, 08:01
15 μέρες ήξερα και εγώ... Εμείς αργούμε ακόμα να φύγουμε γιατί περιμένουμε τη βίζα του συζύγου... Ήθελα ομως να φτιάξουμε το διαβατήριο του παιδιού γιατί θα ανέβουμε Αθήνα. Αλλά τι να κάνουμε... Υπομονή όπως λες και εσύ!

Τι μου θυμιζει ,τι μου θυμιζει!! μαντεψτε και εγω περιμενα...και μετα ηρθαν!!! ...τωρα ειμαι Αυστραλια :victory:

mariasiran
02.11.2014, 15:25
Τι μου θυμιζει ,τι μου θυμιζει!! μαντεψτε και εγω περιμενα...και μετα ηρθαν!!! ...τωρα ειμαι Αυστραλια :victory:

Δηλαδή έφυγες χωρίς τις υπηκόοτητες των παιδιών ;
Γίνεται αυτο; Οι υπηκόοτητες δεν χρειάζονται για να βγουν τα διαβατήρια; Ή ταξίδεψαν τα παιδιά με ελληνικά διαβατήρια;
Ρωτάω γιατί περιμένουμε τις υπηκόοτητες για να κλείσουμε εισιτήρια

sweetelenitsa
03.11.2014, 22:46
Mariasiran όταν με το καλό πάρετε τις υπηκοότητες των παιδιών, ααααν βρεις χρόνο πες μου για να ξέρω πάνω κάτω πότε να περιμένω και εγώ!

mariasiran
03.11.2014, 23:09
Mariasiran όταν με το καλό πάρετε τις υπηκοότητες των παιδιών, ααααν βρεις χρόνο πες μου για να ξέρω πάνω κάτω πότε να περιμένω και εγώ!

Θα σε ενημερώσω. Πάντως εάν δεν έχω απάντηση και αυτή την εβδομάδα θα τους ξαναπάρω τηλέφωνο γιατί θα έχει περάσει σχεδόν ένας μήνας από τότε που έστειλα τα χαρτιά. Πάντως οτιδήποτε νέο έχω θα σου πω και εσένα και όποιον άλλο ενδιαφέρεται.

sweetelenitsa
03.11.2014, 23:45
Λογικά μέχρι αρχές τις άλλης εβδομάδας θα έχεις απάντηση. Εμένα χρειάζεται τουλάχιστον 2 εβδομάδες ακόμα...
Σ' ευχαριστώ πολύ!

sotiris1
04.11.2014, 09:00
Αν και μόνο 6 ημέρες στην Μελβούρνη, έπειτα απο ένα πέρασμα στις δημόσιες υπηρεσίες που είχα, έχω να πω οτι δεν καταλαβαίνεις οτι πηγαίνεις σε δημόσια υπηρεσία αλλά σε κάποιο γραφείο ιδιωτικής εταιρίας. Ευγενικοί χαμογελαστοί και μετρημένοι! Το δε φυσικό περιβάλλον της πόλης δεν παίζεται, πράσινο πάρκα και πολλά πουλιά που σε κάνουν να νομίζεις οτι βρίσκεσαι σε κάποιο δάσος.

Το οδήγημα με έχει δυσκολέψει λίγο, περισσότερο η ανάποδη θέση της ροής των αυτοκινήτων στο δρόμο, αλλά μάλλον είναι θέμα συνήθειας. Προς το παρών έχουμε να μάθουμε αρκετά ακόμη, αλλά οι πρώτες εντυπώσεις είναι άκρως θετικές!!

Και επιτέλους βλέπεις κόσμο στο δρόμο να χαμογελάει!

smara
04.11.2014, 22:14
Μια ερωτηση σχετικα με την αποστολη εγγραφων στο sydney Registry
Στελνουμε μονο τη μεταφραση η και το επικυρωμενο αντιτυπο πχ της ταυτοτητας;

mariasiran
06.11.2014, 13:36
Μια ερωτηση σχετικα με την αποστολη εγγραφων στο sydney Registry
Στελνουμε μονο τη μεταφραση η και το επικυρωμενο αντιτυπο πχ της ταυτοτητας;

Smara εννοείς για να πάρεις birth certificate? Και αν ναι τι ακριβώς χαρτιά έχεις;

mariasiran
06.11.2014, 13:43
ΥΠΗΚΟΟΤΗΤΕΣ ΠΑΙΔΙΩΝ ΑΠΟ ΛΟΝΔΙΝΟ

Καλησπέρα σε όλους
Ήθελα να ρωτήσω κάτι και αν μπορεί κάποιος να με βοηθήσει. Έχω στείλει τα χαρτιά για τις υπηκοότητες των παιδιών μου στο Λονδίνο. Την Κυριακή θα κλείσω ένα μήνα. Είχα επικοινωνήσει μαζί τους και μου είπαν ότι θα κάνουν το λιγότερο 4 εβδομάδες να μου δώσουν κάποια απάντηση.
Σκέφτομαι αύριο ή την Δευτέρα να επικοινωνήσω ξανά μαζί τους. Επειδή όμως θέλω να κλείσω εισιτήρια αύριο-μεθαύριο για να μην αυξηθούν οι τιμές, σκέφτομαι για 23 Δεκεμβρίου που είναι και πιο φθηνά τότε.
Εάν δεν έχουν έρθει οι υπηκοότητες των παιδιών μέχρι τότε τι γίνεται; Τα παιδιά μπορούν να ταξιδέψουν με ελληνικό διαβατήριο και να περιμένω μετά πότε θα μου τις στείλουν;
Και αν ναι, αυτό επηρεάζει τα επιδόματα που δικαιούνται τα παιδιά;
Τι μου προτείνετε;

Aussie
07.11.2014, 03:10

Καλησπέρα σε όλους
Ήθελα να ρωτήσω κάτι και αν μπορεί κάποιος να με βοηθήσει. Έχω στείλει τα χαρτιά για τις υπηκοότητες των παιδιών μου στο Λονδίνο. Την Κυριακή θα κλείσω ένα μήνα. Είχα επικοινωνήσει μαζί τους και μου είπαν ότι θα κάνουν το λιγότερο 4 εβδομάδες να μου δώσουν κάποια απάντηση.
Σκέφτομαι αύριο ή την Δευτέρα να επικοινωνήσω ξανά μαζί τους. Επειδή όμως θέλω να κλείσω εισιτήρια αύριο-μεθαύριο για να μην αυξηθούν οι τιμές, σκέφτομαι για 23 Δεκεμβρίου που είναι και πιο φθηνά τότε.
Εάν δεν έχουν έρθει οι υπηκοότητες των παιδιών μέχρι τότε τι γίνεται; Τα παιδιά μπορούν να ταξιδέψουν με ελληνικό διαβατήριο και να περιμένω μετά πότε θα μου τις στείλουν;
Τι μου προτείνετε;

Αν θα μπούν με ελληνικό διαβατήριο πως θα πάνε στο CENTRELINK ,MEDICARE ...θα φαίνονται ως τουρίστες φαντάζομαι αφού δεν θα ερθουν με το μπλέ διαβατήριο ....δεν ξέρω λέω την αποψή μου ..αλλά και σήμερα να τις παραλάβεις για να βγούν τα διαβατήρια χρειάζεσε και ραντεβού στήν πρεσβεία για να πάς να καταθέσεις τα χαρτιά για τα διαβατήρια κ κάποιο σχετικό χρόνο να τα παραλάβεις.Πάρε καλύτερα στην πρεσβεία τηλ εξηγησέ τους την κατάσταση και τι έχεις κάνει ακριβώς να σε καθοδηγήσουν αυτοί

mariasiran
07.11.2014, 22:20
Αν θα μπούν με ελληνικό διαβατήριο πως θα πάνε στο CENTRELINK ,MEDICARE ...θα φαίνονται ως τουρίστες φαντάζομαι αφού δεν θα ερθουν με το μπλέ διαβατήριο ....δεν ξέρω λέω την αποψή μου ..αλλά και σήμερα να τις παραλάβεις για να βγούν τα διαβατήρια χρειάζεσε και ραντεβού στήν πρεσβεία για να πάς να καταθέσεις τα χαρτιά για τα διαβατήρια κ κάποιο σχετικό χρόνο να τα παραλάβεις.Πάρε καλύτερα στην πρεσβεία τηλ εξηγησέ τους την κατάσταση και τι έχεις κάνει ακριβώς να σε καθοδηγήσουν αυτοί

Σ΄ ευχαριστώ Aussie για την απάντηση. Τα διαβατήρια θα βγουν στη Θεσσαλονίκη. Όταν μίλησα με το προξενείο μου είπαν ότι τη μία μέρα μπορώ να κλείσω ραντεβού και να πάω την επόμενη.
Κάποιος γνωστός που είχε πάει Αυστραλία μου είπε ότι έπαιρνε τα επιδόματα των παιδιών ενώ δεν είχε τα παιδιά του μαζί. Ισχύει αυτό;
Ο άντρας μου που έχει την υπηκοότητα δεν θα έχει πρόβλημα αλλά δεν ξέρω για τα παιδιά.
Υπάρχει περίπτωση να καθυστερήσουν και άλλο οι υπηκοότητες από Λονδίνο; (έχει περάσει ένας μήνας σχεδόν από τότε που τα έστειλα). Μήπως γνωρίζεις κάτι γι΄ αυτό;
Μάλλον θα περιμένω λίγο ακόμα για τα εισιτήρια. Εσύ τι προτείνεις; Να τα κλείσω ή να περιμένω; Θέλω να κλείσω για 23 Δεκεμβρίου.
Σε ένα μήνα λες να μην έρθουν και οι υπηκοότητες; Δεν ξέρω έχω μπερδευτεί.

jimathens
07.11.2014, 23:33

Καλησπέρα σε όλους
Καλησπέρα. Κανείς δεν μπορεί να σου πει σίγουρα πόσες μέρες θα κάνουν για να σου στείλουν τις υπηκοότητες των παιδιών παρά μόνο οι ίδιοι από το γραφείο στο Λονδίνο αλλά από την στιγμή που σου είπαν ότι θα κάνουν το "λιγότερο" 4 εβδομάδες το περισσότερο μπορεί να είναι κ 8 (λέω ένα νούμερο τυχαίο) κ αυτό γιατί όλα αλλάζουν ανάλογα με τις αιτήσεις που νομίζω σήμερα θα έχουν τριπλασιαστεί από ότι πριν δύο χρόνια.

Αν κλείσεις για πιο φθηνά εισιτήρια κ έρθετε κ χάσετε για κάποιους μήνες τα επιδόματα των παιδιών συν την ταλαιπωρία δεν αξίζει τον κόπο.
(Πάντα με επιφύλαξη όλα αυτά γιατί μπορεί κ να δικαιούστε κανονικά τα επιδόματα των παιδιών ασχέτως με το αν έρθουν με ελληνικά διαβατήρια)

Τι μου προτείνετε;
Δεν θυμάμαι να έχει κάνει κάποιος άλλος εδώ στο φόρουμ αυτή την διαδικασία.
Τώρα αν το γράφει κάπου στο σάιτ του immigration δεν το γνωρίζω.
Όταν πάρεις με το καλό τις υπηκοότητες των παιδιών για να βγουν τα διαβατήριά τους ίσως να κάνουν 1 ή κ 2 μήνες ανάλογα πάλι με τον όγκο των αιτήσεων.
Δυστυχώς χρειάζεται μεγάλη υπομονή για όλα.

sweetelenitsa
08.11.2014, 09:33
Mariasiran καταλαβαίνω ότι από την πίεση χρόνου έχεις αγχωθεί πολύ και δεν μπορείς να σκεφτείς λογικά. Το καλύτερο νομίζω που έχεις να κάνεις είναι να περιμένεισ μέχρι αύριο να πάρεις τηλ στο Λονδίνο ώστε να δεις μήπως τελειώνει η διαδικασία και άδικα αγχώνεσαι! Από αυτά που θα σου πουν θα κριθούν και οι αποφάσεις που θα πάρεις. Πάντως κατά τη γνώμη μου μια χαρά θα προλάβετε! Προσπαθησε να ηρεμησεις και παρε αύριο τηλέφωνο.

mariasiran
08.11.2014, 22:16
Καλησπέρα. Κανείς δεν μπορεί να σου πει σίγουρα πόσες μέρες θα κάνουν για να σου στείλουν τις υπηκοότητες των παιδιών παρά μόνο οι ίδιοι από το γραφείο στο Λονδίνο αλλά από την στιγμή που σου είπαν ότι θα κάνουν το "λιγότερο" 4 εβδομάδες το περισσότερο μπορεί να είναι κ 8 (λέω ένα νούμερο τυχαίο) κ αυτό γιατί όλα αλλάζουν ανάλογα με τις αιτήσεις που νομίζω σήμερα θα έχουν τριπλασιαστεί από ότι πριν δύο χρόνια.

Αν κλείσεις για πιο φθηνά εισιτήρια κ έρθετε κ χάσετε για κάποιους μήνες τα επιδόματα των παιδιών συν την ταλαιπωρία δεν αξίζει τον κόπο.
(Πάντα με επιφύλαξη όλα αυτά γιατί μπορεί κ να δικαιούστε κανονικά τα επιδόματα των παιδιών ασχέτως με το αν έρθουν με ελληνικά διαβατήρια)

Δεν θυμάμαι να έχει κάνει κάποιος άλλος εδώ στο φόρουμ αυτή την διαδικασία.
Τώρα αν το γράφει κάπου στο σάιτ του immigration δεν το γνωρίζω.
Όταν πάρεις με το καλό τις υπηκοότητες των παιδιών για να βγουν τα διαβατήριά τους ίσως να κάνουν 1 ή κ 2 μήνες ανάλογα πάλι με τον όγκο των αιτήσεων.
Δυστυχώς χρειάζεται μεγάλη υπομονή για όλα.

Jimathens μη με αγχώνεις περισσότερο. Έχω αποφασίσει να κάνω Χριστούγεννα στην Αυστραλια.
Τι μου λες για τα διαβατήρια; 1 με 2 μήνες;;;;;;
Έχω δει οτι κάνουν 10 εργάσιμες. Έχει αλλάξει κατι; Και στο προξενείο της ΘΕσσαλονικης που πρέπει να κλείσω ραντεβού μου είπανε μια μέρα πριν χρειάζεται.

mariasiran
08.11.2014, 22:45
Mariasiran καταλαβαίνω ότι από την πίεση χρόνου έχεις αγχωθεί πολύ και δεν μπορείς να σκεφτείς λογικά. Το καλύτερο νομίζω που έχεις να κάνεις είναι να περιμένεισ μέχρι αύριο να πάρεις τηλ στο Λονδίνο ώστε να δεις μήπως τελειώνει η διαδικασία και άδικα αγχώνεσαι! Από αυτά που θα σου πουν θα κριθούν και οι αποφάσεις που θα πάρεις. Πάντως κατά τη γνώμη μου μια χαρά θα προλάβετε! Προσπαθησε να ηρεμησεις και παρε αύριο τηλέφωνο.

Αυτο θα κανω sweetelenitsa. Αγχώνομαι γιατί είχα και πρόβλημα με το birth certificate του άντρα μου που έκανε πάνω απο 2 μήνες να έρθει. Γίαυτο το λόγο και καθυστέρησα με να στείλουμε τα χαρτιά Αγγλία.
Επίσης ενα άλλο πρόβλημα ειναι το σχολειο των παιδιών που ξεκινάει τέλος Ιανουαρίου και θέλω να είμαστε νωρίτερα για να ψάξω σχολειο αλλά και για να προσαρμοστούν τα παιδιά αλλά και εμείς.

australian
09.11.2014, 00:18
Έχω δει οτι κάνουν 10 εργάσιμες.
Iσχύει !

jimathens
09.11.2014, 00:45
Jimathens μη με αγχώνεις περισσότερο. Έχω αποφασίσει να κάνω Χριστούγεννα στην Αυστραλια.
Έχω δει οτι κάνουν 10 εργάσιμες. Έχει αλλάξει κατι; Και στο προξενείο της ΘΕσσαλονικης που πρέπει να κλείσω ραντεβού μου είπανε μια μέρα πριν χρειάζεται.

Δεν λέω τίποτα για να αγχώνεσαι:no: κ μακάρι να βγούνε σε μία μέρα:yes: αλλά επειδή έχω δει να συμβαίνουν πολλά κ για διάφορους λόγους ειδικά στην Ελλάδα:shocked: πρέπει να το αναφέρω.
Εύχομαι να πάνε όλα όπως τα έχετε υπολογίσει κ να κάνετε Χριστούγεννα στην Αυστραλία. :victory:

mariasiran
09.11.2014, 23:43
Iσχύει !

Σ´ευχαριστω Australian

mariasiran
09.11.2014, 23:46
Δεν λέω τίποτα για να αγχώνεσαι:no: κ μακάρι να βγούνε σε μία μέρα:yes: αλλά επειδή έχω δει να συμβαίνουν πολλά κ για διάφορους λόγους ειδικά στην Ελλάδα:shocked: πρέπει να το αναφέρω.
Εύχομαι να πάνε όλα όπως τα έχετε υπολογίσει κ να κάνετε Χριστούγεννα στην Αυστραλία. :victory:

Jimathens καταλαβαίνω τι εννοείς και έχω περάσει καθυστερήσεις.
Κάνουμε και λίγη πλάκα όμως για να χαλαρώσουμε!

vertigo
10.11.2014, 09:13

Και πολυ ,σωστα ,ειδες. Αυτον τον χρονο ,δινει η πρεσβεια.Τον Σεπτεμβρη πηγα ,αρα ξερω τί λεω.Εμενα ,μου βγηκε σε 7 ημερολογιακες μερες.Εχω και περιπτωση ,που βγηκε σε 3 μερες.

Οι 60 μερες ,ειναι για την προθεσμια παραλαβης ,οταν ο αιτων ,εχει ζητησει να το παραλαβει ,προσωπικα.
Αν δεν το κανει μεσα σε 60 μερες ,τοτε το διαβατηριο ,καταστρεφεται και τα χρηματα ,δεν επιστρεφονται.

Εννοειται ,οτι για να εκδοθει ,μεσα σε 10 μερες ,τα απαραιτητα εγγραφα ,πρεπει να ειναι ,οπως τα ζητανε (πχ αιτηση ,φωτο κλπ ). Αν δεν ειναι ,ο αιτων ,εχει 28 μερες στην διαθεση του ,να προσκομισει καινουργια , ή συμπληρωματικα εγγραφα.

Και βεβαια ,η πρεσβεια ή το προξενειο της Αυστραλιας ,ανηκουν στο Αυστραλιανο κρατος και τυχον παραλληλισμοι ,με το πώς δουλευει το Ελληνικο κρατος κι οι δημοσιες υπηρεσιες του ,δεν εχουν σχεση με το θεμα ,περι χρονου εκδοσης Αυστραλιανων διαβατηριων.... Αυστραλιανη πρεσβεια και προξενειο ,εξ άλλου ,ειναι ξενο -Αυστραλιανο εδαφος- ,για οσους δεν το γνωριζουν....

mariasiran
10.11.2014, 17:21
Και πολυ ,σωστα ,ειδες. Αυτον τον χρονο ,δινει η πρεσβεια.Τον Σεπτεμβρη πηγα ,αρα ξερω τί λεω.Εμενα ,μου βγηκε σε 7 ημερολογιακες μερες.Εχω και περιπτωση ,που βγηκε σε 3 μερες.

Οι 60 μερες ,ειναι για την προθεσμια παραλαβης ,οταν ο αιτων ,εχει ζητησει να το παραλαβει ,προσωπικα.
Αν δεν το κανει μεσα σε 60 μερες ,τοτε το διαβατηριο ,καταστρεφεται και τα χρηματα ,δεν επιστρεφονται.

Εννοειται ,οτι για να εκδοθει ,μεσα σε 10 μερες ,τα απαραιτητα εγγραφα ,πρεπει να ειναι ,οπως τα ζητανε (πχ αιτηση ,φωτο κλπ ). Αν δεν ειναι ,ο αιτων ,εχει 28 μερες στην διαθεση του ,να προσκομισει καινουργια , ή συμπληρωματικα εγγραφα.

Και βεβαια ,η πρεσβεια ή το προξενειο της Αυστραλιας ,ανηκουν στο Αυστραλιανο κρατος και τυχον παραλληλισμοι ,με το πώς δουλευει το Ελληνικο κρατος κι οι δημοσιες υπηρεσιες του ,δεν εχουν σχεση με το θεμα ,περι χρονου εκδοσης Αυστραλιανων διαβατηριων.... Αυστραλιανη πρεσβεια και προξενειο ,εξ άλλου ,ειναι ξενο -Αυστραλιανο εδαφος- ,για οσους δεν το γνωριζουν....

Σ΄ ευχαριστώ vertigo

mariasiran
10.11.2014, 17:24
CITIZENSHIP BY DESCENT

Καλησπέρα σε όλους!!! Επιτέλους!!!
Πριν λίγο πήρα τηλέφωνο στο Λονδίνο για τις υπηκοότητες των παιδιών μου και μου είπαν ότι τις έστειλαν από τις 5 Νοεμβρίου.
Άρα σε λίγες μέρες, μάλλον αύριο, μεθαύριο θα τις έχω στα χέρια μου.
Κουράγιο και στους υπόλοιπους που περιμένουν. Θα ησυχάσω βέβαια όταν θα τις έχω στα χέρια μου, αλλά πιστεύω ότι αυτή η ώρα δεν αργεί.
Sweetelenitsa να υπολογίζεις στο μήνα μάλλον. Γιατί εγώ έστειλα τα χαρτιά πριν ακριβώς από ένα μήνα.

sweetelenitsa
10.11.2014, 17:37
CITIZENSHIP BY DESCENT

Καλησπέρα σε όλους!!! Επιτέλους!!!
Πριν λίγο πήρα τηλέφωνο στο Λονδίνο για τις υπηκοότητες των παιδιών μου και μου είπαν ότι τις έστειλαν από τις 5 Νοεμβρίου.
Άρα σε λίγες μέρες, μάλλον αύριο, μεθαύριο θα τις έχω στα χέρια μου.
Κουράγιο και στους υπόλοιπους που περιμένουν. Θα ησυχάσω βέβαια όταν θα τις έχω στα χέρια μου, αλλά πιστεύω ότι αυτή η ώρα δεν αργεί.
Sweetelenitsa να υπολογίζεις στο μήνα μάλλον. Γιατί εγώ έστειλα τα χαρτιά πριν ακριβώς από ένα μήνα.

:bravo_1: Είδες; Άδικα αγχωνόσουν! Όλα καλά θα πάνε!
14 τα είχαμε στείλει εμείς οπότε ελπίζω όπου να' ναι!
Το βράδυ ονειρεύτηκα ότι σου έλεγα πως προσπαθούσα να πάρω τηλέφωνο και εγώ στο Λονδίνο αλλά δεν απαντούσαν! :lol2:

Sakis230
10.11.2014, 21:13
Ενημερωτικά από θέμα εμπειρίας με τα ταχυδρομεία Αγγλίας , κανουν 7-10 μέρες για να έρθουν τα γράμματα για παράδοση.

sweetelenitsa
11.11.2014, 20:20
Πήρα τηλέφωνο σήμερα στο Λονδίνο και μου είπαν ότι έστειλαν την υπηκοότητα του παιδιού στις 6 Νοεμβρίου!!!
:) :) :)

mariasiran
11.11.2014, 20:29
Πήρα τηλέφωνο σήμερα στο Λονδίνο και μου είπαν ότι έστειλαν την υπηκοότητα του παιδιού στις 6 Νοεμβρίου!!!
:) :) :)

Άντε μπράβο. Τώρα περιμένουμε τον ταχυδρόμο!

mariasiran
11.11.2014, 20:30
Ενημερωτικά από θέμα εμπειρίας με τα ταχυδρομεία Αγγλίας , κανουν 7-10 μέρες για να έρθουν τα γράμματα για παράδοση.

Κάνουμε υπομονή sakis230! Ευχαριστώ για την πληροφορία

sweetelenitsa
11.11.2014, 20:41
Άντε μπράβο. Τώρα περιμένουμε τον ταχυδρόμο!

Α να δούμε...

Sakis230
11.11.2014, 21:06
Αν θα μπούν με ελληνικό διαβατήριο πως θα πάνε στο CENTRELINK ,MEDICARE ...θα φαίνονται ως τουρίστες φαντάζομαι αφού δεν θα ερθουν με το μπλέ διαβατήριο ....δεν ξέρω λέω την αποψή μου ..αλλά και σήμερα να τις παραλάβεις για να βγούν τα διαβατήρια χρειάζεστε και ραντεβού στην πρεσβεία για να πας να καταθέσεις τα χαρτιά για τα διαβατήρια κ κάποιο σχετικό χρόνο να τα παραλάβεις.Πάρε καλύτερα στην πρεσβεία τηλ εξήγησε τους την κατάσταση και τι έχεις κάνει ακριβώς να σε καθοδηγήσουν αυτοί

Δεν έχω καταλάβει κάτι. _antio:
Τι σχέση εχει το διαβατήριο Αυστραλίας σε σχέση με την υπηκοότητα, αν μπορεί να αποδειχτεί στο centerlink η υπηκοότητα by descent από το εγγραφο που δίνετε η υπηκοότητα.
Δε λέω, καλό το διαβατήριο, ( αποδεικνύει την υπηκοότητα ) αλλά αν βιάζετε ο άνθρωπος;
_antio: _antio: _antio:

Aussie
12.11.2014, 02:24
@mariasiran

Κάποιος γνωστός που είχε πάει Αυστραλία μου είπε ότι έπαιρνε τα επιδόματα των παιδιών ενώ δεν είχε τα παιδιά του μαζί. Ισχύει αυτό;

Αυτα δεν γίνονται !!!!!!!!!!

Aussie
12.11.2014, 02:37
Δεν έχω καταλάβει κάτι. _antio:
Τι σχέση εχει το διαβατήριο Αυστραλίας σε σχέση με την υπηκοότητα, αν μπορεί να αποδειχτεί στο centerlink η υπηκοότητα by descent από το εγγραφο που δίνετε η υπηκοότητα.
Δε λέω, καλό το διαβατήριο, ( αποδεικνύει την υπηκοότητα ) αλλά αν βιάζετε ο άνθρωπος;
_antio: _antio: _antio:

Χωρίς να έχει υπηκοότητες παραλάβει
που ρωτάει η συγκεκριμένη κ με διαβατήρια ευρωπαικά
για πές μας εσυ την απαντησή σου ......πως θα αποδείξει .......
αυτά που πρέπει....ΓΙΑΤΙ αντε και δεν εχει διαβατήριο τα βγάζει εδω ...αλλά αν δεν έχει και
τα citizenship στα χέρια της τι θα προσκομήσει στίς υπηρεσίες .....αλλά για όλα αυτά όπως ανέφερα αρμόδιοι είναι οι
ειδικοί μπορεί να καλέσει στο τηλ κ να της πούν τι πρέπει να κάνει σε αυτήν την περίπτωση

πιστεύω να σού έλυσα τις απορίες πάνω σε τι απάντησα

Aussie
12.11.2014, 02:42
Αυτο θα κανω sweetelenitsa. Αγχώνομαι γιατί είχα και πρόβλημα με το birth certificate του άντρα μου που έκανε πάνω απο 2 μήνες να έρθει. Γίαυτο το λόγο και καθυστέρησα με να στείλουμε τα χαρτιά Αγγλία.
Επίσης ενα άλλο πρόβλημα ειναι το σχολειο των παιδιών που ξεκινάει τέλος Ιανουαρίου και θέλω να είμαστε νωρίτερα για να ψάξω σχολειο αλλά και για να προσαρμοστούν τα παιδιά αλλά και εμείς.

Τα σχολεία ξεκινάνε σχεδον τέλος Φεβρουαρίου οχι τον Γεννάρη !

mariasiran
12.11.2014, 03:04
Τα σχολεία ξεκινάνε σχεδον τέλος Φεβρουαρίου οχι τον Γεννάρη !

Αλήθεια; Γιατί με ενα σχολειο που επικοινώνησα μου είπαν 27 ή 28 Ιανουαρίου δεν θυμάμαι ακριβώς. Λάθος κατάλαβα;

mariasiran
12.11.2014, 03:07
@mariasiran

Αυτα δεν γίνονται !!!!!!!!!!

Οτι να ναι λέει ο καθένας μου φαίνεται!
Σ´ευχαριστω πάντως για τις απαντήσεις σου.
Πλέον μου έφυγε και το άγχος με τις υπηκόοτητες αφού πλέον ειναι στον δρόμο!

sweetelenitsa
12.11.2014, 08:38
Αλήθεια; Γιατί με ενα σχολειο που επικοινώνησα μου είπαν 27 ή 28 Ιανουαρίου δεν θυμάμαι ακριβώς. Λάθος κατάλαβα;

Οοοοοοταν πηγαινα σχολείο στο Σίδνευ αρχές Φεβρουαρίου θυμάμαι ξεκινούσαμε.

kikirikoy
12.11.2014, 12:23
Οοοοοοταν πηγαινα σχολείο στο Σίδνευ αρχές Φεβρουαρίου θυμάμαι ξεκινούσαμε.

School term dates | australia.gov.au (http://australia.gov.au/topics/australian-facts-and-figures/school-term-dates/) καθε πολιτεια εχει δικα της terms

sweetelenitsa
12.11.2014, 12:32
School term dates | australia.gov.au (http://australia.gov.au/topics/australian-facts-and-figures/school-term-dates/) καθε πολιτεια εχει δικα της terms
Αυτό σκεφτόμουν μετά. Ευχαριστώ πολύ!

mariasiran
12.11.2014, 14:26
ΥΠΗΚΟΟΤΗΤΕΣ ΠΑΙΔΙΩΝ

Και ναι!!! Μόλις πριν λίγο ήρθαν οι υπηκοότητες των παιδιών από το Λονδίνο. Όχι με ταχυδρομείο αλλά με courier!
Sweetelenitsa είσαι η επόμενη!!!
Σχεδόν 1 μήνας από τότε που τα έστειλα

sweetelenitsa
12.11.2014, 14:39
ΥΠΗΚΟΟΤΗΤΕΣ ΠΑΙΔΙΩΝ

Και ναι!!! Μόλις πριν λίγο ήρθαν οι υπηκοότητες των παιδιών από το Λονδίνο. Όχι με ταχυδρομείο αλλά με courier!
Sweetelenitsa είσαι η επόμενη!!!
Σχεδόν 1 μήνας από τότε που τα έστειλα

:bravo_1:
Με ποια κουριερ;;; Να ειδοποιησω γιατι αν δεν γραφουν αριθμο τηλεφωνου απ' εξω δε θα το λαβω ποτε... Δεν εχουμε οδους και αριθμους εδω που μενω και τα πανε οπου τους βολευει...

sweetelenitsa
12.11.2014, 15:50
Πήρα σήμερα ένα email που έλεγε στο θέμα Welcome to Centrelink Electronic Message (for office use only: .......)

Γιατί μου το έστειλαν γνωρίζει κανείς; Έχω δώσει το mail μου για την υπηκοότητα του παιδιού, τη βιζα του συζύγου και την αίτηση για σύνταξη του πατέρα μου...

maria1960
12.11.2014, 18:41
Καλημερα σας, ειμαι καινουργια στην ομαδα και θα ηθελα πολυ την βοηθεια σας. Φυσικα ειμαι στη διαθεση σας για οτιδηποτε χρειαστειτε και εσεις. Ειμαι αυστραλιανη υπηκοος απο τον πατερα μου,εχω αυστραλεζικο διαβατηριο που εχει ληξει το 83,υπαρχει το πιστοποιητικο υπηκοοτητας και ειμαι γεννημενη στην Ελλαδα.Εζησα στην Αυστραλια 16 χρονια.Τα ερωτηματα μου ειναι τα εξης...Am I a citizen by descent? Εχω ακομα την υπηκοοτητα μου? Μπορω να βγαλω καινουργιο διαβατηριο και να βγαλω διαβατηριο και υπηκοοτητα στον 23 ετων γιο μου που και αυτος ειναι γεννημενος στην Ελλαδα?Θα εκτιμουσα πολυ την βοηθεια σας. Σας ευχαριστω εκ των πρωτερον.

Greece4ever
15.11.2014, 23:13
Δηλαδή έφυγες χωρίς τις υπηκόοτητες των παιδιών ;
Γίνεται αυτο; Οι υπηκόοτητες δεν χρειάζονται για να βγουν τα διαβατήρια; Ή ταξίδεψαν τα παιδιά με ελληνικά διαβατήρια;
Ρωτάω γιατί περιμένουμε τις υπηκόοτητες για να κλείσουμε εισιτήρια

Οχι!! Οι υπηκοοτητες χρειαζονται να βγουν τα διαβατηρια των παιδιων! Μετα ειχα να περιμενω την βιζα του ανδρα μου,....ε και οταν βγηκε,τοτε φυγαμε!

Greece4ever
15.11.2014, 23:16
Καλημερα σας, ειμαι καινουργια στην ομαδα και θα ηθελα πολυ την βοηθεια σας. Φυσικα ειμαι στη διαθεση σας για οτιδηποτε χρειαστειτε και εσεις. Ειμαι αυστραλιανη υπηκοος απο τον πατερα μου,εχω αυστραλεζικο διαβατηριο που εχει ληξει το 83,υπαρχει το πιστοποιητικο υπηκοοτητας και ειμαι γεννημενη στην Ελλαδα.Εζησα στην Αυστραλια 16 χρονια.Τα ερωτηματα μου ειναι τα εξης...Am I a citizen by descent? Εχω ακομα την υπηκοοτητα μου? Μπορω να βγαλω καινουργιο διαβατηριο και να βγαλω διαβατηριο και υπηκοοτητα στον 23 ετων γιο μου που και αυτος ειναι γεννημενος στην Ελλαδα?Θα εκτιμουσα πολυ την βοηθεια σας. Σας ευχαριστω εκ των πρωτερον.

Δεν ξερω ολες τις λεπτομερειες αλλα και εγω ειχα αυστραλεζικο διαβατηριο και απο την στιγμη που εισαι αυστραλος υπηκοος μου ειπαν απο την πρεσβεια,δεν παυεις ποτε να εισαι.Καλο θα ηταν να παρεις τηλεφωνο στην πρεσβεια της Αυστραλιας να σου τα πουν αναλυτικοτατα τι πρεπει να κανεις!

smara
17.11.2014, 01:39
Smara εννοείς για να πάρεις birth certificate? Και αν ναι τι ακριβώς χαρτιά έχεις;

Θα στειλω birth certificate και αποδεικτικα ταυτοτητας για να γινει διορθωση του birth certificate . Στλενω και το επικυρωμενο ελληνικο μαζι με την μεταφραση;

ετσι λεω δηλαδη γιατι τη μια μου λενε ετσι, την αλλη αλλιως και κανεις δε μου δινει μια σαφη απαντηση.
To Sydney Registry τη μια μου λεει οτι μπορω να διορθωσω το ονομα και την αλλη οτι μαλλον χωρις Αυστραλο JP μαλλον θα απορριφθει η αιτηση

mariasiran
17.11.2014, 03:17
Θα στειλω birth certificate και αποδεικτικα ταυτοτητας για να γινει διορθωση του birth certificate . Στλενω και το επικυρωμενο ελληνικο μαζι με την μεταφραση;

ετσι λεω δηλαδη γιατι τη μια μου λενε ετσι, την αλλη αλλιως και κανεις δε μου δινει μια σαφη απαντηση.
To Sydney Registry τη μια μου λεει οτι μπορω να διορθωσω το ονομα και την αλλη οτι μαλλον χωρις Αυστραλο JP μαλλον θα απορριφθει η αιτηση

Το λάθος έχει γίνει στο αυστραλέζικο birth certificate γιατί δεν κατάλαβα καλά.
Εγώ πάντως που ζήτησα του άντρα μου δεν έστειλα κάποιο χαρτί επικυρωμένο. Έστειλα την ταυτότητα του, δίπλωμα νέου τύπου (κάρτα) και πιστωτική κάρτα. Επίσης τους έστειλα ένα παλιό bierth certificate το οποίο δεν ήταν σε καλή κατάσταση, γι΄ αυτό το λόγο και χρειαζόμουν καινούργιο. Κανένα δεν είχε επικύρωση.
Τι εννοείς το επικυρωμένο ελληνικό;

smara
17.11.2014, 14:43
Το λάθος έχει γίνει στο αυστραλέζικο birth certificate γιατί δεν κατάλαβα καλά.
Εγώ πάντως που ζήτησα του άντρα μου δεν έστειλα κάποιο χαρτί επικυρωμένο. Έστειλα την ταυτότητα του, δίπλωμα νέου τύπου (κάρτα) και πιστωτική κάρτα. Επίσης τους έστειλα ένα παλιό bierth certificate το οποίο δεν ήταν σε καλή κατάσταση, γι΄ αυτό το λόγο και χρειαζόμουν καινούργιο. Κανένα δεν είχε επικύρωση.
Τι εννοείς το επικυρωμένο ελληνικό;

το λαθος ειναι στο Αυστραλεζικο επωνυμο . Δεν ξερω αν πρεπει να το διορθωσω η απλα να ζητησω να μεταφραστουν τα Ελληνικα συμφωνα με τον τροπο που ειναι γραμμενο το Αγγλικο γιατι πρεπει να δωσω την υπηκοοτητα αργοτερα στην κορη μου.

Επικυρωση εννοω της φωτοτυπιας για να μπει σφραγιδα της Χαγης. Εσυ πως εστειλες τα εγγραφα, απλη φωτοτυπια;

mariasiran
18.11.2014, 01:10
το λαθος ειναι στο Αυστραλεζικο επωνυμο . Δεν ξερω αν πρεπει να το διορθωσω η απλα να ζητησω να μεταφραστουν τα Ελληνικα συμφωνα με τον τροπο που ειναι γραμμενο το Αγγλικο γιατι πρεπει να δωσω την υπηκοοτητα αργοτερα στην κορη μου.

Επικυρωση εννοω της φωτοτυπιας για να μπει σφραγιδα της Χαγης. Εσυ πως εστειλες τα εγγραφα, απλη φωτοτυπια;

Με email τα έστειλα. Οπότε δεν χρειάζεται να κάνεις αντίγραφα ούτε να βάλεις σφραγίδα Χάγης.
Εσύ θα τα στείλεις ταχυδρομικώς; Τώρα για το επώνυμο δεν μπορώ να σου πω γιατί δεν ξέρω.
Ίσως αν ρωτούσες στο τμήμα διαβατηρίων στην Πρεσβεία;
Βέβαια νομίζω ότι είναι πιο εύκολο να αλλάξεις την ελληνική μετάφραση μιας που μπορείς στα έγγραφα που θα στείλεις να στείλεις πως θέλεις να είναι το επώνυμο σου.

smara
19.11.2014, 13:32
Με email τα έστειλα. Οπότε δεν χρειάζεται να κάνεις αντίγραφα ούτε να βάλεις σφραγίδα Χάγης.
Εσύ θα τα στείλεις ταχυδρομικώς; Τώρα για το επώνυμο δεν μπορώ να σου πω γιατί δεν ξέρω.
Ίσως αν ρωτούσες στο τμήμα διαβατηρίων στην Πρεσβεία;
Βέβαια νομίζω ότι είναι πιο εύκολο να αλλάξεις την ελληνική μετάφραση μιας που μπορείς στα έγγραφα που θα στείλεις να στείλεις πως θέλεις να είναι το επώνυμο σου.

Thanks mariasiran :)xaroumenaki

mariasiran
19.11.2014, 22:51
ΦΕΥΓΟΥΜΕ ΚΑΙ ΕΜΕΙΣ!!!

Επιτέλους ήρθε και η δική μας ώρα για να φύγουμε. Προχθές κλείσαμε εισιτήρια με Qantas Airways με αεροσκάφος της Emirates για 8 Ιανουαρίου από Κωνσταντινούπολη. Και μάλιστα βρήκαμε και με το Airbus A-380-800 το οποίο έχει και ίντερνετ!
Θα καθίσουμε και 3 μέρες στην Πόλη για να τη δουν τα παιδιά. Όλα καλά λοιπόν!!!
Τα εισιτήρια για 4 άτομα ήταν 2530 ευρώ.
Τώρα σιγά σιγά πρέπει να πακετάρουμε... Κανένας εθελοντής;; help2 :lol2:

smara
20.11.2014, 00:38
ΦΕΥΓΟΥΜΕ ΚΑΙ ΕΜΕΙΣ!!!

Επιτέλους ήρθε και η δική μας ώρα για να φύγουμε. Προχθές κλείσαμε εισιτήρια με Qantas Airways με αεροσκάφος της Emirates για 8 Ιανουαρίου από Κωνσταντινούπολη. Και μάλιστα βρήκαμε και με το Airbus A-380-800 το οποίο έχει και ίντερνετ!

Καλό ταξίδι! Με το καλό να φτάσετε!
Πακετάρισμα? ... __protest:

maria1960
22.11.2014, 10:01
Ευχαριστω πολυ.

mariasiran
22.11.2014, 10:21
Καλό ταξίδι! Με το καλό να φτάσετε!
Πακετάρισμα? ... __protest:

_klama
Ταχα φιλοι όλοι εδώ μέσα...
Στο πακεταρισμα ´´την κανουν´´ :cry:

smara
24.11.2014, 02:45
_klama
Ταχα φιλοι όλοι εδώ μέσα...
Στο πακεταρισμα ´´την κανουν´´ :cry:

Πφφ Ελληνες τι περιμενεις :P :P

sweetelenitsa
24.11.2014, 07:42
ΦΕΥΓΟΥΜΕ ΚΑΙ ΕΜΕΙΣ!!!

Τέλεια!!! Με το καλό!!!

mariasiran
24.11.2014, 23:36
Τέλεια!!! Με το καλό!!!

Σ΄ ευχαριστώ πολύ sweetelenitsa

mariasiran
06.12.2014, 00:54
ΔΙΑΒΑΤΗΡΙΑ

Καλημέρα
Στις 21 Νοεμβρίου κατέθεσα τις αιτήσεις για τα διαβατήρια των παιδιών και του άντρα μου και στις 3 Δεκεμβρίου ήρθαν τα 2 από τα 3. Του άντρα μου και του γιου μου.
Επικοινώνησα με το τμήμα διαβατηρίων στην Αθήνα και μου είπαν να μην ανησυχώ γιατί ίσως δεν τα έστειλαν όλα μαζί.
Γενικά πάντως δεν άργησαν πολύ.
Ο πρόξενος μας είχε πει σε 3 εβδομάδες περίπου θα έρθουν από τη μέρα που θα παραλάβουν τις αιτήσεις.
Πιστεύω αυτή την εβδομάδα να έρθει και της κόρης μου.

stelios_thess
07.12.2014, 03:12
Καλημέρα,

Ο πατέρας μου είναι αυστραλός υπήκοος by naturalisation.
Συμπληρώνω την form 118 (http://www.immi.gov.au/allforms/pdf/118.pdf) για να αποκτήσω κι εγώ υπηκοότητα κι έχω 3 απορίες:

1) Στην σελίδα 8 της form 118 (http://www.immi.gov.au/allforms/pdf/118.pdf), στο ερώτημα 14 ζητάει στοιχεία διαβατηρίου:

http://s28.postimg.org/7c3q4xxd9/image.jpg

Εγώ ελληνικό διαβατήριο δεν έχω (και ούτε προφανώς και Αυστραλιανό μιας και δεν είμαι ακόμα υπήκοος).
Πρέπει να βάλω τα στοιχεία της ταυτότητας ή να το αφήσω κενό?

2) Είμαι άνω των 18 άρα πρέπει να τους αποδείξω το good character.
Αυτό που δεν έχω καταλάβει είναι αν αρκεί ένα απλό πιστοποιητικό ποινικού μητρώου ή αν θέλουν συμπληρωμένο και ολόκληρο το form 80 (http://www.immi.gov.au/allforms/pdf/80.pdf).

Φαίνεται αρκετά ξεκάθαρο από την σελίδα 3 του form 118 (http://www.immi.gov.au/allforms/pdf/118.pdf) πως θέλουν και συμπληρωμένο και το form 80 (http://www.immi.gov.au/allforms/pdf/80.pdf) :
http://s30.postimg.org/cbxba465d/form_118.jpg

Επίσης το λέει και εδώ (http://www.uk.embassy.gov.au/lhlh/immi_citz_greek.html) :

http://s22.postimg.org/xv74r2a6p/internet.jpg

Επειδή όμως διαβάζοντας το form 80 (http://www.immi.gov.au/allforms/pdf/80.pdf) έχει και άσχετες ερωτήσεις για visa και μετανάστευση στην Αυστραλία και δεν μου κολλάει με την περίπτωση, μήπως δεν έχω καταλάβει κάτι σωστα?
Χρειάζεται ή όχι?

3) Για το αποδεικτικό γέννησης πήγα και έβγαλα από τον δήμο πιστοποιητικό γέννησης.
Μόλις όμως είδα εδώ (http://www.uk.embassy.gov.au/lhlh/immi_citz_greek.html) αυτο:

http://s15.postimg.org/6enf5mkzf/image.jpg

Δεν θα δεχτούν όντως το πιστοποιητικό γέννησης και να πάω και στο ληξιαρχείο να βγάλω και ληξιαρχική πράξη γέννησης?
Μου κάνει εντύπωση να μην τους αρκεί το πιστοποιητικό γέννησης του δήμου γι αυτό ρωτάω.

thanks!

socworkersk
08.12.2014, 17:33
Εγώ έκανα τη διαδικασία Δεκέμβριο του 2012. Για το πρώτο ερώτημα δεν μπορώ να σου απαντήσω γιατί εγώ είχα διαβατήριο και δεν ξέρω τι γίνεται σε αυτή την περίπτωση. Στο δεύτερο, όταν έκανα την αίτηση δεν ζητούσαν τη form 80. Την αίτηση αυτή συμπλήρωσέ την δεν χάνεις κάτι. Σίγουρα θα πας να βγάλεις ποινικό μητρώο γενικής χρήσεως και έγγραφο με τη σφραγίδα της Χάγης (apostille) πρέπει να το πάρεις από τα δικαστήρια και όχι από την αρμόδια υπηρεσία της περιφέρειας που είσαι. Τώρα για το πιστοποιητικό είμαι 100% σίγουρη στην απάντησή μου γιατί την πάτησα. Θέλουν τη ληξιαρχική πράξη, ούτε απόσπασμα ληξιαρχικής, ούτε πιστοποιητικό από το Δήμο. ΜΟΝΟ ληξιαρχική πράξη από το βιβλίο του ληξίαρχου.

Καλημέρα,

Συμπληρώνω την form 118 (http://www.immi.gov.au/allforms/pdf/118.pdf) για να αποκτήσω κι εγώ υπηκοότητα κι έχω 3 απορίες:

1) Στην σελίδα 8 της form 118 (http://www.immi.gov.au/allforms/pdf/118.pdf), στο ερώτημα 14 ζητάει στοιχεία διαβατηρίου:

Εγώ ελληνικό διαβατήριο δεν έχω (και ούτε προφανώς και Αυστραλιανό μιας και δεν είμαι ακόμα υπήκοος).

Αυτό που δεν έχω καταλάβει είναι αν αρκεί ένα απλό πιστοποιητικό ποινικού μητρώου ή αν θέλουν συμπληρωμένο και ολόκληρο το form 80 (http://www.immi.gov.au/allforms/pdf/80.pdf).

Φαίνεται αρκετά ξεκάθαρο από την σελίδα 3 του form 118 (http://www.immi.gov.au/allforms/pdf/118.pdf) πως θέλουν και συμπληρωμένο και το form 80 (http://www.immi.gov.au/allforms/pdf/80.pdf) :

Επίσης το λέει και εδώ (http://www.uk.embassy.gov.au/lhlh/immi_citz_greek.html) :

Επειδή όμως διαβάζοντας το form 80 (http://www.immi.gov.au/allforms/pdf/80.pdf) έχει και άσχετες ερωτήσεις για visa και μετανάστευση στην Αυστραλία και δεν μου κολλάει με την περίπτωση, μήπως δεν έχω καταλάβει κάτι σωστα?
Χρειάζεται ή όχι?

3) Για το αποδεικτικό γέννησης πήγα και έβγαλα από τον δήμο πιστοποιητικό γέννησης.
Μόλις όμως είδα εδώ (http://www.uk.embassy.gov.au/lhlh/immi_citz_greek.html) αυτο:

Δεν θα δεχτούν όντως το πιστοποιητικό γέννησης και να πάω και στο ληξιαρχείο να βγάλω και ληξιαρχική πράξη γέννησης?
Μου κάνει εντύπωση να μην τους αρκεί το πιστοποιητικό γέννησης του δήμου γι αυτό ρωτάω.

thanks!

stelios_thess
08.12.2014, 22:38
Εγώ έκανα τη διαδικασία Δεκέμβριο του 2012.
Για το πρώτο ερώτημα δεν μπορώ να σου απαντήσω γιατί εγώ είχα διαβατήριο και δεν ξέρω τι γίνεται σε αυτή την περίπτωση.

Στο δεύτερο,
[QUOTE=socworkersk;86512]όταν έκανα την αίτηση δεν ζητούσαν τη form 80. Την αίτηση αυτή συμπλήρωσέ την δεν χάνεις κάτι.[/COLOR]
Σίγουρα θα πας να βγάλεις ποινικό μητρώο γενικής χρήσεως και έγγραφο με τη σφραγίδα της Χάγης (apostille) πρέπει να το πάρεις από τα δικαστήρια και όχι από την αρμόδια υπηρεσία της περιφέρειας που είσαι.

Τώρα για το πιστοποιητικό είμαι 100% σίγουρη στην απάντησή μου γιατί την πάτησα. Θέλουν τη ληξιαρχική πράξη, ούτε απόσπασμα ληξιαρχικής, ούτε πιστοποιητικό από το Δήμο. ΜΟΝΟ ληξιαρχική πράξη από το βιβλίο του ληξίαρχου.

Ευχαριστώ για την απάντηση. Έχω κάποιους προβληματισμούς ακόμα:

1)Για το πιστοποιητικό ποινικού μητρώου τί εννοείς "όχι από την αρμόδια υπηρεσία της περιφέρειάς μου"?
Το ζήτησα από ΚΕΠ και νόμιζα πως είναι ίδιο με το αν το έπαιρνα από την εισαγγελία. Πάνω δηλαδή γράφει "Εισαγγελεία πρωτοδικών κτλ και στο τέλος έχει σφραγίδες και υπογραφές από την εισαγγελία.

2) Αυτό που λες για την σφραγίδα Χάγης, χρειάζεται να σφραγισω όλα τα πιστοποιητικά που θα επισυνάψω? Και το ποινικού μητρώου και του ληξιαρχείου και το πιστοποιητικό γέννησης του πατέρα μου?
[Πάντως όταν έκανα το from 119 που ήταν για την επιβεβαίωση της υπηκοότητα του πατέρα μου έστειλα όλα τα πιστοποιητικά επικυρωμένα χωρίς σφραγίδα Χάγης και δεν είχα κανένα πρόβλημα)

3)Σχετικά με αυτό που λες ότι την πάτησες, τι συνέβει ακριβώς? Σου έστειλαν email και έστειλες συμπληρωματικά έγγραφα? Σε ρωτάω για να ξέρω τα διαδικαστικά σε περίπτωση που κάνω κάποιο λάθος κι εγώ.

Sorry για τις πολλές ερωτήσεις, προσπαθώ να αποφύγω το λάθος.
Επίσης αν γνωρίζει κάποιος κάτι για το ερώτημα (http://www.patriotaki.net/%CE%B3%CE%B9%CE%B1-%CF%8C%CF%83%CE%BF%CF%85%CF%82-%CE%B5%CE%AF%CE%BD%CE%B1%CE%B9-%CE%B1%CF%85%CF%83%CF%84%CF%81%CE%B1%CE%BB%CE%BF%C E%AF-%CF%85%CF%80%CE%AE%CE%BA%CE%BF%CE%BF%CE%B9-95/%CE%B3%CE%B9%CE%B1-%CF%8C%CF%83%CE%BF%CF%85%CF%82-%CE%B5%CE%AF%CE%BD%CE%B1%CE%B9-%CE%B1%CF%85%CF%83%CF%84%CF%81%CE%B1%CE%BB%CE%BF%C E%AF-%CF%85%CF%80%CE%AE%CE%BA%CE%BF%CE%BF%CE%B9-12-a-6235/index21.html#post86494) σχετικα με την ερώτηση 14 στο form 118 θα βοηθούσε πολύ. [ερώτημα 1, post #202 (http://www.patriotaki.net/%CE%B3%CE%B9%CE%B1-%CF%8C%CF%83%CE%BF%CF%85%CF%82-%CE%B5%CE%AF%CE%BD%CE%B1%CE%B9-%CE%B1%CF%85%CF%83%CF%84%CF%81%CE%B1%CE%BB%CE%BF%C E%AF-%CF%85%CF%80%CE%AE%CE%BA%CE%BF%CE%BF%CE%B9-95/%CE%B3%CE%B9%CE%B1-%CF%8C%CF%83%CE%BF%CF%85%CF%82-%CE%B5%CE%AF%CE%BD%CE%B1%CE%B9-%CE%B1%CF%85%CF%83%CF%84%CF%81%CE%B1%CE%BB%CE%BF%C E%AF-%CF%85%CF%80%CE%AE%CE%BA%CE%BF%CE%BF%CE%B9-12-a-6235/index21.html#post86494)]

socworkersk
08.12.2014, 23:08
Το "όχι από την αρμόδια υπηρεσία της περιφέρειάς σου" αφορούσε τη σφραγίδα της Χαγης για το ποινικό μητρώο. Σφραγίδα Χάγης έβαλα στη ληξιαρχική πράξη γέννησής μου και στο ποινικό μητρώο μου. Όταν λέω ότι την πάτησα , έστειλα πιστοποιητικό γέννησης από το Δήμο και μου έστειλαν email για να τους στείλω τη ληξιαρχική πράξη γέννησης μέσα σε δυο εβδομάδες .

[QUOTE=socworkersk;86512]
Εγώ έκανα τη διαδικασία Δεκέμβριο του 2012.
Για το πρώτο ερώτημα δεν μπορώ να σου απαντήσω γιατί εγώ είχα διαβατήριο και δεν ξέρω τι γίνεται σε αυτή την περίπτωση.

Στο δεύτερο,

Ευχαριστώ για την απάντηση. Έχω κάποιους προβληματισμούς ακόμα:

1)Για το πιστοποιητικό ποινικού μητρώου τί εννοείς "όχι από την αρμόδια υπηρεσία της περιφέρειάς μου"?
Το ζήτησα από ΚΕΠ και νόμιζα πως είναι ίδιο με το αν το έπαιρνα από την εισαγγελία. Πάνω δηλαδή γράφει "Εισαγγελεία πρωτοδικών κτλ και στο τέλος έχει σφραγίδες και υπογραφές από την εισαγγελία.

2) Αυτό που λες για την σφραγίδα Χάγης, χρειάζεται να σφραγισω όλα τα πιστοποιητικά που θα επισυνάψω? Και το ποινικού μητρώου και του ληξιαρχείου και το πιστοποιητικό γέννησης του πατέρα μου?
[Πάντως όταν έκανα το from 119 που ήταν για την επιβεβαίωση της υπηκοότητα του πατέρα μου έστειλα όλα τα πιστοποιητικά επικυρωμένα χωρίς σφραγίδα Χάγης και δεν είχα κανένα πρόβλημα)

3)Σχετικά με αυτό που λες ότι την πάτησες, τι συνέβει ακριβώς? Σου έστειλαν email και έστειλες συμπληρωματικά έγγραφα? Σε ρωτάω για να ξέρω τα διαδικαστικά σε περίπτωση που κάνω κάποιο λάθος κι εγώ.

Sorry για τις πολλές ερωτήσεις, προσπαθώ να αποφύγω το λάθος.
Επίσης αν γνωρίζει κάποιος κάτι για το ερώτημα (http://www.patriotaki.net/%CE%B3%CE%B9%CE%B1-%CF%8C%CF%83%CE%BF%CF%85%CF%82-%CE%B5%CE%AF%CE%BD%CE%B1%CE%B9-%CE%B1%CF%85%CF%83%CF%84%CF%81%CE%B1%CE%BB%CE%BF%C E%AF-%CF%85%CF%80%CE%AE%CE%BA%CE%BF%CE%BF%CE%B9-95/%CE%B3%CE%B9%CE%B1-%CF%8C%CF%83%CE%BF%CF%85%CF%82-%CE%B5%CE%AF%CE%BD%CE%B1%CE%B9-%CE%B1%CF%85%CF%83%CF%84%CF%81%CE%B1%CE%BB%CE%BF%C E%AF-%CF%85%CF%80%CE%AE%CE%BA%CE%BF%CE%BF%CE%B9-12-a-6235/index21.html#post86494) σχετικα με την ερώτηση 14 στο form 118 θα βοηθούσε πολύ. [ερώτημα 1, post #202 (http://www.patriotaki.net/%CE%B3%CE%B9%CE%B1-%CF%8C%CF%83%CE%BF%CF%85%CF%82-%CE%B5%CE%AF%CE%BD%CE%B1%CE%B9-%CE%B1%CF%85%CF%83%CF%84%CF%81%CE%B1%CE%BB%CE%BF%C E%AF-%CF%85%CF%80%CE%AE%CE%BA%CE%BF%CE%BF%CE%B9-95/%CE%B3%CE%B9%CE%B1-%CF%8C%CF%83%CE%BF%CF%85%CF%82-%CE%B5%CE%AF%CE%BD%CE%B1%CE%B9-%CE%B1%CF%85%CF%83%CF%84%CF%81%CE%B1%CE%BB%CE%BF%C E%AF-%CF%85%CF%80%CE%AE%CE%BA%CE%BF%CE%BF%CE%B9-12-a-6235/index21.html#post86494)]

stelios_thess
09.12.2014, 09:46
Ok ευχαριστώ για την απάντηση.

Marios288
13.12.2014, 22:49
γεια σας παΐδια ονομάζομαι Μάριος και είμαι από Κύπρο.
είμαι αυστραλός υπήκοος , ( είχα πάει με του γονείς μου για 6 χρονιά (SYDNEY)και μετά επιστέψαμε πίσω ΜΕΓΑ ΛΑΘΟΣΣΣ )και σκεφτομαι να επιστρέψω στην Αυστραλία μαζί με την 2 χρονών κόρη μου( της έχω εκδώσει Australian passport ) και την γυναίκα μου την όποια έχει 1 χρόνο προσπαθώ να την πείσω να κάνει την μεγάλη κίνηση για έξοδο μας από αυτή την βρομιά!!( όπως γνωρίζουμε όλοι η Κύπρος έχει καταστραφεί οικονομικά και η διαφθορά πέφτει σύννεφο)
Αστυνομικός στο επάγγελμα οι αποκοπές μας έχουν ρημάξει το σπίτι γ@@@ το κέρατο τους!!.anw απλά θα ήθελα να ρωτήσω εάν κανένα πατριωτάκι είχε το ίδιο πρόβλημα με την μαμμακια την γυναίκα η άντρα και εάν κατάφεραν να τoυς πείσουν.( πραγματικά ώρες ώρες σκεφτομαι να τα παρατήσω όλα και να φύγω ας οψετε το αγγελούδι μου)
Και κάτι Άλο ρε παΐδια εάν πάω εγώ μετά από 24 χρονιά δικαιούμαι κανένα επίδομα μπας και ζήσουμε λίγο πριν βρω δουλεία?

jimathens
14.12.2014, 00:16
Καλησπέρα Μάριε_bye: κ καλώς ήρθες στην παρέα μας_friends:
Από την στιγμή που είσαι υπήκοος θα παίρνετε ότι επιδόματα σας αναλογούν εσένα κ του παιδιού (κ της γυναίκας σου μόλις πάρει την Permanent Partner Visa).
Για μένα προσωπικά πρέπει να έρθετε γιατί αξίζει κ ειδικά για το παιδί σας.
Το κυριότερο είναι να έχετε όσο το δυνατόν περισσότερα χρήματα μαζί σας μιας κ το Σίδνεϊ είναι ακριβή πόλη.

Σας εύχομαι πάνω από όλα υγεία:_kardia να πραγματοποιηθούν όλα τα όνειρά σας κ καλή τύχη:victory:

Marios288
14.12.2014, 00:21
ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ JIΜ ΕΛΠΙΖΩ ΝΑ ΤΑ ΚΑΤΑΦΕΡΩ ΚΑΙ ΚΑΤΕΒΩ ΚΑΤΩ ΕΝΤΟΣ ΤΟΥ 2015 ΘΕΟΣ ΒΟΗΘΟΣ!!!:victory:

jimathens
14.12.2014, 00:30
Ρίξε μια ματιά εδώ: http://www.patriotaki.net/διάφορα-θέματα-αρχείο-παλαιών-θεμάτων-87/για-όσους-έχουν-health-care-card-centrelink-4134/#post58320
και αν ψάξεις καλά το φόρουμ θα βρεις πάρα πολλές πληροφορίες στις σελίδες που αφορούν την Αυστραλία.

Aussie
14.12.2014, 09:30
γεια σας παΐδια ονομάζομαι Μάριος και είμαι από Κύπρο.
είμαι αυστραλός υπήκοος , ( είχα πάει με του γονείς μου για 6 χρονιά (SYDNEY)και μετά επιστέψαμε πίσω ΜΕΓΑ ΛΑΘΟΣΣΣ )και σκεφτομαι να επιστρέψω στην Αυστραλία μαζί με την 2 χρονών κόρη μου( της έχω εκδώσει Australian passport ) και την γυναίκα μου την όποια έχει 1 χρόνο προσπαθώ να την πείσω να κάνει την μεγάλη κίνηση για έξοδο μας από αυτή την βρομιά!!( όπως γνωρίζουμε όλοι η Κύπρος έχει καταστραφεί οικονομικά και η διαφθορά πέφτει σύννεφο)
Αστυνομικός στο επάγγελμα οι αποκοπές μας έχουν ρημάξει το σπίτι γ@@@ το κέρατο τους!!.anw απλά θα ήθελα να ρωτήσω εάν κανένα πατριωτάκι είχε το ίδιο πρόβλημα με την μαμμακια την γυναίκα η άντρα και εάν κατάφεραν να τoυς πείσουν.( πραγματικά ώρες ώρες σκεφτομαι να τα παρατήσω όλα και να φύγω ας οψετε το αγγελούδι μου)
Και κάτι Άλο ρε παΐδια εάν πάω εγώ μετά από 24 χρονιά δικαιούμαι κανένα επίδομα μπας και ζήσουμε λίγο πριν βρω δουλεία?

Εσυ και το παιδι θα δικαούστε επίδομα απο την πρώτη μέρα που θα πατήσετε το πόδι σας,
η γυναικά σου απο την στιγμή που γινει granded η partner visa της και αυτό πάλι μόνο με προυποθέσεις
δλδ αν έχεις βρεί εργασία και είσαι στήν κατάταξη αυτή που θεωρούν στο centrelink ο,τι είσαι οκ οικονομικά δεν θα το πάρει
αν δεν εισαι θα πάρει το ανάλογο ποσό που της αντιστοιχεί
Με την Bridjing visa και μέχρι να εγκριθεί η partner θα έχει δικαίωμα μόνο !!!!σε full permision to work και σε medicare !!! οχι σε επιδόματα!!!!

kostaskavala
14.12.2014, 10:39
[QUOTE=Marios288;8656ονομάζομαι Μάριος και είμαι από Κύπρο.
Και κάτι Άλο ρε παΐδια εάν πάω εγώ μετά από 24 χρονιά δικαιούμαι κανένα επίδομα μπας και ζήσουμε λίγο πριν βρω δουλεία?[/QUOTE]

Γεια σου Μαριε
Αν η γυναικα σου δεν θέλει να αποχωριστεί τους γονεις της τα πραγματα είναι λίγο πιο δύσκολα.. .όσα επιδόματα και αν σας δώσουν δεν θα είναι ευχαριστημένη με τίποτα. Το ερώτημα είναι άλλο κατά τη γνώμη μου.
Μπορεί η γυναικα σου να ζησει μακρια απο τους γονεις της;
Είσαι εσύ σε μεγαλύτερη προτεραιότητα απο οτι οι γονεις της;
Δίνεις κι εσύ προσοχη πρωτα στη σύζυγο και μετα στους γονεις σου;
Έχει βρεθεί οτι για να τα παει καλά ενα ζευγαρι καλό θα ειναι να έχει κανεις ιεραρχισει με βαθμο
Νο 1 τον εαυτό του
Νο 2 τον την συντροφο
Νο 3 τα παιδιά
Νο 4 φιλους γονεις συγγενείς
Αυτός δεν είναι ενας κανόνας ευαγγέλιο. Πολλές φορές δεν είναι έτσι τα πραγματα.
Ομως πίσω απο μια παρομοια ιεραρχική καταταξη (την οποία υποστηρίζουν πολλές σελίδες απο θεωρία) το ζευγάρι μπορεί να υποστηρίξει τους ρόλους του πολύ πιο εύκολα
Αν δεν μπορεί κανεις να σκεφτεί τη ζωή του χωρίς τους γονεις του δεν είναι κακό. Απλα αυτόπεριορίζεται όταν υπαρχουν ευκαιρίες σαν την δική σας και δεν μπορείτε να την αξιοποιησετε. Αλλά κι αυτό δεν είναι απαραίτητα κακό. Όλοι μας ζησαμε χωρίς να αξιοποιήσουμε στον καλυτερο βαθμο όλες τις ευκαιρίες που ειχαμε.
Θα ελεγε κανεις οτι έχουν να κανουν με προσωπικές επιθυμιες όλα αυτά τα περί μεταναστεύσεως. Όπως όλοι που έχουν παει εκεί και μας λένε οτι κάτι κερδιζεις και κάτι χάνεις. Τα βάζουμε στην ζυγαριά και αποφασίζουμε. Αν και κανονικά δεν θα έπρεπε να αποφασίζει το μυαλό αλλά η καρδιά δηλαδή το συναίσθημα. Αν μπορω να αποφασισω με το συναίσθημα δεν κάνω ποτέ λάθος. Αλλά πως γίνεται αυτό ......αυτό είναι μια άλλη συζήτηση.
Βλέπεις φιλέ μαριε.....ξεκινας με ενα απλό...
η γυναικα μου δεν θέλει να έρθουμε Αυστραλία, τι επιδόματα παιζουν εκεί;
Και κατανταμε να μιλάμε για το τι ειναι αυτο που κανει νόημα στη ζωή του κάθε ανθρώπου τη συγκεκριμένη στιγμη που κανει αυτό το ερώτημα.
Με λιγα λογια τα πραγματα δεν είναι τόσο απλα.
Αυτό δεν είναι κακό ή καλό αλλα σιγουρα θα μπορούσε με αφορμή αυτά τα ερωτηματα να παει παρακατω και η σχέση σας.
Καλη δυναμη σε οτι κάνετε!

Aussie
14.12.2014, 10:52
Γεια σου Μαριε
Αν η γυναικα σου δεν θέλει να αποχωριστεί τους γονεις της τα πραγματα είναι λίγο πιο δύσκολα.. .όσα επιδόματα και αν σας δώσουν δεν θα είναι ευχαριστημένη με τίποτα. Το ερώτημα είναι άλλο κατά τη γνώμη μου.
Μπορεί η γυναικα σου να ζησει μακρια απο τους γονεις της;
Είσαι εσύ σε μεγαλύτερη προτεραιότητα απο οτι οι γονεις της;
Δίνεις κι εσύ προσοχη πρωτα στη σύζυγο και μετα στους γονεις σου;
Έχει βρεθεί οτι για να τα παει καλά ενα ζευγαρι καλό θα ειναι να έχει κανεις ιεραρχισει με βαθμο
Νο 1 τον εαυτό του
Νο 2 τον την συντροφο
Νο 3 τα παιδιά
Νο 4 φιλους γονεις συγγενείς
Αυτός δεν είναι ενας κανόνας ευαγγέλιο. Πολλές φορές δεν είναι έτσι τα πραγματα.
Ομως πίσω απο μια παρομοια ιεραρχική καταταξη (την οποία υποστηρίζουν πολλές σελίδες απο θεωρία) το ζευγάρι μπορεί να υποστηρίξει τους ρόλους του πολύ πιο εύκολα
Αν δεν μπορεί κανεις να σκεφτεί τη ζωή του χωρίς τους γονεις του δεν είναι κακό. Απλα αυτόπεριορίζεται όταν υπαρχουν ευκαιρίες σαν την δική σας και δεν μπορείτε να την αξιοποιησετε. Αλλά κι αυτό δεν είναι απαραίτητα κακό. Όλοι μας ζησαμε χωρίς να αξιοποιήσουμε στον καλυτερο βαθμο όλες τις ευκαιρίες που ειχαμε.
Θα ελεγε κανεις οτι έχουν να κανουν με προσωπικές επιθυμιες όλα αυτά τα περί μεταναστεύσεως. Όπως όλοι που έχουν παει εκεί και μας λένε οτι κάτι κερδιζεις και κάτι χάνεις. Τα βάζουμε στην ζυγαριά και αποφασίζουμε. Αν και κανονικά δεν θα έπρεπε να αποφασίζει το μυαλό αλλά η καρδιά δηλαδή το συναίσθημα. Αν μπορω να αποφασισω με το συναίσθημα δεν κάνω ποτέ λάθος. Αλλά πως γίνεται αυτό ......αυτό είναι μια άλλη συζήτηση.
Βλέπεις φιλέ μαριε.....ξεκινας με ενα απλό...
η γυναικα μου δεν θέλει να έρθουμε Αυστραλία, τι επιδόματα παιζουν εκεί;
Και κατανταμε να μιλάμε για το τι ειναι αυτο που κανει νόημα στη ζωή του κάθε ανθρώπου τη συγκεκριμένη στιγμη που κανει αυτό το ερώτημα.
Με λιγα λογια τα πραγματα δεν είναι τόσο απλα.
Αυτό δεν είναι κακό ή καλό αλλα σιγουρα θα μπορούσε με αφορμή αυτά τα ερωτηματα να παει παρακατω και η σχέση σας.
Καλη δυναμη σε οτι κάνετε!

kostaskavala
14.12.2014, 11:21
Thanks Aussie
Συγχαρητήρια και σε σένα για την βοήθεια που μας δίνεις εδώ μεσα!

Marios288
14.12.2014, 12:32
Το ξερω φιλε Κωστα και σε ευχαριστω πολη που βρηκες τον χρονο να γραψεις 5 πραγματα σε εμενα μας δινετε καθημερινα απιστευτη δυναμη:bravo_:

Απλα πιστευω οτι υπαρχουν καλυτερες ευκαιριες στην Αυστραλια και οτι βρισκομαστε σε πιο ευνοικη θεση απο πολλα παιδια που προσπαθουν να μεταναστευσουν και το θεωρω πολλη μα παρα πολλη εγωιστικο να ακουω συνεχως οτι υπαρχουν και χειροτερα ο κοσμος δεν εχει να φαει εμεις κατι εχουμε και μπουρδες!! Ο αλλος κοσμος δεν εχει τις επιλογες που εχουμε εμεις μπορει να εχω και αδικο ρε παιδια δεν ξερω.
Μια φορα ζουμε σε αυτη τη ζωη και εαν δεν τολμησεις μενεις στασιμος αυτη ειναι η γνωμη μου.
Εχω καταφερει να την πεισω να ερτθει μαζι μου τον γεναρη για λιγο καιρο να δει πως ειναι τα πραγματα κατω) ελπιζω να βγει καπου θετικα σας ευχαριστω πατριωτακιαα

Marios288
14.12.2014, 12:33
Thnks aussie:))

kostaskavala
14.12.2014, 13:11
Το ξερω φιλε Κωστα και σε ευχαριστω πολη που βρηκες τον χρονο να γραψεις 5 πραγματα σε εμενα μας δινετε καθημερινα απιστευτη δυναμη:bravo_:

Απλα πιστευω οτι υπαρχουν καλυτερες ευκαιριες στην Αυστραλια και οτι βρισκομαστε σε πιο ευνοικη θεση απο πολλα παιδια που προσπαθουν να μεταναστευσουν και το θεωρω πολλη μα παρα πολλη εγωιστικο να ακουω συνεχως οτι υπαρχουν και χειροτερα ο κοσμος δεν εχει να φαει εμεις κατι εχουμε και μπουρδες!! Ο αλλος κοσμος δεν εχει τις επιλογες που εχουμε εμεις μπορει να εχω και αδικο ρε παιδια δεν ξερω.
Μια φορα ζουμε σε αυτη τη ζωη και εαν δεν τολμησεις μενεις στασιμος αυτη ειναι η γνωμη μου.
Εχω καταφερει να την πεισω να ερτθει μαζι μου τον γεναρη για λιγο καιρο να δει πως ειναι τα πραγματα κατω) ελπιζω να βγει καπου θετικα σας ευχαριστω πατριωτακιαα
Φιλέ Μαριε σ ευχαριστώ για τα καλά σου λογια. Εγώ βέβαια είμαι πολύ νεος στο φόρουμ και γνωρίζω ελαχιστα για την μετανάστευση Αυστραλία.
Όσο γι αυτά που λες συμφωνω μαζί σου. Και άλλοι έχουν λιγότερα απο εμας και παιδάκια πεθαίνουν απο ασιτία στην Αφρική τη στιγμη που μιλάμε. Θα μπορούσαμε να πουμε οτι εμείς είμαστε άρχοντες σε σχέση με αυτά τα παιδάκια και είμαστε αχαριστοι που ζητάμε περισσότερα απο αυτά που έχουμε, αλλά δεν είναι έτσι. Όλοι θέλουμε το καλυτερο για τον εαυτό μας και την οικογένεια μας.
Καλά έκανες που της προτεινες να πάτε να δείτε και να κρινετε απο την εμπειρία σας εκεί.
Αυτά λέω κι εγώ στη γυναικα μου. Πάμε να δουμε κι αν δεν μας αρέσει επιστρεφουμε. Ποιος ξέρει; μπορεί εμείς που θέλουμε την αλλαγή να το μετανιωσουμε πρωτοι. Ο κάθε ένας μας είναι μια διαφορετική περιπτωση και δεν υπάρχει έτοιμη συνταγή για κανέναν. Παίρνουμε τα δεδομένα που έχουμε και βουτάμε. Εσείς όπως είπε και ένας φίλος ο constantin έχετε το ιερό δισκοποτηρο. Permanent visa ή υπηκοότητα. Αρα είστε σε σαφέστατα πλεονεκτικοτερη θέση απο πολλους....

jimathens
14.12.2014, 13:29
Αυτό είναι το μόνο σίγουρο κ για τα δύο...!!!

Όπως σου είπα κ στο τηλέφωνο εγώ προσωπικά θεωρώ αυτό το ταξίδι χάσιμο χρόνου κ προπάντων χρημάτων μιας κ δεν περισσεύουν αυτόν τον καιρό γιατί πολύ απλά μέσα σε έναν ή κ δύο μήνες ακόμα κανείς δεν μπορεί να καταλάβει πραγματικά πως είναι η πραγματική ζωή εδώ κ αν πραγματικά του αρέσει να μείνει για πολλά χρόνια ίσως κ για πάντα αν δεν βιώσει όλες τις καταστάσεις που θα παίξουν σημαντικό ρόλο στην τελική απόφαση οποιουδήποτε να μείνει ή να φύγει για πάντα...!!!

Φυσικά η απόφαση είναι μόνο δική σας...!!!

Marios288
14.12.2014, 13:41
To ξερω φιλε jim και χθες στο τηλ μου εδωσες μεγαλη δυναμη εαν ομως χρειαστει να χαλασω λεφτα για να βγει σε κατι καλυτερο θα το κανω και ας τα παρει το ποταμι.
Μακαρι να ειχα αλλες επιλογες. Ειναι παρα μα παρα πολυ δυσκολο να θες κατι τοσο πολυ και να μην μπορεις να το μεταφερεις στον αλλο.
Και πολυ σωστα ειπε και ο φιλος ο κωστας αν δεν πας να δεις και να ζησεις καποιες καταστασεις δεν μπορεις να εκφερεις γνωμη ,

Marios288
14.12.2014, 13:42
Α και φιλε jim ειπαμε τελικα να παμε κανενα 5-6 μηνο

jimathens
14.12.2014, 13:58
To ξερω φιλε jim και χθες στο τηλ μου εδωσες μεγαλη δυναμη εαν ομως χρειαστει να χαλασω λεφτα για να βγει σε κατι καλυτερο θα το κανω και ας τα παρει το ποταμι.
Μακαρι να ειχα αλλες επιλογες. Ειναι παρα μα παρα πολυ δυσκολο να θες κατι τοσο πολυ και να μην μπορεις να το μεταφερεις στον αλλο.
Και πολυ σωστα ειπε και ο φιλος ο κωστας αν δεν πας να δεις και να ζησεις καποιες καταστασεις δεν μπορεις να εκφερεις γνωμη ,

Μπορείς να της πεις να έρθετε για μόνιμα:shocked: κ αν δει ή κ εσύ ακόμα ότι δεν σας αρέσει:no: επιστρέφετε κ λέτε ότι κάνατε κ διακοπές παράλληλα...:cool_: (με έναν σμπάρο δυο τρυγόνια):smile_:

υ.γ. Στα ποστ σου ξέχασες να αναφέρεις το κυριότερο που είναι κ ότι καλύτερο για κάποιον νεομετανάστη κ το έχουν πάρα πολλοί λίγοι...!!!

Marios288
14.12.2014, 14:03
Τι δεν ανεφερα jim? Aa ναι παιδια εχουμε και σπιτι και αυτοκινητο στο sydney μαλλον παιδια

jimathens
14.12.2014, 14:09
Τι δεν ανεφερα jim? Aa ναι παιδια εχουμε και σπιτι και αυτοκινητο στο sydney μαλλον παιδια

Να'ξερες πόσοι θα ήθελαν να ήταν στην θέση σας:yes: ή κ πόσοι θα πλήρωναν πολλά για να μπορούσαν να έρθουν:yes: νόμιμα με κάποιον:yes: κ οποιονδήποτε τρόπο...???!!!:yes:

Marios288
14.12.2014, 14:13
Το ξερω φιλε jim ειναι πολυ μεγαλη βοηθεια. Αυτο εξηγω και δεν καταλαμβαινει η συζηγος μηπως να αλλαξω γυναικα ρε παιδια;;; lol

mariasiran
15.12.2014, 01:57
Το ξερω φιλε jim ειναι πολυ μεγαλη βοηθεια. Αυτο εξηγω και δεν καταλαμβαινει η συζηγος μηπως να αλλαξω γυναικα ρε παιδια;;; lol

Σίγουρα μας κάνεις πλάκα τώρα!!! Έλα πεσ'το!
Η μεγαλύτερη δυσκολία όλων εδώ μέσα πιστεύω ότι είναι ο πονοκέφαλος του σπιτιού. Τουλάχιστον για μένα αυτό ήταν το μόνο εμπόδιο, γιατί τα ενοίκια είναι πολύ ακριβά και δεν είχαμε τη δυνατότητα να νοικιάσουμε σπίτι με το που πάμε. Όλα τα άλλα πιστεύω δεν έχουν μεγάλες διαφορές από την Ελλάδα, αν υπολογίσεις και τη διαφορά των μισθών.
Είστε από τους ''προνομιούχους'' (χωρίς παρεξήγηση) εδώ μέσα!!!
Πάντως απ΄ ότι διάβασα η γυναίκα σου συμφώνησε να πάτε για ένα 6μηνο. Είναι μια καλή αρχή. Πιστεύω ότι θα της αρέσει και δεν θα θέλει να φύγει. Καλόπιασε την και λίγο! Σίγουρα θα βρεις ένα τρόπο.
Εγώ δεν έχω πάει ακόμη (φεύγουμε αρχές Ιανουαρίου) αλλά απ΄ όσα ακούω και διαβάζω σίγουρα είναι ένα πολύ καλό μέρος να μεγαλώσεις τα παιδιά σου που είναι και το πιο σημαντικό πιστεύω απ΄ όλα.
Καλό κουράγιο!

Marios288
15.12.2014, 07:34
Thnks a lot mariasiran σας ευχομαι καλη τυχη

australian
15.12.2014, 09:16
Govt to cash in on visas for foreign love | SBS News (http://www.sbs.com.au/news/article/2014/12/15/govt-cash-visas-foreign-love)

stelios_thess
15.12.2014, 23:35
Καλημέρα,

Χρειάζεται ή όχι?

thanks!

Είχα στείλει email και ρώτησα για τα ερωτήματα 1 και 2 και μου απάντησαν σήμερα.
Παραθέτω την απάντηση και για άλλα μέλη που πιθανώς να την χρειαστούν:

Thank you for your enquiry.

Please be advised that you do not require to have a passport to apply for
Australian citizenship by Descent. Please complete the form to the best of
your knowledge. Your case officer will contact you directly if you are
required to provide additional information

If you are over 18 you will need to provide police certificates for any
country where 90 days have been spent consecutively or 12 months in total
in the last 10 years. In your case you will need to provide a Greek police
clearance certificate.

-The form 80 (Personal Particulars for assessment including character
assessment) is also to be submitted for all applications:
http://www.immi.gov.au/allforms/pdf/80.pdf

For more information see:
Character and police certificate requirements (http://www.immi.gov.au/allforms/character-requirements/)

Please note:

-The information you are given by the Europe Service Centre will be based
on the information you supply.
-We recommend that you do not make any irreversible travel arrangements
until you have an appropriate visa.

australian
17.12.2014, 12:21
INCREASE IN PARTNER VISA APPLICATION CHARGES by 50%.

The DIBP has officially announced the increase to take effect as of 1/1/2015:

On-Shore (820/801) applications from $4575 to $6865 = ^(+ $2230)

Off-shore (309/100) applications from $3085 to $4630 = ^(+ $1545)

Prospective Marriage (300) applications from $3085 to $4630 = ^(+$1545)

UPDATE How can I lodge a Partner visa application before 1 January 2015? (http://www.immi.gov.au/News/Pages/increase-in-partner-vac.aspx#sub-heading-6)

You should lodge your Partner visa application online via ImmiAccount as this service will be available over the Christmas/New Year Period. You will also have quicker confirmation that your application has been lodged and you will be able to track the progress of your application online.

sotiris1
04.01.2015, 23:08
Καλημέρα σας,

Καλή Χρονιά με υγεία και αγάπη και ας είναι το νέο έτος καλύτερο απο τα δραματικά τελευταία που έχει βιώσει η χώρα μας!

Ουάου μεγάλες αυξήσεις στις χρεώσεις βλέπω!

mariasiran
07.01.2015, 17:56
Καλή χρόνια sotiris1

mariasiran
07.01.2015, 18:26
Καλημέρα και καλησπέρα σε όλους
Έφτασε επιτέλους η ώρα και για εμάς να αφήσουμε την Ελλαδα και να φύγουμε για Αυστραλια!
Πέμπτη 8 Ιανουαρίου πετάμε οικογενειακως από Κωνσταντινουπολη για Σίδνεϊ.
Θέλω να ευχαριστήσω όλους εσάς που μας βοηθήσατε με τις πολύτιμες πληροφορίες σας!
Χωρίς τη δική σας βοήθεια η προετοιμασία θα ήταν πολυ δύσκολη!
Θα τα λέμε τώρα πλέον απο Αυστραλια.

Crete
07.01.2015, 18:33
Καλό ταξίδι και καλή προσαρμογή! Όταν βρείτε χρόνο γράψτε εντυπώσεις από το Sydney! Και εμείς εκεί θα πάμε πρώτα ο θεός όταν βγει η visa μου.

smara
07.01.2015, 21:47
Καλό ταξίδι!!!
xaroumenaki

illyen
08.01.2015, 01:02
Καλό ταξίδι και τυχερή καινουρια αρχη!!:bravo_:

Aussie
08.01.2015, 04:24
Καλημέρα και καλησπέρα σε όλους
Έφτασε επιτέλους η ώρα και για εμάς να αφήσουμε την Ελλαδα και να φύγουμε για Αυστραλια!
Πέμπτη 8 Ιανουαρίου πετάμε οικογενειακως από Κωνσταντινουπολη για Σίδνεϊ.
Θέλω να ευχαριστήσω όλους εσάς που μας βοηθήσατε με τις πολύτιμες πληροφορίες σας!
Χωρίς τη δική σας βοήθεια η προετοιμασία θα ήταν πολυ δύσκολη!
Θα τα λέμε τώρα πλέον απο Αυστραλια.

ΚΑΛΟ ΤΑΞΙΔΙ
ΕΥΧΟΜΑΙ ΤΑ ΚΑΛΥΤΕΡΑ !!!!

mariasiran
08.01.2015, 14:50
Καλό ταξίδι και καλή προσαρμογή! Όταν βρείτε χρόνο γράψτε εντυπώσεις από το Sydney! Και εμείς εκεί θα πάμε πρώτα ο θεός όταν βγει η visa μου.

Σ´ευχαριστω πολυ Crete. Με το καλο και εσείς να φύγετε.
Θα γράψω σίγουρα εντυπώσεις απο Sydney

mariasiran
08.01.2015, 14:55
Καλό ταξίδι!!!
xaroumenaki

Ευχαριστώ πολυ smara

mariasiran
08.01.2015, 14:57
ΚΑΛΟ ΤΑΞΙΔΙ
ΕΥΧΟΜΑΙ ΤΑ ΚΑΛΥΤΕΡΑ !!!!

Σ´ευχαριστω πολυ Aussie για όλα!

mariasiran
08.01.2015, 14:58
Καλό ταξίδι και τυχερή καινουρια αρχη!!:bravo_:

Σ´ευχαριστω πολυ illyen.να είσαι καλά!

mariasiran
14.01.2015, 07:54
Καλησπέρα απο Αυστραλια πλέον
Σήμερα πήγαμε στο centrelink για έγγραφη και μας έδωσαν κωδικό να κανει έγγραφη online
Απο οτι θυμάμαι καποιος είχε γράψει εδώ μέσα οτι στην αιτηση πρεπει ο άντρας μου που είναι Αυστραλός υπήκοος να γράψει single και οταν πάρω εγώ ΑΦΜ που θα κανω την αιτηση για partner visa απο εδώ τότε να αλλάξει σε married, ώστε να μην έχουμε πρόβλημα με το επιδομα και καθυστερήσει. Μπορεί να μου πει καποιος αν ειναι σωστό αυτο; Ευχαριστώ

Crete
14.01.2015, 10:59
Καλησπέρα Μαρία (καλημέρα για εμάς). Διάβασε εδώ : http://www.patriotaki.net/%CE%B1%CE%BD%CF%84%CE%B1%CF%80%CF%8C%CE%BA%CF%81%C E%B9%CF%83%CE%B7-%CE%B1%CF%80%CE%BF-%CF%84%CE%B7%CE%BD-%CE%B1%CF%85%CF%83%CF%84%CF%81%CE%B1%CE%BB%CE%AF%C E%B1-76/%CE%B1%CE%BD%CF%84%CE%B1%CF%80%CF%8C%CE%BA%CF%81%C E%B9%CF%83%CE%B7-%CE%B1%CF%80%CE%BF-%CF%84%CE%B7%CE%BD-%CE%B1%CF%85%CF%83%CF%84%CF%81%CE%B1%CE%BB%CE%AF%C E%B1-agoriani-2121/index27.html ελπίζω να σε βοηθήσει. Μήπως να ρωτήσεις και στο centerlink για σίγουρα

XSD1998
14.01.2015, 14:16
Μαρία καλησπέρα. Εγώ έβγαλα TFN απο την πρώτη μέρα κιόλας που ήρθα εδώ χωρίς να έχω κάνει αίτηση για βίζα. Το TFN μπορείς να το βγάλεις και ηλεκτρονικά και σε 5 μέρες περίπου να το έχεις σπίτι σου. Δε χρειάζεται τίποτα μόνο 5 ερωτήσεις απαντάς και τέλος. Ο άντρας μου έκανε αίτηση για το centrelink και το δικό μου το TFN το έδωσε αργότερα. Δήλωσε παντρεμένος απο την πρώτη στιγμή και δεν είχαμε κανένα πρόβλημα.
Για μένα θα είναι λάθος να δηλώσει single μήπως αντιμετωπίσεις προβλήματα με τη βίζα μετά. Όλες οι υπηρεσίες εδώ συνδέονται ηλεκτρονικά, το δικό μου το TFN το βρήκαν κατευθείαν απο το ΑΤΟ και απλά απο εμένα είχαν επιβεβαίωση, οπότε πρόσεχε τι θα κάνεις γιατί μετά είναι και το medicare. Θα δηλώσει και εκεί single; Γιατί όταν βγει η bridging θα μπορεί να σε βάλει εκεί. δεν ξέρω θα έλεγα να μην τα μπερδέψεις. Honesty is the best policy here!!!
Καλώς ήρθατε και καλή τύχη!!!

Aussie
15.01.2015, 04:14
Καλησπέρα απο Αυστραλια πλέον
Σήμερα πήγαμε στο centrelink για έγγραφη και μας έδωσαν κωδικό να κανει έγγραφη online
Απο οτι θυμάμαι καποιος είχε γράψει εδώ μέσα οτι στην αιτηση πρεπει ο άντρας μου που είναι Αυστραλός υπήκοος να γράψει single και οταν πάρω εγώ ΑΦΜ που θα κανω την αιτηση για partner visa απο εδώ τότε να αλλάξει σε married, ώστε να μην έχουμε πρόβλημα με το επιδομα και καθυστερήσει. Μπορεί να μου πει καποιος αν ειναι σωστό αυτο; Ευχαριστώ

καλημέρα και καλώς ήρθατε
θα πάτε στο ΑΤΟ ο ένας θα κάνει online Την αίτηση δλδ εσυ που είσαι partner (και ας είσαι ακόμα με την τουριστική )και ο συζυγός σου γραπτός!!! μην μπερδεύεστε με single or married καμία σχέση θα έχετε θέματα μετά. Oταν πήγαμε εμείς το έχω αναφέρει και στην ανταποκρισή μου έβγαλαν TFN ακόμα και στα παιδιά μας παρ όλο που η ηλικίας τους ήταν τότε 11κ13

Την αίτηση για TFN θα την κάνεις τώρα και οχι οταν καταθέσεις για partner visa !!!!!!!!!

Και αφου πήγατε και ενημερώσατε το centrelink ο,τι είστε εδω ξεκινήστε και τις υπόλοιπες διαδικασίες οπως medicare ,driving licence κτλ γιατί θα σας χρειαστούν μπροστά σας και άμεσα !!!

smara
17.01.2015, 15:27
Περιμένοντας απάντηση για την υπηκόοοτητα by descent της κόρης μου.
Τι αγωνία και αυτή!
Λένε οτι θέλει 4 εβδομάδες αλλά μάλλον λόγω εορτών θα καθυστερήσει. Πόσο να πάρει άραγε;

mariasiran
18.01.2015, 05:21
καλημέρα και καλώς ήρθατε
θα πάτε στο ΑΤΟ ο ένας θα κάνει online Την αίτηση δλδ εσυ που είσαι partner (και ας είσαι ακόμα με την τουριστική )και ο συζυγός σου γραπτός!!! μην μπερδεύεστε με single or married καμία σχέση θα έχετε θέματα μετά. Oταν πήγαμε εμείς το έχω αναφέρει και στην ανταποκρισή μου έβγαλαν TFN ακόμα και στα παιδιά μας παρ όλο που η ηλικίας τους ήταν τότε 11κ13

Την αίτηση για TFN θα την κάνεις τώρα και οχι οταν καταθέσεις για partner visa !!!!!!!!!

Και αφου πήγατε και ενημερώσατε το centrelink ο,τι είστε εδω ξεκινήστε και τις υπόλοιπες διαδικασίες οπως medicare ,driving licence κτλ γιατί θα σας χρειαστούν μπροστά σας και άμεσα !!!

Σ´ευχαριστω Aussie για την απάντηση
Στην αιτηση στο centrelink τι πρεπει να βάλει ο άντρας μου; single ή married?

mariasiran
18.01.2015, 05:24
Καλησπέρα Μαρία (καλημέρα για εμάς). Διάβασε εδώ : http://www.patriotaki.net/%CE%B1%CE%BD%CF%84%CE%B1%CF%80%CF%8C%CE%BA%CF%81%C E%B9%CF%83%CE%B7-%CE%B1%CF%80%CE%BF-%CF%84%CE%B7%CE%BD-%CE%B1%CF%85%CF%83%CF%84%CF%81%CE%B1%CE%BB%CE%AF%C E%B1-76/%CE%B1%CE%BD%CF%84%CE%B1%CF%80%CF%8C%CE%BA%CF%81%C E%B9%CF%83%CE%B7-%CE%B1%CF%80%CE%BF-%CF%84%CE%B7%CE%BD-%CE%B1%CF%85%CF%83%CF%84%CF%81%CE%B1%CE%BB%CE%AF%C E%B1-agoriani-2121/index27.html ελπίζω να σε βοηθήσει. Μήπως να ρωτήσεις και στο centerlink για σίγουρα

Σ´ευχαριστω Crete αυτο έψαχνα και δεν μπορούσα να το βρω.
Βέβαια έχω μπερδευτεί λίγο τώρα γιατι άλλοι μου λένε να βάλει ο άντρας μου single και άλλοι married

mariasiran
18.01.2015, 05:26
Μαρία καλησπέρα. Εγώ έβγαλα TFN απο την πρώτη μέρα κιόλας που ήρθα εδώ χωρίς να έχω κάνει αίτηση για βίζα. Το TFN μπορείς να το βγάλεις και ηλεκτρονικά και σε 5 μέρες περίπου να το έχεις σπίτι σου. Δε χρειάζεται τίποτα μόνο 5 ερωτήσεις απαντάς και τέλος. Ο άντρας μου έκανε αίτηση για το centrelink και το δικό μου το TFN το έδωσε αργότερα. Δήλωσε παντρεμένος απο την πρώτη στιγμή και δεν είχαμε κανένα πρόβλημα.
Για μένα θα είναι λάθος να δηλώσει single μήπως αντιμετωπίσεις προβλήματα με τη βίζα μετά. Όλες οι υπηρεσίες εδώ συνδέονται ηλεκτρονικά, το δικό μου το TFN το βρήκαν κατευθείαν απο το ΑΤΟ και απλά απο εμένα είχαν επιβεβαίωση, οπότε πρόσεχε τι θα κάνεις γιατί μετά είναι και το medicare. Θα δηλώσει και εκεί single; Γιατί όταν βγει η bridging θα μπορεί να σε βάλει εκεί. δεν ξέρω θα έλεγα να μην τα μπερδέψεις. Honesty is the best policy here!!!
Καλώς ήρθατε και καλή τύχη!!!

Σ´ευχαριστω πολυ xsd1998

mariasiran
18.01.2015, 05:28
Περιμένοντας απάντηση για την υπηκόοοτητα by descent της κόρης μου.
Τι αγωνία και αυτή!
Λένε οτι θέλει 4 εβδομάδες αλλά μάλλον λόγω εορτών θα καθυστερήσει. Πόσο να πάρει άραγε;

Υπομονή smara
Και εγώ αυτο ήξερα αλλά των παιδιών μου ήρθαν μέσα σε 15 μέρες

Aussie
18.01.2015, 11:28
Σ´ευχαριστω Aussie για την απάντηση
Στην αιτηση στο centrelink τι πρεπει να βάλει ο άντρας μου; single ή married?

Of course married !!!!