Announcement

Collapse
No announcement yet.

ευρεση εργασιας

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

    ευρεση εργασιας

    Καλησπερα σε ολους τους ελληνες εντος και εκτος ελλαδος! Διαβαζω εδω και 2 χρονια περιπου τις προσωπικες σας ιστοριες, τις αληθινες αφηγησεις σας και ομολογω πως νιωθω τα αγχη και τις αγωνιες ολων οσων αφησαν τη πατριδα τους για ενα καλυτερο αυριο.

    Επειδη εχω πολλα να πω (που ισως τα πω αργοτερα) για ολα αυτα που ζουν οι ελληνες στο εξωτερικο και για ολα αυτα που τους αναγκασαν να φυγουν, δε θα επεκταθω παρα μονο θα κανω μια ερωτηση.

    Ειμαι μηχανολογος μηχανικος ΑΤΕΙ Πειραια, ενεργειακου τομεα, 31 ετων και μιλω αγγλικα και ιταλικα παρα πολυ καλα και λιγα γερμανικα. Ο γιος μου ειναι 5 ετων και δε θα ρωτησω αν και πως θα μεγαλωσει ή θα μεινει για ενα διαστημα ενα παιδι στην ευρωπη γιατι γνωριζω αλλα θα ρωτησω για μενα και την επαγγελματικη μου αποκατασταση.

    Μπορω να βρω δουλεια στη βορεια ευρωπη, κυριως αγγλια-σκανδιναβια-γερμανια ψαχνοντας απο εδω?Στελνω δεκαδες βιογραφικα απο διαφορα site αλλα δεν απανταει κανεις. Ειμαι της αποψης οτι δεν μπορεις να πας στο ξεκαρφωτο εξω ετσι ξαφνικα, δεν ειναι ευκολη υποθεση. Δεν ειμαι 20 ετων να παρω το σακιδιο μου και να παω με το ποδηλατο μου στη Γερμανια να κανω τη ζωη μου και να κοιμαμαι σε hostel και διαφορα τετοια. Με παιδι και γυναικα δεν πας με αγγελιες. Πας μονο αν υπαρχει ηδη καποιος πολυ δικος σου σε καποια εταιρεια και προετοιμασει το εδαφος και πας κατευθειαν για δουλεια.

    Εχω ταξιδεψει σχεδον σε ολη την ευρωπη και ειλικρινα τρελαινομαι οταν ακουω καποιους εδω μεσα να λενε ''γυρισα γιατι εβρεχε καθε μερα.....ψυχοπλακωμα απτις 5 το απογευμα......κρυο πολυ......'' και διαφορα τετοια κουλα. Το επιπεδο ζωης στην ευρωπη απλα ΔΕΝ συγκρινεται με αυτο της ελλαδας. Εδω νιωθω οτι αργοπεθαινω μερα με τη μερα.

    Σιχαθηκα τα αυτοκινητα, τους κωλοδρομους, το παρκαρισμα, τη νοοτροπια, δεν μπορω να κανω πουθενα ποδηλατο με το γιο μου...να περπατησουμε σε παρκα, να παιξουμε και να ζησουμε σαν ανθρωποι.ΠΝΙΓΟΜΑΙ !!!

    Πειτε μου αν μπορειτε, πώς μπορω να κινηθω για να βρω μια καλη δουλεια χωρις να μενω σε μεγαλη πολη...ισα ισα μου αρεσει πολυ περισσοτερο η επαρχια στην ευρωπη. Να συνεχιζω να ψαχνω μεσω Internet ή να βρω μια καλη δουλεια εδω και μετα να κανω τα 'κονε' μου για εξω?

    #2
    Εδώ μάλλον ζητάς στρωμένο χαλί...

    Originally posted by apostolosmech View Post
    Καλησπερα σε ολους .......Ειμαι μηχανολογος μηχανικος ΑΤΕΙ Πειραια, ενεργειακου τομεα, 31 ετων και μιλω αγγλικα και ιταλικα παρα πολυ καλα και λιγα γερμανικα....... αλλα θα ρωτησω για μενα και την επαγγελματικη μου αποκατασταση.
    Μπορω να βρω δουλεια στη βορεια ευρωπη.......?... κυριως αγγλια-σκανδιναβια-γερμανια ψαχνοντας απο εδω.....?
    Κατ' αρχήν καλώς ήρθες στην παρέα μας apostolosmech !

    Θα πρέπει πρώτα να εστιάσεις την χώρα που θέλεις να μεταναστεύσεις, με κριτήριο ποιά χώρα σου πάει καλύτερα σαν νοοτροπία και σαν life style.
    Λόγω του τεράστιου ανταγωνισμού είναι αδύνατο να βρείς δουλειά στέλνοντας βιογραφικά από Ελλάδα... (γιατί να προτιμήσουν εσένα που στέλνεις βιογραφικά από Ελλάδα...π.χ στην Αγγλία η στην Γερμανία...?) αυτό το ερώτημα θα πρέπει να το θέσεις στον εαυτό σου για να πάρεις την απάντηση που ζητάς.


    Στελνω δεκαδες βιογραφικα απο διαφορα site αλλα δεν απανταει κανεις......
    Το έχω ξαναγράψει, οι πιθανότητες να βρείς δουλειά στο εξωτερικό στέλνοντας βιογραφικά από Ελλάδα, είναι τόσες όσες να κερδίσεις το λαχείο.

    Ειμαι της αποψης οτι δεν μπορεις να πας στο ξεκαρφωτο εξω ετσι ξαφνικα, δεν ειναι ευκολη υποθεση. Δεν ειμαι 20 ετων να παρω το σακιδιο μου και να παω με το ποδηλατο μου στη Γερμανια να κανω τη ζωη μου και να κοιμαμαι σε hostel και διαφορα τετοια. Με παιδι και γυναικα δεν πας με αγγελιες. Πας μονο αν υπαρχει ηδη καποιος πολυ δικος σου σε καποια εταιρεια και προετοιμασει το εδαφος και πας κατευθειαν για δουλεια...!!!
    Εδώ μάλλον ζητάς στρωμένο χαλί...(εάν ΔΕΝ βρείς στρωμένο χαλί ο δρόμος είναι ένας)...εάν έχεις την οικονομική άνεση μεταναστεύεις οικογενειακός, αλλιώς, φεύγεις μόνος, βρίσκεις δουλειά (ψάχνοντας μόνος) και σπίτι (μέχρι να βρείς, μένεις σε hostel...) και μετά ανεβάζεις και την οικογένεια...όπως έχουμε κάνει οι περισσότεροι (με οικογένειες και παιδιά) που έχουμε μεταναστεύσει, (τα έχουμε γράψει πάρα πολλές φορές...διάβασε καλύτερα το φόρουμ)...

    ........δεν μπορω να κανω πουθενα ποδηλατο με το γιο μου...να περπατησουμε σε παρκα, να παιξουμε και να ζησουμε σαν ανθρωποι.ΠΝΙΓΟΜΑΙ !!! Πειτε μου αν μπορειτε, πώς μπορω να κινηθω για να βρω μια καλη δουλεια....!!!... Να συνεχιζω να ψαχνω μεσω Internet ή να βρω μια καλη δουλεια εδω και μετα να κανω τα 'κονε' μου για εξω?
    Εάν έχεις την δυνατότητα να βρείς καλή δουλειά στην Ελλάδα, ΔΕΝ υπάρχει λόγος να μεταναστεύσεις...
    ...τέλος πάντων...ενδεικτικά, διάβασε το
    "Οδηγίες προσανατολισμού και πληροφορίες για μετανάστευση στην Γερμανία".
    "Η αρχή είναι το ήμισυ του παντός."

    Comment


      #3
      Σ ευχαριστω πολυ φιλε μου patrioten που απ οτι βλεπω ζεις σε μια απτις ομορφοτερες χωρες στον πλανητη!!!! Μονο και μονο που αυτη τη στιγμη εχεις 10 βαθμους δροσουλα και εδω ιδρωνω μονο που καθομαι...σε ζηλευω!!!!

      Εχω παρακολουθησει πολλες συνομιλιες στο forum σχετικες με τη δικη μου περιπτωση και ξερω πανω κατω τι γινεται αλλα μου ειναι δυσκολο και να φυγω μονος για ψαξιμο αφηνοντας πισω γυναικα και παιδι αλλα και δυσκολο να παμε ολοι μαζι ψαχνοντας εκει διοτι δεν υπαρχει δεκαρα. Για να παμε εκει, να νοικιασουμε και να ψαχνω για δουλεια....θελω τουλαχιστον 5 χιλιαρικα για 3-4 μηνες και αμα βρω δουλεια.Οπότε το αποκλειω κι αυτο το σεναριο.

      Θα προσπαθησω οπως ειπες να εστιασω σε μια δυο χωρες και να επικεντρωθω σε αυτες γιατι εχοντας στο μυαλο μου 10 χωρες δε βγαζω ακρη. Σαν life style παντως θα επελεγα σκανδιναβια αλλα και τη γερμανια αγαπω πολυ και την ιταλια βεβαια οπου την αγαπω σαν δευτερη πατριδα μου και αν και εχω συγγενεις εκει δεν την εχω στα αμεσα σχεδια μου διοτι εχουν και εκει ανεργια τα τελευταια χρονια και ειναι δυσκολα.

      Στρωμενο χαλι δε θελω ουτε αυτο εννοω απλα αν ειχα καποιον φιλο και μου λεγε 'ελα εδω στην ταδε εταιρεια..' θα ημουν πιο σιγουρος και θα πηγαινα πολυ πιο ανετα!

      Θα εκτιμησω ολα οσα γραφετε εδω μεσα και οτι συμβουλες παρω θα τις λαβω σοβαρα υποψη γιατι τα περιθωρια στενευουν.

      Comment


        #4
        Θα σου πρότεινα να δοκιμάσεις και με τις εταιρείες εύρεσης εργασίας στο εξωτερικό. Δεν είναι όλοι απατεώνες. Υπάρχουν και σωστές εταιρείες όπου εσύ δεν πληρώνεις τίποτα, πληρώνονται μόνο από τον εργοδότη σε περίπτωση που σου βρουν δουλειά. Εγώ είμαι πολιτικός μηχανικός και μέσω τέτοιας εταιρείας ήρθα πριν σχεδόν 2 χρόνια στη Γερμανία μαζί με 16 ακόμη μηχανικούς από ΑΕΙ και από ΤΕΙ. Είναι ο,τι πιο κοντινό σε αυτό που ψάχνεις. Κι εγώ αυτό σκεφτόμουνα, κάτι πιο σίγουρο για αρχή, βέβαια είχα ακόμη δουλειά στην Ελλάδα. Εγώ μάλιστα δεν ήξερα λέξη Γερμανικά αλλά λόγω εξειδίκευσης με πήρανε και τώρα πλεον έχω βρει το δρόμο μου, βρήκα ακόμη καλύτερη δουλειά και όλα πάνε καλά. Τα παιδιά με τον παιδικό μιλάνε ήδη Γερμανικά, έχουμε μπει σε καλό δρόμο. Η ζήτηση σε εξειδικευμένο προσωπικό και ειδικά σε γιατρούς και μηχανικούς (ιδιαίτερα ηλεκτρολόγους μηχανικούς) είναι μεγάλη και πιστεύω ότι αξίζει να δοκιμάσεις. Εξάλλου δεν κοστίζει τίποτα, στέλνεις το βιογραφικό σου και ποτέ δεν ξέρεις.

        Comment

        Working...
        X