Announcement

Collapse
No announcement yet.

αναχωρηση για γερμανια

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

    αναχωρηση για γερμανια

    καταρχήν γεια σας,μολις χθες σας βρηκα,μετα από πολύ σκεψη και αυτό γιατι εχω οικογενεια αν ημουν μονος δεν θα σκεφτομουν τιποτα θα εφευγα αμεσως και χωρις δευτερη σκεψη.είμαι ετοιμος να φυγω,εκει θα παω στον ξεδερφο μου να δουλεψω γκαρσον στο εστιατοριο του,δηλαδή εχω ετοιμη δουλεια αλλωστε με θελει και αυτός και μου το ειπε και μονος του,και ξερω την δουλεια πολύ καλα την κανω εδώ πολλα χρονια(15).το πρόβλημα είναι οτι χρωσταω στο δημοσιο από μια δουλεια που εκανα,μπορω να παω η όχι?ο λογος που θελω να παω είναι για να ξεχρεωσω από όλα και να μπορω να δωσω τα παντα στην οικογενεια μου και αν αξιζει να μετακομίσουμε ολοι εκει....δηλαδή σκέφτομαι να παω να δουλεψω καποιους μηνες και να βαλω μια ταξη εδώ και μετα να παμε ολοι εκει όταν μπορω και εχω και μια σειρα εκει....σπιτι σχολειο και ότι άλλο χρειαστεί..... τι λετε?εδώ δεν βλεπω προκοπη και οσο να δουλεψω δεν προκειτε να βγουνε τα χρωσοτυμενα.

    #2
    Μην το σκέφτεσαι καθόλου.Δεν πρόκειται να σε σταματήσει κανένας.Άλλωστε δεν θα ρωτήσεις καί κανέναν εκτός από την οικογένειά σου.Από την στιγμή μάλιστα πού έχεις μιλήσει με τον ξαδελφό σου καί τα έχετε βρεί φύγε καί με ποδήλατο ακόμη καί μην κοιτάς πίσω!Αν σού έχει καί εξασφαλισμένη διαμονή τουλάχιστον γιά τον πρώτο καιρό είναι σαν να πέτυχες λαχείο!Αν μού επιτρέπεις μία ερώτηση... σε ποιά πόλη πηγαίνεις;Όλα θα πάνε καλά αν έχεις πρόγραμμα καί ξέρεις τι ακριβώς ζητάς χωρίς υπερβολές.Σού εύχομαι καλό ταξίδι καί καλή τύχη.

    Comment


      #3
      βασικα ρωτησα δικηγορο μου ειπε δεν εχω προβλημα,αλλα θα κοιταξει ολα τα ενδεχομενα και θα μου απαντησει για ολα την δευτερα.αλλωστε εγω λεω να φυγω το επομενο σαββατο εκτος απροοπτου.διαμονη,ναι εχει αυτος απο το μαγαζι,προς το παρων για να δω και εγω τι παιζει.να σας πω και την αληθεια θα φυγω μονο με την βαλιτσα και χωρις φραγκο παιδια.προς το παρων δεν θελω να πω ποια πολη ειναι,πιστευω να το σεβαστειτε αυτο.αν μπορει και καποιος αλλος να πει την γνωμη του για αυτο που ρωταω,δηλαδη με αυτα που χρωσταω αν μπορω να φυγω?

      Comment


        #4
        Φιλε καλη αρχη, ξεκινα και σφιξε τα δοντια. Δεν εισαι ουτε ο πρωτος ουτε ο τελευταιος που φευγει χρεωμενος.

        Comment


          #5
          Originally posted by everts View Post
          βασικα ρωτησα δικηγορο μου ειπε δεν εχω προβλημα,αλλα θα κοιταξει ολα τα ενδεχομενα και θα μου απαντησει για ολα την δευτερα.αλλωστε εγω λεω να φυγω το επομενο σαββατο εκτος απροοπτου.διαμονη,ναι εχει αυτος απο το μαγαζι,προς το παρων για να δω και εγω τι παιζει.να σας πω και την αληθεια θα φυγω μονο με την βαλιτσα και χωρις φραγκο παιδια.προς το παρων δεν θελω να πω ποια πολη ειναι,πιστευω να το σεβαστειτε αυτο.αν μπορει και καποιος αλλος να πει την γνωμη του για αυτο που ρωταω,δηλαδη με αυτα που χρωσταω αν μπορω να φυγω?
          επειδη το χω ξαναδει το εργο,

          "διαμονη,ναι εχει αυτος απο το μαγαζι" : που θα σε βαλει σε ενα "κλουβι" δωματιο , ισως μαζι με καποιους αλλους , θα σου δεσμευει το "νοικι" απο το μισθο σου,ολα μαυρα φυσικα χωρις ασφαλιση και αδηλωτος , θα κανεις και αλλα θεληματα εκτος απο αυτα της δουλειας και δεν θα μπορεις να αρνηθεις γιατι θα σε εχει και στο χερι.
          προσωπικα το παιρνω μια βαλιτσα και παω οπου θελω, μπορει να το κανει καποιος που εχει ενα αρχικο κεφαλαιο στην ακρη, διαφορετικα "φωναζεις" απο μακρια "ειμαι θυμα , εκμεταλλευτείτε με".
          το οτι ειναι ξαδερφος , δεν μου λεει και πολλα.

          Comment


            #6
            βασικα το συγκεκριμενο ατομο δεν ειναι ετσι,και θελω να πιστευω οτι δεν ειναι ετσι,τωρα αν δεν δεις δεν μπορεις να ξερεις......βασικα μεχρι την κυριακη θα ξερω ακριβες λεπτομερειες για την δουλεια που θα κανω εκει και αν τελικα παω.

            Comment


              #7
              καλησπέρα προς το παρων δεν εχω φυγει ακομα....βεβαια τελος του μηνα θα ξερω ναι η όχι......

              Comment


                #8
                δεν βλεπω να με παιρνουν τηλεφωνο εδώ για δουλεια οποτε μαλλον θα ετοιμασω βαλιτσες για γερμανια......

                Comment

                Working...
                X