Announcement

Collapse
No announcement yet.

Αρχή στο Εδιμβούργο

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

    Αρχή στο Εδιμβούργο

    Καλησπέρα σε όλους. Αυτή τη φορά θα ήθελα την γνώμη σας. Ενδιαφέρομαι να μετακομίσω μόνιμα στο Εδιμβούργο και σκεφτόμουν να πάω πρώτα για ένα μήνα προς τον Φεβρουάριο σαν εκδρομή να δω τι παίζει και να προσαρμοστώ λίγο. Πριν από λίγες μέρες ψάχνοντας μίλησα με μια κοπέλα που ζει 2 χρόνια εκεί και είναι νταντα σε ένα πλούσιο σπίτι 25 λεπτά απο το κέντρο.Επειδή εκείνη θα φύγει μόνιμα για Ελλάδα μου πρότεινε αν θέλω να πάω στην θέση της στη δουλειά.

    Επίσης μου προσφέρει το δωμάτιό της για 3-4 μήνες μέχρι να τακτοποηθώ σε ένα διαμέρισμα 2 δωματίων με ενοίκιο 200 λίρες το μήνα. Και τα υπόλοιπα έξοδα ρεύμα και γκάζι μου είπε ότι θα είναι 10 λίρες το μήνα περίπου. Η οικογένεια την πληρώνει 7 λίρες την ώρα και θα είναι για full time. Εγώ τα υπολογίζω για 1200 λίρες το μήνα.Της πληρώνουν επίσης και την κάρτα του λεωφορείου για να πηγαινοέρχεται.

    Το σπίτι θα είναι ελεύθερο από τις 12 Δεκεμβρίου ενώ η οικογένεια θα με χρειαστεί από τις 3 Ιανουαρίου. Ο στόχος μου είναι να βρω σαφώς κάτι καλύτερο απο το να κάνω την νταντα. Αλλά για αρχή και μέχρι να δικτυωθώ δεν θα με ενοχλούσε καθόλου να ξεκινήσω απο εκεί. Απλά δεν ξέρω τι θα ήταν καλύτερο να κάνω. Να φύγω μέσα στα χρισ/να, να μείνω στο σπίτι της κοπέλας και να κοιτάξω μήπως βρω κάτι άλλο αφού θα έχω εξασφαλισμένη την διαμονή ή να ξεκινήσω κατ'ευθείαν με την οικογένεια και να κοιτάζω μετά παράλληλα;

    Επίσης απο τον Δεκέμβριο θα πάρω και το ταμείο ανεργείας εδώ στην Ελλάδα και θα ήθελα να μάθω,αν βγάλω το νιν εκεί θα σταματήσει το ταμείο μου απο εδώ? Θα μπορώ να συνεχίσω να το παίρνω εκεί; Να μου στέλνουν τα χρήματα οι γονείς μου μέσω τράπεζας.

    Τα χαρτιά μου και το νιν θα τα βγάλω με την διεύθυνση της κοπέλας. Έχω πραγματικά μπερδευτεί και έχω θολώσει λίγο και δεν ξέρω τι είναι καλύτερο να κάνω. Σας παρακαλώ όποιος μπορεί ας μου πει την γνώμη του μήπως τα βάλω σε μια σειρά... Ευχαριστώ πολύ και συγνώμη αν σας κούρασα.

    #2
    Το θεμα ειναι ποσο μινιμουμ σε θελουν στο σπιτι. Αν πχ σε θελουν για τουλαχιστον ενα ετος, το οποιο ειναι λογικο, τοτε αυτο δυσκολευει την αναζητηση νεας εργασιας.
    Το νιν δεν σταματα το ταμειο ανεργιας, συνεχιζεις να το παιρνεις κανονικα.

    Προσωπικη απορια, γιατι Εδιμβουργο και οχι καποια αλλη πολη? Τι σε οδηγησε να καταληξεις εκει?

    Καλη τυχη.

    Comment


      #3
      Κατ'αρχήν σε ευχαριστώ πολύ για την άμεση απάντησή σου.! Το εκτιμώ!! Απ'ότι μου είπε η κοπέλα, με την οικογένεια δεν θα υπογράψω κανένα συμβόλαιο για να με υποχρεώσουν να μείνω. Αρκεί να τους ενημερώσω πιο μπροστά ( και το θεωρώ και εγώ πιο σωστό) για το πότε θα φύγω να βρουν κι αυτοί κάτι άλλο. Τα πρωινά μου θα τα έχω ελεύθερα γιατί τα παιδιά θα είναι στον παιδικό.

      Όσο για την επιλογή της πόλης, όταν αποφάσισα πως θέλω να φύγω έξω σκέφτηκα ποιά χώρα μου ταιριάζει. Φυσικά πρώτα σκέφτηκα την γλώσσα που την ξέρω ήδη και μετά σκέφτηκα πως η Αγγλία είναι απο τις χώρες που δεν έχουν τόσο έντονη κρίση σε σχέση με Βέλγιο, Γαλλία κτλ... Και επειδή το Λονδίνο είναι τεράστιο και δεν έχω κανέναν γνωστό αποφάσισα πως σε μια πιο μικρή πόλη θα μπορέσω να δικτυωθώ πιο εύκολα... Δεν ξέρω αν είναι η σωστή επιλογή που έκανα για Εδιμβούργο, αλλά σε σχέση με όλες τις άλλες αυτή μου έκανε το κλικ και πιστεύω πως μου ταιριαζει πιο πολυ και επισης απο εκει μπορεσα να βγαλω και μια ακρη με την κοπελα που γνωρισα...

      Νομίζεις πως έκανα λάθος;

      Comment


        #4
        Oχι ισα ισα. Ακολουθησε το ενστικτο σου.
        Ολα δειχνουν θετικα παντως. Μακαρι να πανε ολα καλα.

        Ιδια εντυπωση ειχα και εγω για το Λονδινο αλλα τελικα ειναι ωραιο, γνωριζεις ευκολα κοσμο. Τα ενοικια ειναι τσιμπημενα αλλα αυτο αντισταθμιζεται με την ευκολη ευρεση εργασιας.

        Comment


          #5
          εγω θεωρησα μεγαλη ευκαιρια οτι θα εχω σπιτι με 200 λιρες για 3 μηνες.θα μπορεσω να βγαλω το νιν χωρις να χασω χρονο και να παιδευτω ψαχνοντας το που θα μενω,ουτε λεφτα να ξοδεψω σε ξενοδοχεια kai hostels..οποτε θα εχω τον χρονο να αφοσιωθω στο θεμα της δουλειας...δηλ για να βρω κατι αλλο.... απλα ξερεις ειναι ο φοβος για το αγνωστο και το πως περνας το αυλακι για να κανεις την καινουρια αρχη... Δεν ξερω, και εγω ευχομαι να πανε ολα καλα....

          Comment


            #6
            Καθε αρχη και δυσκολη αλλα η δικη σου περιπτωση δειχνει πολυ ευνοικη.
            Να μας ενημερωνεις με την πορεια σου.

            Comment


              #7
              εννοειται και θα σας ενημερωνω και θα προσπαθησω να βοηθησω και οσο περισσοτερο μπορω γιατι ξερω πως νιωθουν πολλοι στην ελλαδα..
              βεβαια οταν πω το οριστικο ναι στον εαυτο μου οτι θα φυγω και αρχισω να ετοιμαζω πραγματα σιγουρα θα εχω και αλλες αποριες για βοηθεια, οποτε πριν φυγω θα ξαναεπικοινωνησω μαζι σας....

              Comment


                #8

                Comment


                  #9
                  larissa καλημέρα

                  με τι budget ξεκινάς για έξω αν επιτρέπεται??

                  αν θες στείλε μου προσωπικό μήνυμα, απλά τη θεωρώ πολύ βασική πληροφορία, γιατί κι εγώ έχω πάρει απόφαση να φύγω Σκωτία απλά το οικονομικό για την ώρα είναι αυτό που με προβληματίζει.

                  Σ'ευχαριστώ!

                  Comment


                    #10
                    Για χαρα σε ολους και σε εσενα larissa με λενε Γιαννη και την ( ψαχνω ) και εγω για Αγγλια Σκωτια αλα προβληματιζομαι για το ποσο ευκολα η δυσκολα θα βρω δουλεια καθως και για τα εξοδα που ακουω πως θα ειναι πολλα θα με ενδιεφερε καθε πληροφορια που θα μπορουσε να με βοηθουσε ευχαριστω!!

                    Comment


                      #11
                      Γεια σου γιαννη. κατ'αρχην θα πρεπει να επικεντρωθεις ακριβως στο μερος που θελεις να πας και εξαρταται απο το τι δουλεια ψαχνεις να βρεις. αν ξερεις την γλωσσα,αν ξερεις καποιον γνωστο στο μερος που θα πας. τα εξοδα εξαρτωνται απο το μερος που θα πας,την προετοιμασια που θα κανεις πριν πας,δηλ θα βρεις καποια δουλεια απο εδω,θα πας να ψαξεις εκει...πρεπει να αποφασισεις τι ακριβως θελεις.

                      Comment


                        #12
                        Aν εχετε ελευθερο χρονο, διαβαστε ολα τα μηνυματα σε αυτο το section. Πανω κατω εχουν ειπωθει τα παντα για την μεταναστευση στο νησι. Αν υπαρχει συγκεκριμενη απορια που δεν βρηκατε απαντηση, εδω ειμαστε, μπας και μπορουμε να βοηθησουμε.

                        Comment


                          #13
                          Για χαρα και παλι λοιπον δυστυχως δεν εχω καποιον εκει απλος εχω ακουσει πως εαν εχεις ορεξη βρισκεις δουλεια. Λεγαμε με καποιο φιλο να παμε μαζι Λονδινο να μοιραζουμε τα εξοδα αλα αυτος το μετανιωσε και ετσι ψαχνω για για καποιον που να θελει να κανουμε μια προσπαθεια ( ο τολμων νικα!) Απλος σκεφτομαι πως εαν ειμαστε δυο θα ειναι πολυ καλυτερα οσο για δουλεια...δεν με ενδιαφερει θα μπορουσα να κανω οτιδηποτε αρκει να φυγω απο αυτη τη στασημοτητα!!

                          Comment


                            #14
                            Γεια σου unsc σε ευχαριστω πολυ για την ενθάρρυνση πραγματικά το χρειάζομαι.. Μάλλον θα κλείσω το εισιτήριο για 21 δεκεμβριου.. Η οικογενεια θα με χρειαστει απο τις αρχες ιανουαριου για τα παιδακια αλλα αφου το σπιτι θα ειναι ελευθερο απο τις 12 δεκεμβριου, σκεφτηκα να φυγω πιο νωρις να εχω μπροστα μου 10 μερες τουλαχιστον να προσανατολιστω λιγο.

                            Ξερω πως είναι ακριβη πολη, αλλα τα υπερ ειναι πολλα.. χαμηλο ενοικιο,ξεκιναω κατ'ευθειαν δουλεια και θα πληρωνομαι καθε τελος της βδομαδος οποτε θα μπορω να κανω και εγω το κουμαντο μου..και καποια στιγμη θα μου ερθει και το ταμειο απο την ελλαδα, οποτε νομιζω θα μπορεσω να τα βαλω σε μια σειρα....και μολις εξοικιωθω λιγο με τις υποχρεωσεις μου στην οικογενεια ( γιατι θελουν να παιρνω τα παιδια απο τον παιδικο,να τα πηγαινω βιβλιοθηκη,να τα παω στο θεατρο και ολα αυτα με τις αποστασεις και που βρισκεται το καθε τι,πρεπει να τα συνηθισω λιγο και επισης η οικογενεια μου προτεινε αν εχω διπλωμα να μου δωσουν και ενα αυτοκ να μετακινουμαι και μαζι με τα παιδια και προσφερθηκε να μου δειξει η μητερα των παιδιων να μου δειξει πως οδηγουν εκει! Εγω θα παρω και το διπλωμα μαζι γιατι ειναι ευκαιρια να μαθω την αναποδη οδηγηση αλλα αν δεν μπορεσω θα μου βγαλουν την μηνιαια καρτα για τα λεωφορεια.. Οποτε οταν ψιλοπροσαρμοστω, τοτε θα κοιταξω και για αλλη δουλεια....θα εχω ολο το πρωινο ελευθερο και το απογευμα απο τις 6....

                            Να σου πω κατι; δεν με ενοχλει καθολου που λεγομαστε οικονομικοι μεταναστασες! αυτο που με νοιαζει ειναι οτι θελω να δουλεψω και εκει θα μπορεσω να ανασανω και να μπορεσουν να αναγνωριστουν οι γνωσεις μου και να μπορω να αμοιβομαι αναλογα....και θα το καταφερω... ειμαι αποφασισμενη...
                            σε ευχαριστω πολυ παντως...να εισαι καλα!!!!

                            Comment


                              #15
                              Originally posted by larissa1976 View Post
                              Γεια σου unsc σε ευχαριστω πολυ για την ενθάρρυνση πραγματικά το χρειάζομαι.. Μάλλον θα κλείσω το εισιτήριο για 21 δεκεμβριου.. Η οικογενεια θα με χρειαστει απο τις αρχες ιανουαριου για τα παιδακια αλλα αφου το σπιτι θα ειναι ελευθερο απο τις 12 δεκεμβριου, σκεφτηκα να φυγω πιο νωρις να εχω μπροστα μου 10 μερες τουλαχιστον να προσανατολιστω λιγο.

                              Ξερω πως είναι ακριβη πολη, αλλα τα υπερ ειναι πολλα.. χαμηλο ενοικιο,ξεκιναω κατ'ευθειαν δουλεια και θα πληρωνομαι καθε τελος της βδομαδος οποτε θα μπορω να κανω και εγω το κουμαντο μου..και καποια στιγμη θα μου ερθει και το ταμειο απο την ελλαδα, οποτε νομιζω θα μπορεσω να τα βαλω σε μια σειρα....και μολις εξοικιωθω λιγο με τις υποχρεωσεις μου στην οικογενεια ( γιατι θελουν να παιρνω τα παιδια απο τον παιδικο,να τα πηγαινω βιβλιοθηκη,να τα παω στο θεατρο και ολα αυτα με τις αποστασεις και που βρισκεται το καθε τι,πρεπει να τα συνηθισω λιγο και επισης η οικογενεια μου προτεινε αν εχω διπλωμα να μου δωσουν και ενα αυτοκ να μετακινουμαι και μαζι με τα παιδια και προσφερθηκε να μου δειξει η μητερα των παιδιων να μου δειξει πως οδηγουν εκει! Εγω θα παρω και το διπλωμα μαζι γιατι ειναι ευκαιρια να μαθω την αναποδη οδηγηση αλλα αν δεν μπορεσω θα μου βγαλουν την μηνιαια καρτα για τα λεωφορεια.. Οποτε οταν ψιλοπροσαρμοστω, τοτε θα κοιταξω και για αλλη δουλεια....θα εχω ολο το πρωινο ελευθερο και το απογευμα απο τις 6....

                              Να σου πω κατι; δεν με ενοχλει καθολου που λεγομαστε οικονομικοι μεταναστασες! αυτο που με νοιαζει ειναι οτι θελω να δουλεψω και εκει θα μπορεσω να ανασανω και να μπορεσουν να αναγνωριστουν οι γνωσεις μου και να μπορω να αμοιβομαι αναλογα....και θα το καταφερω... ειμαι αποφασισμενη...
                              σε ευχαριστω πολυ παντως...να εισαι καλα!!!!
                              πολυ καλη αρχή. γενικα ολα μια χαρα κ στρωμενα ειναι δεν υπαρχει λογος να ανησυχεις.
                              τη μηνιαια καρτα τη βγαζεις κ μονη σου δε χρειαζεται να στη βγαλει καποιος αλλος.
                              να σε ρωτησω κατι, εσυ μιλησες με την οικογενεια? (εννοω απο τηλ ή απο skype οτιδηποτε, Mail ..) ή μεσω μεσαζοντα εγιναν ολα αυτα? γιατι δε το ανεφερες κ αρχικα μου φανηκε λιγο too good to be true.
                              οχι τπτ αλλο μη βρεθεις εκ προεκπληξεως ξερεις..
                              θα παω κ γω εδιμβουργο, οχι τωρα σε λιγους μηνες (το πολυ μεχρι τον ιουνιο)

                              Comment

                              Working...
                              X