Announcement

Collapse
No announcement yet.

Ιντερνετ!!

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

    Ιντερνετ!!

    Καλησπέρα και από έμενα.
    Στις 15 Δεκεμβρίου, έρχομαι και εγώ Γερμανία για δουλειά σε εστιατόριο στο Κεμπτεν.
    Αυτό που με απασχολεί τώρα είναι... Για αρχή (τουλάχιστον) θα μου παρέχει διαμονή ο ιδιοκτήτης του εστιατορίου, το σπίτι είναι απέναντι από το εστιατόριο όπως με ενημέρωσε. Το θέμα μου όμως είναι ότι εγώ είμαι αρκετά gadjetακιας και θέλω να έχω ίντερνετ (θα είμαι που θα είμαι μόνος μου στη μέση του πουθενά ας έχω τουλάχιστον αυτό για να έχω επαφή με τους δικούς μου.... άσε που παίζω αρκετά διαδικτυακά παιχνίδια).. Στο δια ταύτα μπορώ εφόσον δεν νοικιάζω να βάλω τηλέφωνο και ίντερνετ στο σπίτι που θα μου παρέχει?? Και εάν ναι, χρειάζομαι κάποιο συγκεκριμένο χαρτί?

    Επίσης διάβασα γενικά ότι απαγορεύεται το torrenting (downloading). Υπάρχει εναλλακτική για ταινίες/σειρές (πως θα βλέπουμε walking dead ρε παιδί μου??? :P )

    Σας ευχαριστώ όλους για τις πολύτιμες πληροφορίες που έχω πάρει!!

    #2
    Καλησπέρα πατριωτάκι κ καλώς ήρθες στην παρέα μας
    Εύχομαι να σου πάνε όλα καλά... "αλλά" επειδή είδα ότι σαν νέο μέλος* του φόρουμ δεν έχεις διαβάσει το θρεντ για το τι συμβαίνει στα http://www.patriotaki.net/εργασία-78...ανία-4429/ καλό θα ήταν να διαβάσεις όλες τις σελίδες για να πας τουλάχιστον προετοιμασμένος για όλα.
    Όσο για το ίντερνετ κ όλα αυτά με τα οποία θέλεις να περνάς την ώρα σου καλά είναι αλλά όταν έχεις ελεύθερο χρόνο κ φυσικά €€€

    *(Ίσως να το έχεις διαβάσει σαν επισκέπτης πριν κάνεις εγγραφή στο φόρουμ)

    Να έχεις πάντα υγεία, καλή τύχη κ
    Όταν η αδικία γίνεται νόμος, τότε η αντίσταση είναι καθήκον!!!

    Comment


      #3
      Καλώς σας βρήκα!!
      Σε ευχαριστώ πάρα πολύ!! Δεν είχα διαβάσει το συγκεκριμένο, μου έχουν πει όμως διάφορα περιστατικά.
      Ο συγκεκριμένος ιδιοκτήτης μου είπε για δουλειά από τις 11 έως 2 και 5 έως 9 με 10.
      Δωμάτιο, μου είπε δικό μου σε σπίτι με έναν ακόμα συγκάτοικο, 1 ρεπό την εβδομάδα, δηλωμένος για 8ωρο.
      Λες να μου πουλάει τόσο παραμύθι;;

      Comment


        #4
        Originally posted by Panag1ot1s View Post
        Καλώς σας βρήκα!!
        Σε ευχαριστώ πάρα πολύ!! Δεν είχα διαβάσει το συγκεκριμένο, μου έχουν πει όμως διάφορα περιστατικά.
        Ο συγκεκριμένος ιδιοκτήτης μου είπε για δουλειά από τις 11 έως 2 και 5 έως 9 με 10.
        Δωμάτιο, μου είπε δικό μου σε σπίτι με έναν ακόμα συγκάτοικο, 1 ρεπό την εβδομάδα, δηλωμένος για 8ωρο.
        Λες να μου πουλάει τόσο παραμύθι;;

        Ενημερωτικά:
        Συνήθως ότι είναι τόσο τέλειο κ πολύ ωραίο είναι μόνο τα παραμύθια...

        Εύχομαι να με διαψεύσει το αποτέλεσμα.

        Συμβουλή:
        Όπου ακούς πολλά κεράσια κράτα μικρό καλάθι...!!!
        Και όσο το δυνατόν περισσότερα χρήματα μαζί σου σαν μετανάστης...!!!
        Όταν η αδικία γίνεται νόμος, τότε η αντίσταση είναι καθήκον!!!

        Comment


          #5
          Καλησπερα πηγαινε με το καλο...και εαν ειναι ολα καλα ρωτα μηπως θελουν και καποια κυρια σαλατες λαντζα καθαρισμα...και πες μου να ερθω .. και εγω ψαχνω για δουλεια..ευχαριστωω

          Comment


            #6
            Το 11-2 ειναι η ωρα της κουζινας εσυ θα "κατεβεις" λιγο ποιο "νωρις" να κανεις και τις ετοιμασίες σαλατες πατατες πλυσιμο κτλπ ..και το 2 ειναι η ωρα που κλεινει η κουζινα και μετα εχει καθαρισμα πλυσιμο γυαλισμα κτλπ... αρα το 11-2 ειναι 9-3 το ποιο πιθανον... μετα το 5-11 παλι τα ιδια να υπολογιζεις 4-12 :P χα χα χα χα..πολυ γνωστό το φιλμ...αλλα χωρις παρεξηγηση κατσε να πας πρωτα πανω και μετα βλεπεις το ιντερνετ..ακομα δεν προλαβες να δεις τι παιζει και ζητας ιντερνετ...και δεν ξερεις για τα εστιατορια βρε παιδι μου... βαλτε προτεραιοτητες
            Never interrupt your enemy when he is making a mistake.

            Comment


              #7
              Ναι πολύ σωστά τα λες το 11 με 2 δεν υπάρχει ούτε φυσικά το 5 11 μόνο σε λίγες περιπτώσεις.το λίγο ποιο νωρίτερα το ξέρουνε όλοι

              Comment


                #8
                Originally posted by Panag1ot1s View Post
                Καλώς σας βρήκα!!
                Σε ευχαριστώ πάρα πολύ!! Δεν είχα διαβάσει το συγκεκριμένο, μου έχουν πει όμως διάφορα περιστατικά.
                Ο συγκεκριμένος ιδιοκτήτης μου είπε για δουλειά από τις 11 έως 2 και 5 έως 9 με 10.
                Δωμάτιο, μου είπε δικό μου σε σπίτι με έναν ακόμα συγκάτοικο, 1 ρεπό την εβδομάδα, δηλωμένος για 8ωρο.
                Λες να μου πουλάει τόσο παραμύθι;;
                Μακάρι φίλε μου να έπεσες στην περίπτωση αυτή ότι θα είναι έτσι όπως τα λέει μακάρι. Αλλά λόγο εμπειρίας και προσωπικής άποψης σου λέω ένα πράγμα καταρχήν ξέχνα το ίντερνετ και κατά 2 αν δεν είναι έτσι τα πράγματα όπως σου τα είπανε θα δεις τι πάει να πει εστιατόριο ελληνικό .. Πάντως σου εύχομαι να σου τύχει κάτι καλό

                Comment


                  #9
                  "λενοβο"2015 πως δούλευες μαύρα? πηγες σε μια ελληνική κοινότητα, πηγες στην εκκλησια ,εκεί υπάρχουν αρκετή έλληνες που θα μπορούσαν να βοηθήσουν κανε ali μια προσπάθεια και πήγαινε ρότα είναι κρίμα μετά από τόσο καιρό να τα παρατήσεις έτσι λίγη υπομονή ακόμα και ίσος να είσαι τυχερός σου εύχομαι ότι καλύτερα

                  Comment


                    #10
                    Originally posted by Rena Spirogiannaki View Post
                    "λενοβο"2015 πως δούλευες μαύρα? πηγες σε μια ελληνική κοινότητα, πηγες στην εκκλησια ,εκεί υπάρχουν αρκετή έλληνες που θα μπορούσαν να βοηθήσουν κανε ali μια προσπάθεια και πήγαινε ρότα είναι κρίμα μετά από τόσο καιρό να τα παρατήσεις έτσι λίγη υπομονή ακόμα και ίσος να είσαι τυχερός σου εύχομαι ότι καλύτερα
                    δεν πήγα πουθενά διότι δεν θέλω να βλέπω Έλληνα εδώ στην Γερμανία.στην Ελλάδα που ήμουνα τόσα χρόνια ζήτημα να μου έτυχε ένας δύο το πολύ αλλά όχι ρε παιδί μου και σε τέτοιο βαθμό όπως εδώ.σημερα έμαθα νέα του φίλου μου που έχει ένα μήνα εδώ Γερμανία πήγε σε δικά του άτομα και τον βρήκανε εργασία.καλα ως εδώ αλλά στην συνέχεια έγινε το αναμενόμενο γκρίνια και διάφορες τέτοιες υπεκφυγές υπονοούμενα του τύπου κάνε ησυχία και καλά και διάφορα άλλα που έφτασε σε σε σημείο να νιώθει ανεπιθύμητος . Το αποτέλεσμα δεν περίμεναν οι δικοί του συγγενείς να πάρει κάποια χρήματα ώστε να βρει σπίτι.τι έγινε τον διώξανε με τον τρόπο που έχουν σιγά σιγά ...γύρισαν και είπανε στην μάνα του παιδιού της ότι εμείς τον βοήθησαμε αλλά αυτός δεν ήθελε και έφυγε. Εγώ μετά από όλα αυτά πλέον που έπαθα που είδα που ακούω δεν έχω πλέον την παραμικρή υπόνοια να κάνω καμιά άλλη κίνηση για να ζητήσω βοήθεια από κάποιον Έλληνα. Πείτε μου εσείς τώρα είναι σύμπτωση που οι δικοί μου εδώ στην Γερμανία κάνανε το ίδιο όπως τον φίλο μου ?απλά εγώ με την μόνη διαφορά έκατσα το πάλεψα από σπίτι σε σπίτι αλλά κάπου εδώ φτάνει το τέλος . συμπέρασμα καθένας καλός η κακός κοιτάει την πάρτη του.

                    Comment

                    Working...
                    X