Announcement

Collapse
No announcement yet.

Μεταναστευση στη Γερμανια μυθοι και πραγματικοτητα

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

    Μεταναστευση στη Γερμανια μυθοι και πραγματικοτητα

    Καλημερα ονομαζομαι Γιαννης. Ειμαι και εγω απο τους ανθρωπους που καταστραφηκα απο τη κριση. Εχασα τη δουλεια μου και εχω και καποια αρκετα χρεη απο μια επιχειρηση που ειχα , οχι πολλα , αλλα αρκετα ωστε να μην μπορεσω ποτε να τα ξεχρεωσω στην Ελλαδα με τους μισθους των 500 ευρω... Εχουμε παρει την αποφαση για μεταναστευση με τη συζυγο εχουμε και ενα παιδι. Ακουμε πολλα πραγματα απο διαφορους και πραγματικα αν κατσεις να ακους τι λεει ο ενας και ο αλλος θα τρελαθεις. Εφαγα ολο το βραδυ εχθες να σερφαρω εδω στα ποστ του πατριωτακι και παλι αλλου βλεπεις να ενθαρυνουν τη μετασταστευση στη Γερμανια και αλλους οχι. Απο απο τον αμεσο φιλικο οικογενειακο κυκλο μου υπαρχουν ανθρωποι που με αποθαρρυνουν και αλλοι που μου λενε μη το σκεφτεσαι τρεχα. Υπαρχουν ανθρωποι που ζουνε ή εχουν ζησει Γερμανια και ή δε τα καταφερα ή δε τους αρεσε ρε παιδι μου και με αποθαρρυνουν και αλλοι που γεματοι ενθουσιασμο μου λενε τρεχα και αργησες κιολας... Θα ηθελα την αποψη ανθρωπων που πηγαν μεταναστες εκει και κατα προτιμηση νεας γενας οχι αυτοι που πηγαν δεκαετιες 60 και 70 γιατι τοτε ηταν άλλη Γερμανια και αλλες συνθηκες και αλλη αγορα εργασιας. Αυτο που θελουμε ειναι μια ζωη με αξιοπρεπεια. Μια εργασια να ζησουμε με αξιοπρεπεια δηλαδη να βγαινουν οι λογαριασμοι και να μενει και κατι στην ακρη να στελνω στα χρεη μου πισω στην Ελλαδα. Αυτο που με ενδιαφερει πιο πολυ και απο τα Χρηματα ειναι να δουλευω σαν ανθρωπως και οχι σαν δουλος οπως στην Ελλαδα 10 και 12 ωρες τη μερα και να με εκμεταλευονται. Ακουω ομως απο πολλους οτι και στη Γερμανια πλεον υπαρχει η ιδια κατασταση της εκμεταλευσης πραγμα που με ανησυχει. Αν ειναι να γινω δουλος καθομαι και εδω... Ανησυχω γιατι δεν εχω καποια ειδικοτητα θα παω ως ανειδικευτος εργατης αντε να βγαλω κανα διπλωμα οδηγου. Η συζυγος μου ειναι βρεφονηπιοκομος με μεγαλη εμπειρια και πολυ καλη στη δουλεια της ειναι λιγο καλυτερα για αυτην τα πραγματα και εχει σχετικη ζητηση η ειδικοτητα της απο οτι εχουμε κανει μια μικρη ερευνα.
    Θα ηθελα να ρωτησω 1) εχει θεσεις εργασιες για ανειδικευτους εργατες? αν ναι θα ειναι κανονικες θεσεις εργασιας ή δουλος για 10ωρα και 12ωρα εξαημερα? τα λεφτα ενταξει ξερω θα ειναι λιγα αντε να ειναι απο 800 μεχρι 1100 αντε 1200 ευρω το πολυ. 2) ποσο δυσκολο ειναι τελικα η ευρεση σπιτιου και τι κοστος εχει αυτο? μου λεγαν διαφοροι οτι μεσα στη τιμη ειναι και η θερμανση και τα κοινοχρητα και το ρευμα και ειναι και επιπλωμενα κατι που ομως απο προσωπικη ερευνα εχω διαπιστωσει οτι ειναι μυθος (εξου και το θεμα του ποστ). 3) οι καθηγετες στο φροντιστηριο γερμανικων που παμε μας συμβουλευσαν να κοιταξουμε μηπως παμε σε αλλη Γερμανοφωνη χωρα Αυστρια Ελβετια κτλπ αλλα και εκει εχω ανησυχια αν θα μπορω εγω σαν ανειδικευτος να βρω εργασια. Δε μπορουμε να κανουμε πισω εχουμε επενδυσει αρκετο χρημα στην εκμαθηση της γλωσσας... και εδω μελλον δεν εχει. Οτι "δουλειες" βρισκω ειναι για 400 και 500 ευρω 10ωρα και 12ωρα και αυτο δε το δεχομαι. Ομως ακουω τοσα αρνητικα απο καποιους και απο την αλλη τοσα θετικα και ενθουσιασμο απο αλλους που εχουμε μπερδευτει πραγματικα. Αν ειχα καποια ειδικοτητα θα ειχα μεγαλυτερη αυτοπεποιθηση και σιγουρια. Δεν εχουμε και βοηθεια απο πουθενα συγγενεις κτλπ πανω τιποτα ουτε φιλους. θα παλεψουμε μονοι μας. Υπαρχει ελπιδα? Ειναι μυθος ή αληθεια οτι θα ειμαι και εκει πανω δουλος. Αν ειναι να γινω δουλος στη Γερμανια καθομαι στα αυγα μου στο Γιουνανισταν. Αν θα μπορεσω να εχω μια ζωη με αξιοπρεπεια (δε θελω ουτε λεφτα ουτε μεγαλεια) να δουλευω 40-45 αντε 50 ωρες την εβδομαδα , να εχω περιθαλψη και ασφαλεια για την οικογενεια μου , να το τολμησω. αλλιως....

    #2
    1. ναι...εχει θεσεις για εργατες. Μπορει στην αρχη να πας σαν νοικιαζομενος που λεμε αλλα οτι εχει εχει. Και απο εταιρεια σε εταιρεια διαφερει. Μπορει να πεσεις σε καποιους καλους μπορει οχι...
    2. να βρεις σπιτι ειναι ΠΟΛΥ δυσκολο χωρις δουλεια. Ποιο ειναι μυθος? υπαρχουν πολλα επιπλωμενα αλλα ειναι εξισου δυσκολο. Αλλα υπαρχουν
    3. σε αλλη χωρα? Ελβετια αλλαξανε τον νομο και δεν ξερω τι παιζει. Αυσρια παλι σιγουρα θα βρεις κατι σαν σερβιτορος κλπ γιατι εχει πολυ τουρισμο. Αλλα θελει γλωσσα...εκτος αν πας κουζινα. Αλλα απο αυτο καλυτερα να πας σε εργοστασιο γερμανια (αποψη μου)

    Τι εννοεις δουλος?
    Αν θεωρεις να δουλευεις 40 ωρες την βδομαδα για 8,5 την ωρα μικτα, τοτε να εισαι δουλος. Αν αυτο το θεωρεις αξιοπρεπες τοτε αυτο μπορεις να το βρεις στην Γερμανια
    Δεν σε απογοητευω ουτε ενθαρρυνω
    Ειναι ΔΥΣΚΟΛΟ...αλλα οχι ακατορθωτο. Το πιο δυσκολο ειναι το θεμα σπιτιου. Δουλειες εχει
    Αν μπορεις να παρεις διπλωμα φορτηγου, καντο. Εχει δουλειες και ισως καλυτερα λεφτα απο εργοστασιο. Αλλα ΠΟΛΛΕΣ ωρες.\

    ΥΓ ας βαλει ενας moderator το θεμα στα της Γερμανιας

    Comment


      #3
      turms kalispera se piokratidio ise?se pia poli zhs?an thes mou apantas

      Comment


        #4
        turms exis apolito dikio se oti ipes ston DIgenovezos basika i doulia den ine ntropi alla etsi emathan ton kosmo stin ellada oi ellines to 1960 ekanan xiroteres doulies apla meta arpazan oi eksipnoi kathe evkeria.

        Comment


          #5
          Δουλειες υπαρχουν για ολους. Αλλες κακοπληρωμενες, αλλες οχι και τοσο. Συνηθως η πληρωμη παει με την ωρα, και ξεκινας απο τις 4 ημερησιως, αυτα οσα ξερω για ανειδικευτους σε εταιριες καθαρισμου. Κι εδω υπαρχει εκμεταλευση, δεν ειναι ουτοπια, αλλα υπαρχουν νομοι και υπηρεσιες επισης. Καλα κανετε που μαθαινετε τη γλωσσα απο εκει γιατι ειναι το μονο που δε θα παραβλεψει ευκολα καποιος εργοδοτης. καλη τυχη!

          Comment


            #6
            Originally posted by turms View Post
            1. ναι...εχει θεσεις για εργατες. Μπορει στην αρχη να πας σαν νοικιαζομενος που λεμε αλλα οτι εχει εχει. Και απο εταιρεια σε εταιρεια διαφερει. Μπορει να πεσεις σε καποιους καλους μπορει οχι...
            2. να βρεις σπιτι ειναι ΠΟΛΥ δυσκολο χωρις δουλεια. Ποιο ειναι μυθος? υπαρχουν πολλα επιπλωμενα αλλα ειναι εξισου δυσκολο. Αλλα υπαρχουν
            3. σε αλλη χωρα? Ελβετια αλλαξανε τον νομο και δεν ξερω τι παιζει. Αυσρια παλι σιγουρα θα βρεις κατι σαν σερβιτορος κλπ γιατι εχει πολυ τουρισμο. Αλλα θελει γλωσσα...εκτος αν πας κουζινα. Αλλα απο αυτο καλυτερα να πας σε εργοστασιο γερμανια (αποψη μου)

            Τι εννοεις δουλος?
            Αν θεωρεις να δουλευεις 40 ωρες την βδομαδα για 8,5 την ωρα μικτα, τοτε να εισαι δουλος. Αν αυτο το θεωρεις αξιοπρεπες τοτε αυτο μπορεις να το βρεις στην Γερμανια
            Δεν σε απογοητευω ουτε ενθαρρυνω
            Ειναι ΔΥΣΚΟΛΟ...αλλα οχι ακατορθωτο. Το πιο δυσκολο ειναι το θεμα σπιτιου. Δουλειες εχει
            Αν μπορεις να παρεις διπλωμα φορτηγου, καντο. Εχει δουλειες και ισως καλυτερα λεφτα απο εργοστασιο. Αλλα ΠΟΛΛΕΣ ωρες.\

            ΥΓ ας βαλει ενας moderator το θεμα στα της Γερμανιας
            τι εννοω δουλος? δεν ειναι θεμα χρηματων. Με το "δουλος" εννοω τις ωρες και τις ημερες εργασιας... Να δουλεψω για λιγα χρηματα δηλαδη για να καταλαβεις με δεδομενα γερμανιας , αμα μου δωσουν 900 καθαρα που ειναι μαλλον λιγα απο οτι εχω μιλησει με αλλους ανειδικευτους Ελληνες, αλλα εργαζομαι σε οκταωρακι πενθημερο θα παω να δουλεψω . Και εδω στην Ελλαδα αμα βρω μια εργασια με 600 καθαρα θα παω φιλε... αλλα οκταωρο , τις αδειες μου , τα ρεπο μου , να εχω ποιοτικο χρονο για την οικογενεια μου και ας μην εχω χρηματα.... θελουν να μας στερησουν τα παντα. Τα φραγκα ενταξει δεν εχω απαιτησεις καταλαβαινω και τον εργοδοτη. και εγω επιχειρηση ειχα εργοστασιο επιπλων. Τον ανειδικευτο τον βοηθο του μαστορα τον βασικο του εδινα , ομως εργαζοταν σαν ανθρωπος και τα εξτραδακια του και τις υπερωριες του. Δεν τον ειχα ειλωτα. Η κατασταση στην Ελλαδα ειναι ανυποφορη και κυριως απο αυτα θελουμε να ξεφυγουμε. Απο την υποδουλωση , απο το διαλυμενο συστημα υγειας , απο τη σκλαβια. Τωρα για λεφτα για μενα προσωπικα που δεν εχω καποια ειδικοτητα απαιτησεις δεν εχω. Αν ομως ειναι να γινω και εκει δουλος ε δεν αξιζει τοτε. Και η επενδυση ειναι μεγαλη εχω σκασει κανα διχιλιαρο για την εκμαθηση της γλωσσας και θα σκασω και αλλα για ταχυρυθμα το καλοκαιρι για το Β2 κτλπ. Μετα θες εισητηρια , εγγυησεις για τα ενοικια , μεταφορικες και ενα σωρο αλλα. Δε θελω να σκασω τοσα φραγκα (τα οποια δεν εχω και μαθημα για τη γλωσσα με τις πιστωτικες με δοσεις τα πληρωσα) και να παω εκει να γινω ειλωτας. Οδηγος το ξερω οτι ειναι πολλες ωρες δυστυχως ειναι η φυση του επαγγελματος τετοια εχω υπαρξει και ταξιτζης μια τριετια και το γνωριζω. Αλλα παλι αμα εχεις τα ρεπο σου την ασφαλεια σου και εχει και καλα λεφτα (που συνηθως εχει) τοτε ειναι μια αποδεκτη εργασια. Ευχαριστω παιδες... λογικα τετοια εποχη του χρονου θα ειμαστε πανω. Ελπιζω να τα καταφερουμε. Θα το ξανανοιξω το ποστ οταν θα ειμαι Γερμανια. Εχω πολλες ανηχυσιες και αποριες αλλα για τις πιο πολλες απο αυτες πηρα απαντησεις σερφαροντας το φορουμ του πατριωτακι. Κριμα για την Ελλαδα μας παντως που εχει γινει μια κολαση να ζεις. Πραγματικα κριμα...

            Comment


              #7
              λοιπον...
              επειδη οπως ειπα δεν θελω ουτε να σε αποθαρρυνω ουτε ενθαρρυνω (μην σε παρω και στον λαιμο μου) θα σου πω οτι ειδα απο δικη μου εμπειρια
              Οπως ειπα και παραπανω ειναι καθαρα ΠΟΥ ΘΑ ΠΕΣΕΙΣ. Ειναι αυτο που ειπαν και τα παιδια...υπαρχουν και απατεωνες αλλα και σωστοι
              Σαν οδηγος εγω εδω στην γερμανια πηγα σε τρεις εργοδοτες για συνεντευξη - δοκιμη (αν μου αρεσει εμενα)
              Το ωραριο φυσικα ειναι οπως ειπαμε αλλα ολοι σε ασφαλιζανε, ξεκινουσες με 26 μερες αδεια, ενα καλουτσικο μισθο, και κανονικα ασφαλιση κλπ...Σε αυτους που πηγα δουλευες ΔΕυτερα - Παρασκευη...ρεπο δε ειχες αφου καθοσουν το ΣΚ
              Εχω ακουσει ομως και κανα δυο ιστοριες απο καποιους που πηγανε οδηγοι και δεν τους πληρωνανε και φυγανε κλπ (τα εχω ακουσει αυτα αλλα οχι απο ελληνες...τουρκοι ητανε και πηγανε σε τουρκους εργοδοτες)
              Οσον αφορα τις δουλειες σε εργοστασιο, αν υποθεσουμε οτι πας απο εταιρεια ενοικιασης....
              α. το πως θα εινια η δουλεια στο εργοστασιο εξαρταται απο τον προισταμενο, συναδελφους κλπ...Εγω για παραδειγμα πετυχα αρκετα καλο κλιμα
              β. το θεμα ειναι και σε τι εταιρεια ενοικιασης θα πεσεις. Σε μια που πηγα για συνεντευξη οπως μου τα ειπανε σηκωθηκα και εφυγα...τι θελω να πω...20 μερες αδεια (πολυ λιγες) και οταν τους ειπα να μου δωσουν την συμβαση σπιτι να την διαβασω ησυχα μου ειπαν> ααααα...δεν γινεται...θα την δουμε εδω μαζι και θα την υπογραψεις...
              φυσικα εφυγα και δεν ξαναπατησα...

              γενικα μπορει πετυχεις περιπτωσεις, μπορει να πεσεις και σε καλες περιπτωσεις...ειναι τυχη.
              Τωρα απο εκει και περα, θα εχεις την ασφασλιση σου, την υγ. περιθαλψη σου, τα ενσημα σου κλπ κλπ ... εκτος αν πεσεις σε ΜΕΓΑ απατεωνα. Αν δεις δηλαδη οτι δεν σου δινουν χαρτι μισθοδοσιας οταν κλεισεις μηνα, χαρτι με τις ωρες που δουλεψες κλπ τοτε κατι παει στραβα (ισως)....
              Ασε που μπορεις να το ψαξεις και μονος σου αν πχ σε δηλωσαν στην ΑΟΚ και πληρωνουν για την υγειονομικη περιθαλψη. Στην γερμανια δεν ειναι ΙΚΑ που στελνεις ενα ερωτημα και απαντανε μετα απο 2 χρονια....ακομα και mail να στειλεις θα σε απαντησουν.

              Γενικα αυτα που λες " οκταωρο , τις αδειες μου , τα ρεπο μου , να εχω ποιοτικο χρονο για την οικογενεια μου και ας μην εχω χρηματα" το βρισκεις στην γερμανια...αν εισαι τυχερος γρηγορα..αλλιως θα παιδευτεις λιγο αλλα θα το βρεις
              Η καθε εταιρεια ομως εχεις τις ιδιαιτεροτητες της
              Πχ εγω το καλοκαιρι κανω πολλες υπερωριες τις οποιες τις παιρνω σε ρεπο μετα...(δυστυχως δεν τις πληρωνομαι...αυτο ισχυει για ολους ομως στην εταιρεια)...απο την προηγουμενη πεμπτη ομως θα ξαναπαω δουλεια στις 5 Ιανουαριου. Θα περασω τις γιορτες σπιτι μου...με την οικογενεια μου....

              Με δου κουβεντες....υπαρχουν και εδω στραβα...αλλα αν παλεψεις και κανεις υπομονη θα βρεις κατι...εκτος αν εισαι τυχερος και βρεις απο την αρχη...αν ξες τη γλωσσα σε επιπεδο Β2 ειναι πολυ ++++++
              Φυσικα δεν θα κανεις περιουσια οπως λενε καποιοι για τους ελληνες του 60 (που αυτο ειναι λαθος για μενα...κανενας δεν εκανε περιουσια. Απλα κερδισανε λογω ισοτιμιας μαρκο-δραχμη που ειχε τοτε)...αλλα αξιοπρεπως μπορεις να ζησεις.

              Να σου πω τα αρνητικα? ...καποιες φορες θα σε αντιμετωπιζουν ως ξενο, ως 2ης κατηγοριας, ως ....δεν ξερω πως να στο πω....αλλα σαμπως στην ελλαδα ημασταν στον αφρο??? αν εισαι στον αφρο δεν σκεφτεσαι την μεταναστευση...ετσι δεν ειναι?

              ΥΓ εξω απο Στουτγγαρδη ειμαστε

              ΥΓ 2 καλα να περνατε / περναμε και καλα Χριστουγεννα σε ολους...

              Comment

              Working...
              X