Announcement

Collapse
No announcement yet.

Επικείμενη μετανάστευση με χρόνια πάθηση

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

    Επικείμενη μετανάστευση με χρόνια πάθηση

    Καλησπέρα σε όλα τα πατριωτάκια. Με λένε Μαίρη και σκέφτομαι να μετακομίσω άμεσα στην Γερμανία για διαμονή και εργασία. Πάσχω από μια χρόνια φλεγμονώδη πάθηση που ονομάζεται νόσος Κρον.
    Στην Ελλάδα η θεραπεία μου καλύπτεται από το ΙΚΑ 100% αν και κοστίζει περίπου 1000 ευρώ το μήνα. Το φάρμακο που πρέπει υποχρεωτικά να λαμβάνω ανά 15νθήμερο λέγεται Humira και είναι βιολογικός παράγοντας.

    Γνωρίζει κανείς αν θα μπορούσα να καλυφθώ ασφαλιστικά σχετικά με την θεραπεία που πρέπει να λαμβάνω ή που θα μπορούσα να απευθυνθώ ώστε να λάβω τις απαραίτητες πληροφορίες?


    Ευχαριστώ εκ των προτέρων.

    #2
    καλησπερα Μαρια αν προκειται να μεταναστευσεις με εργασια τοτε καλυπτεσαι πληρως με τις κρατησεις σου απο τις αποδοχες σου,αν απο την αλλη δεν εχεις εργασια αμεσα,μπορεις να ασφαλιστεις σε διαφορες εταιριες παροχης υπηρεσιων υγειας,με ενα ποσο μηνιαιως περι τα 120ε το μηνα και καλυπτεσαι πληρως και για το χιουμιρα και αλλες θεραπειες,εδω ολα ειναι ιδιωτικα.πρεπει να εχεις φυσικα γνωματευσεις συνταγογραφισεις γενικα ολα τα χαρτια γυρω απο το θεμα,εδω θα σε επανεξετασουν βεβαια,αλλα δε σε αφηνουν να πεθανεις μη φοβηθεις.ισα ισα προτεινουν και καλυτερες πιο προηγμενες θεραπειες,και στο λεω γιατι ειχα μια ιδια περιπτωση οταν ηρθα εδω να ερχομασταν μαζι αλλα ειχε εκεινη το ιδιο προβλημα,και το εψαξα αρκετα,ασχετου αποτελεσματος.πιστευω να βοηθησα,αν ακομα εισαι Ελλαδα,ξανασκεψου τη γερμανια εκτος του θεματος σου αυτο γινεται,αξιζει;να σαι καλα

    Comment


      #3
      ΚΑΛΗΣΠΕΡΑ ΜΑΙΡΗ ...Ο ΜΟΝΟΣ ΤΡΟΠΟΣ ΓΙΑ ΝΑ ΕΞΑΣΦΑΛΙΣΕΙΣ ΤΟ ΠΡΟΒΛΗΜΑ ΣΟΥ ΜΙΑΣ Κ ΕΧΕΙΣ ΣΚΟΠΟ ΝΑ ΕΡΘΕΙΣ ΓΕΡΜΑΝΙΑ ΕΙΝΑΙ Ο ΕΞΗΣ1: ΠΡΩΤΟΥ ΕΡΘΕΙΣ ΕΔΩ ΘΑ ΠΡΕΠΕΙ ΗΔΗ ΝΑ ΕΧΕΙΣ ΒΡΕΙ ΕΝΑ ΣΠΙΤΙ, ΕΤΣΙ ΩΣΤΕ ΝΑ ΜΠΟΡΕΣΕΙΣ ΝΑ ΔΗΛΩΘΕΙΣ ΟΤΙ ΖΕΙΣ ΣΤΗΝ ΓΕΡΜΑΝΙΑ ΔΙΝΩΝΤΑΣ ΤΟΝ ΤΟΠΟ ΚΑΤΟΙΚΙΑΣ(ΑΚΟΜΑ Κ ΣΑΝ ΦΙΛΟΞΕΝΟΥΜΕΝ ΣΕ ΚΑΠΟΙΟΝ ΦΙΛΟ Η ΣΥΓΓΕΝΗ) ΔΙΑΦΟΡΕΤΙΚΑ ΔΕΝ ΜΠΟΡΕΙΣ ΝΑ ΚΑΝΕΙΣ ΑΥΤΗΝ ΤΗΝ ΔΙΑΔΙΚΑΣΙΑ Κ ΘΕΩΡΕΙΣΑΙ ΠΑΡΑΝΟΜΗ( ΑΠΛΑ ΕΜΗΜΕΡΩΤΗΚΑ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΓΝΩΡΙΖΕΙΣ ΠΩΣ ΕΔΩ ΤΟ ΘΕΜΑ ΝΑ ΒΡΕΙΣ ΣΠΙΤΙ ΕΙΝΑΙ ΠΟΛΥ ΔΥΣΚΟΛΗ ΥΠΟΘΕΣΗ, ΓΙΑ ΝΑ ΣΕ ΕΓΚΡΙΝΟΥΝ ΝΑ ΠΑΡΕΙΣ ΣΠΙΤΙ ΘΑ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΤΗΡΕΙΣ ΚΑΠΟΙΟΕΣ ΠΡΟΥΠΟΘΕΣΕΙΣ ΝΑ ΕΧΕΙΣ ΜΙΑ ΔΟΥΛΕΙΑ Η ΟΠΟΙΑ ΘΑ ΦΑΙΝΕΤΕ ΟΤΙ ΜΠΟΡΕΙΣ ΝΑ ΑΝΤΑΠΕΞΕΛΘΕΙΣ ΣΤΟ ΕΝΟΙΚΕΙΟ ΣΤΑ ΚΟΙΝΟΧΡΗΣΤΑ Κ ΓΙΑ ΤΗΝ ΠΡΟΣΩΠΙΚΗ Σ ΕΠΙΒΙΩΣΗ ΜΕ ΕΠΙΣΗΜΑ ΕΓΓΡΑΦΑ ΑΠΟ ΤΟΝ ΕΡΓΟΔΟΤΗ Σ, ΕΝΑ ΧΑΡΤΙ ΤΟ ΟΠΟΙΟ ΒΓΕΝΕΙ ΑΠΟ ΤΟΝ ΔΗΜΟ ΔΗΛΩΝΕΙ ΠΩΣ ΔΕΝ ΧΡΩΣΤΑΣ ΚΑΠΟΥ, Κ ΑΝΑΛΟΓΑ ΠΑΝΤΑ ΤΟΝ ΣΠΙΤΟΝΟΙΚΟΚΥΡΗ ΤΟ ΤΙ ΑΛΛΟ ΜΠΟΡΕΙ ΝΑ ΖΗΤΗΣΕΙ Κ ΦΥΣΙΚΑ ΜΠΟΡΕΙ Κ ΑΠΛΑ ΧΩΡΙΣ ΛΟΓΟ ΝΑ ΜΗΝ ΣΕ ΔΕΧΤΕΙ ΓΤ ΔΕΝ ΤΟΥ ΑΡΕΣΕ Η ΠΑΡΟΥΣΙΑ ΣΟΥ.) 2: ΘΑ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΒΡΕΙΣ ΔΟΥΛΕΙΑ ΣΤΗΝ ΟΠΟΙΑ ΘΑ ΠΕΡΝΕΙΣ ΕΝΑ ΜΗΝΙΑΙΟ ΠΟΣΟ ΠΑΝΩ ΑΠΟ 520Ε ΕΤΣΙ ΩΣΤΕ ΟΤΑΝ ΣΥΜΠΛΗΡΩΣΕΙΣ ΑΝ ΔΕΝ ΚΑΝΩ ΛΑΘΟΣ ΤΡΙΣ ΜΗΝΕΣ ΕΡΓΑΣΙΑΣ ΕΧΕΙΣ ΑΥΤΟΜΑΤΑ ΑΣΦΑΛΕΙΑ ΤΗΝ ΜΙΚΡΟΤΕΡΗ ΜΕΝ ΑΛΛΑ ΕΧΕΙΣ ΓΙΑ ΟΤΙ ΧΡΙΑΣΤΕΙΣ..ΑΥΤΟ Π ΔΕΝ ΓΝΩΡΙΖΩ ΝΑ ΣΟΥ ΠΩ ΕΙΝΑΙ ΤΟ ΑΝ ΜΠΟΡΕΙ ΝΑ ΚΑΛΥΨΕΙ ΠΛΡΩΣ ΤΗΝ ΘΕΡΑΠΕΙΑ ΣΟΥ..ΑΝ ΠΑΡΑΥΤΑ ΕΞΑΣΦΑΛΗΣΕΙΣ ΜΙΑ ΚΑΛΥΤΕΡΗ ΔΟΥΛΕΙΑ ΕΝΝΟΕΙΤΕ ΜΠΟΡΕΙΣ ΝΑ ΚΑΝΕΙΣ Κ ΚΑΛΥΤΕΡΗ ΑΣΦΑΛΕΙΑ ΥΓΕΙΑΣ. ΤΟ ΘΕΤΙΚΟ ΕΔΩ ΕΙΝΑΙ ΠΩΣ ΥΠΑΡΧΕΙ ΚΑΛΟ Κ ΔΥΝΑΤΟ ΣΥΣΤΗΜΑ Κ ΑΝ ΚΙΝΗΘΕΙΣ ΣΩΣΤΑ ΘΑ ΕΧΕΙΣ ΚΑΙ ΒΟΗΘΕΙΑ ΟΙΚΟΝΟΜΙΚΗ ΑΠΟ ΤΟ ΚΡΑΤΟΣ Κ ΟΛΑ ΑΥΤΑ ΣΤΗΝ ΠΕΡΙΠΤΩΣΗ Π ΔΕΝ ΕΧΕΙΣ ΒΡΕΙ ΜΙΑ ΚΑΛΗ ΔΟΥΛΕΙΑ ΤΟΤΕ ΣΙΓΟΥΡΑ ΔΕΝ ΘΑ ΤΗΝ ΧΡΙΑΣΤΕΙΣ ΚΙΟΛΑΣ

      Comment


        #4
        Καλημέρα Μαίρη,

        Καταρχάς θα σου έλεγα να επικοινωνήσεις με τον ασφαλιστικό σου φορέα και να δείς τι και για πόσο σε καλύπτη όσο βρίσκεσαι στην Γερμανία (το ΙΚΑ νομίζω σου παρέχει καλύψη)
        Οπως σου είπαν και παραπάνω θα πρέπει να δηλωθείς και να ασφαλιστής στην πρώτη ευκαιρία.
        Στα φάρμακα εδω΄ισχύει το εξής από όσο ξέρω. Τα συνταγογραφημένα καλύπτονται από την ασφάλεια σου με μία δικία σου συνδρομή η οποία είναι συνήθως 25% αλλα όχι πάντα (παράδειγμα αντιβίοση amoxil 25% , cerufon 0%). Ειδικά όμως τα φάρμακα που είναι για χρόνιες παθήσεις όπως η δικιά σου καλύπτοντε πλήρως, εφόσον είναι κάτι που χρειάζετε να παίρνεις για όλη σου την ζωή δεν πληρώνεις κάτι εσύ. Θα κάνεις τις απαραίτητες εξετάσεις και μόλις δουν τί χρειάζεσε και σε ποία ποσότητα θα σου το εγκρίνουν και θα είσαι καλυμένη.

        Για το θέμα υγείας χώρις δεύτερη σκέψη η Γερμανία είναι καλύτερος τόπος διαμονής από την Ελλάδα

        Comment


          #5
          Καλημερα σας,
          παρομοιο προβλημα αντιμετωπιζω κι εγω. Ο συζυγος μου βρισκεται ηδη γερμανια κι εργαζεται και το καλοκαιρι θα ανεβουμε κι εμεις. Εγω εχω αυτοανοσο νοσημα και μου ειναι δυσκολο να εργαστω οποτε θα με εχει ασφαλισμενη ο συζυγος. Τα χαπια που παιρνω εδω κοστιζουν γυρω στα 1200 ευρω και τα καλυπτει εξ'ολοκληρου το ταμειο μας. Αλλα εκει θα μου τα καλυπτουν? για μενα ειναι ενα μεγαλο αγχος αυτο. Υπαρχει καποιος που να ξερει τι γινεται σε αυτη την περιπτωση? Ευχαριστω.

          Comment


            #6
            Σας ευχαριστώ πολύ όλους για τις απαντήσεις σας!!!

            Comment

            Working...
            X