Announcement

Collapse
No announcement yet.

Νέο μέλος - Ερώτηση για μετανάστευση

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

    Νέο μέλος - Ερώτηση για μετανάστευση

    Καλησπέρα σε όλους! Ονομάζομαι Χρήστος, είμαι 23 χρονών και τελειώνω αισίως τις σπουδές μου σαν μηχανολόγος μηχανικός τ.ε πλην τις πρακτικής μου στις αρχές καλοκαιριού. Αρχικά, θα ήθελα να συγχαρώ όλα τα μέλη του forum για την πολύ καλή δουλειά τους. Μέσα από διάφορα threads εδώ μέσα έμαθα αρκετά για την ζωή και την εργασία στην Γερμανία (στην θεωρία πάντα ). Έχω μερικές απορίες παρόλα αυτά που δεν βρήκα απάντηση ή δεν τις είδα.
    Σκέφτομαι, αφού τελειώσω τις στρατιωτικές μου υποχρεώσεις, να μεταναστεύσω στην Γερμανία για να κάνω την πρακτική μου αρχικά και εν δυνάμει να συνεχίσω να εργάζομαι εκεί με την πρόθεση απόκτησης μεταπτυχιακού διπλώματος. Αυτό που με απασχολεί είναι το εξής, Η ειδικότητα του μηχανολόγου μηχανικού έχει ζήτηση στην Γερμανία ; Αν μπορώ να βασιστώ στις γερμανικές μηχανές αναζήτησης εργασίας, βλέπω πως ναι αλλά θα ήταν καλύτερο κάποιος κάτοικος να μου δώσει τα φώτα του και δεύτερον τα γερμανικά μου είναι βασικά, δηλαδή μπορώ άνετα να μιλήσω με Γερμανούς στην Ελλάδα αλλά δεν ξέρω στην Γερμανία πόσο ρόλο παίζει να είσαι fluent στα Γερμανικά. Αγγλικά μιλάω με μεγάλη ευχέρεια αλλά έχω την εντύπωση ότι στην Γερμανία δεν παίζει μεγάλο ρόλο αυτό .. Για τα έξοδα σπιτιού κλπ δεν ρωτάω γιατί υπάρχουν σε threads και κάπως τα υπολογίζω .. Ευχαριστώ για τον χρόνο σας Πατριώτες !!
Working...
X