Announcement

Collapse
No announcement yet.

Προμήθεια μεσίτη στη Γερμανία

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

    Προμήθεια μεσίτη στη Γερμανία

    Ψάχνω για ενοικίαση σπίτι στο Darmstadt (Εσση). Κάποιοι γνωστοί μου είπαν ότι από 1-1-2015 καταργήθηκε η προμήθεια του μεσίτη στη Γερμανία για τον ενοικιαστή και πληρώνει μόνο ο ιδιοκτήτης. Εγω στις αγγελίες που βρίσκω από μεσίτες φαίνεται ότι συνεχίζουν να ζητούν προμήθεια. Ξέρει κανείς τι ισχύει τελικά; Ευχαριστώ.

    #2
    Deutschlands Makler heulen: Regelung der Miet-Courtage - Ratgeber - Bild.de

    Comment


      #3
      Originally posted by aelena View Post
      Ψάχνω για ενοικίαση σπίτι στο Darmstadt (Εσση). Κάποιοι γνωστοί μου είπαν ότι από 1-1-2015 καταργήθηκε η προμήθεια του μεσίτη στη Γερμανία για τον ενοικιαστή και πληρώνει μόνο ο ιδιοκτήτης. Εγω στις αγγελίες που βρίσκω από μεσίτες φαίνεται ότι συνεχίζουν να ζητούν προμήθεια. Ξέρει κανείς τι ισχύει τελικά; Ευχαριστώ.

      To ίδιο ακριβώς εχω ακούσει και εγώ και βλέπω στις αγγελίες πάλι ο ενοικιαστής πληρώνει την νύφη.

      Comment


        #4
        τον μεσίτη υποχρεούτε να τον πληρώση όποιος τον προσέλαβε (επι το πλειστων δηλαδή ο ιδιοκτήτης) από εχθές 1η Ιουνίου. Οπότε ακόμα δεν μπορούμε να κρίνουμε κατα πόσο θα εφαρμοστή.
        το πιθανότερο είναι να εφαρμοστή (οι Γερμανοί είναι τυπικοί σε αυτά) αλλά είτε στο συμβόλαιο να σου βάλουν ρήτρες (πχ. ελάχιστη διάρκεια) είτε να ανεβάσουν λίγο το ενοίκιο.
        Σε κάθε περίπτωση από εχθές μπορείς να πείς στον μεσίτη και ιδιοκτήτη ότι δεν είναι δικιά σου υποχρέωση η πληρωμή του.

        Comment

        Working...
        X