Announcement

Collapse
No announcement yet.

Αναφορικά με στόχευση θέσης

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

    Αναφορικά με στόχευση θέσης

    Καλημέρα και καλό μήνα να έχουμε!
    Το θέμα μου είναι, ότι έχω πελαγώσει λίγο και, απογοητευτεί για να είμαι ειλικρινής, με το θέμα αναζήτηση εργασίας στην Γερμανία.
    Εν ολίγοις η κατάσταση έχει ως έξης:

    Εγώ: Είμαι 47 ετών, με πτυχίο Τ.Ε.Ι. Μηχανολόγου Ενεργειακής Τεχνικής.
    Κύριο αντικείμενο στο οποίο εργάστηκα και, εργάζομαι ακόμη από το 1998 σε ένα ενεργειακό κέντρο (ΝΠΙΔ), είναι η συλλογή και επεξεργασία στατιστικών δεδομένων για την ενέργεια - Σχεδιασμός Ενεργειακών Βάσεων Δεδομένων - Υπηρεσίες ενεργειακής τεκμηρίωσης, κυρίως όσο αφορά τις Ανανεώσιμες Πηγές Ενέργειας.
    Οι γνώσεις στην Γερμανική είναι σε επίπεδο Β2 χωρίς όμως πιστοποιημένη γνώση αγγλικών.

    Η σύζυγος :
    Nηπιαγωγός, με προϋπηρεσία περίπου 10 ετών σε Δημοτικούς και κρατικούς σταθμούς, χωρίς όμως γνώση γερμανικών, ούτε αγγλικών.

    Η κόρη:
    Ε’ Δημοτικού με 2 χρόνια αγγλικά και 1 περίπου (τα βασικά ) στα Γερμανικά.

    Η αλήθεια είναι ότι έχω κάνει ήδη αρκετές αναζητήσεις, σε μηχανές αναζήτησης τύπου JOBB , Jobb, IFEU Heidelberg -, BAFA: Energie, και άλλες…….
    Έχω στείλει με email, ίσως πάνω από 100 βιογραφικά συνολικά, σε διάστημα 6 μηνών και, πάντα η ίδια τυποποιημένη απάντηση:
    Sehr geehrter Herr Kapiris,

    die zahlreichen Angebote, die auf unsere Stellenanzeige "Berater / Key Account Manager Energiewirtschaft (EVU) (m/w)" eingegangen sind, haben wir eingehend geprüft.

    Bei der Vielzahl der Bewerbungen konnten wir nur diejenigen in die engere Wahl einbeziehen, die aus unserer Sicht den Anforderungen der zu besetzenden Stelle weitestgehend entsprechen. Wir bedauern, Ihnen mitteilen zu müssen, dass wir Ihre Bewerbung dabei nicht berücksichtigen konnten.

    Wir danken Ihnen für Ihr Interesse an unserem Hause und wünschen Ihnen an anderer Stelle den erhofften Erfolg.

    Mit freundlichen Grüßen usw.

    Ένα κλασσικό copy-paste δηλαδή…..
    Επίσης θα πρέπει να σας πω, ότι έχω τον θείο μου (γερμανός από την μεριά της μητέρας μου) που μένει στο Μόναχο , έχουμε πολύ καλή σχέση και, αυτό που μου λέει είναι, ότι πλέον είναι αργά, δηλ. πως είμαι μεγάλος για ένα τέτοιο βήμα.
    Όχι ότι δεν έχω ενέργεια, διάθεση για εργασία κτλ. ,αλλά ποιος θα επενδύσει πάνω μου?

    Μου φαίνονται λίγο βουνό όλα αυτά, και το ότι πολλά στηρίζονται μόνο στην τύχη, είναι κάτι που με ανησυχεί.
    Είμαι αρκετά οργανωτικός και εγώ και η γυναίκα μου και το παιδί μου, είναι άριστη μαθήτρια.
    Το ποιο ανησυχητικό κατ’ εμέ είναι, ότι το εκπαιδευτικό σύστημα το οποίο θα έπρεπε να είναι η ναυαρχίδα του πολιτισμού μας παραπαίει, είναι σχεδόν ετοιμοθάνατο. Δεν με νοιάζει τόσο για μένα, όσο για την κόρη μου και όλα τα άλλα παιδιά, θεωρώ ότι αξίζουν κάτι καλύτερο, γιατί από αυτά δεν θα περιμένουμε και να καλυτερεύσει η κοινωνία?

    Συγγνώμη εάν πλάτειασα, απλά ήθελα να μοιραστώ κάποιες σκέψεις μου, μαζί σας.

    Και πάλι σας ευχαριστώ.

    #2
    θα παρω το θαρρος και θα ρωτησω αν εκανε κινηση ο θειος σου να σε βοηθησει να πατησεις κι εσυ στα ποδια σου.

    Διαβασα την ιστορια σου και μακαρι να μπορουσα να σε βοηθησω, ειμαι κι εγω σε δυσκολη θεση και ψαχνω εργασια. Τα γερμανικα μου ειναι επισης σε Β2 επιπεδο. Πηγα και σε Leihfirma, αλλα κι εκει αργει το θεμα και τις 2 πρωτες βδομαδες ασχοληθηκαν μονο και μετα αφαντοι. Δοκιμασε να πας κι εσυ αν δεν εχεις παει ηδη.

    Φιλε μου αρπαξε αν μπορεις οποιαδηποτε δουλεια κατσει στην αρχη. Μην κοιταξεις μονο στον τομεα σου.
    Δε σου λεω οτι ειναι ευκολο απλα να βρεις οποιαδηποτε δουλεια....προσπαθησε ομως να μη σε τρελανει ολο αυτο.
    Δυστυχως δε στηριζονται ολα στην τυχη, περισσοτερο στηριζονται στις γνωριμιες....κατι που δεν περιμενα να δω οταν αφησα την Ελλαδα χρονια πριν. Γι αυτο και σε ρωτησα για το θειο σου. Λογικα εχοντας μεγαλωσει στη Γερμανια θα ξερει κανα δυο νοματαιους.

    Γραψε παλι οταν ξαναβρεις το χρονο. Ειναι καλο να μιλας με ανθρωπους που περνανε πανω-κατω τα ιδια με σενα......αλλα και με βολεμενους φυσικα.

    Comment


      #3
      Το ό,τι ένας άνθρωπος 47 ετών είναι μεγάλος για οποιοδήποτε ξεκίνημα που να σχετίζεται με εργασία, μόνο Έλληνας μπορούσε να το πει. Συγγνώμη, αλλά να του πεις του θείου σου τον κακό του τον καιρό!
      Άμα αρχίσω να εξιστορώ βιογραφικά ανθρώπων από την περιοχή που κατάγομαι (χωριό της Μακεδονίας) με ανθρώπους 85 χρονών να πηγαίνουν στα χωράφια και σε άλλες δουλειές που δεν πάνε ούτε 30ρηδες, μόνο και μόνο επειδή βαριούνται τα καφενεία, δεν θα τελειώσω. Το ίδιο και με μαστορέματα, τέχνες, κλπ
      47 ετών έχεις μπροστά σου τουλάχιστον 20-25 χρόνια γεμάτα εργασιακού βίου και κοίταξε να δεις πως θα τα διαχειριστείς όσο καλύτερα μπορείς για εσένα και για την κόρη σου. Το λέω σε σένα για να το ακούνε όλοι, όσοι αισθάνονται "μεγάλοι".
      Αυτές είναι μπουρδοφιλοσοφίες της γενιάς του Πολυτεχνείου, που μεγάλωσε με νοοτροπία σύνταξης στα 42, κατέστρεψαν την χώρα και γελάει όλος ο πλανήτης μαζί τους.
      Καλύτερα να σου λεγε ό,τι ΔΕΝ ΘΕΛΕΙ ΝΑ ΣΕ ΒΟΗΘΗΣΕΙ Ή ΦΟΒΑΤΑΙ ΜΗΝ ΤΟΥ ΓΙΝΕΙΣ ΒΑΡΟΣ, Η ΟΤΙ ΔΕΝ ΒΛΕΠΕΙ ΚΑΠΟΙΑ ΠΙΘΑΝΟΤΗΤΑ ΝΑ ΔΕΙ ΑΝΤΙΚΡΥΣΜΑ ΟΠΟΤΕ ΓΙΑΤΙ ΝΑ ΣΕ ΒΟΗΘΗΣΕΙ, ΚΛΠ παρά αυτό.

      Προχώρα μπροστά και μη φοβάσαι. Η Γερμανία είναι μία χώρα 80.000.000 με ανεργία 6%. Κάτι θα βρείς να κάνεις. Ξεκίνα μόνος, ακόμη και με 400 jobs και στη συνέχεια θα βρεις το δρόμο σου, αφού ξέρεις και τη γλώσσα.

      Καλή τύχη!

      Comment


        #4
        ειμαι 45 και συμφωνω 100 τις 100 με τον archer.
        απλα στην αρχη ερχεσε μονος,αποφασισμενος.

        Comment


          #5
          καλημέρα σας
          Ευχαριστώ πολύ για την ανταπόκριση
          Ναι, δεν αντιλέγω να έρθω μόνος, αλλά πως? που?
          Στον σταθμό του Μονάχου, όπως έλεγε και το τραγούδι του Νταλάρα?
          Το να ξεκινήσεις μόνος, να μείνεις για ένα διάστημα εκεί, να οργανωθείς, δεν απαιτεί και ένα σημαντικό κεφάλαιο?
          Και με mini job Μπορεί να ζήσει κάποιος?
          Πως πληρώνεις τα έξοδα διαμονής κτλ.?
          Αρκεί μονό, το να έρθεις αποφασισμένος?
          Έχω την αίσθηση ότι χρειάζεσαι και αρκετά μεγάλη δόση τύχης, όχι άπλα λίγη τύχη.
          Μην εκλυθεί ως μεμψιμοιρία, είναι η αίσθηση που αποκόμισα από εμπειρίες κάποιων, τις μικρές, πιθανόν προσπάθειες που έκανα εγώ, ακόμη και τηλεφωνικά (έτσι ώστε να διαπιστώσουν ότι μιλώ την γλώσσα στο επίπεδο που αναφέρω), καθώς και, συμβουλές (καλοπροαίρετες) γνωστών γερμανών, με τους οποίους είχα επικοινωνία

          Comment


            #6
            αλλά ποιος θα επενδύσει πάνω μου?

            χμ...κανενας δεν προκειται να "επενδυσει" πανω σου.
            Επενδυση ειναι αν πχ πας να κανεις ενα ausbildung...εκει η εταιρεια οντως "επενδυει" πανω σου. Το κοστος για ενα ausbildung (Δηλαδη δουλεια + εκπαιδευση σε σχολη ταυτοχρονα για 3 χρονια) αγγιζει περιπου τα 12.000 ευρω ΧΩΡΙΣ τους μισθους...αν βαλεις και τους μισθους 3 ετων, τοτε ειναι αρκετα λεφτα. Εκει λοιπον ναι, ο εργοδοτης επενδυει σε αυτον που κανει το ausbildung...συνεπως προτιμανε μικρες ηλικιες για να παρουν οσα πιο πολλα μπορουν

            Εσυ που ψαχνεις δουλεια ως "ατομο με εμπειρια" μπαινεις στην κατογορια παιρνω - δινω. Κανενας δεν επενδυει πανω σου με την εννοια που το ειπε ο θειος σου.
            Προσφερεις τις γνωσεις σου + υπηρεσιες σου, και ο εργοδοτης σε ανταμοιβει για αυτο.
            Δεν ψαχνεις λοιπον καποιον να "επενδυσει' πανω σου, αλλα καποιον να αναγνωρισει τα προσοντα σου
            Εχει ΠΟΛΥ ΜΕΓΑΛΗ διαφορα να πεις τον θειο σου.
            Στην πραγματικη αγορα εργασιας στην ηλικια 45 ως 55 γινονται οι πιο βαρβατες μεταγραφες. Γιατι τοτε ο καθενας φτανει σε ενα αποκορυφωμα γνωσεων + εμπειρειας, και εχει αλλα 15-20 χρονια εργασιας. Τοτε κυνηγανε ολοι τις καλες και μεγαλες θεσεις. Αν ηταν οπως τα λεει ο θειος σου, ολοι οι 45-50 χρονων στην γερμανια θα ηταν ανεργοι.

            Απλα ειναι ΠΟΛΥ δυσκολο. Γιατι πρωτον εισαι ακομα ελλαδα. Δευτερον δεν ξερεις απταιστα την γλωσσα (και δεν ξερω ποσο χρειαζεται στον τομεα σου) και τριτον δεν εχεις εμπειρια στην ιδια την γερμανια, κατι που (καλως ή κακως) το δινουν σημασια εδω

            Ειναι δυσκολο αλλα οχι ακατορθωτο. Απλα δεν πρεπει να το βαζεις κατω...


            ΥΓ ο φιλος Akos ειπε "Πηγα και σε Leihfirma, αλλα κι εκει αργει το θεμα "...πηγες μονο σε μια? σε δεκα πηγαινε...αν δεν σε πειραζει να πας καπου μεσω Leihfirma δεν υπαρχει πιθανοτητα να μην βρεις δουλεια με 8,5 / ωρα....πηγαινε και ασε βιογραφικο σε δεκα, εικοσι...και μετα θα πρεπει να διαλεξεις που θα πας...δοξα τον θεο τετοιες δουλειες εχει ακομα πολλες.

            Παντως και εγω σε λιγο που γινομται 40, αισθανομαι μεγαλος για καποια πραγματα....(θα το δει ο archer100 τωρα και θα με βριζει ... χαχα)

            Comment


              #7
              Όποιος είναι επιλεκτικός σε θέματα εργασίας, να ξέρει ό,τι οι πιθανότητες του να επιτύχει, πέφτουν στο 10% από κάποιον που ζει με την θεωρία ό,τι "ΚΑΜΙΑ ΔΟΥΛΕΙΑ ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΝΤΡΟΠΗ" και είναι διατεθιμένος να κάνει ΟΠΟΙΑΔΗΠΟΤΕ ΔΟΥΛΕΙΑ προκειμένου να στρώσει τον δρόμο του, που για κανέναν δεν είναι κόκκινο χαλί.
              Ακόμη και με 200€ στηντσέπη, μπαίνεις νύχτα σε αεροπλάνο (το νύχτα μεταφορικά, αλλά και κυριολεκτικά γιατί οι πτήσεις είναι πιο φθηνές) κατεβαίνεις Γερμανία, πάς σ ένα hostel, το πρωί παίρνεις σβάρνα όλες τις Leihfirma, αφήνεις το βιογραφικό, μετά πίνεις τον πρώτο σου καφέ στα MacDonalds τρώγοντας burger του 1€ με την εφημερίδα αγγελιών στο χέρι και το τηλέφωνο με τα 500 λεπτά ομιλίας που έχεις προμηθευτεί με 10-15€ και τηλεφωνείς τουλάχιστον σε 50 εταιρίες-δουλειές-αφεντικά-μαγαζιά κατά προτίμηση τις δουλειές που φαίνεται ότι χρειάζονται άμεσα άτομα. Το βράδυ γυρνάς στο χοστέλ, με τα 100 στην τσέπη, και λαγοκοιμάσαι περιμένεις να ξημερώσει για να κάνεις ακριβώς τα ίδια την επόμενη μέρα. Αν το πράμα αρχίζει να ζορίζει, αρχίζεις να χτυπάς πόρτες μαγαζιών και να λες αν χρειάζονται αυτοί ή κανένας γείτονας κανά άτομο για κανονική δουλειά ή καμιά δουλειά του ποδαριού, (κουβαλήματα, βαψίματα, καθαρίσματα, ξεμπαζώματα, κλπ).
              Δίνεις έμφαση σε mini jobs, καθότι έχουν μεγαλύτερη πιθανότητα για γρήγορη εύρεση.
              Στο πρώτο τηλεφώνημα, ΠΑΣ ΣΕ ΟΠΟΙΑΔΗΠΟΤΕ ΔΟΥΛΕΙΑ ΣΟΥ ΠΟΥΝ, ΑΚΟΜΗ ΚΑΙ ΑΝ ΕΙΝΑΙ ΝΑ ΜΠΕΙΣ ΣΕ ΕΝΑΝ ΒΟΘΡΟ ΓΙΑ 12 ΩΡΕΣ ΚΑΙ ΝΑ ΚΑΘΑΡΙΖΕΙΣ ΣΚΑΤΑ ΜΕ ΧΕΡΙΑ ΚΑΙ ΜΕ ΠΟΔΙΑ, Η ΝΑ ΚΑΝΕΙΣ ΟΠΟΙΟΔΗΠΟΤΕ ΧΑΜΑΛΙΚΙ, Η ΔΡΟΜΟΛΟΓΙΟ, Η ΟΤΙΔΗΠΟΤΕ ΑΛΛΟ ΣΟΥ ΖΗΤΗΣΟΥΝ, ΚΑΙ ΜΕ ΟΣΟ ΛΙΓΑ ΛΕΦΤΑ ΝΑ ΕΙΝΑΙ.
              Τις ώρες που δεν είσαι δουλειά, συνεχίζεις ακατάπαυστα να παίρνεις τηλέφωνα, και να στέλεις email από ιντερνετ καφέ με 2€/ώρα ή το smart phone σου αν έχεις (ήδη από εδώ).
              Πρέπει να γίνεις αισθητός στην πόλη, να μάθουν όλοι και να καταλάβουν καλά, ό,τι στην πόλη τους έχει καταφθάσει ένας 47ρης μετανάστης αποφασισμένος να κάνει οτιδήποτε , οσοδήποτε, πεισματικά, ώσπου ΝΑ ΤΟΥΣ ΠΑΡΕΙ (όχι να του δώσουν) τελικά την δουλειά που δικαιούται.
              Τις ελάχιστες ελεύθερες ώρες σου (όσο ελάχιστες θα είναι, τόσο το καλύτερο, γιατί σημαίνει ότι τις υπόλοιπες δουλεύεις και πληρώνεσαι) παίρνεις τηλέφωνα, στέλνεις βιογραφικά, διαβάζεις Γερμανικά και προσπαθείς να πιάνεις συζήτηση με ντόπιους για να δουλέψεις τη γλώσσα. Με περαστικούς, διπλανούς σε μαγαζιά, με μπάρμαν, υπαλλήλους μαγαζιών, γείτονες, στο λεωφορείο, κλπ. Ακόμη και με συζήτηση του τύπου, συγγνώμη πως μπορώ να πάω στο Δημαρχείο, έχεις να αποκομίσεις.

              Κάθε ώρα που δουλεύεις Γερμανία, θα σε κάνει πιο έμπειρο, θα σε δένει πιο πολύ με το κράτος, θα σου δίνει πιο πολλά δικαιώματα, για να διεκδικήσεις στο μέλλον. Ειδικά αν σε κολλάν ασφάλεια, όσο μπορείς απέφυγε την αδήλωτη εργασία.
              Σε αυτές τις χώρες, ο εργατικός είναι επιθυμητός και το παράσιτο μισητός.

              Μετά από 1-2 χρόνια που θα έχεις ξεσκατίσει, κουβαλήσει, οδηγήσει, ξεμπαζώσει, σκάψει, ζεσταθεί, κρυώσει, πονέσει, πιαστεί, χτυπήσει, κουραστεί, λαχανιάσει, στραβώσει, μαυρίσει, γρατσουνιθεί, κλπ (στο τέλος δεν θα χεις πάθει τίποτα, γι αυτό να είσαι σίγουρος) θα έχεις μάθει την πόλη, το κράτος, ανθρώπους, σημεία, εταιρίες, γραφεικρατία και νόμους, και πολλά άλλα, που θα σου δώσουν ευελιξία και ικανότητα να κάνεις καλύτερα βήματα, πιο οργανωμένα και στοχευμένα, προς αυτό που πραγματικά θες να κάνεις και που τώρα ίσως να μην είσαι ακόμη σίγουρος. Και πλέον θα έχεις δικαιώματα και απιτήσεις από το κράτος, το οποίο θα έχεις βάλει και εσύ πλάτη για να σταθεί και να λειτουργήσει.

              Αν είσαι διατεθιμένος να κάνεις όλα τα ανωτέρω, να ξέρεις ότι θα επιτύχεις 99,99999% και η κόρη σου θα είναι περήφανη για σένα.

              Όποιος περιμένει να βρει θέση γραφείου με 2.000€ με θέα σε πάρκο, στέλνοντας βιογραφικά από Αθήνα, καλύτερα να μείνει εδώ και να πίνει καφέδες στη Μαρίνα του Φλοίσβου να βρίζει τις προηγούμενες κυβερνήσεις, κλπ, κλπ, κλπ

              Comment


                #8
                Originally posted by turms View Post
                ΥΓ ο φιλος Akos ειπε "Πηγα και σε Leihfirma, αλλα κι εκει αργει το θεμα "...πηγες μονο σε μια? σε δεκα πηγαινε...αν δεν σε πειραζει να πας καπου μεσω Leihfirma δεν υπαρχει πιθανοτητα να μην βρεις δουλεια με 8,5 / ωρα....πηγαινε και ασε βιογραφικο σε δεκα, εικοσι...και μετα θα πρεπει να διαλεξεις που θα πας...δοξα τον θεο τετοιες δουλειες εχει ακομα πολλες.
                σωστα το εθεσες. Ναι εχω παει σε πολλες, αναμεσα Στουτγκαρδη και Μπιτιγκχαιμ. Εχουμε καποια επαφη και πιστευω θα βγει κατι τελικα. Το γεγονος ειναι να πεσεις και στο σωστο ανθρωπο. Δηλαδη με τοσες σπουδες, γλωσσες και προυπηρεσια καποιοι σκεφτονται να μη με βαλουν σε χαμηλομισθες δουλειες που θα μπορουσα να βγαλω μερικα φραγκα, αλλα με προοριζουν για κατι πιο μεγαλο (θα παρουν και πιο πολλα λεφτα ετσι). Τα μεγαλα πραγματα αργουν ομως, ενω οι μικρες δουλειες βρισκονται πιο γρηγορα. Εγω φροντιζω παντα να ξεκαθαριζω οτι θα δουλεψω και σε μικρες δουλειες με τον ιδιο ζηλο. Απο την αλλη δεν μπορω να παρω δουλειες οπουδηποτε μιας και δεν μπορω να μετακομισω..ουτε καν να μετακινηθω. Ολα αυτα χρειαζονται λεφτα που εγω πλεον δεν εχω και δεν υπαρχει και καποιος να μου δανεισει. Οποτε θα πρεπει να ειναι μια δουλεια καπου κοντα μου. Εκτος κι αν η εταιρεια προσφερθει να πληρωσει τα πρωτα εξοδα, τοτε αλλαζει το πραμα. Τα ειπα καπως γενικα τωρα βεβαια, αλλα κααπως ετσι ειναι τα πραγματα. Σιγουρα, αν σου εχουν περισσεψει μερικα λεφτα και μπορεις να παρεις οποιαδηποτε δουλεια, ειναι μερικα κλικς καλυτερα. Αλλα θα το πολεμησουμε

                Comment


                  #9
                  εγω εφηρμοσα το προγραμμα archer 100 κατα γραμμα.Με 1000ε και χωρις εισητηριο επιστροφης.Χωρις λεξη γερμανικα.Στην 1η δουλεια ενας 60αρης ρωτησε.Αν δεν μπορεσεις εδω τι θα κανεις?Του ειπα οτι θα παω αγγλια που ξερω και την γλωσσα.ΔΗΛΑΔΗ πισω δεν γυριζω.
                  6μηνες αργοτερα νοικιασα 90 τμ ,εστειλα λεφτα για εισητηρια σε 4 ατομα,500ε για να ερθει το αμαξι.
                  Ξεχνα την πρασινη αναπτηξη για λιγο και ελα να φας κανα μπραντβορστ να καρδαμωσεις.

                  Comment


                    #10
                    Μπραβο ρε συ Δωρα! Πως τα καταφερες ολα αυτα?

                    Σε ποιο τομεα δουλευεις αν επιτρεπεται? Ισως να χρειαζομαι παραπανω συμβουλες

                    Ετσι ρε συ να διαβαζουμε και κατι ευχαριστο, να παιρνουμε θαρρος!

                    Μακαρι να γραφαμε περισσοτεροι εδω μεσα και πιο συχνα....φυσικα δε βγαζω τον εαυτο μου απεξω.

                    Comment


                      #11
                      ο τομεας ονομαζετε ΟΠΟΥ ΓΑΜΟΣ ΚΑΙ ΧΑΡΑ Η ΒΑΣΙΛΩ ΠΡΩΤΗ.Σχετικα μπορεις να δεις στον ΑRCHER 100.Σου ειπα ειναι οπως ακριβως τα λεει.Τωρα πολυ καλυτερα,πρωτη φορα στην ζωη μου δουλευω σε καρεκλα.Το ονειρο καθε ελληνα,να καθετε.
                      Το κλειδι ονομαζετε Λαι φιρμα.Μετα ,τα πραγματα κυλουν μονα τους.Μην φοβασε,δεν θα αδικηθεις.
                      Ο γιος μου πηρε μετεγραφη σε καλυτερο σχολειο σε 6 μηνες.Χωρις μεσον,χωρις κλαψα.Δεν αδικητε κανενας.Αλλου γινοντε αυτα.........

                      Comment


                        #12
                        Originally posted by dwra View Post
                        ο τομεας ονομαζετε ΟΠΟΥ ΓΑΜΟΣ ΚΑΙ ΧΑΡΑ Η ΒΑΣΙΛΩ ΠΡΩΤΗ.Σχετικα μπορεις να δεις στον ΑRCHER 100.Σου ειπα ειναι οπως ακριβως τα λεει.Τωρα πολυ καλυτερα,πρωτη φορα στην ζωη μου δουλευω σε καρεκλα.Το ονειρο καθε ελληνα,να καθετε.
                        Το κλειδι ονομαζετε Λαι φιρμα.Μετα ,τα πραγματα κυλουν μονα τους.Μην φοβασε,δεν θα αδικηθεις.
                        Ο γιος μου πηρε μετεγραφη σε καλυτερο σχολειο σε 6 μηνες.Χωρις μεσον,χωρις κλαψα.Δεν αδικητε κανενας.Αλλου γινοντε αυτα.........
                        Ευχαριστω Δωρα. Ναι, ετσι το βλεπω το σχεδιο και για μενα Οριστε και κατι ευχαριστο ρε συ, να βλεπεις οτι καποιος τα καταφερε κι οτι παει παρακατω το θεμα με τις δουλειες. Δινει ελπιδα οπως και να το παρει κανεις.

                        Καλη συνεχεια λοιπον και υγεια!

                        Comment


                          #13
                          Εάν η γυναίκα σου είναι νηπιαγωγός μπορεί να βρεί δουλειάστο Μόναχο ΑΜΕΣΑ με γνώση γερμανικών Β1 ή Β2.
                          Τα ελληνικά πτυχία τα θέλουν γιατί είναι πολύ καλού επιπέδου σε συτόν τον τομέα και τα αναγνωρίζουν. Ίσως με Β1 τη βάλουν να δουλέψει σε ένα επίπεδο πιο κάτω για ένα χρόνο. Ζητάνε απέγωσμένα τόσο ο Δήμος όσο και οι ιδιωτικού παιδικοί. Το ίδιο και βρεφονηπιοκόμους ΤΕΙ.
                          Μπορεί να κάνει γερμανικά στην Ελλάδα αλλά μπορεί να της πάρει 1 χρόνο εντατικά και δεν είναι καλό που δεν ξέρει κάποια άλλη γλώσσα γιατί όταν γνωρίζεις κι άλλες γλώσσες συνδυάζεις γραμματικά φαινόμενα ή λεξιλόγι και βοηθιέσαι. Υπάρχουν φροντιστήρια στο Μόναχο ιδιωτικά που κάθε μήνα με υπερεντατικλα μαθήματα περνάς κάθε επίπεδο οπότε για Β1 θα χρειαστεί 3 μήνες αλλά πολύ διάβασμα και αρκετά χρήματα. Όμως την επόμενη μέρα θα έχει δουλειά.
                          Ψάξε και στα ιδιωτικά ελληνικά νηπιαγωγεία του Μονάχου. Μήπως ξεκινούσε δουλειά μαζί με τη γλώσσα.
                          Είναι σημαντικό αν έχεις κάπιον νασε φιλοξενήσει - με το αζημίωτο- για 3μήνες τουλάχιστον έτσι ώστε να πληρώνεις λιγότερα και μετά να βρεις σπίτι ανάλογα με τη δουλειά.
                          Μίλα ανοιχτά στο θείο και πες του αν θα μπορουσε να σας φιλοξενήσει δίνοντας του τα έξοδα που σας αναλογούν. Είναι αρκετά ματζίριδες οπότε αν ξέρει ότι θα κερδίσει κι αυτός μπορεί να το δεχτεί. Θα έλεγα να ξεκινήσετε οι δυο σας προν το καλοκάιρι τώρα αν γίνεται χωρίς το παιδί για να μπορείτε να το πάρετε το Σεπτέμβριο μαζί σας.
                          Μην απογοητεύεσαι με τα βιογραφικά. Ξαναστείλε παντού και σε Leifirmen.
                          βαλε στο google γερμανικά στο Μόναχο και σου βγάζει πολλά φροντιστήρια
                          Πάντως είναι πολύ βοηθητικό να έχεις ένα μικρό ποσό για να μπορείς αρχικά να κινηθείς.
                          Επίσης, αν στο βιογραφικό σου γράφεις ότι μένεις Ελλάδα δεν το κοιτάν γιατί θεωρούν ότι μπορέι να μη θέλεις πραγματικά να πας και επιπλέον ότι δε θαβρεις που να μέινεις και αυτό είναι πολύ σοβαρό.
                          Ίσως π΄ρπει να γράψεις ότι μένεις στο Μόναχο αφού συννενοηθείς με το θείο και μόλις σε καλέσουν να πας.
                          Άλλη ιδέα είναι να προγραμματίσεις να ανέβεις για 1 εβδομάδα ή δύο και να στείλεις σε όλους ότι εκέινο τον καιρό θα είσαι εκέι για συνεντέυξεις.

                          Comment


                            #14
                            Εξεφρασα την γνωμη να ερθεις μονος σου για να μπορεις με μικρο κοστος,να βολευτεις καπου μεχρι να δεις που θα κατσει η μπιλια.Μετα με βαση που δουλευεις ψαχνεις για σπιτι να ερθουν και οι υπολοιποι.Για δουλεια σε νηπιαγογειο χωρις καλα γερμανικα το βλεπω χλωμο.Υπαρχουν ομως και αλλα πραγματα που μπορει να κανει με πανεπιστημιακο πτυχειο.Παντως απο οτι καταλαβα οι νηπιαγωγοι της Γερμανιας δεν προερχονται απο πανεπιστημιο.
                            Και φυσικα ξεχνα τους θειους που ειναι απροθημοι εξαρχης.Ξεχνα και το Μοναχο γιατι ειναι ακριβο.ΔΕΣ στο γοογλε μαπ τα γυρω κολοχωρια.Χωρις παιδια για αρχη ,δεν πειραζει.Εγω το πρωτο 6μηνο εκανα 10 χλμ με ποδηλατο για τσιγαρα,ψωμι.Και αυτο αφου βρηκα 160 ε για να το αγορασω.

                            Comment


                              #15
                              Παιδιά χίλια ευχαριστώ, ειλικρινά δεν περίμενα τόση ανταπόκριση και ενδιαφέρον.
                              Δεν ξέρω εάν συμφωνώ 100% με όσα διάβασα, αλλά αυτό έχει να κάνει ποιο πολύ μάλλον, με το δικό μου θέμα της αποδοχής ή μη, της γενικότερης κατάστασης που επικρατεί στην χώρα μου και επίγνωσης του μέλλοντος? Δεν ξέρω…
                              Ίσως έχω χάσει μέρος της πίστης μου, της πίστης μου για κάτι καλύτερο, όχι για μένα, όσο για την κόρη μου και, γι αυτό θα επιθυμούσα τα βήματα μου, να είναι λίγο προσεκτικότερα.
                              archer100 και dwra, δεν το συζητώ, πριν από μια δεκαετία, ίσως έκανα και ωτοστόπ.
                              Τώρα όμως δεν είναι το ίδιο. Περά τούτου ένας (ακόμη) νέος μετανάστης, δεν έχει να αντιμετωπίσει μια κλιμακούμενη εχθρότητα (λόγο των κακών πολιτικών συγκυριών)? Εάν όχι, μια αυξανομένη συγκριτικά δυσπιστία σίγουρα ναι…
                              Δεν θέλω και, ούτε με νοιάζει το να κάθομαι σε ένα γραφείο, έξαλλου και εδώ, παλαιοτέρα, είχα κάνει από αποθηκάριος, μέχρι και κομπάρσος σε ταινίες. Τα τελευταία 16 χρόνια βέβαια, ΟΚ, με κέρδισε η πράσινη ανάπτυξη και τα άλογα μαζί. Dwra, Bratwurst ναι, αλλά μόνο με την συνοδεία μιας δροσερής Paulaner Weissbier.
                              Εν πάση περιπτώσει, δεν έχω κανένα πρόβλημα να κάνω οποιαδήποτε δουλειά και να παλέψω, να διεκδικήσω κάτι καλύτερο μετά. Αλλά, το να με αντιμετωπίζουν με αξιοπρέπεια, σίγουρα είναι κάτι που δεν το διαπραγματεύομαι, όσο και εγωιστικό εάν ακουστεί. Π.χ σε αδήλωτη εργασία δεν δουλεύω, διότι με βρίσκει αντίθετο ως εργαζόμενο και ως άνθρωπο γενικά.
                              Ειδάλλως, χαριτολογώντας, ισχύει και αυτό που λένε, καλύτερα πρώτος στο χωριό (Ελλάδα), παρά τελευταίος στην πόλη.

                              Comment

                              Working...
                              X