Announcement

Collapse
No announcement yet.

Ανταποκριση karmen1314 απο Μπριστολ Μ.Βρετανιας

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

    Ανταποκριση karmen1314 απο Μπριστολ Μ.Βρετανιας

    Γεια σε ολα τα παιδια!Εκανα λιγο καιρο να επικοινωνησω στο πατριωτακι αλλα ειχα τους λογους μου....βρισκομαι στο Μπριστολ της Μ.Βρετανιας εδω και εννεα μηνες με τα παιδια μου αν και ο αντρας μου ηδη εκλεισε ενα χρονο κι ενα μηνα εδω...ηρθε πρωτος να ανοιξει το δρομο.Αλλα ας ξεκινησω απο την αρχη γιατι καποιοι που με ξερουν εδω μεσα ξερουν επισης οτι ξεκινησα για Αυστραλια.Μια εβδομαδα πριν βγουν τα θετικα αποτελεσματα του ΙΕΛΤΣ για να καταφερουμε να κανουμε αιτηση για τη βιζα και αφου εχουμε κανει ολες τις υπολοιπες γραφειοκρατικες διαδικασιες (assessment σε πτυχιο και προυπηρεσια του αντρα μου,ολη την υπολοιπη χαρτουρα αλλα και πολλες φορες εξετασεις για το ιελτς και ιδιαιτερα και σημειωσεις και διαβασμα παρολο που ειχε το προφισιενσι στα αγγλικα)το κρατος της αυστραλιας αλλαζει τους ορους για το επαγγελμα του αντρα μου με αποτελεσμα να μη μπορουμε να κανουμε την αιτηση γιατι ενας εκ των ορων ηταν το πτυχιο του να εχει αποκτηθει στην αυστραλια…..ο αντρας μου δεν εχασε το κουραγιο του (ευτυχως) και ξεκινησε μονος του για Αγγλια….γιατι Αγγλια?Λογω γλωσσας φυσικα και γιατι δεν ειχε καμια γραφειοκρατικη διαδικασια…πρωτα πηγε λιγο εξω απο το Λονδινο στην περιοχη του Κεντ τον περασμενο Μαρτιο,σε ένα δωματιο νοικιασμενο μεσω του bnb,εβγαλε NIN (National Insurance Number) που είναι κατι σαν το ΑΦΜ Αγγλιας και αρχισε να κανει αιτησεις παντου για δουλεια.Ενα μηνα εκατσε εκει και μετα προσανατολιστηκε στο Μπριστολ επειδη εκει ειχα εγω μια φιλη του αδερφου μου που τον φιλοξενησε μια εβδομαδα,(να εισαι καλα Κωνσταντινα μου!!!)και μετα αλλους 2 μηνες σε δωματιο bnb ωσπου και τελικα νοικιασε ενα διαμερισμα για να ερθουμε εμεις.Μια εβδομαδα αφοτου φτασαμε κι εμεις αγγλια βρηκε την πρωτη του δουλεια όχι όμως στον τομεα του.Μετα τρεις μηνες βρηκε τη δευτερη δουλεια του πανω στον τομεα του και ένα μηνα αργοτερα βρηκα κι εγω δουλεια παρτ ταιμ γιατι τα παιδια μας είναι ακομα σε ηλικιες που δε με παιρνει για πιο πολύ…σε γενικες γραμμες ειμαστε πολύ ευχαριστημενοι και δεν υπαρχει καμια περιπτωση να γυρισουμε στην ελλαδα.Παρακατω θα προσπαθησω συνοπτικα να κατηγοριοποιησω τις πληροφοριες που χρειαζεται καποιος για να μεταναστευσει στην Αγγλια (Μπριστολ).
    1. Κατοικια….εμας μας ζητησανε να πληρωσουμε ολο το συμβολαιο (6μηνο) γιατι δεν ειχαμε ακομα εργασια όπως και το καναμε.Με τη ληξη του συμβολαιου μας ξαναζητησαν 3 μηνες να προπληρωσουμε και ουσιαστικα ο Απριλιος είναι ο πρωτος μηνας που πληρωνουμε ένα μονο ενοικιο!!!Γενικα εδώ οι μεσιτες είναι η χειροτερη φαρα…γι αυτό προσοχη !!!!
    2. Εργασια….εχει πολλες δουλειες και καθολου ρατσισμο αλλα θελει παρα μα παρα πολύ κυνηγι η ολη υποθεση…ο αντρας μου κυριολεκτικα οργωσε ολη την Αγγλια δηλαδη εχει παει σε συνεντευξεις από βορεια Σκωτια εως και νοτια Αγγλια και τελικα τη δουλεια στο Μπριστολ από νοτια Αγγλια τη βρηκε.Παντα εξαρταται και από τη φυση της δουλειας,εγω βρηκα πολύ πιο ευκολα.Οι Αγγλοι συνεργατες πολύ γκρινιαριδες για την εργοδοσια και τεμπελιδες.Ολο το μυαλο τους στις διακοπες το εχουν και τα διαλειματα.Οι συνθηκες εργασιας παρα πολύ καλες και ασυγκριτες με Ελλαδα.
    3. Σχολεια….βρεθηκαμε τυχαια σε πολύ καλη περιοχη που λεγεται Μπεντμινστερ και ετσι τα δημοτικα σχολεια ολης της περιοχης είναι σε πολύ καλη καταταξη στο ofsted (οργανισμος επιθεωρησης σχολειων στην Αγγλια) αλλα κι εμεις καταλαβαινουμε πως τα παιδια μας είναι χαρουμενα και προοδευουν σε όλα.Πραγματικα η συγκριση με Ελλαδα είναι τραγικη….
    4. Επιδοματα και υγεια….Την πρωτη εβδομαδα γραφτηκαμε ολοι στο γειτονικο Doctor Practice που είναι κατι σαν ικα (δε μας εχει τυχει ακομα κατι κι ετσι δεν ξερω να πω πολλα για την υγεια,ξερω όμως από αλλους εδώ ότι αμα τυχει κατι επειγον ,σωζεσαι αμεσα γι αυτό κιολας ακους συνεχεια σηρηνες ασθενοφορων και όχι την καμπανα της εκκλησιας(που λεει και ο αντρας μου)…δοντια και ματια των παιδιων μεχρι τα 18 όλα τσαμπα…επιδοματα πολύ ικανοποιητικα (παντα σε σχεση με το τιποτα της Ελλαδας ).
    5. Ανθρωποι …όπως παντου…καλοι και κακοι ειτε Βρετανοι ειτε Ελληνες ειτε αλλων φυλων….απλα από τους Ελληνες όταν την τρως ποναει πιο πολύ γιατι είναι της δικης σου ρατσας.Κοινωνικοι και φιλικοι οι Αγγλοι και προθυμοι να βοηθησουν και να εξηγησουν,όχι ολοι αλλα η πλειοψηφια θα ελεγα…είναι και ποιους θα συναντησεις.
    6. Καιρος….Το μπριστολ βρισκεται στη νοτιοδυτικη Αγγλια και όπως λεει και ο αντρας μου είναι στο οριο να μην παθαινει την κακοκαιρια κάθε φορα σε σχεση με την υπολοιπη Αγγλια.Σε γενικες γραμμες θα ελεγα ότι εχει τρεις μερες ηλιοφανεια και μια μερα κατσουφικο καιρο με λιγη βροχουλα.Ηπιος ο χειμωνας που περασαμε και δροσερο καλοκαιρακι αλλα ολοι οι φιλοι Αγγλοι που εχω κανει εδώ εχουν φαει πολύ δουλεμα για τη γκρινια τους για τον καιρο.Δεν ξερω,ισως είναι που ειμαι κι από Θεσσαλονικη που γενικα εχει βροχερο καιρο…παντως εμεις κανενα προβλημα δε συναντησαμε σε αυτόν τον τομεα.
    7. Διασκεδαση….Μπαρακια με φτηνες μπυρες και ποτα ακριβουτσικα(πολύ μικρη η δοση του αγγλου μπαρμαν)αλλα και φαγητο και χωρις καπνο παντου για να μπορεις να πιεις και μια μπυριτσα με τα παιδια…εχουν πολλες δραστηριοτητες για τα παιδια με επιτραπεζια παιχνιδια αλλα και κηπο στην πισω μερια με παιχνιδια εξωτερικου χωρου…γενικα ειμαστε πολύ ευχαριστημενοι.
    Το Μπριστολ σαν πολη είναι πολύ καλη για οικογενειες γιατι είναι μια πολη μισου εκατομυριου αλλα με τη γραφικοτητα παραθαλασσιου χωριου με ολες τις δραστηριοτητες για μικρους και μεγαλους και ασταματητα ιβεντς τοσα πολλα που είναι αδυνατο να παρεις μερος σε όλα.Θελω να ευχαριστησω δημοσια τη φιλη μου Κωνσταντινα για την πολυτιμη βοηθεια της καθως και τη Βικη (Ελληνιδα που γνωρισα εδώ την πρωτη βδομαδα παντρεμενη με Βρεττανο 4 χρονια)αλλα και την Αγγλιδα φιλη μου Σαρα η οποιες με βοηθησαν και με υποστηριξαν παρα πολύ σε όλα!!!!
    Επισης Θελω να ευχαριστησω όλους τους ανθρωπους που εχουν γραψει στο πατριωτακι κι ετσι αποτελουν σημαντικη βοηθεια πληροφορησης και υποστηριξης οσων σκεφτονται να μεταναστευσουν αλλα και ειδικα οσους γνωρισα πιο καλα από δω μεσα και με βοηθησαν με πολυτιμες πληροφοριες κυριως για το θεμα της Αυστραλιας εστω κι αν αυτό δεν ευοδωσε….
    Για περισσοτερες η πιο ειδικες πληροφοριες που μπορω να δωσω για Αγγλια μπορειτε να μου στειλετε πμ η και να γραψετε εδώ…είναι αστειο ότι την Αγγλια δεν την ειχα ποτε σκεφτει ουτε για τουρισμο και τελικα βρισκομαι εδώ με την οικογενεια μου ικανοποημενη και χαρουμενη.Τελικα εμεις κανουμε σχεδια αλλα ο Θεος γελαει
    Ευχομαι καθε επιτυχια σε οσους παρουν τη μεγαλη αποφαση!!!

    #2
    Γεια σου Κερμέν. Μπράβο σας και χαίρομαι που τακτοποιηθήκατε και είστε ευχαριστημένοι. Ποια είναι τα επαγγέλματα σας αν επιτρέπεται?

    Comment


      #3
      Το να διαβάζει κανείς, ανταποκρίσεις και αληθινές ιστορίες ανθρώπων που έφυγαν από το ψηστήρι και τη στασιμότητα της Ελληνικής κοινωνίας, κυνηγώντας μία καλύτερη ζωή, έστω και με πολλές δυσκολίες, είναι από τα ωραιότερα πράγματα, ειδικά τώρα εν μέσω της κρίσης που ζούμε όλοι μας. Εύχομαι το μέλλον να σας επιφυλλάσει ακόμα ωραιότερες ημέρες.
      Αν θέλεις, πες μας λίγα πράγματα περισσότερο, από τις πρώτες εβδομάδες του άντρα σου στην Αγγλία, την αναζήτηση δουλειάς, καθώς και ποια ήταν η πρώτη του δουλειά. Είναι ένα μεγάλο κεφάλαιο για όλους όσους θέλουν να κάνουν το πρώτο βήμα.
      Ειδικά οι παράμετροι Απαιτούμενο αρχικό κεφάλαιο-Μέσος χρόνος εύρεσης πρώτης εργασίας-Πρώτος μισθός και πρώτα έξοδα, κλπ είναι τα πράγματα που απασχολούν όσους σκέφτονται το εξωτερικό, σε οποιαδήποτε χώρα.

      Καλή συνέχεια...

      Comment


        #4
        Originally posted by LostInTranslation View Post
        Γεια σου Κερμέν. Μπράβο σας και χαίρομαι που τακτοποιηθήκατε και είστε ευχαριστημένοι. Ποια είναι τα επαγγέλματα σας αν επιτρέπεται?
        Σ ευχαριστω πολυ για τα καλα σου λογια κι ευχομαι και σε σενα το καλυτερο!!!Ο συζυγος μου ειναι οικονομολογος με 10χρονη εμπειρια στον τραπεζικο τομεα κι εγω ειμαι βοηθος λογιστη με 10χρονη εμπειρια αλλα και οκταχρονη απουσια απο τον επαγγελματικο χωρο λογω οικογενειακων υποχρεωσεων (καναμε τα παιδακια μας ) Αμα χρειαζεσαι πιο ειδικες πληροφοριες για την επαγγελματικη αποκατασταση ευχαριστως να σου απαντησω!!!

        Comment


          #5
          Originally posted by archer100 View Post
          Το να διαβάζει κανείς, ανταποκρίσεις και αληθινές ιστορίες ανθρώπων που έφυγαν από το ψηστήρι και τη στασιμότητα της Ελληνικής κοινωνίας, κυνηγώντας μία καλύτερη ζωή, έστω και με πολλές δυσκολίες, είναι από τα ωραιότερα πράγματα, ειδικά τώρα εν μέσω της κρίσης που ζούμε όλοι μας. Εύχομαι το μέλλον να σας επιφυλλάσει ακόμα ωραιότερες ημέρες.
          Αν θέλεις, πες μας λίγα πράγματα περισσότερο, από τις πρώτες εβδομάδες του άντρα σου στην Αγγλία, την αναζήτηση δουλειάς, καθώς και ποια ήταν η πρώτη του δουλειά. Είναι ένα μεγάλο κεφάλαιο για όλους όσους θέλουν να κάνουν το πρώτο βήμα.
          Ειδικά οι παράμετροι Απαιτούμενο αρχικό κεφάλαιο-Μέσος χρόνος εύρεσης πρώτης εργασίας-Πρώτος μισθός και πρώτα έξοδα, κλπ είναι τα πράγματα που απασχολούν όσους σκέφτονται το εξωτερικό, σε οποιαδήποτε χώρα.

          Καλή συνέχεια...
          Σ ευχαριστω πολυ για την απαντηση σου και πιστεψε με ο λογος που γραφω την ιστορια μας ειναι ακριβως αυτος,δηλαδη για να βοηθησω αν μπορω κι εγω με τη σειρα μου καποιους ανθρωπους που με το δικιο τους σκεφτονται να μεταναστευσουν σε αλλη χωρα,οπως κι εγω ειχα βοηθηθει απο πληροφοριες που αντλησα απο εδω μεσα!!!Αυτα τα πραγματα ετσι ειναι...δανεικα!!!!Η πρωτη δουλεια του αντρα μου (ο οποιος ειναι οικονομολογος-τραπεζικος)ηταν εντελως ασχετη με το επαγγελμα του,δουλεψε σε ενα Bingo Gala δηλαδη σε τυχερα παιχνιδια υποδοχη και ανακοινωσεις και με 30 ωρες εργασιας τη βδομαδα εβγαζε περιπου 1000 λιρες.Να σου πω οτι η δουλεια του ηταν μιση ωρα μακρυα με αυτοκινητο το οποιο αγορασαμε 900 λιρες ford focus μοντελο 2002 σε πολυ καλη κατασταση απο ιδιωτη που το ειχε για δευτερο και που η ασφαλεια του ηταν 1400 λιρες το χρονο αλλα πληρωμη με δοσεις καθε μηνα.Τωρα καναμε τα διπλωματα μας αγγλικα κι ετσι κατεβαινει η ασφαλεια.Ο μεσος χρονος ευρεσης πρωτης εργασιας για τον αντρα μου ηταν 4.5 μηνες αλλα για μενα μια εβδομαδα...ειναι και θεμα τυχης και τι δουλεια ψαχνεις.Εγω που εκανα αιτηση σε σουπερ μαρκετ με προυπηρεσια βοηθο λογιστη και γραμματειακη υποστηριξη εργαζομαι ως ταμειας σε μεγαλη αλυσιδα σουπερ μαρκετ με 18 ωρες εργασιας τη βδομαδα και απολαβες 7 λιρες την ωρα με πολύ καλες συνθηκες εργασιας και ωραριο που μου επιτρεπει να αφοσιωνομαι στις αναγκες της οικογενειας μου.Τα πρωτα εξοδα του αντρα μου ηταν τα εισιτηρια φυσικα που παιζουν από 40 λιρες μεχρι 250 (στις σχολικες τους διακοπες τα ανεβαζουν τρελλα οι ατιμοι)μονο αλε, το ενοικιο στο δωματιο μεσα σε σπιτι ιδιοκτητη που ηταν 350-400λιρες όλα μεσα(δηλαδη νερο, wi-fi,θερμανση,δημοτικα τελη,ηλεκτρικο)και ότι φας για τροφη,κινητο και μετακινησεις (αναλογα από 100-…. Λιρες)Αμα όμως καποιος θελει να νοικιασει μονος του τοτε αλλαζουν τα πραματα,πρεπει να δωσεις εγγυηση 1-2 ενοικια αναλογα την περιπτωση 500-600 λιρες είναι για ένα υπνοδωματιο σαλοκουζινα και αμα δεν εχεις εργασια και ιστορικο ενοικιαστη που λογικα δεν εχεις αμα πρωτοερθεις εδώ μπορει να σου ζητηθει να καταβαλλεις ολο το ποσο του 6μηνου συμβολαιου όπως εγινε και στη δικη μας περιπτωση.Δε λεω ότι ετσι γινεται παντα αλλα εγω μονο για τη δικη μου περιπτωση μπορω να σου πω.Εμεις πληρωνουμε 650 λιρες για μεγαλο σπιτι 2ΔΣΚΜΠ στον 9ο οροφο με τελεια θεα αλλα δημοτικα τελη 115 λιρες κάθε μηνα και σε πολύ καλη περιοχη,με ηλεκτρικη θερμανση που δεν είναι και η καλυτερη επιλογη γιατι βγαζει καποιες υγρασιες στους τοιχους αλλα ευτυχως το σπιτι ολη μερα το βαραει ο ηλιος (ναι το μπριστολ εχει αρκετη εως πολλη ηλιοφανεια!!!!)Γενικα οι τιμες παιζουν αρκετα από περιοχη σε περιοχη,από το τι ζηταει κανεις κάθε φορα.Η μονη γενικη συμβουλη που μπορω να σου δωσω είναι ότι οσα περισσοτερα εχεις τοσο το καλυτερο γιατι ουτε ξερεις ποτε θα βρεις δουλεια ουτε και ποσα θα παιρνεις για αρχη γιατι μπορει να ξεκινησεις με λιγες ωρες και μετα να τις αυξησεις και γενικα η κάθε περιπτωση ανθρωπου είναι διαφορετικη….αμα εχει οικογενεια,πως είναι μαθημενος κ.ο.κ.Αλλα πιστευω ότι αμα εχεις τα εξοδα του εξαμηνου για αρχη είναι καλα γιατι εστω και μια ο,τι να ναι δουλεια (to pay the bills που λενε και οι φιλοι μας οι Αγγλοι) θα τη βρεις σε 6 μηνες όπως και να χει ,δηλαδη 3000-4000 ευρω πιστευω ότι εισαι οριακα πολύ καλα.Για λιγοτερα θα αντιμετωπισεις ζορια όχι όμως κι αξεπεραστα…και παντα μα παντα πρεπει να εχεις στο μυαλο σου και το σεναριο της μη επιτυχιας….Αυτα όλα που σου γραφω είναι οι δικες μου εκτιμησεις και μονο και καλο είναι να παρεις γνωμες από πολλους που είναι ισως και πιο κοντα στη δικη σου περιπτωση και σε καμια περιπτωση δεν αποτελουν αδηγο συμβουλων για μεταναστευση…..αυτο το λεω γιατι πραγματικα οσο αφορα τη μεταναστευση η κάθε περιπτωση είναι ΜΟΝΑΔΙΚΗ και εξαρταται από την οικονομικη,μορφωτικη,επαγγελματικη,οικογενιακη,προ σωπικη κατασταση του καθενος καθως και το πώς θα του εθουν τα πραματα δηλαδη ο παραγοντας τυχη και είναι πολύ σοβαρη αυτη η αποφαση που θα παρει καποιος για τον εαυτο του.Επισης κατι που εχει χιλιοειπωθει είναι ότι η γλωσσα παιζει πολύ σημαντικο ρολο στην επιτυχια του ολου εγχειρηματος.Αυτο σου το λεω γιατι μπορει καποιος που εχει ερθει Αγγλια μπορει να διαβασει αυτά που γραφω και να του φανουν πολλα τα λεφτα που λεω η και πολύ λιγα…σου λεω αναλογα πως τα υπολογιζει κανεις….εγω παντως αμα ημουνα μονη μου με λιγοτερα από 3-4 χιλιαρικα και πολύ καλη γνωση αγγλικων δε θα ξεκινουσα.Για μας ολο αυτό ηταν μια επενδυση ζωης για μας και για τα παιδια μας και οσο πιο καλα είναι προετοιμασμενος καποιος οικονομικα και ψυχολογικα τοσο περισσοτερες πιθανοτητες επιτυχιας εχει.Και κατι τελευταιο….ο επιγειος παραδεισος βρισκεται εκει που η ψυχη μας γαληνευει και στους ανθρωπους που αγαπουμε … ελπιζω να βοηθησα λιγο

          Comment


            #6
            Βοήθησες και με το παραπάνω και μπράβο σου που γίνεσαι τόσο αναλυτική και λεπτομερής, χαιρόμαστε που έχουμε τέτοιους πατριώτες εκεί έξω, φιλόδοξους και καλοπροαίρετους.

            Εύχομαι ό,τι καλύτερο για τη συνέχεια σε σένα και όλη σου την οικογένεια...

            Comment


              #7
              Originally posted by archer100 View Post
              Βοήθησες και με το παραπάνω και μπράβο σου που γίνεσαι τόσο αναλυτική και λεπτομερής, χαιρόμαστε που έχουμε τέτοιους πατριώτες εκεί έξω, φιλόδοξους και καλοπροαίρετους.

              Εύχομαι ό,τι καλύτερο για τη συνέχεια σε σένα και όλη σου την οικογένεια...

              Να εισαι καλα archer100 κι εσυ καλη τυχη σε ο,τι κι αν κανεις!!!


              Για οσους μου εστειλαν πμ ενημερωνω πως αδειασα τα εισερχομενα μου και αμα μπορουν να μου ξαναστειλουν γιατι δεν καταφερα να τα παρω.

              Comment


                #8
                #karmen1314 πως είναι η ζωή σας τώρα; Σκέφτομαι να φυγω κι εγώ με την οικογενεια μου και τα όσα εγραψες μονο βοήθεια είναι για εμας

                Comment

                Working...
                X