Announcement

Collapse
No announcement yet.

Μόνιμη εργασία στην Μεγάλη Βρετανία

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

    Μόνιμη εργασία στην Μεγάλη Βρετανία

    Καλησπέρα στα μέλη του forum.
    Σκέφτομαι πολύ σοβαρά να βρω μόνιμη εργασία στην Βρετανία. Δεν με ενδιαφέρει η πόλη, μπορώ να μείνω σε όποια πόλη βρω κάτι ενδιαφέρον, ακόμη και σε πόλεις της Σκωτίας. Έχω τελειώσει Πληροφορική και το ιδανικό θα ήταν να έβρισκα κάτι αντίστοιχο στο αντικείμενό μου. Επίσης, μένω μόνιμα Ελλάδα και ξέρω ότι είναι δύσκολο εξ αποστάσεως να βρω κάτι εύκολα. Μπορεί κάποιος που μένει μόνιμα Βρετανία να με καθοδηγήσει; Τι πρέπει να κάνω; Που ν απευθυνθώ; Τι να προσέξω;

    #2
    [QUOTE=giankap;87783]Καλησπέρα στα μέλη του forum.
    Σκέφτομαι πολύ σοβαρά να βρω μόνιμη εργασία στην Βρετανία. Δεν με ενδιαφέρει η πόλη, μπορώ να μείνω σε όποια πόλη βρω κάτι ενδιαφέρον, ακόμη και σε πόλεις της Σκωτίας. Έχω τελειώσει Πληροφορική και το ιδανικό θα ήταν να έβρισκα κάτι αντίστοιχο στο αντικείμενό μου. Επίσης, μένω μόνιμα Ελλάδα και ξέρω ότι είναι δύσκολο εξ αποστάσεως να βρω κάτι εύκολα. Μπορεί κάποιος που μένει μόνιμα Βρετανία να με καθοδηγήσει; Τι πρέπει να κάνω; Που ν απευθυνθώ; Τι να προσέξω;



    Γεια σου giankap και καλη επιτυχια στα σχεδια σου.Μετακομισα πριν εννεα μηνες με την οικογενεια μου στο Μπριστολ της Αγγλιας και θεωρω οτι μπορω να σου πω δυο πραγματακια για το πως θα μπορουσες να κινηθεις γι αρχη.Το πρωτο που πρεπει να κανεις με το που θα πατησεις το ποδι σου εδω ειναι να κλεισεις ενα ραντεβου στο job center της περιοχης σου για να βγαλεις αγγλικο αφμ (ΝΙΝ).Αυτο θα σε βοηθησει να μπορεις να το χρησιμοποιησεις για να βρεις δουλεια γιατι στις περισσοτερες το ζητανε.Απο το job center στο ραντεβου που θα πας θα κανεις μια συνεντευξη για να καταλαβουν αυτοι οτι τα χαρτια σου ειναι αληθινα κι οτι εισαι ελληνας δηλαδη εχεις εργασιακα δικαιωματα λογω εε.Θα πρεπει να εχεις μαζι σου διαβατηριο (εμεις αυτο ειχαμε δεν ξερω αμα δεχονται ταυτοτητα) και αποδεικτικο κατοικιας το οποιο μπορει να ειναι συμβολαιο σπιτιου που νοικιασες η και επιστολη του ατομου που σε φιλοξενει.Παιρνεις τηλεφωνο και τα ρωτας ολα αυτα αναλογα με τη δικη σου περιπτωση.Οσο πιο μεγαλη ειναι η πολη (πχ Λονδινο)τοσο πιο μακρυνο το ραντεβου.Γενικα μη μασας να τους ρωτας οτιδηποτε παντα με ευγενικο τροπο.Ο συζυγος μου που ηρθε πρωτος πριν ενα χρονο νοικιασε σε bnb και εβγαλε ΝΙΝ σε τρεις εβδομαδες απο Λονδινο.Εγω απο Μπριστολ σε τεσσερις μερες.Απο κει και περα θα πρεπει να κανεις αιτησεις για εργασια μεσω ιντερνετ στα φορουμ που υπαρχουν στο θεμα εργασια στην Αγγλια καθως και σε ολα τα γραφεια ευρεσεως εργασιας της περιοχης οπου θα εγκατασταθεις η και αλλων περιοχων δινοντας παντα το αγγλικο κινητο που θα αγορασεις (10 Λιρες για καρτοκινητο) και την αγγλικη σου διευθυνση (και αφμ οπου ζητανε).Ετσι αυξανεις σημαντικα τις πιθανοτητες να βρεις εργασια ισως και οχι στο αντικειμενο σου γι αρχη αλλα μονο για να σταθεις οικονομικα και μετα θα βελτιωθεις κι επαγγελματικα.Κοιτα αμα θες και την ανταποκριση μου.Οσο αφορα τα σπιτια αμα θελεις να εχεις σπιτι απο ελλαδα μονο αμα νοικιασεις μεσω airbnb η αλλιως σε ξενοδοχειο η χοστελ.Γενικα καλο ειναι να εχεις ενα κομποδεμα για τα πρωτα εξοδα σου διαφορετικα θα αναγκαστεις να γυρισεις πισω.Οσο πιο εντατικα κυνηγησεις εργασια τοσο πιο γρηγορα θα βρεις.Τα αγγλικα που ξερεις παιζουν σημαντικο ρολο στην επιτυχια του ολου εγχειρηματος.Οτι παραπανω χρειαστεις σε πμ!!!Να εισαι καλα και να εχεις τυχη!

    Comment


      #3
      karmen1314 Σ ευχαριστώ πάρα πολύ για την άμεση ανταπόκρισή σου. Ήσουν αρκετά αναλυτική και με βοήθησες αρκετά για τα πρώτα μου βήματα. Ούτως ή άλλως διάβασα και το thread σου που μιλάς για το Μπρίστολ. Αυτό που με ενδιαφέρει αρχικά είναι κατά πόσο είναι εφικτό μένοντας Αθήνα, να βρω κάτι από εδώ χωρίς να χρειαστεί να μετακομίσω για μεγάλο διάστημα στην Αγγλία. Ή μάλλον να μετακομίσω μόνο για τις συνεντεύξεις και να κάνω τις απαραίτητες ενέργειες (ΝΙΝ, εύρεση κατοικίας κ.τ.λ.π). Επειδή θα μετακομίσω από τέλος Αυγούστου, αρχές Σεπτέμβρη τι είδους προεργασία μπορώ να κάνω από Ελλάδα ώστε να μη φάω μεγάλο διάστημα ψάχνοντας; Τι να προσέξω;

      Comment


        #4
        Originally posted by giankap View Post
        karmen1314 Σ ευχαριστώ πάρα πολύ για την άμεση ανταπόκρισή σου. Ήσουν αρκετά αναλυτική και με βοήθησες αρκετά για τα πρώτα μου βήματα. Ούτως ή άλλως διάβασα και το thread σου που μιλάς για το Μπρίστολ. Αυτό που με ενδιαφέρει αρχικά είναι κατά πόσο είναι εφικτό μένοντας Αθήνα, να βρω κάτι από εδώ χωρίς να χρειαστεί να μετακομίσω για μεγάλο διάστημα στην Αγγλία. Ή μάλλον να μετακομίσω μόνο για τις συνεντεύξεις και να κάνω τις απαραίτητες ενέργειες (ΝΙΝ, εύρεση κατοικίας κ.τ.λ.π). Επειδή θα μετακομίσω από τέλος Αυγούστου, αρχές Σεπτέμβρη τι είδους προεργασία μπορώ να κάνω από Ελλάδα ώστε να μη φάω μεγάλο διάστημα ψάχνοντας; Τι να προσέξω;

        Γεια σου Giankap!Καταλαβαινω ποσο σημαντικο ειναι να ελαχιστοποιησεις κοστος και χρονο εγκαταστασης και επαγγελματικης αποκαταστασης κατα τη διαρκεια της μεταναστευτικης σου αποφασης. Αυτο εξαλλου ειναι και το βασικο κολλημα ολων μας που πηραμε αυτην την αποφαση.Δεν μπορω να ξερω πιο ειναι πραγματικα το καλυτερο για να κανεις πριν φυγεις αλλα μπορω να σου πω τι εκανα εγω στη δικη μου περιπτωση και να σε ¨εμπνευσω¨ισως....για να εχει καποια ανταποκριση το βιογραφικο σου θα πρεπει οπωσδηποτε να εχει αγγλικη διευθυνση και τηλεφωνο αλλιως οι πιθανοτητες παραμενουν απο ελαχιστες εως μηδαμινες...αυτο σημαινει πως το καλυτερο ειναι να ερθεις εδω καλα προετοιμασμενος απο βιογραφικο και χρηματα και γλωσσα και περιμενοντας να βγει το ΝΙΝ σου να στελνεις οσα περισσοτερα βιογραφικα μπορεις απο ιντερνετ και reqruiters ετσι ωστε να κλεινεις συνεντευξεις για να βρεις μια πρωτη εργασια που θα σου αποφερει τα πρωτα σου εσοδα...ακομα και αμα αυτο το ξεκινησεις απο Ελλαδα με διευθυνση φιλου που θα σε φιλοξενησει και κινητο αγγλικο που μπορει καποιος πολυ ευκολα να σου στειλει,δε θα εχει νοημα γιατι αμα σου κλεισουν ραντεβου θα πρεπει να κλεισεις κι εσυ αρων αρων εισιτηριο και διαμονη στην αγγλια με οχι τους καλυτερους ορους που θα μπορουσες αμα το κανεις οργανωμενα και οχι κατω απο πιεση....δηλαδη ειναι πιθανο ετσι να χασεις περισσοτερα χρηματα με αμφιβολο αποτελεσμα αφου οι συνεντευξεις σου δε σου εξασφαλιζουν αμεση επαγγελματικη αποκατασταση.Δηλαδη η συμβουλη μου ειναι πως η καλυτερη προετοιμασια που μπορεις να κανεις ειναι να φτιαξεις το βιογραφικο σου με τα αγγλικα στανταρτς, να εχεις οσα περισσοτερα χρηματα γινεται,να ξεσκονισεις οσο περισσοτερο γινεται τα αγγλικα σου,να κλεισεις νωρις εισιτηριο για να εχεις χαμηλη τιμη και να εχεις εξασφαλισει διαμονη με χαμηλο κοστος.Για να μη φας μεγαλο διαστημα ψαχνοντας καλο ειναι να δεχτεις εργασια και εκτος της ειδικοτητας σου και των κοντινων σου αποστασεων απο τον τοπο διαμονης σου καθως και να εκδηλωνεις το ενδιαφερον σου γι αυτη και αυτο που παντα πρεπει να προσεχεις ειναι το τι υπογραφεις (υπαρχουν και μεγαλοι απατεωνες στην αγγλια).Μια τελευταια συμβουλη πανω σ αυτο ειναι γι αρχη να μην κλεισεις μεγαλο συμβολαιο σπιτιου για να μπορεις ευκολα να μεταβεις απο τη μια πολη στην αλλη αμα χρειαστει για επαγγελματικους λογους με λιγα λογια να εισαι ευελικτος στις μετακινησεις και να οδηγηθεις κατα κυριο λογο απο την εργασια που θα κανεις.Ελπιζω να σε βοηθησα καπως....οτι αλλο χρειαζεσαι μη διστασεις να ρωτησεια αμα μπορω να βοηθησω.

        Comment


          #5
          Μάλιστα. Αλλιώς το είχα στο μυαλό μου... Δηλαδή να κάνω από εδώ αιτήσεις και οι συνεντεύξεις να γίνουν μέσω τηλεφώνου ή μέσω skype (ξέρω τέτοιες περιπτώσεις), απλά φαντάζομαι ότι αυτό θα γίνεται από μεγάλες εταιρείες. Και πάλι σ ευχαριστώ karmen1314 για το χρόνο που αφιέρωσες να με κατατοπίσεις. Θα δοκιμάσω αρχικά να φτιάξω ένα καλό βιογραφικό και ν αρχίσω να κάνω apply, να δω καταρχήν κατά πόσο περνάει η μπογιά μου με αυτά τα skills που διαθέτω, και αν δω ότι δεν υπάρχει ανταπόκριση θα στραφώ στις λύσεις που μου προανέφερες.

          Comment


            #6
            Καλησπέρα και απο μένα !

            Φιλε Giankap ο χρηστης Karmen1314 ειναι κατατοπιστικός περί εγγραφων και αναζήτηση εργασίας .
            Μόνιμος και γω στο Λονδινο λιγο καιρο τωρα , μπηκα στην διαδικασία να κανω τα παραπανω και με λίγη τυχη σε μια βδομαδα είχα κανει τις απαραιτητες ενεργιες για να μπορω να εργαστω νόμιμα και να μπω στο συστημα τους .
            Για δουλεια θα συμφωνησω να ξεκινησεις να στελνεις βιογραφικα αλλα μην προσπαθησεις σε καμια περίπτωση να κανεις τηλεφωνικο ή skype interview αν θες να σε παρουν στα σοβαρα και να εχεις ελπιδες . Με λιγο παραποιημενη(βαλε κατι παραπανω στον τομεα σου σαν εμπειρια απο Ελλαδα ) (εθελοντικη εργασια μετράει πολυ πανω στο cv) εμπειρια αν γινεται με βασικη προϋποθεση οτι θα βαλεις αγγλικο νουμερο κινητου και αγγλικη διευθυνση για να σε παρουν στα σοβαρα και να δεις κατα ποσο μετραει το βιογραφικο σου . Απο εκει και περα σου μενει νa kοιταξεις τα χρηματα σου , που θα μεινεις για λιγες μερες και ποσο θέληση εχεις να κυνηγησεις ταυτοχρονα σπιτι , δουλεια και απαραίτητα εγγραφα .
            Καλη επιτυχια σε οτι κανεις , οποιαδηποτε ερώτηση ειναι ευπροσδεκτη .

            Comment

            Working...
            X