Announcement

Collapse
No announcement yet.

Duo mines Germany.

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

    Duo mines Germany.

    Kalhspera paidia (sorry gia t greeklish ala den exo elliniko pliktrologio)
    Eimai edo k duo mines stn germania st wuppertal kai o logos gia douleia klasika!!
    oso pernaei o kairos olo to thema to vlepo alios.. stn arxi ola kala mou arese poli pou imoun germania, ala twra katalaveno oti einai diskola sto thema akoma dn exo filous, pera apo tous dikous m. kai kanena duo atoma gia kana kafe klasika xalara. Kata t'alla den exo provlima pou afisa tn ellada giati irtha gia douleia kati kalitero gia mena. den ksero giati sas t leo auta apla ithela na miliso kapos isos me katalavete. einai k noris akoma isos m tn kairo gnoriso atoma k etsi. telika megali apofasi na paratisis t panta gia kati alo.

    #2
    ψαξε κανα ελληνικο μπαρακι ή κατι ελληνικο εκει κοντα και τραβα, θα γνωρισεις ενα σωρο ατομα

    μπλεξου με διαφορα σπορ, χομπι, καλλιτεχνιες, τραβα σε κανα μαθημα μαγειρικης

    ξεκινα να παιζεις παιχνιδια στο ιντερνετ, καμμενες καταστασεις, αλλα θα περασεις μερικα χρονια ετσι

    γραφτα ολα στα απαυτα σου, παρε ενα ποδηλατο και κανε βολτες

    μπες σε καμια μπαντα...αν δεν ξερεις οργανο, γραψου να μαθεις οργανο

    γραψου σε site για τηλεγνωριμιες....ναι, μην το γελας...εχω δει κατι φιλαρακια μου, δε θα το πιστεψεις τι κομματια βγαλανε

    γραψε δικο σου βιβλιο....αν το γραψεις στα ελληνικα, τοτε κανε εγκατασταση τα ελληνικα στο πληκτρολογιο σου

    κανε couchsurfing

    βοηθα κανα φιλαρακι απο Ελλαδα που δεν εχει δουλεια

    ξεκινα cosplay ή ζωγραφικη

    μπορεις να πηγαινεις εκει που εχουν κανει γκραφιτι και με κοκκινο σπρει να τους διορθωνεις τα λαθη


    αφου καλυψες τη δουλεια, ολα τα αλλα ειναι απλα τιποτα. Τραβα κι ενα γυμναστηριακι, θα σου αρεσει wink wink
    Εμπρος λοιπον!!!!!!!!!!!!



    ΥΓ. ε καποιος θα δει και το ποστ σου εδω και θα απαντησει...τσεκαρε και σε καμμια ελληνικη κοινοτητα για δραστηριοτητες

    Comment


      #3
      συμφωνω με ολα τα παραπανω εκτος απο το 1ο...

      Comment


        #4
        Καλησπέρα συμπατριώτη Akos.

        Τη διαπίστωση που κάνεις , την έχω παρατηρήσει κι εγώ στην πορεία μου στο εξωτερικό.

        Στην αρχή - χρονικό διάστημα διαφορετικό για τον καθένα - έχεις έναν ενθουσιασμό που άλλαξες χώρα και άλλες ευκαιρίες, αλλά όσο περνάει ο καιρός όλο και περισσότερο βλέπεις και τις διαφορές της κουλτούρας.

        Το θέμα είναι πάντα να προσπαθείς να βλέπεις τα ωφέλιμα μέσα από τις διάφορες καταστάσεις αυτές και να παραμένεις ενεργός.Αν δεν καταφέρνεις να το κάνεις σε βάθος χρόνου, τότε υπάρχει πρόβλημα...

        Φιλικά.
        Tα πάντα ρει. - Ηράκλειτος.

        Comment


          #5
          Καλησπερα Κλεανθη!

          Συμφωνω.

          Σιγουρα, καποιος που θα παρει το δρομο της ξενιτιας, θα συναντησει μεγαλες διαφορες και θα αντιμετωπισει ποικιλες δυσκολιες.
          Κατι το οποιο ειναι λογικο...
          Καποιοι πεταγονται και λενε "ααα δεν μου αρεσει ο καιρος, ολο βρεχει", "ααα οι γερμανοι, σουηδοι, αγγλοι ειναι κρυοι", "ααα εδω δεν εχει σουβλακια" κτλ κτλ....σε αυτα η λυση ειναι "θα παρω ομπρελα", "ε σκασιλα μου, θα βρω ατομα σαν και μενα", "θα μαθω να φτιαχνω σουβλακια ή θα φαω οταν παω Ελλαδα μερικες μερες" κτλ κτλ

          Καταλαβαινω οτι καποιος που παει εξωτερικο θα κοιταξει να βρει ομοιοτητες με την Ελλαδα, να κολλησει επανω τους και να μην ξεκολλαει με τιποτα....γιατι θα ειναι ενα στηριγμα οπως και να το κανουμε. Αλλα δε γινεται ετσι δουλεια...

          Βασικα, ειχα στο μυαλο να γραψω ενα σωρο πραματα. Ειναι μεγαλο θεμα ομως.
          Μπορουμε να τα παρακαμψουμε ολα αυτα, ακολουθωντας το εξης.
          Εχω δουλεια? Ναι. Απο κει και περα...τι μου αρεσει να κανω? Αυτο κι αυτο. Ωραια, παω να το κανω.
          Τους ανθρωπους τους ενωνουν τα κοινα ενδιαφεροντα. Αν καποιος γραφτει σε μαθηματα στο ωδειο, γιατι του αρεσει να παιζει κιθαρα, τοτε θα γνωρισει ενα σωρο κοσμο με την ιδια λοξα στην μουσικη. Κι ετσι γινεσαι μελος μιας ομαδας και δεν νιωθεις μονος.

          Εμένα μου αρεσει να ορμαω πανω στα βουνα με το ποδηλατο και να πηδαω βραχια (extreme mountain-biking, downhill). Αληθεια ειναι.
          Δεν πιστευα ποτε οτι θα θελει κανεις να ερθει μαζι μου. Κι ομως βρηκα ατομα...
          Αλλα και να μην εβρισκα...απο τη στιγμη που θα εκανα κατι που μου αρεσει , γιατι να νιωθω ασχημα? Ναι, στην αρχη πηγαινα μονος. Απολαμβανα τη φυση με την ανεση μου.
          Αλλες φορες, πιο νεος, επαιζα κανα παιχνιδι. Υστερα, ειχα βρει κι ατομα να παιζουμε μουσικη. Καποιες αλλες φορες βοηθουσα σε μια κοινοτητα κτλ κτλ

          Πραγματικα πιστευω πως το σημαντικοτερο προβλημα ειναι η ευρεση εργασιας...κι ακολουθει η ευρεση αρεστης κατοικιας.
          Απο κει και περα, τα υπολοιπα ειναι πραγματοποιησιμα...αρκει καποιος να κανει κινηση.
          Πιστευω οτι το φιλαρακι μας που εγραψε πιο πανω, θα τα καταφερει.
          Eξ'αλλου, ηδη εκανε το πρωτο βημα με το να μας γραψει τις σκεψεις του


          Φιλικα

          Comment


            #6
            Originally posted by Akos View Post
            Καλησπερα Κλεανθη!

            Συμφωνω.

            Σιγουρα, καποιος που θα παρει το δρομο της ξενιτιας, θα συναντησει μεγαλες διαφορες και θα αντιμετωπισει ποικιλες δυσκολιες.
            Κατι το οποιο ειναι λογικο...
            Καποιοι πεταγονται και λενε "ααα δεν μου αρεσει ο καιρος, ολο βρεχει", "ααα οι γερμανοι, σουηδοι, αγγλοι ειναι κρυοι", "ααα εδω δεν εχει σουβλακια" κτλ κτλ....σε αυτα η λυση ειναι "θα παρω ομπρελα", "ε σκασιλα μου, θα βρω ατομα σαν και μενα", "θα μαθω να φτιαχνω σουβλακια ή θα φαω οταν παω Ελλαδα μερικες μερες" κτλ κτλ

            Καταλαβαινω οτι καποιος που παει εξωτερικο θα κοιταξει να βρει ομοιοτητες με την Ελλαδα, να κολλησει επανω τους και να μην ξεκολλαει με τιποτα....γιατι θα ειναι ενα στηριγμα οπως και να το κανουμε. Αλλα δε γινεται ετσι δουλεια...

            Βασικα, ειχα στο μυαλο να γραψω ενα σωρο πραματα. Ειναι μεγαλο θεμα ομως.
            Μπορουμε να τα παρακαμψουμε ολα αυτα, ακολουθωντας το εξης.
            Εχω δουλεια? Ναι. Απο κει και περα...τι μου αρεσει να κανω? Αυτο κι αυτο. Ωραια, παω να το κανω.
            Τους ανθρωπους τους ενωνουν τα κοινα ενδιαφεροντα. Αν καποιος γραφτει σε μαθηματα στο ωδειο, γιατι του αρεσει να παιζει κιθαρα, τοτε θα γνωρισει ενα σωρο κοσμο με την ιδια λοξα στην μουσικη. Κι ετσι γινεσαι μελος μιας ομαδας και δεν νιωθεις μονος.

            Εμένα μου αρεσει να ορμαω πανω στα βουνα με το ποδηλατο και να πηδαω βραχια (extreme mountain-biking, downhill). Αληθεια ειναι.
            Δεν πιστευα ποτε οτι θα θελει κανεις να ερθει μαζι μου. Κι ομως βρηκα ατομα...
            Αλλα και να μην εβρισκα...απο τη στιγμη που θα εκανα κατι που μου αρεσει , γιατι να νιωθω ασχημα? Ναι, στην αρχη πηγαινα μονος. Απολαμβανα τη φυση με την ανεση μου.
            Αλλες φορες, πιο νεος, επαιζα κανα παιχνιδι. Υστερα, ειχα βρει κι ατομα να παιζουμε μουσικη. Καποιες αλλες φορες βοηθουσα σε μια κοινοτητα κτλ κτλ

            Πραγματικα πιστευω πως το σημαντικοτερο προβλημα ειναι η ευρεση εργασιας...κι ακολουθει η ευρεση αρεστης κατοικιας.
            Απο κει και περα, τα υπολοιπα ειναι πραγματοποιησιμα...αρκει καποιος να κανει κινηση.
            Πιστευω οτι το φιλαρακι μας που εγραψε πιο πανω, θα τα καταφερει.
            Eξ'αλλου, ηδη εκανε το πρωτο βημα με το να μας γραψει τις σκεψεις του


            Φιλικα



            Τα ειπες ολα!!!Εμενα που μου αρεσουν τα τσιπουρακια με μεζε μαζι με τον αντρα μου τα εχουμε αντικαταστησει με μπυριτσες και πατατακια!!!Και βρηκαμε πολλους να τα μοιραστουμε Ελληνες και ξενους!!!

            Καλα να περνατε πατριωτακια!!!

            Comment


              #7
              Kalhspera paidia euxaristw g ts apantisis pistevo oti m tn kairo tha kano gnorimies k tha to do diaforetika to thema! Tora tha ksekiniso s mia sxolh gia glossa eki logika tha gnoriso kanena atomo tha exoume na poume kati. Opos skeftome tn alon mina na pao s gimnastirio! Euxaristw k pali gia tis apantisis

              Comment


                #8
                Καλημερα Asto92 καλη ιδεα θα ηταν να ψαξεις στην περιοχη σου συνδεσμο Ελληνων και να πας σε καποια απο τις συγκεντρωσεις τους. Ο συζυγος μου ειναι στο Μποχουμ και εψαξε συνδεσμο Ελληνων και πηγαν τη μερα που ειχαν χορευτικο και μου ειπε οτι γνωρισαν πολυ κοσμο και ολοι τους φερθηκαν σαν να τους ηξεραν χρονια. Διοργανωνουν συγκεντρωσεις και πολλα πραγματα γιατι οι περισσοτεροι πια ειναι στην ιδια θεση, καινουργιοι σε μια ξενη χωρα και ψαχνουν ολοι για παρεα.

                Comment

                Working...
                X