Announcement

Collapse
No announcement yet.

Ερωτηση περι μετατροπης νομισματος...

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

    Ερωτηση περι μετατροπης νομισματος...

    Καλημερα σε ολους τους πατριωτες οπου και αν βρισκονται

    Μια ερωτηση... Σε μια εβδομαδα θα βρισκομαι Manchester και δεν ξερω τι να κανω με το νομισμα. Να παρω μαζι μου ευρω και να τα αλλαξω εκει καποια στιγμη; Η να παω να κανω παραγγελια λιρες αγγλιας στην εθνικη τραπεζα;

    Τι κανατε εσεις;

    Ευχαριστω θερμα
    Γιωργος

    #2
    Οπου και να τ'αλάξεις το ιδιο ειναι νομίζω

    Comment


      #3
      Όσες φορες ανέβηκα (η τελευταια ήταν πριν ένα μήνα) πάντα η τράπεζα μου πρότεινε ενα ανταλλακτήριο.
      Η τιμή που έπαιρνα ηταν σχετικά καλη, υπήρξε φορα που άλλαξα λεφτά με καλύτερη απο την τρέχουσα ισοτιμία εκείνης της περιόδου. Παίζει
      ρόλο και το ποσό που θες να αλλάξεις.

      ΜΗΝ αλλάξεις λεφτά στο αεροδρόμιο ούτε για εισητήριο θα σε γδάρουν κυριολεκτικά.

      Comment


        #4
        Ευχαριστω για τις απαντησεις σας!

        Πηγα την παρασκευη στην τραπεζα της Ελλαδος. Ισοτιμια στις 10 το πρωι που πηγα xe.com 0.7280 , τραπεζα της ελλαδος 0.7090.
        Πρακτικα τι σημαινει αυτο? Οτι αν θελω να αλλαξω 5000ευρω σε λιρες :

        συμφωνα με την ισοτιμια του xe.com πρεπει να παρω : 3640GBP
        συμφωνα με αυτο που σου πουλαει η ΤΤΕ πρεπει να παρω : 3545 GBP , οποτε εχουμε χασουρα λογω μικροτερης απο την πραγματικη ισοτιμια -143ευρω και εκτος απο αυτο εχει λεει και προμηθεια στο καθε χιλιαρικο 5Ευρω... δηλαδη δινω και αλλα 25. Οποτε ολο το συνολο -168ε

        Τελικα μια ειναι η λυση... Transferwise γιατι? Διοτι στα 5000ευρω εχει fees 24.88ε και παιρνω στο λογαριασμο μου 3621,75 λιρες. Αλλο 24.88 και αλλο 170 που θελουν οι καταπληκτικες τραπεζες.

        Comment


          #5
          Originally posted by georgent View Post
          Ευχαριστω για τις απαντησεις σας!

          Πηγα την παρασκευη στην τραπεζα της Ελλαδος. Ισοτιμια στις 10 το πρωι που πηγα xe.com 0.7280 , τραπεζα της ελλαδος 0.7090.
          Πρακτικα τι σημαινει αυτο? Οτι αν θελω να αλλαξω 5000ευρω σε λιρες :

          συμφωνα με την ισοτιμια του xe.com πρεπει να παρω : 3640GBP
          συμφωνα με αυτο που σου πουλαει η ΤΤΕ πρεπει να παρω : 3545 GBP , οποτε εχουμε χασουρα λογω μικροτερης απο την πραγματικη ισοτιμια -143ευρω και εκτος απο αυτο εχει λεει και προμηθεια στο καθε χιλιαρικο 5Ευρω... δηλαδη δινω και αλλα 25. Οποτε ολο το συνολο -168ε

          Τελικα μια ειναι η λυση... Transferwise γιατι? Διοτι στα 5000ευρω εχει fees 24.88ε και παιρνω στο λογαριασμο μου 3621,75 λιρες. Αλλο 24.88 και αλλο 170 που θελουν οι καταπληκτικες τραπεζες.
          Παιζει και αυτο https://www.currencyfair.com/search1...UbNRoC-xrw_wcB

          Comment


            #6
            @egigo: Πολυ σωστος και πολυ καλο site Ευχαριστω πολυ!

            Comment


              #7
              Εγώ έχω τα χρήματα μου σε λογαριασμό στην εθνική, μπορώ να ζητήσω να μου τα δώσουν σε λίρες ή πρέπει να τα βγάλω και μετά? Θα έχω πρόβλημα με τα Capital Controls? Πόσο καιρό πρέπει να περιμένω να μου τα κάνουν τα ευρώ σε λίρες?

              Comment


                #8
                Φιλε σου προτεινω να αλλαξεις τα λεφτα σου σε ανταλλακτηριο.Εχει μερικα στην Ομονοια πηγαινε και ρωτα μην πας στον πρωτο και του τα δωσεις.Διαφορετικες τιμες θα σου πουν ολοι.Και ΜΗΝ τα αλλαξεις μεσα στο αεροδρομιο γιατι θα σε γδαρουν

                Comment

                Working...
                X