Announcement

Collapse
No announcement yet.

Τι ισχυει με τα ευρωπαϊκα διπλώματα οδηγησης ?

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

    Τι ισχυει με τα ευρωπαϊκα διπλώματα οδηγησης ?

    Καλησπερα σε ολους !

    Απευθυνομαι σε όσους μενουν Αγγλία και εχουν δίπλωμα οδηγησης μηχανης , αυτοκινήτου και φορτηγου Γ ' . Είμαι λίγες μέρες στο Λονδίνο και έχω βρει δουλειά σε γνωστή αλυσιδα καταστηματων με πιτσες σαν ντελιβερι . Το πρόβλημα είναι οτι μου ζητουν να παρω CBT αν και ηδη εχω ευρωπαϊκο διπλωμα (κάρτα) για απεριοριστου μηχανης , ερασιτεχνικο και επαγγελματικό Γ' χωρις π.ε.υ . Οσοι γνωρίζουν σχετικά με ντελιβερι και το διπλωμα 125cc ας μου δωσουν τα φωτα τους . Επισης όσοι γνωρίζουν για επαγγελματικό διπλωμα ή εργαζονται ηδη ας μου δωσουν μια γνωμη αν μπορω να δουλεψω σαν επαγγαλματιας οδηγος ή αν χρειαζομαι κατι παραπανω απο εγγραφα .

    Ευχαριστώ εκ των προτέρων ,

    Γιάννης .

    #2
    Nonos,
    Γιάννη καλημέρα. Ολες οι πληροφορίες για τα διπλώματα βρίσκονται στους οδηγούς φορτηγών. Ρίξε αν θέλεις μια ματιά, αντί να ακους αερολογίες περί CBT κ.λπ.
    - Τα ευρωπαικά διπλώματα είναι όλα ισότιμα
    - Για να οδηγήσεις φορτηγό ή λεωφορείο χρειάζεσαι επιπλέον 1. CPC (ΠΕΙ) & 2. digicard
    Αν έχεις κάποια άλλη ερώτηση, ευχαρίστως

    Comment


      #3
      Καλησπέρα kuli ,
      Σε ευχαριστω πολύ για την άμεση απαντηση σου και με βοηθησες αρκετά να καταλαβω ποια η διαφορά του ευρωπαϊκού με το βρετανικό δίπλωμα . Οι υπαλληλοι και οι μανατζερ δεν βλεπουν συχνα ευρωπαϊκα διπλωματα , δεν τα αναγνωρίζουν με αποτελεσμα να μου λενε οτι πρεπει να το βγαλω πάλι κλπ .
      Οσο για φορτηγά διάβασα το παρακατω σχετικο θεμα αλλα νομιζω με την εμπειρία δυσκολα θα το δουλεψω και καταφευγω σε αλλες λυσεις .

      Comment


        #4
        Εαν παρ όλα αυτά επιμένουν στο αγγλικό δίπλωμα, ζήτα την αίτηση D2 (επαγγελματικό) από το DVLA και ξεκίνα για την αλλαγή του διπλώματός σου. Η μόνη προυπόθεση είναι να έχεις εγκατασταθεί μόνιμα και όχι προσωρινά.
        Επαναλαμβάνω ότι το πρόβλημα που αντιμετωπίζεις δεν είναι νομικό αλλά εθιμοτυπικό. Αυτό σημαίνει ότι οδηγάς νόμιμα (σύμφωνα με ότι γράφει το δίπλωμά σου σε όλη την ευρώπη) αλλά δεν σε προσλαμβάνουν για οδηγό αν δεν αλλάξεις το δίπλωμα.
        Εαν κρατήσεις το ελληνικό δίπλωμα πρέπει μέσα σε ένα χρόνο να έχεις δηλώσει τα στοιχεία σου στο DVLA. Είναι συμφέρον σου να τα δηλώσεις νωρίτερα, για να μπορέσουν να σε βρουν σε περίπτωση παράβασης

        Comment


          #5
          Καλησπέρα kuli !
          Μολις είδα το μήνυμά σου και πραγματικά βοηθάς πολύ .
          Βρίσκομαι στο Λονδίνο για μόνιμη εγκατάσταση με τα απαραίτητα εγγραφα ,σταθερη κατοικία κλπ .
          Το δίπλωμα μου δεν το έχω αλλάξει γιατί δεν ξέρω τι γινεται με τις ανανεώσεις επαγγελματικών διπλωματων στο νησί.
          Επίσης δυσκολευομαι πολυ να βρω εργασία με το βασικό μισθό και ασφάλιση (δεν ψάχνω το γραφείο αλλα τουλαχιστον 6,5 λιρες την ωρα ) . Αν γνωρίζεις κατι παραπανω δωσε μου τα φώτα σου .

          Comment

          Working...
          X