Announcement

Collapse
No announcement yet.

Πως μπορώ να σπουδάσω Γερμανία;

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

    Πως μπορώ να σπουδάσω Γερμανία;

    Καλημέρα.Έδωσα φέτος πανελλήνιες και πέρασα σε κάποια πανεπιστήμια.Λόγω οικονομικών προβλημάτων είναι πάρα πολύ δύσκολο να σπουδάσω εδώ στην Ελλάδα.Η μαμά μου έφυγε πριν λίγες μέρες για Γερμανία και έχω και συγγενείς οι οποίοι ενδιαφέρονται να με βοηθήσουν.Θα ήθελα να σας ρωτήσω αν έχω το χαρτί από το πανεπιστήμιο στο οποίο πέρασα μαζί φυσικά με το απολυτήριο θα μπορούσα να σπουδάσω Γερμανία έχοντας μάθει και την γλώσσα;Μετράει καθόλου που έχω περάσει εδώ στην Ελλάδα σε πανεπιστήμιο ή δεν έχει καμία απολύτως σημασία;Και τέλος μπορούσα να σπουδάσω αυτό το οποίο έχω περάσει στην Ελλάδα; Ευχαριστώ εκ των προτέρων!

    #2
    Καλημέρα Ιωάννα

    Μπορείς να σπουδάσεις Γερμανία έχοντας μεταφρασμένο το απολυτήριο σου. Το σε ποιό πανεπιστήμιο έχεις περάσει στην Ελλάδα,τους είναι αδιάφορο.
    Εξαρτάται σε ποιά πόλη θες να σπουδάσεις.Κάθε πανεπιστήμιο έχει τους κανόνες του.Αλλά σίγουρα για να σπουδάσεις, αν δεν έχεις γερμανική υπηκοότητα, θα χρειαστείς ενα χαρτί γερμανικών. Λέγεται TestDaF (Deutsch als Fremdsprache=Γερμανικά ως ξένη γλώσσα) Σε αυτό το χαρτί υπάρχουν επίπεδα. Εξαρτάται τί μάθημα θες να σπουδάσεις και ποιό level-βαθμό ζητάει το πανεπιστήμιο σου. Αυτό το χαρτί είναι σαν κατοχύρωση για το πανεπιστήμιο πως μπορείς να παρακολουθήσεις τα μαθήματα και μπορείς να κατανοήσεις οσα σου λένε οι καθηγητές σου.
    Τα μαθήματα για το TestDaF μπορείς να τα κάνεις στο Goethe Institut. Δεν ξέρω σε ποιά πόλη σκέφτεσαι να πας.Έχει πάντως πολλά τέτοια Ινστιτούτα σε πολλές πόλεις. Εκεί υπάρχει η δυνατότητα να σου δώσουν και ενα δωμάτιο με κρεββάτι, κουζίνα με τον κατάλληλο εξοπλισμό και δυνατότητα πλύσης ρούχων. Ανάλογα με το διάστημα που θα χρειαστείς να κάνεις τα μαθήματα και να πάρεις το χαρτί,τόσο θα πρέπει και να πληρώσεις.


    Σε ποιά πόλη σκέφτεσαι να πας; Ίσως έτσι να μπορώ να σε βοηθήσω πιο εύκολα,να σου στείλω link και τα σχετικά.

    Ελπίζω να ήταν χρήσιμες οι πληροφορίες μου.

    Comment


      #3
      Originally posted by geoman View Post
      Καλημέρα Ιωάννα

      Μπορείς να σπουδάσεις Γερμανία έχοντας μεταφρασμένο το απολυτήριο σου. Το σε ποιό πανεπιστήμιο έχεις περάσει στην Ελλάδα,τους είναι αδιάφορο.
      Εξαρτάται σε ποιά πόλη θες να σπουδάσεις.Κάθε πανεπιστήμιο έχει τους κανόνες του.Αλλά σίγουρα για να σπουδάσεις, αν δεν έχεις γερμανική υπηκοότητα, θα χρειαστείς ενα χαρτί γερμανικών. Λέγεται TestDaF (Deutsch als Fremdsprache=Γερμανικά ως ξένη γλώσσα) Σε αυτό το χαρτί υπάρχουν επίπεδα. Εξαρτάται τί μάθημα θες να σπουδάσεις και ποιό level-βαθμό ζητάει το πανεπιστήμιο σου. Αυτό το χαρτί είναι σαν κατοχύρωση για το πανεπιστήμιο πως μπορείς να παρακολουθήσεις τα μαθήματα και μπορείς να κατανοήσεις οσα σου λένε οι καθηγητές σου.
      Τα μαθήματα για το TestDaF μπορείς να τα κάνεις στο Goethe Institut. Δεν ξέρω σε ποιά πόλη σκέφτεσαι να πας.Έχει πάντως πολλά τέτοια Ινστιτούτα σε πολλές πόλεις. Εκεί υπάρχει η δυνατότητα να σου δώσουν και ενα δωμάτιο με κρεββάτι, κουζίνα με τον κατάλληλο εξοπλισμό και δυνατότητα πλύσης ρούχων. Ανάλογα με το διάστημα που θα χρειαστείς να κάνεις τα μαθήματα και να πάρεις το χαρτί,τόσο θα πρέπει και να πληρώσεις.


      Σε ποιά πόλη σκέφτεσαι να πας; Ίσως έτσι να μπορώ να σε βοηθήσω πιο εύκολα,να σου στείλω link και τα σχετικά.

      Ελπίζω να ήταν χρήσιμες οι πληροφορίες μου.
      Στουτγκάρδη θα μένω και εκεί θέλω να σπουδάσω.Δηλαδή δεν έχει καμία σημασία πως έχω περάσει σε κάποια πανεπιστήμιο μόνο το απολυτήριο τους ενδιαφέρει και φυσικά να ξέρω καλά την Γερμανική γλώσσα;

      Comment


        #4
        Σε οποιοδήποτε πανεπιστήμιο της Γερμανίας να πας, δεν τους ενδιαφέρει πού και άν έχεις περάσει στην Ελλάδα.Άλλο σύστημα το ελληνικό,άλλο σύστημα το γερμανικό.
        Ανάλογα με τον βαθμό απολυτηρίου που έχεις,μπορείς να σπουδάσεις και τα ανάλογα μαθήματα.Υπάρχει μια υπηρεσία,που πας και δίνεις το απολυτήριο σου, το γνήσιο και το μεταφρασμένο και εκείνοι μετατρέπουν τους ελληνικούς βαθμούς στους αντίστοιχους γερμανικούς. (Π.χ το ελληνικό 20 θεωρείται στη Γερμανία το 1).

        Μετά πρέπει να κοιτάξεις στο πανεπιστήμιο που σε ενδιαφέρει, τί βαθμό πρέπει να έχεις για να σε δεχτούν στο συγκεκριμένο μάθημα που σε ενδιαφέρει. Και μετά αναλόγως τί επίπεδο TestDaF απαιτείται να έχεις για το ενδιαφερόμενο μάθημα, ξέρεις μέχρι ποιο επίπεδο θα χρειαστεί να κάνεις μαθήματα. Βέβαια,αν θες μπορείς να φτάσεις μέχρι το ανώτατο επίπεδο.Θα ηταν καλύτερο για τις γνώσεις σου.

        Goethe.de | Deutschkurs Deutsch lernen - TestDaF - Prüfungsorte

        Αυτό είναι το link με τις πόλεις που έχει το ινστιτούτο για το TestDaF.

        Τί μάθημα σκέφτεσαι να ακολουθήσεις στο πανεπιστήμιο; Θα μπορούσα να σου ψάξω τί βαθμό χρειάζεσαι.

        Comment


          #5
          [QUOTE=geoman;88607]Σε οποιοδήποτε πανεπιστήμιο της Γερμανίας να πας, δεν τους ενδιαφέρει πού και άν έχεις περάσει στην Ελλάδα.Άλλο σύστημα το ελληνικό,άλλο σύστημα το γερμανικό.
          Ανάλογα με τον βαθμό απολυτηρίου που έχεις,μπορείς να σπουδάσεις και τα ανάλογα μαθήματα.Υπάρχει μια υπηρεσία,που πας και δίνεις το απολυτήριο σου, το γνήσιο και το μεταφρασμένο και εκείνοι μετατρέπουν τους ελληνικούς βαθμούς στους αντίστοιχους γερμανικούς. (Π.χ το ελληνικό 20 θεωρείται στη Γερμανία το 1).

          Μετά πρέπει να κοιτάξεις στο πανεπιστήμιο που σε ενδιαφέρει, τί βαθμό πρέπει να έχεις για να σε δεχτούν στο συγκεκριμένο μάθημα που σε ενδιαφέρει. Και μετά αναλόγως τί επίπεδο TestDaF απαιτείται να έχεις για το ενδιαφερόμενο μάθημα, ξέρεις μέχρι ποιο επίπεδο θα χρειαστεί να κάνεις μαθήματα. Βέβαια,αν θες μπορείς να φτάσεις μέχρι το ανώτατο επίπεδο.Θα ηταν καλύτερο για τις γνώσεις σου.

          Goethe.de | Deutschkurs Deutsch lernen - TestDaF - Prüfungsorte

          Αυτό είναι το link με τις πόλεις που έχει το ινστιτούτο για το TestDaF.

          Τί μάθημα σκέφτεσαι να ακολουθήσεις στο πανεπιστήμιο; Θα μπορούσα να σου ψάξω τί βαθμό χρειάζεσ

          Τι εννοείς τι μάθημα σκέφτομαι να ακολουθήσω στο πανεπιστήμιο;Σε ευχαριστώ πάντως για την πολύτιμη βοήθειά σου!

          Comment


            #6
            Καλημέρα,

            Βασικά εννοώ τι ακριβώς θέλεις να σπουδάσεις; Έχεις κάτι συγκεκριμένο στο μυαλό σου; Για παράδειγμα Ιατρική; κτλ.

            Comment

            Working...
            X