Announcement

Collapse
No announcement yet.

Ζητούμενα εγραφα για αποδοχη πρότασης εργασίας

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

    Ζητούμενα εγραφα για αποδοχη πρότασης εργασίας

    Καλημέρα,

    Μπορείτε να μου πέιτε το χρόνο που απαιτείται για να βγάλω τα ζητούμενα εγγραφα απο τον εργοδότη που μου προσφέρει μια θέση μόναχο; Για να ξέρω πόσες μέρες πρίν πρέπει να ανέβω στο Μοναχο ...

    Πόσο ευκολο είναι να τα βγάλω; Απο που ;

    1. Copy of your Social Security Card (υποθέτω Γερμανική)

    Kopie Ihres Sozialversicherungsauweises

    2. Membership certificate of your German health insurance

    Mitgliedbescheinigung Ihrer Krankenkasse

    3. Document of your German Bank for the Benefit Capital formation

    Τι χρειάζεται για να ανοιξω γερμανικο λογαριασμό; Πόσο μέρες θέλει;

    4. Copy of your Residence and Working Permits

    Αφου ειμαι πολίτης της Ε.Ε. δεν χρειάζομαι working permit ... οπότε;

    Residence δεν θα έχω μονιμη κατοικία αφου τον πρώτο μήνα θα πάω σε καποια πανσιον η σε κατι απο airBNB

    Συγνωμη αν έχουν απαντηθει ήδη αλλα εχω χαθεί εδω μέσα.

    #2
    Καλημέρα,

    Θα σου απαντήσω απο την δική μου εμπειρία αλλά να έχεις υπόψην σου πως μένω στο Bochum. Παίζει ρόλο και το που μένεις κάποιες φορές από όσο ξέρω.

    Λοιπόν,

    1.Sozialversicherungsauweises. Αυτό θα το λάβεις αυτόματα στο γραμματοκιβώτιο σου περίπου 1-2 εβδομάδες αφού δηλωθείς στο Rathaus(Δημαρχείο). Είναι ένας προσωπικός σου αριθμός που θα το δίνεις στους εργοδότες σου για να σε ασφαλίζουν.


    2.Krankenkasse. Λογικά θα σε ασφαλίσει ο εργοδότης σου σωστά? Αν ναι τότε θα μόλις έχεις το συμβόλαιο εργασίας στα χέρια σου μπορείς να πας για παράδειγμα στην ΑΟΚ με το συμβόλαιο σου και να γραφτείς και μετά από 1-2 εβδομάδες θα σου στείλουν την κάρτα ασφάλισης σου με γράμμα. Με αυτήν την κάρτα μπορείς να πηγαίνεις στους γιατρούς.

    3. Για λογαριασμό στην Τράπεζα Sparkasse εμένα μου πήρε κάποια λεπτά μόνο. Την ίδια μέρα αποκτάς λογαριασμό. Χρειάζεσαι ταυτότητα/διαβατήριο, μια διεύθυνση για να σου στείλουν τη κάρτα για το ATM και τέλος.

    4 Οσο η Ελλάδα είναι στην. Ε.Ε. δεν χρειάζεσαι άδεια παραμονής

    Comment


      #3
      Χίλια ευχαριστώ.

      Απο την στιγμή που απο ότι φαίνεται θέλω 1-2 βδομαδες για να πάρω το οτιδήποτε ξέρετε αν ειναι στην κοινη πρακτική να πάρω το 1 και το 2 αφού ξεκινησω εργασία; Το ρωτάω γιατί αλλιως θα πρέπει να ανεβω 2 βδομάδες νωρίτερα ... μονο και μονο για αυτό και μετα απλα να κάθομαι χωρίς λογο και με μια οικογένεια πίσω ...

      Comment


        #4
        Ναι πιστεύω θα μπορούσε να γίνει κατόπιν συννενόησης με τον εργοδότη σας.

        Κανονικά για να σας δηλώσουν/ασφαλίσουν χρειάζονται σίγουρα το 1. Δοκιμάστε να τους εξηγήσετε ότι θα είναι δύσκολο να έρθετε νωρίτερα για αυτά και ας ελπίσουμε να το δεχτούν. Αν πάλι όχι να πάτε νωρίτερα και γεμίστε τον χρόνο σας με το να μάθετε την νεα σας πόλη στην αναζήτηση μόνιμης κατοικίας ίσως κτλ.

        Comment


          #5
          Αλλη μια ερώτηση ... παίρνω καποια προσωρινή βεβαίωση όταν καταθέσω τα χαρτια για το 1 και 2 ώστε να πληρωθώ τον Αύγουστο; Μου είπαν οτι αλλιως θα πληρωθώ 2 μισθούς τον Σεπτέμβριο ... οπότε θα πρέπει να έχω οικονομικά φροντίσει για εναν μηνα στην Γερμανια και για τα χρήματα της οικογένειας στην Ελλάδα.

          Comment


            #6
            Για το 1 δεν πρέπει να καταθέσετε απολύτως τίποτα εσείς. Θα σας έρθει αυτόματα με γράμμα 1-2 εβδομάδες από όταν θα δηλωθείτε στο δημαρχείο της πόλης σας. Έτσι έγινε με εμένα τουλάχιστον στο Μπόχουμ.

            Για το 2 τώρα ναι θα λάβετε ένα έγγραφο που θα γράφει τα στοιχεια σας και πως είστε ασφαλισμενος για να μπορείτε να πάτε σε κάποιον γιατρό αν θέλετε διότι όπως είναι φυσιολογικό η κάρτα ασφάλισής σας θα αργίσει να έρθει 1-2 εβδομάδες.

            Μισθό δεν θα χάσετε. Αν υπογράψετε συμβόλαιο θα είστε καλυμένος

            Comment

            Working...
            X