Announcement

Collapse
No announcement yet.

Βοήθεια για Αγγλία

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

    Βοήθεια για Αγγλία

    καλημέρα από εμένα, οι εξελίξεις τρέχουν... η χώρα μας είναι ήδη στον αέρα, έτοιμη να πέσει κάτω στο κενό κ περιμένει τον σουπερ ήρωα που τελευταία στιγμή θα βρεθεί να την πιάσει από την μέση και να την επαναφέρει ομαλά στο έδαφος. Ο λόγος που θα γράψω είναι η ιδέα που γυρνούσε τα τελευταία χρόνια στο μυαλό μου και απλά ήρθε η ώρα να μπει στο τραπέζι.

    Είμαι 26 χρονών (πλέον) και να μιλήσω για όνειρα;;; Θα γελάμε και θα κλαίμε όλοι μαζί... αυτά μου έχουν καταστραφεί τα τελευταία χρόνια... σπούδασα αυτό που ήθελα Οργάνωση και Διοίκηση ΜΜΕ, κ προσπαθώ να γράψω ένα βιβλίο (έχω το ψώνιο του συγγραφέα μέσα μου),ξέρω αγγλικά δούλεψα σε εφημερίδες ζώντας το όνειρο μου, αλλά τα τελευταία χρόνια είμαι εγκλωβισμένος από εκεί που ξεκίνησα, το χωριό μου. Δεν λέω ωραία είναι, αλλά έχω βαρεθεί να μένω με τους δικούς μου να ψάχνω για προχειροδουλειές των 300€ και να περνάει έτσι ο καιρός χωρίς να ζω για μένα!!!

    Έχω βάλει ημερομηνία αποχώρησης μου τον Μάιο 2016, πιστεύω θα έχω γύρω στα 1500€-2000€ και σκέφτομαι για Μαντσεστερ, Ληντς, Νιουκαστλ, Γλασκώβη. Στη νέα ζωή θα είναι και η κοπέλα μου μαζί, έχει σπουδάσει Κοινωνική Λειτουργός ξέρει Αγγλικά, Γερμανικά. Αυτό που θέλω να ρωτήσω είναι πως όπως βλέπω στα σπίτια που κοιτάζω γράφει (couples: NO) αυτό τι σημαίνει (μη γελάτε κ μένα μου φαίνεται χαζή η απορία μου);; Επίσης έχουμε ένα σκυλάκι μαζί αλλά τον πρώτο καιρό μέχρι να βολευτούμε θα το έχουμε Ελλάδα, έχει φέρει κανείς μαζί του σκυλάκι μετά την εγκατάσταση του;; Διάβαζα για την Aegean τι χρειάζεται και μου φαίνονται οκ όσα ζητάνε, απλά θέλω μια άποψη

    Αυτά μέχρι τώρα, περιμένω μνμ σας για βοήθεια!!

    #2
    Τα χρηματα αυτα για 2 ατομα ειναι ισως για ενα 2μηνο αν κανετε καλη οικονομια και μενετε σε ενα πολυ φθηνο χοστελ.

    Comment


      #3
      Αλλη οικονομική λύση είναι στην πόλη που θα πας, να βγεις στη γύρα (με τα πόδια) και να ψάξεις δωμάτιο όχι σπίτι. Υπάρχει περίπτωση να βρεις χωρίς εγγγύηση. Μόνο το τρέχον ενοίκιο προκαταβολή

      Comment


        #4
        Kαλησπερα και απο μένα !

        Φιλε tsiapgiorgos θα ξεκινησω να απαντάω μία προς μία τις ερωτήσεις σου με βάση την δικιά μου εμπειρία .
        Spareroom.co.uk θα βρεις το δωμάτιο που ψάχνεις για όλο το Ηνωμένο Βασίλειο .Οπου δεν δεχονται ζευγαρια μην ασχοληθείς , όπως επίσης θα σου πρότεινα να κοιτάξεις το χαρτη επικινδυνοτητας της Metropolitan police ανάλογα την πόλη που θες να μεινεις .Σχετικά με το σκυλάκι θα δυσκολευτείς να νοικιάσεις αν το εμφανίζεις .
        Οποιαδήποτε ερώτηση σου επιπλέον εδώ ή σε PM ειναι ευπροσδεκτη .
        Καλη τύχη !

        Comment


          #5
          Και εγω για midlands σκεφτομαι. Εχω εξασφαλισει αγγλικο κινητο αλλα δυσκολευομαι με διευθυνση και letter forwarding μεχρι να ανεβω. Την θελω απλα για το cv οχι για τραπεζες και αλλα επισημα... Καμια ιδεα? Μαλλον νοεμβριο με βλεπω για πανω. Ως τοτε?

          Ευχαριστω!!!

          Comment


            #6
            Δεν έχεις κανεναν ωστε να χρησιμοποιησεις τη διευθυνση του;

            Comment


              #7
              Regina οχι δεν εχω. Σημερα βεβαια βρηκα μια λυση. Εταιρια mail forwarding που κανει για γραμματα. Μου δωσε μια διευθυνση με pay as you go κοστος. Κομπλε μαλλον... Ευχαριστω!

              Comment


                #8
                Γραφω σε αλλο ποστ για να απαντηθει ξεχωριστα για να μην σας μπερδευω αλλα και να μην μπερδευτω.Ειμαι παντρεμενος με ενα παιδι .Θα ερθω για αρχη μονος μου οπως ειπα και μετα βλεπουμε.το θεμα ειναι ο γιος μου θα γινει 5 τον σεπτεμβριο.Τι πρεπει να κανω με τα σχολεια γιατι απο οτι εμαθα και διαβασα σε πολλα site(ναι εχω καει στο ψαξιμο) λενε οτι δεν εχει ελληνικα σχολεια και ειναι δυσκολο να σε παρουν στα λεγομενα state school αφου εξαρταται απο το postcode.τι πρεπει να κανω και πως μπορει να παρακολουθησει τα μαθηματα και να κανει παρεα με τα παιδια αν δεν ξερει αγγλικα?τι γινεται σε τετοιες περιπτωσεις?Εχει καποιος τυχει με τετοιο θεμα?Και αν ισχυει οτι πρεπει απο αρχες του ετους να κανεις αιτηση για να σου απαντησουν ιουνιο-ιουλιο αν θα τον παρουν.Αυτα για αρχη ελπιζω να μην σας κουρασα.

                Comment


                  #9
                  Καταλαθος το εσβησα το προηγουμενο.Σκεφτομαι να παω στην Αγλλια μαλλον τον οκτωβριο ειναι ο αδερφος μου εκει και ετσι για αρχη θα μεινω εκει.Εχει και εναν γνωστο που μαλλον αμεσα θα ξεκινησω σε ξενοδοχειο στην λαντζα.Απλα επειδη βλεπω σε πολλα site ο καθενας λεει και αλλα θελω να μου πειτε τελικα διαβατηριο χρειαζεται?γιατι καποιοι λενε οτι θα ζητηθει σε καποιες υπηρεσιες και στην τραπεζα.τα χαρτια που πρεπει να μεταφρασω και τα ΘΕΛΟΥΝ ΟΠΟΣΔΗΠΟΤΕ και οχι ισως(καθε σελιδα που ειδα κοστιζει 28€) οποτε και δεν ειναι και μικρο το κοστος για πειραματα.πτυχια,οικογενειακη κατασταση ,ληξιαρχικη πραξη γεννησης,γαμου χρειαζονται?θελουν μεταφραση?πανω κατω τα μισθολογικα τα εμαθα με το Nin ok με το GP και αυτο το καταλαβα.Δεν ξερω αν ξεχασα κατι περιμενω να με ενημερωσετε.ευχαριστω.

                  Comment


                    #10
                    ΤΟ διαβατηριο χρειαζεται 100% σχεδον σε οτι και να κανεις..
                    What doesnt Kill you,Makes you Stronger..

                    Comment


                      #11
                      το μονο που χρειαζεται κανεις εδω στην Αγγλια ειναι Διαβατηριο και Διπλωματα οδηγησης και την Ελληνικη ταυτοτητα και σε καποιες περιπτωσεις Ποινικο μητρωο

                      Comment


                        #12
                        καλο κολπακι αυτο με τις mail forwarding εταιριες δε το γνωριζα

                        Comment


                          #13
                          Originally posted by in2dark View Post
                          Regina οχι δεν εχω. Σημερα βεβαια βρηκα μια λυση. Εταιρια mail forwarding που κανει για γραμματα. Μου δωσε μια διευθυνση με pay as you go κοστος. Κομπλε μαλλον... Ευχαριστω!
                          Βλέπω ότι έχει περάσει ένας χρόνος από αυτή την ανάρτηση, αλλά ήθελα να δω αν εσύ ή κάποιος άλλος χρησιμοποίησε εταιρία mail forwarding. Και αν ναι πως λειτούργει?
                          Σου δίνουν διεύθυνση που μπορείς να χρησιμοποιείς σε διάφορες υπηρεσίες που σου ζητιάνε μόνιμη κατοικία?

                          Comment


                            #14
                            Originally posted by tsiapgiorgos View Post
                            Δεν λέω ωραία είναι, αλλά έχω βαρεθεί να μένω με τους δικούς μου να ψάχνω για προχειροδουλειές των 300€ και να περνάει έτσι ο καιρός χωρίς να ζω για μένα!!!
                            Τι απέγινε τελικά αυτός ο άνθρωπος?

                            Δεν θέλω να το ακουστεί ειρωνικό, αλλά με μια ότι νά ναι δουλειά στην Αγγλία, με 6.50 και 7.50 λίρες την ώρα, θα ζείς/ζείτε για τους εαυτούς σας ή θα τρέχετε πίσω από τους λογαριασμούς δίχως ποτέ να σηκώνετε κεφάλι, μέσα σε κοινόχρηστα δωμάτια και συνθήκες τριτοκοσμικές?

                            Η Αγγλία είναι για όσους έχουν καβάτζα χρήματα αρκετά πίσω τους και χρόνο. Η Αγγλία δεν είναι μέρος που μπορείς με το μεροκάματο να ζήσεις ανθρώπινα. Η Αγγλία είναι για όσους πήγανε φοιτητές και ενταχθήκανε στο σύστημα από νωρίς και άρα λογίζονται ισότιμοι στην αγορά εργασίας. Η Αγγλία είναι πάρα πολύ δύσκολη για άνεργους, τυχοδιώκτες, απελπισμένους κλπ. Το 70% των μεταναστών στην Αγγλία είναι Ινδοί. Αυτοί έρχονται σε οργανωμένες κοινότητες, μπαίνουν κατευθείαν σε δουλειές που ορίζουν οι συμπατριώτες τους ή έχουν κλίκες. Ή τους καλούν για γάμο Ινδοί δεύτερης γενιάς και κατευθείαν παίρνουν υπηκοότητα και Αγγλικά benefits. Εσύ, εγώ ο άλλος Έλληνας δε μπορούμε να πάρουμε Αγγλικά benefits παρά μόνο εάν πληροίς κάποιες προυποθέσεις βασικές. Το σύστημα είναι έτσι φτιαγμένο ώστε κάτω από ένα επίπεδο εισοδήματος να μήν μπορείς να επιβιώσεις.

                            Καλύτερα στην Ελλάδα με 300 ευρώ το μήνα, ειλικρινά. Θα είσαι στο σπίτι σου, δεν θα πληρώνεις ενοίκιο, θα είσαι με την οικογένεια σου, μπορείς να βάλεις στο χωράφι ένα ζαρζαβατικό αν δεν το έχεις κάνει ήδη, μπορείς να γυρίσεις στο χωριό, μπορείς να δουλέψεις εποχιακά στον τουρισμό, μπορείς να βάλεις μέσον να μπείς κάπου τέλοσπάντων μια σύνταξη, ένας γονιός μπορεί να σε συντηρήσει. Εδώ δεν έχεις που να ακουμπήσεις.

                            Δυστυχώς δεν υπάρχει οργανωμένη Ελληνική ή Κυπριακή ομογένεια που να βοηθά τους νέους μετανάστες. Δεν βοηθάνε, δεν ενδιαφέρονται, δεν ξέρουν, φοβούνται, ζηλεύουν, έχουν αφομοιωθεί--δεν ξέρω. Πάντως δεν υπάρχει σύστημα υποδοχής όπως έχουν οι Ινδοί, οι Πακιστανοί, οι Κινέζοι όλες αυτές οι ομάδες που έχουν κατακλύσει τη χώρα.

                            Και οι Άγγλοι φωνάζουν για Brexit, τους φταίνει οι Ευρωπαίοι που στην τελική είναι και χριστιανοί άρα κάποια συνάφεια κουλτούρας υπάρχει, ένας ελάχιστον παρονομαστής, και από την πίσω πόρτα έχουν μπάσει όλη τη σάρα και τη μάρα του πλανήτη. Αυτή η σάρα και η μάρα όμως είναι τόσο οργανωμένοι και δασκαλεμένοι, με χαμηλό προφίλ, που όχι μόνο επιβιώνουν αλλά και διαιωνίζονται και εγκαθίστανται με τις καλύτερες προυποθέσεις.

                            Εμείς, κουκουρούκου, όπου βγεί, βάρα στο ψαχνό πατριώτη και όπως κάτσει η μπίλια. Γι αυτό και τα περισσότερα από αυτά τα ποστ και οι γράφοντες αυτά τα πόστ, έχουν κατάληξη διαφορετική από αυτή που ονειρεύονται.

                            Παιδιά, η Ελλάδα διαλύθηκε και κατέρρευσε γιατί όλα γίνονται στο βρόντο, τυχαία και δίχως οργάνωση. Μην μεταφέρετε αυτή τη λάθος νοοτροπία στην Αγγλία γιατί θα την πατήσετε. Τουλάχιστον μαζέψτε αρκετά λεφτά, κατά τη γνώμη μου τουλάχιστον ένα δεκάρικο θέλεις μέσα στον νερό για το πρώτο 6μηνο για να αντέξεις μέχρι να βρείς δουλειά με 9-9.5 λίρες κατώτατο μισθό και εκτός Λονδίνου

                            Comment


                              #15
                              Άκυρο αυτό που λες για τους Ινδούς αλλά δεν θα μπω στην διαδικασία να το αναλύσω γιατί είναι άλλο θέμα.

                              Καλύτερα στην Ελλάδα με 300 ευρώ το μήνα, ειλικρινά. Θα είσαι στο σπίτι σου, δεν θα πληρώνεις ενοίκιο, θα είσαι με την οικογένεια σου, μπορείς να βάλεις στο χωράφι ένα ζαρζαβατικό αν δεν το έχεις κάνει ήδη, μπορείς να γυρίσεις στο χωριό, μπορείς να δουλέψεις εποχιακά στον τουρισμό, μπορείς να βάλεις μέσον να μπείς κάπου τέλοσπάντων μια σύνταξη, ένας γονιός μπορεί να σε συντηρήσει. Εδώ δεν έχεις που να ακουμπήσεις.
                              Θα συμφωνήσω μαζί στο βαθμό ότι όντως πολλοί έρχονται με φουσκωμένα τα μυαλά. Απο κει και πέρα με τα 300 ευρώ, κι αν τα βρεις, πως θα βάλεις στην άκρη το δεκαχίλιαρο ? αν θέλεις για ένα διάστημα μπορείς να επιβιώσεις μέσα στο Λονδίνο με τον βασικό. Απο κει και πέρα είναι θέμα αντοχών του καθενός. Άσχετα με το αν κάποιος έχει χρήματα παραπάνω ή τι πτυχία έχει, είναι θέμα οργάνωσης και προπάντως χαρακτήρα. Υπάρχει κόσμος που πραγματικά έρχεται με λίγοστα χρήματα και τα καταφέρνει και να βρεί προσωρινή δουλειά και στην πορεία να βρεί κάτι καλύτερο, βέβαια θέλει πολλές αντοχές και στην θεωρία πολλοί το λένε αλλά λίγοι το κάνουνε. Αντίστοιχα ξέρω και κόσμο που ήρθε με παραπάνω απο δεκαχίλιαρο, τα λεφτά τελειώνουν και ακόμα δεν έχουν καταφέρει να βρουν κάτι.

                              Comment

                              Working...
                              X