Announcement

Collapse
No announcement yet.

Απορόφηση νέων στην αγορά εργασίας της Γερμανίας

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

    Απορόφηση νέων στην αγορά εργασίας της Γερμανίας

    Καλησπέρα σε όλο το φόρουμ,γράφω για πρώτη φορά και θα ήθελα να θίξω ένα θέμα που δεν έχω βρει απάντηση στα θέματα που διάβασα (ελπίζω να μην παρελιψα κάτι),πρόκειται για το θέμα της απορρόφησης των νεοεισερχόμενων στην αγορά εργασίας που αποφασίζουν να κάνουν αυτή την αρχή στη γερμανία. Είμαι ηλεκτρολόγος μηχανικός Τ.Ε και φυσικά άνεργος και χωρίς εμπειρία παρά μόνο την 6 μηνών πρακτική άσκηση και με ένα χρόνο προσπαθειών να βρώ εργασία στο αντικείμενο πλέον είναι ξεκάθαρο οτι οι πόρτες δεν ανοίγουν με τίποτα στην Ελλάδα,έτσι έχω βάλει μπροστά τη διαδικασία να μεταναστεύσω στη γερμανία. Φαντάζομαι οτι θα είναι και άλλα παιδιά στη θέση μου που τους απασχολεί το ζήτημα αυτό οπότε ελπίζω να υπάρξη κάποια ανταπόκριση και να πάρουμε κάποιες απαντήσεις.
    Απο τις εμπειρίες σας,δίνονται ευκαιρίες στους νέους με δεδομένο οτι ξέρουν τη γλώσσα εννοείται ή υπάρχει και εκεί η νοοτροπία εισαι άπειρος θέλουμε έμπειρο(και εμείς πότε θα την αποκτήσουμε?).
    Οι απορίες είναι πολλές για κάποιον που ετοιμάζεται γι αυτό το βήμα,ελπίζω κάποια στιγμή να μπορώ και εγω να δώσω τα φώτα μου σε κάποιον αλλό.

    Ευχαριστώ εκ των προτέρων.

    #2
    Κατα κανονα βρισκεις δουλεια οταν εχεις καποιο πτυχιο εφ οσον ξερεις και τη γλωσσα. Υπαρχουν πολλες εταιριες δανεισμου προσωπικου (leifirmen) που θα σε βοηθησουν ευκολοτερα να μπεις στην αγορα που ειναι και το ζητουμενο. Ξεκινα στελνε βιογραφικα και αναλογα την ανταποκριση βγαλε τα συμπερασματα σου.

    Comment


      #3
      Αυτο με το δανεισμό εργαζομένων δεν ξέρω πόσο καλό μπορεί να είναι. Για αρχή δεν σου λέω να το απορρίψεις αν σου γίνει πρόταση πχ ενώ είσαι Φρανκφούρτη να σου πει πρέπει να πας 1 χρόνο Αμβούργο γιατί έχουμε εκεί κάποιο project. Μπορεί να κάνεις ταξίδια και να βλέπεις καινούργια μέρη αλλά από ένα σημείο και μετά είναι κουραστικό.

      Comment


        #4
        Ευχαριστώ για τις απαντήσεις σας, το να στείλω αυτή τη στιγμή βιογραφικά νομίζω δεν θα αποφέρει κάτι γτ δεν γνωρίζω ακόμη τη γλώσσα(τώρα αρχίζω) απλώς θέλω να έχω μια εικόνα για όταν θα είμαι έτοιμος.
        kostasA89 δηλαδη στα γραφεία ενοικίασης προσωπικού σε στέλνουν σε οποιαδήποτε πόλη υπάρχει ανάγκη?

        Comment


          #5
          Δεν είναι απαραίτητα γραφεία προσωπικού. Την τακτική αυτή ακολουθούν κυρίως οι μικρές εταιρείες "νοικιάζοντας" εργαζόμενους σε μεγάλες εταιρείες. Ο λόγος είναι το μεγάλο κέρδος της εταιρείας. Μια μεγάλη εταιρεία δεν την συμφέρει να κάνει συμβάσεις σε εργάζομενους (λόγω πολλών project από διαφορετικά πεδία) και έτσι καταφεύγει να νοικιάζει εργαζόμενους από άλλες εταιρείες για κάποιο διάστημα (ανάλογα με το project). Π.χ. εσύ με την εταιρεία που θα δουλέψεις αν σε πάρουν (λογικά σαν junior) θα παίρνεις κάπου κοντά στα 2000 ευρώ. Μπορεί να σε νοικιάσει για κάποιο διάστημα με κόστος 3000+ ευρώ. (κέρδος)

          Comment


            #6
            μάλιστα,ευχαριστώ για τις πληροφορίες. Φαντάζομαι θα τα μάθω καλύτερα και απο κοντά με το καλό! ευχαριστώ πολύ.
            Οποιος έχει κάποια εμπειρία σχετικά με το θέμα ας μας έδινε και αλλες πληροφορίες!!!

            Comment

            Working...
            X