Announcement

Collapse
No announcement yet.

Μεταναστευση στην

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

    Μεταναστευση στην

    Καλησπερα σε ολους,
    Ειμαι 19 χρονων και εξαιτιας την οικονομικης δυσχερειας της χωρας μας επρεπε να αφησω την πολη που ζουσα αμεσως μετα το σχολειο και να μετακομισω στην Ροδο που λογω της τοποθεσιας εχει καπως καλυτερες συνθηκες ζωης(εννοω σε θεσεις εργασιας)δεν εδωσα πανελληνιες ουτε εχω την οικονομικη ανεση να σπουδασω κατι στην Ελλαδα οποτε με αφορμη μιας φιλης που εφυγε με την οικογενεια της στην Γερμανια,αποφασισα αφου δεν εχω κατι να χασω απο Σεπτεμβρη να μεταναστευσω και εγω.. Εδω λοιπον ειναι που σας παρακαλω πολυ να με βοηθησετε με καποιες αποριες για να εχω μια πληρη εικονα του τι μπορω να κανω (συγγνωμη αν εχουν ξανααναφερθει σε προηγουμενα μηνυματα, διαβασα οσα περισσοτερα μπορουσα αλλα δεν εβρισκα καποιο να με βοηθησει)..
    Καταρχας ειχα κανει καποια μαθηματα γερμανικων στο σχολειο αλλα τιποτα σημαντικο που παει να πει οτι γνωριζω μονο τα βασικα. Γνωριζετε αμα υπαρχει καποιο ειδικο σχολειο για μεταναστες; Απο οτι με εχει πληροφορησει η φιλη μου η περιοχη εχει πολλους Ελληνες και πολυ πιθανον να δουλεψω σε ενα ελληνικο εστιατοριο αρα να μην μου χρειαστουν στην δουλεια αλλα σιγουρα στο μελλον θα μου χρειαστουν.. Επισης γνωριζετε αμα μπορω να συνεχισω για σπουδες εκει περα; νομιζω πως ειμαι πολυ καλα ηλικιακα και οσο ειναι νωρις ακομα θα ηθελα να κανω κατι με απηχηση ακομα και στην Ελλαδα αν αποφασιζα αργοτερα να ξαναγυρισω..
    Επισης θα ηθελα βοηθεια αμα καποιος γνωριζει για τα εγγραφα που θα χρειαστω να παρω μαζι μου σαν πρωτη φορα και γενικα μια μικρη βοηθεια με το τι πρεπει να κανω με την γραφειοκρατια. Θα μπορεσω να τα τακτοποιησω μονη μου απο την Γερμανια; Δεν θα χρειαστουν χαρτια απο γονεις κτλπ αφου ειμαι ενηλικη ετσι;

    Ευχαριστω εκ των προτερων
Working...
X