Announcement

Collapse
No announcement yet.

ΕΡΓΑΣΙΑ-ΠΛΗΡΟΦΟΡΙΕΣ-ΒΡΕΦΟΝΗΠΙΟΚΟΜΟΣ

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

    ΕΡΓΑΣΙΑ-ΠΛΗΡΟΦΟΡΙΕΣ-ΒΡΕΦΟΝΗΠΙΟΚΟΜΟΣ

    Καλη σας ημερα!Χρειαζομαι τα φωτα σας,ειμαι 30 χρονων και δουλευω χρονια σε ενα τηλεφωνικο κεντρο για εξυπ.πελατων. Ωστοσο εχω πτυχιο βοηθου βρεφονηπιοκομου απο ΟΑΕΔ και προυπηρεσια 2 χρονια στο επαγγελμα μου.Ψαχνω δουλεια στο εξωτερικο για Ευρωπη.Πρωτη επιλογη εχω τη Γερμανια γιατι εχω φιλο που σπουδαζει εκει εχω παει Μοναχο 3 φορες μεχρι τωρα και εχω μια μικρη γευση για τη νοοτροπια.Ξεκιναω Γερμανικα τον οκτωμβρη με ελπιδα να εχω το Β1 μεχρι το επομενο καλοκαιρι και να ψαξω για δουλεια.Τι πιθανοτητες εχω να βρω εργασια στο επαγγελμα μου ή σε άλλο ?Κι αν οχι Γερμανια προτεινετε αλλη χωρα καλυτερα?

    #2
    Μα κανεις?????

    Comment


      #3
      Originally posted by vivi84 View Post
      Καλη σας ημερα!Χρειαζομαι τα φωτα σας,ειμαι 30 χρονων και δουλευω χρονια σε ενα τηλεφωνικο κεντρο για εξυπ.πελατων. Ωστοσο εχω πτυχιο βοηθου βρεφονηπιοκομου απο ΟΑΕΔ και προυπηρεσια 2 χρονια στο επαγγελμα μου.Ψαχνω δουλεια στο εξωτερικο για Ευρωπη.Πρωτη επιλογη εχω τη Γερμανια γιατι εχω φιλο που σπουδαζει εκει εχω παει Μοναχο 3 φορες μεχρι τωρα και εχω μια μικρη γευση για τη νοοτροπια.Ξεκιναω Γερμανικα τον οκτωμβρη με ελπιδα να εχω το Β1 μεχρι το επομενο καλοκαιρι και να ψαξω για δουλεια.Τι πιθανοτητες εχω να βρω εργασια στο επαγγελμα μου ή σε άλλο ?Κι αν οχι Γερμανια προτεινετε αλλη χωρα καλυτερα?
      ΝΗΠΙΑΓΩΓΟΙ: Υπάρχει τεράστια ζήτηση για νηπιαγωγούς στη Γερμανία και ιδιαίτερα στο Μόναχο, Επειδή το επάγγελμα είναι κλειστό δηλ χρειάζεται άδεια άσκησης επαγγέλματος δεν αναγνωρίζονται τα πτυχία άλλων χωρών. Όμως τα καλά νέα είναι ότι τα ελληνικά πτυχία νηπιαγωγών αναγνωρίζονται αμέσως με γερμανικά Β2 ίσως και Β1 αν δουλέψεις για ένα χρόνο ως βοηθός. Τα χρήματα αρχικά είναι όντως γύρω στα 1700 καθαρά. Ξαναλέω ότι στο Μόναχο αν έχεις πτυχίο νηπιαγωγού και Β2 βρίσκεις δουλειά χθες.
      ΒΡΕΦΟΝΗΠΙΟΚΟΜΟΙ: Το ίδιο ισχύει και για βρεφονηπιοκόμους από ΤΕΙ με γερμανικά Β1. Μάλιστα οι βρεφονηπιοκόμοι έχουν ακόμα μεγαλύτερη ζήτηση.
      ΔΑΣΚΑΛΟΙ: Ως δάσκαλος δεν παίρνεις άδεια με ελληνικό ή οποιοδήποτε ξένο πτυχίο γιατί θα πρέπει να διδάξεις γλώσσα και έτσι νομίζω ότι χρειάζεσαι επιπλέον 2 χρόνια εκπαίδευσης για άδεια.

      Τα πτυχία λοιπόν βρεφονηπιοκόμων και νηπιαγωγών από Ελλάδα θεωρούνται εξαιρετικά καλά για τα συγκεκριμένα επαγγέλματα και αποκτάς άμεσα, περίπου σε 10 μέρες άδεια, με γνώση γερμανικών εννοείται.
      Παρακάτω βλέπεις τη διαφήμιση του Μονάχου που ψάχνει για προσωπικό. Υπάρχουν όμως και ιδιωτικοί παιδικοί που ψάχνουν επίσης. Ο δήμος του Μονάχου πληρώνει και έξτρα επιδόματα και εισιτήρια για μετακίνηση.
      Landeshauptstadt München - München sucht pädagogisches Personal


      Το πτυχίο του ΟΑΕΔ δεν ξέρω κατά πόσο θα το αναγνωρίσουν. Για δουλειά ως βρεφονηπιοκόμος το αποκλείω αλλά ίσως να μετρήσει για εργασία ως βοηθός. Στο Μόναχο μπορείς να ενημερωθείς από το Referat fuer Bildung und Sporrts, Υπουργείο Παιδείας της Βαυαρίας

      Comment


        #4
        Originally posted by vivi84 View Post
        Μα κανεις?????
        vivi84 σε ελληνικό φόρουμ είσαι γιατί τόση βιασύνη ?????

        Εύχομαι να σου πάνε όλα καλά μετά από την απάντηση που πήρες μετά από δύο μέρες μόνο, και φυσικά αν τελικά τα καταφέρεις και βρεις δουλειά να γράψεις την όλη διαδικασία για να μπορούν και οι επόμενοι μελλοντικοί μετανάστες με την ίδια ειδικότητα να βοηθηθούν πιο πολύ από σένα...!!!!!
        Όταν η αδικία γίνεται νόμος, τότε η αντίσταση είναι καθήκον!!!

        Comment


          #5
          Σε ευχαριστω για την απαντηση FYGH2014 ηταν πολυ κατατοπιστικη,θα πρεπει να το ψαξω για το πτυχιο ΟΑΕΔ οντως. jimathens νιωθω μια επιθεσης απο μερος σου..δεν την κατανοω ομως. Δεν προσεβαλε κανεις το φορουμ σας ειναι πολυ καλο αλλα δεν γνωριζα οτι χρειαζεται τοσος χρονος για απαντηση νομιζα οτι θα ηταν πιο γρηγορα και στεναχωρεθηκα οτι κανεις δεν θα γνωριζε κατι ισως για την ερωτηση μου.

          Comment


            #6
            Να σε ρωτησω επισης,επειδη μου ειπες οτι σαν βρεφονηπιοκομος το αποκλειεις να μπορω να εργασθω, με βαζουν σαν βοηθο βρεοφονηπιοκομου νομιζεις? Σε αυτο υπαρχει εξελιξη ?πληροφοριακα ρωταω οχι οτι θα αρνηθω βεβαια οποιαδηποτε δουλεια στον κλαδο μου!

            Comment


              #7
              Originally posted by vivi84 View Post
              jimathens νιωθω μια επιθεσης απο μερος σου..δεν την κατανοω ομως. Δεν προσεβαλε κανεις το φορουμ σας ειναι πολυ καλο αλλα δεν γνωριζα οτι χρειαζεται τοσος χρονος για απαντηση νομιζα οτι θα ηταν πιο γρηγορα και στεναχωρεθηκα οτι κανεις δεν θα γνωριζε κατι ισως για την ερωτηση μου.
              Δεν υπάρχει καμία επίθεση και συγνώμη αν αυτό κατάλαβες απλά επειδή δεν θυμάμαι να έχει γράψει άλλο μέλος για το επάγγελμα του βρεφονηπιοκόμου στην Γερμανία για αυτό το είπα και φυσικά το λέω σχεδόν στα περισσότερα μέλη και για άλλα επαγγέλματα γιατί είναι πολύ αναγκαίο αυτό τον καιρό.
              Όταν η αδικία γίνεται νόμος, τότε η αντίσταση είναι καθήκον!!!

              Comment

              Working...
              X