Announcement

Collapse
No announcement yet.

Μετανάστευση στην Αγγλία, αλλά τι εργασία χωρίς fluency στη γλώσσα;

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

    Μετανάστευση στην Αγγλία, αλλά τι εργασία χωρίς fluency στη γλώσσα;

    Γειά σας,

    οι χαιρετούρες μου σε όλα τα παιδιά που έχουν ήδη κάνει το βήμα της μετοίκισης στο Ηνωμένο Βασίλειο, αλλά και σε όλους όσους που το έχουν πάρει απόφαση να φύγουν για εκεί.



    Μπαίνω κατευθείαν στο θέμα, όσο πιο συνοπτικά μπορώ.

    -Οριστική απόφαση να φύγω μόνιμα για Αγγλία. Δεν υπάρχει πλέον καμία προοπτική στην Ελλάδα και δε βλέπω να αλλάζει τίποτα για τουλάχιστον τα επόμενα 2 χρόνια.
    -Απόφοιτος λυκείου 35 ετώ, στο παρελθόν υπάλληλος εμπορικού καταστήματος, μετέπειτα υποστηρικτικός υπάλληλος γραφείου, τα τελευταία δύο χρόνια άνεργος.
    -Αναζήτηση εργασίας από Ελλάδα. Δε μπορώ με τίποτα να πάω Αγγλία και να μείνω εκεί 2,3 ή και παραπάνω μέχρι να βρω κάτι, αν βρώ. Και να τα είχα τα χρήματα πάλι δυσκολο να το εκανα, εκτός και αν ειχα συγγενή/φίλο να με φιλοξενήσει, ή ήμουν υπερ-εξιδικευμένος με 15...πτυχία. Μία και οριστική μετακόμιση στοχεύω.

    'Εχω ξεκινήσει τα ψαξίματά μου περί τι παίζει σε Αγγλία (πόλεις, κόστος ζωής, κατάσταση αγοράς εργασίας, κτλ), εδώ και περίπου 6 μήνες. Εστειλά το βιογραφικό μου σε ένα recruitment agency, αυτό που ενδιέφερε ήταν εκεί που σταμάτησα στην Ελλάδα, δηλαδή γραφειακή δουλειά. Δε με ενδιαφέρει να είναι χαμηλού επιπέδου, δηλαδή ακόμα και receptionist που θεωρείτε η χαμηλότερου επιπέδου δουλειά γραφείου στην Αγγλία. Περίμενα καμιά εβδομάδα να με πάρουν τηλέφωνο, αλλά τίποτα. Αποφάσισα να τους καλέσω εγώ, αυτοπεποίθηση αρκετή όσον αφορά τη γλώσσα, που κατέληξε εμεγάλη μου απογοήτευση.

    Το τηλέφωνο το σήκωσε μία κοπελίτσα.

    Δυστυχώς παιδιά δεν μπόρεσα να συνεννοηθώ. πέρα ελαχιστων, δε μπόρεσα να καταλάβω πολλά.

    Ετσι έχουν ανατραπεί κάποια πράγματα. Φοβάμαι ότι τόσοι μήνες αναζήτησης κατέληξαν χωρίς ουσία. Οπως γράφουν και άλλα παιδιά σε άλλα θρεντ, από ότι φαίνεται θα πρέπει και εγώ να κοιτάω για χαμαλίστικες δουλειές τον πρώτο καιρό απλά και μόνο με το σκεπτικό να "δουλέψω" τη γλώσσα, και κατόπιν να ψάξω σε αυτό που με ενδιαφέρει.

    Τι δουλείες τέτοιου τύπου υπάρχουν στην Αγγλία. Μιλάμε ακόμα και για λάντζα;

    Ιδανικά: να έχω τηλέφωνο για συνέντευξη μέχρι το τέλος Αυγούστου.
    Καλά: να έχω τηλέφωνο για συνέντυξη όσο έχει καλό καιρό. Δε θέλω να μπλέξω με μετακομίσεις χειμωνιάτικα σε Αγγλία.
    Τελικός στόχος: οριστική μετσακόμιση μέχρι τέλος αυτού του χρόνου.
    Εχω αποκλείσει Λονδίνο και Σκωτία. Ψάχνω καταρχήν βορειοδυτικά/βόρεια/ δυτικά (Μάντσεστερ, Λίβερπουλ, Ληντς, Κάρντιφ, Νιούκαστλ, κτλ).

    Οτι συμβουλές και πληροφορίες έχετε, θέλω να τις ακούσω. Αν υπάρχουν και άλλα άτομα που βρίσκονται σε αυτή τη φάση, γιατί όχι να συζητήσουμε και πιο διεξοδικά.


    #2
    Ενα μικρο σχολιο περι γλωσσας. Η πρωτη επαφη νομιζω για ολους ειναι σοκ. Εμενα μου πηρε ενα εξαμηνο να συνεννοηθω πληρως αλλα ειχα να εξασκησω την Αγγλικη γλωσσα πολλα χρονια. Ευχομαι να επεσες σε καμια Ινδη ( ) που η προφορα τους ειναι οτι να'ναι. Πρεπει να συνηθισει το αυτι, μην ανησυχεις τοσο πολυ. Και προφανως καλα κανεις και σκεφτεσαι καμια χαμαλοδουλεια για αρχη εαν δεις οτι δεν μπορεις να επικοινωνησεις σωστα στο μεγαλυτερο ποσοστο.

    Comment


      #3
      Kαλησπέρα!Ηθελα να σου πω για την γλωσσα ότι μπορει να σε βοηθησει αν ακους αγγλικούς σταθμούς μεσω ιντερνετ και αν δεις ταινιες και σειρες αγγλικες και όχι αμερικανικες.Ετσι θα αρχισεις να προσαρμόζεσαι στην προφορα.Εμενα τουλάχιστον με βοηθαει (και εγω ακομη Ελλαδα ειμαι,δεν εχω φυγει).Επισης για Manchester βρηκα δωρεαν μαθηματα αγγλικων για 6 εβδομάδες. Μολις καταληξεις στην πολη μπορεις να ψαξεις για κατι τετοιο.

      Comment


        #4
        Σε ευχαριστώ chococaramel για την απάντηση.

        Πράγματι ήταν ένα σοκ. Σε μία στιγμή νόμιζα ότι είχαν βάλει μαγνητοφωνάκι στο τηλέφωνο. Δεν καταλάβαινα τίποτα. Είναι αυτό που λες, πρέπει να συνηθίσει το αυτί.

        Αυτό το οποίο συμπεραίνω είναι τελικά ότι όσο και να διαβάζεις, όσο και να ακούς, όσο και να παρακολουθείς, το ΣΗΜΑΝΤΙΚΟΤΕΡΟ για να μαστεράρεις μία ξένη γλώσσα είναι να ακούς και να μιλάς face to face με native speakers όσο περισσότερο μπορείς. Πρέπει να έχεις κάποιον να μιλάς.

        Comment


          #5
          Μand εδώ και δύο χρόνια περίπου κάνω κάτι τέτοιο, τους τελευταίους 6-8 μήνες ακόμα περισσότερο, αλλά δυστυχώς το συμπέρασμά μου από προσωπική εμπειρία είναι ότι αυτά με τίποτα δε συγκρίνονται με το να έχεις κάποιον άγγλο και να μιλάς όσο περισσότερο μπορείς μαζί του.

          Κυρίως παρακολουθούσα βίντεο, βέβαια τα περισσότερα αμερικάνικα αγγλικά και ίσως εδώ να ήταν λίγο λάθος. Μπορώ να πω ότι σίγουρα βελτιώθηκα κάπως, το βιογραφικό μου το έγραψα μόνος μου.

          Comment


            #6
            Aν σε κανει να νιώθεις καλυτερα και εγω πριν λιγες μερες επαθα ακριβως το ιδιο.Πηρα σε έναν recruiter,το σηκωσε μια κοπελα,τα μισα δεν τα καταλαβα από αυτά που μου ειπε.Μετα μιλησα με τον recruiter και δεν ειχα κανενα πρόβλημα στο να τον καταλαβω.Μπορει δλδ το έναν να τον καταλαβαίνεις κα τον αλλον όχι. Αυτό μπορει να σου συμβει και στην Ελλαδα ακομη.

            Επισης,η προφορα των Αμερικανων δεν εχει καμια σχεση με των Αγγλων γι αυτό σου διευκρινησα ότι πρεπει να είναι ταινιες ή σειρες αγγλικες.Εγω στην αρχη εβαζα και αγγλικούς υποτιτλους.Τωρα δεν τους χρειαζομαι πια (εννοείται ότι δεν καταλαβαινω τα παντα αλλα καταλαβαινω τα περισσοτερα).

            Comment


              #7
              Originally posted by mand View Post
              Aν σε κανει να νιώθεις καλυτερα και εγω πριν λιγες μερες επαθα ακριβως το ιδιο.Πηρα σε έναν recruiter,το σηκωσε μια κοπελα,τα μισα δεν τα καταλαβα από αυτά που μου ειπε.Μετα μιλησα με τον recruiter και δεν ειχα κανενα πρόβλημα στο να τον καταλαβω.Μπορει δλδ το έναν να τον καταλαβαίνεις κα τον αλλον όχι. Αυτό μπορει να σου συμβει και στην Ελλαδα ακομη.

              Επισης,η προφορα των Αμερικανων δεν εχει καμια σχεση με των Αγγλων γι αυτό σου διευκρινησα ότι πρεπει να είναι ταινιες ή σειρες αγγλικες.Εγω στην αρχη εβαζα και αγγλικούς υποτιτλους.Τωρα δεν τους χρειαζομαι πια (εννοείται ότι δεν καταλαβαινω τα παντα αλλα καταλαβαινω τα περισσοτερα).
              Nαι, το κατάλαβα με τον απότομο τρόπο. Είναι πράγματι πολύ διαφορετικά.

              Comment


                #8
                Παιδιά νότια Αγγλία τα αγγλικά είναι καλύτερα όσον αφορά την προφορά. Όσο πιο βόρεια πας η προφορά βαθαίνει. Στο Manchester που βρίσκομαι αν μιλήσεις με ντόπιο δεν καταλαβαίνεις τίποτα απολύτος. Τα μιλάνε πολύ γρήγορα με βαθιά προφορά και κάποιες λέξεις δεν τις προφέρουν όπως πρέπει λόφω συνήθειας !. Ένα 6μηνο εδώ και ακόμη τα περισσότερα δεν τα καταλαβαίνω όταν μιλάω μαζί τους. Το πόσο χρόνο θα χρειαστεί για να αρχίσεις να καταλαβαίνεις εξαρτάται μόνο απο το πόσο θα επικοινωνείς μαζί τους.Στο κέντρο της πόλης ας πούμε τα πράγματα είναι καλύτερα γιατι έχει πολλούς μετανάστες.Τα αγγλικά που ακούτε στο bbc για παράδειγμα είναι μια χαρά αγγλικά !

                Comment


                  #9
                  Ισχυει, ετσι ειναι!

                  Comment


                    #10
                    Σοκ και δεος με την προφορα τους Αλλη γλωσσα με αυτην που μαθεναμε στα φροντιστηρια.
                    Αντε τωρα μετα απο 20 χρονια που πηρα το ψευτοπτυχιο αγγλικων να συνεννοηθεις. Πιτσιρικια μιλανε μεταξυ τους και δεν τα πιανω ολα
                    Οποτε εχω χρονο βλεπω ταινιες, σηριαλ, Αγγλικα και οχι Αμερικανικα.

                    Comment


                      #11
                      Βόρεια είναι δύσκολα τα πράγματα. Ήμουν 1 χρόνο Μάντσεστερ και δεν συνήθισα την προφορά τους. Κάποια μου τα κόλλησαν και μένα. Πχ άρχισα να λεω μόντει αντι για μάντει ( monday) ή μονθ αντί για μανθ ( month). Το χειρότερο είναι όμως οτι όσο πιο βαριά προφορά έχει κάποιος, τόσο πιο δύσκολα καταλαβαίνει και εσένα. Μπορεί να πεις μια απλούστατη λέξη η φράση και να σε κοιτάν σαν εξωγήινο λες και τους μίλησες κινέζικα.

                      Στη νότια αγγλία που είμαι τώρα ο κόσμος μιλάει κανονικά αγγλικά, όπως τα μιλάν και στην τηλεόραση. Για κάποιον που δεν είναι πολύ σίγουρος για τα αγγλικά του, και δεν έχει ιδιαίτερο λόγο να πάει βόρεια, θα του πρότεινα να το αποφύγει.

                      Comment


                        #12
                        πράγματι δεν σε καταλαβαίνουν. Συμφωνώ απολύτος!
                        Ένα περιστατικό μόνο θα διηγηθώ. πάω σε ένα σούπερμάρκετ και ήθελα ο άνθρωπος να πάρω ένα σαμπουάν για τα μαλλιά. Τι πιο απλή λέξη και πασίγνωστη. Shampoo !
                        Ε λοιπόν...βρίσκω μια κοπέλα εκεί υπάλληλο του καταστήματος και τι ρωτάω που είναι τα σαμπουάν. Είναι φοβερό ...με κοιτούσε σαν εξωγήινο ! αυτο ακριβώς που λέει ο troberto.
                        8 φορές το είπα...ΑπΪΣΤΕΥΤΟ. τι σαμ..πού είπα. τι σαμπουάν...και τι δεν είπα. Στην όγδοη το κατάλαβε αλλά το γεγονός αυτό με έκανε να βγώ απο το σούπερμάρκετ ράκος!!! καλά λέω εντάξει....τα ρέστα μου !!!

                        Comment


                          #13
                          Γιατι αμα παμε Κρητη θα τα καταλαβουμε ολα? Οσα για μερικα χωρια στην επαρχια της Ελλαδας, οκ δεν το αναφερω καν

                          Πολυ γελιο https://www.youtube.com/watch?v=Obc5jqWM0-o

                          Comment


                            #14
                            Πάντως το συμπέρασμα που βγάζω, είναι οτι εάν δεν έχεις κάποιον να εξασκήσε στο άκουσμα/ομιλία αγγλικής, δεν κάνεις τίποτα.

                            Comment


                              #15
                              παιδιά μην πανικοβάλλεστε για τα αγγλικά σας θες δεν θες θα τα μάθεις εγώ ήρθα Αγγλία για ανεύρεση εργασίας πριν έξι χρόνια γνωρίζοντας στα αγγλικά μόνο το όνομα μου και να μετρώ από το ένα μέχρι το δέκα Στην Αγγλία τα πράγματα είναι πολύ οργανωμένα δωρεάν μαθήματα σε κάθε δήμο το αποτέλεσμα είναι αυτή τη στιγμή δουλεύω σε αγγλική κατασκευαστική εταιρία και μιλάω και γράφω μόνο αγγλικά και βασικό είναι για ανεύρεση εργασίας πρέπει να βρίσκεσαι εδώ και όχι Ελλάδα

                              Comment

                              Working...
                              X