Announcement

Collapse
No announcement yet.

Μεταναστευση - Πτυχία / Οικογένεια / Προετοιμασία /Χρόνοι

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

    Μεταναστευση - Πτυχία / Οικογένεια / Προετοιμασία /Χρόνοι

    Καλημέρα στην κοινότητα.

    Ελπίζω να μην κουράζω με θέματα που μπορεί να έχουν απαντηθεί και ζητώ εκ των πρότερων συγνώμη αλλά δεν μπόρεσα να εντοπίσω όλες τις πληροφορίες που όλοι σας έχετε δώσει.


    Είμαι 42 χρονών, Μηχανολόγος Μηχανικός ΑΠΘ (2000) με μεταπτυχιακό MBA (Αγγλικό πανεπιστήμιο 2008) και τελειώνω και 2ο μεταπτυχιακό σε Σύγχρονες Μέθοδοι Σχεδιασμού και Ανάλυσης στη Βιομηχανία (Ενεργειακά Συστήματα, Βιομηχανικές Διεργασίες και Τεχνολογίες Αντιρρύπανσης 2015-2016).
    Παντρεμένος με 2 παιδιά (4.5 και 1.5 ετών).
    Μόνιμος Ενεργειακός Επιθεωρητής / Κάτοχος πτυχίου ΑΣΠΑΙΤΕ / ΕΟΠΠΕΠ πιστοποίηση εκπαιδευτου ενηλίκων / πιστοποιητικό εσωτερικού επιθεωρητού και πολλές ώρες διδασκαλίας σε μεταδευτεροβάθμια εκπαίδευση.
    Σύζυγος απόφοιτος λυκείου (χρωστάει 3 μαθήματα για φυτικής παραγωγής ΤΕΙ - δεν νομίζω να το τελειώσει ποτέ).
    Εμπειρία σε βιομηχανία και ΙΚΤΕΟ. (κοντά 10 χρόνια συνολικά)

    Ερωτήσεις:

    Με ποιά κατηγορία μπορώ να ζητήσω VISA μεταναστευτική;

    Τί χρόνους να υπολογίζω περίπου μέχρι να πώ μπαίνω στο αεροπλάνο και πάω;

    Από εμπειρία σας αξίζει να ψάξω για δουλειά και μόλις παρουσιαστεί να δεχτώ πρόσκληση; ή να πάω και να ψάξω για εργασία;(λογω ειδικότητας και μεταπτυχιακών κάτι τέτοιο κατάλαβα οτι μπορώ να κάνω)

    Τα πτυχία αναγνωρίζονται;
    Αν ΝΑΙ: μπορώ να ξεκινήσω διαδικασίες απο Ελλάδα;
    Πόσο χρόνο παίρνει να αναγνωρίσεις δικαιώματα;

    Αν όλα πάνε καλά και γίνει μετεγκατάσταση, η σύζυγος λογικά δεν μπορεί να εργαστεί. Για πόσο καιρό δε θα μπορεί;

    Τα παιδιά; Υπάρχει κάτι για αυτά; (σχολείο, υποχρεώσεις, γλώσσα κτλ κτλ)


    Σας Ευχαριστώ ΟΛΟΥΣ
    Καλή Δύναμη


    Υ.Γ. 45.000$ είναι καλά για μια οικογένεια με 4 μέλη, Σωστά; (γνωρίζω πως εξαρτάται απο την περιοχή). Ψάχνοντας αγγελίες γράφουν, κάποιες, μισθό. Αυτό το νούμερο είναι πρό φόρων; (οι φόροι είναι πόσο %;)

    #2
    Originally posted by spgoodis View Post
    Καλημέρα στην κοινότητα.

    Ελπίζω να μην κουράζω με θέματα που μπορεί να έχουν απαντηθεί και ζητώ εκ των πρότερων συγνώμη αλλά δεν μπόρεσα να εντοπίσω όλες τις πληροφορίες που όλοι σας έχετε δώσει.


    Είμαι 42 χρονών, Μηχανολόγος Μηχανικός ΑΠΘ (2000) με μεταπτυχιακό MBA (Αγγλικό πανεπιστήμιο 2008) και τελειώνω και 2ο μεταπτυχιακό σε Σύγχρονες Μέθοδοι Σχεδιασμού και Ανάλυσης στη Βιομηχανία (Ενεργειακά Συστήματα, Βιομηχανικές Διεργασίες και Τεχνολογίες Αντιρρύπανσης 2015-2016).
    Παντρεμένος με 2 παιδιά (4.5 και 1.5 ετών).
    Μόνιμος Ενεργειακός Επιθεωρητής / Κάτοχος πτυχίου ΑΣΠΑΙΤΕ / ΕΟΠΠΕΠ πιστοποίηση εκπαιδευτου ενηλίκων / πιστοποιητικό εσωτερικού επιθεωρητού και πολλές ώρες διδασκαλίας σε μεταδευτεροβάθμια εκπαίδευση.
    Σύζυγος απόφοιτος λυκείου (χρωστάει 3 μαθήματα για φυτικής παραγωγής ΤΕΙ - δεν νομίζω να το τελειώσει ποτέ).
    Εμπειρία σε βιομηχανία και ΙΚΤΕΟ. (κοντά 10 χρόνια συνολικά)

    Ερωτήσεις:

    Με ποιά κατηγορία μπορώ να ζητήσω VISA μεταναστευτική;

    Τί χρόνους να υπολογίζω περίπου μέχρι να πώ μπαίνω στο αεροπλάνο και πάω;

    Από εμπειρία σας αξίζει να ψάξω για δουλειά και μόλις παρουσιαστεί να δεχτώ πρόσκληση; ή να πάω και να ψάξω για εργασία;(λογω ειδικότητας και μεταπτυχιακών κάτι τέτοιο κατάλαβα οτι μπορώ να κάνω)

    Τα πτυχία αναγνωρίζονται;
    Αν ΝΑΙ: μπορώ να ξεκινήσω διαδικασίες απο Ελλάδα;
    Πόσο χρόνο παίρνει να αναγνωρίσεις δικαιώματα;

    Αν όλα πάνε καλά και γίνει μετεγκατάσταση, η σύζυγος λογικά δεν μπορεί να εργαστεί. Για πόσο καιρό δε θα μπορεί;

    Τα παιδιά; Υπάρχει κάτι για αυτά; (σχολείο, υποχρεώσεις, γλώσσα κτλ κτλ)


    Σας Ευχαριστώ ΟΛΟΥΣ
    Καλή Δύναμη


    Υ.Γ. 45.000$ είναι καλά για μια οικογένεια με 4 μέλη, Σωστά; (γνωρίζω πως εξαρτάται απο την περιοχή). Ψάχνοντας αγγελίες γράφουν, κάποιες, μισθό. Αυτό το νούμερο είναι πρό φόρων; (οι φόροι είναι πόσο %;)

    Γειά σου spgoodis, λοιπόν είναι πολύυυυυυυυ δύσκολο να πάρει κάποιος την άδεια για να εργαστεί και ζήσει στην Αμερική!

    Με ποιά κατηγορία μπορώ να ζητήσω VISA μεταναστευτική;
    οι κατηγορίες είναι εδω:
    Μετανάστευση στις ΗΠΑ – Μέρος 1ο: Γενικά | λ:ηρ

    Για να πάς στην Αμερική και να εργαστείς πιο συγκεκριμένα το βρίσκω σχεδόν αδύνατο όπως θα διάβασες.

    Δες και αυτό, σου το αναφέρω πάλι απο το κείμενο για να καταλάβεις, επειδή ανέφερες τις σπουδές σου και την προϋπηρεσία σου:

    Με εργοδοτική προσφορά

    "Αν έχετε εξασφαλίσει προσφορά εργασίας από εργοδότη στις ΗΠΑ που είναι πρόθυμος να μεριμνήσει για τα μεταναστευτικά σας, θα πάρει 6-9 μήνες να σας χορηγηθεί μια ειδική άδεια εισόδου, η H1B. Πρόκειται για θεώρηση εισόδου (βίζα) που σας επιτρέπει να εργαστείτε μόνο για τον συγκεκριμένο εργοδότη. Η έκδοσή της θεώρησης αυτής είναι προβληματική για δυο κυρίως λόγους. Η κυβέρνηση των ΗΠΑ διαθέτει γύρω στις 65.000 τέτοιες θεωρήσεις ετησίως. Η ζήτηση είναι τόσο μεγάλη που οι αιτήσεις ξεπερνούν τον αριθμό αυτό από την πρώτη μέρα που διατίθενται οι βίζες αυτές. Ο δεύτερος λόγος, είναι το κόστος για τον εργοδότη: μια H1B βίζα κοστίζει γύρω στις $6.000 και στο διάστημα που η αίτηση εκκρεμεί ο εργοδότης μένει με μια θέση εργασίας κενή. Αν χορηγηθεί η βίζα ο εργαζόμενος μπορεί να αλλάξει εργοδότη σχετικά απλά — επειδή η έκδοση νέας H1B για τον επόμενο εργοδότη δεν υπόκειται σε αριθμητικούς περιορισμούς.

    Από τη στιγμή πάντως που θα αποκτήσετε την H1B μπορείτε να κάνετε αίτηση για πράσινη κάρτα. Η βίζα H1B έχει διάρκεια 3 ετών και μπορεί να ανανεωθεί για άλλα τρία. Στο διάστημα των 6 αυτών ετών θα πρέπει να αποκτήσετε πράσινη κάρτα. Αλλιώς, στο τέλος της 6ετίας θα πρέπει να επιστρέψετε στην Ελλάδα.

    Η χορήγηση πράσινης κάρτας απαιτεί 1-2 χρόνια και κοστίζει $5000-$10000 — ίσως και περισσότερο. Η ανάθεση της υπόθεσης σε έμπειρο δικηγόρο είναι αναπόφευκτη.

    Πέντε χρόνια μετά την χορήγηση της πράσινης κάρτας έχετε το δικαίωμα να ζητήσετε την Αμερικανική υπηκοότητα. Η διαδικασία πολιτογράφησης κοστίζει περίπου $700, δεν απαιτεί δικηγόρο, και παίρνει γύρω στους 9 μήνες. Η πολιτογράφηση δεν προϋποθέτει την απεμπόληση της Ελληνικής υπηκοότητας. Η διπλή υπηκοότητα δεν είναι πρόβλημα εκτός κι αν έχετε πρόθεση να εργαστείτε σε ευαίσθητους τομείς (πχ Άμυνα) για τους οποίους απαιτείται ειδική διαβάθμιση (security clearance)".

    Μπορείς με την κλήρωση όπως θα διάβασες και θα διαβάσεις εδω απο μέλος μας που κληρώθηκε τον Άλεξ,
    http://www.patriotaki.net/%CE%BC%CE%...16/index3.html

    ή εαν μπορείς ν' ανοίξεις επιχείρηση που και αυτό θέλει πολλάαααααα χρήματα,
    ή
    είσαι διάσημος καλλιτέχνης και χορηγείται η βίζα και με αυτόν τον τρόπο!

    Τα χρήματα που αναφέρεις είναι σχετικά (σίγουρα πολλά για αρχή), ξέρεις στην Αμερική οι φόροι αλλάζουν απο πολιτεία σε πολιτεία, δεν είναι κράτος πρόνειας, τα πάντα είναι ιδιωτικά!

    Καλή συνέχεια!
    Ενα Cupcake την ημέρα την ξενιτιά την κάνει πέρα!

    Comment


      #3
      Originally posted by Zelda View Post
      Γειά σου spgoodis
      Γειά σου Zelda.
      Αυτά που μου έβαλες, ναι το έχω διαβάσει. Απο εκεί μου δημιουργήθηκε η απορία.

      Αναφέρει στο site της πρεσβείας για τις κατηγορίες. Αναφέρει επίσης για ΜΗΧΑΝΙΚΟΥΣ και αναφέρει και για MASTER & PhD (μόνο διδακτορικό δεν έχω).
      Οπότε, μπορώ να πάω έτσι λόγω ειδικότητας και μεταπτυχιακού να ζητήσω ΜΟΝΟΣ μου Visa;

      Το σκεπτηκό μου (πολύ πιθανό να είναι και τέρμα λάθος) είναι να μπορέσω να πάρω χαρτιά να μπώ με δικαίωμα να εργαστώ. Υπάρχει γνωστός (συγγενείς του κουμπάρου με εστιατόρια) που θα μπορούσα να εργαστώ μέχρι να βρώ κάτι στην ειδικότητά μου ΑΠΟ ΕΚΕΙ ομως.

      Η απορία παραμένει: Μηχανικός (είναι στις ειδικότητες που επιτρέπουν) με Μεταπτυχιακούς τίτλους σπουδών, μπορεί να μπεί χωρίς πρόσκληση για εργασία (απο εργοδότη); Δηλαδή να αναζητήσει μετα;

      Μένει πως θέλει 9-12 μήνες για να πας σε περίπτωση πρόσκλησης (πράγμα που κάνει εν μέρη απαγορευτική την πρόσκληση απο κάποιο εργοδότη)

      Η άλλη απορία εξακολουθεί επίσης:
      Τα πτυχία αναγνωρίζονται; (ναι; οχι; ισως;)
      Υπάρχει διαδικασία αναγνώρισης των πτυχίων; (δηλαδή μπορώ να κάνω ηλεκτρονικά αίτηση για αναγνώριση τίτλων σπουδών με σκοπό την απόκτιση ΙΣΟΤΙΜΩΝ δικαιομάτων στην εργασία εκεί;


      Αν δεχτώ (με το καλό) πρόσκληση και πάω; Η σύζυγος για πόσο καιρό δεν μπορεί να εργαστεί;
      Για τα παιδιά προβλέπεται κάτι; (Ελληνικό ή Αμερικάνικο σχολείο; κάτι οτιδήποτε. ) για το θέμα αυτό δεν βρηκα κατι.


      Ευχαριστώ και πάλι

      Comment


        #4
        Originally posted by spgoodis View Post
        Γειά σου Zelda.
        Αυτά που μου έβαλες, ναι το έχω διαβάσει. Απο εκεί μου δημιουργήθηκε η απορία.

        Αναφέρει στο site της πρεσβείας για τις κατηγορίες. Αναφέρει επίσης για ΜΗΧΑΝΙΚΟΥΣ και αναφέρει και για MASTER & PhD (μόνο διδακτορικό δεν έχω).
        Οπότε, μπορώ να πάω έτσι λόγω ειδικότητας και μεταπτυχιακού να ζητήσω ΜΟΝΟΣ μου Visa;

        Το σκεπτηκό μου (πολύ πιθανό να είναι και τέρμα λάθος) είναι να μπορέσω να πάρω χαρτιά να μπώ με δικαίωμα να εργαστώ. Υπάρχει γνωστός (συγγενείς του κουμπάρου με εστιατόρια) που θα μπορούσα να εργαστώ μέχρι να βρώ κάτι στην ειδικότητά μου ΑΠΟ ΕΚΕΙ ομως.

        Η απορία παραμένει: Μηχανικός (είναι στις ειδικότητες που επιτρέπουν) με Μεταπτυχιακούς τίτλους σπουδών, μπορεί να μπεί χωρίς πρόσκληση για εργασία (απο εργοδότη); Δηλαδή να αναζητήσει μετα;

        Μένει πως θέλει 9-12 μήνες για να πας σε περίπτωση πρόσκλησης (πράγμα που κάνει εν μέρη απαγορευτική την πρόσκληση απο κάποιο εργοδότη)

        Η άλλη απορία εξακολουθεί επίσης:
        Τα πτυχία αναγνωρίζονται; (ναι; οχι; ισως;)
        Υπάρχει διαδικασία αναγνώρισης των πτυχίων; (δηλαδή μπορώ να κάνω ηλεκτρονικά αίτηση για αναγνώριση τίτλων σπουδών με σκοπό την απόκτιση ΙΣΟΤΙΜΩΝ δικαιομάτων στην εργασία εκεί;


        Αν δεχτώ (με το καλό) πρόσκληση και πάω; Η σύζυγος για πόσο καιρό δεν μπορεί να εργαστεί;
        Για τα παιδιά προβλέπεται κάτι; (Ελληνικό ή Αμερικάνικο σχολείο; κάτι οτιδήποτε. ) για το θέμα αυτό δεν βρηκα κατι.


        Ευχαριστώ και πάλι
        Αυτό με τους μηχανικούς που το λεει; ,
        το θέμα είναι ότι οι τίτλοι θα πρέπει να είναι από τα εκεί πανεπιστήμια, ως μεταπτυχιακά ή μάστερ.
        Η προϋπηρεσία σου μπορεί να αναγνωριστεί.
        Το ότι θα δουλεύεις σε εστιατόριο θα είναι παράνομο και επικίνδυνο!!
        Θα σε συμβούλευα να ρωτήσεις κάποιον δικηγόρο, για το θέμα σου.

        Τώρα τα ελληνικά σχολεία είναι ιδιωτικά, σχεδόν παντού στις ελληνικές ορθόδοξες εκκλησίες, λειτουργούν απογευματινά ελληνικά σχολεία.

        Θα πρέπει να ξοδέψεις πολύ χρόνο και χρήμα για σπουδές και εύρεση εργασίας και μετέπειτα η πρόσκληση από τον εργοδότη! :-B.

        Συμβουλή μου όσο θα το ψάχνεις μπες στην κλήρωση για την πράσινη κάρτα!!;-)

        Καλή συνέχεια!
        Ενα Cupcake την ημέρα την ξενιτιά την κάνει πέρα!

        Comment


          #5
          Απαντω μπαγιάτικα και εδω διοτι μπορεί να υπάρξουν άλλοι στο μέλλον που ενδιαφέρονται για το ίδιο πράγμα.

          Το μέλος που έκανε το αρχικό ποστ εχει κάνει εντυπωσιακές σπουδές και δεν ειναι δύσκολο κατ' αρχήν να μεταναστεύσει. Προϋπόθεση ειναι να βρει δουλεια πρώτα και να του εχει γίνει προσφορά. Τη σελίδα του Ηρακλειώτη τη γνωρίζω και ειναι πολυ καλή. Γνωρίζω επισης τον Ηρακλειώτη προσωπικά πολυ καλα. Θα διαφωνήσω όμως μαζί του σε ορισμένα πράγματα. Δεν παίρνει 9 μήνες η H1B. Εγω την έβγαλα σε δυο βδομάδες και δεν στοίχισε τόσα πολλα στο πανεπιστήμιο μου, νομίζω ήταν γύρω στα $1500. Η δε υπηκοότητα εξαρτάται. Συνήθως ειναι πέντε χρόνια αναμονή μετά την πράσινη κάρτα, αλλα δεν παίρνει εννιά μήνες. Σου λένε να κανείς αίτηση τρεις μήνες πριν τελειώσουν τα πέντε χρόνια ωστε να ορκιστείς ακριβώς στα πέντε χρόνια. Η μόνη εξαίρεση ειναι αν θέλεις να αλλάξεις όνομα, στην οποία περίπτωση, για να το κανείς τσάμπα και χωρίς πολλές διατυπώσεις και ιστορίες, περνάς απο δικαστήριο πριν πάρεις τον όρκο και σου κανει την αλλαγή ο δικαστής πριν σε ορκίσει. Σε αυτή την περίπτωση περιμένεις να βρεις ημερομηνία για το δικαστήριο πάνω απο τρεις μήνες, αλλα δεν ειναι τραγική η αναμονή, άντε να ειναι 6 μήνες.

          Αυτο που εχει σημασία όμως ειναι οι σπουδές και η προσφορά εργασίας. Όσο πιο σημαντικός είσαι στον τομέα σου, τόσο πιο εύκολο ειναι. Ο τωρινός νόμος πέρασε για να ευνοεί άτομα με πολυ πολυ υψηλά προσόντα. Το ίδιο γίνεται και με τις πράσινες κάρτες, δηλαδη έχουν διαβαθμίσεις. Η πρώτη κατηγορία π.χ. ευνοεί όσους θεωρούνται εθνικής σημασίας μετανάστες, π.χ. ένας φίλος μου που έκανε σπουδές στην `Αμερικη και εφηύρε το καλύτερο σκανερ στον κόσμο που ανιχνεύει το Αλζχαιμερ πριν απο ο,τι άλλο υπήρχε μέχρι τώρα. Σηκωτό τον πήρανε οι Αμερικανοί. Μετά έρχονται οι διεθνώς διάσημοι καθηγητές και άλλοι επιστήμονες, αλλα αυτή η αίτηση ειναι φοβερά δύσκολη και θέλει άπειρα χαρτιά. Επειδή όμως πρόκειται για διακεκριμένους στο είδος τους, δεν χρειάζονται απαραίτητα σπόνσορα, μπορούν να καούν αίτηση και μόνοι τους, αν και καλύτερα ειναι να εχει κανείς εργοδότη διοτι τα κανονίζει πιο γρηγορα και δεν σε πιάνει πονοκέφαλος. Μετά έρχεται η βίζα που βγάζει εργοδότης, ο οποίος όμως πρεπει να εξηγήσει γιατι το συγκεκριμένο άτομο ειναι καλύτερο απο τους ντόπιους. Παράδειγμα που γνωρίζω: μια φίλη μου που ειναι λογοθεραπεύτρια τελείωσε μάστερ στην `Αμερικη. Επειδή οι Αμερικανοί δεν ξέρουν ούτε αγγλικά και αυτή ήξερε αγγλικά, ελληνικα και κυρίως ισπανικά φαρσί, της πρόσφεραν δουλεια με διπλό μισθό απο ο,τι ντόπιος που ήξερε μονον αγγλικά. Οταν της κανανε την κάρτα, επρεπε να βάλουνε αγγελια στην εφημερίδα με περιγραφή της θέσης της και να περιμένουνε μήπως εμφανιστεί Αμερικανός, στην οποία περίπτωση θα την απολύανε υποχρεωτικά. Φυσικά δεν εμφανίστηκε κα είσαι πήρε η γυναίκα την πράσινη κάρτα. Σε άλλες περιπτώσεις δεν ειναι τόσο δύσκολα.

          Μετά έρχονται όσοι ζητούν άσυλο η ειναι γενικώς κατατρεγμένοι, εκείνοι που παντρεύονται Αμερικανό, αλλα σας είπα ότι δεν ειναι εύκολες αυτές οι βίζες και επισης υπαρχουν οι επιχειρημάτιες, που πρεπει όμως να επενδύσουν δυο νομίζω εκατομμύρια και να προσλάβουν 10 ντόπιους. Τέλος έρχονται οι συγγενείς πρώτου βαθμού, που όμως πρεπει να περιμένουνε 9-10 χρόνια. Φυσικά υπάρχει και η κλήρωση, αλλα αυτή η περίπτωση ειναι τόσο σπάνια που καλύτερα να κανει κανείς αίτηση μεν, να μην το σκέφτεται δε διοτι οι πιθανότητες ειναι ελάχιστες. Ξέρω τρεις φίλους μου που κληρώθηκαν και μάλιστα οι δυο σε πολυ κακή στιγμή της ζωής και της καρριερας τους, με ανεργία και ετσι. Οι δυο ήταν μηχανικοί και η τριτη ψυχίατρος.

          Στο παλιό μέλος, αν διαβάζει, θα σύστηνα στη γυναίκα του να τελειώσει το πανεπιστήμιο. Τρία μαθήματα δεν ειναι σπουδαίο πράγμα, έφαγε το γάιδαρο, έμεινε η ουρά που λένε και φυσικά ανοίγει περισσότερες πιθανότητες. Οπως είπα: προτιμούνται πλέον οι πολυ μορφωμένοι και με πτυχία.

          Τέλος $45,000 το χρόνο για οικογένεια με δυο παιδιά ειναι ελάχιστα. Επισης σε μηχανικό με τόσες σπουδές θα επρεπε να προσφέρονται περισσότερα. Συμβουλή μου ειναι η άμεση δικτύωση με επαγγελματίες του κλάδου ωστε να μπορέσει να βρει καλή δουλεια. Η φορολογία ειναι άδικη, με τη μέση τάξη να καταρρακώνεται ολο και περισσότερο, ενώ οι σούπερ πλούσιοι πληρώνουν ψυχια. Ένα άλλο τεράστιο ζήτημα ειναι οι φρικτές συνθήκες με την ασφάλεια υγείας που κάνουν την `Αμερικη να φαντάζει τριτοκοσμική. Οι φτωχοί πεθαίνουνε και ακόμα και να είσαι μέσης τάξης, τα λεφτά ειναι πολλα και τα έξοδα φρικιαστικά. Παραδείγματα: έκανα τρεις βδομάδας φυσιοθεραπεία για την οστεοαρθριτιδα στη μέση μου και ο λογαριασμός ήτανε $20,000! Ευτυχώς είχα καλή ασφάλεια που πλήρωσε τα $18,000, αλλα έχω ζήσει και στην Ευρώπη που δεν χρεώνουνε ετσι. Στην παλιά μου δουλεια, η ασφάλεια ήταν τόσο κακή, που ενώ έχω χρονιες ημικρανίες που με έχουν στείλει στο νοσοκομείο, η ασφάλεια μου ενέκρινε μονον τέσσερα χάπια το μήνα, οταν χρειαζόμουν περί τα 12. Για να αγοράσω τα υπόλοιπα 8 απο την τσέπη μου, ήθελα 240 δολάρια το μήνα! Ειναι πολυ σκληρό το σύστημα και μπορείς να βρεθείς στον δρόμο, όποτε προσοχή. Οπως είπα, η τωρινή μου ασφάλεια ειναι εξαιρετική, όποτε μου εγκρίνουν 12 χάπια το μήνα προς 0.75 σεντς κατα μέσον όρο. Και το σύστημα δεν πρόκειται να βελτιωθεί σύντομα διοτι τσινάνε οι Ρεπουμπλικάνοι.

          Comment

          Working...
          X