Announcement

Collapse
No announcement yet.

μοδίστρα στην γερμανια επιχειριση

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

    μοδίστρα στην γερμανια επιχειριση

    Χαιρετώ το φόρουμ ..
    Είμαστε σε σκέψεις εγώ η γυναίκα μου και τα δύο παιδιά μου να ανέβουμε Γερμανία
    Έχω κάποιες απορίες σχετικά με την δραστηριότητα που θέλουμε να κάνει η σύζυγος μου .είναι μοδίστρα ,κάνει επιδιορθώσεις ρούχων ,ράβει και ρούχα από σχέδια που βλέπει σε περιοδικά και μπορεί να βγάλει πατρον μόνη της πάνω στην ιδιομορφία του κάθε σώματος και έχει τελειώσει μια σχολή πατρονιστ .δούλευε 10 χρονιά σε βιοτεχνίες ,στην παραγωγή και 10 χρόνια ως μοδίστρα . είχε μαγαζί επιδιορθώσεων ρούχων .άκουσα ότι στην Γερμανία αυτή η δουλειά έχει πέραση .αλλά πώς να ξεκινήσουμε ..δεν ξέρω έχουμε 3 μηχανές επαγγελματικές κοπτοραπτη ,γαζοτικη ,πλακοραφη .εκεί για να ανοίξεις μαγαζί είναι εύκολο ?...έχει ΟΑΕΕ όπως εδώ ,πόσο πληρώνεις ..μπορεί αυτή την δουλειά να την κάνει σπίτι. .?πως θα πιστοποιήσει τα χρονιά δουλειάς της ,από τα ένσημα ? θα έχει το δικαίωμα να ανοίξει μαγαζί με επιδιορθώσεις?....βασικό είναι ότι δεν γνωρίζουμε γερμανικά …αν και γεννήθηκα Γερμανία έφυγα από κει 5 χρονών αλλά δεν θυμάμαι τίποτα .ήταν η πρώτη μου γλώσσα .τώρα μόνο κάτι λέξεις σκόρπιες. Ηλικίες μας είναι 45 και τα παιδιά 14 και 13 αντίστοιχα .εγώ σκέφτομαι για οικοδομικές δουλείες .το θέμα είναι πως πιστοποιώ ότι είμαι οικοδόμος και ότι γνωρίζω από αυτά .άλλο στην πράξη εδώ στην Ελλάδα ποτέ δεν είχαμε χαρτιά μάστορα ..ασχολούμαι με γυψοσανίδες ,ψευδοροφές ,υπάρχει πιστεύω δουλειά εκεί πάνω σε αυτόν το τομέα, έχω κάνει και πολλές θερμοπροσοψεις (μονώσεις τοίχων εξωτερικά με φελιζόλ και μετα σοβά για ενεργειακή αναβάθμιση κτιρίων . ..δεν ξέρω αν είναι ο ίδιος τρόπος και στην Γερμανία αλλά εύκολα θα προσαρμοστώ πιστεύω ..όμως θα μου ζητήσουν χαρτιά αν ναι να πάω κάπου εδώ στην Ελλάδα να δω αν μπορώ να πάρω από τα ένσημα μου ,η θα με δουν στην πράξη εκεί ..ακυρη ερωτηση βρηκα αυτο

    #2
    ευχαριστώ για τις πληροφορίες αν και νομίζω οτι δεν ειναι αυτή η αρχή ...παντός μάλλον μπερδεύτηκα με όλες αυτες τισ πληροφορίες .υπομονή θέλει ..σιγα σιγα ..διάβασμα αρκετό ...βασικά ψάχνω μάλλον κάτι ποιο απλό ..να ανοίξω ενα μαγαζί για επιδιορθωσεις ρούχων αλλα δεν βρήκα κάτι σχετικό ..αλλα μάλλον δεν έψαξα καλά ...αν γνωρίζετε καλύτερα γερμανικά η αγγλικά παρακαλώ λίγο να μετακινήσει τον στόχο μου ...μην διαβάζω ενα σορό άσχετα ...

    Comment


      #3
      Originally posted by xariscd View Post
      ευχαριστώ για τις πληροφορίες αν και νομίζω οτι δεν ειναι αυτή η αρχή ...παντός μάλλον μπερδεύτηκα με όλες αυτες τισ πληροφορίες .υπομονή θέλει ..σιγα σιγα ..διάβασμα αρκετό ...βασικά ψάχνω μάλλον κάτι ποιο απλό ..να ανοίξω ενα μαγαζί για επιδιορθωσεις ρούχων αλλα δεν βρήκα κάτι σχετικό ..αλλα μάλλον δεν έψαξα καλά ...αν γνωρίζετε καλύτερα γερμανικά η αγγλικά παρακαλώ λίγο να μετακινήσει τον στόχο μου ...μην διαβάζω ενα σορό άσχετα ...

      εχεις π.μ

      Comment


        #4
        Originally posted by xariscd View Post
        αν γνωρίζετε καλύτερα γερμανικά η αγγλικά παρακαλώ λίγο να μετακινήσει τον στόχο μου ...μην διαβάζω ενα σορό άσχετα ...
        Φιλε μου με το συμπάθειο κιολας, αλλα σου παράθεσε ο πατριώτεν ενα σωρό χρήσιμων συνδέσμων να εχεις εναν μπούσουλα κι εσυ του απαντας πως ειναι άσχετα απο πανω. Ενω αναφέρεις πως δεν εχεις ιδεα πως θα κινηθείς γυρνας και κανεις και κριτικη απο πανω.

        Comment


          #5
          Δεν θέλω να δώσω συνέχεια αλλά μάλλον το σχόλιο μου ήταν για την απάντηση που πήρα σε σχέση την την συγκεκριμένη δουλειά τις μοδίστρας εγώ σε αυτούς τους συνδέσμους που ανάφερε δεν μπόρεσα να βρω κάτι αλλά και πάλι είπα ότι ίσως δεν εψαξα καλά .θέλει παραπάνω ψάξιμο. Εξάλλου ευχαρίστησα το φίλο για τις πληροφορίες .μην κοβεις ένα κομάτι από το κειμένο μου όπως κάνουν οι δημοσιογράφοι .ίσως να υπάρχει αλλά λόγο ότι δεν κατέχω καλά γλώσσα να μου διέφυγε γιαυτό ζητισα βοήθεια να μου δώσουν ποιο συγκεκριμένες πληροφορίες. Ότι είναι στα ελληνικά το κατάλαβα, αλλά πάλι δεν βρήκα κάτι αντίστοιχο σίγουρα σε μια ώρα μέσα δεν λύνονται όλα τα προβλήματα. Θέλει χρόνο.το οτι εκανα σήμερα την πρώτη ανάρτηση μου δεν σημαίνει οτι δεν εχω διαβάσει παρα πολλα χρήσιμα στο πατριωτακι.οτι διαβάζεις εδω μεσα ειναι χρησιμο.τα περισσότερα,δεν μπορω να πω ο φίλος μου εστειλε πολλες πληροφορίες .απλά δεν μπόρεσα να βρω κατι για επιδιορθωσεις ενδυμάτων.τελικα κατι βρηκα ..σε αυτα που εστειλε ο πατριωτεν http://www.service-bw.de/zfinder-bw-...Damenschneider

          Comment


            #6
            Το κειμενο σου απο πανω αυτουσιο βρισκεται. Παρεθεσα αυτο πανω στο οποιο σχολιασα. Οπως γραφεις και μονος σου δεν διαβασες πολλα, αρα το φιλταρισμα τι σου χρειαζεται και τι οχι θα πρεπει μονος σου να το κανεις.

            Comment


              #7
              βρήκα αρκετές δουλειές γερμάνια και για μένα και την γυναίκα μου αλλά βλέπω ότι χρειάζονται όλοι βιογραφικό (εύκολο ) αλλά και πιστοποιητικά ....αυτά από που θα τα πάρω ?..γιατί από ότι βλέπω βάση αυτών ανεβαίνεις στην κλίμακα IGZ συλλογικές συμβάσεις και ανάλογα πληρώνεσαι ...η αυτά είναι για τα ματιά μόνο ...αν δεν σε δει στην πράξη πως θα έχει γνώμη .πιστεύω παντός να υπάρχει αξιοκρατία εκεί και ανάλογα με την απόδοση σου να αμείβεσαι τα χρήματα είναι πάνω κάτω 12 ευρώ /ώρα για μένα ως γυψοσανιδάς και ίσως 10 για την γυναίκα μου .συν όλα τα έχτρα αν υπάρχουν άδειες και διαφορά επιδόματα υπερορίες. Κάπως έτσι είναι ?...καλά τα κατάλαβα ?..δεν ξέρω αν αυτά είναι μικτά.εδω στην Ελλάδα απο που να ζητήσω πιστοποιητικα υπαρχει κάποιος φορέας που μπορεί να δει τα ένσημα και να εκδοσει κατι σχετικό?με την γλώσσα υπάρχει βέβαια θεμα

              Comment


                #8
                Originally posted by xariscd View Post
                βρήκα αρκετές δουλειές γερμάνια και για μένα και την γυναίκα μου αλλά βλέπω ότι χρειάζονται όλοι βιογραφικό (εύκολο ) αλλά και πιστοποιητικά ....αυτά από που θα τα πάρω ?..γιατί από ότι βλέπω βάση αυτών ανεβαίνεις στην κλίμακα IGZ συλλογικές συμβάσεις και ανάλογα πληρώνεσαι ...η αυτά είναι για τα ματιά μόνο ...αν δεν σε δει στην πράξη πως θα έχει γνώμη .πιστεύω παντός να υπάρχει αξιοκρατία εκεί και ανάλογα με την απόδοση σου να αμείβεσαι τα χρήματα είναι πάνω κάτω 12 ευρώ /ώρα για μένα ως γυψοσανιδάς και ίσως 10 για την γυναίκα μου .συν όλα τα έχτρα αν υπάρχουν άδειες και διαφορά επιδόματα υπερορίες. Κάπως έτσι είναι ?...καλά τα κατάλαβα ?..δεν ξέρω αν αυτά είναι μικτά.εδω στην Ελλάδα απο που να ζητήσω πιστοποιητικα υπαρχει κάποιος φορέας που μπορεί να δει τα ένσημα και να εκδοσει κατι σχετικό?με την γλώσσα υπάρχει βέβαια θεμα
                τα ανα ωρα που παραθετεις ειναι μεικτα (brutto).
                τα καθαρα (netto) προκυπτουν απο τις κρατησεις της φορολογικης κλιμακας που ανηκεις η οποια με τη σειρα της καθοριζεται απο το αν εχεις παιδια, εισαι παντρεμενος , κτλ
                το πιστοποιητικο (βεβαιωση) εργασιακης εμπειριας (Arbeitszeugnis) το παιρνεις απο τον εργοδοτη σου, πχ αν ηταν μεγαλη εταιρεια απο τον προισταμενο σου , οπου αναφερει τη διαρκεια απασχολησης σου, το ειδος των εργασιων που επιτελεσες κτλ.

                Comment


                  #9
                  Διαφορετικα θα πας σε ολους τους προηγούμενους σου εργοδότες, θα παρεις μια βεβαιωση και απο εκει με τα ένσημα σου στον κατα τόπου επόπτη εργασιας να θεωρήσει την εκάστοτε βεβαιωση και τον χρονο υπηρεσίας. Ιδια διαδικασια που θα ακολουθούσες για να βγαλεις μια αδεια ασκήσεως επαγγέλματος δηλαδη.

                  Comment

                  Working...
                  X