Announcement

Collapse
No announcement yet.

Να'ταν η απόσταση γυαλί...

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

    Να'ταν η απόσταση γυαλί...

    Καλησπέρα σας ή μάλλον καλημέρα σας!
    Μία φίλη, μου σύστησε αυτό το σάιτ κι έτσι να 'μαι κι εγώ εδώ.
    Ξημερώνει Τετάρτη και πάνε τρεις βδομάδες που έφυγε ο άνδρας μου για εργασία στη Γερμανία. Συγκεκριμένα στη πόλη Σβάινφουρτ, Βαυαρία.
    Μείναμε πίσω με το γιο μου μαζί με την αγωνία για τον μπαμπά μας.
    Θα διαβάσω αύριο αναλυτικά το φόρουμ εδώ και θα σας γράψω για μας.
    Έχουν γεννηθεί ανησυχίες και εύλογες απορίες αυτές τις τρεις βδομάδες.
    Καλό ξημέρωμα!!!

    #2
    Καλησπέρα και καλώς ήλθες!! Μπορώ να σε καταλάβω, καθώς και εμένα ο άνδρας μου έχει φύγει από τον Ιανουάριο για την Αυστραλία.. (Εγώ περιμένω να εγκριθεί η βίζα μου για να πάω..) Τα πράγματα ήταν αρκετά δύσκολα στην αρχή αλλά σιγά- σιγά μπήκαν σε μια σειρά.. Είναι δύσκολα αλλά να σκέφτεσαι ότι έγινε το πρώτο βήμα για μια καλύτερη ζωή, για σας και τον γιο σας!! Υπομονή και θετική σκέψη και όλα καλά θα πάνε στο τέλος!! Εδώ είμαστε για να μοιραζόμαστε τις σκέψεις μας και να βοηθάμε ο ένας τον άλλο!! :-)

    Comment


      #3
      Υπομονη θελει και θετική σκεψη.

      Comment


        #4
        καλησπέρα οινοι μιτσοσ ο αντρασ σου εχει την υπικοοτητα η είναι σε επαγκελματα που ζηταει ηΑυστραλια;τουλάχιστον θα φυγεισ από την κολαση που λεγεται Ελλαδα κανε υπομονη και σου ευχομαι τα καλυτερα εσυ εχεισ σπουδασει κατι;

        Comment


          #5
          Originally posted by SANI View Post
          καλησπέρα οινοι μιτσοσ ο αντρασ σου εχει την υπικοοτητα η είναι σε επαγκελματα που ζηταει ηΑυστραλια;τουλάχιστον θα φυγεισ από την κολαση που λεγεται Ελλαδα κανε υπομονη και σου ευχομαι τα καλυτερα εσυ εχεισ σπουδασει κατι;
          Καλησπέρα Sani! Ο άνδρας μου είναι Αυστραλός (γεννήθηκε και έχει ζήσει αρκετά χρόνια στην Αυστραλία), άρα σ'αυτό το κομμάτι είμαστε τυχεροί.. βέβαια στην αρχή είχε να αντιμετωπίσει κάτι δυσκολίες(κάθε αρχή και δύσκολη που λένε) αλλά πλέον έχουν μπει τα πράγματα σε μια σειρά.. η αλήθεια είναι ότι παρά τα όποια εμπόδια, δεν το μετανιώσαμε .. εγώ είμαι ακόμη Ελλάδα και βιώνω την σκληρή πραγματικότητα και την αβεβαιότητα για το μέλλον.. έχω σπουδάσει διεθνείς σχέσεις (ζήσε Μάη μου να φας τριφύλλι και τον Αύγουστο σταφύλι ) αλλά δεν περιμένω να βρω κάτι σχετικό.. σκέφτομαι να κάνω και κάποιες σπουδές όταν κατέβω αλλά ας πάω Πρώτα ο Θεός και βλέπουμε! Εσύ είσαι από Αυστραλία?

          Comment


            #6
            Καλησπέρα! Σας ευχαριστώ για το ενδιαφέρον.
            Να σας πω λίγο για εμάς και την αρχή για αυτή την απόφαση κι αυτό το ταξίδι τόσο απρόσμενα.
            Ο άνδρας μου ασχολείται με την κατασκευή κεραμοσκεπών, κιόσκια και υδρορροές. Όμως καταπιάνεται και σε ότι αφορά μπετά, σίδερα, πέτρα, κτλ. Εγώ οικιακά μιας κι εδώ που μένουμε είμαστε μόνοι κι έχω αφοσιωθεί στο γιο μας.
            Η δουλειά τελευταία έπεφτε, έπεφτε μέχρι που φέτος το καλοκαίρι παραέπεσε. Πριν πιάσουμε εντελώς πάτο, μετά από πολύ συζήτηση καταλήξαμε στη μετανάστευση, αρχικά για εκείνον.
            Επικοινώνησα με μια οικογένεια γνωστών στη Σβάινφουρτ και με είπε η γυναίκα, ότι χρειαστούμε είναι εκεί. Είναι οι γονείς του κολλητού του γιου μας από τα προνήπια. Έφυγαν πριν ένα χρόνο αυτοί Γερμανία αλλά να σημειώσω πως ζούσαν και πριν χρόνια εκεί.
            Η ιδέα πως είναι κωμόπολη, πως έχει δουλειές, πως τα δυο φιλαράκια θα πάνε μαζί σχολείο ξανά(συν για το παιδί μας), πως θα έχουμε γνωστό ζευγάρι που μιλά γερμανικά, μας έκαναν να το αποφασίσουμε πιο γρήγορα.
            Το αγκάθι είναι πως ο σύζυγος δε γνωρίζει αγγλικά και γερμανικά. Έτσι ο άνδρας της γνωστής μου, ελαιοχρωματιστής στο επάγγελμα, δεν μπόρεσε να βρει δουλειά στον δικό μου σε Γερμανούς.
            Για να ξεκινήσει από κάπου, του βρήκε Έλληνα που στέλνει εργάτες σε διάφορες οικοδομικές δουλειές, κυρίως πέτρα.
            Μίλησαν με αυτόν τον Έλληνα τηλεφωνικά και κάπως έτσι κλείσαμε το εισιτήριο.
            Μας είπε πως θα μένει σε δωμάτια με άλλους Έλληνες εργάτες, θα έχει διατροφή, πλυντήριο για τα ρούχα, κτλ.
            Οι πληρωμές είπε θα γίνονται κάθε 15 και 1 του μήνα. 8 έως 10 ευρώ το μεροκάματο το ανώτερο.
            Χωρίς να το καταλάβουμε, σχεδόν μηχανικά, μία βδομάδα ετοιμάσαμε διάφορα χαρτιά, μαζέψαμε ρούχα κι ότι άλλο χρειαζόταν.
            Πριν τρεις βδομάδες αναχώρησε το μεσημέρι... Αξέχαστη μέρα για πάντα!
            Προσγειώθηκε στο αεροδρόμιο της Φραγκφούρτης όπου τον παρέλαβαν και ξεκίνησαν οδικώς.
            Τελικά δε θα ζούσε μέσα στη Σβάινφουρτ αλλά λίγο έξω. Σένφελντ!
            Είχε σπίτι με σοφίτα στη φύση, με δωμάτια πάνω κι εστιατόριο για το φαγητό κάτω. Μοιράστηκε το δωμάτιο με έναν ακόμη και την άλλη μέρα ξεκίνησαν για δουλειά.
            Μιλάμε κάθε βράδυ από λίγο. Με παίρνει τηλέφωνο από το σταθερό εκεί στο σταθερό εδώ. Με το ίντερνετ δεν έχει σχέσεις!
            Μέρες τώρα, κάθε φορά που σχολάει, υπογράφει ένα χαρτί με τις ώρες εργασίας. Μετά φεύγουν κι ανακαινίζουν(δωρεάν όπως με είπε)ένα παλιό αρχοντικό διώροφο σπίτι που αγόρασε ο Έλληνας αφεντικό, εργολάβος πως να τον πω και σήμερα μετακομίζουν εκεί. Λήγει το συμβόλαιο ενοικίασης που είχε μέχρι τώρα γι'αυτό.
            Στις 15 ο άνδρας μου δεν πληρώθηκε. Υπέθεσα λόγω πως είχε δουλέψει μόνο πέντε μέρες. Για να δούμε αύριο μία του μήνα....
            Επίσης δεν έχει δηλωθεί ακόμη. Αυτό με αγχώνει, όμως με είπε θα πάει τώρα με τη νέα οικεία.
            Νιώθω έναν κόμπο στο λαιμό! Είναι η απόσταση και που δε γνωρίζω λεπτομέρειες από εδώ.
            Εύχομαι μη πέσει θύμα εκμμετάλευσης λόγω του φιλότιμου και της άγνοιας του.
            Καλό υπόλοιπο σε όλους!

            Comment


              #7
              για οινο μιτσοι μακαρι να ημουν είναι λαχειο που ο αντρασ σου εχειτην υπικοοτητα πιστεψε με είναι ότι καλυτερο που φευγεισ οσο και αν ακούγεται σκλυρο που αφηνεισ την χωρα σου αλλα θα εχεισ ένα καλυτερο μελον δεν ξερω αν αφηνεισ οικογενεια πισω που είναι ασχημο αλλα εδώ μελον δεν εχει λυπαμε που το λεω δεν θελω να χαλασω την διαθεσει σε κανεναν αλλα εγω από το πρωι που ξυπναω το μονο που σκευτομαι είναι μια λυση να φυγω από εδώ ... συγνομη για οσουσ διαβασουν το κειμενο αυτό αλλα πιστευω ότι δεν είμαι η μοναδικη που εσθανεται ετσι κουραστικα να πληρονο φορουσ και λογαριασμουσ και στο τελοσ ναα μην εχω για μενα πιστεψε με θα εχεισ σιγουρα μια πολύ καλυτερη ζωι εκει ποτε φευγεισ;Υ.Γ σε παρακαλω γραψε μια περιγραφή η από τον αντρα σου για το πωσ είναι εκει σε σχεση από Ελλαδα sorry σε ζαλισα για

              Comment


                #8
                Σοφια τ κανε υπονη το πρωτο βημα εγινε αν μαθει και την γλωσσα θα είναι καλυτερα για μελοντικουσ εργοδοτεσ αν χρειαστει

                Comment


                  #9
                  Originally posted by Sophia T. View Post
                  Καλησπέρα! Σας ευχαριστώ για το ενδιαφέρον.
                  Να σας πω λίγο για εμάς και την αρχή για αυτή την απόφαση κι αυτό το ταξίδι τόσο απρόσμενα.
                  Ο άνδρας μου ασχολείται με την κατασκευή κεραμοσκεπών, κιόσκια και υδρορροές. Όμως καταπιάνεται και σε ότι αφορά μπετά, σίδερα, πέτρα, κτλ. Εγώ οικιακά μιας κι εδώ που μένουμε είμαστε μόνοι κι έχω αφοσιωθεί στο γιο μας.
                  Η δουλειά τελευταία έπεφτε, έπεφτε μέχρι που φέτος το καλοκαίρι παραέπεσε. Πριν πιάσουμε εντελώς πάτο, μετά από πολύ συζήτηση καταλήξαμε στη μετανάστευση, αρχικά για εκείνον.
                  Επικοινώνησα με μια οικογένεια γνωστών στη Σβάινφουρτ και με είπε η γυναίκα, ότι χρειαστούμε είναι εκεί. Είναι οι γονείς του κολλητού του γιου μας από τα προνήπια. Έφυγαν πριν ένα χρόνο αυτοί Γερμανία αλλά να σημειώσω πως ζούσαν και πριν χρόνια εκεί.
                  Η ιδέα πως είναι κωμόπολη, πως έχει δουλειές, πως τα δυο φιλαράκια θα πάνε μαζί σχολείο ξανά(συν για το παιδί μας), πως θα έχουμε γνωστό ζευγάρι που μιλά γερμανικά, μας έκαναν να το αποφασίσουμε πιο γρήγορα.
                  Το αγκάθι είναι πως ο σύζυγος δε γνωρίζει αγγλικά και γερμανικά. Έτσι ο άνδρας της γνωστής μου, ελαιοχρωματιστής στο επάγγελμα, δεν μπόρεσε να βρει δουλειά στον δικό μου σε Γερμανούς.
                  Για να ξεκινήσει από κάπου, του βρήκε Έλληνα που στέλνει εργάτες σε διάφορες οικοδομικές δουλειές, κυρίως πέτρα.
                  Μίλησαν με αυτόν τον Έλληνα τηλεφωνικά και κάπως έτσι κλείσαμε το εισιτήριο.
                  Μας είπε πως θα μένει σε δωμάτια με άλλους Έλληνες εργάτες, θα έχει διατροφή, πλυντήριο για τα ρούχα, κτλ.
                  Οι πληρωμές είπε θα γίνονται κάθε 15 και 1 του μήνα. 8 έως 10 ευρώ το μεροκάματο το ανώτερο.
                  Χωρίς να το καταλάβουμε, σχεδόν μηχανικά, μία βδομάδα ετοιμάσαμε διάφορα χαρτιά, μαζέψαμε ρούχα κι ότι άλλο χρειαζόταν.
                  Πριν τρεις βδομάδες αναχώρησε το μεσημέρι... Αξέχαστη μέρα για πάντα!
                  Προσγειώθηκε στο αεροδρόμιο της Φραγκφούρτης όπου τον παρέλαβαν και ξεκίνησαν οδικώς.
                  Τελικά δε θα ζούσε μέσα στη Σβάινφουρτ αλλά λίγο έξω. Σένφελντ!
                  Είχε σπίτι με σοφίτα στη φύση, με δωμάτια πάνω κι εστιατόριο για το φαγητό κάτω. Μοιράστηκε το δωμάτιο με έναν ακόμη και την άλλη μέρα ξεκίνησαν για δουλειά.
                  Μιλάμε κάθε βράδυ από λίγο. Με παίρνει τηλέφωνο από το σταθερό εκεί στο σταθερό εδώ. Με το ίντερνετ δεν έχει σχέσεις!
                  Μέρες τώρα, κάθε φορά που σχολάει, υπογράφει ένα χαρτί με τις ώρες εργασίας. Μετά φεύγουν κι ανακαινίζουν(δωρεάν όπως με είπε)ένα παλιό αρχοντικό διώροφο σπίτι που αγόρασε ο Έλληνας αφεντικό, εργολάβος πως να τον πω και σήμερα μετακομίζουν εκεί. Λήγει το συμβόλαιο ενοικίασης που είχε μέχρι τώρα γι'αυτό.
                  Στις 15 ο άνδρας μου δεν πληρώθηκε. Υπέθεσα λόγω πως είχε δουλέψει μόνο πέντε μέρες. Για να δούμε αύριο μία του μήνα....
                  Επίσης δεν έχει δηλωθεί ακόμη. Αυτό με αγχώνει, όμως με είπε θα πάει τώρα με τη νέα οικεία.
                  Νιώθω έναν κόμπο στο λαιμό! Είναι η απόσταση και που δε γνωρίζω λεπτομέρειες από εδώ.
                  Εύχομαι μη πέσει θύμα εκμμετάλευσης λόγω του φιλότιμου και της άγνοιας του.
                  Καλό υπόλοιπο σε όλους!
                  Καλησπέρα Σοφία!
                  Κάπως έτσι πήραμε και εμείς την μεγάλη απόφαση να φύγουμε.. Είχαμε ένα μαγαζί αλλά από κάποιο σημείο και μετά πιο πολλά ήταν τα έξοδα παρά τα έσοδα. Εμάς η κρίση όχι απλά μας άγγιξε αλλά μας πάτησε κάτω για τα καλά.. Την σκέψη για να φύγουμε από την Ελλάδα την είχαμε και στριφογύριζε στο μυαλό μας από το 2008, όπου και πήγαμε για ένα μήνα διακοπές στην Αυστραλία (μόλις είχε σκάσει η κρίση στις ΗΠΑ) αλλά όλο το αναβάλαμε ,μέχρι που δεν πήγαινε άλλο... Δύσκολη απόφαση αλλά όταν δεν βλέπεις πια φως στο τούνελ, είναι πλέον μονόδρομος..
                  Δυστυχώς δεν ξέρω πολλά πράγματα για τη Γερμανία και ας έχω κάποιους συγγενείς εκεί, για να σου δώσω κάποιες συμβουλές.. Σ'αυτό το κομμάτι, μπορεί κάποιο άλλο μέλος να μπορεί να σε κατατοπίσει καλύτερα. Εύχομαι να πάνε όλα καλά για τον σύζυγο σου και σύντομα να ξανασμίξει η οικογένεια. Αν και για να σου πω την πικρή μου αλήθεια, θα απέφευγα να δουλέψω σε Έλληνα εργοδότη και πραγματικά ανακουφίστηκα που ο άνδρας μου βρήκε σε Αυστραλό. Βέβαια, δεν είναι σωστό να τους βάζουμε όλους στο ίδιο καζάνι και να μην κρίνουμε μέχρι να δούμε.. Αν και αυτό με την "δωρεάν ανακαίνιση" μου έκατσε κάπως.. Για πόσο καιρό θα κρατήσει η ανακαίνιση? Βέβαια, όπως είπα και πριν, ας μην προδικάζουμε.. Ας περιμένει ο σύζυγος σου μέχρι μεθαύριο να δει τι θα γίνει με την πληρωμή και μετά να πάρει τις όποιες αποφάσεις του. Αλλά καλό είναι να έχει και εναλλακτικά σχέδια. Αυτό είχα πει και στον δικό μου και πάλι καλά που το κράτησε. Αν διαβάσεις και εσύ εδώ στο patriotaki, σχετικά με την μετανάστευση στην Γερμανία, είμαι σίγουρη ότι θα βρεις αρκετές χρήσιμες πληροφορίες. Πάντως, όσο πιο γρήγορα μάθει την γλώσσα, τόσο πιο εύκολη θα γίνει η ζωή του. Και σε καταλαβαίνω, το γεγονός ότι είσαι μακριά και δεν μπορείς να γνωρίζεις πολλά πράγματα, σε στενοχωρεί αρκετά αλλά μην ξεχνάς ότι εσύ είσαι ο βράχος του και από εσάς θα πρέπει να παίρνει κουράγιο για να μην το βάζει κάτω. Εγώ θα σου ευχηθώ καλή δύναμη, υπομονή και επιμονή! Άλλωστε τα χειρότερα τα ζήσαμε στην Ελλάδα...

                  Comment


                    #10
                    Έτσι, η γλώσσα είναι το παν. Το λέει και ο ίδιος όταν μιλάμε!

                    Comment


                      #11
                      Originally posted by SANI View Post
                      για οινο μιτσοι μακαρι να ημουν είναι λαχειο που ο αντρασ σου εχειτην υπικοοτητα πιστεψε με είναι ότι καλυτερο που φευγεισ οσο και αν ακούγεται σκλυρο που αφηνεισ την χωρα σου αλλα θα εχεισ ένα καλυτερο μελον δεν ξερω αν αφηνεισ οικογενεια πισω που είναι ασχημο αλλα εδώ μελον δεν εχει λυπαμε που το λεω δεν θελω να χαλασω την διαθεσει σε κανεναν αλλα εγω από το πρωι που ξυπναω το μονο που σκευτομαι είναι μια λυση να φυγω από εδώ ... συγνομη για οσουσ διαβασουν το κειμενο αυτό αλλα πιστευω ότι δεν είμαι η μοναδικη που εσθανεται ετσι κουραστικα να πληρονο φορουσ και λογαριασμουσ και στο τελοσ ναα μην εχω για μενα πιστεψε με θα εχεισ σιγουρα μια πολύ καλυτερη ζωι εκει ποτε φευγεισ;Υ.Γ σε παρακαλω γραψε μια περιγραφή η από τον αντρα σου για το πωσ είναι εκει σε σχεση από Ελλαδα sorry σε ζαλισα για
                      Δεν με ζάλισες γλυκιά μου.. Σε κατανοώ απόλυτα.. άλλωστε και εγώ ακόμη στην Ελλάδα είμαι και όλη αυτή την μαυρίλα και την απαισιοδοξία την ζω καθημερινά.. Πρώτα ο Θεός, τον Ιανουάριο πρέπει να κάνω τις ιατρικές εξετάσεις και να στείλω νέο ποινικό μητρώο, για να προχωρήσει η διαδικασία της βίζας, από τον Μάη που έστειλα τα χαρτιά μου.. αρκετός ο καιρός αλλά δεν μπορώ να κάνω και αλλιώς. Να'ναι καλά το Skype..
                      O σύζυγος μου είναι ευχαριστημένος.. είχε ξεχάσει τι είναι να σε πληρώνουν και μάλιστα κάθε βδομάδα και στην ώρα τους χωρίς να παρακαλάς να πάρεις τα λεφτά σου. Αξιοπρέπεια μια λέξη που πάμε να ξεχάσουμε στην Ελλάδα!Και οι άνθρωποι εκεί πιο ξέγνοιαστοι, χωρίς ειδήσεις να σε ζαλίζουν από το πρωί μέχρι το βράδυ! Επειδή βλέπω οτι θες να πας Αυστραλία, έχεις κοιτάξει για την sol λίστα, μήπως το επάγγελμα σου είναι μέσα?

                      Comment


                        #12
                        Originally posted by Sophia T. View Post
                        Έτσι, η γλώσσα είναι το παν. Το λέει και ο ίδιος όταν μιλάμε!
                        Δυστυχώς, κακά τα ψέματα είναι το Α και το Ω. Το καλό είναι οτι επειδή εκεί θα ακούει Γερμανικά από το πρωί ως το βράδυ, θα τα μάθει πιο γρήγορα απ'ότι αν ήταν στην Ελλάδα και ξεκίναγε να μάθει την γλώσσα.. Περισσότερο απ'όλα, άποψη μου, είναι η ψυχολογία. Να μην τον πάρει από κάτω.. Αν το βάλει σκοπό και πραγματικά το θέλει, μπορεί να καταφέρει τα πάντα!

                        Comment


                          #13
                          για οινο μιτσοι σχετικα με την λεξη αξιοπρεπια στην Ελλαδα σε λιγο θα την ψαχνουμαι νατην βρουμαι στο λεξικο για να καταλαβουμαι τι σημαινη γιατι στην πραξη... ας μην πω καλητερα με τα επαγκελματα sol δεων ξερω σκευτομουνα μηποσ να πηγαινα για ένα χρονο εδώ σε κομοτικη σχολη αλλα μαλον δυσκολο παλι θελουν προιπιρεσια νομιζω σε οποια σχολη και να πασ επισησ αγγλικαδεν ξερω καλα δεν θελω να κανω λαθοσ κινησεισ γιατι όλα αυτά χρειαζονται λεφτα αλλα και εδώ δεν αντεχεται άλλο εχει ξεφτιλιστεί η καταστασει με τους φορουσ τον έναν πισω από τον αλλον μας ροταει κανεισ από τα μεγαλα κεφαλια[τους πολιτικουσ] που είναι βολεμένο ολο τους το σοι αν εχουμαι να πληροσουμαι;

                          Comment


                            #14
                            Originally posted by SANI View Post
                            για οινο μιτσοι σχετικα με την λεξη αξιοπρεπια στην Ελλαδα σε λιγο θα την ψαχνουμαι νατην βρουμαι στο λεξικο για να καταλαβουμαι τι σημαινη γιατι στην πραξη... ας μην πω καλητερα με τα επαγκελματα sol δεων ξερω σκευτομουνα μηποσ να πηγαινα για ένα χρονο εδώ σε κομοτικη σχολη αλλα μαλον δυσκολο παλι θελουν προιπιρεσια νομιζω σε οποια σχολη και να πασ επισησ αγγλικαδεν ξερω καλα δεν θελω να κανω λαθοσ κινησεισ γιατι όλα αυτά χρειαζονται λεφτα αλλα και εδώ δεν αντεχεται άλλο εχει ξεφτιλιστεί η καταστασει με τους φορουσ τον έναν πισω από τον αλλον μας ροταει κανεισ από τα μεγαλα κεφαλια[τους πολιτικουσ] που είναι βολεμένο ολο τους το σοι αν εχουμαι να πληροσουμαι;
                            Sani, σε κατανοώ απόλυτα.. Είναι δύσκολα πλέον στην Ελλάδα και φοβάμαι ότι θα δυσκολέψουν ακόμη περισσότερο. Σου εύχομαι καλή τύχη, όπου και να σε βγάλει ο δρόμος σου. Από την στιγμή που το αποφάσισες, συγκεντρώσου στον στόχο σου και όλα θα πάνε καλά. Εδώ θα είμαστε να τα λέμε!

                            Comment


                              #15
                              όχι δυστιχοσ στην ελλαδα δεν θα αλαξει τιποτα προς το καλυτερο μονο αν αλαζανε οι πολιτικοι και στην θεση αυτων τον λαμογιον υπιρχανε τιμιοι και σωστοι πολιτικοι πραγμα που δεν θα γινει ποτε σ΄αυτην την χωρα τελοσ παντον σου ευχομαι και εσενα τα καλυτερα πιστεψε με θα ξεκινισεισ από το μηδεν στην Αυστραλια αλλα πιστευω με καλητερο μελον εγω δεν ξερω ακομα το θελω πολύ πηγα να ρωτισο για φροντιστιριο Αγγλικον και μαντεψε...και εκει φορουσ για [τους φτοχουσ πολιτικουσ] αφορολογιτο σε όλα και ηστερα σου λενε κρατοσ δικαιου

                              Comment

                              Working...
                              X