Announcement

Collapse
No announcement yet.

Μάρτιο για Reading!

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

    Μάρτιο για Reading!

    Καλημέρα πατριωτάκια, είμαι και εγώ ένας ακόμη νέος 26αρης που σκέφτεται το μέλλον του. Είναι 6:13 το χάραμα μιας ακόμη νύχτας που περνάει και με βρίσκει να ψάχνω πληροφορίες για την κατάσταση στο νησί. Τα περισσότερα τα έχω βρει που θέλω, ξέρω πως περίπου θα μείνω στο Reading αλλά θα ήθελα να σας ρωτήσω και να μου απαντήσετε ειλικρινά - ξέρω αυτο θα κάνατε και χωρίς να σας το έγραφα- έχω πτυχίο δημοσιογραφίας και παρακολούθησα μαθήματα μαγειρικής σε σχολή που τελικά για διάφορους λόγους δεν την έβγαλα. Είναι εφόδια αυτά για το νησί?

    Θα ήθελα να σας πω πως από το γυμνάσιο δουλεύω, σε οικογενειακές επιχειρήσεις που είχαμε, περίπτερο, προποτζήδικο και τώρα αποθηκάριος σε Σουπερ Μαρκετ! Χώρια κάτι πρακτικές σε ραδιόφωνο και εφημερίδες, site όπως και στα αρνάκια που έχουμε. Αυτά τα έχω στο cv αλλά λίγο άναρχα και προσπαθώ να τα διορθώσω για παράδειγμα δεν ξέρω αν καταλάβουν οι Άγγλοι ότι το πρωι δούλευα σε εφημερίδα και το απόγευμα στο προπο κ επίσης πως είναι το προποτζήδικο στα αγγλικά?

    Τώρα ως αποθηκάριος με μισθό γύρω στα 300€ μαζεύω χρήματα για να κάνω την πρώτη αναγνωριστική τον Μάρτιο. Από αγγλικά τα πάω καλά αν και κάνω μαθήματα μόνος μου για να τα φρεσκάρω. Γύρω στα 1500€ υπολογίζω να έχω για να ανέβω.

    Το νόημα είναι πως με αυτά τα προσόντα μπορώ να πετύχω κάτι καλό στο θέμα της εστίασης, Media ή Μάρκετινγκ??

    #2
    Εφοδια ειναι σχετικο. Τι στοχους εχεις θεσει βασει της αυτοεκτιμησης της καταστασης σου;

    Comment


      #3
      Originally posted by DiD666 View Post
      Εφοδια ειναι σχετικο. Τι στοχους εχεις θεσει βασει της αυτοεκτιμησης της καταστασης σου;
      Αυτό που πραγματικά θέλω να κάνω είναι, να μπω σε μια κουζίνα έστω για λάντζα να μάθω από μέσα την γλώσσα καλύτερα και να αναλάβω κάποιο πόστο σε κάποιο εστιατόριο. Δεν σου κρύβω ότι για όνειρο έχω να αγοράσω κάποια στιγμή μια καντίνα ή έστω ένα μικρό χώρο για να φτιάξω το δικό μου μαγαζί εστίασης...

      Comment


        #4
        Βρε παληκαρι, μια θερμη παρακληση.
        Απο τοτε που εχω κανει εγγραφη, σε βλεπω εχεις αλλαξει 10 usernames και σκεψεις για το σε ποια περιοχη θα πας και τι θα κανεις.
        Γιατι δεν κρατας ενα username και ξαναγραφεις το story σου απο την αρχη καθε λιγο?

        Στο διαταυτα, βελτιωσε την γλωσσα πριν ανεβεις στο νησι για να μην χασεις χρονο αδικα. Οσο για λαντζα, παντου βρισκεις. Υποψην οτι πρεπει να εισαι ταχυτατος ομως και στα στανταρντς που θελουν. Μην νομιζεις οτι εχεις το πασο σου και απλα ξεπλενεις το πιατο και αυτο ηταν. Εχει ζητηση γιατι ειναι δυσκολη δουλεια και δεν πανε πολλοι. Το γραφω μην τυχων εχεις καποια διαφορετικη εικονα για αυτο το ποστο.

        Good luck!

        Comment


          #5
          Originally posted by chococaramel View Post
          Βρε παληκαρι, μια θερμη παρακληση.
          Απο τοτε που εχω κανει εγγραφη, σε βλεπω εχεις αλλαξει 10 usernames και σκεψεις για το σε ποια περιοχη θα πας και τι θα κανεις.
          Γιατι δεν κρατας ενα username και ξαναγραφεις το story σου απο την αρχη καθε λιγο?

          Στο διαταυτα, βελτιωσε την γλωσσα πριν ανεβεις στο νησι για να μην χασεις χρονο αδικα. Οσο για λαντζα, παντου βρισκεις. Υποψην οτι πρεπει να εισαι ταχυτατος ομως και στα στανταρντς που θελουν. Μην νομιζεις οτι εχεις το πασο σου και απλα ξεπλενεις το πιατο και αυτο ηταν. Εχει ζητηση γιατι ειναι δυσκολη δουλεια και δεν πανε πολλοι. Το γραφω μην τυχων εχεις καποια διαφορετικη εικονα για αυτο το ποστο.

          Good luck!
          έχεις δίκιο για τα user αλλά έχω ξεχάσει παλιούς κωδικούς, δεν ξέρω πως μπορώ να διαγράψω παλιότερες αναρτήσεις αν μ πεις πως θα διαγράψω τα παλιά... όσο για τα μέρη όσο πιο πολύ ψάχνω τόσο πιο πολλές ευκαιρίες βρίσκω και λογικό να αλλάζω πόλεις, τον Μάρτιο που θα ανέβω δεν θέλω να μετανιώσω για λάθος επιλογές και ειδικά από την στιγμή που έχω μικρό μπατζετ, ζωή από το μηδέν θα ξεκινήσω λογικό να σκέφτομαι πολλά πράγματα, δεν έχω κανέναν για βοήθεια εκεί πάνω... δουλεύω σε αποθήκη και ξέρω από γρηγοράδα...

          Comment


            #6
            Δεν χρειαζεσαι καποιον. Εχεις διαβασει πανω κατω τι θα σου χρειαστει, απομενει να μαθεις την γλωσσα σε ικανοποιητικο βαθμο, ενα τσεκ τα σπιτια και εφυγες.

            Comment


              #7
              παντως εδω οι Ισπανοι ειναι ασχετοι τελειως με τα αγγλικα (οι αγγλικες ταινιες ειναι μεταγλωτισμενες στην ισπανια και δεν καταλαβαινουν γρι αγγλικο)και μια χαρα τα πανε στις κουζινες κλπ

              Comment


                #8
                Το επάγγελμα του μάγειρα έχει μεγάλη ζήτηση. Κι εγώ ξέρω περιπτώσειςπου βρήκαν δουλειά χωρίς να γνωρίζουν αγγλικά σχεδόν,αλλά μιλάμε για βασικό μισθό.
                Το Ρέντιγκ πάντως είναι ακριβή πόλη. Μπορείς να κοιτάξεις για κάποια μικρότερη πόλη τριγύρω. Πολλά ξενοδοχεία εκτός πολης παρέχουν στεγαση με μικρο αντίτιμο.
                Καλή επιτυχία!

                Comment

                Working...
                X