PDA

Επιστροφή στο Forum : Για όσους είναι Αυστραλοί υπήκοοι (14)

australian
30.10.2015, 01:28
Για όσους είναι Αυστραλοί υπήκοοι (http://www.patriotaki.net/%CE%B3%CE%B9%CE%B1-%CF%8C%CF%83%CE%BF%CF%85%CF%82-%CE%B5%CE%AF%CE%BD%CE%B1%CE%B9-%CE%B1%CF%85%CF%83%CF%84%CF%81%CE%B1%CE%BB%CE%BF%C E%AF-%CF%85%CF%80%CE%AE%CE%BA%CE%BF%CE%BF%CE%B9-95/)

giannis23
31.10.2015, 19:47
Καλημέρα! γνωρίζει κανείς εάν μπορώ να μάθω την πρόοδο της αίτησης μου εάν τηλεφωνήσω στο Λονδίνο ? εχθές μου πήραν το πόσο ολόκληρο από την κάρτα!

Mikipitri
01.11.2015, 11:38
Προεπιλογή Καλως σας βρηκα
Καλησπέρα και καλώς σας βρήκα.
Θα ήθελα να ρωτήσω το εξής: μένω Ελλάδα και πρώτα ο Θεός σε ένα εξάμηνο θα παντρευτώ. Η μέλλουσα σύζυγος έχει αυστραλιανή υπηκοότητα (έχει γεννηθεί Αυστραλία και ήρθε Ελλάδα 13 χρονών) και μόλις τον προηγούμενο μήνα ανανέωσε το αυστραλιανό διαβατήριό της. Θα προσπαθήσουμε να μείνουμε Ελλάδα (αν και είμαστε συνεχώς σε συζητήσεις λόγω των οικονομικών δυσκολιών για μετακόμιση στην Αυστραλία) γιαυτό θέλουμε να εξαντλήσουμε όλες τις πιθανότητες. Γνωρίζετε αν λόγω της αυστραλιανής υπηκοότητας της μέλλουσας συζύγου, υπάρχουν φορολογικές ελαφρύνσεις εδώ στην Ελλάδα; Πχ απόκτηση αυτοκινήτου με ξένες πινακίδες, εύρεση δουλειάς μέσω αυστραλιανής πρεσβείας ή κάτι παρόμοιο;
Ευχαριστώ εκ των προτέρων!!!

George311
02.11.2015, 15:20
Φυσικα ....... κ οχι !!! Ειμαι κ εγω υπηκοος Αυστραλιας γιαυτο στο λεω ,παντως το καλητερο κατα την αποψη μου ειναι να φυγεις αν μπορεις γιατι εδω δεν βλεπω να στρωνουν τα πραγματα . Να εχεις υποψη σου παντος ,αν τελικα το αποφασισεις κ φυγεις , πως χρεαζεσαι ενα μικρο κομποδεμα στην αρχη αλλα αργοτερα θα εισαι πολυ καλυτερα .Πηγα πριν λιγους μηνες μια βολτα κ ειδα οτι ειναι παρα πολυ καλητερα απο εμας και αυτα που λενε οτι ειναι ακριβη χωρα κ τετοια να τα ακους βερεσαι ,στα ενοικια ναι ειναι ,αλλα εχεις τριπλασιο μισθο απο εμας( εδω βγαζεις 25 ευρω την ημερα κ εκει το ελαχιστο ειναι 18-22 δολλαρια την ωρα ) στα υπολοιπα δηλαδη super market , αυτοκινητα ,βενζινη , ρουχα , ειδη σπιτιου κ.τ.λ σε μερικα ειναι ιδιες τιμες σε αλλα λιγο παραπανω κ σε αλλα φθηνοτερα .

katterin
04.11.2015, 18:00
Ξανακαλησπέρα
Κατάφερα να μεταφράσω όλα τα χαρτιά μου (yeahhhh :) ) και είμαι έτοιμη και συμπληρώνω τις αιτήσεις για τα παιδιά.

Φυσικά, βρήκα πρόβλημα (πάλι :D ) ίσως μπορεί να μου απαντήσει ο giannis23 που είναι πιο πρόσφατος στις αιτήσεις ή όποιος άλλος.

Εκεί που βάζεις τον αριθμό της πιστωτικής κάρτα για να τραβήξουν τα λεφτά, περισσεύουν 3 κουτάκια. Αυτωνών είναι μεγαλύτερος ο αριθμός ή μήπως πρέπει να γράψω στη συνέχεια και τους τρεις αριθμούς που έχει το πίσω μέρος της κάρτας; (Καμιά φορά από το τηλέφωνο μου τα ζητάνε αυτά τα νούμερα όταν κάνω τηλεφωνική παραγγελία).

Αλλά δεν ξέρω αν είναι σωστό να είναι σε συνέχεια τα νούμερα (κάρτας + τρία τελευταία πίσω όψης).

bpetros
05.11.2015, 00:24
Ξανακαλησπέρα
Κατάφερα να μεταφράσω όλα τα χαρτιά μου (yeahhhh :) ) και είμαι έτοιμη και συμπληρώνω τις αιτήσεις για τα παιδιά.

Φυσικά, βρήκα πρόβλημα (πάλι :D ) ίσως μπορεί να μου απαντήσει ο giannis23 που είναι πιο πρόσφατος στις αιτήσεις ή όποιος άλλος.

Εκεί που βάζεις τον αριθμό της πιστωτικής κάρτα για να τραβήξουν τα λεφτά, περισσεύουν 3 κουτάκια. Αυτωνών είναι μεγαλύτερος ο αριθμός ή μήπως πρέπει να γράψω στη συνέχεια και τους τρεις αριθμούς που έχει το πίσω μέρος της κάρτας; (Καμιά φορά από το τηλέφωνο μου τα ζητάνε αυτά τα νούμερα όταν κάνω τηλεφωνική παραγγελία).

Αλλά δεν ξέρω αν είναι σωστό να είναι σε συνέχεια τα νούμερα (κάρτας + τρία τελευταία πίσω όψης).

Μια ενημέρωση και από εμένα, για όποιον έχει σκοπό να στείλει την αίτηση για κτήση αυστραλιανής υπηκοότητας ηλεκτρονικά.

Στείλαμε την αίτηση online μαζί με τα απαραίτητα έγγραφα σκαναρισμένα την 18/10/2015. Χθές Τρίτη 3/11, μας έστειλε email η υπάλληλος που ανέλαβε την υπόθεσή, για να μας ζητήσει να ξανανεβάσουμε κάποια αρχεία καθώς δεν ήταν καλά σκαναρισμένα. Τα έστειλα επιτόπου, και την επόμενη ημέρα Τετάρτη 4/11 μας ξαναέστειλε email όπου μας ανακοίνωσε ότι η σύζυγος είναι πλέον Αυστραλή πολίτης. Το citizenship certificate στάλθηκε την ίδια μέρα, οπότε το περιμένουμε μέσα στην ερχόμενη εβδομάδα.

Κατερίνα τα τρία κουτάκια είναι για τους τρεις αριθμούς που είναι από πίσω , το CVV number. Να σου πω πως εμάς δεν δούλεψε η ελληνική κάρτα στην online αίτηση, και τελικά χρησιμοποιήσαμε αγγλική κάρτα.

Για οποιαδήποτε διευκρίνιση αναφορικά με την online αίτηση, είμαι στη διάθεσή σας.

SPIROS PIRAEUS
05.11.2015, 10:07
Καλημερα.
Μηπως μπορεις να μου πεις πως βρηκατε την αγγλικη καρτα?
Θελω να πληρωσω για την υπηκοοτητα του παιδιου μου και δεν μπορω.

bpetros
05.11.2015, 19:26
Καλημερα.
Μηπως μπορεις να μου πεις πως βρηκατε την αγγλικη καρτα?
Θελω να πληρωσω για την υπηκοοτητα του παιδιου μου και δεν μπορω.
Χρησιμοποίησα κάρτα φίλου μου. Εάν έχεις κάποιον έμπιστο σε οποιαδήποτε χώρα, μπορείς να κάνεις τι δουλειά.
Είτε Κύπρο, είτε Αγγλία είτε Γερμανία, εγώ έχω και στις 3 χώρες φίλους ή συγγενείς μετανάστες.

Επίσης αν κάποιος έχει συλλέξει τα έγγραφα που χρειάζονται, μεταφράσεις κλπ, θα του συνιστούσα να καταθέσει την αίτησή του online.
Το μεγάλο θετικό είναι πως ακόμα και λάθος να έχεις στα χαρτιά σου, δεν θα σου επιστραφεί η αίτηση με αποτέλεσμα να χάσεις κανέναν μήνα, αλλά θα σου ζητηθεί να ανεβάσεις κάποιο χαρτί συμπληρωματικά, δηλαδή ξεμπερδεύεις σε 1 ημέρα.

tafidisa
07.11.2015, 19:06
Καλησπέρα στη παρέα σας, θα ήθελα να ρωτηήσω σε πόσο καιρό φτάνουν οι υπηκοότητες απο το καιρο που θα στειλεις τα χαρτιά?
Σας ευχαριστω εκ των προτέρων

bpetros
07.11.2015, 20:17
Καλησπέρα στη παρέα σας, θα ήθελα να ρωτηήσω σε πόσο καιρό φτάνουν οι υπηκοότητες απο το καιρο που θα στειλεις τα χαρτιά?
Σας ευχαριστω εκ των προτέρων

Εμείς στείλαμε την αίτηση online μαζί με τα απαραίτητα έγγραφα σκαναρισμένα την 18/10/2015. Την Τρίτη 3/11, μας έστειλε email η υπάλληλος που ανέλαβε την υπόθεσή, για να μας ζητήσει να ξανανεβάσουμε κάποια αρχεία καθώς δεν ήταν καλά σκαναρισμένα. Τα έστειλα επιτόπου, και την επόμενη ημέρα Τετάρτη 4/11 μας ξαναέστειλε email όπου μας ανακοίνωσε ότι η σύζυγος είναι πλέον Αυστραλή πολίτης. Το citizenship certificate στάλθηκε την ίδια μέρα, οπότε υπολογίζουμε να το έχουμε σε 5-7 εργάσιμες, μέσα στην επόμενη εβδομάδα. Χοντρικά δηλαδή γύρω στις 25 ημέρες.

Αν τα στείλεις με ταχυδρομείο, υπολόγιζε συν 10 μέρες. Το κακό με το ταχυδρομείο είναι πως αν υπάρχει κάποιο θέμα με τα χαρτιά, σου τα στέλνουν πίσω, οπότε ξεκινάς πάλι από την αρχή.

tafidisa
08.11.2015, 10:39
δηλ απο τη στιγμη που τραβηξαν τα λεφτα ολα καλα πιστευω. thank you ταχυδρομικα τα εστειλα

katterin
08.11.2015, 14:09
Κατερίνα τα τρία κουτάκια είναι για τους τρεις αριθμούς που είναι από πίσω , το CVV number. Να σου πω πως εμάς δεν δούλεψε η ελληνική κάρτα στην online αίτηση, και τελικά χρησιμοποιήσαμε αγγλική κάρτα.

Eυχαριστώ πολύ bpetros :)

Ίσως να έπρεπε να κοιτάξω κι εγώ την online κατάθεση, αλλά με την σφραγίδα της Χάγης είναι τόσα πολλά τα ρημαδιασμένα τα έγγραφα για δύο παιδιά! Χώρια οι αιτήσεις που είναι πολυσέλιδες. Αλήθεια τι έκανες μ' αυτές; Εκτύπωσες τις σελίδες των υπογραφών μόνο και μετά τις σκάναρες ή όλες τις σελίδες; (Και τις φωτογραφίες πώς τις στέλνεις ηλεκτρονικά; Τις τυπώνουν αυτοί; )

Δηλαδή, συγγνώμη, ακόμη δεν λύθηκε το πρόβλημα με τις ελληνικές κάρτες; Ή μόνο για την online αίτηση; Γιατί από την τράπεζα μού είπαν ότι μέχρι κάποιο ποσό είναι οκ οι συναλλαγές.

bpetros
08.11.2015, 22:45
Eυχαριστώ πολύ bpetros :)

Ίσως να έπρεπε να κοιτάξω κι εγώ την online κατάθεση, αλλά με την σφραγίδα της Χάγης είναι τόσα πολλά τα ρημαδιασμένα τα έγγραφα για δύο παιδιά! Χώρια οι αιτήσεις που είναι πολυσέλιδες. Αλήθεια τι έκανες μ' αυτές; Εκτύπωσες τις σελίδες των υπογραφών μόνο και μετά τις σκάναρες ή όλες τις σελίδες; (Και τις φωτογραφίες πώς τις στέλνεις ηλεκτρονικά; Τις τυπώνουν αυτοί; )

Δηλαδή, συγγνώμη, ακόμη δεν λύθηκε το πρόβλημα με τις ελληνικές κάρτες; Ή μόνο για την online αίτηση; Γιατί από την τράπεζα μού είπαν ότι μέχρι κάποιο ποσό είναι οκ οι συναλλαγές.

Την σφραγίδα της Χάγης δεν χρειάζεται να την σκανάρεις, δεν τη ζητάνε. Εγώ τα εκτύπωσα όλα, τα συμπλήρωσα, και μετά τα σκάναρα.
Από αιτήσεις, αν στείλεις online δεν χρειάζεται να στείλεις Form 118, γιατί την συμπληρώνεις online. Χρειάζεται να σκανάρεις και να στείλεις την Form 80 (Personal Particulars) και την Form 1195 (Identity declaration), που είναι τέσσερις σελίδες και ουσιαστικά δήλωση από το άτομο πουυπέγραψε τις φωτογραφιές ότι σε γνωρίζει προσωπικά.
Τις φωτογραφίες κανονικά τις σκανάρεις μπρος-πίσω και τις στέλνεις, δεν ξέρω τι κάνουν αυτοί μετά.

Αναφορικά με την κάρτα, πιθανότατα να ισχύει μόνο για την online αιτηση, γιατί η πληρωμή γίνεται επιτόπου, και ίσως το βλέπει σαν ηλεκτρονική αγορά, και όχι σαν μεταφορά χρημάτων.

Μπορείς να ανοίξεις λογαριασμό στο immi, και να φτιάξεις την αίτησή σου, έτσι και αλλιώς, πρέπει να πατήσεις υποβολή για να "φύγει", άρα μπορείς να την φτιάξεις, να δεις πως δουλευει, και αν δεν σε βολέυει η σε δυσκολέψει κάτι, την αφήνεις.

vertigo
11.11.2015, 00:11
Με ημερομηνια 10/11/2015! Αφορά τους κατοικους της Β.Ελλαδας με Αυστραλιανη υπηκοότητα. Η νεα επιτιμη προξενος στην Θεσσαλονικη ,δεχεται πλεον ,αιτησεις για εκδοση Αυστραλιανων διαβατηριων.Διευθυνση και τηλεφωνο ,στην παρακατω εικονα.

http://s30.postimg.org/dge5s7lxd/image.jpg

ΕΛΕΝ
12.11.2015, 15:39
Παιδια γεια σας.Εχω ετοιμασει τα χαρτια των παιδιων (2 ενηλικα,1 ανηλικο) για να τα στειλω Λονδινο για αυστραλεζικο διαβατηριο.Εγω εχω αυστραλεζικη βιζα που εχει ληξει.Μηπως ξερετε ποσα λεφτα θα πρεπει να στειλω και τι χαρτια θελουν απο εμενα?

oinoi-mitsos
12.11.2015, 16:11
Γειά σου ΕΛΕΝ, σου απάντησε ο bpetros στο chat αλλά μάλλον δεν το είδες.. (γράφει 120AD για το πρώτο και από 95 για τα άλλα δυο..Σύνολο 310 δολ.) σου έχει και ένα λινκ.Καλό σου απόγευμα! :-)

ΕΛΕΝ
12.11.2015, 19:08
Σας ευχαριστω πολυ!

Zoi Karadimou
12.11.2015, 22:36
Καλησπερα παιδια,
Μολις ελαβα το Αυστραλεζικο διαβατηριο και θελω να ξεκινησω να δηλωσω τα παιδια υπηκοοι Αυστραλιας.Τι κανω; εχω διαβασει το σιτε uk.embassy.gov.au/lhlh/immi_citz_greek.html αλλα δε ξερω απο που να αρχισω.
1. Παιρνω ληξιαρχικη πραξη απο το Δημο (ν/ο)
2. Πρεπει να βαλω σφραγιδα της Χαγης (ν/ο)
3. Στελνω Ληξιαρχικες πραξεις των παιδιων μου στο Υπουργειο για μεταφραση μαζι με το λογαριασμο τις ΔΕΗ πχ για αποδειξη μονιμης κατοικιας (ν/ο)
Απο που να ξεκινησω πρωτα.
Μενω στη Λαρισα πρεπει να παω στην αθηνα να κανω επικυρωσεις καποια εγγραφα (πχ το διαβατηριο μου) για να το στηλω στο λονδινο;
Πειτε μου απο που ναρχησω
Ευχαριστω πολυ

australian
13.11.2015, 01:38
http://www.patriotaki.net/%CE%B3%CE%B9%CE%B1-%CF%8C%CF%83%CE%BF%CF%85%CF%82-%CE%B5%CE%AF%CE%BD%CE%B1%CE%B9-%CE%B1%CF%85%CF%83%CF%84%CF%81%CE%B1%CE%BB%CE%BF%C E%AF-%CF%85%CF%80%CE%AE%CE%BA%CE%BF%CE%BF%CE%B9-95/citizenship-descent-4629/

immi_citz_greek - Australian High Commission (http://uk.embassy.gov.au/lhlh/immi_citz_greek.html)

Zoi Karadimou
13.11.2015, 12:34
http://www.patriotaki.net/%CE%B3%CE%B9%CE%B1-%CF%8C%CF%83%CE%BF%CF%85%CF%82-%CE%B5%CE%AF%CE%BD%CE%B1%CE%B9-%CE%B1%CF%85%CF%83%CF%84%CF%81%CE%B1%CE%BB%CE%BF%C E%AF-%CF%85%CF%80%CE%AE%CE%BA%CE%BF%CE%BF%CE%B9-95/citizenship-descent-4629/

immi_citz_greek - Australian High Commission (http://uk.embassy.gov.au/lhlh/immi_citz_greek.html)

ΚΑΛΗΜΕΡΑ
Ερωτηση, πρεπει να στηλω στο μεταφραστικο και το λογαρισμο τις ΔΕΗ για μεταφραση;

bpetros
13.11.2015, 23:42
ΚΑΛΗΜΕΡΑ
Ερωτηση, πρεπει να στηλω στο μεταφραστικο και το λογαρισμο τις ΔΕΗ για μεταφραση;

Nαι, όλα πρέπει να είναι μεταφρασμένα. Απλά όλα τα δημόσια έγγραφα (ληξιαρχικές πράξεις, ποινικά μητρώα κλπ) πρέπει να έχουν και Σφραγίδα της Χάγης για να μεταφραστούν.

Zoi Karadimou
16.11.2015, 19:04
Καλησπερα
Προσπαθω να επικοινωνησω με το μεταφραστικο τμημα για να δω πως θα γινει η συναλλαγη μου για τις μεταφρασεις και απλα εχουν ενα τηλεφωνητη (ειμαι απο επαρχια). Δε το σηκωνη κανενας υπαλληλος.
Εχω να κανω μεταφραση τις ληξιαρχικες πραξης γεννησεως τον παιδιων μου (εχουν σφραγιδα Χαγης) και ενα λογαριασμο τις ΔΗΕ (χωρις σφραγιδη Χαγης γιατι μου ειπαν οτι δε χρειαζεται απλα μια μεταφρση για να δουν την μονιμη κατοικια).Θελω να ξερω και ποσα λεφτα πρεπει να δωσω.Ειδα τον τιμοκαταλογο στο internet και απ' οτι καταλαβα ειναι 8,5 ευρω για καθε ληξ. πραξ. (δηλ 17 ευρω) συν 8,5 για καθε σφραγιδη χαγης( 17ευρω) συν και για τον λογαρισμο τις ΔΕΗ (9,5 ευρω) συνολο 17 +17+ 9,5= 43,5 ευρω. Ειναι σωστα ή οχι;
ευχαριστω πολυ

bpetros
16.11.2015, 22:51
Καλησπερα
Προσπαθω να επικοινωνησω με το μεταφραστικο τμημα για να δω πως θα γινει η συναλλαγη μου για τις μεταφρασεις και απλα εχουν ενα τηλεφωνητη (ειμαι απο επαρχια). Δε το σηκωνη κανενας υπαλληλος.
Εχω να κανω μεταφραση τις ληξιαρχικες πραξης γεννησεως τον παιδιων μου (εχουν σφραγιδα Χαγης) και ενα λογαριασμο τις ΔΗΕ (χωρις σφραγιδη Χαγης γιατι μου ειπαν οτι δε χρειαζεται απλα μια μεταφρση για να δουν την μονιμη κατοικια).Θελω να ξερω και ποσα λεφτα πρεπει να δωσω.Ειδα τον τιμοκαταλογο στο internet και απ' οτι καταλαβα ειναι 8,5 ευρω για καθε ληξ. πραξ. (δηλ 17 ευρω) συν 8,5 για καθε σφραγιδη χαγης( 17ευρω) συν και για τον λογαρισμο τις ΔΕΗ (9,5 ευρω) συνολο 17 +17+ 9,5= 43,5 ευρω. Ειναι σωστα ή οχι;
ευχαριστω πολυ

Στην αίτηση που θα συνοδεύει τα προς μετάφραση έγγραφα, μπορείς να επιλέξεις αν θέλεις να μεταφραστεί η σφραγίδα της Χάγης ή όχι. Από την στιγμή που η Αυστραλιανή πρεσβεία δε ζητάει την σφραγίδα, δε χρειάζεται να την μεταφράσεις.

Zoi Karadimou
17.11.2015, 14:31
Γεια σας και σημερα,
Πηγα σημερα στο courier για να στηλω τα χαρτια στο μεταφραστικο τμηκα και ο ανθρωπος μου ειπε οτι εμεις τα χαρτια θα τα στηλουμε αλλα εαν δει οτι εχει ουρα το παιδι στο μεταφραστικο μπορει να φυγει και να μην περιμενει και δεν ξερουν εαν τα καταθεσουν. Δε μπορει να περιμενει 2 ωρες ο courier στην ουρα. Θα δειξει στο μελλον.Αυτα

bpetros
17.11.2015, 17:20
Γεια σας και σημερα,
Πηγα σημερα στο courier για να στηλω τα χαρτια στο μεταφραστικο τμηκα και ο ανθρωπος μου ειπε οτι εμεις τα χαρτια θα τα στηλουμε αλλα εαν δει οτι εχει ουρα το παιδι στο μεταφραστικο μπορει να φυγει και να μην περιμενει και δεν ξερουν εαν τα καταθεσουν. Δε μπορει να περιμενει 2 ωρες ο courier στην ουρα. Θα δειξει στο μελλον.Αυτα

Καλημερα, εμεις τα στειλαμε με Γενικη Ταχυδρομικη, πληρωσαμε 30€, και δεν ειχαμε κανενα θεμα. Ψαξε και σε αλλες εταιριες.

Αν θεωρηθει διαφημιση, παρακαλω διαγραψτε το.

katterin
30.11.2015, 17:17
Ξανα ματά γεια σας :)

Μπήκα να σας πω τα νέα μου. Λοιπόν, προτίμησα την ταχυδρομική οδό (μην μπω στη διαδικασία του σκαναρίσματος και τελικά έχω προβλήματα με την κάρτα).

Έστειλα τα χαρτιά όλα την Τετάρτη 11 του μήνα, Παρασκευή βράδυ είχαν ήδη φτάσει Αγγλία, παραδόθηκαν Δευτέρα πρωί, και Τρίτη 17/11 πρωί είδα δέσμευση ποσού στο web banking, χωρίς όμως να φαίνεται ποιος τα δέσμευσε. Χάρηκα διότι είδα ότι ήταν περίπου το ποσό της Αγγλίας (λίγο παραπάνω) και αφού δεν είχα κάνει άλλες αγορές, λέω, Αυτοί Είναι :D
Έλα όμως που δεν γινόταν επιβεβαίωση χρέωσης μιάμιση βδομάδα μετά και άρχισαν να με ζώνουν τα φίδια (σας έχω πει ότι είμαι πολύ αγχωνευρωτική, ε; :D ). Λέω: Να δεις που κάπου κόλλησε, ή κάτι με τα χαρτιά του μεγάλου, ή επειδή η μικρή ενηλικιώνεται σε 3 μήνες και θα θέλουν κι από αυτή αίτηση 80... άγχχχχοοοοοςςςς!

Ε! Λοιπόν! Με χαρά σας αναγγέλλω ότι από σήμερα τα παιδάκια μου (με την υπέροχη βοήθεια όλων σας) είναι και επισήμως Αυστραλεζάκια! Η χρέωση του ποσού εμφανίστηκε στον λογαριασμό, οπότε το μόνο που μένει είναι να περιμένω τα χαρτιά σπίτι (στέλνουν χαρτιά, δεν στέλνουν; ).

Οπότε τώρα θα αγχώνομαι μέχρι να έρθουν μην και χαθούν στο δρόμο, και μετά, όταν φτάσουν, θα αγχωθώ για τα διαβατήρια :D Σε άγχος να βρίσκομαι, δηλαδή!

Σας ευχαριστώ όλους σας πολύ πολύ :)

Nikitse
30.11.2015, 19:36
Μπραβο katterin, καλη συνεχεια με τα χαρτια! Κι οσο ειμαστε στο πατριωτακι, δεν υπαρχει λογος αγχους.... πραγματικα μας βοηθουν ολοι πολυ με τις γνωσεις τους :cool_:

Giotasmar
08.12.2015, 11:16
Καλημέρα ... καλησπέρα!! δεν ξέρω αν γράφω στο σωστό θέμα ... χρειάζομαι την βοήθεια σας.ο σύζυγος μου έμενε στην Αυστραλία με την οικογένεια του για κάποια χρόνια (ήταν ανήλικος) έχουμε στα χέρια μας τα διαβατήρια (έχουν λήξει), κάρτα απο medicare και καποια χαρτιά ακομη αλλα όχι
κάποιο έγγραφο υπηκοότητας καθώς χαθήκαν όταν επέστεφαν στην Ελλάδα. πως μπορώ να επιβεβαιώσω οτι όντως ειναι αυστραλος πολίτης καθως ήταν ανήλικος οταν εφυγε ; ευχαρίστω πολύ και να είστε όλοι καλά!

George311
08.12.2015, 15:13
Εννοεις οταν θα παει Αυστραλια ετσι? Γεννηθηκε εκει ? Αν ναι , το Birth certificate ( πιστοποιητικο γεννησεως) κ το διαβατηριο φτανουν ,ανανεωμενο η καινουργιο .Δεν χρεαζεται κατι αλλο. Η καρτα Medicare δεν ισχυει πλεον . Τα αλλα τα χαρτια δεν μας λες ποια ειναι !

bpetros
09.12.2015, 01:07
Καλημέρα ... καλησπέρα!! δεν ξέρω αν γράφω στο σωστό θέμα ... χρειάζομαι την βοήθεια σας.ο σύζυγος μου έμενε στην Αυστραλία με την οικογένεια του για κάποια χρόνια (ήταν ανήλικος) έχουμε στα χέρια μας τα διαβατήρια (έχουν λήξει), κάρτα απο medicare και καποια χαρτιά ακομη αλλα όχι
κάποιο έγγραφο υπηκοότητας καθώς χαθήκαν όταν επέστεφαν στην Ελλάδα. πως μπορώ να επιβεβαιώσω οτι όντως ειναι αυστραλος πολίτης καθως ήταν ανήλικος οταν εφυγε ; ευχαρίστω πολύ και να είστε όλοι καλά!

Eδώ θα βρείς τις πληροφορίες που χρειάζεσαι.

Proof of citizenship (http://www.border.gov.au/Trav/Citi/Curr/Proof-of-citizenship)

Μόλις πάρετε citizenship certificate, θα μπορείτε να ξεκινήσετε διαδικασία για χορήγηση υπηκοότητας by descent στα παιδιά σας.

calipso_
09.12.2015, 12:53
Kαλημέρα,

Μήπως γνωρίζει κανείς για θέματα υπηκοότητας σχετικά με την πληρωμή, αν το Λονδίνο κάνει δεκτές ελληνικές πιστωτικές κάρτες?

Ευχαριστώ

bpetros
09.12.2015, 13:34
Kαλημέρα,

Μήπως γνωρίζει κανείς για θέματα υπηκοότητας σχετικά με την πληρωμή, αν το Λονδίνο κάνει δεκτές ελληνικές πιστωτικές κάρτες?

Ευχαριστώ

Kαλησπέρα, εμείς προσπαθήσαμε με debit card και δεν τη δέχτηκε. Δεν ξέρω για credit card, αλλά τελικά εμείς πληρώσαμε με αγγλική κάρτα.

Giotasmar
11.12.2015, 23:00
Εννοεις οταν θα παει Αυστραλια ετσι? Γεννηθηκε εκει ? Αν ναι , το Birth certificate ( πιστοποιητικο γεννησεως) κ το διαβατηριο φτανουν ,ανανεωμενο η καινουργιο .Δεν χρεαζεται κατι αλλο. Η καρτα Medicare δεν ισχυει πλεον . Τα αλλα τα χαρτια δεν μας λες ποια ειναι !

Καλησπέρα δεν γεννηθηκε εκεί ..και εφυγε ανήλικος απο Αυστραλία. αν ανανεώσει απλά το διαβατήριο θα είναι οκ; αυτο μου λές; δεν υπάρχει διαδικασία απο την στιγμή που ήταν παιδί;
ευχαριστώ

Giotasmar
11.12.2015, 23:01
Eδώ θα βρείς τις πληροφορίες που χρειάζεσαι.

Proof of citizenship (http://www.border.gov.au/Trav/Citi/Curr/Proof-of-citizenship)

Μόλις πάρετε citizenship certificate, θα μπορείτε να ξεκινήσετε διαδικασία για χορήγηση υπηκοότητας by descent στα παιδιά σας.

καλησπέρα ..το κοιτάζω σε ευχαριστώ!!!

George311
14.12.2015, 00:51
Καλησπέρα δεν γεννηθηκε εκεί ..και εφυγε ανήλικος απο Αυστραλία. αν ανανεώσει απλά το διαβατήριο θα είναι οκ; αυτο μου λές; δεν υπάρχει διαδικασία απο την στιγμή που ήταν παιδί;
ευχαριστώ

Απο την στιγμη που εχει διαβατηριο Αυστραλιας ειναι κ υπηκοος Αυστραλιας ,δεν υπαρχει κανενα προβλημα .Απλα θα χρειαστει να βγαλει καινουργιο δεν ειναι προβλημα αυτο . Εγω γεννηθηκα εκει κ γυρισα Ελλαδα 4 χρονων κ νομιζα οπως κ εσυ θελει καποια διαδικασια οπως αυτο που ειπες πως θα αποδειξω οτι ειμαι αυστραλος . Εβγαλα διαβατηριο καινουργιο πηρα το πιστοποιητικο γεννησεως κ εφυγα ουτε μεταφρασεις ουτε τιποτα . ,εμενα αυτο μου ζητουσαν στο centrelink medicare κ στην εφορια . Ο αντρα σου αφου δεν γεννηθηκε εκει λογικα θα πρεπει να δειχνει το ελληνικο πιστοποιητικο Γεννησεως μεταφρασμενο ,το μονο σιγουρο ειναι οτι δεν θα εχει κανενα προβλημα απο τι στιγμη που εχει διαβατηριο.

katterin
24.12.2015, 14:05
Να δεις που με λυπήθηκαν απ' την Αγγλία και είπαν να μ' αφήσουν να κάνω γιορτές xaroumenaki

Εχθές ταχυδρομήθηκε το πακετάκι και σήμερα μου παραδόθηκε από ACS!

Έφτασε που λέτε το πακετάκι με το λογότυπο της Αυστραλίας, την ένδειξη Royal Mail, και πίσω από τον φάκελο γράφει ότι ταχυδρομήθηκε από Neuenstein - Germany (από Γερμανία; Είναι τρελοί αυτοί οι Ρωμαίοι :p ).

Εύχομαι χαρούμενα Χριστούγεννα και ευτυχισμένο 2016 σ' όλον τον Ελληνισμό, όπου κι αν βρίσκεται ο καθένας σας παιδιά. Καλύτερες ζωές για όλους μας, υγεία και ευημερία.

Nikitse
12.01.2016, 18:08
Καλή χρονιά σε όλα τα πατριωτάκια, όπου κι αν βρίσκεστε!
Θα ήθελα, αν είναι εύκολο, να μου γράψει κάποιος το λινκ από όπου ζητάμε πιστοποιητικα γέννησης απο το Σιδνευ.

bpetros
13.01.2016, 03:13
Καλή χρονια!

Για δες εδώ: https://www.service.nsw.gov.au/transaction/apply-birth-certificate

Nikitse
13.01.2016, 21:37
Καλή χρονια!

Για δες εδώ: https://www.service.nsw.gov.au/transaction/apply-birth-certificate

Ευχαριστω πολύ bpetros

bpetros
14.01.2016, 04:45
:bravo_:

eviva
22.01.2016, 12:45
Καλησπέρα σε όλους,

είμαι 24 χρονών και φοιτήτρια στην Πολυτεχνική Σχολή του ΑΠΘ.
Ο πατέρας μου ζούσε στην Αυστραλία πολλά χρόνια και μετά την ενηλικίωση μου, μου έδωσε την αυστραλιανή υπηκοότητα .
Θα ήθελα να σας ρωτήσω τί ακριβώς διευκολύνσεις έχω όσο αφορά μεταπτυχιακές, διδακτορικές σπουδές και ευκαιρίες εργασίας.

Σας ευχαριστώ.

Vaso1991
26.01.2016, 19:57
Καλησπέρα σας. Θα ήθελα να μου δώσετε κάποιες πληροφορίες αν μπορείτε. Ο μπαμπάς Μ είναι Αυστραλός υπήκοος κ ήρθε στην Ελλάδα όταν ήταν πολύ μικρός.το διαβατήριο του έχει λήξει το 1998. Θέλει να μου μεταφέρει κ μένα την υπηκοότητα γιατί θέλω να φύγΩ. ΕυχαΡΙΣΤΩ

bpetros
27.01.2016, 03:06
Καλησπέρα σας. Θα ήθελα να μου δώσετε κάποιες πληροφορίες αν μπορείτε. Ο μπαμπάς Μ είναι Αυστραλός υπήκοος κ ήρθε στην Ελλάδα όταν ήταν πολύ μικρός.το διαβατήριο του έχει λήξει το 1998. Θέλει να μου μεταφέρει κ μένα την υπηκοότητα γιατί θέλω να φύγΩ. ΕυχαΡΙΣΤΩ

Βάσω ξεκίνα διαβάζοντας αυτό Australian citizenship (http://www.border.gov.au/Trav/Citi)
και αυτό immi_citz_greek (http://uk.embassy.gov.au/lhlh/immi_citz_greek.html)

Οι φόρμες που πρέπει να συμπληρώσεις, αφού συγκεντρώσεις και μεταφράσεις (στη μεταφραστική υπηρεσία του ΥπΕξ) τα απαραίτητα δικαιολογητικά είναι
http://www.border.gov.au/forms/Documents/118.pdf και
https://www.border.gov.au/Forms/Documents/80.pdf .

Στις παραπάνω φόρμες θα βρεις και τον κατάλογο των εγγράφων που μπορείς να χρησιμοποιήσεις.

Ρίξε μια ματιά, και επανέρχεσαι.

Kostas Pap
08.02.2016, 09:05
Καλημερα παιδια,μια ερωτηση,αν μπορει να με βοηθησει καποιος....ημουν ετοιμος να στειλω την αιτηση στην Μελβουρνη για το birth certificate,ωστε να ξεκινησω να βγαλω το διαβατηριο μου,ελα ομως που απο το τιποτα βρηκα το διαβατηριο μου το Αυστραλιανο το οποιο ειναι παλιο ομως,γνωριζει καποιος να μου πει αν αυτο μπορω να το ανανεωσω;Εχει φωτογραφια μου απ'οταν ημουν 9 ετων,η πρεπει να ζητησω το birth certificate για να βγαλω καινουργιο;Ευχαριστω!!

stevia7
08.02.2016, 12:46
Καλημερα παιδια,μια ερωτηση,αν μπορει να με βοηθησει καποιος....ημουν ετοιμος να στειλω την αιτηση στην Μελβουρνη για το birth certificate,ωστε να ξεκινησω να βγαλω το διαβατηριο μου,ελα ομως που απο το τιποτα βρηκα το διαβατηριο μου το Αυστραλιανο το οποιο ειναι παλιο ομως,γνωριζει καποιος να μου πει αν αυτο μπορω να το ανανεωσω;Εχει φωτογραφια μου απ'οταν ημουν 9 ετων,η πρεπει να ζητησω το birth certificate για να βγαλω καινουργιο;Ευχαριστω!!

Απο την στιγμή που εχει ληξει πανω απο 2 χρόνια, πρεπει να κανεις την διαδικασία απο την αρχή, σα να βγαζεις διαβατήριο για πρωτη φορά .

Kostas Pap
08.02.2016, 15:24
Απο την στιγμή που εχει ληξει πανω απο 2 χρόνια, πρεπει να κανεις την διαδικασία απο την αρχή, σα να βγαζεις διαβατήριο για πρωτη φορά .

Σ`ευχαριστω πολυ,καλη σου μερα!!!!

filiakan
08.02.2016, 21:47
Καλησπέρα σε όλους. Θα ήθελα την βοήθειά σας. Ο πατέρας του άντρα μου ήταν αυστραλός υπηκοος όχι εκ γενετής αλλά την πήρε λόγω πολλών χρόνων εργασίας. Αυτό το ξέρουμε γιατί βρήκαμε ένα συμβόλαιο που έγραφε τον αριθμό του αυστραλιανού διαβατηρίου του. Επειδή έχει φύγει από την ζωή το 1980, δεν γνωρίζουμε αν είχε την υπηκοότητα το 1973 που γεννήθηκε ο άντρας μου στην Ελλάδα μετά την μετεγκατάστασή τους αδώ το 1970 περίπου. Που θα βρώ στοιχεία? Θέλω να μάθω αν είχε ο πατέρας του την υπηκοότητα το 1973 ώστε να πάρει και ο άντρας μου του citizenship by descent. Να πάρουμε την πρεσβεία εδώ στην Ελλάδα? Έχουμε και συγγενείς στην Αυστραλία, πού να τους πούμε να ψάξουμε? Υπάρχει πιθανότητα όταν γυρίσανε Ελλάδα να την άφησε την υπηκοότητα (αναρωτιέμαι μήπως ήταν υποχρεωτικό να την αφήσει για να κάνει αίτηση για ελληνική πάλι-μήπως απαγορευόταν τότε η πολλαπλή υπηκοότητα). Σας παρακαλώ όποιος ξέρει κάτι να μας βοηθήσει.... Ευχαριστώ

filiakan
09.02.2016, 16:13
Καλησπέρα παιδιά. Να συμπληρώσω στο παραπάνω μηνυμα ότι πήρα τηλ. στη πρεσβεία Αυστραλίας και μου είπαν να ''το ρισκάρω'' και να κάνουμε αίτηση για citizenship by descent με ό,τι στοιχεία έχουμε και ότι στην Αγγλια που θα εξεταστεί η αίτηση θα βρούν αν υπάρχει το citizenship certificate του πεθερού μου.... Μου φαίνεται πολύ ρίσκο.... μήπως ξερετε πώς θα βρω το citizenship certificate??? Ξέρετε κάποιο παρόμοιο περιστατικό???

marie
10.02.2016, 02:18
https://www.border.gov.au/Trav/Citi/Curr/Proof-of-citizenship

Requesting Confirmation Of The Australian Citizenship Status Of A Deceased Person (http://www.border.gov.au/Trav/Citi/Curr/Requesting-confirmation-of-the-Australian-citizenship-status-of-a-deceased-person)

Για να υπάρχει αυστραλιανό διαβατήριο υπάρχει και citizenship certificate.

Διάβασε πολύ προσεκτικά το δεύτερο link και θα βρεις τις απαντήσεις σου. Λέει ξεκάθαρα τι πρέπει να κάνεις αν το άτομο που ήταν πολίτης έχει πεθάνει και το πιστοποιητικό έχει χαθεί.

filiakan
10.02.2016, 11:03
Ευχαριστώ πολύ! Το border.gov.au έχει τόσες πληροφορίες που είναι πολύ δύσκολο να τις οργανώσεις.... Ασε που τα ενδιάμεσα link είναι τόσα πολλά που αν τα ακολουθήσεις, τελικά ξεχνάς με τι ερώτημα ξεκίνησες......(LOL). Βέβαια,με μια μικρή ματιά που έριξα στο παραπάνω link της marie, δεν ξέρω αν πρέπει να κάνει αίτηση με τη φόρμα 118 ή 119.... Αν δεν βγάλω άκρη θα σας ξανααγγαρέψω για τα φώτα σας......!!!! ΕΥΧΑΡΙΣΤΩΩΩΩ marie!

filiakan
15.02.2016, 11:12
https://www.border.gov.au/Trav/Citi/Curr/Proof-of-citizenship

Requesting Confirmation Of The Australian Citizenship Status Of A Deceased Person (http://www.border.gov.au/Trav/Citi/Curr/Requesting-confirmation-of-the-Australian-citizenship-status-of-a-deceased-person)

Για να υπάρχει αυστραλιανό διαβατήριο υπάρχει και citizenship certificate.

Διάβασε πολύ προσεκτικά το δεύτερο link και θα βρεις τις απαντήσεις σου. Λέει ξεκάθαρα τι πρέπει να κάνεις αν το άτομο που ήταν πολίτης έχει πεθάνει και το πιστοποιητικό έχει χαθεί.

Καλημέρα σε όλους! Τελικά βρήκαμε μετά κόπων και βασάνων το citizenship certificate (naturalization) του πεθερού μου και είμαστε έτοιμοι να ξεκινήσουμε την φόρμα 118 του άντρα μου! Οι πληροφορίες που εμφανίζονται στο http://www.patriotaki.net/%CE%B3%CE%B9%CE%B1-%CF%8C%CF%83%CE%BF%CF%85%CF%82-%CE%B5%CE%AF%CE%BD%CE%B1%CE%B9-%CE%B1%CF%85%CF%83%CF%84%CF%81%CE%B1%CE%BB%CE%BF%C E%AF-%CF%85%CF%80%CE%AE%CE%BA%CE%BF%CE%BF%CE%B9-95/%CE%B3%CE%B9%CE%B1-%CF%8C%CF%83%CE%BF%CF%85%CF%82-%CE%B5%CE%AF%CE%BD%CE%B1%CE%B9-%CE%B1%CF%85%CF%83%CF%84%CF%81%CE%B1%CE%BB%CE%BF%C E%AF-%CF%85%CF%80%CE%AE%CE%BA%CE%BF%CE%BF%CE%B9-14-a-7230/%CE%B3%CE%B9%CE%B1-%CF%8C%CF%83%CE%BF%CF%85%CF%82-%CE%B5%CE%AF%CE%BD%CE%B1%CE%B9-%CE%B1%CF%85%CF%83%CF%84%CF%81%CE%B1%CE%BB%CE%BF%C E%AF-%CF%85%CF%80%CE%AE%CE%BA%CE%BF%CE%BF%CE%B9-95/%CE%B3%CE%B9%CE%B1-%CF%8C%CF%83%CE%BF%CF%85%CF%82-%CE%B5%CE%AF%CE%BD%CE%B1%CE%B9-%CE%B1%CF%85%CF%83%CF%84%CF%81%CE%B1%CE%BB%CE%BF%C E%AF-%CF%85%CF%80%CE%AE%CE%BA%CE%BF%CE%BF%CE%B9-14-a-7230/%CE%B3%CE%...E%B9-1-a-2236/ αφορούν σε γονέα που έχει γεννηθεί εκεί και όχι που έχει citizenship certificate. Έχω διαβάσει τι χρειάζεται αλλα έχω κάποιες απορίες:
1)τα πρωτότυπα (μετά από την αποστιλ) βγαίνουν φωτοαντίγραφο και μετά τα επικυρώνει μια γνωστή μας φαρμακοποιός? (Πώς το ξέρουν αυτοί ότι έιναι φαρμακοποιός? Πρέπει να υπογράψει και με την σφραγίδα της και να μεταφραστεί?) Και μετά τα πάμε για μετάφραση?
2) Το citizenship certificate πρέπει να βγει αντίγραφο και να επικυρωθεί στην πρεσβεία ή στο immigration department (τζάμπα)?
3) Η φόρμα 118 συμπληρώνεται με μαύρο στυλό ή πρέπει να κατεβάσω κάποια έκδοση του acrobat reader που να μου επιτρέπει να γράψω μέσω υπολογιστή?
4) Το ελληνικό διαβατήριο ή την αστυνομική ταυτότητα να επικυρώσει η φαρμακοποιός για το identity document? Φαντάζομαι ότι δεν χρειάζονται μετάφραση γιατί έχει και ελληνικά και αγγλικά, ΣΩΣΤΑ?
5) Η φαρμακοποιός, πίσω (ή μπροστά???) από κάθε έγγραφο γράφει την δήλωση "....μπλα μπλα μπλα..." στα αγγλικά και μετά υπογράφει με την ελληνική σφραγίδα της?
6)Υπάρχει περίπτωση να απορρίψουν την αίτηση του άντρα μου επειδή όταν γεννήθηκε είχε επιστρέψει η οικογένεια στην Ελλάδα? Πάντως την υπηκοότητα ο πεθερός μου την πήρε το 1959 και ο άντρας μου γεννήθηκε το 1973.... (κάπου διάβασα ότι πριν το 2001 δεν μπορούσες να είχες διπλή υπηκοότητα στην Αυστραλία-βέβαια στην πρεσβεία μου είπαν ότι δεν ισχύει αυτό, αλλά θέλω επιβεβαίωσω αν γνωρίζει κανείς...)

Αν υπάρχουν σε κάποια post αυτές οι απαντήσεις, πείτε μου. Μπορεί να φαίνονται χαζές αλλά δεν θα ήθελα με τίποτα να κάνω λάθος στην αίτηση.....
Ευχαριστώ εκ των προτέρων...

socworkersk
15.02.2016, 15:30
1)τα πρωτότυπα (μετά από την αποστιλ) βγαίνουν φωτοαντίγραφο και μετά τα επικυρώνει μια γνωστή μας φαρμακοποιός? (Πώς το ξέρουν αυτοί ότι έιναι φαρμακοποιός? Πρέπει να υπογράψει και με την σφραγίδα της και να μεταφραστεί?) Και μετά τα πάμε για μετάφραση?

2) Το citizenship certificate πρέπει να βγει αντίγραφο και να επικυρωθεί στην πρεσβεία ή στο immigration department (τζάμπα)?

3) Η φόρμα 118 συμπληρώνεται με μαύρο στυλό ή πρέπει να κατεβάσω κάποια έκδοση του acrobat reader που να μου επιτρέπει να γράψω μέσω υπολογιστή?
4) Το ελληνικό διαβατήριο ή την αστυνομική ταυτότητα να επικυρώσει η φαρμακοποιός για το identity document? Φαντάζομαι ότι δεν χρειάζονται μετάφραση γιατί έχει και ελληνικά και αγγλικά, ΣΩΣΤΑ?

5) Η φαρμακοποιός, πίσω (ή μπροστά???) από κάθε έγγραφο γράφει την δήλωση "....μπλα μπλα μπλα..." στα αγγλικά και μετά υπογράφει με την ελληνική σφραγίδα της?

6)Υπάρχει περίπτωση να απορρίψουν την αίτηση του άντρα μου επειδή όταν γεννήθηκε είχε επιστρέψει η οικογένεια στην Ελλάδα? Πάντως την υπηκοότητα ο πεθερός μου την πήρε το 1959 και ο άντρας μου γεννήθηκε το 1973.... (κάπου διάβασα ότι πριν το 2001 δεν μπορούσες να είχες διπλή υπηκοότητα στην Αυστραλία-βέβαια στην πρεσβεία μου είπαν ότι δεν ισχύει αυτό, αλλά θέλω επιβεβαίωσω αν γνωρίζει κανείς...).

Αν υπάρχουν σε κάποια post αυτές οι απαντήσεις, πείτε μου. Μπορεί να φαίνονται χαζές αλλά δεν θα ήθελα με τίποτα να κάνω λάθος στην αίτηση.....
1) Τα πρωτότυπα με το αποστιλ θα δώσεις για μετάφραση.
2)Το citizenship certificate του πατέρα μου το έβγαλα έγχρωμη φωτοτυπία και μου το επικύρωσε ο οδοντίατρος που ήταν αυστραλός υπήκοος και συμπλήρωσε την αίτησή μου. Όταν ήθελα αντίγραφο του δικού μου certificate για τη πάρτνερ βίζα έκλεισα ραντεβού κ πήγα στην πρεσβεία της Αυστραλίας στην Αθήνα και το επικύρωσα δωρεάν.
3)Εγώ θα έλεγα να την τυπώσεις και να γράψεις με μαύρο στυλό , μιας και πρέπει να σου συμπληρώσει και ο "εγγυητής" το part D
4)Σωστά
5)Δεν χρειάζονται μετάφραση.Θα γράψει μπροστά στα αγγλικά και πρέπει να υπογράψει με αγγλική σφραγίδα.
6)Ο πατέρας μου επέστρεψε στην Ελλάδα το 1972 και γω γεννήθηκα το 1981. Την υπηκοότητα την πήρα το 2013 δεν υπήρχε πρόβλημα.
Αν χρειαστείς οτιδήποτε στείλε μου πμ

filiakan
15.02.2016, 20:23
Χίλια ευχαριστώ! Δεν μπορείς να φανταστείς το στρες που έχουμε για να γίνουν όλα σωστά και να φύγουμε..... Μερικές φορές οι πληροφορίες είναι conflicting και μπερδεύομαι. Και πάλι σ'ευχαριστώ πολύ πολύ!

bpetros
15.02.2016, 23:39
filiakan απλά ένα έξτρα τιπ:

Μπορείς να σκανάρεις όλα σου τα έγγραφα, και να υποβάλλεις online την αίτηση για υπηκοότητα. Ετσι γλιτώνεις τις επικυρώσεις.
Το πλεονέκτημα, εκτός από το χρόνο που κερδίζεις, είναι πως μπορείς να τους στείλεις κάποιο παραπάνω δικαιολογητικό online, ενώ
αν την στείλεις ταχυδρομικά, και χρειαστεί κάτι άλλο, σου επιστρέφουν την αίτηση, χάνοντας αλλον 1 μήνα.

Επειδή έκανα την διαδικασία πρόσφατα, αν θέλεις επιπλέον πληροφορίες, πες μου. Επίσης μπορείς να ανατρέξεις σε παλαιότερα post,
που γράφουμε για το ίδιο θέμα

filiakan
16.02.2016, 09:47
Ευχαριστώ πολύ, δεν το ήξερα αυτό... Πολύ χρήσιμη πληροφορία. Το έψαξα και παραθέτω το link για τα επόμενα πατριωτάκια:
https://www.border.gov.au/Trav/Citi/Appl/Application-fees-forms-and-appeals/Citizenship-online-applications

Ίσως χρειαστώ την βοήθειά σας λίαν συντόμως για απορίες που θα προκύψουν κατά την συμπλήρωση.....
Ευχαριστώ εκ των προτέρων....

ΝΕΚΤΑΡΙΑ
28.02.2016, 21:59
Καλησπέρα σας...

υστερα από αρκετή μελέτη εδώ μέσα και τις πολύ χρήσιμες πληροφορίες σας, τελικά κατάφερα και παρέλαβα το citizenship by descent (από πατερα) τον περασμένο Αύγουστο, μετα από 35 χρονια καθυστέρησης...!!! αλλα καλιο αργα παρα ποτε...!!! Αν και όλα σχεδόν εχουν καλυφθεί εδώ μεσα για το παραπανω citizenship, αν μπορούσα να βοηθήσω σε κατι με μεγαλη ευχαρίστηση μου...

Αυτό που θελω τωρα να ρωτησω ποιες είναι οι διαδικασιες που πρεπει να ακολουθησω για τα παρακατω ερωτήματα:

1. Ποια είναι η διαδικασια για την εκδοση australian passport?
2. Εχω δυο παιδια γεννημένα πριν την εκδοση του citizenship, θα έχουν την δυνατοτητα να πάρουν υπηκοότητα μετα τα δυο χρονια παραμονης μου στην Αυστραλια??
3. Για να μπορω να τα παρω μαζι μου θα χρειαστουν βιζες ή θα αναγράφονται μεσα στο δικο μου διαβατηριο επειδή είναι ανηλικα και ποια η διαδικασια???

Ευχαριστω προκαταβολικα για τις τυχον απαντησεις σας...

australian
28.02.2016, 23:01
Καλησπέρα σας...

υστερα από αρκετή μελέτη εδώ μέσα και τις πολύ χρήσιμες πληροφορίες σας, τελικά κατάφερα και παρέλαβα το citizenship by descent (από πατερα) τον περασμένο Αύγουστο, μετα από 35 χρονια καθυστέρησης...!!! αλλα καλιο αργα παρα ποτε...!!! Αν και όλα σχεδόν εχουν καλυφθεί εδώ μεσα για το παραπανω citizenship, αν μπορούσα να βοηθήσω σε κατι με μεγαλη ευχαρίστηση μου...

Αυτό που θελω τωρα να ρωτησω ποιες είναι οι διαδικασιες που πρεπει να ακολουθησω για τα παρακατω ερωτήματα:

1. Ποια είναι η διαδικασια για την εκδοση australian passport?
2. Εχω δυο παιδια γεννημένα πριν την εκδοση του citizenship, θα έχουν την δυνατοτητα να πάρουν υπηκοότητα μετα τα δυο χρονια παραμονης μου στην Αυστραλια??
3. Για να μπορω να τα παρω μαζι μου θα χρειαστουν βιζες ή θα αναγράφονται μεσα στο δικο μου διαβατηριο επειδή είναι ανηλικα και ποια η διαδικασια???

Ευχαριστω προκαταβολικα για τις τυχον απαντησεις σας...

1) https://ppol.passports.gov.au/web/forms/entrypoint.aspx ή επικοινωνείς με την πρεσβεία να σε βοηθήσουν
Τηλέφωνο:+30 21 0870 4000

2)Nai

3)Τα παιδιά θα μπούνε στην partner visa του συζύγου.

filiakan
29.02.2016, 12:13
Καλησπέρα και πάλι. Έχω κάποιες απορίες σχετικά με την συμπλήρωση της αίτησης για citizenship by descent ONLINE και θα ήθελα τη βοήθειά σας (και πάλι...!)
1) αφού με το καλό εγκρίθηκε η αίτηση και πήρατε την υπηκοότητα, μετά κάνατε αίτηση για proof με την φορμα 119 για να μπορέσετε να βγάλετε διαβατήριο? (κάτι τέτοιο λέει η φόρμα 118...)
2) Η online αίτηση σου ζητάει να επιλέξεις το πλησιέστερο immigration office. Εχει και Βερολίνο και Λονδίνο κλπ. Να διαλέξω το Λονδίνο φαντάζομαι...
3) Η online αίτηση στις πληροφορίες για τους γονείς σε ρωτάει: "has this parent ever held the citizenship of any other country?" Έχω απαντήση ΝΑΙ, και έβαλα τα στοιχεία γέννησης του πατέρα και διακαιολογία "By birth". Έκανα καλά, ή να βάλω OXI? Φοβάμαι το dual citizenship....
4) η φαρμακοποιός υπέγραψε μόνο την φόρμα 1195 και το πίσω μέρος της φωτογραφίας. Δεν επικύρωσε τίποτα άλλο. Σωστά?
5) Σας ζητάει κανείς ποτέ τον φυσικό φάκελο των εγγράφων? Δηλαδή σας έκλεισαν ραντεβού να πάτε κάπου τα χαρτιά που στείλατε online?
6) Σε πόσο καιρό σας απάντησαν? (Θα μας φάει η αγωνία....)

bpetros
02.03.2016, 00:29
Καλησπέρα filiakan, έχουμε:

1) Οχι, μετά την απόδοση της υπηκοότητας, θα σου στειλουν με κουριερ citizenship certificate και θα βγαλεις διαβατηριο.

2) Αν δεν κανω λαθος ειχα επιλεξει κι εγω Λονδίνο, αν και το πλησιεστερο νομιζω πως ειναι στο Βελιγραδι. Θεωρω πως ειναι τελείως τυπικό.

3) Καλά έκανες, όσο πιο ειλικρινής είσαι, τόσο το καλύτερο. Εξάλλου οι Αυστραλοί είναι έθνος μεταναστών, φαντάζομαι πως οι μισοί έχουν διπλή υπηκοότητα, δεν είναι κάτι περίεργο γι' αυτούς.

4) Νομίζω ναι, δεν θυμάμαι καλά, αλλά ακόμα και να ξεχάσεις κάτι, το πολύ πολύ να σου ζητήσουν να τους ξαναστείλεις την σελίδα-αίτηση που χρειάζεται.

5) Καταθέσαμε 2 αιτήσεις για τη σύζυγό μου και τον κουνιάδο μου, και δεν μας ζήτησαν κάποιο έγγραφο σε φυσική μορφή.

6) Δέκα μέρες μετά την αποστολή της αίτησης, μας ζήτησαν, στην περίπτωση της γυναίκας μου, ένα πρόσθετο έγγραφο για την απόδειξη μόνιμης κατοικίας, και στην περίπτωση του κουνιάδου μου, να ξανασκανάρουμε και να στειλουμε το ποινικό μητρώο του. Τα στείλαμε άμεσα την ίδια ημέρα, και μετά από μια εβδομάδα είχαμε στα χέρια μας το citizenship certificate. Δηλαδή 18 ημέρες από την ημέρα που καταθέσαμε τις αιτήσεις.

Καλή επιτυχία!

vertigo
02.03.2016, 23:45
Δεν επεξεργαζεται το Βερολινο ,υπηκοοτητες...Μόνο βίζες...

Απο το site του Βερολινου

http://germany.embassy.gov.au/beln/Visas_and_Migration.html

"Citizenship by descent information (London website)
How to apply for Citizenship by descent.

Important to note: The Australian High Commission in London processes citizenship by descent applications lodged for nationals and residents of all Berlin case countries (Denmark, Estonia, Faeroe Islands, Finland, Germany, Greece, Greenland, Iceland, Italy, Latvia, Liechtenstein, Lithuania, Malta, The Netherlands, Norway, Poland, San Marino, Sweden, Switzerland and Vatican City)."

Επισης ,οποιος μπει στο site της πρεσβειας στην Αθηνα και παει στο κομματι που αφορά citizenship by descent και πατησει πανω ,θα τον βγαλει Λονδινο....

http://greece.embassy.gov.au/athn/Visas_and_Migration.html

vertigo
03.03.2016, 00:38
3) Η online αίτηση στις πληροφορίες για τους γονείς σε ρωτάει: "has this parent ever held the citizenship of any other country?" Έχω απαντήση ΝΑΙ, και έβαλα τα στοιχεία γέννησης του πατέρα και διακαιολογία "By birth". Έκανα καλά, ή να βάλω OXI? Φοβάμαι το dual citizenship....
.

Ο πατερας ( μαλλον στον πεθερο σου αναφερεσαι ,γιατι μεχρι τωρα για πεθερο μιλουσες) , με Ελληνικο διαβατηριο μεταναστευσε και πηρε Αυστραλιανη υπηκοοτητα οταν συμπληρωσε τα απαραιτητα χρονια στην Αυστραλια και μπορεσε να την ζητησει..

Το οτι ειχε και Ελληνικη υπηκοοτητα ,δεν ειναι κατι που περιμενουν οι Αυστραλοι ,να το μαθουν απ την αιτηση του παιδιου ,για αποκτηση υπηκοοτητας by descent. Εχουν αρχεία για τα παντα και οταν γινεται τετοια αιτηση ,ολα ελεγχονται...

Ουτε ειναι κατι που μπορει να αποκρυφτει κατα την συμπληρωση της αιτησης κι αν το χες κανει , θα σου ελεγαν για το λαθος που εκανες..

.Και επισης ,δεν καταλαβαινω τον λογο που φοβασαι το dual citizenship...Αν ειχες διαβασει τα σχετικα θεματα εδω ,θα ειχες δει ,οτι πολλοι πηραν υπηκοοτητα by descent ( ή τα παιδια τους ) κι ο Αυστραλος γονιος ,ειχε και Ελληνικη υπηκοοτητα και δεν προεκυψε ποτέ καποιο θεμα.Και για ποιο λογο ,αλλωστε; Οι μισοι Αυστραλοι υπηκοοι ,εχουν και δευτερη υπηκοοτητα...

Αλλωστε με την φορμα 118 ,ζηταει ο αντρας σου κι άλλη υπηκοοτητα ,εκτος της Ελληνικης που εχει.Αρα κι αυτος θα ειναι με dual citizenship...

filiakan
03.03.2016, 09:20
Καλημέρα, ευχαριστώ πολύ για τις απαντήσεις σας. Με βοηθάτε πολύ!!
Φοβάμαι το dual citizenship γιατί διάβασα στο Border.gov.au (https://www.border.gov.au/Trav/Citi/Curr/Dual-citizenship) το εξής: "Prior to 4 April 2002, Australian citizens who became citizens of another country lost their Australian citizenship automatically". Και υπέθεσα ότι αφού ο πεθερός μου γύρισε στην Ελλάδα πριν το 2002 δεν μπορούσε να κρατήσει και τις δύο υπηκοότητες... Ακόμα δεν κατάλαβα για ποιές περιπτώσεις το γράφει αυτό το border.gov.au..... Και επειδή κάθε περίπτωση είναι μοναδική, δεν έβρισκα στο forum κάποια ακριβώς ίδια με την δική μας. Πάντως τώρα μετά τα μηνύματά μας, είμαι σίγουρη ότι μπορεί να πάρει την υπηκοότητα ο σύζυγός μου και όλα καλά. Σήμερα θα στείλω την αίτηση 118 και είμαστε ενθουσιασμένοι!!!
Ευχαριστώ πολύ όλους σας!!!

vertigo
03.03.2016, 12:43
Καλημέρα, ευχαριστώ πολύ για τις απαντήσεις σας. Με βοηθάτε πολύ!!
Φοβάμαι το dual citizenship γιατί διάβασα στο Border.gov.au (https://www.border.gov.au/Trav/Citi/Curr/Dual-citizenship) το εξής: "Prior to 4 April 2002, Australian citizens who became citizens of another country lost their Australian citizenship automatically". Και υπέθεσα ότι αφού ο πεθερός μου γύρισε στην Ελλάδα πριν το 2002 δεν μπορούσε να κρατήσει και τις δύο υπηκοότητες... Ακόμα δεν κατάλαβα για ποιές περιπτώσεις το γράφει αυτό το border.gov.au..... Και επειδή κάθε περίπτωση είναι μοναδική, δεν έβρισκα στο forum κάποια ακριβώς ίδια με την δική μας. Πάντως τώρα μετά τα μηνύματά μας, είμαι σίγουρη ότι μπορεί να πάρει την υπηκοότητα ο σύζυγός μου και όλα καλά. Σήμερα θα στείλω την αίτηση 118 και είμαστε ενθουσιασμένοι!!!
Ευχαριστώ πολύ όλους σας!!!

Ειναι ξεκαθαρο σε ποιες περιπτωσεις ανεφερεται,για πριν το 2002.
Δεν αναφερεται σ αυτους που ηδη ειχαν υπηκοοτητα άλλου κρατους και μπορει να ειχαν και την Αυστραλιανη υπηκοοτητα , οτι θα εχαναν την Αυστραλιανη ,αν γυριζαν στην χωρα της οποιας ηταν κι αυτης υπηκοοι....

αλλά σ αυτους ,που ενω ηταν Αυστραλοι υπηκοοι( ή ΗΔΗ ΚΑΙ Αυστραλοι υπηκοοι) ,με καποιον τροπο ,αποκτουσαν κι άλλη υπηκοοτητα. Πχ με γαμο ,μια περιπτωση.

Καλη συνεχεια !

Dual citizenship

It is possible to hold citizenship of two or more countries if the law of those countries allow. This is known as dual, or multiple, citizenship.

People can become dual citizens automatically, or after being granted citizenship of another country.

For example, an Australian citizen may automatically gain citizenship of another country through marriage, while a permanent resident of Australia may become a dual citizen by becoming an Australian citizen.

#Prior to 4 April 2002, Australian citizens who became citizens of another country lost their Australian citizenship automatically.#

Australia allows its citizens to hold dual nationality. Other countries may not. To check if your country allows its citizens to hold dual or multiple citizenships, contact the embassy or consulate of that country in Australia.

kostaskavala
03.03.2016, 22:15
καλημερα , καλησπερα! Γνωριζει κανεις αν στα 8 ετη παραμονης στην Αυστραλια παιδια κάτω των 18 αποκτουν υπηκοότητα Αυστραλού? Thanks!

vertigo
04.03.2016, 22:38
καλημερα , καλησπερα! Γνωριζει κανεις αν στα 8 ετη παραμονης στην Αυστραλια παιδια κάτω των 18 αποκτουν υπηκοότητα Αυστραλού? Thanks!

Τί εννοεις ,ακριβώς; Με τί βιζα η παραμονή;Προσωρινη;

mariakaterini5
07.03.2016, 10:33
Καλημέρα και εδώ! Ψάχνω πληροφορίες για τη ζωή στην Αυστραλία σήμερα. Εχω το πλεονέκτημα της υπηκοότητας άλλά δεν ξέρω πως θα βρω εκεί δουλειά, σπίτι και σχολεία.Εχω διαβάσει οτι έχετε γράψει ως τώρα.Εχω ψάξει και στο ιντερνετ.Λένε οτι τα πράγματα είναι πιο δύσκολα τωρα που "γίναμε πολλοί" εκεί.Χρειάζομαι καθοδήγηση για να κάνουμε το μεγάλο βήμα. Είμαι καθηγήτρια μηχανολογίας ,ο σύζυγος είναι αγρότης και έχουμε τρια παιδάκια..

filiakan
07.03.2016, 22:29
Την σφραγίδα της Χάγης δεν χρειάζεται να την σκανάρεις, δεν τη ζητάνε. Εγώ τα εκτύπωσα όλα, τα συμπλήρωσα, και μετά τα σκάναρα.
Από αιτήσεις, αν στείλεις online δεν χρειάζεται να στείλεις Form 118, γιατί την συμπληρώνεις online. Χρειάζεται να σκανάρεις και να στείλεις την Form 80 (Personal Particulars) και την Form 1195 (Identity declaration), που είναι τέσσερις σελίδες και ουσιαστικά δήλωση από το άτομο πουυπέγραψε τις φωτογραφιές ότι σε γνωρίζει προσωπικά.

Καλησπέρα, έχω στείλει την online αίτηση για την citizenship by descent στις 4 Μαρτίου και μου χρέωσαν την πιστωτική μου κάρτα (Εθνικής Τράπεζας) αμέσως, όλα καλά, μου έστειλαν και μήνυμα ότι υποβλήθηκε επιτυχώς. Αλλά έχω μια απορία. Κατά το upload των εγγράφων (τελικό στάδιο) το τελικό χαρτί που μου ζητούσαν ήταν το "good character..." και έγραφε σαν εξήγηση την φόρμα 80. Η φόρμα 80 έχει 18 σελίδες και όχι 4 που λέτε.... Και δεν είχα υπόλοιπο αρχείων γιατί έμεναν μόνο 2 αρχεία ακόμα (αφού είχα στείλει όλα τα υπόλοιπα και το μέγιστο που μου έδινε 'ηταν 20 αρχεία). Αποφασίσαμε να ανεβάσουμε το ποινικό μητρώο που ούτως ή άλλως δεν μας το είχε ζητήσει μέχρι τότε. Δεν θέλαμε να χάσουμε κι άλλες μέρες και σκεφτήκαμε αν χρειαστεί κάτι άλλο θα μας ειδοποιήσουν... Έχετε καμία άποψη επί του θέματος??
Ευχαριστωωωωώ

kostaskavala
08.03.2016, 03:22
Τί εννοεις ,ακριβώς; Με τί βιζα η παραμονή;Προσωρινη;
Γεια σου vertigo, Ναι με temporary visa συγμεκριμενα με την 403,για την ωρα ισως 457 αργοτερα.

bpetros
08.03.2016, 11:38
Καλησπέρα, έχω στείλει την online αίτηση για την citizenship by descent στις 4 Μαρτίου και μου χρέωσαν την πιστωτική μου κάρτα (Εθνικής Τράπεζας) αμέσως, όλα καλά, μου έστειλαν και μήνυμα ότι υποβλήθηκε επιτυχώς. Αλλά έχω μια απορία. Κατά το upload των εγγράφων (τελικό στάδιο) το τελικό χαρτί που μου ζητούσαν ήταν το "good character..." και έγραφε σαν εξήγηση την φόρμα 80. Η φόρμα 80 έχει 18 σελίδες και όχι 4 που λέτε.... Και δεν είχα υπόλοιπο αρχείων γιατί έμεναν μόνο 2 αρχεία ακόμα (αφού είχα στείλει όλα τα υπόλοιπα και το μέγιστο που μου έδινε 'ηταν 20 αρχεία). Αποφασίσαμε να ανεβάσουμε το ποινικό μητρώο που ούτως ή άλλως δεν μας το είχε ζητήσει μέχρι τότε. Δεν θέλαμε να χάσουμε κι άλλες μέρες και σκεφτήκαμε αν χρειαστεί κάτι άλλο θα μας ειδοποιήσουν... Έχετε καμία άποψη επί του θέματος??
Ευχαριστωωωωώ

Εχει μια λίστα με τα έγγραφα που πρέπει να ανεβάσεις, ότι δεν έχει ανέβει γράφει required, σε όσα έστειλες γράφει received.
H φορμα 1195 είναι τέσσερις σελίδες, όχι η 80.
Όταν στείλεις την αίτηση, στις παρατηρήσεις, θα γράψεις ότι δεν έστειλες τα υπολοιπα εγγραφα λόγω του ορίου στα attachments.
Ανέβασε όσο περισσότερα έγγραφα μπορείς, και μόλις αναλάβει την υποθεση σου κάποιος υπάλληλος, θα σου ζητήσει να στείλεις τα υπόλοιπα. Εγώ τα είχα στείλει μέσω email την ίδια ημέρα, και την επόμενη εγκρίθηκε η υπηκοότητα.

bpetros
08.03.2016, 11:46
Καλημέρα και εδώ! Ψάχνω πληροφορίες για τη ζωή στην Αυστραλία σήμερα. Εχω το πλεονέκτημα της υπηκοότητας άλλά δεν ξέρω πως θα βρω εκεί δουλειά, σπίτι και σχολεία.Εχω διαβάσει οτι έχετε γράψει ως τώρα.Εχω ψάξει και στο ιντερνετ.Λένε οτι τα πράγματα είναι πιο δύσκολα τωρα που "γίναμε πολλοί" εκεί.Χρειάζομαι καθοδήγηση για να κάνουμε το μεγάλο βήμα. Είμαι καθηγήτρια μηχανολογίας ,ο σύζυγος είναι αγρότης και έχουμε τρια παιδάκια..

Καλημέρα Μαρία.
Υπάρχουν πολλές πληροφορίες για την αναγνώριση πτυχίου στο Για όσους είναι Μηχανικοί απο ΤΕΙ ή ΑΕΙ (http://www.patriotaki.net/%CE%B3%CE%B9%CE%B1-%CF%8C%CF%83%CE%BF%CF%85%CF%82-%CE%B5%CE%AF%CE%BD%CE%B1%CE%B9-%CE%BC%CE%B7%CF%87%CE%B1%CE%BD%CE%B9%CE%BA%CE%BF%C E%AF-%CE%B1%CF%80%CE%BF-%CF%84%CE%B5%CE%B9-%CE%AE-%CE%B1%CE%B5%CE%B9-75/).
Φαντάζομαι ότι θα είναι παρόμοια η διαδικασία για την αναγνώριση του πτυχίου σου. Καλό διάβασμα, και ευχομαι όλα να σας έρθουν όπως τα υπολογίζετε.

filiakan
08.03.2016, 12:40
ok. ευχαριστώ πολυ bpetros!!

vertigo
09.03.2016, 18:44
Γεια σου vertigo, Ναι με temporary visa συγμεκριμενα με την 403,για την ωρα ισως 457 αργοτερα.

Οχι ,το παιδι ακολουθει το καθεστως βιζας των γονιων του.Αν οι γονεις ,μεταναστευσαν με προσωρινη βιζα και αρα και το παιδι και συνεχιζουν με προσωρινες βιζες ,δεν θα γινει Αυστραλος υπηκοος το παιδι ,οντας 8 χρονια με προσωρινη βιζα...

Εδω ,παιδι που γεννηθηκε Αυστραλια ,απο γονεις με προσωρινη βιζα ,ειτε τουριστικη ,ειτε εργασιας ,ειτε φοιτητικη κλπ κλπ ,δεν γινεται Αυστραλος υπηκοος ,αν δεν εχει τα 10 πρωτα χρονια της ζωης του τοπο συνηθους διαμονης την Αυστραλια και στα 10 γενεθλια ,θα γινει , σ αυτη την περιπτωση.Αν οι γονεις του ,ειναι με temporary visa κι αυτο ,την ιδια θα εχει. Αν ληξουν οι βιζες των γονιων του και πρεπει να απελαθουν ,το ιδιο ισχυει και για το παιδι.
Ο νομος αλλαξε στις 20/8/1986 ,γιατι πολλα ατομα, ειχαν κανει καταχρηση του προηγουμενου νομου ,που εδινε υπηκοοτητα σ οποιον γεννιοταν Αυστραλια ,ασχετως αν κανένας γονιος δεν ηταν μονιμος κατοικος ή Αυστραλος υπήκοος κατα την γεννηση του παιδιου.
Χιλιαδες γυναικες ,ερχονταν ακομα και με τουριστικη βιζα ,προκειμενου να γεννησουν .Υπολογιζοντας οτι το παιδι ,θα ειναι το εισιτηριο τους ,να μεινουν μονιμα,χωρις να πληρουν προσοντα για μεταναστευση μονιμη.

kostaskavala
10.03.2016, 13:19
Μαλιστα. Ευχαριστω vertigo. Λαθος πληροφορια πηραμε λοιπον....

athanasis27
10.03.2016, 14:58
help2Καλησπέρα πατριωτάκια.Πιστευω να κανω καλα που γραφω σ αυτή την ενοτητα και να μην είμαι εκτος θεματος..Συγχαρητηρια για την υπεροχο λειτούργημα που κανετε, γιατι περι αυτου προκειται.Μας βοηθατε και μας κατατοπίζεται αριστα θα τολμουσα να πω σε ολες τις ερωτήσεις και αποριες που εχουμε. Ειμαι λιγο...μεγαλος σε ηλικια συνταξιουχος ε.α . Διαβασα πολλες προηγούμενες σελιδες και μπερδευτηκα λιγο ....πελαγωσα , χαθηκα..!!: cry: Εχω μερικα ερωτήματα να θεσω και αν και οποτε μπορειτε μου απαντατε. Ειμαι κατοχος αυστραλιανου διαβατηριου (γεννηθηκα.. καποτε στην Μελβουρνη και ετσι μετεφερα την ιθαγενεια και στα τρια ενηλικα παιδια μου (φοιτητες).Τα ερωτήματα μου είναι τα εξης: 1) Μπορουν οποιαδήποτε στιγμη τα παιδια (ισως και γω) να φυγουν για Αυστραλια για μεταπτυχιακες σπουδες, εργασια.και μονιμη εγκατασταση, χωρις περαιτέρω χαρτια,συμπληρωμενες φορμες, κλπ...2) Από Ελλαδα τι χαρτια χρειαζεται να εχουν, πιστοποιητικα γεννησεως, τιτλοι σπουδων, (λυκειου, πανεπιστημιου, τιτλοι αγγλικων,εισαγγελιας, εφοριας, τραπεζικων λογαριασμων-καταθέσεων.!!) 3) Όλα με σφραγιδα της Χαγης;; Αν ξεχνω καποια χαρτια παρακαλω πολύ συμπληρώστε το... Το γηρας ου γαρ ερχεται μονο ! Ευχαριστω πολύ για τον χρονο σας. Σιγουρα θα επανελθω

mariakaterini5
11.03.2016, 11:46
Καλημέρα!Ευχαριστώ πολύ!!Δεν ειχα καν σκεφτει το θέμα της αναγνώρισης. Είχα στο μυαλό μου το που θα βρω δουλειά..Από το πτυχίο όμως πρεπει να ξεκινησω.Ευχαριστώ.

Vicky17
13.03.2016, 13:54
Καλησπερα παιδια...εχω citizenship by descent και ετοιμαζω τα χαρτια της κορης μου (2,5 χρονων)για την child viza.Μηπως μπορει καποιος να με βοηθησει με αυτο.....statement on how your sponsor proposes to fulfil the sponsorship obligations..
Την αιτηση θα τη στειλω στο Βερολινο...αν υπαρχει καποιος που το εχει κανει και μπορει να μου δωσει καμια ιδεα....
Ευχαριστω παρα πολυ

filiakan
21.03.2016, 13:26
Καλημέρα-καλησπέρα σε όλους! Επιτέλους πήραμε θετική απάντηση (μέσω email της Case officer) στην online citizenship by descent αίτηση του συζύγου μου και τώρα περιμένουμε με ταχυδρομείο το χαρτί για να πάμε να βγάλει διαβατήριο και μετά να κάνουμε partner visas για εμένα και τον 7χρονο γιό μας!! Ευχαριστούμε πολύ για τη βοήθειά σας! Τώρα αρχίζει άλλος γολγοθάς... έχω διαβάσει σχεδόν όλα τα posts για την PARTNER VISA και επειδή τα περισσότερα posts είναι λίγο παλαιά και τα πράγματα αλλάζουν έχω συμπεράνει τα εξής να μου πείτε αν είμαι λάθος ή σωστή:
1) Σημασία έχει να πάρει κανείς την temporary visa (820 ή 309) η οποία σου δίνει πλήρη δικαιώματα εργασίας, εγγραφής στα δημόσια σχολεία κλπ. Οπότε αυτός ο χρόνος επεξεργασίας μας ενδιαφέρει, γιατί αν πάρεις τη προσωρινή μετά παίρνεις οπωσδήποτε τη μόνιμη.... Στο ειδικό Thread "χρόνος επεξεργασίας: Family, spouse visa applications" δεν διευκρινίζεται σε όλες τις περιπτώσεις αν στην συμπλήρωση "Χρόνος απόχτησης της βίζας" εννοεί την μόνιμη ή προσωρινή Visa (στις πιο πολλες αναφέρονται στην μόνιμη).
2) Έτσι όπως το βλέπω εγώ, συμφέρει να κάνεις την αίτηση onshore, δηλαδή την 820/801 εφόσον ο ένας από τους δύο (ο υπήκοος) έχει δικαίωμα εργασίας, για να μπορεί να συντηρεί την οικογένεια και να μην περιμένεις Ελλάδα τόσους μήνες μέχρι να βγεί η 309. Ένα πρόβλημα βέβαια είναι ότι μέχρι να βγεί η προσωρινή για το παιδί, δεν θα μπορεί να γραφτεί σε δημόσιο σχολείο και θα χρειαστεί ιδιωτικό. Σωστά?
3)εχω μπλεχτεί με τους χρονους επεξεργασίας της 309/100 και 820/801: στο Thread "χρόνος επεξεργασίας: Family, spouse visa applications" οι μαρτυρίες λένε ότι οι 820/801 αποκτούνται πιο γρήγορα απ'ότι οι 309/100, αλλά άλλες μαρτυρίες που διαβάζω λένε ότι είναι πιο αργές ... Τι ισχύει τελικά (για τις προσωρινες πάντα...)?
4) Έχω διαβάσει οτι μετά το 2012 οι bridging visas σου δίνει δικαίωμα εργασίας. Ισχύει αυτό σήμερα ή είναι παλαιό το post και έχει αλλάξει? Γιατί εγώ διάβασα εχθές στο border.gov ότι όταν σου δώσουν την bridging θα γράφει αν έχεις δικαίωμα εργασίας ή όχι, θαττο κρίνουν αυτοι...

Εν κατακλείδι, το βασικό ερώτημα σύμφωνα με αυτά που διαβάζω είναι: ΠΟΣΟ ΧΡΟΝΟ ΧΡΕΙΑΖΕΤΑΙ ΣΗΜΕΡΑ Η ΠΡΟΣΩΡΙΝΗ 820 Ή 309 VISA ΓΙΑ ΝΑ ΒΓΕΙ? Γιατί με την προσωρινή έχεις δικαίωμα εργασίας, εγγραφής παιδιού στο σχολείο και Medicare. Tο μόνο που δεν σου επιτρέπει-μέχρι να πάρεις τη μόμιμη- είναι τα επιδόματα του centrelink. Κάνω κάπου λάθος???

bpetros
21.03.2016, 22:57
filiakan συγχαρητήρια! Έγινε το πρώτο βήμα.

Θα σου πω κατ' αρχάς πως η αίτηση για χορήγηση partner visa είναι μια για μόνιμη και προσωρινή. Ο case οfficer θα αποφασίσει αν θα σου δώσει την permanent (100) ή την temporary (309) (όσων αφορά στην offshore), ανάλογα με την διάρκεια της σχέσης, την ύπαρξη παιδιών κλπ. Λογικά εσείς, με παιδί 7 ετών θα πάρετε κατευθείαν την permanent.

Δεν μπορώ να σε βοηθήσω παραπάνω, αλλά εδώ (http://www.patriotaki.net/%CE%B4%CE%B9%CE%AC%CF%86%CE%BF%CF%81%CE%B1-%CE%B8%CE%AD%CE%BC%CE%B1%CF%84%CE%B1-%CE%B1%CF%81%CF%87%CE%B5%CE%AF%CE%BF-%CF%80%CE%B1%CE%BB%CE%B1%CE%B9%CF%8E%CE%BD-%CE%B8%CE%B5%CE%BC%CE%AC%CF%84%CF%89%CE%BD-87/%CF%83%CF%87%CE%B5%CF%84%CE%B9%CE%BA%CE%AC-%CE%BC%CE%B5-%CF%84%CE%B9%CF%82-partner-visas-%CE%B9%CE%B9%CE%B9-7005/index4.html#post91255) μπορείς να δεις τις δικές μου απορίες, και τις απαντήσεις που μου δίνουν τα παιδιά. Κάποιος άλλος θα σε βοηθήσει περισσότερο.

oinoi-mitsos
22.03.2016, 02:00
[QUOTE=filiakan;92983]Καλημέρα-καλησπέρα σε όλους! Επιτέλους πήραμε θετική απάντηση (μέσω email της Case officer) στην online citizenship by descent αίτηση του συζύγου μου και τώρα περιμένουμε με ταχυδρομείο το χαρτί για να πάμε να βγάλει διαβατήριο και μετά να κάνουμε partner visas για εμένα και τον 7χρονο γιό μας!! Ευχαριστούμε πολύ για τη βοήθειά σας! Τώρα αρχίζει άλλος γολγοθάς... έχω διαβάσει σχεδόν όλα τα posts για την PARTNER VISA και επειδή τα περισσότερα posts είναι λίγο παλαιά και τα πράγματα αλλάζουν έχω συμπεράνει τα εξής να μου πείτε αν είμαι λάθος ή σωστή:
1) Σημασία έχει να πάρει κανείς την temporary visa (820 ή 309) η οποία σου δίνει πλήρη δικαιώματα εργασίας, εγγραφής στα δημόσια σχολεία κλπ. Οπότε αυτός ο χρόνος επεξεργασίας μας ενδιαφέρει, γιατί αν πάρεις τη προσωρινή μετά παίρνεις οπωσδήποτε τη μόνιμη.... Στο ειδικό Thread "χρόνος επεξεργασίας: Family, spouse visa applications" δεν διευκρινίζεται σε όλες τις περιπτώσεις αν στην συμπλήρωση "Χρόνος απόχτησης της βίζας" εννοεί την μόνιμη ή προσωρινή Visa (στις πιο πολλες αναφέρονται στην μόνιμη).
2) Έτσι όπως το βλέπω εγώ, συμφέρει να κάνεις την αίτηση onshore, δηλαδή την 820/801 εφόσον ο ένας από τους δύο (ο υπήκοος) έχει δικαίωμα εργασίας, για να μπορεί να συντηρεί την οικογένεια και να μην περιμένεις Ελλάδα τόσους μήνες μέχρι να βγεί η 309. Ένα πρόβλημα βέβαια είναι ότι μέχρι να βγεί η προσωρινή για το παιδί, δεν θα μπορεί να γραφτεί σε δημόσιο σχολείο και θα χρειαστεί ιδιωτικό. Σωστά?
3)εχω μπλεχτεί με τους χρονους επεξεργασίας της 309/100 και 820/801: στο Thread "χρόνος επεξεργασίας: Family, spouse visa applications" οι μαρτυρίες λένε ότι οι 820/801 αποκτούνται πιο γρήγορα απ'ότι οι 309/100, αλλά άλλες μαρτυρίες που διαβάζω λένε ότι είναι πιο αργές ... Τι ισχύει τελικά (για τις προσωρινες πάντα...)?
4) Έχω διαβάσει οτι μετά το 2012 οι bridging visas σου δίνει δικαίωμα εργασίας. Ισχύει αυτό σήμερα ή είναι παλαιό το post και έχει αλλάξει? Γιατί εγώ διάβασα εχθές στο border.gov ότι όταν σου δώσουν την bridging θα γράφει αν έχεις δικαίωμα εργασίας ή όχι, θαττο κρίνουν αυτοι...

Filiakan γειά σου!! Εγώ πήρα πριν 2 βδομάδες την 309. Την αίτηση μου την έστειλα τον Μάη του 2015.. θα μου είχε βγει και νωρίτερα αλλά καθυστέρησα να κάνω τις ιατρικές εξετάσεις (είχαν ζητηθεί τον Ιανουάριο και εγώ πήγα τον Φλεβάρη). Εσύ, μιας και είσαστε τόσα χρόνια παντρεμένοι θα πάρεις την 100. Όταν έστειλα την αίτηση μου είχαν πει ότι κάνει 10-14 μήνες.. νομίζω ότι 9 μήνες κάνει, αλλά τώρα που το κόστος είναι ακριβώς το ίδιο (είτε το κάνεις εντός ή εκτός Αυστραλίας) ίσως οι περισσότεροι προτιμούν να το κάνουν από Αυστραλία, μπορεί και να μην έχουν τόσες αιτήσεις στο Βερολίνο και να μειωθεί ο χρόνος, βέβαια αυτή είναι η άποψη μου και όχι ο κανόνας. Τώρα σχετικά με σχολεία κτλ. δυστυχώς δεν γνωρίζω τίποτα γιατί δεν έχουμε παιδιά και δεν έχω ασχοληθεί καθόλου με αυτό το θέμα...

eviva
22.03.2016, 19:47
Καλησπέρα σε όλους,

είμαι 24 χρονών και φοιτήτρια στην Πολυτεχνική Σχολή του ΑΠΘ.
Ο πατέρας μου ζούσε στην Αυστραλία πολλά χρόνια και μετά την ενηλικίωση μου, μου έδωσε την αυστραλιανή υπηκοότητα .
Θα ήθελα να σας ρωτήσω τί ακριβώς διευκολύνσεις έχω όσο αφορά μεταπτυχιακές, διδακτορικές σπουδές και ευκαιρίες εργασίας.

Σας ευχαριστώ.

filiakan
22.03.2016, 23:29
Ευχαριστώ πολύ για τις απαντήσεις σας! Αποφασίσαμε να παμε για την onshore γιατί 9-10 μήνες είναι πολύ... Άλλωστε μετά το τρίμηνο, όταν τεθεί σε ισχύ η bridging visa θα έχω δικαίωμα εργασίας απ'ό,τι καταλαβαίνω, είμαι πολιτικός μηχανικός και πιστεύω να βρώ δουλειά εύκολα (hopefully). Το μόνο πρόβλημα θα είναι το σχολείο του παιδιού, αλλά φαντάζομαι όταν βγεί η bridging θα έχω δικαίωμα να τον γράψω σε δημόσιο, έστω και επί πληρωμής (κάπου διάβασα ότι δέχονται δίδακτρα και τα δημόσια σχολεία περίπου 1.600 δολλάρια, και όχι 8.000 δολλάρια που ζητάνε κατά μέσο όρο στα ιδιωτικά).

Eviva καλή τύχη στην αναζήτησή σου!
Ευχαριστώ παιδιά....

allia
30.03.2016, 15:43
Χαιρεται σε ολουσ. ειμαι πολυ καινουρια στο forum. ειναι και η πρωτη φορα που γραφω. εδω και 6 μηνεσ βασανιζω το κεφαλι μου με την ζωη μου στην ελλαδα. η αληθεια ειναι οτι εγινε εντονο λογω του οτι απεκτησα μια κορουλα (18 μηνων τωρα) και εχω αναπτυξει αποριεσ για το μελλον που θα εχει σε τουτη την ομορφη μεν αλλα χωρισ προοπτικες χωρα δε.
εδω και ενα μηνα μαζευω τα χαρτια μου για το australian citizenship by descent( λογω της μητερας μου το αποκτω καθως εζησε στην αυστραλια 9 χρονια και πηρε την υπηκοοτητα) και σιγα σιγα θα τα στειλω. ειμαι κατοχος μεταπτυχιακου τιτλου σπουδων απο την Αγγλια και ο συζυγοσ ειναι ελευθεροσ επαγγελματιας (εμπορος οικοδομικων υλικων με απολυτηριο λυκειου). Ποσο ευκολο ειναι στην αρχη η μεταναστευση? εχω πληθωρα συγγενων για να μπορεσουμε να μεινουμε για 2-3 μηνες αλλα μετα? ποσο budget θα επρεπε να εχουμε ? επιδοματα απο την αρχη θα δικαιουμαι? η ευρεση εργασιας και για τους 2 θα ειναι ευκολη υποθεση? συγνωμη για τις ερωτησεις αλλα νοιωθω λιγο πελαγωμενη και προσπαθω να ζυγισω τισ αποφασεις τωρα που τα οικονομικα μας ειναι λιγο καλα (υπηρξαν καλυτερα εξου και οι σκεψεις) και πριν γινουν χειροτερα. ευχαριστω εκ των προτερων

vertigo
02.04.2016, 10:29
---------------------------------------
------------------
ειμαι κατοχος μεταπτυχιακου τιτλου σπουδων απο την Αγγλια και ο συζυγοσ ειναι ελευθεροσ επαγγελματιας (εμπορος οικοδομικων υλικων με απολυτηριο λυκειου). Ποσο ευκολο ειναι στην αρχη η μεταναστευση? εχω πληθωρα συγγενων για να μπορεσουμε να μεινουμε για 2-3 μηνες αλλα μετα? ποσο budget θα επρεπε να εχουμε ? επιδοματα απο την αρχη θα δικαιουμαι? η ευρεση εργασιας και για τους 2 θα ειναι ευκολη υποθεση? συγνωμη για τις ερωτησεις αλλα νοιωθω λιγο πελαγωμενη και προσπαθω να ζυγισω τισ αποφασεις τωρα που τα οικονομικα μας ειναι λιγο καλα (υπηρξαν καλυτερα εξου και οι σκεψεις) και πριν γινουν χειροτερα. ευχαριστω εκ των προτερων

Η μεταναστευση ,οπως και καθε σημαντικη αλλαγη στη ζωη ,ειναι θεμα που ο καθε ανθρωπος το διαχειριζεται και το βιωνει μοναδικα.Αν καποιος μεταναστευει και νιωθει δυστυχης που το κανει και φευγει εχοντας στο μυαλο το πότε θα γυρισει πισω ....ή κανει συγκρισεις και απογοητευεται που η χώρα που πηγαινει ,δεν εχει τις ακρογυαλιες και τον τροπο διασκεδασης της πατριδας του...θα νιωθει δυστυχης .
Αν παει αποφασισμενος να κανει επανεκκινηση της ζωης του και να πετυχει...τοτε και θα πετυχει και θα νιωθει καλα ψυχολογικά....Βεβαια ,θα περασει και μια περιοδο προσαρμογης ....Αναμενομενο ειναι....

Το οτι εχεις μεταπτυχιακο τιτλο σπουδων...χωρις να λες ποια ειναι η ειδικοτητα σου κι αν την εχεις εξασκησει...ειναι κατι τοσο αοριστο..πού δεν ξερω τί μπορει να σου απαντησει καποιος ,ως προς το πόσο ευκολο ειναι να βρεις δουλεια...Οσο για το επαγγελμα του συζυγου σου ,που ειναι ελευθερος επαγγελματιας και συγκεκριμενα εμπορος οικοδομικων υλικων ...δεν θα ελεγα οτι ειναι καποιο επαγγελμα με ιδιαιτερη εξειδικευση και άρα σε ζητηση ,ωστε να πει καποιος αν θα εβρισκε ευκολα δουλεια.

Δουλειες υπαρχουν ,αν καποιος ειναι αποφασισμενος να δουλεψει και να κανει οποιαδηποτε δουλεια.

Εσυ επιδομα αν δεν βρεις δουλεια ,θα δικαιουσαι.Ο συζυγος ,δεν γνωριζω και εξαρταται απ το αν θα παρει εξ αρχης μονιμη βιζα.Εχετε ενα παιδακι 18 μηνων ,αλλά αυτο δεν σημαινει υποχρεωτικα ,οτι ειστε και παντρεμενοι δυο χρονια.Αν παρει μονιμη βιζα και την κανετε offshore την αιτηση της βιζας του ,θα δικαιουται μολις παει.Αν κανει την αιτηση απο Αυστραλια και παρει μονιμη εξ αρχης...μεχρι να βγει η βιζα ,που οταν γινει απο Αυστραλια η αιτηση , εχει μέσο χρονο επεξεργασίας 13 μηνες ,δεν θα δικαιουται επιδομα. (αλλά μπορει να κανει και πανω απο 18 μηνες,οπως μπορει να κανει και λιγοτερο απ τον μέσο χρονο) .

Για το budget που ρωτας κι αυτο εξαρταται . Σε ποια περιοχη θα ψαξεις να νοικιασεις ,τί σπιτι ,πόσο διαστημα θα κανετε να βρειτε δουλεια.

Δες και την ανταποκριση του Agoriani. Σιγουρα θα σε βοηθησει ,οπως εχει βοηθησει πολυ κοσμο .Πανω στα βηματα που κατεγραψε ο Agoriani και ως προς την προετοιμασια που εκανε ως προς τις διαδικασιες ,πριν φυγει ,οπως κι οταν εφτασε...πατησαν ολοι οι υπολοιποι ,που επισκεφτηκαν το patriotaki.net και πηραν πολλοι και την αποφαση να φυγουν για Αυστραλια ,παιρνοντας θαρρος απ το παραδειγμα του...και " πατησαν" πανω στα βηματα που εκανε και κατεγραψε,ως προς τις διαδικασιες...

Σου βαζω την ανταποκριση ,απ οταν εφτασε Αυστραλια.

http://www.patriotaki.net/ανταπόκριση-απο-την-αυστραλία-76/ανταπόκριση-απο-την-αυστραλία-agoriani-ii-3969/

****Απ οταν εγραψε την ανταποκριση ,αυτο που εχει αλλαξει ,ειναι το αεροδρομιο στην Doha ,που απο το 2014 ,λειτουργει το νεο και πολυ καλο του terminal και δεν ταλαιπωρειται ο κοσμος.Το δε service εν πτησει ,ειναι πλεον απ τα καλυτερα και περυσι βγηκε η QATAR , η καλυτερη εταιρεια στον κοσμο.

Και το New start allowance , που αναφέρει , για ζευγαρια ειναι τώρα ειναι $476.40 (each) per fortnight ****

Λογικα θα χρειαστειτε και αυτοκινητο ,αν οχι απ την αρχη ,σε καποια φαση ,σιγουρα και ειδικα με μικρο παιδι και τις μεγαλες αποστασεις στις πολεις.Και χρηματα για να νοικιασετε σπιτι.Και για τα εξοδα σας τους πρωτους μηνες.

Δες εδω σχετικα με το κοστος ζωης και κανε τους υπολογισμους σου ,χοντρικα ,ως προς αυτο που ρωτησες.

http://www.numbeo.com/cost-of-living/city_result.jsp?country=Australia&city=Melbourne

http://www.numbeo.com/cost-of-living/city_result.jsp?country=Australia&city=Sydney

allia
04.04.2016, 11:13
Σε ευχαριστω πολυ για την κατευθυνση που μου δινεις...εν ταχει εχω Μsc in logistics και Bachelor in Business Administration με 10ετη προυπηρεσια ως project and sales manager σε μια τεχνικη εταιρεια που ενω αμοιβομουν καλα, τα τελευταια 2 χρονια εχω δει τον μισθο να κατρακυλαει. Ως περιοχη διαμονης σιγουρα την Μελβουρνη καθως εκει ζουν 4 αδερφια της μητερας μου και προτιθονται να μασ φιλοξενησουν για ενα ευλογο χρονικο διαστημα. Με τον συζυγο ειμαστε 4 χρονια παντρεμενοι. Την αιτηση για την βιζα θα την κανουμε αν ειναι απο ελλαδα. Καθως εχω παρει γευση απο τα ενοικια στην Αυστραλια σιγουρα δεν δυναμεθα να ψαξουμε ενα μεγαλο σπιτι. δεν ξερω ποσο μπορουν να ειναι τα μηνιαια επιδοματα που τυχον θα μπορουμε να παρουμε για να ξερω ποσο καιρο οι οικονομιες μας μπορρουν να μας κρατησουν. εχεις απολυτο δικιο οταν λεσ οτι δεν πρεπει να συγκρινουμε τον τοπο που αφηνουμε (εχουμε μεγαλωσει εδω αρα τα βιωματα υπαρχουν) γιατι δε θα μπορεις εκει να προσαρμοστεις αλλα σκεπτομενη μονο το μελλον που θα ηθελα να παρεχω στο παιδι μου αλλα και μια ποιοτητα ζης σιγουρα θα το παλεψω να κανω επανεκκινηση....

allia
04.04.2016, 16:56
Η μεταναστευση ,οπως και καθε σημαντικη αλλαγη στη ζωη ,ειναι θεμα που ο καθε ανθρωπος το διαχειριζεται και το βιωνει μοναδικα.Αν καποιος μεταναστευει και νιωθει δυστυχης που το κανει και φευγει εχοντας στο μυαλο το πότε θα γυρισει πισω ....ή κανει συγκρισεις και απογοητευεται που η χώρα που πηγαινει ,δεν εχει τις ακρογυαλιες και τον τροπο διασκεδασης της πατριδας του...θα νιωθει δυστυχης .
Αν παει αποφασισμενος να κανει επανεκκινηση της ζωης του και να πετυχει...τοτε και θα πετυχει και θα νιωθει καλα ψυχολογικά....Βεβαια ,θα περασει και μια περιοδο προσαρμογης ....Αναμενομενο ειναι....

Το οτι εχεις μεταπτυχιακο τιτλο σπουδων...χωρις να λες ποια ειναι η ειδικοτητα σου κι αν την εχεις εξασκησει...ειναι κατι τοσο αοριστο..πού δεν ξερω τί μπορει να σου απαντησει καποιος ,ως προς το πόσο ευκολο ειναι να βρεις δουλεια...Οσο για το επαγγελμα του συζυγου σου ,που ειναι ελευθερος επαγγελματιας και συγκεκριμενα εμπορος οικοδομικων υλικων ...δεν θα ελεγα οτι ειναι καποιο επαγγελμα με ιδιαιτερη εξειδικευση και άρα σε ζητηση ,ωστε να πει καποιος αν θα εβρισκε ευκολα δουλεια.

Δουλειες υπαρχουν ,αν καποιος ειναι αποφασισμενος να δουλεψει και να κανει οποιαδηποτε δουλεια.

Εσυ επιδομα αν δεν βρεις δουλεια ,θα δικαιουσαι.Ο συζυγος ,δεν γνωριζω και εξαρταται απ το αν θα παρει εξ αρχης μονιμη βιζα.Εχετε ενα παιδακι 18 μηνων ,αλλά αυτο δεν σημαινει υποχρεωτικα ,οτι ειστε και παντρεμενοι δυο χρονια.Αν παρει μονιμη βιζα και την κανετε offshore την αιτηση της βιζας του ,θα δικαιουται μολις παει.Αν κανει την αιτηση απο Αυστραλια και παρει μονιμη εξ αρχης...μεχρι να βγει η βιζα ,που οταν γινει απο Αυστραλια η αιτηση , εχει μέσο χρονο επεξεργασίας 13 μηνες ,δεν θα δικαιουται επιδομα. (αλλά μπορει να κανει και πανω απο 18 μηνες,οπως μπορει να κανει και λιγοτερο απ τον μέσο χρονο) .

Για το budget που ρωτας κι αυτο εξαρταται . Σε ποια περιοχη θα ψαξεις να νοικιασεις ,τί σπιτι ,πόσο διαστημα θα κανετε να βρειτε δουλεια.

Δες και την ανταποκριση του Agoriani. Σιγουρα θα σε βοηθησει ,οπως εχει βοηθησει πολυ κοσμο .Πανω στα βηματα που κατεγραψε ο Agoriani και ως προς την προετοιμασια που εκανε ως προς τις διαδικασιες ,πριν φυγει ,οπως κι οταν εφτασε...πατησαν ολοι οι υπολοιποι ,που επισκεφτηκαν το patriotaki.net και πηραν πολλοι και την αποφαση να φυγουν για Αυστραλια ,παιρνοντας θαρρος απ το παραδειγμα του...και " πατησαν" πανω στα βηματα που εκανε και κατεγραψε,ως προς τις διαδικασιες...

Σου βαζω την ανταποκριση ,απ οταν εφτασε Αυστραλια.

http://www.patriotaki.net/ανταπόκριση-απο-την-αυστραλία-76/ανταπόκριση-απο-την-αυστραλία-agoriani-ii-3969/

****Απ οταν εγραψε την ανταποκριση ,αυτο που εχει αλλαξει ,ειναι το αεροδρομιο στην Doha ,που απο το 2014 ,λειτουργει το νεο και πολυ καλο του terminal και δεν ταλαιπωρειται ο κοσμος.Το δε service εν πτησει ,ειναι πλεον απ τα καλυτερα και περυσι βγηκε η QATAR , η καλυτερη εταιρεια στον κοσμο.

Και το New start allowance , που αναφέρει , για ζευγαρια ειναι τώρα ειναι $476.40 (each) per fortnight ****

Λογικα θα χρειαστειτε και αυτοκινητο ,αν οχι απ την αρχη ,σε καποια φαση ,σιγουρα και ειδικα με μικρο παιδι και τις μεγαλες αποστασεις στις πολεις.Και χρηματα για να νοικιασετε σπιτι.Και για τα εξοδα σας τους πρωτους μηνες.

Δες εδω σχετικα με το κοστος ζωης και κανε τους υπολογισμους σου ,χοντρικα ,ως προς αυτο που ρωτησες.

Cost of Living in Melbourne. Prices Updated Apr 2016 (http://www.numbeo.com/cost-of-living/city_result.jsp?country=Australia&city=Melbourne)

Cost of Living in Sydney. Prices Updated Apr 2016 (http://www.numbeo.com/cost-of-living/city_result.jsp?country=Australia&city=Sydney)

Σε ευχαριστω πολυ για την κατευθυνση που μου δινεις...εν ταχει εχω Μsc in logistics και Bachelor in Business Administration με 10ετη προυπηρεσια ως project and sales manager σε μια τεχνικη εταιρεια που ενω αμοιβομουν καλα, τα τελευταια 2 χρονια εχω δει τον μισθο να κατρακυλαει. Ως περιοχη διαμονης σιγουρα την Μελβουρνη καθως εκει ζουν 4 αδερφια της μητερας μου και προτιθονται να μασ φιλοξενησουν για ενα ευλογο χρονικο διαστημα. Με τον συζυγο ειμαστε 4 χρονια παντρεμενοι. Την αιτηση για την βιζα θα την κανουμε αν ειναι απο ελλαδα. Καθως εχω παρει γευση απο τα ενοικια στην Αυστραλια σιγουρα δεν δυναμεθα να ψαξουμε ενα μεγαλο σπιτι. δεν ξερω ποσο μπορουν να ειναι τα μηνιαια επιδοματα που τυχον θα μπορουμε να παρουμε για να ξερω ποσο καιρο οι οικονομιες μας μπορρουν να μας κρατησουν. εχεις απολυτο δικιο οταν λεσ οτι δεν πρεπει να συγκρινουμε τον τοπο που αφηνουμε (εχουμε μεγαλωσει εδω αρα τα βιωματα υπαρχουν) γιατι δε θα μπορεις εκει να προσαρμοστεις αλλα σκεπτομενη μονο το μελλον που θα ηθελα να παρεχω στο παιδι μου αλλα και μια ποιοτητα ζης σιγουρα θα το παλεψω να κανω επανεκκινηση....

savas
17.04.2016, 18:44
Την καλησπερα μου..
Ειμαι καινιουριος στην παρεα,ειμαι chef εχω ενα μεζεδοπολειο που δυστηχως τελος Μαιου θα κλεισει λογο της καταστασης εδω στην Ελλαδα.
Εχω Αυστραλιανη υπηκοοτιτα και πηρα την αποφαση να μεταναστευσω,πιστευω πως περνω την σωστη αποφαση....

Kostas Pap
19.04.2016, 08:53
Καλημερα σε ολους,αντιμετωπιζω ενα προβλημα και δεν ξερω αν μπορει να με βοηθησει καποιος.Εχω στειλει την αιτηση για το bith certificate στην Μελβουρνη ταχυδρομικως απο τις 10-2-2016 συστημενο.Τα μονα νεα που εχω ειναι οτι εφτασε στην Μελβουρνη στις 14-2-2016 απο εκει και περα τιποτα.Εχω στειλει 2 μειλ στην Αυστραλια αλλα δεν εχω λαβει απαντηση,μου στελνουν το καθιερωμενο "σε 3 εργασιμες θα σας απαντησουμε'' αλλα οσο απαντησαν σε σας τοσο και σε μενα.Τωρα σκεφτομαι να κανω την αιτηση on line,αλλα τα απδεικτικα τα δεχονται σκαναρισμενα;Η πρεπει να τα στειλω παλι με ελτα;Οσον αφορα την επικοινωνια τηλεφωνικως,τους πηραμε και ακουσαμε το μαγικο οτι ο χρονος αναμονης μπορει να ειναι και 90 λεπτα.....ντοινγκ......εδω θα θελω 200 ευρω στο τηλεφωνο για μια κληση......Μπορει καποιος να με συμβουλευσει;Ευχαριστω!!

Aussie
21.04.2016, 02:30
Καλημερα σε ολους,αντιμετωπιζω ενα προβλημα και δεν ξερω αν μπορει να με βοηθησει καποιος.Εχω στειλει την αιτηση για το bith certificate στην Μελβουρνη ταχυδρομικως απο τις 10-2-2016 συστημενο.Τα μονα νεα που εχω ειναι οτι εφτασε στην Μελβουρνη στις 14-2-2016 απο εκει και περα τιποτα.Εχω στειλει 2 μειλ στην Αυστραλια αλλα δεν εχω λαβει απαντηση,μου στελνουν το καθιερωμενο "σε 3 εργασιμες θα σας απαντησουμε'' αλλα οσο απαντησαν σε σας τοσο και σε μενα.Τωρα σκεφτομαι να κανω την αιτηση on line,αλλα τα απδεικτικα τα δεχονται σκαναρισμενα;Η πρεπει να τα στειλω παλι με ελτα;Οσον αφορα την επικοινωνια τηλεφωνικως,τους πηραμε και ακουσαμε το μαγικο οτι ο χρονος αναμονης μπορει να ειναι και 90 λεπτα.....ντοινγκ......εδω θα θελω 200 ευρω στο τηλεφωνο για μια κληση......Μπορει καποιος να με συμβουλευσει;Ευχαριστω!!

Καλημέρα
καλό θα ήταν να μην κάνεις τίποτα άλλο και να περιμένεις διότι την στιγμή που τα έχουν λάβει
αν εσυ ξαναστείλεις αίτηση,πιθανά και να τους μπερδέψεις.
Μην ξεχνάμε ο,τι στόν προηγούμενο μήνα που πέρασε ήταν και το Πάσχα των καθολικών που σημαίνει κάποιες ημέρες αργιών γι΄ αυτούς
το οποίο δικαιολογεί καθυστέρηση + ο,τι δεν είσαι ο μοναδικός που θα ζητάει κάτι ανάλογο
φαντάζομαι ο,τι απο την ημερομινία που τα έστειλες να μην πάρει ακόμα πολυ χρόνο,οπότε κάνε λίγο υπονονή ακόμα και βλεπεις
αυτή είναι η γνώμη μου.
Φιλικα
Αussie:)

Aussie
21.04.2016, 03:00
Την καλησπερα μου..
Ειμαι καινιουριος στην παρεα,ειμαι chef εχω ενα μεζεδοπολειο που δυστηχως τελος Μαιου θα κλεισει λογο της καταστασης εδω στην Ελλαδα.
Εχω Αυστραλιανη υπηκοοτιτα και πηρα την αποφαση να μεταναστευσω,πιστευω πως περνω την σωστη αποφαση....

The Best Choice Ever !!!!

Kostas Pap
21.04.2016, 12:30
Καλημέρα
καλό θα ήταν να μην κάνεις τίποτα άλλο και να περιμένεις διότι την στιγμή που τα έχουν λάβει
αν εσυ ξαναστείλεις αίτηση,πιθανά και να τους μπερδέψεις.
Μην ξεχνάμε ο,τι στόν προηγούμενο μήνα που πέρασε ήταν και το Πάσχα των καθολικών που σημαίνει κάποιες ημέρες αργιών γι΄ αυτούς
το οποίο δικαιολογεί καθυστέρηση + ο,τι δεν είσαι ο μοναδικός που θα ζητάει κάτι ανάλογο
φαντάζομαι ο,τι απο την ημερομινία που τα έστειλες να μην πάρει ακόμα πολυ χρόνο,οπότε κάνε λίγο υπονονή ακόμα και βλεπεις
αυτή είναι η γνώμη μου.
Φιλικα
Αussie:)

Ας περιμενω λοιπον,απλα δεν περιμενα να μου παρει 3 μηνες για το χαρτι,επειτα απορω που δεν απαντουν στα μειλ μου,τελος παντων,δικιο εχεις,απο το να τα κανω μπαχαλο με 2 αιτησεις ας περιμενω καλυτερα,εχεις δικιο και σ'ευχαριστω πολυ για την συμβουλη σου,καλημερα!!!

Aussie
23.04.2016, 07:26
Ας περιμενω λοιπον,απλα δεν περιμενα να μου παρει 3 μηνες για το χαρτι,επειτα απορω που δεν απαντουν στα μειλ μου,τελος παντων,δικιο εχεις,απο το να τα κανω μπαχαλο με 2 αιτησεις ας περιμενω καλυτερα,εχεις δικιο και σ'ευχαριστω πολυ για την συμβουλη σου,καλημερα!!!

Στα email απαντουν σπάνια μόνο αν υπάρχει λόγος η λείπει κάτι
οπότε ολα καλα θα είναι

:kouragio:

Kostas Pap
24.04.2016, 14:09
Στα email απαντουν σπάνια μόνο αν υπάρχει λόγος η λείπει κάτι
οπότε ολα καλα θα είναι

:kouragio:
Α,ο.κ,δεν γνωριζα οτι απαντουν σπανια στα email,μακαρι να μην μου απαντησουν αν ειναι ετσι,χαχαχα,ευχαριστω!!!

stevia7
14.05.2016, 13:42
Ερωτηση:Για να βγαλω citizenship by descent στα παιδιά μου, πρεπει πρωτα να εχω διαβατήριο? Δεν αρκει το birth certificate του αυστραλου γονέα? Ρωταω γιατι μενω Κρητη και θα γλυτωνα απο ενα ταξιδι αν μπορούσα να φτιαξω και τα 3 διαβατήρια μαζι.
Ευχαριστω,καθε βοήθεια ευπρόσδεκτη.

socworkersk
14.05.2016, 15:53
Ερωτηση:Για να βγαλω citizenship by descent στα παιδιά μου, πρεπει πρωτα να εχω διαβατήριο? Δεν αρκει το birth certificate του αυστραλου γονέα? Ρωταω γιατι μενω Κρητη και θα γλυτωνα απο ενα ταξιδι αν μπορούσα να φτιαξω και τα 3 διαβατήρια μαζι.
Ευχαριστω,καθε βοήθεια ευπρόσδεκτη.

Απ' ότι βλέπω στη φόρμα 118 για citizenship by descent, τα έγγραφα που χρειάζονται για να αποδειχτεί η υπηκοότητα του αυστραλού γονέα είναι
Αυστραλιανό πιστοποιητικό γέννησης του γονέα που εκδόθηκε πριν από την 20η Αυγούστου 1986, ή
Αυστραλιανό διαβατήριο του γονέα που εκδόθηκε μετά την 1η Ιουλίου 2005, ή
Πιστοποιητικό αυστραλιανής υπηκοότητας ή πιστοποιητικό πολιτογράφησης του γονέα

immi_citz_greek (http://uk.embassy.gov.au/lhlh/immi_citz_greek.html) , λέει ότι χρειάζεσαι και στα ελληνικά. Αν χρειαστείς βοήθεια στείλε μου π.μ

todoras
15.05.2016, 18:40
καλησπέρα παιδιά είμαι καινούργιος εδώ και σκέφτομαι να πάω στην αυστραλια . ο πατέρας μου έφυγε από την αυστραλιανό το 1982 και ως τώρα δεν έκανε καμιά ανανέωση . πήγα στην πρεσβεία και μας έδωσαν την φόρμα και ένα άλλο χαρτί που μας λέει πάνω κάτω πως θα μας στείλουν το πιστοποιητικο γέννησης για να ξεκινήσουμε της διαδικασίες . μήπως μπορεί κάποιος να με βοηθήσει με αυτά η ξέρει κάποιος κάποιον δικηγόρο να μου το κάνει ΄?

australian
15.05.2016, 19:22
καλησπέρα παιδιά είμαι καινούργιος εδώ και σκέφτομαι να πάω στην αυστραλια . ο πατέρας μου έφυγε από την αυστραλιανό το 1982 και ως τώρα δεν έκανε καμιά ανανέωση . πήγα στην πρεσβεία και μας έδωσαν την φόρμα και ένα άλλο χαρτί που μας λέει πάνω κάτω πως θα μας στείλουν το πιστοποιητικο γέννησης για να ξεκινήσουμε της διαδικασίες . μήπως μπορεί κάποιος να με βοηθήσει με αυτά η ξέρει κάποιος κάποιον δικηγόρο να μου το κάνει ΄?
immi_citz_greek (http://uk.embassy.gov.au/lhlh/immi_citz_greek.html)

stevia7
16.05.2016, 21:48
Απ' ότι βλέπω στη φόρμα 118 για citizenship by descent, τα έγγραφα που χρειάζονται για να αποδειχτεί η υπηκοότητα του αυστραλού γονέα είναι
Αυστραλιανό πιστοποιητικό γέννησης του γονέα που εκδόθηκε πριν από την 20η Αυγούστου 1986, ή
Αυστραλιανό διαβατήριο του γονέα που εκδόθηκε μετά την 1η Ιουλίου 2005, ή
Πιστοποιητικό αυστραλιανής υπηκοότητας ή πιστοποιητικό πολιτογράφησης του γονέα

immi_citz_greek (http://uk.embassy.gov.au/lhlh/immi_citz_greek.html) , λέει ότι χρειάζεσαι και στα ελληνικά. Αν χρειαστείς βοήθεια στείλε μου π.μ

Σε ευχαριστω για την βοήθειά σου!!

smara
24.05.2016, 11:25
Καλησπερα

Εκλεισα χρονο τωρα στην Αυστραλια και δυσυτχως περασε παρα πολυ καιρος μεχρι να μπω στο φορουμ. Ευχαριστω σε ολους για τη βοηθεια τους, ηταν ανεκτιμητη.

Ολα κυλουν καλα εδω. Τακτοποιηθηκαμε για τα καλα, σπιτι σχολεια ολα κομπλε. Τωρα μενει μονο η ανοδος η επαγελματικη η οποια ελπιζω να ερθει και αυτη συντομα.

Οπως εγραψα σε πιο παλιο ποστ... τελικα σχεδον χαρτι δε μου χρειαστηκε απο τα ααααπειρα που ετοιμασα. Ουτε Αποστιλλ αλλα φανταζομαι εξαρταται και που θα πεσεις.

Το μονο παραλογο σε θεμα χαρτιων. Επικοινωνησα με το Consulate εδω για να μου βγαλουν Ποινικο Μητρωο (μην τρεχουν οι συγγενεις στην Ελλαδα) και παραδοξως μου ειπαν οτι το μονο που κανουν εδω ειναι να φτιαξουν εξουσιοδοτηση να το ζητησει ακποιος απο Ελλαδα. Οσο για το ωραριο λειτουργιας τους.... μου κανει λιγο Ελληνικο. Τελος παντων, αυτα ειναι λεπτοεμερειες.

Ευχομαι ολοι οσοι σκεφτονται να γυρισουν Αυστραλια, να το κανουν για πολλους λογους τους οποιους εχουν αναφερει ολοι εδω μεσα.

Kostas Pap
19.06.2016, 21:05
Καλησπερα σε ολους.Επιτελους μετα απο αρκετο διαστημα μου ηρθε το birth certificate απο την Μελβουρνη.Τωρα βαζω εμπρος για το διαβατηριο μου.Γνωριζει καποιος αν χρειαζεται ποινικο μητρωο για την διαδικασια αυτη;Επισης θελω να ρωτησω κατι πιο σημαντικο,δεν ξερω αν το εχει κανει καποιος απο εδω μεσα,την αιτηση για partner visa της συζηγου μου μπορω να την κανω απο Αυστραλια;Ο χρονος και το χρημα ειναι προβλημα αυτη τη στιγμη,εγω σχεδιαζω να φυγω μονος μου πρωτα και μετα να φερω την οικογενεια μου στην Αυστραλια.Τις υπηκοοτητες των παιδιων θα τις ετοιμασω απο εδω.Θα μπορεσει να ερθει η γυναικα μου με τουριστικη και αν ανανεωσουν την τουριστικη βιζα της εκει αφου θα κανουμε αιτηση για partner visa μολις φτασει εκει;Αν γνωριζει καποιος ας με ενημερωσει παρακαλω!!Ευχαριστω πολυ!!

Kostas Pap
23.06.2016, 13:57
Καλησπερα παιδια,την αλλη εβδομαδα εχω ρεντεβου στο προξενειο Θεσ/νικης για εκδοση διαβατηριου.Εχω,το birth certificate (πρωτότυπο, όχι επικυρωμένο),την αιτηση συμπληρωμενη,ταυτοτητα με λατινικους χαρακτηρες,ληγμενο αυστραλιανο διαβατηριο,φωτογραφιες 2(η μια υπογεγραμμενη απο μαρτυρα)και λογαριασμο τηλ για την διευθυνση μου.Χρειαζεται κατι αλλο απο αυτα;Χρειαζεται καμια μεταφραση η επικυρωση;Γνωριζει κανεις κατι να με βοηθησει;Αυτα τα ειδα απο ενα ποστ εδω μεσα,αλλα επειδη ειναι απο το 2012 δεν ξερω αν εχει αλλαξει κατι,οποιος γνωριζει ας με ενημερωρωσει,ευχαριστω πολυ!!

australian
23.06.2016, 16:39
Καλησπερα παιδια,την αλλη εβδομαδα εχω ρεντεβου στο προξενειο Θεσ/νικης για εκδοση διαβατηριου.Εχω,το birth certificate (πρωτότυπο, όχι επικυρωμένο),την αιτηση συμπληρωμενη,ταυτοτητα με λατινικους χαρακτηρες,ληγμενο αυστραλιανο διαβατηριο,φωτογραφιες 2(η μια υπογεγραμμενη απο μαρτυρα)και λογαριασμο τηλ για την διευθυνση μου.Χρειαζεται κατι αλλο απο αυτα;Χρειαζεται καμια μεταφραση η επικυρωση;Γνωριζει κανεις κατι να με βοηθησει;Αυτα τα ειδα απο ενα ποστ εδω μεσα,αλλα επειδη ειναι απο το 2012 δεν ξερω αν εχει αλλαξει κατι,οποιος γνωριζει ας με ενημερωρωσει,ευχαριστω πολυ!!

https://www.passports.gov.au/passportsexplained/pages/quickoverseasapplicationguide.aspx
Επικοινώνησε με την πρόξενο αν έχεις απορίες.
Honorary Consul
Thessaloniki, Northern Greece
Australian Consulate
13 Fragon Street
54626, Thessaloniki
Greece
Telephone:+30 2310 553355
Facsimile: +30 2310 545235
e-mail: australian.consulate.thess@gmail.com

jimathens
23.06.2016, 17:06
Καλησπερα σε ολους.Επιτελους μετα απο αρκετο διαστημα μου ηρθε το birth certificate απο την Μελβουρνη.Τωρα βαζω εμπρος για το διαβατηριο μου.Γνωριζει καποιος αν χρειαζεται ποινικο μητρωο για την διαδικασια αυτη;Επισης θελω να ρωτησω κατι πιο σημαντικο,δεν ξερω αν το εχει κανει καποιος απο εδω μεσα,την αιτηση για partner visa της συζηγου μου μπορω να την κανω απο Αυστραλια;Ο χρονος και το χρημα ειναι προβλημα αυτη τη στιγμη,εγω σχεδιαζω να φυγω μονος μου πρωτα και μετα να φερω την οικογενεια μου στην Αυστραλια.Τις υπηκοοτητες των παιδιων θα τις ετοιμασω απο εδω.Θα μπορεσει να ερθει η γυναικα μου με τουριστικη και αν ανανεωσουν την τουριστικη βιζα της εκει αφου θα κανουμε αιτηση για partner visa μολις φτασει εκει;Αν γνωριζει καποιος ας με ενημερωσει παρακαλω!!Ευχαριστω πολυ!!

Αφού εσύ θα είσαι στην Αυστραλία η γυναίκα σου μπορεί να έρθει με εισιτήριο χωρίς επιστροφή και να κάνετε την αίτηση για την πάρτνερ βίζα για εκείνη από εδώ μέσα στο διάστημα των 3 μηνών της τουριστικής βίζας που θα έχει.
Συνήθως η αίτηση γίνεται δύο με τρεις εβδομάδες πριν λήξει το τρίμηνο.

(προσοχή: μην περάσει το τρίμηνο και δεν έχετε κάνει την αίτηση γιατί θα υπάρξει πρόβλημα, αν για οποιονδήποτε λόγο δεν μπορείτε να κάνετε την αίτηση πχ. έλειψη χρημάτων πρέπει να πάρει παράταση της τουριστικής για ακόμα ένα τρίμηνο ή εξάμηνο και σε αυτή την περίπτωση "δεν είμαι σίγουρος" ίσως να χρειαστεί να κάνει ένα ταξίδι μέχρι την Νέα Ζηλανδία για να ενεργοποιηθεί η νέα τουριστική για το επόμενο χρονικό διάστημα όποιο είναι αυτό)

Kostas Pap
23.06.2016, 18:13
Αφού εσύ θα είσαι στην Αυστραλία η γυναίκα σου μπορεί να έρθει με εισιτήριο χωρίς επιστροφή και να κάνετε την αίτηση για την πάρτνερ βίζα για εκείνη από εδώ μέσα στο διάστημα των 3 μηνών της τουριστικής βίζας που θα έχει.
Συνήθως η αίτηση γίνεται δύο με τρεις εβδομάδες πριν λήξει το τρίμηνο.

(προσοχή: μην περάσει το τρίμηνο και δεν έχετε κάνει την αίτηση γιατί θα υπάρξει πρόβλημα, αν για οποιονδήποτε λόγο δεν μπορείτε να κάνετε την αίτηση πχ. έλειψη χρημάτων πρέπει να πάρει παράταση της τουριστικής για ακόμα ένα τρίμηνο ή εξάμηνο και σε αυτή την περίπτωση "δεν είμαι σίγουρος" ίσως να χρειαστεί να κάνει ένα ταξίδι μέχρι την Νέα Ζηλανδία για να ενεργοποιηθεί η νέα τουριστική για το επόμενο χρονικό διάστημα όποιο είναι αυτό)

Πωπωωω,ποσο να σε ευχαριστησω jimathens,με εκανες και χαρηκα πολυ,νομιζα οτι πρεπει να βγαλει εισιτηριο με επιστροφη για να μην εχει προβλημα εισοδου στην χωρα.Προφανως και δεν θα περασει το τριμηνο της τουριστικης,ξερουμε πολυ καλα πως δεν πρεπει να παιζουμε με αυτα,σ'ευχαριστω πολυ!!!

Kostas Pap
23.06.2016, 18:15
https://www.passports.gov.au/passportsexplained/pages/quickoverseasapplicationguide.aspx
Επικοινώνησε με την πρόξενο αν έχεις απορίες.
Honorary Consul
Thessaloniki, Northern Greece
Australian Consulate
13 Fragon Street
54626, Thessaloniki
Greece
Telephone:+30 2310 553355
Facsimile: +30 2310 545235
e-mail: australian.consulate.thess@gmail.com

Ευχαριστω πολυ australian,θα το κοιταξω αμεσως!!

jimathens
24.06.2016, 03:12
Πωπωωω,ποσο να σε ευχαριστησω jimathens,με εκανες και χαρηκα πολυ,νομιζα οτι πρεπει να βγαλει εισιτηριο με επιστροφη για να μην εχει προβλημα εισοδου στην χωρα.Προφανως και δεν θα περασει το τριμηνο της τουριστικης,ξερουμε πολυ καλα πως δεν πρεπει να παιζουμε με αυτα,σ'ευχαριστω πολυ!!!

Και η γυναίκα σου και τα παιδιά θα βγάλουν εισιτήρια μίας διαδρομής. Αν πάνε σε γραφείο ταξιδιών καλό θα είναι να έχουν μαζί τους φωτοτυπία το δικό σου Αυστραλέζικο διαβατήριο και το πιστοποιητικο οικογενειακής κατάστασης για αποφυγή τυχών προβλημάτων. Τα ίδια έγραφα αν τα έχεις μεταφρασμένα καλό θα είναι να τα έχει μαζί της και στο ταξίδι γιατί ίσως να της χρειαστούν στον έλεγχο διαβατηρίων όταν φτάσει εδώ στην Αυστραλία για να εξηγήσει ότι έρχεται για μόνιμη εγκατάσταση.

Kostas Pap
24.06.2016, 10:14
Και η γυναίκα σου και τα παιδιά θα βγάλουν εισιτήρια μίας διαδρομής. Αν πάνε σε γραφείο ταξιδιών καλό θα είναι να έχουν μαζί τους φωτοτυπία το δικό σου Αυστραλέζικο διαβατήριο και το πιστοποιητικο οικογενειακής κατάστασης για αποφυγή τυχών προβλημάτων. Τα ίδια έγραφα αν τα έχεις μεταφρασμένα καλό θα είναι να τα έχει μαζί της και στο ταξίδι γιατί ίσως να της χρειαστούν στον έλεγχο διαβατηρίων όταν φτάσει εδώ στην Αυστραλία για να εξηγήσει ότι έρχεται για μόνιμη εγκατάσταση.

Καλημερα jimathens,επισης σημαντικη πληροφορια αυτη που μου δινεις,σαφως και δεν το γνωριζα για το πιστοποιητικο και την φωτοτυπια του διαβατηριου μου,θα το μεταφρασω για να το εχει ετοιμο......Ελπιζω να μην εχουμε καποιο προβλημα στο αεροδρομιο της Μελβουρνης με την γυναικα μου,εχω ακουσει τοσα που οσο να'ναι εχουμε τον φοβο μηπως δεν την δεχτουν και τετοια,αλλα οπως μου ειπες επειδη εγω θα ειμαι εκει δεν υπαρχει προβλημα.....σ'ευχαριστω πολυ για τις απαντησεις σου!!!

Kostas Pap
25.06.2016, 15:57
Καλησπερα σε ολους,ειμαι στην διαδικασια των χαρτιων για τις υπηκοοτητες των παιδιων μου.Καπου εδω μεσα διαβασα σε ενα ποστ πως τις ληξιαρχικες πραξεις των παιδιων τις πηγαινουμε στο υπουργειο εσωτερικων για σφραγιδα Χαγης.Αυτο ισχυει και για εμας στην επαρχια;Η μπορουμε να παμε στην εκαστοτε περιφερεια για σφραγιδα Χαγης;

australian
25.06.2016, 16:15
Καλησπερα σε ολους,ειμαι στην διαδικασια των χαρτιων για τις υπηκοοτητες των παιδιων μου.Καπου εδω μεσα διαβασα σε ενα ποστ πως τις ληξιαρχικες πραξεις των παιδιων τις πηγαινουμε στο υπουργειο εσωτερικων για σφραγιδα Χαγης.Αυτο ισχυει και για εμας στην επαρχια;Η μπορουμε να παμε στην εκαστοτε περιφερεια για σφραγιδα Χαγης;
Σφραγίδα της Χάγης - Αποκεντρωμένη Διοίκηση Ηπείρου - Δυτικής Μακεδονίας | www.apdhp-dm.gov.gr (http://www.apdhp-dm.gov.gr/enimerosi/stamp-hague.html)

Kostas Pap
25.06.2016, 16:18
Σφραγίδα της Χάγης - Αποκεντρωμένη Διοίκηση Ηπείρου - Δυτικής Μακεδονίας | www.apdhp-dm.gov.gr (http://www.apdhp-dm.gov.gr/enimerosi/stamp-hague.html)

Ενταξει,τελος,ουτε το φως δεν αναβει τοσο γρηγορα!!!!!!Ευχαριστω πολυ australian!!

Kostas Pap
28.06.2016, 12:23
Καλησπερα σε ολους.Εχω μια απορια.Ετοιμαζω τα χαρτια για τις υπηκοοτητες των παιδιων.Την αλλη εβδομαδα θα στειλω καποια χαρτια για μεταφραση στο μεταφραστικο του ΥΠΕΞ.Καποια απο αυτα (ληξιαρχικες πραξεις) φερουν την σφραγιδα Χαγης.Εδω σε καποια ποστ εχω διαβασει πως αλλος την μεταφραζει και αλλος οχι.Τι ισχυει τελικα;Αν δεν τη μεταφρασω θα εχω καποιο προβλημα;Και πριν τα στειλω θα πρεπει να μιλησω με καποιον υπαλληλο τηλεφωνικως;Γιατι τα τηλεφωνα τους ειναι για εμορφια μαλλον.Ευχαριστω!

Kostas Pap
30.06.2016, 21:19
Καλησπερα σε ολους.Οφειλω να ενημερωνω κι εγω οπως κανουν ολοι εδω μεσα σε καθε σταδιο της διαδικασιας των χαρτιων.Λοιπον,σημερα πηγα στο προξενειο της Αυστραλιας στην Θεσ/νικη για την καταθεση των χαρτιων του διαβατηριου μου.Μαζι μου ειχα,το birth certificate,το παλιο ληγμενο αυστραλιανο διαβατηριο,την αιτηση συμπληρωμενη,ταυτοτητα, 2 φωτογραφιες που την μια ειχε υπογραψει ο μαρτυρας,βιβλιαριο υγειας ( ΙΚΑ ) και εναν λογαριασμο δεκο στο ονομα μου.Απο αυτα δεν ηταν τιποτα μεταφρασμενο,τιποτα επικυρωμενο,τα δινεις,τα βγαζουν φωτοτυπιες σου δινουν τα πρωτοτυπα και φευγεις.Στο προξενειο δεν πληρωνεις με μετρητα,δεν δεχονται,η χρεωση γινεται μονο απο πιστωτικη καρτα.Εγω δεν εχω κι ετσι ειχα βαλει ενος φιλου μου.Το ποσο για το διαβατηριο ειναι 244,50 ευρω.Επισης να πω οτι το προξενειο δεν κανει πιστοποιησεις η επικυρωσεις αυστραλιανων εγγραφων,μονο στην πρεσβεια στην Αθηνα γινεται αυτο.Το προξενειο επισης δεν εκδιδει διαβατηριο των παιδιων μας,ετσι μου ειπαν σημερα,οτι και αυτα μονο στην πρεσβεια στην Αθηνα.Αυτα τα ολιγα απο εμενα....

Zoi Karadimou
05.07.2016, 19:20
καλησπερα παιδια. Μια ερωτηση. Μετα απο ενα μηνα αναμονης(2/6/2016 στις 5/6/2016) σημερα πηρα απαντηση απο τh μετανάστευση στην Αγγλια για να ξεκινησω τα παιδια δινοντας υπηκοότητα. Μου ζητησας να του επισυναψω τα παρακατω εγγραφα και δε ξερω τι να κανω. Τι ακριβω πρεπει να ζητησω απο το δημαρχειο ετσι ωστε να τα μεταφρασω.

A preliminary assessment has been made of the application and the following information is required:
+ Provide a certified copy of the original Greek Script Birth Certificates for both your children issued by the Registry (Lixiarheio).
+ Please confirm if the Australian parent also holds Greek citizenship.
+ Please provide the children’s mothers full name and date of birth.
Please provide the requested documentation within 28 days. You should include a copy of this email when sending the requested documents. Please ensure that all future correspondence is addressed to me and that you quote your Client ID(s) above.

Τι ακριβως πρεπει να κανω;

socworkersk
05.07.2016, 21:56
καλησπερα παιδια. Μια ερωτηση. Μετα απο ενα μηνα αναμονης(2/6/2016 στις 5/6/2016) σημερα πηρα απαντηση απο τh μετανάστευση στην Αγγλια για να ξεκινησω τα παιδια δινοντας υπηκοότητα. Μου ζητησας να του επισυναψω τα παρακατω εγγραφα και δε ξερω τι να κανω. Τι ακριβω πρεπει να ζητησω απο το δημαρχειο ετσι ωστε να τα μεταφρασω.

A preliminary assessment has been made of the application and the following information is required:
+ Provide a certified copy of the original Greek Script Birth Certificates for both your children issued by the Registry (Lixiarheio).
+ Please confirm if the Australian parent also holds Greek citizenship.
+ Please provide the children’s mothers full name and date of birth.
Please provide the requested documentation within 28 days. You should include a copy of this email when sending the requested documents. Please ensure that all future correspondence is addressed to me and that you quote your Client ID(s) above.

Τι ακριβως πρεπει να κανω;

Σίγουρα πρέπει να ζητήσεις τις ληξιαρχικές πράξεις γεννήσεως των παιδιών. Πρόσεξε όχι απόσπασμα ληξιαρχικής πράξης ούτε πιστοποιητικό γέννησης. Θέλουν φωτοτυπία από το βιβλίο του ληξίαρχου.
Τώρα για τα άλλα δεν ξέρω τι ακριβώς πρέπει να τους δώσεις.

Kostas Pap
07.07.2016, 22:52
Καλησπερα.Εχω μια ερωτηση σχετικα με τις υπηκοοτητες των παιδιων.Την φορμα 118 την κατεβαζω και την συμπληρωνω,χρειαζεται και η φορμα 80;Πρεπει να την κατεβασω η μπορω την 80 να την κανω και on line;Αν εχει περασει κανεις αυτο το σταδιο ας με ενημερωσει παρακαλω,σας ευχαριστω!!

Kostas Pap
08.07.2016, 00:48
filiakan απλά ένα έξτρα τιπ:

Μπορείς να σκανάρεις όλα σου τα έγγραφα, και να υποβάλλεις online την αίτηση για υπηκοότητα. Ετσι γλιτώνεις τις επικυρώσεις.
Το πλεονέκτημα, εκτός από το χρόνο που κερδίζεις, είναι πως μπορείς να τους στείλεις κάποιο παραπάνω δικαιολογητικό online, ενώ
αν την στείλεις ταχυδρομικά, και χρειαστεί κάτι άλλο, σου επιστρέφουν την αίτηση, χάνοντας αλλον 1 μήνα.

Επειδή έκανα την διαδικασία πρόσφατα, αν θέλεις επιπλέον πληροφορίες, πες μου. Επίσης μπορείς tνα ανατρέξεις σε παλαιότερα post,
που γράφουμε για το ίδιο θέμα

Αααα,για ενα λεπτο,διοτι εδω εσεις με ''κλεβετε''.....δηλαδη αν την κανω on line την αιτηση για τα πιτσιρικια μου,δεν χρειαζεται να κατεβω Αθηνα για πιστοποιηση του διαβατηριου μου;Το σκαναρω και το στελνω;Ασε που μολις τωρα πηρα γραμμη οτι μπορω να κανω την αιτηση για citizenship by descent on line.Aυτες οι πληροφοριες που βγαζετε παιδια βοηθουν παρα πολυ κοσμο,ευχαριστω πολυ!!

Roxanne Catherine
11.07.2016, 13:30
Καλησπερα!
Εχω και εγω αρκετες ερωτησεις καθώς προσπαθώ να πάρω την υπηκοότητα απο τη μητέρα μου και συνεχώς σκοντάφτουμε σε προβλήματα.
Περιττό να πώ οτι οσες φορες εχουμε επικοινωνησει με πρεσβεια ή βρετανικο συμβουλιο (γιατι η πρεσβεια συνεχως μας παραπεμπει στο βρετανικο συμβουλιο για διευκρινισεις) δε βγαζουμε ακρη, και κυριως η μητερα μου.

Πρεπει αρχικα η ιδια να αποδειξει την υπηκοοτητα της, διοτι 30+ χρονια στην Ελλαδα δεν ειχε ξανα ασχοληθει και το διαβατηριο της εχει ληξει προ πολλου.
Κολλαει στο εγγραφο που πρεπει να φερει τη μονιμη κατοικία επειδή σε κανένα έγγραφο/απόδειξη δε φαινεται το ονομα της επειδη ολοι οι λογαριασμοι ειναι στο ονομα του πατερα μου & εκτος αυτου ο πατερας μου ειχε προβει σε αλλαγη επιθετου και το πιστοποιητικο γεννησης μου εχει το παλιο επιθετο (Αυτο νομιζω προσπερνατε με απλη βεβαιωση αλλαγης επιθετου)...

Εγω της λεω οτι θα δεχτουνε την αποδειξη(δεη/νερο κλπ) εστω και αν ειναι στο ονομα του πατερα μου καθως φαινεται οτι και οι 2 ειναι γονεις μου..αλλα μπορει να κανω λαθος και ειπα να ρωτησω αν υπαρχει προβλημα και με αυτο; Γιατι αν υπαρχει σιγουρα θα υπαρχει και για μενα καθως δεν εχω τιποτα στο ονομα μου :P

Kostas Pap
11.07.2016, 20:18
Καλησπερα σε ολους.Περιμενω τις μεταφρασεις απο το Υπ.Εξ,για να κανω την on line αιτηση για citizenship by descent των παιδιων μου.Εχω καποιες αποριες αν μπορει να με ενημερωσει καποιος.Πρωτον,τα παιδια μου ειναι 11 και 6 ετων,δεν χρειαζεται η φορμα 80,σωστα;Την φορμα 1195 την κατεβαζω και την συμπληρωνει ο επικυρωτης;Τα δικαιολογητικα ολα,διαβατηριο αυστραλιανο,birth certificate και ολα τα υπολοιπα τα σκαναρω και αυτα;Δεν στελνω τιποτα με ταχυδρομειο;Και τις φωτογραφιες των παιδιων;Κι αυτες τις σκαναρω;Τα δεχονται ολα on line;Αν εκανε κανεις τωρα τελευταια και μπορει να με βοηθησει,σας ευχαριστω πολυ!

bpetros
13.07.2016, 00:47
Roxanne Catherine:
Για αρχή θα χρειαστείτε αποδεικτικό αυστραλιανής υπηκοότητας για τη μητέρα σου, διάβασε εδώ (https://www.border.gov.au/Trav/Citi/Curr/evidence-of-australian-citizenship) για το πως θα το αποκτήσετε.

Εμείς που καταθέσαμε αίτηση για υπηκοότητα για τη γυναίκα μου, επειδή δεν είχαμε κανέναν λογαριασμό στο όνομά της, τους έστειλα το εκκαθαριστικό της εφορίας, το οποίο αναγράφει και το όνομα της γυναίκας μου, και τους εξήγησα ότι δεν έχω κάποιο άλλο έγγραφο που να αποδεικνύει τη διευθυνσή της. Το δέχτηκαν.

Κostas Pap:
Δεν χρειάζεται να συμπληρώσεις την form 80 για τα παιδιά.
Η 1195 θα πρέπει να συμπληρωθεί μια για κάθε ένα παιδί που θα αιτηθεί υπηκοότητα.

Όλα τα έγγραφα τα σκανάρεις και τα στέλνεις. Ακόμα και τις φωτογραφίες, τις σκανάρεις μπρός πίσω και τις στέλνεις. Το καλό με το online είναι πως και πρόβλημα να έχει η αίτησή σου, σου στέλνουν email με αυτό που χρειάζονται, και τους το στέλνεις επιτόπου με email, χωρίς να χάνεις χρόνο.

Kostas Pap
13.07.2016, 01:16
Roxanne Catherine:
Για αρχή θα χρειαστείτε αποδεικτικό αυστραλιανής υπηκοότητας για τη μητέρα σου, διάβασε εδώ (https://www.border.gov.au/Trav/Citi/Curr/evidence-of-australian-citizenship) για το πως θα το αποκτήσετε.

Εμείς που καταθέσαμε αίτηση για υπηκοότητα για τη γυναίκα μου, επειδή δεν είχαμε κανέναν λογαριασμό στο όνομά της, τους έστειλα το εκκαθαριστικό της εφορίας, το οποίο αναγράφει και το όνομα της γυναίκας μου, και τους εξήγησα ότι δεν έχω κάποιο άλλο έγγραφο που να αποδεικνύει τη διευθυνσή της. Το δέχτηκαν.

Κostas Pap:
Δεν χρειάζεται να συμπληρώσεις την form 80 για τα παιδιά.
Η 1195 θα πρέπει να συμπληρωθεί μια για κάθε ένα παιδί που θα αιτηθεί υπηκοότητα.

Όλα τα έγγραφα τα σκανάρεις και τα στέλνεις. Ακόμα και τις φωτογραφίες, τις σκανάρεις μπρός πίσω και τις στέλνεις. Το καλό με το online είναι πως και πρόβλημα να έχει η αίτησή σου, σου στέλνουν email με αυτό που χρειάζονται, και τους το στέλνεις επιτόπου με email, χωρίς να χάνεις χρόνο.
bpetros σε ευχαριστω πολυ για την κατατοπιση σου,με βοηθησες πολυ!!!

todoras
13.07.2016, 09:39
Ρε παιδιά για ενοικιάσει σπιτιού είναι καλό να κοιτάξουμε από εδώ η όταν πάμε Αυστραλία

Aussie
13.07.2016, 10:27
Ρε παιδιά για ενοικιάσει σπιτιού είναι καλό να κοιτάξουμε από εδώ η όταν πάμε Αυστραλία

'Οταν κατέβεις εννοείται

todoras
13.07.2016, 13:03
Μια 4 μέλη οικογένεια για να φύγει από Ελλάδα και να έρθει Αυστραλία πόσα λεφτά θα χρειαστούμε

Nikitse
20.07.2016, 12:11
Καλημέρα σε όλα τα πατριωτάκια, ετοιμαζω τα χαρτια για υπηκοότητα των παιδιων, απο το μπαμπα τους που ειναι γεννημένος στην αυστραλια. Θα στειλω τα χαρτια με κουριερ στο μεταφραστικο, διαβασα οτι μαζι στελνουμε και την αιτηση(που κατεβαζουμε on line) και εξουσιοδοτηση στον υπαλληλο που θα τα καταθεσει. Στελνω:
1) ληξιαρχικες πραξεις παιδιων
2)την αιτηση για μεταφραση
3)την εξουσιοδοτηση
4)εγγραφο που να αποδεικνύει τη μονιμη κατοικια των παιδιων- λογαριασμο ΔΕΗ,ΟΤΕ (ή τι αλλο δεχονται;)- που να ειναι στο ονομα του γονέα που δινει την υπηκοοτητα.
Μου λείπει κατι;
Και κατι ακόμα, στην αιτηση θα μπουν και οι δυο υπηκοότητες του πατερα (australian by birth kai greek by descent?), θα χρειαστει καποιο αλλο εγγραφο για την ελληνικη υπηκοοτητα, π.χ. πιστοποιητικό πολιτογραφησης;

Nikitse
22.07.2016, 12:13
Νεότερη ενημέρωση σχετικά με το πιστοποιητικό πολιτογραφησης του πατέρα:
επικοινώνησα με την αρμόδια υπηρεσία και μου είπαν ότι στην περιπτωση που κάποιος γεννήθηκε στο εξωτερικό, από έλληνες γονείς με θρησκευτικό γαμο, θεωρειται οτι εχει ελληνική υπηκοότητα απο τη γεννηση και δεν βγαινει τετοιο πιστοποιητικό αλλά αρκει ένα πιστοποιητικό γεννησης. Και ερωτώ:Στην 118, θα γραψω οτι εχει Αυστραλεζικη και Ελληνικη υπηκοότητα ΚΑΙ οι δυο απο γεννηση;Θα το δεχτουν αυτο; Ή δεν μπορει να συμβαινουν ταυτοχρονα;

Kostas Pap
24.07.2016, 19:38
Καλημέρα σε όλα τα πατριωτάκια, ετοιμαζω τα χαρτια για υπηκοότητα των παιδιων, απο το μπαμπα τους που ειναι γεννημένος στην αυστραλια. Θα στειλω τα χαρτια με κουριερ στο μεταφραστικο, διαβασα οτι μαζι στελνουμε και την αιτηση(που κατεβαζουμε on line) και εξουσιοδοτηση στον υπαλληλο που θα τα καταθεσει. Στελνω:
1) ληξιαρχικες πραξεις παιδιων
2)την αιτηση για μεταφραση
3)την εξουσιοδοτηση
4)εγγραφο που να αποδεικνύει τη μονιμη κατοικια των παιδιων- λογαριασμο ΔΕΗ,ΟΤΕ (ή τι αλλο δεχονται;)- που να ειναι στο ονομα του γονέα που δινει την υπηκοοτητα.
Μου λείπει κατι;
Και κατι ακόμα, στην αιτηση θα μπουν και οι δυο υπηκοότητες του πατερα (australian by birth kai greek by descent?), θα χρειαστει καποιο αλλο εγγραφο για την ελληνικη υπηκοοτητα, π.χ. πιστοποιητικό πολιτογραφησης;

Nikitse,τα χαρτια που εστειλες στο μεταφραστικο ειναι ενταξει,το μονο που δεν χρειαζεται ειναι η εξουσιοδοτηση για τον υπαλληλο κουριερ που θα παραδωσει τα εγγραφα,εγω τα εστειλα ετσι με κουριερ,δεν μπορεις να κανεις εξουσιοδοτηση στον υπαλληλο γιατι δεν ξερεις ποιος θα τα παραδωσει,δηλαδη,τα εστειλα απο Γιαννενα αλλα αλλος υπαλληλος τα πηγε στο μεταφραστικο,δεν ειχα καποιο θεμα,απλα εβαλα μεσα στον φακελο και τα χρηματα που κοστιζαν οι μεταφρασεις,βεβαια αυριο θα σου πω με σιγουρια,γιατι τα χαρτια μου ηρθαν μετα απο 15 μερες αλλα εγω ελειπα και θα παω αυριο να τα παραλαβω απο την κουριερ,πιστευω πως αν υπηρχε θεμα θα με επαιρναν τηλεφωνο.....

Nikitse
25.07.2016, 13:30
Ευχαριστω kostas pap, γι' αυτο ρωτουσα κι εγω, το ονομα του υπαλλήλου της κουριερ δεν το γνωριζουμε! Ειμαι ακομα στο σταδιο της Χαγης, οπότε οι πληροφοριες σου πολυτιμες κι αυτη με τα χρηματα στον φακελο! Καλη συνεχεια .... και δωσε ενημερωσεις να αποφευγουμε τα λαθη, εμεις που ακολουθουμε στις διαδικασιες.

Kostas Pap
25.07.2016, 13:32
Nikitse,τα χαρτια που εστειλες στο μεταφραστικο ειναι ενταξει,το μονο που δεν χρειαζεται ειναι η εξουσιοδοτηση για τον υπαλληλο κουριερ που θα παραδωσει τα εγγραφα,εγω τα εστειλα ετσι με κουριερ,δεν μπορεις να κανεις εξουσιοδοτηση στον υπαλληλο γιατι δεν ξερεις ποιος θα τα παραδωσει,δηλαδη,τα εστειλα απο Γιαννενα αλλα αλλος υπαλληλος τα πηγε στο μεταφραστικο,δεν ειχα καποιο θεμα,απλα εβαλα μεσα στον φακελο και τα χρηματα που κοστιζαν οι μεταφρασεις,βεβαια αυριο θα σου πω με σιγουρια,γιατι τα χαρτια μου ηρθαν μετα απο 15 μερες αλλα εγω ελειπα και θα παω αυριο να τα παραλαβω απο την κουριερ,πιστευω πως αν υπηρχε θεμα θα με επαιρναν τηλεφωνο.....

Nikitse,ειχα δικιο τελικα,πηρα τις μεταφρασεις σημερα με κουριερ και δεν χρειαστηκε εξουσιοδοτηση απο μενα,δεν ξερω αν εκανε ο ιδιος ο υπαλληλος που παρεδωσε τα χαρτια εκει επι τοπου,παντως εγω δεν εκανα καμια ενεργεια,απλα τα εβαλα στον φακελο και τα εστειλα.

Nikitse
26.07.2016, 09:47
Kostas Pap, προχωράμε, λοιπόν.... next level...

manolis1
27.07.2016, 08:12
ΚΑΛΗΜΕΡΑ ΚΑΙ ΚΑΛΩΣ ΣΑΣ ΒΡΙΣΚΩ!ΣΥΓΧΑΡΗΤΗΡΙΑ ΓΙΑ ΤΗΝ ΕΞΑΙΡΕΤΙΚΗ ΒΟΗΘΕΙΑ ΠΟΥ ΠΑΡΕΧΕΤΕ.ΜΠΑΙΝΩ ΑΜΕΣΩΣ ΣΤΟ ΘΕΜΑ.ΕΙΜΑΙ ΠΑΝΤΡΕΜΕΝΟΣ ΜΕ ΑΥΣΤΡΑΛΗ ΥΠΗΚΟΟ ΚΑΙ ΤΑ ΤΡΙΑ ΜΑΣ ΠΑΙΔΙΑ ΠΑΙΡΝΟΥΝ ΤΗΝ ΥΠΗΚΟΟΤΗΤΑ ΣΥΝΤΟΜΑ ΚΑΙ ΣΤΗ ΣΥΝΕΧΕΙΑ ΤΑ ΑΥΣΤΡΑΛΙΑΝΑ ΔΙΑΒΑΤΗΡΙΑ ΕΓΩ ΕΧΩ ΕΛΛΗΝΙΚΟ.ΟΙ ΣΥΓΓΕΝΕΙΣ ΤΗΣ ΓΥΝΑΙΚΑΣ ΜΟΥ ΕΙΝΑΙ ΜΟΝΙΜΟΙ ΚΑΤΟΙΚΟΙ ΑΥΣΤΡΑΛΙΑΣ ΟΠΩΣ ΚΑΙ Η ΠΕΘΕΡΑ ΜΟΥ.ΕΜΕΙΣ ΕΧΟΥΜΕ ΑΠΟΦΑΣΙΣΕΙ ΝΑ ΠΑΜΕ ΕΚΕΙ ΜΟΝΙΜΑ ΚΑΙ ΕΤΣΙ ΘΑ ΕΚΑΝΑ ΑΙΤΗΣΗ ΓΙΑ PARTNER 309 ΟΜΩΣ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΦΥΓΟΥΜΕ ΝΟΕΜΒΡΗ ΛΟΓΩ ΕΓΧΕΙΡΗΣΗΣ ΠΟΥ ΘΑ ΚΑΝΕΙ Η ΠΕΘΕΡΑ ΜΟΥ ΚΑΙ Η ΓΥΝΑΙΚΑ ΜΟΥ ΘΕΛΕΙ ΝΑ ΕΙΝΑΙ ΚΟΝΤΑ ΤΗΣ,ΑΡΑ ΔΕΝ ΠΡΟΛΑΒΑΙΝΩ ΓΙΑ ΤΗΝ PARTNER 309 ΑΠΟ ΕΔΩ.ΕΝΑΛΛΑΚΤΙΚΑ ΜΟΥ ΕΙΠΑΝ ΝΑ ΤΑΞΙΔΕΨΩ ΜΕ ΤΗΝ ΟΙΚΟΓΕΝΕΙΑ ΜΟΥ ΜΕ ΤΟΥΡΙΣΤΙΚΗ ΚΑΙ ΜΟΛΙΣ ΠΑΩ ΕΚΕΙ ΝΑ ΚΑΤΑΘΕΣΩ ΓΙΑ PARTNER 820 KAI OTI ΜΟΛΙΣ ΛΗΞΕΙ Η ΤΟΥΡΙΣΤΙΚΗ ΑΥΤΟΜΑΤΑ ΜΟΥ ΔΙΝΟΥΝ ΤΗΝ BRIDGING ME ΔΙΚΑΙΩΜΑ ΣΤΗΝ ΕΡΓΑΣΙΑ ΚΑΙ MEDICARE ΜΕΧΡΙ ΝΑ ΠΑΡΩ ΤΗΝ PARTNER.KAΠΟΥ ΣΤΟ FORUM ΔΙΑΒΑΣΑ ΓΙΑ ΜΙΑ ΑΝΑΛΟΓΗ ΠΕΡΙΠΤΩΣΗ , ΞΑΝΑ ΡΩΤΩ ΟΜΩΣ ΓΙΑΤΙ ΝΟΜΙΖΩ ΗΤΑΝ ΔΥΟ ΧΡΟΝΙΑ ΠΡΙΝ ΚΑΙ ΙΣΩΣ ΚΑΤΙ ΝΑ ΕΧΕΙ ΑΛΛΑΞΕΙ.ΙΣΧΥΟΥΝ ΟΛΑ ΑΥΤΑ Η ΘΑ ΤΑΞΙΔΕΨΩ ΜΕ ΤΟΥΡΙΣΤΙΚΗ ΚΑΙ ONE WAY TICKET ΚΑΙ ΔΕΝ ΘΑ ΒΓΩ ΟΥΤΕ ΑΠΟ ΤΟ ΑΕΡΟΔΡΟΜΙΟ?ΑΝ ΜΠΟΡΕΙ ΚΑΠΟΙΟΣ ΚΑΙ ΞΕΡΕΙ ΥΠΕΥΘΗΝΑ ΑΣ ΚΑΝΕΙ ΤΟΝ ΚΟΠΟ ΝΑ ΜΟΥ ΑΠΑΝΤΗΣΕΙ ΚΑΘΩΣ ΔΕΝ ΘΕΛΩ ΝΑ ΒΡΕΘΩ ΠΡΟ ΕΚΠΛΗΞΕΩΝ! ΣΑΣ ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ ΓΙΑ ΤΟ ΧΡΟΝΟ ΣΑΣ

Giorgos D
03.08.2016, 23:17
Καλησπέρα. Ο γιός μου είναι Φαρμακοποιός με ευρωπαϊκό πτυχίο από αγγλόφωνο πανεπιστήμιο και έχει Αυστραλιανή υπηκοότητα. Παρακαλώ αν γνωρίζει κάποιος να μου πεί σχετικά με την εύρεση εργασίας στην Αυστραλία. Βαθμό δυσκολίας αναγνώρισης κλπ., ευχαριστώ.

jimathens
04.08.2016, 12:32
ΚΑΛΗΜΕΡΑ ΚΑΙ ΚΑΛΩΣ ΣΑΣ ΒΡΙΣΚΩ!ΣΥΓΧΑΡΗΤΗΡΙΑ ΓΙΑ ΤΗΝ ΕΞΑΙΡΕΤΙΚΗ ΒΟΗΘΕΙΑ ΠΟΥ ΠΑΡΕΧΕΤΕ.ΜΠΑΙΝΩ ΑΜΕΣΩΣ ΣΤΟ ΘΕΜΑ.ΕΙΜΑΙ ΠΑΝΤΡΕΜΕΝΟΣ ΜΕ ΑΥΣΤΡΑΛΗ ΥΠΗΚΟΟ ΚΑΙ ΤΑ ΤΡΙΑ ΜΑΣ ΠΑΙΔΙΑ ΠΑΙΡΝΟΥΝ ΤΗΝ ΥΠΗΚΟΟΤΗΤΑ ΣΥΝΤΟΜΑ ΚΑΙ ΣΤΗ ΣΥΝΕΧΕΙΑ ΤΑ ΑΥΣΤΡΑΛΙΑΝΑ ΔΙΑΒΑΤΗΡΙΑ ΕΓΩ ΕΧΩ ΕΛΛΗΝΙΚΟ.ΟΙ ΣΥΓΓΕΝΕΙΣ ΤΗΣ ΓΥΝΑΙΚΑΣ ΜΟΥ ΕΙΝΑΙ ΜΟΝΙΜΟΙ ΚΑΤΟΙΚΟΙ ΑΥΣΤΡΑΛΙΑΣ ΟΠΩΣ ΚΑΙ Η ΠΕΘΕΡΑ ΜΟΥ.ΕΜΕΙΣ ΕΧΟΥΜΕ ΑΠΟΦΑΣΙΣΕΙ ΝΑ ΠΑΜΕ ΕΚΕΙ ΜΟΝΙΜΑ ΚΑΙ ΕΤΣΙ ΘΑ ΕΚΑΝΑ ΑΙΤΗΣΗ ΓΙΑ PARTNER 309 ΟΜΩΣ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΦΥΓΟΥΜΕ ΝΟΕΜΒΡΗ ΛΟΓΩ ΕΓΧΕΙΡΗΣΗΣ ΠΟΥ ΘΑ ΚΑΝΕΙ Η ΠΕΘΕΡΑ ΜΟΥ ΚΑΙ Η ΓΥΝΑΙΚΑ ΜΟΥ ΘΕΛΕΙ ΝΑ ΕΙΝΑΙ ΚΟΝΤΑ ΤΗΣ,ΑΡΑ ΔΕΝ ΠΡΟΛΑΒΑΙΝΩ ΓΙΑ ΤΗΝ PARTNER 309 ΑΠΟ ΕΔΩ.ΕΝΑΛΛΑΚΤΙΚΑ ΜΟΥ ΕΙΠΑΝ ΝΑ ΤΑΞΙΔΕΨΩ ΜΕ ΤΗΝ ΟΙΚΟΓΕΝΕΙΑ ΜΟΥ ΜΕ ΤΟΥΡΙΣΤΙΚΗ ΚΑΙ ΜΟΛΙΣ ΠΑΩ ΕΚΕΙ ΝΑ ΚΑΤΑΘΕΣΩ ΓΙΑ PARTNER 820 KAI OTI ΜΟΛΙΣ ΛΗΞΕΙ Η ΤΟΥΡΙΣΤΙΚΗ ΑΥΤΟΜΑΤΑ ΜΟΥ ΔΙΝΟΥΝ ΤΗΝ BRIDGING ME ΔΙΚΑΙΩΜΑ ΣΤΗΝ ΕΡΓΑΣΙΑ ΚΑΙ MEDICARE ΜΕΧΡΙ ΝΑ ΠΑΡΩ ΤΗΝ PARTNER.KAΠΟΥ ΣΤΟ FORUM ΔΙΑΒΑΣΑ ΓΙΑ ΜΙΑ ΑΝΑΛΟΓΗ ΠΕΡΙΠΤΩΣΗ , ΞΑΝΑ ΡΩΤΩ ΟΜΩΣ ΓΙΑΤΙ ΝΟΜΙΖΩ ΗΤΑΝ ΔΥΟ ΧΡΟΝΙΑ ΠΡΙΝ ΚΑΙ ΙΣΩΣ ΚΑΤΙ ΝΑ ΕΧΕΙ ΑΛΛΑΞΕΙ.ΙΣΧΥΟΥΝ ΟΛΑ ΑΥΤΑ Η ΘΑ ΤΑΞΙΔΕΨΩ ΜΕ ΤΟΥΡΙΣΤΙΚΗ ΚΑΙ ONE WAY TICKET ΚΑΙ ΔΕΝ ΘΑ ΒΓΩ ΟΥΤΕ ΑΠΟ ΤΟ ΑΕΡΟΔΡΟΜΙΟ?ΑΝ ΜΠΟΡΕΙ ΚΑΠΟΙΟΣ ΚΑΙ ΞΕΡΕΙ ΥΠΕΥΘΗΝΑ ΑΣ ΚΑΝΕΙ ΤΟΝ ΚΟΠΟ ΝΑ ΜΟΥ ΑΠΑΝΤΗΣΕΙ ΚΑΘΩΣ ΔΕΝ ΘΕΛΩ ΝΑ ΒΡΕΘΩ ΠΡΟ ΕΚΠΛΗΞΕΩΝ! ΣΑΣ ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ ΓΙΑ ΤΟ ΧΡΟΝΟ ΣΑΣ

Ισχύουν τα ίδια και σήμερα το μόνο που έχει αλλάξει είναι η τιμή της βίζας που έχει διπλασιαστεί :shocked:

υ.γ. προσπάθησε να γράφεις με μικρά γράμματα όπως όλοι, ευχαριστώ.

belo
08.08.2016, 11:44
Γειά σας μία ερώτηση.. Λήγει το διαβατήριο μου που είναι συνδεδεμένο με την partner Visa μου,πρέπει να κάνω κάτι;. Είμαι στην Ελλάδα και σε 2 μήνες πάμε Αυστραλία. Thanks.

vertigo
08.08.2016, 14:52
Γειά σας μία ερώτηση.. Λήγει το διαβατήριο μου που είναι συνδεδεμένο με την partner Visa μου,πρέπει να κάνω κάτι;. Είμαι στην Ελλάδα και σε 2 μήνες πάμε Αυστραλία. Thanks.

Αν πρεπει να βγαλεις νεο διαβατηριο ,τοτε πρεπει να ενημερωσεις για την αλλαγη..

https://www.border.gov.au/Lega/Lega/Form/Immi-FAQs/What-if-I-have-a-new-passport

https://www.border.gov.au/Trav/Visa/Visa

https://www.border.gov.au/Lega/Lega/Form/Immi-FAQs/how-can-i-update-my-address-or-passport-details

Επισης ,πληροφοριακα

"Australian passports are valid for travel to and from Australia until their expiry date"
https://www.passports.gov.au/usingyourpassport/Pages/passportvalidityandvisas.aspx

belo
09.08.2016, 11:10
Ευχαριστώ πολύ vertigo. Επίσης ψάχνοντας βρήκα ότι το τηλέφωνο του immigration στην Αθήνα είναι 2108704127 και αυτοί σε κατευθυνουν σχετικά με τη βίζα και τις αλλαγές

Kostas Pap
09.08.2016, 18:05
Καλησπερα σε ολους.Εχω κανει την αιτηση για υπηκοοτητες των παιδιων μου on line απο την Παρασκευη,μολις τελειωσα την αιτηση αμεσως δεσμευσαν το ποσο απο την καρτα στελνοντας μου την αποδειξη σε λιγα δευτερολεπτα (γενικα οταν ειναι να αρπαξουν η αντιδραση τους ειναι σε κλασματα δευτερολεπτου ),εχουν και το email μου αλλα ακομη δεν εχω λαβει κατι,γνωριζει καποιος ποσο διαρκει αυτη η διαδικασια;Η αν ενημερωνουν καποια στιγμη;Η μηπως στελνουν email μονο αν κατι τους λειπει;Ευχαριστω.....αα,ευχα ιστω πολυ γιατι για ολη την διαδικασια των χαρτιων γενικως αντληθηκαν πληροφοριες απο αυτο το φορουμ και μονο,γιατι οι υπαλληλοι στις υπηρεσιες δεν γνωριζουν την τυφλα τους!!!!

bpetros
12.08.2016, 22:37
Καλησπερα σε ολους.Εχω κανει την αιτηση για υπηκοοτητες των παιδιων μου on line απο την Παρασκευη,μολις τελειωσα την αιτηση αμεσως δεσμευσαν το ποσο απο την καρτα στελνοντας μου την αποδειξη σε λιγα δευτερολεπτα (γενικα οταν ειναι να αρπαξουν η αντιδραση τους ειναι σε κλασματα δευτερολεπτου ),εχουν και το email μου αλλα ακομη δεν εχω λαβει κατι,γνωριζει καποιος ποσο διαρκει αυτη η διαδικασια;Η αν ενημερωνουν καποια στιγμη;Η μηπως στελνουν email μονο αν κατι τους λειπει;Ευχαριστω.....αα,ευχα ιστω πολυ γιατι για ολη την διαδικασια των χαρτιων γενικως αντληθηκαν πληροφοριες απο αυτο το φορουμ και μονο,γιατι οι υπαλληλοι στις υπηρεσιες δεν γνωριζουν την τυφλα τους!!!!

Εμένα μου είχαν στείλει email όταν χρειάστηκε να τους στείλω επιπρόσθετα στοιχεία, αν δεν κάνω λάθος 10-12 μέρες μετά την αποστολή της αίτησής μου, και παρέλαβα το citizenship certificate 5 ημέρες μετά με κούριερ.

Kostas Pap
16.08.2016, 10:27
Εμένα μου είχαν στείλει email όταν χρειάστηκε να τους στείλω επιπρόσθετα στοιχεία, αν δεν κάνω λάθος 10-12 μέρες μετά την αποστολή της αίτησής μου, και παρέλαβα το citizenship certificate 5 ημέρες μετά με κούριερ.

Α οκ,ευχαριστω πολυ!!

Kostas Pap
20.08.2016, 23:56
O κυβος ερριφθη,6 Οκτωμβριου πεταω για Μελβουρνη με την Emirates......Γι'αυτο λοιπον πρεπει να σας ευχαριστησω ολους για την πολυτιμη βοηθεια που μου δωσατε εδω μεσα με ολες αυτες τις πληροφοριες,εχω πολυ δρομο ακομη,ακομη ειναι η αρχη,το ξερω,εσεις εδω θα εισαστε οπως επισης και εγω,αν μπορω να βοηθησω για οτι γνωριζω,κυριες και κυριοι,σας ευχαριστω παρα πολυ ολους!!!!!

Αγγελική#
21.08.2016, 04:20
Καλο ταξιδι να εχεις κ ευχομαι ολα να σου ερθουν δεξια!

jimathens
21.08.2016, 11:59
O κυβος ερριφθη,6 Οκτωμβριου πεταω για Μελβουρνη με την Emirates......Γι'αυτο λοιπον πρεπει να σας ευχαριστησω ολους για την πολυτιμη βοηθεια που μου δωσατε εδω μεσα με ολες αυτες τις πληροφοριες,εχω πολυ δρομο ακομη,ακομη ειναι η αρχη,το ξερω,εσεις εδω θα εισαστε οπως επισης και εγω,αν μπορω να βοηθησω για οτι γνωριζω,κυριες και κυριοι,σας ευχαριστω παρα πολυ ολους!!!!!

Με το καλό να έρθεις, να είσαι καλά και καλή τύχη...!!!

Kostas Pap
21.08.2016, 12:02
Καλο ταξιδι να εχεις κ ευχομαι ολα να σου ερθουν δεξια!

Ευχαριστω πολυ Αγγελικη,σ'ευχαριστω και για τις διαφορες πληροφοριες που μου εδωσες κατα καιρους!!!

Kostas Pap
21.08.2016, 12:03
Με το καλό να έρθεις, να είσαι καλά και καλή τύχη...!!!

Ευχαριστω πολυ jimathens,να σαι καλα κι εσυ!!!

oinoi-mitsos
21.08.2016, 12:30

Καλό ταξίδι!!! Με το καλό να φτάσεις και όλα να σου πάνε όπως επιθυμείς!!!Θετική σκέψη και καλή αρχή!!!:bravo_1:

Kostas Pap
22.08.2016, 13:59
Καλό ταξίδι!!! Με το καλό να φτάσεις και όλα να σου πάνε όπως επιθυμείς!!!Θετική σκέψη και καλή αρχή!!!:bravo_1:

Ευχαριστω πολυ,ευχομαι και για εσας οτι καλυτερο,θετικη σκεψη;Ε ναι,ειναι αυτονοητο νομιζω,αλλιως δεν μπορεις να πετυχεις τον στοχο!!!

Nikitse
23.08.2016, 00:27
Καλη δυναμη στη διάρκεια της προετοιμασιας του ταξιδιου και καλη τυχη σε ό,τι ξεκινας απο εδω και στο εξής.

Aussie
23.08.2016, 18:00

Καλο ταξιδι
καλη νεα αρχη !!!
have a safe trip:yes:

Kostas Pap
24.08.2016, 20:24
Καλη δυναμη στη διάρκεια της προετοιμασιας του ταξιδιου και καλη τυχη σε ό,τι ξεκινας απο εδω και στο εξής.

Ευχαριστω πολυ!!

Kostas Pap
24.08.2016, 20:25
Καλο ταξιδι
καλη νεα αρχη !!!
have a safe trip:yes:

Ευχαριστω πολυ Aussie,ευχομαι τα καλυτερα και για ολους εσας παιδια!!!Καλη συνεχεια να εχουμε ολοι μας!!

bpetros
25.08.2016, 03:55
Καλή αρχή, εύχομαι να σας πάνε όλα τέλεια! Εμείς δυστυχώς θα αναβάλλουμε για το μέλλον την μετοίκηση στην Αυστραλία!
Καλό ταξίδι!

Kostas Pap
26.08.2016, 16:38
Καλή αρχή, εύχομαι να σας πάνε όλα τέλεια! Εμείς δυστυχώς θα αναβάλλουμε για το μέλλον την μετοίκηση στην Αυστραλία!
Καλό ταξίδι!

Ευχαριστω πολυ,ευχομαι τα πραγματα να πανε καλα και για εσενα και την οικογενεια σου!!

Kostas Pap
31.08.2016, 19:34
Καλησπερα σε ολους,μολις σημερα πηραμε τις υπηκοοτητες των παιδιων μας 20 μερες μετα την on line αιτηση που ειχαμε καταθεσει.Δεν ξερω αν καποιος απο εσας εχει βγαλει αυστραλιανα διαβατηρια στα παιδια του θα μπορεσει να με βοηθησει με καποιες αποριες που εχω.Κανω την ιδια διαδικασια που εκανα με το διαβατηριο το δικο μου;Δηλαδη,κανω αιτηση,την κατεβαζω,μαζευω οτι χρειαζονται και παω στην πρεσβεια;Στο προξενειο θεσ/νικης γινεται αυτο;Θα πρεπει να κλεισω ραντεβου με την πρεσβεια η το προξενειο τηλεφωνικως;Ευχαριστω πολυ!

bpetros
02.09.2016, 00:50
Καλησπερα σε ολους,μολις σημερα πηραμε τις υπηκοοτητες των παιδιων μας 20 μερες μετα την on line αιτηση που ειχαμε καταθεσει.Δεν ξερω αν καποιος απο εσας εχει βγαλει αυστραλιανα διαβατηρια στα παιδια του θα μπορεσει να με βοηθησει με καποιες αποριες που εχω.Κανω την ιδια διαδικασια που εκανα με το διαβατηριο το δικο μου;Δηλαδη,κανω αιτηση,την κατεβαζω,μαζευω οτι χρειαζονται και παω στην πρεσβεια;Στο προξενειο θεσ/νικης γινεται αυτο;Θα πρεπει να κλεισω ραντεβου με την πρεσβεια η το προξενειο τηλεφωνικως;Ευχαριστω πολυ!

Μπορείς να καταθέσεις αίτηση στο προξενείο στη Θεσσαλονίκη, αλλά δέχονται μόνο πιστωτική κάρτα για πληρωμή, ενώ στην πρεσβεία στην Αθήνα δέχονται και μετρητά και χρεωστική κάρτα. Εμείς που δεν είχαμε πιστωτική, αναγκαστήκαμε να κατέβουμε Αθήνα.

Πρέπει να πάρεις τηλέφωνο και να κλείσεις ραντεβού. Εάν πάρεις στην Αθήνα, θα σου στείλουν με κουριερ την αίτηση που πρέπει να συμπληρώσεις, και θα πρέπει μετά να την καταθέσεις αυτοπροσώπως.

Kostas Pap
02.09.2016, 18:23
Ευχαριστω πολυ bpetros,προσπαθω εδω και 2 μερες να επικοινωνησω με την πρεσβεια στην Αθηνα αλλα γιοκ,τους εστειλα email,να δω μην εχω καμια τυχη,ευχαριστω για τις πληροφοριες σου!

elekout
03.09.2016, 20:48
Γεννήθηκα στη Μελβούρνη το 1975 και οι γονείς μου απέκτησαν το citizenship certificate (by grant) 13 ημέρες μετά τη γέννησή μου.Δεν έχουν γράψει στο citizenship certificate το όνομά μου και έχω μόνο το Entry in a Register of Births(Office of the Government Statist). Το διαβατήριό μου(αυστραλιανό) έληξε το 1990 και του πατέρα μου το 2011. Μπορώ να κάνω αίτηση για υπηκοότητα;

jimathens
04.09.2016, 00:54
Γεννήθηκα στη Μελβούρνη το 1975 και οι γονείς μου απέκτησαν το citizenship certificate (by grant) 13 ημέρες μετά τη γέννησή μου.Δεν έχουν γράψει στο citizenship certificate το όνομά μου και έχω μόνο το Entry in a Register of Births(Office of the Government Statist). Το διαβατήριό μου(αυστραλιανό) έληξε το 1990 και του πατέρα μου το 2011. Μπορώ να κάνω αίτηση για υπηκοότητα;

Από την στιγμή που γεννήθηκες στην Αυστραλία είσαι υπήκοος. Ποια αίτηση να κάνεις ?
Μόνο να βγάλεις νέο διαβατήριο χρειάζεται.

elekout
04.09.2016, 01:45
Από την στιγμή που γεννήθηκες στην Αυστραλία είσαι υπήκοος. Ποια αίτηση να κάνεις ?
Μόνο να βγάλεις νέο διαβατήριο χρειάζεται.
Ευχαριστώ jimathens. Αίτηση υπηκοότητας νόμιζα ότι πρέπει να κάνω, συγκεκριμένα το νούμερο 118 που βρήκα στο site της Αυστραλιανής πρεσβείας

Kostas Pap
04.09.2016, 10:47
Ευχαριστώ jimathens. Αίτηση υπηκοότητας νόμιζα ότι πρέπει να κάνω, συγκεκριμένα το νούμερο 118 που βρήκα στο site της Αυστραλιανής πρεσβείας

Αιτηση για το birth certificate στην Μελβουρνη πρεπει να κανεις,ωστε να σου το στειλουν για να βγαλεις νεο διαβατηριο.....

elekout
04.09.2016, 16:21
Αιτηση για το birth certificate στην Μελβουρνη πρεπει να κανεις,ωστε να σου το στειλουν για να βγαλεις νεο διαβατηριο.....

Ευχαριστώ πολύ Kostas Pap. Από το birth certificate θα ξεκινήσω για να ανανεώσω το διαβατήριο. Αλλά προβληματίζομαι για το αν έχω την υπηκοότητα. Οι γονείς την έχουν, αλλά το όνομα της πρώτης αδερφής μου και το δικό μου δεν υπάρχει στο citizenship certificate τους, γιατί γεννηθήκαμε προτού γίνουν υπήκοοι. Η τρίτη αδερφή μου έχει citizenship act αν και γεννήθηκε Αθήνα, γιατί οι γονείς μου είχαν ήδη την υπηκοότητα. Επίσης, τρεις μήνες μετά τη γέννησή μου ήρθαμε Ελλάδα. Από τότε δεν έχουμε κάνει κάτι με την αδερφή μου για να έχουμε την υπηκοότητα.Τώρα το σκεφτόμαστε μιας και μπορούμε online, αλλά και για συναισθηματικούς λόγους θέλουμε την υπηκοότητα.Έχουμε πια το δικαίωμα όμως;ή αποκλειόμαστε;

vertigo
04.09.2016, 17:12

Ευχαριστώ πολύ Kostas Pap. Από το birth certificate θα ξεκινήσω για να ανανεώσω το διαβατήριο. Αλλά προβληματίζομαι για το αν έχω την υπηκοότητα. Οι γονείς την έχουν, αλλά το όνομα της πρώτης αδερφής μου και το δικό μου δεν υπάρχει στο citizenship certificate τους, γιατί γεννηθήκαμε προτού γίνουν υπήκοοι. Η τρίτη αδερφή μου έχει citizenship act αν και γεννήθηκε Αθήνα, γιατί οι γονείς μου είχαν ήδη την υπηκοότητα. Επίσης, τρεις μήνες μετά τη γέννησή μου ήρθαμε Ελλάδα. Από τότε δεν έχουμε κάνει κάτι με την αδερφή μου για να έχουμε την υπηκοότητα.Τώρα το σκεφτόμαστε μιας και μπορούμε online, αλλά και για συναισθηματικούς λόγους θέλουμε την υπηκοότητα.Έχουμε πια το δικαίωμα όμως;ή αποκλειόμαστε;

Ειναι δυνατον να ειχες Αυστραλιανο διαβατηριο ,αν ΔΕΝ ειχες υπηκοοτητα;;;;
Σου εδωσε ηδη απαντηση ο Jimathens και ο Kostas Pap ,αλλά προφανώς δεν εχεις καταλαβει τί ακριβως σου ειπαν.
Αν δεν ειχες υπηκοοτητα ,Αυστραλιανο διαβατηριο ,δεν υπηρχε περιπτωση να βγαλεις...

Γιατι να σε ειχαν συμπεριλαβει στο citizenship certificate των γονιων σου ,που ρωτας ;
Που πηραν την υπηκοοτητα ,13 μερες μετα που γεννηθηκες; Αυτοι ,την πηραν ,γιατι ειχαν συμπληρωσει τα χρονια που επρεπε στην Αυστραλια και βεβαια και τον χρονο που απαιτουνταν τοτε ,σαν μονιμοι κατοικοι ,προκειμενου να την παρουν.

Εσυ ,γεννηθηκες Αυστραλια το 1975 και την πηρες αυτοματα ,ασχετα αν οι γονεις σου ,δεν ειχαν υπηκοοτητα.

Ενα πιστοποιητικο γεννησης ,χρειαζεσαι ,οπως ηδη σου ειπαν ,για να βγαλεις νεο διαβστηριο .

Εφ οσον ηρθατε Ελλαδα ,3 μηνες μετα που γεννηθηκες το 1975 και δεδομενου οτι το διαβατηριο που εχεις ,εληξε το 1990,προφανώς δεν ειναι το πρωτο διαβατηριο που ειχες βγαλει...

Σαφως και εχει citizenship act που ειπες η αδελφη σου ,που γεννηθηκε Ελλαδα...Εφ οσον δεν γεννηθηκε Αυστραλια ,οπως εσυ και η άλλη σου αδελφη...

elekout
04.09.2016, 18:13
Ειναι δυνατον να ειχες Αυστραλιανο διαβατηριο ,αν ΔΕΝ ειχες υπηκοοτητα;;;;
Σου εδωσε ηδη απαντηση ο Jimathens και ο Kostas Pap ,αλλά προφανώς δεν εχεις καταλαβει τί ακριβως σου ειπαν.
Αν δεν ειχες υπηκοοτητα ,Αυστραλιανο διαβατηριο ,δεν υπηρχε περιπτωση να βγαλεις...

Γιατι να σε ειχαν συμπεριλαβει στο citizenship certificate των γονιων σου ,που ρωτας ;
Που πηραν την υπηκοοτητα ,13 μερες μετα που γεννηθηκες; Αυτοι ,την πηραν ,γιατι ειχαν συμπληρωσει τα χρονια που επρεπε στην Αυστραλια και βεβαια και τον χρονο που απαιτουνταν τοτε ,σαν μονιμοι κατοικοι ,προκειμενου να την παρουν.

Εσυ ,γεννηθηκες Αυστραλια το 1975 και την πηρες αυτοματα ,ασχετα αν οι γονεις σου ,δεν ειχαν υπηκοοτητα.

Ενα πιστοποιητικο γεννησης ,χρειαζεσαι ,οπως ηδη σου ειπαν ,για να βγαλεις νεο διαβστηριο .

Εφ οσον ηρθατε Ελλαδα ,3 μηνες μετα που γεννηθηκες το 1975 και δεδομενου οτι το διαβατηριο που εχεις ,εληξε το 1990,προφανώς δεν ειναι το πρωτο διαβατηριο που ειχες βγαλει...

Σαφως και εχει citizenship act που ειπες η αδελφη σου ,που γεννηθηκε Ελλαδα...Εφ οσον δεν γεννηθηκε Αυστραλια ,οπως εσυ και η άλλη σου αδελφη...

Ευχαριστώ vertigo.Ξεκινάω τις αιτήσεις.Μακάρι να είναι αυτονόητη η υπηκοότητα, γιατί συνεχώς αλλάζουν τα δεδομένα και δεν είχαμε ασχοληθεί με την αδερφή μου. Κι εμείς το θεωρούσαμε αυτονόητο μέχρι που είδαμε τις προϋποθέσεις: π.χ. να είναι τουλάχιστον ο ένας γονέας Αυστραλός την ώρα της γέννησης ή να έχει αυστραλιανό διαβατήριο που έχει εκδοθεί μετά το 2005...κι εμείς απ' όσα διαβάζουμε αναρωτιόμαστε για το τι ισχύει;!?

nikosold
04.09.2016, 22:10
μπορεί να με πληροφορήσει κάποιος πως μπορώ να κάνω αίτηση ταυτοπροσωπίας για την Αυστραλέζικη Πρεσβεία στην Αθήνα?
Έχει λήξει το Αυστραλέζικο διαβατήριο μου από το 2013 και το όνομα μου είναι διαφορετικό από το Ελληνικό τόσο το μικρό Παναγιώτα-Ελληνικό διαβατήριο αντί Πατρίσια στο Αυστραλέζικο όσο και το επώνυμο μου Παπας στο αυστραλέζικο αντί Πάπας στο Ελληνικό.Μπορώ να κάνω αίτηση ταυτοπροσωπίας στην Αυστραλέζικη πρεσβεία της Αθήνας για αυτό το θέμα προκειμένου να ανανεώσω το διαβατήριο μου και να εκπληρώσω τις προϋποθέσεις?

Kostas Pap
04.09.2016, 23:18
Ευχαριστώ vertigo.Ξεκινάω τις αιτήσεις.Μακάρι να είναι αυτονόητη η υπηκοότητα, γιατί συνεχώς αλλάζουν τα δεδομένα και δεν είχαμε ασχοληθεί με την αδερφή μου. Κι εμείς το θεωρούσαμε αυτονόητο μέχρι που είδαμε τις προϋποθέσεις: π.χ. να είναι τουλάχιστον ο ένας γονέας Αυστραλός την ώρα της γέννησης ή να έχει αυστραλιανό διαβατήριο που έχει εκδοθεί μετά το 2005...κι εμείς απ' όσα διαβάζουμε αναρωτιόμαστε για το τι ισχύει;!?

Μην το ψαχνεις αλλο,ειναι αυτονοητη η υπηκοοτητα απο τη στιγμη της γεννησης σου εκει,ασχετα αν ειχαν η οχι την υπηκοοτητα οι γονεις σου,προχωρα λοιπον και μην χρονοτριβεις ασκοπα.......

elekout
04.09.2016, 23:44
Μην το ψαχνεις αλλο,ειναι αυτονοητη η υπηκοοτητα απο τη στιγμη της γεννησης σου εκει,ασχετα αν ειχαν η οχι την υπηκοοτητα οι γονεις σου,προχωρα λοιπον και μην χρονοτριβεις ασκοπα.......
Ευχαριστώ πάρα πολύ για την υπομονή στα ερωτήματά μου και για τη θετική ενέργεια.Να΄στε πάντα κάλά!θα γράφω και για τα νεότερα της προσπάθειάς μου...

vertigo
05.09.2016, 03:49

Τα εχεις λιγο μπερδεψει...
Αν καποιος εχει γεννηθει πριν τις 20 Αυγουστου 1986 ,στην Αυστραλια ,δεν χρειαζεται να ειχε ο ενας γονιος Αυστραλιανη υπηκοοτητα ( ή να ειναι μονιμος κατοικος.Που στην περιπτωση σου παντως ,αν και δεν χρειαζοταν πριν τις 20/8/1986 να εχει οποιος γεννηθηκε Αυστραλια ,εναν τουλαχιστον γονιο με υπηκοοτητα ή μονιμο κατοικο ...εσενα ετσι κι αλλιώς ηταν μονιμοι κατοικοι οταν γεννηθηκες κι οι δυο γονεις)

Αυτα που διαβασες και γραφεις ,αφορούν στην αποκτηση υπηκοοτητας by descent , δλδ οταν ενα παιδι γεννηθηκε εκτος Αυστραλιας .Συγκεκριμενα ,το να ηταν Αυστραλος υπηκοος ,ενας απ τους δυο γονεις ,κατα την γεννηση του παιδιου.Αυτο με το διαβατηριο που εγραψες ,δεν ειναι όρος για ν αποκτησει ενα παιδι την υπηκοοτητα ,αλλά ενα απο τα ντοκουμεντα που μπορουν να προσκομισθουν ,για ν αποδειχθει η Αυστραλιανη υπηκοοτητα του γονεα ,οταν εχουμε αιτηση για αποκτηση υπηκοοτητας by descent.

Προχώρα κανονικα στην εκδοση διαβατηριου.Θα κανεις αιτηση για
"Australian Passport Overseas Application"

https://ppol.passports.gov.au/Web/Forms/Passport/Overseas/OverseasPassport_0.aspx

και ΟΧΙ για renewal δλδ για ανανεωση ,επειδη το διαβατηριο σου ,εχει χρονια που εληξε.

Ή θα εκτυπωσεις την αιτηση ,ή θα ζητησεις απ την πρεσβεια στην Αθηνα ,να σου στειλει ,μόνο που πρεπει να την συμπληρωσεις εγκαιρα ,γιατι αν αλλαξουν οι φορμες ,δεν θα ισχυει αυτη που θα σου εχουν στειλει.
Θα κανεις αιτηση σαν να βγαζεις για πρωτη φορα διαβατηριο κι οχι για ανανεωση ,στο ξανατονιζω ,γιατι μπορει να μπερδευτεις αν διαβασεις σχετικα με την εκδοση διαβατηριων.
Στην ερωτηση αν επιθυμεις renewal of your passport ,εσυ απαντας πως οχι
https://ppol.passports.gov.au/web/forms/entrypoint.aspx

http://greece.embassy.gov.au/athn/consular.html

Βεβαια ,χρειαζεσαι πιστοποιητικο γεννησης απο Αυστραλια και πρεπει να κανεις πρωτα αιτηση γι αυτο.

vertigo
05.09.2016, 04:54
μπορεί να με πληροφορήσει κάποιος πως μπορώ να κάνω αίτηση ταυτοπροσωπίας για την Αυστραλέζικη Πρεσβεία στην Αθήνα?
Έχει λήξει το Αυστραλέζικο διαβατήριο μου από το 2013 και το όνομα μου είναι διαφορετικό από το Ελληνικό τόσο το μικρό Παναγιώτα-Ελληνικό διαβατήριο αντί Πατρίσια στο Αυστραλέζικο όσο και το επώνυμο μου Παπας στο αυστραλέζικο αντί Πάπας στο Ελληνικό.Μπορώ να κάνω αίτηση ταυτοπροσωπίας στην Αυστραλέζικη πρεσβεία της Αθήνας για αυτό το θέμα προκειμένου να ανανεώσω το διαβατήριο μου και να εκπληρώσω τις προϋποθέσεις?

Για να εχεις ηδη διαβατηριο ,ληγμενο ,δεν ειχες θεμα με το ονομα.Σωστα;
Προφανώς ,οταν πηγες να καταθεσεις την αιτηση διαβατηριου ,υπεγραψες δηλωση ταυτοπροσωπιας.Ο υπαλληλος στην πρεσβεια ,σου δινει ενα χαρτι ,οπου δηλωνεις οτι εισαι το ιδιο προσωπο.Δεν κανεις καποια ιδιαιτερη αιτηση για την ταυτοπροσωπια ,απλα το ζητας και το υπογραφεις οταν πας στο ραντεβου για να καταθεσεις την αιτηση για διαβατηριο.

elekout
05.09.2016, 18:05
Τα εχεις λιγο μπερδεψει...
Αν καποιος εχει γεννηθει πριν τις 20 Αυγουστου 1986 ,στην Αυστραλια ,δεν χρειαζεται να ειχε ο ενας γονιος Αυστραλιανη υπηκοοτητα ( ή να ειναι μονιμος κατοικος.Που στην περιπτωση σου παντως ,αν και δεν χρειαζοταν πριν τις 20/8/1986 να εχει οποιος γεννηθηκε Αυστραλια ,εναν τουλαχιστον γονιο με υπηκοοτητα ή μονιμο κατοικο ...εσενα ετσι κι αλλιώς ηταν μονιμοι κατοικοι οταν γεννηθηκες κι οι δυο γονεις)

Αυτα που διαβασες και γραφεις ,αφορούν στην αποκτηση υπηκοοτητας by descent , δλδ οταν ενα παιδι γεννηθηκε εκτος Αυστραλιας .Συγκεκριμενα ,το να ηταν Αυστραλος υπηκοος ,ενας απ τους δυο γονεις ,κατα την γεννηση του παιδιου.Αυτο με το διαβατηριο που εγραψες ,δεν ειναι όρος για ν αποκτησει ενα παιδι την υπηκοοτητα ,αλλά ενα απο τα ντοκουμεντα που μπορουν να προσκομισθουν ,για ν αποδειχθει η Αυστραλιανη υπηκοοτητα του γονεα ,οταν εχουμε αιτηση για αποκτηση υπηκοοτητας by descent.

Προχώρα κανονικα στην εκδοση διαβατηριου.Θα κανεις αιτηση για
"Australian Passport Overseas Application"

https://ppol.passports.gov.au/Web/Forms/Passport/Overseas/OverseasPassport_0.aspx

και ΟΧΙ για renewal δλδ για ανανεωση ,επειδη το διαβατηριο σου ,εχει χρονια που εληξε.

Ή θα εκτυπωσεις την αιτηση ,ή θα ζητησεις απ την πρεσβεια στην Αθηνα ,να σου στειλει ,μόνο που πρεπει να την συμπληρωσεις εγκαιρα ,γιατι αν αλλαξουν οι φορμες ,δεν θα ισχυει αυτη που θα σου εχουν στειλει.
Θα κανεις αιτηση σαν να βγαζεις για πρωτη φορα διαβατηριο κι οχι για ανανεωση ,στο ξανατονιζω ,γιατι μπορει να μπερδευτεις αν διαβασεις σχετικα με την εκδοση διαβατηριων.
Στην ερωτηση αν επιθυμεις renewal of your passport ,εσυ απαντας πως οχι
https://ppol.passports.gov.au/web/forms/entrypoint.aspx

Passports and Consular Services (http://greece.embassy.gov.au/athn/consular.html)

Βεβαια ,χρειαζεσαι πιστοποιητικο γεννησης απο Αυστραλια και πρεπει να κανεις πρωτα αιτηση γι αυτο.
Πολύ σωστά vertigo!Τα είχα εντελώς μπερδεμένα στο μυαλό μου. Προφανώς κοίταζα σε λάθος κατεύθυνση και πρέπει να είμαι πιο προσεκτική στο εξής. Προσπάθησα να κάνω αίτηση online για το birth certificate, αλλά δεν κατάφερα να φτάσω μέχρι τη συμπλήρωση των στοιχείων της πιστωτικής και μου έβγαλε ότι υπάρχει πρόβλημα στο σύστημα. Θα κλείσω ραντεβού με την πρεσβεία έχοντας και τα απαραίτητα χαρτιά μαζί μου. Επίσης, σ'ευχαριστώ πάρα πολύ και για τις σωστές παρατηρήσεις για το διαβατήριο. Ανανέωση νόμιζα ότι χρειαζόταν. Να' σαι καλά για όλα όσα με συμβούλευσες. Πραγματικά πολύτιμα για μένα όλα αυτά κάθε φορά που είχα απορίες:)διαλύνται τα σύννεφα σιγά σιγά...θα γράψω για τα νεότερα

nikosold
05.09.2016, 21:23
Για να εχεις ηδη διαβατηριο ,ληγμενο ,δεν ειχες θεμα με το ονομα.Σωστα;
Προφανώς ,οταν πηγες να καταθεσεις την αιτηση διαβατηριου ,υπεγραψες δηλωση ταυτοπροσωπιας.Ο υπαλληλος στην πρεσβεια ,σου δινει ενα χαρτι ,οπου δηλωνεις οτι εισαι το ιδιο προσωπο.Δεν κανεις καποια ιδιαιτερη αιτηση για την ταυτοπροσωπια ,απλα το ζητας και το υπογραφεις οταν πας στο ραντεβου για να καταθεσεις την αιτηση για διαβατηριο.

ΣΕ ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ ΓΙΑ ΤΗΝ ΑΠΆΝΤΗΣΗ ΣΟΥ.ΑΥΤΟ ΠΟΥ ΘΕΛ Ω ΝΑ ΡΩΤΗΣΩ ΕΙΝΑΙ ΕΑΝ ΜΠΟΡΩ ΝΑ ΚΑΝΩ ΑΙΤΗΣΗ ΤΑΥΤΟΠΡΟΣΩΠΙΑΣ ΓΙΑ ΝΑ ΑΝΑΝΕΩΣΩ ΤΟ ΔΙΑΒΑΤΗΡΙΟ ΤΟ ΟΠΟΙΟ ΕΧΕΙ ΛΗΞΕΙ ΤΟ 2013, ΕΝΩ ΕΙΧΕ ΠΡΟΗΓΟΥΜΕΝΩΣ ΕΚΔΟΘΕΙ ΣΤΗΝ ΑΥΣΤΡΑΛΙΑ. ΤΗΝ ΑΙΤΗΣΗ ΤΑΥΤΟΠΡΟΠΙΑΣ ΤΗΝ ΖΗΤΑΩ ΕΠΕΙΔΗ ΕΧΩ ΔΙΑΦΟΡΑ ΣΤΟ ΕΛΛΗΝΙΚΟ ΟΝΟΜΑ ΜΕ ΤΟ ΑΥΣΤΡΑΛΕΖΙΚΟ. Η ΕΛΛΗΝΙΚΗ ΤΑΥΤΟΤΗΤΑ ΚΑΙ ΔΙΑΒΑΤΗΡΙΟ ΕΧΕΙ ΔΙΑΦΟΡΕΤΙΚΟ ΟΝΟΜΑ ΑΠΟ ΤΟ ΑΥΣΤΡΑΛΕΖΙΚΟ ΠΟΥ ΕΧΕΙ ΛΗΞΕΙ.
ΘΕΛΩ ΝΑ ΧΡΗΣΙΜΟΠΟΙΗΣΩ ΤΟ ΕΛΛΛΗΝΙΚΟ ΔΙΑΒΑΤΗΡΙΟ ΣΑΝ ΑΠΟΔΕΙΞΗ ΤΑΥΤΟΠΡΟΣΩΠΙΑΣ ΠΡΟΚΕΙΜΕΝΟΥ ΝΑ ΣΤΗΡΙΞΩ ΤΟ ΑΙΤΗΜΑ ΜΟΥ ΓΙΑ ΕΚΔΟΣΗ ΝΕΟΥ ΑΥΣΤΡΑΛΕΖΙΚΟΥ ΔΙΑΒΑΤΗΡΙΟΥ.

6/9
telika milisa me embassy ola kala evharisto VERTGO mou ipan tavtopiisi ginete eki sto application.. guarantor photo bori na ine apo appropriate epagelma eg lawyer pharmacist public servant gia 5 hronia kai na se xeri gia 2 hronia.make sure NOT THEIR stamp on paperwork kai prepi na ehis kati me address apo greece eg bill water phone i to katharistiko tax...thank you for pointing me in the right direction..

Xrysa Psyy
07.09.2016, 00:10
Γεια σας ειμαι 18 ετων αυστραλη υπηκοος και σκεφτομαι να σπουδασω εκει μιας και εχω πολλους συγγενεις , ξερετε τι πρεπει να κανω για να με δεχτουν σε αυστραλικο πανεπιστημιο ?ευχαριστω εκ των προτερων

jimathens
07.09.2016, 02:20
Γεια σας ειμαι 18 ετων αυστραλη υπηκοος και σκεφτομαι να σπουδασω εκει μιας και εχω πολλους συγγενεις , ξερετε τι πρεπει να κανω για να με δεχτουν σε αυστραλικο πανεπιστημιο ?ευχαριστω εκ των προτερων

Καλημέρα. Το μόνο που πρέπει να κάνεις είναι να έρθεις και φυσικά να έχεις και τα ανάλογα χρήματα για την αρχή, μετά όλα τα υπόλοιπα γίνονται.
Διάβασε καλά το πατριωτακι και θα βρεις πολλές πληροφορίες.

Xrysa Psyy
07.09.2016, 22:15
Μαλιστα. Χρειάζονται εξετάσεις? Πώς ειναι το συστημα εκει? Αν πχ. εγω μπει στην Νομικη της Ελλαδας μπορω να κανω ανταλλαγη και να παω εκει για να σπουδασω Νομική?

vertigo
08.09.2016, 01:46
Πολύ σωστά vertigo!Τα είχα εντελώς μπερδεμένα στο μυαλό μου. Προφανώς κοίταζα σε λάθος κατεύθυνση και πρέπει να είμαι πιο προσεκτική στο εξής. Προσπάθησα να κάνω αίτηση online για το birth certificate, αλλά δεν κατάφερα να φτάσω μέχρι τη συμπλήρωση των στοιχείων της πιστωτικής και μου έβγαλε ότι υπάρχει πρόβλημα στο σύστημα. Θα κλείσω ραντεβού με την πρεσβεία έχοντας και τα απαραίτητα χαρτιά μαζί μου. Επίσης, σ'ευχαριστώ πάρα πολύ και για τις σωστές παρατηρήσεις για το διαβατήριο. Ανανέωση νόμιζα ότι χρειαζόταν. Να' σαι καλά για όλα όσα με συμβούλευσες. Πραγματικά πολύτιμα για μένα όλα αυτά κάθε φορά που είχα απορίες:)διαλύνται τα σύννεφα σιγά σιγά...θα γράψω για τα νεότερα

https://s13.postimg.org/47vqtkcuv/image.png

Να 'σαι καλά και καλο διαβατηριο!:)

vertigo
08.09.2016, 02:18
ΣΕ ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ ΓΙΑ ΤΗΝ ΑΠΆΝΤΗΣΗ ΣΟΥ.ΑΥΤΟ ΠΟΥ ΘΕΛ Ω ΝΑ ΡΩΤΗΣΩ ΕΙΝΑΙ ΕΑΝ ΜΠΟΡΩ ΝΑ ΚΑΝΩ ΑΙΤΗΣΗ ΤΑΥΤΟΠΡΟΣΩΠΙΑΣ ΓΙΑ ΝΑ ΑΝΑΝΕΩΣΩ ΤΟ ΔΙΑΒΑΤΗΡΙΟ ΤΟ ΟΠΟΙΟ ΕΧΕΙ ΛΗΞΕΙ ΤΟ 2013, ΕΝΩ ΕΙΧΕ ΠΡΟΗΓΟΥΜΕΝΩΣ ΕΚΔΟΘΕΙ ΣΤΗΝ ΑΥΣΤΡΑΛΙΑ. ΤΗΝ ΑΙΤΗΣΗ ΤΑΥΤΟΠΡΟΠΙΑΣ ΤΗΝ ΖΗΤΑΩ ΕΠΕΙΔΗ ΕΧΩ ΔΙΑΦΟΡΑ ΣΤΟ ΕΛΛΗΝΙΚΟ ΟΝΟΜΑ ΜΕ ΤΟ ΑΥΣΤΡΑΛΕΖΙΚΟ. Η ΕΛΛΗΝΙΚΗ ΤΑΥΤΟΤΗΤΑ ΚΑΙ ΔΙΑΒΑΤΗΡΙΟ ΕΧΕΙ ΔΙΑΦΟΡΕΤΙΚΟ ΟΝΟΜΑ ΑΠΟ ΤΟ ΑΥΣΤΡΑΛΕΖΙΚΟ ΠΟΥ ΕΧΕΙ ΛΗΞΕΙ.
ΘΕΛΩ ΝΑ ΧΡΗΣΙΜΟΠΟΙΗΣΩ ΤΟ ΕΛΛΛΗΝΙΚΟ ΔΙΑΒΑΤΗΡΙΟ ΣΑΝ ΑΠΟΔΕΙΞΗ ΤΑΥΤΟΠΡΟΣΩΠΙΑΣ ΠΡΟΚΕΙΜΕΝΟΥ ΝΑ ΣΤΗΡΙΞΩ ΤΟ ΑΙΤΗΜΑ ΜΟΥ ΓΙΑ ΕΚΔΟΣΗ ΝΕΟΥ ΑΥΣΤΡΑΛΕΖΙΚΟΥ ΔΙΑΒΑΤΗΡΙΟΥ.

6/9
telika milisa me embassy ola kala evharisto VERTGO mou ipan tavtopiisi ginete eki sto application.. guarantor photo bori na ine apo appropriate epagelma eg lawyer pharmacist public servant gia 5 hronia kai na se xeri gia 2 hronia.make sure NOT THEIR stamp on paperwork kai prepi na ehis kati me address apo greece eg bill water phone i to katharistiko tax...thank you for pointing me in the right direction..

https://s14.postimg.org/j1idzgmdd/image.gif

Ολα καλα ,λοιπον! :)

elekout
08.09.2016, 18:54
https://s13.postimg.org/47vqtkcuv/image.png

Να 'σαι καλά και καλο διαβατηριο!:)
Ευχαριστώ πάααααααρα πολύ!!!!!!!:)για όλα

Nikitse
10.09.2016, 16:09
Καλησπερα απο Ελλαδα σε ολους. Μολις ελαβα τις μεταφρασεις των πιστοποιητικών των παιδιων αλλα νομιζω οτι θα εχουμε προβλημα. Στο ενα παιδι, τα στοιχεια ειναι σωστα στα αγγλικα αλλα στο αλλο, στο επώνυμο πατερα εχουν αφησει την ελληνικη καταληξη, δηλ. .....ROU ενω τους ειχα γραψει και στις δυο αιτησεις το επωνυμο πατρος στα αγγλικα να ειναι ...... ROS (όπως ειναι και στο διαβατηριο). Τι νομιζετε πως πρεπει να κανω; Να τα φτιαξω απο την αρχη ή να τα στειλω και να μου ζητησουν απο Αγγλια, αν χρειαζεται καποιο διορθωση;

ioannhs24
13.09.2016, 21:37
καλησπέρα σας φίλοι
έχω πολλά ερωτήματα που πρέπει να τα λύσω σχετικά γρήγορα
θέλω να πάω στην Μελβούρνη για μόνιμη κατοικία και δουλειά γιατί εδώ τα πράματα δεν πάνε καθόλου καλά
στην αρχή θα πάω μόνος μου γιατί τα έξοδα είναι πολλά και να μην σταματήσουν τα παιδιά το λύκειο στην μέση της χρονιάς
έχω γεννηθεί στο συνδει το 1972 και γυρίσαμε Ελλάδα το 1978 λογικά έχω την υπηκοότητα
τι χρειάζεται να κάνω ??? δεν έχω ιδέα επίσης τι χρειάζεται να κάνω για να πάρουν και τα παιδιά μου την υπηκοότητα
να επισημάνω εδώ ότι τα αγγλικά μου δεν είναι και τόσο καλά όποτε θα χρειαστώ πολύ βοήθεια για το κάθε βήμα
σας ευχαριστώ πολύ

Nikitse
13.09.2016, 21:54
καλησπέρα σας φίλοι
θέλω να πάω στην Μελβούρνη για μόνιμη κατοικία και δουλειά γιατί εδώ τα πράματα δεν πάνε καθόλου καλά
στην αρχή θα πάω μόνος μου γιατί τα έξοδα είναι πολλά και να μην σταματήσουν τα παιδιά το λύκειο στην μέση της χρονιάς
έχω γεννηθεί στο συνδει το 1972 και γυρίσαμε Ελλάδα το 1978 λογικά έχω την υπηκοότητα
τι χρειάζεται να κάνω ??? δεν έχω ιδέα επίσης τι χρειάζεται να κάνω για να πάρουν και τα παιδιά μου την υπηκοότητα
να επισημάνω εδώ ότι τα αγγλικά μου δεν είναι και τόσο καλά όποτε θα χρειαστώ πολύ βοήθεια για το κάθε βήμα
σας ευχαριστώ πολύ

Εσυ, εννοειται, οτι εχεις υπηκοοτητα, οπότε θα πρεπει να βγαλεις διαβατηριο. Μπες στη σελίδα της πρεσβειας στην Ελλαδα και μαθε για τα χαρτια που χρειαζεσαι. Ενα απο αυτα, σίγουρα, ειναι πιστοποιητικο γεννησης, το οποιο, αν δεν εχεις, το ζητας on line απο τη Μελβουρνη. Επίσης, θα δώσεις υπηκοότητα στα παιδια σου, που λέγεται citizenship by descent, ψαξε στο φορουμ, το εχει αναλυτικα. Κι επίσης, μπορει η σύζυγος να παρει partner visa, που της δινει δικαιωμα εργασιας και πολλα άλλα, αλλά δυστυχως ειναι ολιγον ακριβη, περιπου 7000$aus. Και γι' αυτο υπάρχει ενοτητα. Ψαξε και διαβασε τις ανταποκρισεις. Θα παρεις πολλες πληροφοριες και μια καλη ιδεα του πώς ειναι τα πραγματα για οσους κανουν αυτο το βημα.

ioannhs24
13.09.2016, 22:36
ευχαριστώ για την απάντηση αυτό που μου κάνει εντυπώσει είναι το πόσο των 7000 δολαρίων για την σύζυγο μα τόσο πολύ

Kostas Pap
14.09.2016, 00:59
Εσυ, εννοειται, οτι εχεις υπηκοοτητα, οπότε θα πρεπει να βγαλεις διαβατηριο. Μπες στη σελίδα της πρεσβειας στην Ελλαδα και μαθε για τα χαρτια που χρειαζεσαι. Ενα απο αυτα, σίγουρα, ειναι πιστοποιητικο γεννησης, το οποιο, αν δεν εχεις, το ζητας on line απο τη Μελβουρνη. Επίσης, θα δώσεις υπηκοότητα στα παιδια σου, που λέγεται citizenship by descent, ψαξε στο φορουμ, το εχει αναλυτικα. Κι επίσης, μπορει η σύζυγος να παρει partner visa, που της δινει δικαιωμα εργασιας και πολλα άλλα, αλλά δυστυχως ειναι ολιγον ακριβη, περιπου 7000$aus. Και γι' αυτο υπάρχει ενοτητα. Ψαξε και διαβασε τις ανταποκρισεις. Θα παρεις πολλες πληροφοριες και μια καλη ιδεα του πώς ειναι τα πραγματα για οσους κανουν αυτο το βημα.

Το birth certificate θα πρεπει να το ζητησει απο το Σίδνεϊ και οχι απο την Μελβουρνη μαλλον....

belo
14.09.2016, 11:14
γεια σας παιδιά σε λίγες μέρες ερχομαστε αυστραλία. Ξερει κανένας τι δικαιολογητικά πρεπει να εχω για το new start allowance? στο site του centrelink δεν έβγαλα ακρη και δεν έχω τιποτα στο ονομα μου για να το διακοψω. help2

jimathens
14.09.2016, 11:26
γεια σας παιδιά σε λίγες μέρες ερχομαστε αυστραλία. Ξερει κανένας τι δικαιολογητικά πρεπει να εχω για το new start allowance? στο site του centrelink δεν έβγαλα ακρη και δεν έχω τιποτα στο ονομα μου για να το διακοψω. help2

Καλημέρα. Είναι όλα γραμμένα πάρα πολλές φορές μέσα στο φόρουμ. Οι υπήκοοι φέρνουν μαζί τους κάποια έγγραφα που ορισμένα από αυτά χρειάζονται στο centrelink για την εγγραφή αλλά και σε άλλες υπηρεσίες όπως την εφορία και το imigration (για την συμπλήρωση της partner visas όταν ο ένας από το ζευγάρι δεν είναι υπήκοος)

mrzolazola
16.09.2016, 12:21
Kαλησπερα και καλως σας βρηκα.
Καταρχην συγχαρητηρια για την προσπαθεια ολων σας,εναι φοβερη.
Προσωπικα με καλυψατε στις περισοτερες απορειες που ειχα.
Ειμαι Αυστραλος πολιτης by birth και περναω την υπηκοοτητα στα παιδια.
Αυτη τη στιγμη εχω δυο αποριες μονο.
1.Αν τα πιστοποιητικα των παιδιων χρειαζονται επικυρωση απο τη λιστα των επαγγελματων(αστυνομικος στη δικη μου περιπτωση)πριν τη μεταφραση τους,και
2.Αν χρειαζετε ησφραγιδα της Χαγης σε ολα τα εγγραφα πριν τα μεταφρασω
Ευχαριστω, και θα τα λεμε

matoula kamitsi
16.09.2016, 14:13
Γεια σας και παλι.Αυτη τη φορα θελω να ρωτησω κατι για μια αλλη περιπτωση της οικογενειας του αντρα μου: οι δυο αδερφες του εχουν αυστραλιανη υπηκοοτητα ,γεννημενες Αυστραλια και οταν επεστρεψαν στην Ελλαδα 5 και 3 ετων αντιστοιχα ταξιδεψαν με οικογενειακο αυστραλεζικο διαβατηριο(μαμα,μπαμπας και τα δυο παιδια).Εκτοτε δεν εχει βγαλει δικο της ξεχωριστο διαβατηριο.Τι διαδικασιες πρεπει να κανει για να βγαλει δικο της;
Ευχαριστω εκ των προτερων!!

Nikitse
16.09.2016, 15:24
Kαλησπερα και καλως σας βρηκα.
Καταρχην συγχαρητηρια για την προσπαθεια ολων σας,εναι φοβερη.
Προσωπικα με καλυψατε στις περισοτερες απορειες που ειχα.
Ειμαι Αυστραλος πολιτης by birth και περναω την υπηκοοτητα στα παιδια.
Αυτη τη στιγμη εχω δυο αποριες μονο.
1.Αν τα πιστοποιητικα των παιδιων χρειαζονται επικυρωση απο τη λιστα των επαγγελματων(αστυνομικος στη δικη μου περιπτωση)πριν τη μεταφραση τους,και
2.Αν χρειαζετε ησφραγιδα της Χαγης σε ολα τα εγγραφα πριν τα μεταφρασω
Ευχαριστω, και θα τα λεμε

Καλησπερα, χρειαζεσαι "πλήρη ληξιαρχική πραξη γεννησης", η οποια ερχεται ως "ακριβες αντιγραφο του πρωτοτυπου" και δεν χρειαζεται αλλη επικυρωση. Σφραγιδα Χαγης θελουν ολα τα δημοσια εγγραφα, πριν τη μεταφραση αλλα στην αιτηση που θα κανεις στο μεταφραστικο, θα σημειωσεις να μην γινει μεταφραση στην σφραγιδα Χαγης (εχει ειδικο κουτακι), δεν χρειαζεται στην περιπτωση μας και γλιτωνεις και χρημα.
Ελπιζω να τα λεω σωστα, γιατι αλλιως σημαινει οτι εχω ξεκινησει λαθος τη διαδικασια, ειμαι περιπου στα μισα κι ελπιζω να μην αργησω να τα καταθεσω.

Nikitse
16.09.2016, 15:28
Γεια σας και παλι.Αυτη τη φορα θελω να ρωτησω κατι για μια αλλη περιπτωση της οικογενειας του αντρα μου: οι δυο αδερφες του εχουν αυστραλιανη υπηκοοτητα ,γεννημενες Αυστραλια και οταν επεστρεψαν στην Ελλαδα 5 και 3 ετων αντιστοιχα ταξιδεψαν με οικογενειακο αυστραλεζικο διαβατηριο(μαμα,μπαμπας και τα δυο παιδια).Εκτοτε δεν εχει βγαλει δικο της ξεχωριστο διαβατηριο.Τι διαδικασιες πρεπει να κανει για να βγαλει δικο της;
Ευχαριστω εκ των προτερων!!

Αφου γεννηθηκαν εκει, χρειαζονται πιστοποιητικο γεννησης απο Αυστραλια, κανεις αιτηση μεσω ιντερνετ, και απο εκει και περα, ό,τι ζηταει η πρεσβεία στην Αθηνα για την εκδοση διαβατηριου. Μπειτε στο σάιτ για λεπτομερειες.

matoula kamitsi
16.09.2016, 15:35
Αφου γεννηθηκαν εκει, χρειαζονται πιστοποιητικο γεννησης απο Αυστραλια, κανεις αιτηση μεσω ιντερνετ, και απο εκει και περα, ό,τι ζηταει η πρεσβεία στην Αθηνα για την εκδοση διαβατηριου. Μπειτε στο σάιτ για λεπτομερειες.
Ευχαριστω πολυ Nikitse!

mrzolazola
16.09.2016, 18:15
Καλησπερα, χρειαζεσαι "πλήρη ληξιαρχική πραξη γεννησης", η οποια ερχεται ως "ακριβες αντιγραφο του πρωτοτυπου" και δεν χρειαζεται αλλη επικυρωση. Σφραγιδα Χαγης θελουν ολα τα δημοσια εγγραφα, πριν τη μεταφραση αλλα στην αιτηση που θα κανεις στο μεταφραστικο, θα σημειωσεις να μην γινει μεταφραση στην σφραγιδα Χαγης (εχει ειδικο κουτακι), δεν χρειαζεται στην περιπτωση μας και γλιτωνεις και χρημα.
Ελπιζω να τα λεω σωστα, γιατι αλλιως σημαινει οτι εχω ξεκινησει λαθος τη διαδικασια, ειμαι περιπου στα μισα κι ελπιζω να μην αργησω να τα καταθεσω.

Νιkitse ευχαριστω για την απαντηση.Εαν εχει και καποιος αλλος να συμπληρωσει κατι,αναμενω λιγο πριν κινηθω

Kostas Pap
16.09.2016, 22:14
Νιkitse ευχαριστω για την απαντηση.Εαν εχει και καποιος αλλος να συμπληρωσει κατι,αναμενω λιγο πριν κινηθω

Ναι,οπως τα λετε ειναι,εγω να σας πω την αληθεια μετεφρασα και την σφραγιδα Χαγης να ειμαι σιγουρος,αλλα μαλλον δεν ειναι απαραιτητη,νομιζω δεν την ζητανε καθολου απ οσο διαβασα.....

Kostas Pap
17.09.2016, 10:13
Καλημερα,την περασμενη Τριτη κατεθεσα στην πρεσβεια της Αυστραλιας στην Αθηνα τις αιτησεις για τα διαβατηρια των παιδιων μου,να εχετε υποψιν οποιος μπει στην διαδικασια αυτη οτι μπορεις να πληρωσεις και με χρεωστικη καρτα,την δεχονται,δεν την δεχονται ομως στο προξενειο της Θεσ/νικης,εκει πληρωνεις μονο με πιστωτικη,ουτε με μετρητα ουτε με χρεωστικη.....

socworkersk
18.09.2016, 08:47
Καλησπέρα παιδιά. Μια ερώτηση... Στο Centrelink συμπληρώσατε και τη φόρμα για το Mod R (για την ακίνητη περιουσία) ? Σας ζήτησαν κάποιο ιδιαίτερο εγγραφο από Ελλάδα? Ευχαριστώ εκ των προτέρων.

vickysko
18.09.2016, 12:51
Καλημέρα σε όλα τα μέλη.
γράφω σήμερα γιατί θα ήθελα να σας ευχαριστήσω ολους σας, που διαβάζοντας εδώ μέσα τις συμβουλές σας-και ειδικά τον bpetros-κατάφερα αρχικά και πήρα ληξιαρχική πράξη γέννησης από Μελβούρνη και στη συνέχεια online έδωσα και υπηκοότητα στις κόρες μου.Θα θελα κι εγω να συνεισφερω από την πλευρά μου και να σας προτρέψω, σε περίπτωση που θέλετε να δώσετε υπηκοότητα στα παιδιά σας να προτιμήσετε την online αίτηση. Έχει μηδέν ταλαιπωρία!!!
Δεν επικύρωσα τίποτα, ούτε Σφραγίδες Χάγης έβαλα!! Απλά μετέφρασα στο Βρετανικό Συμβούλιο Θεσσαλονίκης τα έγγραφά μου τα πρωτότυπα και μετά όλα μαζί, προτώτυπα και μεταφρασμένα απλά τα σκαναρισα και τα ανέβασα στις αιτήσεις μου.
Με το καπιταλ κοντρολ πλεόν δεν υπαρχει θέμα, δέχτηκαν την πιστωτικη μου καρτα και με χρέωσαν αμέσως.
Δεν έλαβα ποτε απάντηση αλλα μια ωραία πρωία μου ηρθαν με κουριερ τα πιστοποιητικά υπηκοότητας!!!
Και πάλι σας ευχαριστώ!!!

Chrysa Saitani
18.09.2016, 14:40
Γεια σας . Είμαι αυστραλή υπήκοος και φοιτήτρια της Φιλολογίας στην Ελλάδα. Σκέφτομαι να μεταναστεύσω στην Αυστραλία στο σύντομο μέλλον. Θα μπορούσε κανείς να μου πει αν μπορεί να εργαστεί κανείς στην Αυστραλία με το πτυχίο της ελληνική φιλολογίας εκεί ως φιλόλογος? Αν υπάρχει αυτή η δυνατότητα χρειάζεται κάποιο άλλο πτυχίο για να σε δεχτούν πχ. proficiency ? Πόσο περίπου είναι ο μισθός ενός καθηγητή ελληνικών/ φιλόλογου στην Αυστραλία?

Kostas Pap
21.09.2016, 13:03
Καλημερα σε ολους,μια ερωτηση παρακαλω....Γνωριζει κανεις αν θα χρειαστω το εκκαθαριστικο στην Αυστραλια για καποιο λογο;Επισης ειναι επειγον να εχω κλεισει λογαριασμο τραπεζης στην Ελλαδα;Νομιζω καπου διαβασα εδω μεσα πως υπαρχει πιθανοτητα να τα ζητησουν και θελω να ξερω αν ειναι να τα μεταφρασω για να τα εχω μαζι μου,ευχαριστω!

matoula kamitsi
21.09.2016, 13:27
Kosta Pap εχω την εντυπωση πως το ζητανε στο σεντρελινκ .Τουλαχιστον ετσι ειχε απαντηθει απο τον jimathens στη socworkersk υστερα απο ιδια ερωτηση που ειχε κανει και εκεινη μονο που εκεινος ειναι Αδελαιδα και του ζητηθηκε.Προφανως για να το ηθελαν στην Αδελαιδα θα το ζητουν και στις αλλες πολεις χωρις ομως να ειμαι και σιγουρη.Για συγκεκριμενη πολη ας σου απαντησει καλυτερα καποιος αλλος.

Kostas Pap
21.09.2016, 13:36
Kosta Pap εχω την εντυπωση πως το ζητανε στο σεντρελινκ .Τουλαχιστον ετσι ειχε απαντηθει απο τον jimathens στη socworkersk υστερα απο ιδια ερωτηση που ειχε κανει και εκεινη μονο που εκεινος ειναι Αδελαιδα και του ζητηθηκε.Προφανως για να το ηθελαν στην Αδελαιδα θα το ζητουν και στις αλλες πολεις χωρις ομως να ειμαι και σιγουρη.Για συγκεκριμενη πολη ας σου απαντησει καλυτερα καποιος αλλος.

Ευχαριστω Ματουλα,για το εκκαθαριστηκο μιλας η για την διακοπη λογαριασμου;

matoula kamitsi
21.09.2016, 13:44
Για το εκκαθαριστικο σου απαντησα.Για το κλεισιμο λογαριασμου δεν ξερω να σου πω αν και θα ηθελα αν μπορει να μας το απαντησει καποιος επειδη ενδιαφερει και εμενα αυτο.

Kostas Pap
21.09.2016, 13:59
Ευχαριστω πολυ!!

matoula kamitsi
21.09.2016, 14:03
:bravo_:

socworkersk
21.09.2016, 15:46
Kosta pap το κλείσιμο λογαριασμού είναι μέσα στα έγγραφα που ζητάει το medicare. Εγώ πήγα στην Πειραιώς που είχα λογαριασμό και ο υπάλληλος βρήκε στο σύστημά τους αγγλική φορμα για το κλείσιμο και του είπα στο Reason of closure να γραψει migrating to Australia.

danai
21.09.2016, 15:54
Με αυτο το πτυχιο θα εχεις καποιες δυσκολιες.Θα μπορουσες να εργαστεις σε ελληνικο σχολειο (ιδιωτικο) ή σε καποιο Αυστραλεζικο που εχει σαν δευτερη γλωσσα τα ελληνικα. Μπαινε σε καθε πολη ψαχνε ελληνικα σχολεια και περνε τηλεφωνα. Δεν θα ειναι ευκολο αλλα καπως πρεπει να ξεκινησεις. Αν εχεις υπηκοοτητα δεν θελεις πτυχιο αγγλικων.Αλλα θα πρπει να βγαλεις το πιστοποιητικο working with children το οποιο δεν ειναι δυσκολο να βγει. Τωρα δεν ξερω για την δικη σου περιπτωησ αλλα εγω που ειμαι μηχανικος και ηθελα να εργαστω ως καθηγητροα στα αναλογα ΤΕΙ τους μου ειχαν ζητησεις να παρω certificate of teaching το οποιο ηθελε χρονο. Ισως αυτο βεβαια ισχυε γιατι δεν ειναι παιδαγωγικη επαρκεια. Ενα email σε ενα ελληνικο σχολειο μπορει να βοηθουσε (αν απαντησοπυν βεβαια). Ολοι μας εδω επρεπε να αναγωρισουμε ταν πτυχια μας στην Αυστρλια με το να παρουμε μτην πιστοποιηση απο τα επιμελλητηρια τους. Ισως πρπει να κανεις μτο ιδιο στο επιμελλητηριο των καθηγητων. Οπως ειπε στειλε μειλ σε ελληνικα σχολεια και ισως σε καθοδηγησουν. Ο μισθος λογικα θα ειναι ο μεσος μισθος της Αυστραλιας 60,000 με 70,000 μεικτα το χρονο. Μια χαρα ζουνε 2 ατομα με αυτα τα λεφτα, τουλαχιστον Περθ.

danai
21.09.2016, 15:59
καλησπέρα σας φίλοι
σας ευχαριστώ πολύ

Να συμπληρωσω ,ξεκινα επιγοντως μαθηματα αγγλικων, Μην περιμενεις να ερθεις Αυστραλια για να τα μαθεις, Η ζητηση εργασιας ειναι τοσο μεγαλη οποτε θα προτιμησουν εναν που μιλαει αγγλικα.

jimathens
21.09.2016, 16:19
Με το τελευταίο εκαθαριστικο και το Ε9 της εφορίας δείχνεις αν έχεις εισόδημα και περιουσία στην Ελλάδα τα οποία θέλει να γνωρίζει το centrelink.
Το κλείσιμο του τραπεζικού λογαριασμού δείχνει την εικόνα ότι έρχεσαι για μόνιμη εγκατάσταση στην χώρα.
Σίγουρα τα ζητάνε σε όλη την Αυστραλία.

Kostas Pap
21.09.2016, 16:25
Με το τελευταίο εκαθαριστικο και το Ε9 της εφορίας δείχνεις αν έχεις εισόδημα και περιουσία στην Ελλάδα τα οποία θέλει να γνωρίζει το centrelink.
Το κλείσιμο του τραπεζικού λογαριασμού δείχνει την εικόνα ότι έρχεσαι για μόνιμη εγκατάσταση στην χώρα.
Σίγουρα τα ζητάνε σε όλη την Αυστραλία.

Ο.κ,ευχαριστω πολυ jimathens!

matoula kamitsi
21.09.2016, 17:13
Ο.κ,ευχαριστω πολυ jimathens!
Και απο μενα socworkersk και jimathens ευχαριστω επειδη με ενδιεφερε το θεμα του κλεισιματος λογαριασμου.

andreouxronis
22.09.2016, 02:20
Καληςπερα. Μεςα στον Οκτώβριο θα φύγω για μελβουρνη για μόνιμη διαμονή και εργαςια. Έχω ήδη το αυστραλιανό διαβατήριο. Ειμαι συνταξιούχος του δημοσίου. Μπορείτε να με βοηθήσετε στις παρακάτω ερωτήσεις;
1) πρεπει να έχω εκκαθαριστικό εφορίας και ε9; αν ναι μεταφρασμένα και από ποιον;
2) πρεπει να κλείσω κάποιον τραπεζικό λογαριασμό; έχω δυο και στον ένα μπαίνει η σύνταξη μου. Τι να κάνω;
3) λογικά και αφού θέλουν το εκκαθαριστικό θα πρεπει να δηλώσω το εισόδημα από την σύνταξη. Αυτό επηρεάζει το επίδομα του centrelink? Ενημερώνουν την Ελλάδα;
4) αν βρω εργασία θα ενημερώσουν την Ελλάδα (κόβεται η σύνταξη 70% και δεν θα το ήθελα γιατι με τα χρήματα αυτά θα ζουν οι ηλικιωμένοι γονείς μου).

Ευχαριςτω εκ των προτερων

jimathens
22.09.2016, 15:34
Καληςπερα. Μεςα στον Οκτώβριο θα φύγω για μελβουρνη για μόνιμη διαμονή και εργαςια. Έχω ήδη το αυστραλιανό διαβατήριο. Ειμαι συνταξιούχος του δημοσίου. Μπορείτε να με βοηθήσετε στις παρακάτω ερωτήσεις;
1) πρεπει να έχω εκκαθαριστικό εφορίας και ε9; αν ναι μεταφρασμένα και από ποιον;
2) πρεπει να κλείσω κάποιον τραπεζικό λογαριασμό; έχω δυο και στον ένα μπαίνει η σύνταξη μου. Τι να κάνω;
3) λογικά και αφού θέλουν το εκκαθαριστικό θα πρεπει να δηλώσω το εισόδημα από την σύνταξη. Αυτό επηρεάζει το επίδομα του centrelink? Ενημερώνουν την Ελλάδα;
4) αν βρω εργασία θα ενημερώσουν την Ελλάδα (κόβεται η σύνταξη 70% και δεν θα το ήθελα γιατι με τα χρήματα αυτά θα ζουν οι ηλικιωμένοι γονείς μου).

Καλησπέρα. Το centrelink κατά την εγγραφή οποιουδήποτε ζητάει πληροφορίες για την περιουσία και το εισόδημα του οπότε τα μόνα έγγραφα που τα δείχνουν αυτά είναι το εκαθαριστικο και το Ε9 της εφορίας μεταφρασμένα.
Το αν κόβεται η σύνταξη στην Ελλάδα ή το centrelink σου δίνει πιο λίγα εδώ στην Αυστραλία δεν το ξέρω, αυτό που ξέρω είναι ότι αν πιάσεις δουλειά εδώ και δηλώνεις όλα τα χρήματα το centrelink σταματάει να σου δίνει το βοήθημα αν τα χρήματα του δεκαπενθημερου είναι πάνω από το όριο που έχουν ή σου δίνει κάποιο μέρος αυτού αν τα χρήματα του δεκαπενθημερου είναι ποιο λίγα από το όριο που έχουν. Αν δουλεύεις σε επιχείρηση και η πληρωμή σου γίνεται ηλεκτρονικά μέσω τραπεζικού λογαριασμού τότε δεν μπορείς να κρύψεις τίποτα και το centrelink θα σου κόψει το βοήθημα αν περνάς το όριο αλλά και η εφορία θα σε φορολογισει.

(Προσωπική μου γνώμη: Όσο αφορά την σύνταξη σου στην Ελλάδα θα μπορούσες να πεις στο centrelink και να τους δώσεις και γραπτή βεβαίωση υπογεγραμμενη ότι αυτά τα χρήματα δεν θα τα μεταφέρεις εδώ αλλά θα τα παίρνουν οι ηλικιωμένοι γονείς σου για δική τους χρήση. "Ίσως να το δεχθούν")

Αυστραλία - Ελλάδα έχουν μεταξύ τους διακρατική συμφωνία και μπορούν να ελέγξουν οποιονδήποτε πάνω σε αυτά τα θέματα, μέχρι τώρα νομίζω δεν γίνεται αλλά κάποια στιγμή θα γίνει σίγουρα οπότε όποιος δώσει ψευδείς πληροφορίες θα έχει πρόβλημα όταν έρθει η ώρα του ελέγχου.

Για τις μεταφράσεις διάβασε εδώ:
http://www.patriotaki.net/διάφορα-θέματα-αρχείο-παλαιών-θεμάτων-87/σχετικά-με-την-μεταφραστική-υπηρεσία-4044/#post57224

υ.γ. Γενικά διάβασε καλά το πατριωτακι και θα βρεις πάρα πολλές πληροφορίες που σε ενδιαφέρουν.

danai
22.09.2016, 17:20

Οποτε θελουν να σε ελενξουν απο Αυστραλια θα το κανουν, ειδικα οταν παιρνεις επιδομα απο centrelink. Οι Αυστραλοι εν αντιθεση των ελληνων δε δινουν επιδομα για ενα χρονο αλλα για οσο καιρο δεν εχεις δουλεια. Οποτε δεν θελουν να σε πληρωνουν και θα κανουν τα παντα για να σου κοψουν αυτο το επιδομα. Σκεψου το καλα αυτο που πας να κανεις γιατι και οι Ελληνες δεν θελουν να σε πληρωνουν και επισης θα κανουν τα παντα για να σου κοψουν την συνταξη. Εμενα μου ηρθε γραμμα στην δουλεια μου απο το ταμειο που ειχα στην Ελλαδα. Μπορεις να μου πεις που με βρηκαν?

matoula kamitsi
22.09.2016, 20:36
Καλησπερα το θεμα που συζητατε με ενδιαφερει πολυ και εχω και μια ερωτηση πανω σε αυτα: Στην Αυστραλια πρωτα ο θεος προκειται ο συζυγος να δουλευει και εγω λογω των δυο μικρων παιδιων που εχουμε πρεπει να ειμαι σπιτι.Εγγραφη στο centrelink θα κανω κανονικα τα επιδοματα των παιδιων θα τα παιρνω ανεξαρτητως του εισοδηματος του αντρα μου;
Ευχαριστω εκ των προτερων!

allia
22.09.2016, 20:57
Καλησπέρα Εγώ έκανα την αίτηση μου 20/07 κ στις 05/08 με ενημέρωσαν για κάποιες ελλείψεις μου. Τις έστειλα γύρω στις 25/08 και τελικα στις 15/09 ηρθε το πιστοποιητικό. Αρα οι χρονοι ειναι σχετικα συντομοι.

danai
23.09.2016, 16:10
οχι υπαρχουν εισοδηματικα κριτηρια.

Kostas Pap
23.09.2016, 16:27
Kosta pap το κλείσιμο λογαριασμού είναι μέσα στα έγγραφα που ζητάει το medicare. Εγώ πήγα στην Πειραιώς που είχα λογαριασμό και ο υπάλληλος βρήκε στο σύστημά τους αγγλική φορμα για το κλείσιμο και του είπα στο Reason of closure να γραψει migrating to Australia.

Ουπς,τωρα ειδα την απαντηση σου,χρησιμη πληροφορια,σ'ευχαριστω πολυ!!

matoula kamitsi
23.09.2016, 16:57
οχι υπαρχουν εισοδηματικα κριτηρια.
Danai αν απαντησες στη δικη μου ερ τηση για τα επιδοματα των παιδιων σε ευχαριστω.
Ομως τι εννοεις ακριβως λεγοντας οτι υπαρχουν εισοδηματικα κριτηρια;

Giorgos D
24.09.2016, 21:49
Γειά σας. Επειδή ψιλό χάθηκα θα ήθελα να ρωτήσω το εξής. Μόλις ήρθε το πιστοποιητικό της γυναίκας μου από Αυστραλία και είμαστε έτοιμοι να υποβάλλουμε αίτηση για έκδοση διαβατηρίου στο προξενείο της Θεσ/νίκης. Διάβασα ότι χρειάζεται να υπογράψει την φωτογραφία ένας μάρτυρας-εγγυητής ο οποίος να είναι Αυστραλός πολίτης και ότι δεν δέχονται μετρητά και χρεωστική κάρτα. Έχω κολλήσει στο ότι δεν έχω κάποιο τέτοιο άτομο αλλά ούτε πιστωτική κάρτα. Κάποια συμβουλή ως προς αυτά; Ευχαριστώ.

Kostas Pap
25.09.2016, 15:17
Γειά σας. Επειδή ψιλό χάθηκα θα ήθελα να ρωτήσω το εξής. Μόλις ήρθε το πιστοποιητικό της γυναίκας μου από Αυστραλία και είμαστε έτοιμοι να υποβάλλουμε αίτηση για έκδοση διαβατηρίου στο προξενείο της Θεσ/νίκης. Διάβασα ότι χρειάζεται να υπογράψει την φωτογραφία ένας μάρτυρας-εγγυητής ο οποίος να είναι Αυστραλός πολίτης και ότι δεν δέχονται μετρητά και χρεωστική κάρτα. Έχω κολλήσει στο ότι δεν έχω κάποιο τέτοιο άτομο αλλά ούτε πιστωτική κάρτα. Κάποια συμβουλή ως προς αυτά; Ευχαριστώ.

Ο μαρτυρας δεν ειναι υποχρεωτικο να ειναι Αυστραλος πολιτης,αν ειναι Ελληνας πολιτης θα πρεπει το επαγγελμα του να ανηκει σε ενα απο την κατηγορια που εχουν (πχ αστυνομικος,μηχανικος,φαρμ ακοποιος κτλπ).....οσο αφορα το προξενειο της Θεν/νικης για το διαβατηριο,ναι,δεν δεχονται μετρητα η χρεωστικη,μονο πιστωτικη,κι εγω δεν εχω,αλλα χρησιμοποιησα ενος φιλου μου και δεν υπαρχει προβλημα,ευτυχως που τον ειχα και μαζι μου γιατι χρειαστηκε να συμπληρωσει μια αιτηση για την καρτα και δεν το γνωριζα.....και μετα ολα ενταξει,κανενα προβλημα.....

Giorgos D
25.09.2016, 19:42
Ευχαριστώ φίλε μου.

Nikitse
29.09.2016, 01:59
Καλημέρα σε ολους!Συμπληρώνω τις αιτησεις για τις υπηκοότητες των παιδιων αλλα καπου μπερδευτικα, μαλλον.
1) Ως αποδεικτικό αυστραλιανης υπηκοότητας, στελνω το διαβατηριο του πατερα. Χρειαζεται να στειλω και φωτοτυπια της ταυτότητάς του, ως αποδειξη του γνησιου της υπογραφής του; το διαβατηριο ειναι και στις δυο περιπτωσεις, ως πιθανό απαραιτητο εγγραφο, άρα καλύπτει και τα δυο;
2) ως αποδεικτικό της ελληνικης υπηκοότητας του πατερα εχω μια ληξιαρχική πραξη γεννησης, απο το ειδικό ληξιαρχείο και ενα πιστοποιητικό γεννησης (ελληνικό), που γραφει "ελληνικη υπηκοότητα" αλλα γραφει, βεβαια, κανονικά τόπος γεννησης Σίδνεϊ. Ποιο να στειλω καλύτερα;
3)Τι χαρτι στελνουμε για να δειξουμε:"evidence to show the lιnk between the child and the australian parent"? αφου στο birth certificate του παιδιου φαινεται το ονομα των γονιων; θελουν και κατι αλλο;
4) το ποσό που θα γραψω, το υπολογίζω σε λιρες αγγλίας ή δολάρια;

Kostas Pap
29.09.2016, 10:03
Καλημέρα σε ολους!Συμπληρώνω τις αιτησεις για τις υπηκοότητες των παιδιων αλλα καπου μπερδευτικα, μαλλον.
1) Ως αποδεικτικό αυστραλιανης υπηκοότητας, στελνω το διαβατηριο του πατερα. Χρειαζεται να στειλω και φωτοτυπια της ταυτότητάς του, ως αποδειξη του γνησιου της υπογραφής του; το διαβατηριο ειναι και στις δυο περιπτωσεις, ως πιθανό απαραιτητο εγγραφο, άρα καλύπτει και τα δυο;
2) ως αποδεικτικό της ελληνικης υπηκοότητας του πατερα εχω μια ληξιαρχική πραξη γεννησης, απο το ειδικό ληξιαρχείο και ενα πιστοποιητικό γεννησης (ελληνικό), που γραφει "ελληνικη υπηκοότητα" αλλα γραφει, βεβαια, κανονικά τόπος γεννησης Σίδνεϊ. Ποιο να στειλω καλύτερα;
3)Τι χαρτι στελνουμε για να δειξουμε:"evidence to show the lιnk between the child and the australian parent"? αφου στο birth certificate του παιδιου φαινεται το ονομα των γονιων; θελουν και κατι αλλο;
4) το ποσό που θα γραψω, το υπολογίζω σε λιρες αγγλίας ή δολάρια;

Καλημερα Nikitse
1)Ως αποδεικτικο σαφως και στελνεις το αυστραλιανο διαβατηριο του πατερα,αφου αυτο φερει την υπογραφη του, η ταυτοτητα η ελληνικη προφανως και ειναι αχρηστη.
2)Για την ελληνικη ιθαγενεια εγω εβαλα πιστοποιητικο γεννησης μου μεταφρασμενο το οποιο το εγραφε μεσα,θα πρεπει να βαλεις και το πρωτοτυπο ελληνικο μαζι με το μεταφρασμενο ομως.
3)Τωρα αυτο δεν το πολυθυμαμαι τι εβαλα μεσα,νομιζω οτι εβαλα την ληξιαρχικη πραξη του παιδιου μαλλον....
4)Το ποσο το εβαλα σε δολαρια Αυστραλιας...

Nikitse
29.09.2016, 15:20
Καλημερα Nikitse
1)Ως αποδεικτικο σαφως και στελνεις το αυστραλιανο διαβατηριο του πατερα,αφου αυτο φερει την υπογραφη του, η ταυτοτητα η ελληνικη προφανως και ειναι αχρηστη.
2)Για την ελληνικη ιθαγενεια εγω εβαλα πιστοποιητικο γεννησης μου μεταφρασμενο το οποιο το εγραφε μεσα,θα πρεπει να βαλεις και το πρωτοτυπο ελληνικο μαζι με το μεταφρασμενο ομως.
3)Τωρα αυτο δεν το πολυθυμαμαι τι εβαλα μεσα,νομιζω οτι εβαλα την ληξιαρχικη πραξη του παιδιου μαλλον....
4)Το ποσο το εβαλα σε δολαρια Αυστραλιας...

Ευχαριστω, kostaspap, η ληξιαρχική πραξη γεννησης του παιδιου, ετσι κι αλλιως μπαινει, για να πιστοποιήσει τα στοιχεια του παιδιου. Οπότε καλύπτει και το ερωτημα 3. Αυτο δεν ειχα καταλαβει, μηπως χρειαζεται και κατι αλλο... αλλα τι, αφού απο εκει φαινεται και η μεταξυ τους σχεση. Ευχαριστω και παλι κι ελπιζω να τα εχω σωστά, πάντα με αγχώνουν τα γραφειοκρατικά.