Announcement

Collapse
No announcement yet.

Ερωτηση για arbaitamt

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

    Ερωτηση για arbaitamt

    Καλησπερα σε ολους.Μενω εδω και 2 χρονια γερμανια με 1.5 χρονο δηλωμενη εργασια.Απο κακους χειρισμους και συμβουλες ειμαι τωρα σε ασχημη οικονομικη κατασταση και ανεργος.Πηγα σημερα στην arbaitsamt μετα απο 2 μηνες ανεργος και συνενοηθηκα με τα οσα γερμανικα ξερω και με ολα τα χαρτια που ειχα στα χερια μου, γραφτηκα και μου δωσανε κατι χαρτια να συμπληρωσω και ενα χαρτι για τον πρωην εργοδοτη μου.Θελω καποιος που ξερει να μου εξηγησει ακριβως την διαδικασια τι χαρτια ειναι αυτα και που πρεπει να τα δωσω οταν τα τελειωσω.Ειμαι εντελος αφραγκος με νοικι και δανειο.Μπορω να παω στο job center μεχρι να αρχισω να παιρνω το επιδομα απο την arbaitsamt εστω και για 1 μηνα η μηπως θα μου πουν τιποτα η δε μα παρω χρηματα απο την arbaitsamt επειδη θα παω να γραφτω στο job center?παρακαλω καποιος που ξερει ας μου απαντησει επειγοντως

    #2
    Τα χαρτιά αυτά θα τα συμπληρώσει ο εργοδότης σου και θα στα επιστρέψει για να τα προσκομίσεις στο Arbeitsamt. Λογικα στην επιστολη που σου εστειλαν θα σου εχουν τηλεφωνα επικοινωνιας κτλ. Οταν εχεις τα χαρτια σου, τηλεφώνησε και κλεισε ενα ραντεβου. Σε λιγες μερες θα βγει η αποφαση ποσα και για πόσον καιρο θα παρεις επιδομα ανεργίας. Θα ειδοποιησεις με επιστολη στο σπιτι.

    Comment

    Working...
    X