Announcement

Collapse
No announcement yet.

Anmeldung-Εγγραφή, Δήλωση στο Δήμο του Μονάχου

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

    Anmeldung-Εγγραφή, Δήλωση στο Δήμο του Μονάχου

    Θα ήθελα να δώσω μια πληροφορία που προφανώς είναι πολύ καινούρια σχετικά με τη δήλωση στο Δήμο του Μονάχου.
    Χρειάζεται πλέον χαρτί από τον ιδιοκτήτη του σπιτιού.
    Πιο συγκεκριμένα εγώ ήρθα τέλη Σεπτεμβρίου και έκανα εγγραφή στο Δήμο Anmeldung αρχές Οκτωβρίου στο σπίτι που νοικιάζονομάζεται συγγενείς μου.
    Από τον γραφείο του Δήμου μου ζήτησαν τα έγγραφα μου και με ρώτησε οδό και διαμέρισμα. Τίποτε άλλο. Πριν κάνα 2 βδομάδες μου λέει μια φίλη ότι πλέον για να δηλωθεί κάποιος χρειάζεται χαρτί υπογεγραμμενο από τον ιδιοκτήτη.
    Πριν μια εβδομάδα που υπεγραψα συμβόλαιο για το δικό μου σπίτι έγραψα όλα τα ονόματα αυτών που θα κατοικησουν και το υπέγραψαν οι ιδιοκτήτες.
    Προσοχή! Αυτό το χαρτί ισχύει μόνο για 15 ημέρες από την ημέρα της μετακόμισης. Αν κάποιος στην πορεία θελησει να δηλώσει επιπλέον άτομα θα πρέπει να έχει καινούριο χαρτί.
    Δεν ξέρω αν ισχύει μόνο στο Μόναχο ή στη Βαυαρία ή όλη τη Γερμανία.
    Αν λοιπόν κάποιος υπολογίζει να δηλωθεί σε συγγενείς ή φίλους πρώτα ας το ψάξει.
    Στο Μόναχο πλέον για να σε καλέσουν για συνέντευξη πρώτα σε ρωτάνε αν έχεις σπίτι. Και φυσικά όταν έρχεσαι από άλλη χώρα πρώτη φορά φυσικό είναι να μην έχεις και είναι αδύνατον να έχεις αφού δε δουλεύεις.

    #2
    Πολυ χρησιμη πληροφορια, σε ευχαριστουμε!

    Comment


      #4
      Παιδια εμεις ηρθαμε 6 Οκτ. Η κολλητη μας που μας φιλοξενει εχει δικο της σπιτι.Βασικα ειναι 2 οροφοι και 3 διαμερισματα τα οποια της ανηκουν.Την επομενη το πρωι πηγαμε στο Δημαρχειο στην Στουτγκαρδη που εινα ακριβως απεναντι απο το σπιτι στο κεντρο και απλα με τα διαβατηρια μας μας δηλωσε κανονικα.Ουτε χαρτι απο την ιδια ουτε τιποτα.Μας ρωτησε αν ειμαστε παντρεμενοι και αυτο μονο (Φυσικα ειχαμε ολα τα δικαιολογητικα μεταφρασμενα με σφραγιδες κτλ κτλ )Αλλα δεν μας χρειαστηκε τιποτα απο ολα αυτα! Σε 6 μερες πηραμε το Steuer ID με το ταχυδρομειο ειχαμε ανοιξει κοντο στην τραπεζα κτλ την επομενη επιασα δουλεια... πηρα μονο ενα τηλεφωνο στην εφορια να ρωτησω σε τι φορολογικη κλαση ειμαι μας ειχαν βαλει 4/4 και εκανα μια δηλωση οτι επιθυμω να γινει 3/5 εγινε απο 1/11 και τελος.Πραγματικα δεν μου ζητησανε κανενα δικαιολογητικο σε καμια υπηρεσια.Η ΑΟΚ που μου εστειλε χαρτι αν εχω μελος στην οικογενεια να ασφαλισω ... και εκει δεν χρειαστηκε γιατι και η γυναικα μου δουλευει σε 5 ωρη απασχοληση λογω σπουδων αλλα οκ ειναι κανονικα ασφαλισμενη και ολα οκ.Δεν ξερω αν ειναι τοσο χυμα γενικοτερα και σε αλλες περιοχες παντως εδω ολα γινανε χωρις να αποδειξω τιποτα.(Μου φαινεται και μενα πολυ παραξενο...)
      Better Think twice instead once

      Comment

      Working...
      X